Η μόδα του περιθωρίου

Ισχύει όντως αυτο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι!

    Ψήφοι: 9 33.3%
  • Ναι, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που έγραψες

    Ψήφοι: 7 25.9%
  • Nαι, αλλά δεν τους διέπει κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, πέρα απο το ότι είναι δήθεν

    Ψήφοι: 8 29.6%
  • Υπάρχουν αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, και είναι πολλοί, αλλά δεν είναι δήθεν

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Όχι, δεν υπάρχουν τέτοιοι, είναι αποκύημα της πλούσιας :P φαντασίας σου

    Ψήφοι: 1 3.7%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στο μόνο που διαφωνώ είναι αυτό με τα λεφτά, εκεί τους μπερδεύεις με άλλη κατηγορία, τον λεγόμενο "Ελληναρά".
Κιομως οι περισσοτεροι απο αυτους μενουν στα καλητερα σπιτια, εχουν τα καλητερα αμαξια και τις καλητερες δουλιες, και κατα τα αλλα προσπαθουν να δειξουν οτι ειναι των λιγων εξοδων κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Κόκκινη κάρτα και σε εσένα Βάλντερ, άσχετο από την άποψη που εκφράζετε, την εκφράζετε τόσο δογματικά, όσο και αυτοί που κρίνετε:/:.

Τι πάει να πει δογματικά; Στοιχεία παραθέτω. Σαν στατιστικό δείγμα αναφέρω όσα αναφέρω. Δεν τα έχω βάλει μαζί τους γιατί μου σφάξανε τον προπάππο, δεν έχω κλείσει τα μάτια μου. Έτσι θεωρώ πως είναι τα πράγματα. Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνω; Να ωραιοποιήσω τα στοιχεία μου για να μη θιχτούν οι "εντός" αυτής της κατηγορίας;

Ξέρεις αυτό με πάει πίσω σε άλλες εποχές που μου έλεγαν "παιδάκι μου ο κόσμος γέμισε κουμμούνια, μη τύχει και το πείς παραέξω για θα σε κράξουν". Ποιόν χαλάει που είναι στο δικό μου περιθώριο; Αφού όλοι αυτοί έκαναν τις επιλογές τους και εκδηλώνονται έτσι, θα ακούσουν και την αντίθετη άποψη. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να λέω τα πάντα ώστε να μη θιχτεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Λέω ότι ο τρόπος που παρουσιάζεις τους εν λόγω ανθρώπους είναι εξαιρετικά στυλιζαρισμένος. Σα να μιλάς για το καλούπι που δεν έσπασε ακόμη. Και ξέρεις, εμένα τα καλούπια μου σπάνε τα νεύρα, μας εμποδίζουν από το να νοιώσουμε αδέρφια.

Κλισεδούρες υπάρχουν παντού, εδώ εκφράσαμε την κλισεδούρα για τον αριστερό, ο άλλος θα κάνει το ίδιο για τον δεξιό και ο κύκλος γίνεται περισσότερο φάυλος.

Αν το δογματικό δε σου ταιριάζει, άλλαξε το με κλισέ και εμμονή.

Δεν αξίζει βρε παιδιά, μας πάει πίσω.


Κι εδώ αποχωρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λέω ότι ο τρόπος που παρουσιάζεις τους εν λόγω ανθρώπους είναι εξαιρετικά στυλιζαρισμένος. Σα να μιλάς για το καλούπι που δεν έσπασε ακόμη. Και ξέρεις, εμένα τα καλούπια μου σπάνε τα νεύρα, μας εμποδίζουν από το να νοιώσουμε αδέρφια.
Να υποθέσω ότι εσύ νιώθεις αδέρφι με όλο τον κόσμο δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λέω ότι ο τρόπος που παρουσιάζεις τους εν λόγω ανθρώπους είναι εξαιρετικά στυλιζαρισμένος. Σα να μιλάς για το καλούπι που δεν έσπασε ακόμη. Και ξέρεις, εμένα τα καλούπια μου σπάνε τα νεύρα, μας εμποδίζουν από το να νοιώσουμε αδέρφια.

