Απόφαση γάμου...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σαφώς και γίνονται υποχωρήσεις, και πρέπει, είναι καλό να γίνονται. Γιατί μία συμβίωση ή ένας γάμος (και δε μιλάω για την τελετή μόνο) είναι μία μακριά πορεία από συμβατότητες αλλά και διαφορές. :)
Ο καθένας κάνει όπως νομίζει, ζυγίζοντας τα πάντα:
- Το όνειρο της "μεγάλης μέρας"
- Τα έξοδα
- Η πίστη, ή η έλλειψη αυτής (για θρησκευτικό γάμο)
- Το άγχος
- Οι επιθυμίες των γύρω μας: το όνειρο του μπαμπά να σε πάει στην εκκλησία... ή αντίθετα, το όνειρο του μπαμπά να καλέσει συνεργάτες του στο γάμο σου. Υπέρ και κατά.
- κλπ κλπ

Καθένας κάνει όπως νομίζει, και δε μας πέφτει λόγος για το τι κάνουν. Προσωπικά απλά στεναχωριέμαι όταν η απόφαση του αν και πώς θα παντρευτεί κανείς ορίζεται πιο πολύ από εξωτερικούς παράγοντες και λιγότερο από προσωπικές επιλογές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι χάνουμε το νόημα. Η μέρα του γάμου είναι μόνο μια μέρα. Αλίμονο αν επιλέξεις σύντροφο ΖΩΗΣ με κριτήριο τις προτιμήσεις του για τη μέρα του γάμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι χάνουμε το νόημα. Η μέρα του γάμου είναι μόνο μια μέρα. Αλίμονο αν επιλέξεις σύντροφο ΖΩΗΣ με κριτήριο τις προτιμήσεις του για τη μέρα του γάμου...
Σωστά.
Άλλωστε, τα περί συντρόφου ζωής και ημέρας γάμου, σήμερα...έχουν πλέον καταλυθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν το παιδί πάρει τα επίθετα και τον 2 γονιών, όταν έρθει η σειρά του να κάνει παιδί, πόσα επίθετα θα έχει το παιδί του?:hmm:
Μόνο δύο επίθετα επιτρέπονται από το νόμο. Στην περίπτωση που περιγράφεις, ο ενήλικας με τα δύο επίθετα επιλέγει ποιο από τα δύο θα συνδιαστεί με του/της συζύγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σαφώς και γίνονται υποχωρήσεις, και πρέπει, είναι καλό να γίνονται.
Καθένας κάνει όπως νομίζει, και δε μας πέφτει λόγος για το τι κάνουν. Προσωπικά απλά στεναχωριέμαι όταν η απόφαση του αν και πώς θα παντρευτεί κανείς ορίζεται πιο πολύ από εξωτερικούς παράγοντες και λιγότερο από προσωπικές επιλογές...
Εχεις σκεφτει πως οι διαφωνιες μπορει να ερχονται απο το ιδιο το ζευγαρι κι οχι απο τους τριτους; Αλλα ακομα κι αν συμφωνει σε κατι το ζευγαρι και ζητηθει απο τους τριτους κατι, δεν ειναι τοσο κακο να τους ικανοποιησεις στα πλαισια του λογικου παντα ειδικα οταν αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι γονεις σας. Γενικοτερα τετοιες καταστασεις, επειδη στην πλειοψηφια των ζευγαριων που πανε για γαμο συμβαινουν, χρειαζεται ψυχραιμια και συνεργασια του ζευγαριου ακομα κι αν διαφωνησουν μεταξυ τους. Καποια μεση λυση ή υποχωρηση του ενος τωρ και σε καποι αλλη περπτωση υποχωρηση του αλλου. Ετσι παει. Και μετα απο αυτο το αγχος που λες κι ολη την αρνητικοτητα ερχεται η ευτυχια γιατι οι στιγμες αυτες ευτυχιας δεν συγκρινονται με κανενα αγχος. Τα εξοδα ξεχνιουνται, το αγχος της ημερας η της περιοδου φευγει, οι τριτοι επιστρεφουν στην ζωη τους και μενει το μεταξυ σας, η αισθηση ανακουφισης και συνεργασιας. Αν ολο αυτο φαινεται βαρυ σε καποιον, μπορει πολυ απλα να μην κουνηθει απο τη θεση του και να μην ρισκαρει να παει παρακατω. Οι ελευθερες σχεσεις αλλωστε δεν ειναι πια ταμπου, οποτε μενει το ζευγαρι εκει που ειναι χωρις να προχωρησει σε γαμο κι ολ μια χαρα. Η ερχεται σε ευθεια συγκρουση με τους γυρω και μενει μονο του. Αυτο μοιαζει επαναστατικα υπεροχο και ρομαντικο, αλλα τελικα ισως δεν ειναι τοσο. Για αυτο πιστευω πως υποχωρησεις σε λογικα πλαισια ειναι η ιδανικη λυση για ενα ζευγαρι που σκεφτεται τον γαμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Mindcircus σε όλα όσα είπε. Οι "τρίτοι" που ενδιαφέρονται για το τι γάμο θα κάνεις είναι οι ίδιοι "τρίτοι" που θα σε στηρίξουν ηθικά και πρακτικά σε όλες τις στιγμές της ζωής σου που θα χρειαστείς ένα χέρι βοήθειας, και ίσως να σε έχουν ήδη στηρίξει.

