Απόφαση γάμου...

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οκ, θα ρωτήσω τότε, γιατί θρησκευτικός γάμος δεν παίζει, αλλά σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
Η μητέρα μου παντρεύτηκε πριν από χρόοοονια, όταν δεν υπήρχαν καν πολιτικοί γάμοι στην Ελλάδα, άρα λογικά φταίει κι αυτό..
Υποθέτω αν μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε νέο επίθετο, μπορείς να προτείνεις τη σύνθεση του πατρικού σου και του άντρα... :hmm:
(Ο "πατήρ" καλέ, όχι ο "πάτερ", αυτό είναι προστακτική :P :-* Δεν είμαι σπασίκλας απλά με επέπληξε ένας παπάς μια φορά και τραυματίστηκα :cry_x: )
To άλλαξα, μην πέσει καμιά κατάρα πάνω μου...:D Αυτοί δίνουν και ευχές....:P

Κοίτα, νομίζω πως το σκηνικό έχει αλλάξει από το 80 και μετά για τις γυναίκες στην Ελλάδα (να δίνουν και το δικό τους στα παιδιά)....

Αλλά, επειδή το δικό μου είναι βαρύ και κρητικό :mad: ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή μικρότερο και να πάρω της μάνας μου, που είναι δυο συλλαβές.
Τεσπά...μου λέει ο πατέρας μου, πρέπει να πας στην Νομαρχία και να καταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και μετά να το αναρτήσεις σε κάποια εφημερίδα, ώστα αν υπάρχει κάποιος με το ίδιο επίθετο και έχει αντιρρήσεις να μπορέσει να τις προβάλλει σε εύλογο διάστημα. Επειδή τον είδα και στεναχωρέθηκε δεν προχώρησα στην αλλαγή και έτσι δεν έμαθα όλη την διαδικασία. Το μόνο που απαγορεύεται να αλλάξεις στην Ελλάδα και ξέρω με σιγουριά είναι το μικρό σου όνομα.
Good luck σε ότι αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ καλό μου!!! Καλά ακόμα απέχω από τέτοιες αποφάσεις, αλλά είναι καλό να ξέρω από τώρα τι με περιμένει. :)
Σιγά σιγά λαμβάνω κι απαντήσεις από άλλους φίλους που ρώτησα με μέιλ, θα σας πω αν μάθω κάτι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ναι καλά, άντε να πείσεις τους συγγενείς οτι ο γάμος θα είναι κλειστός ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Σαν να ακούω τις τσιρίδες τους "Τιιιιιιιιι? Και την Μαριγούλα καλέ του κυρ Μήτσου που είχαν κάνει ένα φεγγάρι μαζί με τον πατέρα σου στο ναυτικό και μας κάλεσε στο γάμο της κόρης της ΔΕΝ θα την καλέσουμε;;;;;; Ντροπήηηηηηηηηηη!!!!!!!!"

Κι άλλα ευτράπελα.....:mad:
Γιατί τους συγγενείς παντρευόμαστε; Και αυτοί θα σε στηρίξουν στα δύσκολα ή θα νοιαστούν ποτέ για σένα;
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγαριασμό σε κανέναν. Και ναι αυτό ισχύει παντού και η Ελλάδα δεν είναι εκτός σε αυτό. Στο μυαλό είναι όλα και στη νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου ο γαμος δεν ειναι τοσο σημαντικος οσο η δημιουργια οικογενειας. Δηλαδη εγω Πχ παντρευομαι κι αυριο που λεμε, αλλα παιδι ητοι οικογενεια θα το σκεφτω πολυ σοβαρα. Στον γαμο δεν αλλαζουν πολλα πιστευω, οταν ερχεται ομως ενα παιδι αλλαζει ολοκληρη η ζωη σου! Ετσι δεν ειναι;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Γιατί τους συγγενείς παντρευόμαστε; Και αυτοί θα σε στηρίξουν στα δύσκολα ή θα νοιαστούν ποτέ για σένα;
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγαριασμό σε κανέναν. Και ναι αυτό ισχύει παντού και η Ελλάδα δεν είναι εκτός σε αυτό. Στο μυαλό είναι όλα και στη νοοτροπία.