Κλισεδούρες υπάρχουν παντού, εδώ εκφράσαμε την κλισεδούρα για τον αριστερό, ο άλλος θα κάνει το ίδιο για τον δεξιό και ο κύκλος γίνεται περισσότερο φάυλος.

Αν το δογματικό δε σου ταιριάζει, άλλαξε το με κλισέ και εμμονή.

Δεν αξίζει βρε παιδιά, μας πάει πίσω.


Κι εδώ αποχωρώ

Συμφωνώ. Υπάρχει αυτός ο τύπος ανθρώπου, αλλά προς τι τόσο στερεότυπο;

Θέλω να πω, οκ υπάρχουν αριστεροί στη χώρα μας. Και ξαναρωτάω, αναγνωρίζετε τουλάχιστον το ότι υπάρχει ΛΟΓΟΣ, που είναι έτσι;

Κατά τ' άλλα, εμένα με εκνευρίζουν όλων των ειδών οι γραφικοί, αλά παραπάνω δεν ασχολούμαι. Δεν τους αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω συμφωνω με εδαδ.
ασε που νομιζα οτι καποιοι μισουσαν τα στερεοτυπα! lol μαλλον λαθος εκαναν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
κι εγω συμφωνω με εδαδ.
ασε που νομιζα οτι καποιοι μισουσαν τα στερεοτυπα! lol μαλλον λαθος εκαναν :)
Κάποιοι άνθρωποι εντάσσουν οι ίδιοι τον εαυτό τους σε στερεότυπα. Τα στερεότυπα που αντιπαθώ αφορούν αυθαίρετη απόδωση άσχετων χαρακριστικών σε ανθρώπους που διαθέτουν το Χ χαρακριστικό. Δεν είναι στερεότυπο το να πεις ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που όλοι έχουν τις Υ απόψεις! Στερεότυπο θα ήταν να έλεγα ότι οι άνθρωποι με το Ζ χαρακριστικό έχουν και τις Υ απόψεις χωρίς αυτό να συνεπάγεται λογικά από το Ζ χαρακτηριστικό.

ΥΓ: Τις μπηχτούλες και τα υπονοούμενα αλλού Giovanna. Και μην ακούσω για μύγες, παραείναι κλισέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καθε αλλο παρα μπηχτη, αλλα αν θες να το βλεπεις ετσι, feel free!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H προηγουμενη ερωτηση μου ηταν ρητορικη παντως. :P

Αλλη τωρα : οταν κατι ειναι κλισε , ειναι οπωσδηποτε και λαθος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλα συγγνωμη, εσεις που παραθετετε τα στοιχεια σας, εχετε κανει καποια ερευνα για το τι ποσοστο πληθησμου τα συγκεντρωνει ολα αυτα? Γιατι εμενα μου ακουγεται ως "λιστα χαρακτηριστικων που αντιπαθω σε ανθρωπους", χωρις απαραιτητα να χαρακτηριζουν ενα συγκεκριμενο τυπο ανθρωπου.

Γενικα ποιο το νοημα του θρεντ, δεν εχω καταλαβει. Εκτος αν θελετε να βαλετε στην πριζα οσους ειναι αριστεροι/ακουνε μαχαιριτσα/θελουν δωρεαν παιδεια/βλεπουν εκπομπες στην ΕΡΤ/ειναι αντικαπιταλιστες κλπ κλπ και να αρχισουν οι τσακωμοι. Ασε που εγω νομιζα οτι το στεκι ειναι εκει που οι ιδεες βρισκουν την ηρεμια τους, αλλα απ'οτι φαινεται μονο οι ιδεες που δεν εκνευριζουν τα αφεντικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Διακρίνω ένα απίστευτο κόμπλεξ και μίσος απέναντι στους αριστερούς, από ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι απεχθάνονται τις ταμπέλες. Εάν οποιοδήποτε άλλο μέλος είχε κάνει πανομοιότυπο ποστ, αλλά αντί για τις λέξεις "αριστερός" ή "ένθεος" κλπ είχε βάλει "ομοφυλόφιλος", "φιλελεύθερος" κλπ, δεν θα είχε την ίδια μεταχείριση.

Χαλαρώστε λίγο με τους αριστερούς, δεν θα σας φάνε...