Οι πραγματικοί τρίτοι, αυτοί που δεν τους νοιάζει αν ζεις ή πεθαίνεις, ποσώς ενδιαφέρονται για το αν θα κάνεις ανοιχτό γάμο με 500 καλεσμένους ή πας σε εξωκλήσι στον Άνω Περακάμπο. Μπορεί να σχολιάσουν τις επιλογές σου αλλά μόνο μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο να τους απασχολήσει, που σίγουρα δεν θα αργήσει να βρεθεί γιατί όλοι μας έχουμε σπουδαιότερα πράγματα να ασχοληθούμε από το να ανησυχούμε για τις προσωπικές επιλογές του κάθε ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει πως οι διαφωνιες μπορει να ερχονται απο το ιδιο το ζευγαρι κι οχι απο τους τριτους; Αλλα ακομα κι αν συμφωνει σε κατι το ζευγαρι και ζητηθει απο τους τριτους κατι, δεν ειναι τοσο κακο να τους ικανοποιησεις στα πλαισια του λογικου παντα ειδικα οταν αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι γονεις σας. Γενικοτερα τετοιες καταστασεις, επειδη στην πλειοψηφια των ζευγαριων που πανε για γαμο συμβαινουν, χρειαζεται ψυχραιμια και συνεργασια του ζευγαριου ακομα κι αν διαφωνησουν μεταξυ τους. Καποια μεση λυση ή υποχωρηση του ενος τωρ και σε καποι αλλη περπτωση υποχωρηση του αλλου. Ετσι παει. Και μετα απο αυτο το αγχος που λες κι ολη την αρνητικοτητα ερχεται η ευτυχια γιατι οι στιγμες αυτες ευτυχιας δεν συγκρινονται με κανενα αγχος. Τα εξοδα ξεχνιουνται, το αγχος της ημερας η της περιοδου φευγει, οι τριτοι επιστρεφουν στην ζωη τους και μενει το μεταξυ σας, η αισθηση ανακουφισης και συνεργασιας. Αν ολο αυτο φαινεται βαρυ σε καποιον, μπορει πολυ απλα να μην κουνηθει απο τη θεση του και να μην ρισκαρει να παει παρακατω. Οι ελευθερες σχεσεις αλλωστε δεν ειναι πια ταμπου, οποτε μενει το ζευγαρι εκει που ειναι χωρις να προχωρησει σε γαμο κι ολ μια χαρα. Η ερχεται σε ευθεια συγκρουση με τους γυρω και μενει μονο του. Αυτο μοιαζει επαναστατικα υπεροχο και ρομαντικο, αλλα τελικα ισως δεν ειναι τοσο. Για αυτο πιστευω πως υποχωρησεις σε λογικα πλαισια ειναι η ιδανικη λυση για ενα ζευγαρι που σκεφτεται τον γαμο..

Σαφώς και το έχω σκεφτεί, δεν απέκλεισα καμία οπτική γωνία!
Όσον αφορά το ζήτημα άγχους και χαράς για την τελετή του γάμου, σεβαστή η γνώμη σου. :)
Και συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο, σε bold.
Αλλά γενικοί κανόνες δεν υπάρχουν. Και να σημειώσω ότι προσωπικά δε δέχομαι ούτε δέχηκα, και ούτε θα δεχτώ (αν γνωρίζω καλά τι άτομα είναι οι δικοί μου, που μετά από κάποιες δεκαετίες το ελπίζω) πίεση για τα πρέπει του γάμου. Ό,τι λέω είναι με βάση την υπόθεση ότι αν οι δικοί μου ήταν οι τύποι που θέλουν να με παντρέψουν σε εκκλησία γιατί "έτσι πρέπει", ή για να καλέσουν κόσμο και να ξεπληρώσουν υποχρεώσεις, δε θα ήμουν απόλυτα χαρούμενη.

