Απόφαση γάμου...

Hlias-ccp

Νεοφερμένος

Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κάποιος κάπου κάποτε είπε "Είτε παντρευτείς είτε δεν παντρευτείς, θα το μετανιώσεις" :P
Οπότε....γνώμη μου πάντως είναι να παντρευτεί κάποιος μόνο αν θέλει να κάνει παιδιά αλλιώς δεν πολυέχει νόημα.
Μόνο αν νομικά παίζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομικα παιζουν διαφορα, αλλα κυριως σε κληρονομικα επιπεδα, οποτε δεν εχουν μαλλον κι ιδιαιτερη σημασια. Βεβαια αν ας πουμε ο/η συντροφος σου βρεθει στην εντατικη και πεσεις σε στριμαδι, μπορει και να μην σε αφησουν να τον/την δεις αφου θεωρητικα η εισοδος επιτρεπεται μονο σε συγγενεις α βαθμου και συζυγους. Γενικως ο γαμος βοηθα μονο στην κακια την ωρα με λιγα λογια :P
Ως θεματοθετρια παντως, εχω να δηλωσω πως ναι, το καταλαβαινεις απο πριν αν σου κανει ο αλλος/η για γαμο - αν αμφιβαλλεις, τοτε απλως δεν σου κανει. Και φυσικα στο να το ξερεις βοηθα κι η εμπειρια - αν μιλαμε για την πρωτη σου σχεση, τοτε πρεπει να περασεις πολυ καιρο με τον αλλον/η αν θες να εισαι σιγουρος πως ταιριαζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Απο την άλλη γύρω μου διαρκώς βλέπω προβληματικές σχέσεις, απατημένες συζύγους, άντρες τεμπέληδες που στις μέρες μας επωφελούνται με τη δικαιολογία της κρίσης και γενικά διακρίνω παντού προβλήματα.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαία τα παραδείγματα που ανέφερες, αλλά νομίζω ότι ευθύνονται αμφότερα τα φύλα.

Περισσότερο με θλίβει το γεγονός πως είμαστε τόσο αποξενωμένοι οι άνθρωποι μεταξύ μου που πολλές φορες ακόμη και ο γάμος διατηρείται μεταξύ αγνώστων ουσιαστικά.
Αυτός είναι ο κύριος λόγος για μένα. Βασιλεύει η επιτομή της αποξένωσης.

Ως θεματοθετρια παντως, εχω να δηλωσω πως ναι, το καταλαβαινεις απο πριν αν σου κανει ο αλλος/η για γαμο - αν αμφιβαλλεις, τοτε απλως δεν σου κανει.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εχω διάφορα κωλύματα με το θέμα του γάμου.
Και το πιο άμεσο είναι ότι νιώθω απίστευτα άβολα να ξέρω ότι θα είμαι το επίκεντρο της προσοχής για μία ολόκληρη μέρα!!
Από κει και πέρα, μόνο για πρακτικούς, φορολογικούς και νομικούς λόγους θα το σκεφτόμουν, αλλά με εκνευρίζει το ότι υπάρχουν τέτοιοι παράγοντες που τελικά υποχρεώνουν κάποια ζευγάρια να παντρευτούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα αυτό που αναφέρει η Γίδι, σχετικά με τους εξωτερικούς παράγοντες οι οποίοι αναγκάζουν ένα ζευγάρι να παντρευτεί, είναι λυπηρό. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με την βάπτιση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα της βάπτισης; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω γαμο δεν θεωρω μονο την τυπικη εννοια του ορου, αν μενεις μαζι με μια γυναικα 1-2 χρονια, εχεις κοινη ζωη και πιθανως κανεις και παιδι (ενταξει το παρακανα :P) παντρεμενος εισαι. Δεν πα να μην εχεις περασει ουτε απεξω απο εκκλησια ή να εχεις να πατησεις στο δημαρχειο απο τοτε που εβγαλες πιστοποιητικο γεννησης και ησουν 5 χρονων. Ο γαμος δεν ειναι δεσμευτικος, σηκωνεσαι και φευγεις αμα δεν περνας καλα, ακριβως οπως θα εκανες σε μια σχεση χωρις γαμο. Η ζωη των ζευγαριων που ζουν μαζι, δεν αλλαζει ουτε στο ελαχιστο απο την μερα του γαμου και μετα. Αυτα που ειναι δεσμευτικα ειναι τα παιδια.