ακόμα:devil:


btw αναφέρομαι τόσο στο αρχικό ποστ, όσο και στο ποστ του Βάλντερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ασε που εγω νομιζα οτι το στεκι ειναι εκει που οι ιδεες βρισκουν την ηρεμια τους, αλλα απ'οτι φαινεται μονο οι ιδεες που δεν εκνευριζουν τα αφεντικα.

Καταρχάς, πόσες φορές θα αναφέρω ότι δεν διαφωνώ ούτε κατακρίνω όλα όσα έγραψα, αναφέρομαι σε όσους ανθρώπους παρουσιάζουν το σύνολο τους. Kάποια απο αυτά τα κάνω και εγώ άλλωστε.

Όσο για το σημείο που παρέθεσα, ξεχνάς ότι πέρα από "αφεντικό" (χρησιμοποιώ τη δική σου έκφραση), είμαι και μέλος και όπως κάθε μέλος, έχω δικαίωμα να εκθέτω τις απόψεις μου, οι οποίες ούτε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σωστές, ούτε ότι εκφράζουν το στέκι ως σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν οι λίγοι αυτοί, που συγκεντρώνουν όλα αυτά τα στοιχεία, καταλαμβάνουν ένα ολόκληρο thread όπου εμείς τους κατακρίνουμε, ποιος ο στόχος;
Αν ήταν ευρύτερο φαινόμενο, θα έλεγα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καταρχάς, πόσες φορές θα αναφέρω ότι δεν διαφωνώ ούτε κατακρίνω όλα όσα έγραψα, αναφέρομαι σε όσους ανθρώπους παρουσιάζουν το σύνολο τους. Kάποια απο αυτά τα κάνω και εγώ άλλωστε.

Όσο για το σημείο που παρέθεσα, ξεχνάς ότι πέρα από "αφεντικό" (χρησιμοποιώ τη δική σου έκφραση), είμαι και μέλος και όπως κάθε μέλος, έχω δικαίωμα να εκθέτω τις απόψεις μου, οι οποίες ούτε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σωστές, ούτε ότι εκφράζουν το στέκι ως σύνολο.

Οκ λοιπον, ως μελος, σε τι αποσκοπεις με αυτο το θεμα? Στο να γινει συζητηση πανω στα ατομα που συγκεντρωνουν ΟΛΑ αυτα τα χαρακτηριστικα? Να φτιαξω και εγω μια λιστα τοτε με πραγματα που με ενοχλουν, να δωσω και ενα ονοματακι στην κατηγορια ανθρωπων που μολις δημιουργησα, και να τα ποσταρω σε ενα καινουριο θρεντ να παμε ολοι να τους θαψουμε βρε παιδι μου. Αντε, να τους υποστηριξει και κανενας για να εχουμε να φαγωθουμε μεταξυ μας.

Γιατι δεν βλεπουμε λεει τους αρνητικους ψηφους στα ποστ? Για να μην δημιουργουνται τσακωμοι και εντασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο στόχος μου δεν ήταν να τους κατακρίνουμε, ήταν να δω αν όντως ισχύει αυτό που έχω παρατηρήσει.
Λέτε ότι δεν ισχύει, οκ το καταχωρώ στο μυαλό μου.
Από κει και πέρα, προς τι η τόση ένταση για ένα αθώο χιουμοριστικό (ελπίζω) θεματάκι; Επειδή το έκανα εγώ; Ή επειδή δεν ήταν αρκετά politically correct?

@io-io: Ας το αναφέρω για πολλοστή φορά... ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αν ισχυει τι? Εαν υπαρχουν ανθρωποι με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα? Ε, καποιος φανταζομαι μπορει να τα εχει ολα αυτα.
Εαν εχουμε γνωρισει τετοιους ανθρωπους?
Εαν μας ενοχλουν?