Ωραία τα λέμε όλα στη θεωρία, να σε ρωτήσω όμως κάτι και αν μπορείς και θες απάντησέ μου. Εγώ προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ, άντε να έβαζα ένα δαχτυλίδι έτσι για να το ξέρω εγώ κι ο άντρας μου.Όταν όμως εκείνος μου λέει οτι νοιάζεται για το τι θα πουν οι συγγενείς του και θέλει να κάνει κανονικό γάμο και τραπέζι και να ξοδέψει φυσικά και κάνα πεντοχίλιαρο σε αυτούς τους καιρούς, τότε εγώ τι πρέπει να κάνω;:hmm: Όποιος θέλει απαντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ωραία τα λέμε όλα στη θεωρία, να σε ρωτήσω όμως κάτι και αν μπορείς και θες απάντησέ μου. Εγώ προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ, άντε να έβαζα ένα δαχτυλίδι έτσι για να το ξέρω εγώ κι ο άντρας μου.Όταν όμως εκείνος μου λέει οτι νοιάζεται για το τι θα πουν οι συγγενείς του και θέλει να κάνει κανονικό γάμο και τραπέζι και να ξοδέψει φυσικά και κάνα πεντοχίλιαρο σε αυτούς τους καιρούς, τότε εγώ τι πρέπει να κάνω;:hmm: Όποιος θέλει απαντά.
Σόρυ που άργησα να δω την ερώτησή σου.
Εγώ προσωπικά, μιας και το θέμα των δικαιολογιών το κατέχω απείρως:P, θα προσπαθούσα με χίλιους δυο λόγους τρόπους κλπ.. να του εξηγήσω πως όλο αυτό το τζέρτζελο και αυτός ο υποτιθέμενος φόβος για τους συγγενείς είναι χαζομάρες. Καλύτερα πάρτε το πεντοχίλιαρο και πηγαίνετε διακοπές σαν βασιλιάδες παρά να κάνετε ένα τέτοιο γάμο που έχει εμφυτευτεί στις πιο πολλές σκέψεις.
Θα εξηγούσα το τι ρόλο βαράνε οι συγγένεις, θα ρωτούσα για το τι πραγματαικά ρόλο παίζουν αυτοί του οι συγγενείς, ξέρω γω γιατί μπορεί να τον μεγάλωσουν οι θείοι του, ποτέ δεν ξέρεις. Θα εξηγούσα τις χαζομάρες με τα τούλια και τα νυφικά με 5 μέτρα ουρά. Τα τόσα σημαντικά χρήματα που θα πετούσε για 1 μέρα γεμάτη άγχους και στην ουσία μικρότερης απόλαυσης από την αναμενόμενη κλπ κλπ..
Τώρα εσύ που είσαι τόσο απλή πρέπει να δεχτείς πως αυτός θέλει κάτι πιο κλασσικό οπότε κάπου εκεί πρέπει να βρεθεί η μέση λύση.
Δεν είπα πως πρέπει να υποχωρήσει κάποιος, κανείς δεν πρέπει, απλά ο ένας πρεπει να μπει στο μέτωπο του άλλου και προσωπικά... θα τον έφερνα στο δικό μου σχεδόν εύκολα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σόρυ που άργησα να δω την ερώτησή σου.
Εγώ προσωπικά, μιας και το θέμα των δικαιολογιών το κατέχω απείρως:P, θα προσπαθούσα με χίλιους δυο λόγους τρόπους κλπ.. να του εξηγήσω πωςP
Κοπελια σορυ κιολας για την επεμβαση μου αλλα θεωρω πως με τα χρονια θα αναθεωρησεις ή αυτος που θα παρεις θα εχει τα ιδια μυαλα μεσενα, αλλιως σε βλεπω να γινεσαι δαχτυλοδειχτουμενη... Δυστυχως! Και λεω δυστυχως διοτι ειναι Νομος πως οταν παιρνεις αντρα παιρνεις και το σοι του μαζι με ολα τα παρελκομενα. Θες χωνεψε το(χαριτολογωντασ μιλαω)θες οχι δεν μπα να σαι η Ζαν νταρκ. Το ιδιο ισχυει κι απο την πλευρα του εκτος αν και οι δικοι σου γονεις ειναι τοσο προχω. Ενιγουεις οταν Παντρευεσαι παιρνεις και το σοι, ολα τα αλλα υγεια να χουμε να τα γραφουμε στα φορουμς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Να γελάσω σήμερα ή όταν θα έρθει η ώρα να αναθεωρήσω τις απόψεις μου;
Αυτό το δαχτυλοδειχτούμενη μου άρεσε. Ειδικά για έναν τέτοιο λόγο.
Και όχι οι γονείς μου δεν είναι τόσο προχώ γιατί αυτό δεν θεωρείται καν προχωρημένο ως άποψη, πιο πολύ λογικά τα βρίσκω αυτά που αναφέρω. Και μπορεί να μην είναι προχώ αλλά ποτέ δεν μου επέβελαν ούτε θα μου επέβελαν τέτοιου είδους στερεότυπα της κακιάς της ώρας. Αντιθέτως έχω άπειρους άπειρους φίλους, γνωστούς, συγγενείς που πιστεύουν ακριβώς το ίδιο πράγμα και το πράττουν. Κι έχω πάει κι έχω ζήσει τέτοιου είδους γάμους. Δλδ δεν χωράει και πολύ συζήτηση πάνω σε αυτό. Είναι ένα θέμα ''χαζό''.
Και συμφωνώ, υγεία να 'χουμε και από κει και πέρα σιγά μη πεθάνουμε για τον οποιοδήποτε άνθρωπο που περιτριγυρίζεται δίπλα μας (πχ θεία, γειτόνισα, περιπτερού).
Και δεν είναι κατάρα το ''ίδια μυαλά με εσένα'', ευτυχία θα είναι να συμβεί αυτό. Εν μέρη βέβαια γιατί τον θέλω και αρκετά διαφορετικό, και όχι εικόνα του εαυτού μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοπελια σορυ κιολας για την επεμβαση μου αλλα θεωρω πως με τα χρονια θα αναθεωρησεις ή αυτος που θα παρεις θα εχει τα ιδια μυαλα μεσενα, αλλιως σε βλεπω να γινεσαι δαχτυλοδειχτουμενη... Δυστυχως!

