Clash of the Titans - Τιτανομαχία (2010)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Την είδα πρόσφατα σε 3D (το οποίο με απογοήτευσε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Σαν ταινία βλεπότανε, ευχάριστη, αλλά ΟΚ δεν είχε κάτι το εντυπωσιακό ή κάτι μη αναμενόμενο.

CLASH OF THE TITANS
του Λουίς Λετεριέρ
με τους Σαμ Γουόρθινγκτον, Λίαμ Νίσον, Ραλφ Φάινς, Τζέμα Άρτερτον, Μαντς Μίκελσεν, Αλέξα Ντάβαλος, Τζέισον Φλέμινγκ


Υπόθεση: Στην ταινία «Η Τιτανομαχία», ο απόλυτος αγώνας για εξουσία και δύναμη στρέφει τους ανθρώπους ενάντια στους βασιλείς και τους βασιλείς ενάντια στους θεούς. Ο πόλεμος, όμως, μεταξύ των ίδιων των θεών μπορεί να καταστρέψει τον κόσμο. Γόνος θεού, αλλά μεγαλωμένος από ανθρώπους, ο Περσέας (Σαμ Γουόρθινγκτον) προσπαθεί μάταια να σώσει την οικογένειά του από τον Άδη (Ρέιφ Φάινς), τον εκδικητικό Θεό του Κάτω Κόσμου. Μην έχοντας τίποτε άλλο να χάσει, ο Περσέας προσφέρεται να ηγηθεί μιας επικίνδυνης αποστολής, με σκοπό να κατατροπώσει τον Άδη, πριν εκείνος καταφέρει να ανατρέψει τον Δία (Λίαμ Νίσον) και να σπείρει το χάος στον κόσμο. Επικεφαλής μιας γενναίας ομάδας πολεμιστών, ο Περσέας θα ξεκινήσει ένα παράτολμο ταξίδι σε απαγορευμένους κόσμους. Αντιμαχόμενος ανίερους δαίμονες και τρομερά τέρατα, θα καταφέρει να επιβιώσει, μόνο αν αποδεχθεί τη δύναμή του ως Θεός, αψηφήσει τη μοίρα του και αγκαλιάσει το πεπρωμένο του.

Εάν σας αρέσει ο Worthington (έπαιζε και στο Avatar) τότε μάλλον θα σας αρέσει και η ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinagiann

Νεοφερμένος

Η marinagiann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πολύ η ταινία Τιτανομαχία.Είχε πολύ δράση και εντυπωσιακά εφέ.Ο Worthington φοβερός!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Kαι εμένα μου άρεσε, αν και εντάξει, δεν είχε κάτι που την έκανε φοβερή ταινία, αλλά τα εφέ και η δράση ήταν καλή. Και εμένα μου αρέσει ο Worthington. Έχει και πολύ ωραίο βλέμμα. Σε καθηλώνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lottie

Νεοφερμένος

Η lottie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όχι κανένα αριστούργημα, αλλά πέρασε ευχάριστα η ώρα μ αυτή την ταινία. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, γιατί να την ονομάσουν "Τιτανομαχία"; Αφού πουθενά στην ταινία δεν παίζουν οι Τιτάνες...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Την είδα πρόσφατα σε 3D (το οποίο με απογοήτευσε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Κατά την γνώμη μου, αποφύγετε τα ψηφιακά επεξεργασμένα 3D (δηλαδή ταινία γυρισμένη σε 2D την οποία επεξεργάστηκαν αργότερα και έκαναν 3D).

Προς το παρόν το μόνο 3D που άξιζε ήταν του Avatar επειδή ο σκηνοθέτης χρησιμοποίησε για πρώτη φορά μια ειδική κάμερα που εγγέγραφε 3D σε πραγματικό χρόνο. Θα υπάρχουν πολλά αντίστοιχα στην συνέχεια, αλλά μέχρι τότε, μακριά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosN

Νεοφερμένος

Ο NikosN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολύ καλό το "Τιτανομαχία"!Εντυπωσιακό και με καλούς ηθοποιούς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john93

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
παρότι έπαιζαν καλοί ηθοποιοί (Νίσον,Φάινς) η ταινία ήταν απλά κακή και βαρετή.Κακό σενάριο,τραγικό 3d και γενικά δεν άρεσε.Από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει στον κινηματογράφο τον τελευταίο καιρό.
ΥΓ. Μόνο η κοπέλα που έπαιζε την ΙΟ ήταν ωράια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Όχι κανένα αριστούργημα, αλλά πέρασε ευχάριστα η ώρα μ αυτή την ταινία. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, γιατί να την ονομάσουν "Τιτανομαχία"; Αφού πουθενά στην ταινία δεν παίζουν οι Τιτάνες...:P:P

Έλα ντε; Πάντως κάπου τους ανεφέρει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Έλα ντε; Πάντως κάπου τους ανεφέρει νομίζω.