Τέλος, δεν ταυτίζομαι απόλυτα με μία άποψη που ειπώθηκε παρακάτω, ότι καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά του γάμου για ένα όμορφο ταξίδι. Αλλά βρίσκω ότι ένας γάμος μπορεί να γίνει παράλογα ακριβός και θα λυπόμουν να ξοδέψω πχ για λαμπάδες. Τι; Λαμπάδες.

Ας μη γενικεύουμε με βάση αυτά που ξέρουμε από τους γύρω μας, δεν ξέρεις τι γίνεται στο δίπλα μαχαλά. Κατ'εμέ, είτε κάποιος δε γουστάρει να δώσει ούτε ευρώ για τα εθιμοτυπικά, είτε κάποιος ονειρεύεται τον παραμυθένιο γάμο, με γεια του με χαρά του.
Live and let live.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Aλλά βρίσκω ότι ένας γάμος μπορεί να γίνει παράλογα ακριβός και θα λυπόμουν να ξοδέψω πχ για λαμπάδες. Τι; Λαμπάδες.
Για να κάνεις θρησκευτικό γάμο, χρειάζεσαι λαμπάδες. Είναι από τα λίγα πράγματα που χρειάζεσαι. Δεν χρειάζεσαι όμως ακριβές λαμπάδες, ούτε στολισμένες, ούτε πλουμιστές.

Αν το θέμα σου είναι να μην ξοδέψεις, μπορείς να κάνεις ακόμα και θρησκευτικό γάμο με ελάχιστο κόστος. Πολιτικό σαφώς μπορείς να κάνεις με καθόλου κόστος.

Εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Το κόστος ή κάτι άλλο; Γιατί το κόστος ξεπερνιέται πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το δικό μου πρόβλημα; Κανένα.
Δεν ονειρεύομαι θρησκευτικό γάμο για λόγους που αφορούν κυρίως την εκκλησία. :)
Το πρόβλημα που βλέπω σε άλλους, κάποιους άλλους χωρίς να γενικεύω και χωρίς επ'ουδενί να απορρίπτω το γάμο γενικότερα, είναι το να κάνουν κάτι που δεν τους εκφράζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και να σημειώσω ότι προσωπικά δε δέχομαι ούτε δέχηκα, και ούτε θα δεχτώ (αν γνωρίζω καλά τι άτομα είναι οι δικοί μου, που μετά από κάποιες δεκαετίες το ελπίζω) πίεση για τα πρέπει του γάμου. Ό,τι λέω είναι με βάση την υπόθεση ότι αν οι δικοί μου ήταν οι τύποι που θέλουν να με παντρέψουν σε εκκλησία γιατί "έτσι πρέπει", ή για να καλέσουν κόσμο και να ξεπληρώσουν υποχρεώσεις, δε θα ήμουν απόλυτα χαρούμενη.
Θα ησουν ομως χαρουμενη αν δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ κι ερχοταν η μαμα σου να σε βοηθα με το σπιτι και τα παιδια σου? Θα ησουν χαρουμενη αν ηθελες να λειψεις ενα 3ημερο με τον ανδρα σου και σου κρατουσε τα μωρα η μαμα κι ο μπαμπας σου? Θα ησουν χαρουμενη αν καθε φορα που θα ειχες μιαν αναγκη να σ' εξυπηρετουσαν οι γονεις σου? Αν ναι, θα επρεπε να εισαι και χαρουμενη που θα τους εκανες ΕΚΕΙΝΟΥΣ χαρουμενους με το να παντρευτεις σε μιαν εκκλησια αν το ηθελαν τοσο πολυ (εκτος αν εχεις αλλαξοπιστησει που παμε αλλου). Το πως θα γινοταν η ολη τελετη, με ή χωρις πανηγυρια, θα μπορουσες να το συζητησεις και να βρειτε λυσεις. Αλλα αν δε δεχοσουν να τους ικανοποιησεις, θα επρεπε κατα τη γνωμη μου αυτοματως, να μην εχεις την οποιαδηποτε απαιτηση ή επιθυμια απο αυτους απο εκει κι επειτα. Αλλωστε δεν ειναι εγκλημα να θελουν οι γονεις να δουν το παιδι τους στην εκκλησια. Ουτε εγκλημα αυτο που ζητας εσυ βεβαια. Αλλα μετα δε θα επρεπε να εχεις ουδεμια απαιτηση ή επιθυμια απο εκεινους.