Αυτο που ειναι διλημμα ειναι αν θες οντως να ζεις μαζι με εναν αλλο ανθρωπο και να φας την καθημερινοτητα μαζι. Για αυτο πολλα ζευγαρια παρα τον ερωτα, δεν κανανε χωριο και χωρισανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εννοώ ότι πολύ το κάνουν εθιμοτυπικά και μόνο, κυρίως προς διευκόλυνση του/ης βαπτιζομένου/ης στην κοινωνία και στις γραφειοκρατικές διαδικασίες. Προς Θεού δεν είμαι αντίθετος με το μυστήριο της βάπτισης. Αν πάλι έχω καταλάβει λάθος πείτε μου.

Υ.Γ: Συγγνώμη για το off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προς το παρόν η βάπτιση δεν έχει κανένα απολύτως τυπικό πλεονέκτημα, αλλά ξέρω πολλά ζευγάρια που δε σκόπευαν ποτέ να παντρευτούν και το κάνουν από ανάγκη...
Ερώτηση: τι εναλλακτικές έχει η γυναίκα σχετικά με το επίθετό της, μετά το γάμο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς το παρόν η βάπτιση δεν έχει κανένα απολύτως τυπικό πλεονέκτημα, αλλά ξέρω πολλά ζευγάρια που δε σκόπευαν ποτέ να παντρευτούν και το κάνουν από ανάγκη...
Ερώτηση: τι εναλλακτικές έχει η γυναίκα σχετικά με το επίθετό της, μετά το γάμο; :hmm:

Νομίζω πλέον δεν είναι υποχρεωτικό η γυναίκα να πάρει το επώνυμο του συζύγου της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί να έχει και τα δύο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ερώτηση: τι εναλλακτικές έχει η γυναίκα σχετικά με το επίθετό της, μετά το γάμο; :hmm:
Κρατάει υποχρεωτικά το δικό της επίθετο.

Για τα παιδιά κάνεις δήλωση όταν παντρευτείς, για το αν θα πάρουν το επίθετο του πατέρα, της μητέρας ή και των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν το παιδί πάρει τα επίθετα και τον 2 γονιών, όταν έρθει η σειρά του να κάνει παιδί, πόσα επίθετα θα έχει το παιδί του?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αν το παιδί πάρει τα επίθετα και τον 2 γονιών, όταν έρθει η σειρά του να κάνει παιδί, πόσα επίθετα θα έχει το παιδί του?:hmm:

Αυτό είναι ένα θέμα. :confused:

Πάντως για να απαντήσω στην Γίδι, η αδερφή μου που παντρεύτηκε κράτησε το δικό της επίθετο και όταν ζήτησε αλλαγή ταυτότητας πάλι γράφτηκε το δικό της και χωρίς να υπάρχει κάπου η ένδειξη έγγαμος. Όταν ρώτησε γιατί δεν αναφέρεται πουθενά, της απάντησαν πως πρόκειται για προσωπικά δεδομένα.

Δηλαδή.... φαίνεσαι εντελώς ελεύθερη! Αυτά μου είπε, αυτά γράφω. :P

Όμως με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό. https://weddingblog.teleiosgamos.gr/interesting-things/allagi-eponimou-meta-ton-gamo

