Μακροχρόνια σχέση κι επισημοποίηση

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως για το θέμα συμβίωσης νομίζω ότι έχουν "πρόβλημα" οι παλαιότερες γενιές και όχι η δική μας...
Βασικά θεωρώ αδιανόητο ένα από τα δύο άτομα σε σχέση να μένει μόνο του και να μην συμβιώνουν έως ένα σημείο :hmm:

Επίσης, το θεωρώ αδιανόητο να πρέπει να αρραβωνιαστώ ή να παντρευτώ ώστε να μείνω με το σύντροφο που έχω επιλέξει... :/:

Και btw σιχαίνομαι επίσης τον αρραβώνα! Γάμος και πάλι γάμος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ερητηξις:

Όταν λέμε "αρραβώνα" εννοούμε κάτι επίσημο με δώρα εκατέρωθεν και επισημότητες?

Γιατί εγώ το "αρραβωνιάστηκα" το έχω στο μυαλό μου πιο πολύ ως "πήρε τους γονείς του και ήρθε στο σπίτι να πιούμε όλοι μαζί έναν καφέ (άντε να φάμε κι ένα φαί), ή πήγαμε όλοι μαζί σε ένα μαγαζί και φάγαμε" και απλά το ... λέμε πλέον επίσημα ότι είμαστε μαζί..

Όχι? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα δεν είναι τόσο η τελετή... Μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα κάν ότι κάνουμε "τελετή" για αυτό... Για μένα ο αρραβώνας ήταν και είναι ένα δαχτυλίδι, μία φιλική "ανακοίνωση" και χαρούμενες φατσούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ τον "μισώ" τον αρραβώνα κ όλα τα συνώνυμα αυτού του τύπου, π.χ. "λόγος" κτλ. Αν ποτέ μου συμβεί (γτ αρχίζω κ πιστεύω πως αφορά μόνο τους άλλους κ όχι εμένα :P) θα ήθελα να παντρευτώ με την μία...ούτε αρραβώνες, ούτε γνωριμίες, ούτε τπτ.

Πάντως, όπως είπε κ το Γίδι κ συμφωνώ, αρραβώνας άντε να δεχτώ πως είναι η γνωριμία με γονείς κτλ. αλλά μέχρι εκεί για μένα, ούτε δαχτυλίδια ούτε υποσχέσεις ούτε τπτ άλλο (οh my God, είμαι πολύ πεζή? :worry:) που κ πάλι δεν το καταλαβαίνω αλλά τεσπά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρραβώνας όπως το έχω στο μυαλό μου είναι συγκέντρωση οικογενειών, αλλαγή δαχτυλιδιών και αυτό που λέμε λογοδοθηκε... Βασικά έτσι το ξέρω :redface:

Αυτό που λες ξρζ εγώ το ξέρω εως σκέτο λογοδόθηκαν τα παιδιά :P

Τώρα ποια είναι η διαφορά δεν ξέρω γιατί στο ίδιο σημείο καταλήγουμε... απλά το ένα έχει δώρα το άλλο όχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ερητηξις:

Όταν λέμε "αρραβώνα" εννοούμε κάτι επίσημο με δώρα εκατέρωθεν και επισημότητες?

Γιατί εγώ το "αρραβωνιάστηκα" το έχω στο μυαλό μου πιο πολύ ως "πήρε τους γονείς του και ήρθε στο σπίτι να πιούμε όλοι μαζί έναν καφέ (άντε να φάμε κι ένα φαί), ή πήγαμε όλοι μαζί σε ένα μαγαζί και φάγαμε" και απλά το ... λέμε πλέον επίσημα ότι είμαστε μαζί..

Όχι? :worry:
lol
Ναι δυστυχως η πλειοψηφια εδω, δεν εννοει "φαγαμε μαζι". Το εχει πιο επισημο.

Σαχλαμαρες ολα αυτα. Και ο γαμος μη σου πω. Αντε, δε στο λεω.
Ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμείς πάντως κάναμε τον δικό μας "αρραβώνα": οι δυο μας μόνο, φορέσαμε τις βέρες μας στο αριστερό χέρι και το βράδυ βγήκαμε οικογενειακώς σε μια πολύ ωραία ταβέρνα, φάγαμε, χορέψαμε και πήγαμε για ύπνο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
εμείς πάντως κάναμε τον δικό μας "αρραβώνα": οι δυο μας μόνο, φορέσαμε τις βέρες μας στο αριστερό χέρι και το βράδυ βγήκαμε οικογενειακώς σε μια πολύ ωραία ταβέρνα, φάγαμε, χορέψαμε και πήγαμε για ύπνο:P