Εάν θυμάμαι καλά μόνο στην αρχή της ταινίας τους ανέφερε μια φορά όταν γινόταν "αφήγηση" :)

Πάνε 10 μέρες όμως που το είδα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Το τίποτα με περιτύλιγμα δράσης. Αλλά τι να κάνω? Πήγα μια παρέα 13χρονα.
Τουλάχιστον άμα είχα ενηλίκους θα ρίχναμε γέλιο... έστω για τα φορεματάκια της Ιώς στο οδοιπορικό... :D, για τους απαστράπτοντες θεούς και για τον κακό Άδη (γιατί σε όλα τα ξένα έργα δεν τον λένε Πλούτωνα?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ωραία και ευχάριστη ταινιούλα.. μου άρεσε πολύ και πέρασε ευχάριστα η ώρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στην μισή ταινία κλωτσούσα ποπ κορν γιατί μου είχε σκιστεί το χαρτόνι και στην άλλη μισή σκουντούσα τον πατέρα μου και λέγαμε πόσο ανακάτεψαν πάλι την μυθολογία. Η Ιω ατσαλάκωτη βεβαίως βεβαίως, οι άλλοι ήταν μες στο αίμα, τον ιδρώτα και το κάτουρο (λέμε τώρα) και αυτή άστραπτε και γκομένιζε ^^! Κάπως έπρεπε να πληρωθούν και οι δόλιοι οι ηθοποιοί. Χμ δεν άξιζε. Θα προτιμούσα να δω την παμπάλαια ταινία Χερκουλις που έβαζε παλιά το σταρ τσανελ (πολύ την γουσταρίζω ακόμα και τώρα, οχι την σειρά, είχε και ταινία!) και να ξαναδώ με πυτζάμες σπίτι μου τους 300 παρά τούτο το αμπλαούμπλικο κοπυ-πεηστ άλλων ταινιών και μπουρδούκλωμα μυθολογίας τερατούργημα. Είχε δράση, ε εντάξει έτρεχαν πάνω κάτω τσιρίζοντας όλοι, έβαλαν μέσα κάτι τέρατα σαν υβρίδια Εντ(τα "δεντρα του τολκιν) και μάγιας της μέλισσας και ολίγη από σταρ γουορς γιατί πετούσαν κάτι ακτίνες φωτός και κάτι τεράστιους σκορπιούς και τέλος. Επίσης έχωσαν στο ΑΣΧΕΤΟ τελείως το τέρας κράκεν μέσα που είναι της σκανδιναβικής μυθολογίας στην θέση των Τιτάνων που υποτίθεται ότι είχαν μπουζουριάσει οι θεοί. Κουλαμάρα εις το τετράγωνο. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν στο τέλος έβαζαν την Αφροδίτη να κάμει σεξ με τον Όντιν και τον Θορ να παίζει σκραμπλ με τον Οδυσσέα. Μπορινγκ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

volt

Νεοφερμένος

Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ρε παιδιά πολύ απότομο τέλος όμως, εκείνος ο άσχημος που είχε την πληγή στο κεφάλι (που πήγε να ρίξει στην θάλασσα τον Περσέα όταν ήταν μωρό) αναφέρθηκε περισσότερο χρονικά στο έργο απο οτι το κράκεν που ξεδιπλωνόταν επι 2 λεπτά απο την θάλασσα και την ήττα του Άδη. Δηλαδή η μάχη με αυτό ήταν μεγαλύτερης διάρκειας αντίστοιχα με το Κράκεν και τον Άδη που τους καθάρισε σε 1 λεπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris80

Νεοφερμένος

Ο chris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η Τιτανομαχία είναι μια χαρά ταινία! Όντως το 3D δεν είναι εντυπωσιακό, αλλά η γρήγορη δράση σε κρατάει μέχρι το τέλος. Όσο για την ελληνική μυθολογία, είπαμε: Η ταινία είναι ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ από αυτή, όχι copy-paste! Δηλαδή, ήμαρτον αν περιμέναμε να μάθουμε την ελληνική μυθολογία από το Hollywood! Χαλαρώστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
για τον κακό Άδη (γιατί σε όλα τα ξένα έργα δεν τον λένε Πλούτωνα?).

Έλα ντε; Ούτε εγώ ξέρω. Ίσως το Πλούτωνας παρά είναι μεγάλο για τους ξένους. Και το Άδης ωραίο είναι πάντως. Ακούγεται πιο τρομακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ηταν τοσο "κακη", ωστε οριακα να μην πατησω το "στοπ" και να τη δω μεχρι τελους...
Κριμα, διοτι παιζουν ηθοποιοι που μου αρεσουν. (Φαινς, Νισον)
Ευτυχως που δεν την ειδα στο σινεμα, αν και ισως να ευχαριστιομουν καπως τα εφε, πραγμα που δεν εγινε ουτε στο ελαχιστο...
Κατα τα υπολοιπα ειναι ταινια που δε θα την προτεινα, εκτος εαν καποιος βαριοταν θανασιμα και δεν ειχε τιποτα αλλο να κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για εμένα η ταινία αυτή ήταν ακόμη μία κλασική "αμερικανιά". Συγχωρείστε με, αλλά την βρήκα τόσο προβλέψιμη ώστε σε ένα σημείο αντί να παρακολουθώ τις εξελίξεις, έφτασα να παρατηρώ τα γατάκια από δίπλα μου.. (θερινό σινεμά!!) Και να φανταστείτε ότι οι γάτες δεν μου αρέσουν.
Πραγματικά περίμενα κάτι περισσότερο εμπνευσμένο δεδομένων των ηθοποιών. Ομολογώ ότι τα σκηνικά μου άρεσαν πολύ όπως και κάποια από τα εφέ. Αλλά δεν είχε τίποτα απολύτως που θα κέντριζε το ενδιαφέρον μου.
Επιεικώς, την αξιολογώ με 5/10:/:

παρότι έπαιζαν καλοί ηθοποιοί (Νίσον,Φάινς) η ταινία ήταν απλά κακή και βαρετή.Κακό σενάριο,τραγικό 3d και γενικά δεν άρεσε.Από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει στον κινηματογράφο τον τελευταίο καιρό.
ΥΓ. Μόνο η κοπέλα που έπαιζε την ΙΟ ήταν ωράια :D

Αυτή παίζει και στον Πρίγκιπα της Περσίας και εκεί η ερμηνεία της μου άρεσε πολύ περισσότερο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top