Α! Όταν γέννησε σε ιδιωτικό, ζήτησαν το επίθετο του συζύγου, μόνο για το άνοιγμα καρτέλας, αλλά όταν ήταν να υπογράψει συνναλαγματικές της ζήτητσαν καθαρά το δικό της. Όταν ρώτησε γιατί...της είπαν η μητέρα είναι σίγουρη (αφού κυοφορεί), ο πατέρας μπορεί να φέρει αντιρρήσεις....
lol και ξανά lol :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Πριν φτάσει αυτή η στερνή ώρα του γάμου του λες του άλλου.
Έχω σκοπό να βάλω τόσα κιλά σε τόσα χρόνια, είναι οκ; Κάθε πότε θα κάνουμε σεξ; Αν δεν κάνουμε πόσες θα πας να βρεις; Αν σε απατήσω εγώ θα το κάνεις και συ; Αν δεν κάνουμε παιδιά θα πας να βρείς άλλη; Αν αρρωστήσω θα πας με την νοσοκόμα; Αν δεν σου ξανά κάτσω ποτέ θα με αγαπάς; Θα με έχεις δούλα και δεν θα κάνεις τίποτα; Θα έχει ο καθένας το πρόγραμμά του όπως τώρα σωστά; Θα μου τα πρείζεις γιατί ασχολούμαι πιο πολύ με τη δουλειά; Όχι σωστά; Έχεις κάνα θέμα με τους γονείς μας ώστε να το λύσουμε τώρα; Πως θα λαμβάνονται οι αποφάσεις μας; κλπ κλπ :P
Νομίζω κάποια πράγματα τα ξεκαθαρίζεις και τα έχεις ξεκαθαρίσει ήδη από καιρό γιατί είναι ανόητο να παντρευτείς κάποιον αν δεν είστε μαζί κάποια πολλά μπόλικα χρονάκια ώστε να ξέρετε τα πάντα όσον αφορά αυτόν.

Μα, και στο διαζύγιο να φτάσει όλο αυτό το love story κάποιος λόγος θα υπάρχει βαρύς. Οπότε τότε χωρίζεις. Δεν παρακαλάς πολύ πολλά πράγματα. Γενικά οι σχέσεις δεν αντέχουν χανζαπλαστ, αυτό δεν έχουμε καταλάβει. Δεν απουλώνονται όλα τα πράγματα.
Κι αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις κουτσούβελα γιατί να παντρευτείς; Συζείς με τον άλλο μέχρι όσο αντέξει και αντέξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Εχω διάφορα κωλύματα με το θέμα του γάμου.
Και το πιο άμεσο είναι ότι νιώθω απίστευτα άβολα να ξέρω ότι θα είμαι το επίκεντρο της προσοχής για μία ολόκληρη μέρα!!
Από κει και πέρα, μόνο για πρακτικούς, φορολογικούς και νομικούς λόγους θα το σκεφτόμουν, αλλά με εκνευρίζει το ότι υπάρχουν τέτοιοι παράγοντες που τελικά υποχρεώνουν κάποια ζευγάρια να παντρευτούν...
Χαχαχαχα για αυτό υπάρχουν οι κλειστοί γάμοι με 2-3 φίλους και μετά σε μια ταβέρνα με άφθονο τσίπουρο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,798 μηνύματα.
Χαχαχαχα για αυτό υπάρχουν οι κλειστοί γάμοι με 2-3 φίλους και μετά σε μια ταβέρνα με άφθονο τσίπουρο.:P

Ναι καλά, άντε να πείσεις τους συγγενείς οτι ο γάμος θα είναι κλειστός ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Σαν να ακούω τις τσιρίδες τους "Τιιιιιιιιι? Και την Μαριγούλα καλέ του κυρ Μήτσου που είχαν κάνει ένα φεγγάρι μαζί με τον πατέρα σου στο ναυτικό και μας κάλεσε στο γάμο της κόρης της ΔΕΝ θα την καλέσουμε;;;;;; Ντροπήηηηηηηηηηη!!!!!!!!"

Κι άλλα ευτράπελα.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κρατάει υποχρεωτικά το δικό της επίθετο.

Για τα παιδιά κάνεις δήλωση όταν παντρευτείς, για το αν θα πάρουν το επίθετο του πατέρα, της μητέρας ή και των δύο.

Μισό, γιατί η μητέρα μου έχει και τα δύο!

Αυτό είναι ένα θέμα. :confused:

Πάντως για να απαντήσω στην Γίδι, η αδερφή μου που παντρεύτηκε κράτησε το δικό της επίθετο και όταν ζήτησε αλλαγή ταυτότητας πάλι γράφτηκε το δικό της και χωρίς να υπάρχει κάπου η ένδειξη έγγαμος. Όταν ρώτησε γιατί δεν αναφέρεται πουθενά, της απάντησαν πως πρόκειται για προσωπικά δεδομένα.