Πωωω αυτή την βλακεία (σόρρυ κιόλας) μου την λέει και μια φίλη μου! Να σημειώσουμε εδώ ότι είναι συνομίληκη. :P Ό,τι θέλω ΕΓΩ θα κάνω και όχι ό,τι επιτάσσει η πυροβολημένη κοινωνία στην οποία ζούμε!! Τι να κάνουμε; Δε κολλάμε όλοι στα ίδια στερεότυπα. ;) Λες και είναι κανένα αδίκημα να μη παντρευτείς! Απλά για τους περισσότερους ισχύει: γάμος = οικογένεια, που αυτό είναι από τα πιο χαζά πράγματα που έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου! Λες και αν παντρευτείς, όλα μέλι γάλα ρε παιδί μου. :P Ο/η σύζυγος αποκλείεται να απατήσει τον άλλον (το λέω αυτό γιατί πολλοί θεωρούν ότι ο γάμος ενώνει το ζευγάρι για πάααντα) ή τέλος πάντων δε μπορεί απλά να παρατήσει εσένα και το ψυχοπαίδι σου. :whistle: :P
Προσωπικά δεν αλλάζω γνώμη και με το πείσμα που έχω, εύχομαι καλή τύχη σε όσους επιδιώξουν να μου αλλάξουν μυαλά. :P