Τέλος, δεν ταυτίζομαι απόλυτα με μία άποψη που ειπώθηκε παρακάτω, ότι καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά του γάμου για ένα όμορφο ταξίδι. Αλλά βρίσκω ότι ένας γάμος μπορεί να γίνει παράλογα ακριβός και θα λυπόμουν να ξοδέψω πχ για λαμπάδες. Τι; Λαμπάδες.
Ας μη γενικεύουμε με βάση αυτά που ξέρουμε από τους γύρω μας, δεν ξέρεις τι γίνεται στο δίπλα μαχαλά. Κατ'εμέ, είτε κάποιος δε γουστάρει να δώσει ούτε ευρώ για τα εθιμοτυπικά, είτε κάποιος ονειρεύεται τον παραμυθένιο γάμο, με γεια του με χαρά του.
Live and let live.
Στο παραπανω δεν ταυτιζομαι ουτε κι εγω. Γενικα επικρατει αισχροκερδεια σημερα. Αυτο ισχυει και για μια κηδεια... για βαφτισια... για γεννα... Χρειαζεσαι χρηματα ακομα και για τα πιο απλα. Το επιμηκυνα θελοντας να τονισω πως το ζητημα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι η συγκριση εξοδων μεν και δε, αλλα η εκμεταλλευση που συμβαινει. Καποιος ομως εχει την επιλογη να ξοδεψει λιγα. Κι οντως οι λαμπαδες δεν κοστιζουν ιδιαιτερα αν ειναι απλες. Ο,τι θελει κανει ο καθενας, οσο αντεχει η τσεπη του. Το ζητημα ειναι ''θελει''? Κι αν δε θελει, ειναι ετοιμος να υποστει τις συνεπειες; Γιατι καθε μας επιλογη εχει τις συνεπειες της. Οχι μονο μεσα στη σχεση του ζευγαριου, αλλα και στην σχεση του με τις οικογενειες. Ορισμενα θεματα καλως κακως αποφασιζονται απο κοινου, οπως το ζητημα του γαμου-τελετης που σημερα προκειται για κοινωνικη υποχρεωση. Κι αν ορισμενοι απο εμας του νεοτερους, επαναστατουμε, καλα κανουμε. Αλλά οι αληθινοι επαναστατες εχουν το τιμημα τους.

Εμεις ισως αυριο θα ειμαστε στα δικα μας τα παιδια ή ίσως αυριο τα δικα μας παιδια μας ζητησουν πραματα που δεν μπορουμε σημερα καν να φανταστουμε. Τι θα κάνουμε; Ειδομεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ τώρα να ρωτήσω κάτι σχετικό, που μου ήρθε στο μυαλό από τη συζήτηση για γάμο στην εκκλησία για χάρη των γονιών; Εμείς ας πούμε δεν είμαστε μέλη της ενορίας κι έτσι δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Οι γονείς του καλού μου επίσης δεν είναι μέλη της ενορίας, οπότε μάλλον δεν ονειρεύονται να τον παντρέψουν σε εκκλησία. :P Αν π.χ. ο πατέρας μου το είχε όνειρο να με παντρέψει σε εκκλησία, άντε εγώ να ξαναγινόμουν μέλος της ενορίας (για λίγο τουλάχιστον :P), αλλά δε θα ήταν παράλογη απαίτηση να γίνει κι ο καλός μου μόνο και μόνο γι΄αυτό, ενώ δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα ησουν ομως χαρουμενη αν δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ κι ερχοταν η μαμα σου να σε βοηθα με το σπιτι και τα παιδια σου? Θα ησουν χαρουμενη αν ηθελες να λειψεις ενα 3ημερο με τον ανδρα σου και σου κρατουσε τα μωρα η μαμα κι ο μπαμπας σου? Θα ησουν χαρουμενη αν καθε φορα που θα ειχες μιαν αναγκη να σ' εξυπηρετουσαν οι γονεις σου? Αν ναι, θα επρεπε να εισαι και χαρουμενη που θα τους εκανες ΕΚΕΙΝΟΥΣ χαρουμενους με το να παντρευτεις σε μιαν εκκλησια αν το ηθελαν τοσο πολυ (εκτος αν εχεις αλλαξοπιστησει που παμε αλλου). Το πως θα γινοταν η ολη τελετη, με ή χωρις πανηγυρια, θα μπορουσες να το συζητησεις και να βρειτε λυσεις. Αλλα αν δε δεχοσουν να τους ικανοποιησεις, θα επρεπε κατα τη γνωμη μου αυτοματως, να μην εχεις την οποιαδηποτε απαιτηση ή επιθυμια απο αυτους απο εκει κι επειτα. Αλλωστε δεν ειναι εγκλημα να θελουν οι γονεις να δουν το παιδι τους στην εκκλησια. Ουτε εγκλημα αυτο που ζητας εσυ βεβαια. Αλλα μετα δε θα επρεπε να εχεις ουδεμια απαιτηση ή επιθυμια απο εκεινους.