Θα κανω κι εγω ενα θρεντ λοιπον με θεμα
"Ποσο με ενοχλουν οι κοκκινομαλληδες με σκισμενα τζιν που ακουνε Queens of the stone age και μασανε τσιχλα στα λεωφορεια" και μπορουμε να το συζητησουμε.:P

Αυτο που θελω να πω ειναι, οτι ενα τετοιο θρεντ, το μονο που μπορει να κανει ειναι να δημιουργησει εντασεις αναμεσα σε ατομα με διαφορετικα πολιτικα/θρησκευτικα/κοινωνικα πιστευω. Και αυτο επειδη δεν ειναι πολυ ωραιο να ακους καποιον να σε αποκαλει "ψευτοκουλτουριαρη" απλα επειδη συγκεντρωνεις καποια χαρακτηριστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αποκαλύπτεστε ρε παιδιά, πιό σιγά... πιό σιγά... Όλο το Alternative κίνημα έπεσε να μας πλακώσει... Είπα Alternative... χμμμ, τι σημαίνει άραγε αυτό! Εναλλακτικό! Εναλλακτικό σε τι; Εναλλακτικό στο mainstream, στο συνηθισμένο, άρα κάτι διαφορετικό!;)

Εναλλακτικό στη μουσική πχ Μαχαιρίτσας
Εναλλακτικό στην πολιτική πχ ΚΚΕ
Εναλλακτικό στη διασκέδαση πχ κάμπινγκ αντί για κλαμπ

Εδω δεν κηνυγάμε κάτι το διαφορετικό όμως αγαπητοί μου! Το σχολιάζουμε! Και μάλιστα όχι γιατί είναι διαφορετικό, αλλά γιατί περνάει ως μόδα! Και λέμε, "τι πάθανε πια τόσοι πολλοί;"

Κι εγώ είμαι διαφορετικός, βλέπω sci-fi, ακούω Death Metal, έχω προοδευτικές αντιλήψεις, αλλά δεν είδα να είναι μόδα αυτό στην κοινωνία, δεν προσπάθησα να το επιβάλλω σε κανέναν!

Σήμερα αν βγεί και πεί κάποιος, ψηφίζω ΝΔ ή ψηφίζω ΠΑΣΟΚ, γιατί το πιστεύω, θα γυρίσετε να πείτε όλοι τι κομματόσκυλο και τι βολεμένος.

Σήμερα αν βγεί κάποιος στην τηλεόραση και πεί "Ο παππούς μου ήταν στο ΕΑΜ" θα βγάλουνε μαντήλια όλοι οι δημοσιογράφοι και θα κλαίνε. Ο παππούς του άλλου ανθρώπου που ήταν στο στρατό το 1940 και κηνύγαγε τους Γερμανούς, γιατί δεν "λαμβάνει δακρύων"; Αντίθετα, τότε ξέρουμε να λέμε "καταργήστε τις παρελάσεις" και τα λοιπά λογύδρια.

Γιατί αν βγεί σήμερα και πεί ένας εδώ "Το υπερκαινοφανές χαρακτηριστικό του Υδροχόου τον κάνει μοναδικό ζώδιο όπως είχε πει και ο τρισμέγιστος Μπακαλώφ, στη μελέτη του περί Ταρώ και υδροχόων που συμβολίζουν μια πενταδιάστατη πραγματικότητα στην ψυχοσύνθεση των ανθρώπων..", θα σας πιάσει ο θαυμασμός "πωωωω και τι ωραία που τα λέει, φιλοσοφημένο, σπουδασμένος ο κερατάς". Ε; Γιατί; Γιατί δεν είναι σοβαρό δηλαδή το πολιτικό νόημα που βγαίνει μέσα από το Prison Break (δεν κάνω πλάκα), αλλά είναι σοβαρή η μελέτη της κάθε αλχημειώδους απατεωνολατρείας που ασχολείται ο κάθε πικραμένος;

Γιατί σήμερα δεν τολμάς να πεις παραέξω ότι γουστάρεις αστυνομικό σε κάθε γειτονιά για την προστασία σου, φοβούμενος πως θα σε πούν φασίστα; Γιατί σήμερα δεν τολμας να πεις ότι είσαι δεξιός χωρίς να σε πούν φασίστα; Γιατί όμως όταν βγαίνει η συνδικαλίζουσα αριστερή εργατιά και λέει στον Πειραιά, "κλείνουμε τα πάντα, να κατέβει ο υπουργός μπλα μπλα μπλα να στήσουμε άγαλμα στον αγωνιστή απεργό", τρέχουν όλοι και χειροκροτάνε;