Δακτυλοδεικτούμενη detected. :(
:hehe: :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δακτυλοδεικτούμενη;
Παιδιά, άλλο το να είμαστε εκφράσεις της κοινωνίας όπου ζούμε, κι άλλο το να υποτάσσουμε τις πιο έντονες, προσωπικές, σημαντικές στιγμές της ζωής μας στο "τι θα πει ο κόσμος". Πολλώ δε μάλλον αν ΔΕΝ είναι για εμάς ο γάμος μία ύψιστη στιγμή της ζωής...
Εγώ θα παντρευτώ.
Εγώ θα φοράω το δαχυλίδι, αν υπάρξει δαχτυλίδι.
Εγώ θα μείνω έγγυος, ή θα υιοθετήσω, θα ξεσκατώνω ένα μωρό, θα μεγαλώσω ένα παιδί, εγώ θα φουσκώνω το μαξιλάρι κάθε βράδυ πριν ξαπλώσω δίπλα σε έναν άνθρωπο, ενδεχομένως για το υπόλοιπο της ζωής μου, εγώ θα κοιτάω όταν θέλω τις φωτογραφίες από τις διακοπές μας, ή και από το "γάμο" μας (όπως κι αν γίνει αυτός, εγώ θα υπογράφω με το επίθετό του (αν το δεχτώ), εγώ θα είμαι δίπλα του όταν είναι άρρωστος και εγώ θα τον έχω δίπλα μού όταν περάσω γρίππη ή κάτι πιο σοβαρό.
Έχει σημασία τι θα πει η απέναντι;
Γιατί;
Μη με ματιάσει;
Νομίζω ότι αν δεν πιστεύω στην εκκλησία, το γάμο, το Θεό, ή απλά στα ήθη και τα έθιμα, μπορώ να αποφασίσω να μην πιστεύω στο μάτι. Και όταν θα τον έχω δίπλα μου, το να είμαστε καλά θα είναι πιο σημαντικό από το μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όταν όμως εκείνος μου λέει οτι νοιάζεται για το τι θα πουν οι συγγενείς του και θέλει να κάνει κανονικό γάμο και τραπέζι και να ξοδέψει φυσικά και κάνα πεντοχίλιαρο σε αυτούς τους καιρούς, τότε εγώ τι πρέπει να κάνω;:hmm:
Χωρίζεις. Δεν σου αρέσει κάτι στην νοοτροπία του άλλου και δεν μπορείς να ζήσεις έτσι; Χωρίζεις. Απλά κι ωραία. Και θα πάει να βρει μια άλλη που θα δεχτεί τον ανοιχτό γάμο με όλους τους συγγενείς απ' τα Κάτω Κρεμαστά και την Πέρα Ραχούλα. Είσαι ΠΑΝΤΑ ελεύθερη να φύγεις. :)

Απ' τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι με τον άλλον και θέλει κάτι που δεν θες εσύ... δικό σου πρόβλημα. Δεν ξέρω πώς θα το λύσεις και δεν μ' ενδιαφέρει. Αφού μένεις, ένας απ' τους δύο θα μείνει δυσαρεστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Χωρίζεις. Δεν σου αρέσει κάτι στην νοοτροπία του άλλου και δεν μπορείς να ζήσεις έτσι; Χωρίζεις. Απλά κι ωραία. Και θα πάει να βρει μια άλλη που θα δεχτεί τον ανοιχτό γάμο με όλους τους συγγενείς απ' τα Κάτω Κρεμαστά και την Πέρα Ραχούλα. Είσαι ΠΑΝΤΑ ελεύθερη να φύγεις. :)

Απ' τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι με τον άλλον και θέλει κάτι που δεν θες εσύ... δικό σου πρόβλημα. Δεν ξέρω πώς θα το λύσεις και δεν μ' ενδιαφέρει. Αφού μένεις, ένας απ' τους δύο θα μείνει δυσαρεστημένος.

Βρε Γιώργο μου, όλα μαύρο και άσπρο είναι; Στη σχέση θα γίνονται και υποχωρήσεις, λογικό δεν είναι;:/:

Αληθινή ιστορία: Είδα πριν λίγο καιρό το βίντεο του γάμου της ξαδέλφης μου σε χωριό της Ελλάδος, με όλα τα ευχάριστα και δυσάρεστα έθιμα που μπορείτε να φανταστείτε. Στο γάμο δεν είχα πάει για άσχετους λόγους. Την είδα οτι φαινόταν να νιώθει άβολα με όλο αυτό το νταβαντούρι και τη ρώτησα "αφού δεν το ήθελες γιατί το έκανες;". Και μου απάντησε το εξής: "Ήξερα οτι ο Χ (αυτός που θα παντρευόταν) το ήθελε πολύ, του αρέσει πάρα πολύ όλο αυτό, να έχει κοντά τους συγγενείς και φίλους, να κάνουν πλάκες, να είναι το επίκεντρο της προσοχής. Εγώ ήθελα κάτι πολύ πιο απλό. Αλλά σκέφτηκα οτι αυτό θα ήταν μια μέρα στην οποία δε με πείραξε να κάνω μια υποχώρηση για να τον χαροποιήσω κι έτσι το έκανα όπως το ήθελε εκείνος." Αυτή η απάντηση ήταν για μένα η ένδειξη οτι πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις σε πράγματα που για τον άλλον είναι σημαντικά ενώ σε μας δεν κάνουν ούτε κρύο ούτε ζέστη. Και όσο κι αν το σιχαίνομαι, θα κάνω κι εγώ αυτά που θέλει ο δικός μου μελλοντικός άντρας, έχοντας κι οι δύο την επίγνωση οτι ο ένας ζητάει κάτι μεγάλο από τον άλλον κι ο άλλος υποχωρεί. Αν το σκεφτούμε τελικά είναι απλά μια μέρα. Δεν είναι τίποτα το τρομερό...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Πάντως να ξέρεις ποτέ δεν θα γυρίσει να σου πει, ''αχ αγάπη μου ευχαριστώ για αυτή την υποχώρηση που έκανες τότες στο γάμο μας και κάλεσες και την Κουτσή Μαρία. Από εκεί φάνηκε η απεριόριστη αγάπη σου''. Και αν το κάνει τότε, θα είναι ανούσιο και πάλι.
Και για να τα δέχεσαι τόσο εύκολα ίσως και συ καταβάθος τα μπορείς και τα ''ανέχεσαι''. Αν εγώ του έλεγα δλδ πως δεν τα αντέχω διόλου αυτά και αν γίνουν θα πεθάνω ή δεν θα παρευρεθώ καν και αυτός δεν με άκουγε ποιο θα ήταν το συμπέρασμα; Ή πως θα με ήθελε όντως νεκρή ή όντως απούσα. :P