Στο παραπανω δεν ταυτιζομαι ουτε κι εγω. Γενικα επικρατει αισχροκερδεια σημερα. Αυτο ισχυει και για μια κηδεια... για βαφτισια... για γεννα... Χρειαζεσαι χρηματα ακομα και για τα πιο απλα. Το επιμηκυνα θελοντας να τονισω πως το ζητημα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι η συγκριση εξοδων μεν και δε, αλλα η εκμεταλλευση που συμβαινει. Καποιος ομως εχει την επιλογη να ξοδεψει λιγα. Κι οντως οι λαμπαδες δεν κοστιζουν ιδιαιτερα αν ειναι απλες. Ο,τι θελει κανει ο καθενας, οσο αντεχει η τσεπη του. Το ζητημα ειναι ''θελει''? Κι αν δε θελει, ειναι ετοιμος να υποστει τις συνεπειες; Γιατι καθε μας επιλογη εχει τις συνεπειες της. Οχι μονο μεσα στη σχεση του ζευγαριου, αλλα και στην σχεση του με τις οικογενειες. Ορισμενα θεματα καλως κακως αποφασιζονται απο κοινου, οπως το ζητημα του γαμου-τελετης που σημερα προκειται για κοινωνικη υποχρεωση. Κι αν ορισμενοι απο εμας του νεοτερους, επαναστατουμε, καλα κανουμε. Αλλά οι αληθινοι επαναστατες εχουν το τιμημα τους.

Εμεις ισως αυριο θα ειμαστε στα δικα μας τα παιδια ή ίσως αυριο τα δικα μας παιδια μας ζητησουν πραματα που δεν μπορουμε σημερα καν να φανταστουμε. Τι θα κάνουμε; Ειδομεν...

Μιλάμε υποθετικά ή έχεις βαλθεί να με πείσεις να παντρευτώ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εμείς ας πούμε δεν είμαστε μέλη της ενορίας κι έτσι δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία.
Τι εννοείς δεν είσαστε μέλη της ενορίας; Δεν είσαστε βαπτισμένοι Χριστιανοί; Απ' ό,τι ξέρω αυτό είναι το μόνο κώλυμα για τέλεση θρησκευτικού γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τι εννοείς δεν είσαστε μέλη της ενορίας; Δεν είσαστε βαπτισμένοι Χριστιανοί; Απ' ό,τι ξέρω αυτό είναι το μόνο κώλυμα για τέλεση θρησκευτικού γάμου.
Ο καλός μου δεν είναι. Εμένα με βάφτισαν όταν ήμουν μωρό, αλλά πρόσφατα αποφάσισα ότι δε θέλω να είμαι πια μέλος της ενορίας. Φαντάζομαι διαφέρουν λίγο τα συστήματα σε διαφορετικές χώρες, αλλά όπως και να ΄χει, δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Σ΄αυτήν την περίπτωση δε θα ήταν παράλογο να απαιτήσουν οι δικοί μου να γίνει ο καλός μου μέλος της ενορίας (ή να βαπτιστεί!), για να με δουν εμένα νύφη στην εκκλησία; :confused:

Όχι ότι τους νοιάζει δηλαδή, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία από τη συζήτηση για την εκπλήρωση επιθυμιών και των γονιών σε λογικά πλαίσια. Ποια είναι αυτά τα λογικά πλαίσια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μιλάμε υποθετικά ή έχεις βαλθεί να με πείσεις να παντρευτώ; :confused:

ΤΙποτε απο τα δυο! Ειναι σκεψεις που κανω γενικως! Και με αφορμη το ποστ σου, ειπα και τη δικη μου πλευρα. Σε καποια ζητηματα ειχα την ιδια αποψη με εσενα. Αλλαξα καποια εν καιρω και φανταζομαι οι περισσοτερες με τον καιρο αλλαζουμε καποιες αποψεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο καλός μου δεν είναι. Εμένα με βάφτισαν όταν ήμουν μωρό, αλλά πρόσφατα αποφάσισα ότι δε θέλω να είμαι πια μέλος της ενορίας. Φαντάζομαι διαφέρουν λίγο τα συστήματα σε διαφορετικές χώρες, αλλά όπως και να ΄χει, δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Σ΄αυτήν την περίπτωση δε θα ήταν παράλογο να απαιτήσουν οι δικοί μου να γίνει ο καλός μου μέλος της ενορίας (ή να βαπτιστεί!), για να με δουν εμένα νύφη στην εκκλησία; :confused:

Όχι ότι τους νοιάζει δηλαδή, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία από τη συζήτηση για την εκπλήρωση επιθυμιών και των γονιών σε λογικά πλαίσια. Ποια είναι αυτά τα λογικά πλαίσια;

Δεν ξέρω αν χωρά "λογική" σε ένα θέμα που ορίζεται κυρίως από συναισθηματικά κίνητρα. :hmm:
Μία φίλη μου είναι μουσουλμάνα και ο καλός της προτεστάντης. Πατρεύτικαν με πολιτικό γάμο.
Αλλά η ευρύτερη οικογένειά της (πέρα από γονείς και αδέρφια δηλαδή, ίσως και κάποιους άλλους) νομίζει ότι αυτός άλλαξε θρησκεία, ώστε να παντρευτούν σύμφωνα με το Ισλάμ.
Αφού θα τους κακοκάρδιζε η αλήθεια και θα είχαν τσάμπα παρεξηγήσεις, γιατί να μην πουν ένα λευκό ψέμα;
Δεν έχει πολλή σχέση με το δικό σου παράδειγμα, αλλά είναι και τα δύο περιπτώσεις προτεραιοτήτων.

ΤΙποτε απο τα δυο! Ειναι σκεψεις που κανω γενικως! Και με αφορμη το ποστ σου, ειπα και τη δικη μου πλευρα. Σε καποια ζητηματα ειχα την ιδια αποψη με εσενα. Αλλαξα καποια εν καιρω και φανταζομαι οι περισσοτερες με τον καιρο αλλαζουμε καποιες αποψεις μας.
Σαφώς, κι εγώ έχω λίγα χρόνια που συνειδητοποίησα ότι η εκκλησία δε μου πρόσφερε ποτέ κάτι. :)
Επίσης παρευρέθηκα σε σχετικά μεγάλη ποικιλία γάμων (πολιτικοί, καθολικοί, ορθόδοξοι, ή απλό σύμφωνο) και κάθε φορά έθετα και στον εαυτό μου ερωτήματα.
Υποθέτω εάν ήθελα ανέκαθεν και πραγματικά να παντρευτώ, και δη με συγκεκριμένο τρόπο, δε θα είχα τόσες απορίες και σκέψεις.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο καλός μου δεν είναι. Εμένα με βάφτισαν όταν ήμουν μωρό, αλλά πρόσφατα αποφάσισα ότι δε θέλω να είμαι πια μέλος της ενορίας. Φαντάζομαι διαφέρουν λίγο τα συστήματα σε διαφορετικές χώρες, αλλά όπως και να ΄χει, δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Σ΄αυτήν την περίπτωση δε θα ήταν παράλογο να απαιτήσουν οι δικοί μου να γίνει ο καλός μου μέλος της ενορίας (ή να βαπτιστεί!), για να με δουν εμένα νύφη στην εκκλησία; :confused:
Ναι αυτό σίγουρα θα ήταν παράλογο.