Γιατί όταν έγιναν οι καταλήψεις, όλοι ασχολούνταν με το δωρεάν δημόσιο πανεπιστήμιο και δεν ασχολήθηκαν παρα ελάχιστοι για το αν εγώ (και τόσα άλλα παιδιά) έχω φάει τη ζωή μου για να πάρω το ρημάδι το πτυχίο; Και γιατί όταν τα παίρνουν οι αριστεροί στο κρανίο, πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να εξαφανιζόμαστε από σχολές, δρόμους, πορείες, τηλεοπτικά πάνελ;


Μήπως αντιδράτε για να αντιδράτε; Για να μη σας πούνε μάζα; Μήπως έχετε την ανάγκη να ανήκετε κάπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγω εχω 15/15.
Κερδιζω τιποτα ή τζαμπα τα διαβασα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι διαφορετικός, βλέπω sci-fi, ακούω Death Metal, έχω προοδευτικές αντιλήψεις, αλλά δεν είδα να είναι μόδα αυτό στην κοινωνία, δεν προσπάθησα να το επιβάλλω σε κανέναν!
Μαζί σου. Το θέμα είναι αν η μάζα βιάζεται να ντυθεί με το "διαφορετικό" απλά για ντυθεί και να λέει ότι είναι στην απ'έξω. Έχω μια διαφωνία όμως... Δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο τα δικά σου τα "διαφορετικά" που ανέφερες πιο πάνω δεν είναι προϊόν αντιγραφής (που είμαι σίγουρος ότι δεν είναι, δεν είναι αυτό το θέμα μου), αλλά αυτόματα αν κάποιος έχει κάποια άλλα "διαφορετικά" όπως αυτά που ανέφερες (μουσικά γούστα Μαχαιρίτσας, ψηφίζει ΚΚΕ, πηγαίνει κάμπινγκ και όχι ντίσκο) τότε αυτόματα πρέπει να έχει την ταυτότητα ψευτοκουλτουριάρης. Η ταμπελοποίηση είναι το πρόβλημα, όχι κάτι άλλο...

Το θέμα δεν είναι ΤΙ ακούει, ΤΙ ψηφίζει, ΠΩΣ διασκεδάζει, ΠΩΣ ζει κάποιος αλλά οι αποφάσεις που παίρνει( ; ) για τον τρόπο ζωής του, όπως σωστά είπες στην τελευταία γραμμή του quote σου :)


Σήμερα αν βγεί κάποιος στην τηλεόραση και πεί "Ο παππούς μου ήταν στο ΕΑΜ" θα βγάλουνε μαντήλια όλοι οι δημοσιογράφοι και θα κλαίνε.
Αυτό αποτελεί δική σου άποψη νομίζω και δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πιο πιθανό το βλέπω κάποιος να "βγάλει το μαντήλι του και να κλαίει" - όπως είπες ειρωνικά- για τους ήρωες του 40, παρά για το ΕΑΜ, μιας και μεγάλο (αν όχι το μεγαλύτερο) μέρος του πληθυσμού δεν γνωρίζει τίποτα για την συγκεκριμένη οργάνωση (εκτός και αν εσείς διδαχτήκατε κάτι διαφορετικό στο σχολείο από αυτά που διδάχτηκα εγώ βεβαίως...). Οπότε το θεωρώ κακό παράδειγμα...

Ο παππούς του άλλου ανθρώπου που ήταν στο στρατό το 1940 και κηνύγαγε τους Γερμανούς, γιατί δεν "λαμβάνει δακρύων";
Εχμ... Απάντησα πιο πάνω. Και νομίζω ότι όλες οι γιορτές, ακόμη και οι σχολικές, είναι αφιερωμένες σε αυτούς του ανθρώπους ΓΕΝΙΚΑ και όχι σε συγκεκριμένες πολιτικές οργανώσεις, όπως έμμεσα άφησες να εννοηθεί :)