Στην τελική συμφωνώ με τον υπερτέλειο Γιώργο (σε κάτι τέτοια φυσά, το ξέρει), στην ουσία είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε. Αν και ο χωρισμός δεν είναι το πρώτο χαρτί, εφόσον επικρατεί όλη αυτή η βαβούρα της διαφωνίας του γάμου με πιθανότητα να υποβόσκουν και άλλα, τότε ο χωρισμός αποτελεί ένα κρυμμένο τελευταίο χαρτί.

Και στην τελική έλεος, τι ''ανώμαλλοι'' είναι αυτοί η γαμπροί που παρουσιάζεις; Ντε και καλά η νύφη να θέλει ησυχία και αυτός να κάνει την φιγούρα; Έλα Χριστέ στην εποχή μας.

Αν το σκεφτούμε τελικά είναι απλά μια μέρα. Δεν είναι τίποτα το τρομερό...:/:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ αυτό το ξέχασα
Ο γάμος, έτσι προς ενημέρωση, είναι 4 μήνες ώστε να προλάβεις να τα κάνεις όλα. Με πολύ ξεκώλιασμα 2. Αυτή η μια μέρα που νομίζεις είναι η ουρά, στην οποία σύμφωνα με τα στερεότυπά μας είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ κούρασης και στην τελική μη συνειδητοποίησης του τι έγινε.
Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για σόγια. Σκέψου πως σύμφωνα πάλι με τα δεδομένα μας αυτά τα έχεις σπίτι σου το λιγότερο μια εβδομάδα και όχι 1 μέρα.
Καλές αντοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εάν ο καλός μου ήθελε πολύ το θρησκευτικό γάμο, θα υποχωρούσα.-
Εννοείται ότι θα προτιμούσα να μπορώ να σεβαστώ τους λόγους του, και το να μην μας κακοχαρακτηρίσουν δε θα ήταν ένας από αυτούς.
Αλλά αν πίστευε πολύ, ή αν του ήταν σημαντικό να χαροποιήσει τους δικούς του, εννοείται ότι θα το συζητούσαμε, και εάν παρέμενε προτεραιότητά του, θα παντρευόμαστε στην εκκλησία. Δεδομένου όμως ότι κι αυτός έχει καταλάβει τους δικούς μου λόγους να θέλω να αποφύγω θρησκευτικό γάμο.
(Και φυσικά με την προϋπόθεση να μην κατσικωθώ εγώ το άγχος και την ετοιμασία, ούτε να δώσουμε τρελά λεφτά, ούτε βέβαια να τη βγάλω νηστική όλο το βράδυ για να με καμαρώνουν και να με φωτογραφίζουν :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Μα, δεν μιλήσαμε για θρησκευτικό ή όχι.
Αλλά για χαρά, νυφικά, παρανηφάκια, γειτονιά και ροδοπέταλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Χωρίζεις. Δεν σου αρέσει κάτι στην νοοτροπία του άλλου και δεν μπορείς να ζήσεις έτσι; Χωρίζεις. Απλά κι ωραία. Και θα πάει να βρει μια άλλη που θα δεχτεί τον ανοιχτό γάμο με όλους τους συγγενείς απ' τα Κάτω Κρεμαστά και την Πέρα Ραχούλα. Είσαι ΠΑΝΤΑ ελεύθερη να φύγεις. :)

Ναι,έτσι εύκολο είναι. Δε σου αρέσει το παγωτό που τρώει ο γκόμενος,χωρίζεις.