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι για τους περισσότερους γονείς η επιθυμία δεν είναι να σε δουν νύφη "στην εκκλησία" αλλά απλά να σε δουν νύφη και να το γλεντήσουν. Να μην πας δηλαδή να παντρευτείς με το τζην και δύο φίλους στο δημαρχείο, αλλά να βάλεις νυφικό, να βάλουν κι αυτοί τα καλά τους και να γίνει το σχετικό τζέρτζελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
...μαηντ θα μας φωνάξεις στο γάμο; :P

Ολους τους αλλους ναι, εσενα Οχι. :D
Υς. Δεν παντρευομαι προς ενημερωση των κουτσομποληδων :P


Δεν


Σαφώς, κι εγώ έχω λίγα χρόνια που συνειδητοποίησα ότι η εκκλησία δε μου πρόσφερε ποτέ κάτι. :)
Επίσης παρευρέθηκα σε σχετικά μεγάλη ποικιλία γάμων (πολιτικοί, καθολικοί, ορθόδοξοι, ή απλό σύμφωνο) και κάθε φορά έθετα και στον εαυτό μου ερωτήματα.
Υποθέτω εάν ήθελα ανέκαθεν και πραγματικά να παντρευτώ, και δη με συγκεκριμένο τρόπο, δε θα είχα τόσες απορίες και σκέψεις.. :hmm:

Χμ, φαντασου εχω παει σε ελαχιστους γαμους στη ζωη μου- 2-3; Τωρα τελευται ακουω συχνα για γαμους που ειμαι καλεσμενη αλλα δεν παω αν δεν ειναι κοντινοι μου συνηθως. Ενασ απο αυτουσ που εχω παει ηταν μαπα, οι αλλοι μια χαρα. Σε πολιτικο οχι, αλλα μου ακουγεται πολυ πολυ ψυχρο..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Laispodias

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το πρόβλημα ξεκινάει απο το ότι κανενας άντρας δεν ονειρεύτηκε το γάμο του, πώς θα είναι, πώς τον θελει κλπ. Δεν πέρασε τα παιδικά του χρονια διαβάζοντας παραμυθια με τους γάμους του βασιλοπουλου (όχι αυτουνου με του πουλιου το γάλα, του άλλου, με του πουλιού τον καημό) ουτε για νυφικά με παρανυφάκια, άμαξες, πρίγκηπες, παλάτια, ορχήστρες σε άιθουσες χορών και τα ρέστα, ουτε χάζευε αποσβολωμένος στην εφηβεια γάμους γκλαμουριάς και υπερβολής με ασύλληπτη σπαταλη και πολλή ματαιοδοξία.

Επομένως σε θέματα γάμου ειναι ανεκπαιδευτοι και χωρίς αισθητικές απαιτησεις. Με ένα κουστουμι κι έναν πολιτικό, άντε θρησκευτικό σε κανα εκκλησάκι τους γονεις και 5 φίλους θα είναι μάλλον ικανοποιημένοι, αν όχι ευτυχείς. ΑΥτα τα βλεπουν οι γυναικες που θα τους παντρευτουν και παιρνουν το project γαμος πάνω τους, προσπαθώντας να τους "κανουν ανθρώπους" την τελευταια στιγμη, και επικρατει φρενιτιδα και νευρα κρόσια για όλους. Και στάνταρ υπερβάσεις προϋπολογισμού.
Κάτι σαν την Ολυμπιάδα της Γιαννας δηλαδη (αναρρωτιέμαι καμια φορά τι θα ειχε διοργανώσει στο γαμο της και ποσο θα πηγε ο τελικός προϋπολογισμός...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το πρόβλημα ξεκινάει απο το ότι κανενας άντρας δεν ονειρεύτηκε το γάμο του, πώς θα είναι, πώς τον θελει κλπ. Δεν πέρασε τα παιδικά του χρονια διαβάζοντας παραμυθια με τους γάμους του βασιλοπουλου (όχι αυτουνου με του πουλιου το γάλα, του άλλου, με του πουλιού τον καημό) ουτε για νυφικά με παρανυφάκια, άμαξες, πρίγκηπες, παλάτια, ορχήστρες σε άιθουσες χορών και τα ρέστα, ουτε χάζευε αποσβολωμένος στην εφηβεια γάμους γκλαμουριάς και υπερβολής με ασύλληπτη σπαταλη και πολλή ματαιοδοξία.

Είμαι σίγουρος πάντως πως όλοι σκέφτηκαν την πρώτη νύχτα του γάμου ;)
Και την απογοήτευση που φάγανε όταν αντί για το ολονύχτιο πάρτυ του κάμα σούτρα κάθισαν στο τραπέζι με το αντιπαθέστατο σόι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top