Αντίθετα, τότε ξέρουμε να λέμε "καταργήστε τις παρελάσεις" και τα λοιπά λογύδρια.
Μπερδεύτηκα λίγο... Μιλάς για την κοινωνία γενικά τώρα ή γι' αυτούς που εσύ ταμπελοποίησες; :hmm: Γιατί αν μιλάς για την κοινωνία, νομίζω πως αν γινόταν δημοψήφισμα, το αποτέλεσμα θα ήταν υπέρ των παρελάσεων (δυστυχώς κατ' εμέ - άσχετο! :P). Αν πάλι μιλάς για το θέμα μας, την ποιότητα όλων αυτών που ονόμασες "εναλλακτικούς", πάω πάσο, γιατί αποτελεί προσωπική σου εκτίμηση και αναγκαίο χαρακτηριστικό ένταξης κάποιου στην συγκεκριμένη κατηγορία :)

Γιατί αν βγεί σήμερα και πεί ένας εδώ "Το υπερκαινοφανές χαρακτηριστικό του Υδροχόου τον κάνει μοναδικό ζώδιο όπως είχε πει και ο τρισμέγιστος Μπακαλώφ, στη μελέτη του περί Ταρώ και υδροχόων που συμβολίζουν μια πενταδιάστατη πραγματικότητα στην ψυχοσύνθεση των ανθρώπων..", θα σας πιάσει ο θαυμασμός "πωωωω και τι ωραία που τα λέει, φιλοσοφημένο, σπουδασμένος ο κερατάς".
Σοβαρά τώρα... Αυτό αποτελεί βίωμά σου ή πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο αποτελεί βίωμα ή/και γενικότερη εντύπωση για τους περισσότερους; Συναντάμε συχνά τέτοια άτομα; Που ζω; :confused:

Γιατί σήμερα δεν τολμάς να πεις παραέξω ότι γουστάρεις αστυνομικό σε κάθε γειτονιά για την προστασία σου, φοβούμενος πως θα σε πούν φασίστα;
ΑΣΧΕΤΟ με τους "εναλλακτικούς" και το θέμα, νομίζω :) Εκτός και αν το θέμα τελικά άνοιξε για να πούμε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που δεν γουστάρουμε σε κάποιους...

Γιατί σήμερα δεν τολμας να πεις ότι είσαι δεξιός χωρίς να σε πούν φασίστα;
Ναι... Ποιος είναι κυβέρνηση είπαμε; :whistle:

Γιατί όμως όταν βγαίνει η συνδικαλίζουσα αριστερή εργατιά και λέει στον Πειραιά, "κλείνουμε τα πάντα, να κατέβει ο υπουργός μπλα μπλα μπλα να στήσουμε άγαλμα στον αγωνιστή απεργό", τρέχουν όλοι και χειροκροτάνε;
Τελος πάντων... Για να μην το κουράζω το θέμα με τα πολλαπλά quotes, προσωπικά νομίζω ότι αναλύεις το στερεοτυπικό μοντέλο των "αριστερίζοντων " και όχι των "εναλλακτικών" σε όλα τα παραδείγματα που έφερες. Μπορεί η πρώτη να είναι υποκατηγορία του δεύτερου, δεν διαφωνώ, αλλά οι ταμπελίτσες παραμένουν ταμπελίτσες και φυσικά σε καμία περίπτωση κάποιος που έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ανέφερες δεν ανήκει στους προβατοποιημένους "εναλλακτικούς" ΑΝ δεν τηρεί και το βασικότατο κριτήριο: να ακολουθεί απλά για να ακολουθεί... :)

Με την ίδια ευκολία μπορούμε όλοι να κάνουμε περιγραφές με όλα τα χαρακτηριστικά που δεν γουστάρουμε σε κάποιον και *τσουπ* να του κολλήσουμε και μια στάμπα "μπεεεεεε" και να τελειώσει η υπόθεση :)

Ως τώρα αυτό βλέπω να γίνεται και όχι συζήτηση πάνω σε κάποιο συγκεκριμένο κοινωνικό φαινόμενο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια, εσύ Μοναχέ που διαφωνείς, είναι επειδή πιστεύεις ότι δεν υπάρχει το φαινόμενο της "μόδας του περιθωρίου" (όπως θα έπρεπε να το είχα ονομάσει, σωστή η παρατήρηση του Βαλ) ή διαφωνείς όσον αφορά τα χαρακτηριστικά που θεωρούμε ότι έχει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top