ωραία νοοτροπία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε λέω για τι πράγμα "μιλήσαμε" αλλά τι θα έκανα εγώ ;)
Το αρχικό ερώτημα είναι πώς καταλαβαίνεις αν κάνεις καλά που παντρεύεσαι, και πώς παίρνει κανείς την απόφαση...
Εγώ, λοιπόν, και έχοντας αναγκαστικά υπόψη το συγκεκριμένο σύντροφο, με τον οποίο είμαι πολλά χρόνια μαζί, λέω:
Ο γάμος καθεαυτός δε μου λέει κάτι, δε νιώθω ούτε την ανάγκη της ευλογίας κάποιου δημόσιου υπαλλήλου ή -ακόμα λιγότερο- ιερέα, και δε θέλω να είμαι το επίκεντρο της προσοχής για μία μέρα και βάλε.
Επίσης, πριν προλάβω να σκεφτώ τι "θέλω", σχετικά με το γάμο, ξυπνάνε μέσα μου οι αρνήσεις, όλα αυτά που δε θέλω, ή και απεχθάνομαι:
Το Βυζάντιο. Οι φωτογραφίες. Τα χαμένα λεφτά. Η ταλαιπωρία. Το άγχος. Και -κυρίως- το ότι "πρέπει", είναι καλό, στα μάτια της κοινωνίας, της πολιτείας, του κράτους πρόνοιας. Αλλιώς δεν είμαι τίποτα για τον καλό μου.
Από και και πέρα, πιο πολλά με ενοχλούν σχετικά με το θρησκευτικό γάμο, και αν ήταν να το κάνω, θα προτιμούσα πολιτικό. Γιατί; Δεν ξέρω. Μάλλον γιατί θα έχει πλάκα το πάρτι μετά. Και γιατί θα έχω φορολογικά και θεσμικά προνόμια.

Είναι καλή ιδέα να παντρευτώ;
Δεν ξέρω, συναισθηματικά, δεν έχω κανένα σκίρτιμα.
ΑΝ όμως είχε ο άλλος, νομίζω ότι σχεδόν ανεξάρτητα από τα τυπικά της υπόθεσης, θα το έκανα.

Μόνο μη μου πει να διαβάσουμε μεγαλόφωνα τους όρκους μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Χωρίζεις. Δεν σου αρέσει κάτι στην νοοτροπία του άλλου και δεν μπορείς να ζήσεις έτσι; Χωρίζεις. Απλά κι ωραία. Και θα πάει να βρει μια άλλη που θα δεχτεί τον ανοιχτό γάμο με όλους τους συγγενείς απ' τα Κάτω Κρεμαστά και την Πέρα Ραχούλα. Είσαι ΠΑΝΤΑ ελεύθερη να φύγεις. :)

Απ' τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι με τον άλλον και θέλει κάτι που δεν θες εσύ... δικό σου πρόβλημα. Δεν ξέρω πώς θα το λύσεις και δεν μ' ενδιαφέρει. Αφού μένεις, ένας απ' τους δύο θα μείνει δυσαρεστημένος.

Εγω γιωργο μια πρωην μου τη χωρισα γιατι οταν κουρευτηκε δε μου αρεσαν τα μαλλια της.καλα δεν εκανα;νομιζω γινεσαι υπερβολικος και δε πιστευεις τιποτα απ οσα γραφεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως να ξέρεις ποτέ δεν θα γυρίσει να σου πει, ''αχ αγάπη μου ευχαριστώ για αυτή την υποχώρηση που έκανες τότες στο γάμο μας και κάλεσες και την Κουτσή Μαρία. Από εκεί φάνηκε η απεριόριστη αγάπη σου''. Και αν το κάνει τότε, θα είναι ανούσιο και πάλι.
φαντάζομαι έχεις τέτοια βεβαιότητα μετά από εμπειρία?
Ο δικός μου ο καλός πάντως στις δικές μου επιθυμίες υποχώρησε και δεν κάναμε γάμο με 20 άτομα αλλά με 220 και το εκτιμώ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ οτι σεβάστηκε την επιθυμία μου να "ζήσω το παραμύθι μου" τη μέρα του γάμου ΚΑΙ του το έχω πει πολλάκις!
Α... και δεν με χώρισε κιόλας εκτίμησε άλλα πράγματα πάνω μου και "συμβιβάστηκε" σε αυτό.