αυτό μάλιστα, εγκρίνω με τα χίλια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οντως. Ειναι θεμα που αφορα τα 2 ατομα. Οχι τους κουτσομποληδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εμείς πάντως κάναμε τον δικό μας "αρραβώνα": οι δυο μας μόνο, φορέσαμε τις βέρες μας στο αριστερό χέρι και το βράδυ βγήκαμε οικογενειακώς σε μια πολύ ωραία ταβέρνα, φάγαμε, χορέψαμε και πήγαμε για ύπνο:P

α γεια σου! Έτσι έκανε και η αδερφή μου και εμείς αυτό "βαφτίσαμε" αρραβώνα οπότε έπαθα μια σύγχιση ο άνθρωπος!

Έχει και τελετή σε εκκλησία το τζέρτζελο του αρραβώνα-αρραβώνα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχει και τελετή σε εκκλησία το τζέρτζελο του αρραβώνα-αρραβώνα? :confused:
ω, ναι, και εκκλησία και γλέντι άμα θες. Σαν μίνι γάμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Jesus...are we self important attention whores , or what !?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ναι, δεν έχεις δει σε κέντρο διασκέδασης να γράφει απ'έξω "Γάμοι-Αρραβώνες-Χοροί"; ειδικά στα χωριά το τηρούν πολύ. όσο για την εκκλησία, δεν είναι μυστήριο όπως ο γάμος, αλλά υπάρχει ειδική προαιρετική τελετή

Jesus...are we self important attention whores , or what !?
yes, indeed we are
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βρε παιδιά εμένα ο γάμος σαν ανέκδοτο μου φαίνεται που απασχολεί μόνο τις γιαγιάδες (Μεθαύριο που θα παντρευτείιις..) Από μικρή δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι οι άνθρωποι σε μεγάλη πλειοψηφία παντρεύονται όταν μεγαλώσουν και από τότε ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό. Ελπίζω η ιδέα να μου φαίνεται το ίδιο εξωπραγματική και σε μερικά χρονάκια :D Πάντως αν τα πράγματα είναι τόσο άσχημα όσο λέτε υπάρχουν και οι μικροί γάμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
εμείς πάντως κάναμε τον δικό μας "αρραβώνα": οι δυο μας μόνο, φορέσαμε τις βέρες μας στο αριστερό χέρι και το βράδυ βγήκαμε οικογενειακώς σε μια πολύ ωραία ταβέρνα, φάγαμε, χορέψαμε και πήγαμε για ύπνο:P

Εγώ με τον άντρα μου πάλι πρωτοτυπήσαμε ακόμη περισσότερο!!! Πήγαμε σε ένα μπαράκι οι δυο μας, και κάποια στιγμή (χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα) τον βλέπω να σηκώνεται εν μέσω του κατάμεστου μπαρ...να γονατίζει μπροστά μου, και να μου ζητά να τον παντρευτώ! Το μισό μπαρ μας κοίταζε...κανείς δεν ήταν στο κόλπο...φυσικά είπα ναι! ...ο άντρας μου παρήγγειλε σαμπάνια και μέσα σε ελάχιστα λεπτά άρχισαν τα κεράσματα και το ειδικό πρόγραμμα από τους άγνωστους θαμώνες και τον άγνωστο dj! Φύγαμε σχεδόν πρωί έχοντας περάσει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!

3 μέρες μετά πήγα στο πατρικό μου χωρίς να έχω πει απολύτως τίποτα! Είδε η μάνα μου τη βέρα στο αριστερό και έπαθε πλάκα!
Αδιάφορη απάντηση δική μου..."ναι, αρραβωνιαστήκαμε, λέμε να παντρευτούμε σε κανένα χρόνο"... αυτό κι αν είναι τόμπολα!!!
αχαχαχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μιας που αναφέραμε αρραβώνες....

τη μέρα που πήραμε τις βέρες μας στα χέρια μας, εντελώς συμπτωματικά πήγαμε το βράδυ και σε ένα κουτούκι με παρέα τους κουμπάρους μας....
όπως τις βγάλαμε απ το κουτί να τους τις δείξουμε, μας τις πέρασαν στα χέρια κι εγένετο ο αρραβώνας :D

Κανά μήνα μετά αν θυμάμαι καλά, μπορεί και λιγότερο, κάναν οι γονείς μου ένα τραπέζι σε απόλυτα στενό οικογενειακό κύκλο για να βρεθούν και τα συμπεθέρια και να γίνει ο... επίσημος αρραβώνας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top