Δηλαδή.... φαίνεσαι εντελώς ελεύθερη! Αυτά μου είπε, αυτά γράφω. :P

Όμως με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό. https://weddingblog.teleiosgamos.gr/interesting-things/allagi-eponimou-meta-ton-gamo

Α! Όταν γέννησε σε ιδιωτικό, ζήτησαν το επίθετο του συζύγου, μόνο για το άνοιγμα καρτέλας, αλλά όταν ήταν να υπογράψει συνναλαγματικές της ζήτητσαν καθαρά το δικό της. Όταν ρώτησε γιατί...της είπαν η μητέρα είναι σίγουρη (αφού κυοφορεί), ο πατέρας μπορεί να φέρει αντιρρήσεις....
lol και ξανά lol :/:

Ε πλάκα πλάλα.......!
Αλλά εγώ θα'θελα να'χω και τα δύο. Το κοίταξε η αδερφή σου;

Ναι καλά, άντε να πείσεις τους συγγενείς οτι ο γάμος θα είναι κλειστός ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Σαν να ακούω τις τσιρίδες τους "Τιιιιιιιιι? Και την Μαριγούλα καλέ του κυρ Μήτσου που είχαν κάνει ένα φεγγάρι μαζί με τον πατέρα σου στο ναυτικό και μας κάλεσε στο γάμο της κόρης της ΔΕΝ θα την καλέσουμε;;;;;; Ντροπήηηηηηηηηηη!!!!!!!!"

Κι άλλα ευτράπελα.....:mad:

Δεν το λες σε όσους είναι να αντιδράσουν έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αλλά εγώ θα'θελα να'χω και τα δύο. Το κοίταξε η αδερφή σου;
Νομίζω πως το κοίταξε! Αλλά επειδή ξέρω την αδερφή μου..... όταν θα άκουσε πως μπορεί να κρατήσει το δικό της... είμαι σίγουρος πως θα πήδηξε μέχρι το ταβάνι. :D
Φεμινίστρια μέχρις εσχάτων. :confused:

Αυτή η σελίδα που σου έβαλα, έχει κάποιες διαδικασίες, ώστε να αλλάξεις το επίθετο μετά τον γάμο. Δεν αναφέρει κάπου πως μπορείς να κρατήσεις και τα δυο.. Απλά να πάρεις του συζύγου αποκλειστικά...(στην ουσία σε βάζει στην ίδια διαδικασία με έναν που απλά θέλει να αλλάξει επίθετο).

Τώρα εσύ λες πως η μητέρα σου έχει δύο επίθετα.

Θα σου πω πάλι από πληροφορίες της αδερφής μου, πως όταν πήγαν να κάνουν στην ενορία τους τα χαρτιά του γάμου, τους ρώτησαν εκεί τι επίθετο θέλουν για τα μελλοντικά παιδιά τους. Εκεί λοιπόν δώσανε και τα δυο επίθετα και πέρασε στο χαρτί ο πατήρ που θα τους πάντρευε και τα δυο.
Μετά, με αυτό το χαρτί δήλωσαν τον γάμο και φαίνεται πως το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει δυο επίθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ, θα ρωτήσω τότε, γιατί θρησκευτικός γάμος δεν παίζει, αλλά σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
Η μητέρα μου παντρεύτηκε πριν από χρόοοονια, όταν δεν υπήρχαν καν πολιτικοί γάμοι στην Ελλάδα, άρα λογικά φταίει κι αυτό..
Υποθέτω αν μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε νέο επίθετο, μπορείς να προτείνεις τη σύνθεση του πατρικού σου και του άντρα... :hmm:
(Ο "πατήρ" καλέ, όχι ο "πάτερ", αυτό είναι προστακτική :P :-* Δεν είμαι σπασίκλας απλά με επέπληξε ένας παπάς μια φορά και τραυματίστηκα :cry_x: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top