Οκ, δεν ήταν στο στάτους "ή θα πεθάνω ή θα λείπω από το γάμο" αν γίνει με πολλά άτομα αλλά ... και πάλι (!)

Και στην τελική έλεος, τι ''ανώμαλλοι'' είναι αυτοί η γαμπροί που παρουσιάζεις; Ντε και καλά η νύφη να θέλει ησυχία και αυτός να κάνει την φιγούρα; Έλα Χριστέ στην εποχή μας.
στους τελευταίους 8 (έπεσαν πολλοί τα τελευταία 3 χρόνια) γάμους που πήγα μόνο σε έναν γαμπρός και νύφη "συvεπέσαν" στο τζέρτζελο που θέλανε (ΠΟΛΥ!).
Στους υπόλοιπους ο ένας από τους 2 ήταν πιο ήπιων τόνων από τον άλλο με τους 3 τελευταίους ο γαμπρός να υπερτερεί εμφανώς της νύφης στη "βαβούρα" που επιθυμούσε. Δεν είναι κανα γενικό συμπέρασμα αυτό που λέω προφανώς λέω απλώς ότι δεν είναι και εκτός πραγματικότητας ένας "θορυβώδης" γαμπρός και μια "ήσυχη" νύφη.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ αυτό το ξέχασα
Ο γάμος, έτσι προς ενημέρωση, είναι 4 μήνες ώστε να προλάβεις να τα κάνεις όλα. Με πολύ ξεκώλιασμα 2. Αυτή η μια μέρα που νομίζεις είναι η ουρά, στην οποία σύμφωνα με τα στερεότυπά μας είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ κούρασης και στην τελική μη συνειδητοποίησης του τι έγινε.
.
Επιλογή κέντρου: 3 σάββατα ψάξιμο στο internet (forum etc) και 2-3 σαββατα γευστικών δοκιμών.
Επιλογή στολισμού: 2 σάββατα [2 ραντεβού τη μέρα], άλλο ένα για την τελική επιλογή, 20 λεπτά δοκιμή μια βδομάδα πριν το γάμο.
Νυφικό: 2 επισκέψεις στους οίκους με τα νυφικά της επιλογής σου (internet "Μy precious" Once more)-- συνδυάζονται εύκολα και με τα ραντεβού για στολισμό. Άλλα 2 για πρόβες στον τελευταίο μήνα. Σε ένα από αυτά πας και για παπούτσια.
Στέφανα κτλ: διαλέγουμε άξια κουμπάρα που ξέρει να κάνει ΚΑΙ search στο internet. :)
Κοστούμι γαμπρού: Μία πρωινή βόλτα σαββάτου.
Στολισμός κέντρου: επαφίεται στο... κέφι του ζευγαριού. Να μην (ξανα)πω για το "precious internet" θα γίνω γραφική ε?

Α... και όλα τα παραπάνω με δεδομένο ότι καθημερινές βαράς 10ωρα στη δουλειά και δεν μπορείς να κάνεις τπτ άλλο. Αν μπορείς ...even better.

Όσον αφορά το σχόλιο για την κούραση και τπτ άλλο... δεν θέλω να κάνω σχόλιο. Όταν (αν) έρθει η ώρα σου εύχομαι να είσαι από αυτές τις τυχερές που θα το ευχαριστηθείς, θα διασκεδάσεις και η κούραση θα είναι κάτι που δεν θα το νιώσεις γιατί απλώς θα είσαι ευτυχισμένη. Είτε σε εκκλησία, είτε σε δημαρχείο είτε όπου επιλέξεις. ΔΕΝ είναι ΤΈΤΟΙΟ δράμα που περιγράφεις πάντως, take my word for it
Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για σόγια. Σκέψου πως σύμφωνα πάλι με τα δεδομένα μας αυτά τα έχεις σπίτι σου το λιγότερο μια εβδομάδα και όχι 1 μέρα.
Καλές αντοχές.
Nαι, αν δεν ζουν στην πόλη που ζεις κι εσύ. Αν ζείτε όλοι στην ίδια πόλη το "τζέρτζελο" του σογιού κρατάει 2 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ωραίες είναι όλες οι απόψεις, ωραιες είναι όλες οι θεωρίες. Στην πράξη όμως αλλάζουν τα πράγματα, διοτί όταν έρθει αγάπη και ζητημα γάμου- οικογένειασ, γίνονται υποχωρήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top