Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εγω παντως που εχω μηνες κομμενο το τσιγαρο, παρολο που ο καπνος με ενοχλει πλεον ακομα και στο σπιτι απο τα τσιγαρα των γονιων μου, δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια εναντιον των καπνιστων.

καταρχας λενε οτι υπαρχει ενας ταδε αριθμος θανατων απο παθητικο καπνισμα. και ποιος ρε παιδια αποδεικνυει οτι οι θανατοι ηταν απο παθητικο καπνισμα?:hmm:

Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω: κανείς δεν επιτίθεται στους καπνιστές, ούτε στο δικαίωμά τους να καπνίσουν.
Το θέμα είναι να ορισθεί το πού μπορούν να καπνίσουν.
Κανείς δεν επιτίθεται, αλλά υπερασπιζόμαστε το δικαίωμά μας να μην καπνίζουμε κι εμείς μαζί...

Τώρα, αν θέλεις να αμφισβητίσουμε το παθητικό κάπνισμα, ανοίγεις μεγάλη κουβέντα... αλλά κάτι μου λέει ότι δε γίνεται όλος αυτός ο χαμός γιατί βρωμάει μόνο. Και στην τελική, έστω αυτοί οι λίγοι που σίγουρα υποφέρουν (σωματικά εννοώ) από τον καπνό, όπως ηλικιωμένοι, καρδιακοί, ασθματικοί, κλπ, γιατί να συνεχίσουν;

Και ξανά: καπνίστε. Αλλά ας μην καπνίζουμε μαζί σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Πιο πολύ με ενοχλεί η καταπίεση παρά οτι θα μου λείπει το τσιγάρο. Ας κάνουν 2 είδη μαγαζιών, για καπνιστές και για μη καπνιστές, ή ας αναγκάσουν όλους να βάλουν πολύ καλό εξαερισμό. Αυτό το σύστημα "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" μου τη δίνει.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σαφώς. Έχετε το ίδιο δικαίωμα να μην πάτε σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα.
H υπηρεσία του υπουργείου που αδειοδοτεί τα επιτρεπόμενα απο το κάπνισμα μαγαζιά δεν λειτούργησε ποτέ. Όσες καφετέριες μπήκαν στον κόπο να βάλουν ταμπέλα λένε σε αυτή ότι "έχει γίνει αίτηση για αδειοδότηση". Προσωπικά δεν έχω δει κανέναν μαγαζί και δεν έχω ακούσει για κανένα που να έχει τυπικά πάρει άδεια να είναι καπνιστών. Δεδομένου ότι με τον προηγούμενο νόμο απαγορευόταν a priori το κάπνισμα χωρίς σχετική άδεια δεν ξέρω να υπάρχει καφετέρια η εστιατόριο που να είναι νόμιμα καπνιστών. Κάτι τέτοιο δε θα ήταν άμεσα παρατηρήσιμο γιατί θα ζητούσαν ταυτότητα από τους νεαρότερους πελάτες, αφού στους ανήλικους πρέπει να απαγορεύεται η πρόσβαση.
Δεδομένου ότι όλο αυτό δε δούλεψε ποτέ από Σεπτέμβρη πολύ σωστά το καταργούν τελείως σβήνοντας για πάντα την ψευδαίσθηση ότι υπήρχαν μαγαζιά στα οποία επιτρεπόταν το κάπνισμα. Από τον προηγούμενο Αύγουστο δεν έχω πάει σε μαγαζί που να επιτρέπεται το κάπνισμα, και δεν νομίζω να έχει πάει κανείς καπνιστής.

Πιο πολύ με ενοχλεί η καταπίεση παρά οτι θα μου λείπει το τσιγάρο. Ας κάνουν 2 είδη μαγαζιών, για καπνιστές και για μη καπνιστές, ή ας αναγκάσουν όλους να βάλουν πολύ καλό εξαερισμό. Αυτό το σύστημα "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" μου τη δίνει.

Είχανε 2 φορές προσπαθήσει να κάνουν πιο ήπιο σύστημα και η ανταπόκριση ήταν αυτή που ξέρουμε όλοι ότι ήταν. Από πριν το 2004 θυμάμαι οτι έπρεπε να έχουν καπνιστών / μη καπνιστών τα μαγαζιά.. τίποτα. Πέρσι πάλι το κάνανε με τις άδειες (και υποχρεωτικό εξαερισμό) και.. τίποτα. Γι αυτό αναγκάζονται να υιοθετούν αυτή τη στάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω παντως αν και ειμαι θετικος στο ολο αυτο θεμα με την απαγορευση καπνισματος σε δημοσιους χωρους πιστευω πως βλεπωντας το θεμα απτην μερια των καπνιστων (οσο μπορω δηλαδη εφοσον δεν καπνιζω) νομιζω πως εχουν δικιο και διαμαρτυρονται οι περισσοτεροι!
Εμενα μου φενεται καπως παντως αυτο ο διαχωρισμος,οι καπνιστες απο εδω και οι μη καπνιστες απο εκει...
Η καταπιεση νομιζω δεν αφορα μονο τον ενα απτους δυο,αλλα και τους δυο γιατι απτη μια ο καπνιστης θα καταπιεζεται εφοσον δεν θα του επιτρεπεται να καπνιζει,ενω αν καπνιζει θα καταπιεζεται ο μη καπνιστης αφου γινεται παθητικος καπνιστης αθελα του

ο διαχωρισμος των χωρων που θα παρευρισκονται και οι 2 πλευρες δεν μου αρεσει σαν λυση παντως :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το θέμα πάντως είναι ότι ο νόμος δεν πρόκειται να λειτουργήσει για τον εξής απλούστατο λόγο: Δε γίνεται όταν έχεις επιβάλει ένα σχετικά ελαφρό νόμο και δεν έχει εφαρμοστεί τουλάχιστον στα επίμαχα μαγαζιά όπως είναι τα μπαράκια ή τα μπουζούκια, να επιβάλεις έναν πολύ πιο αυστηρό νόμο και να λειτουργήσει... Η αστυνομία δεν ασχολείται με άλλα πολύ πιο σημαντικά ζητήματα και θα μπουκάρει στα μπαρ να ελέγχει για το αν καπνίζουν; Ας μη γελιόμαστε... Ο μόνος τρόπος για να λειτουργήσει ο νόμος είναι να φέρουν απ' έξω αστυνομία... Δε βρίσκω άλλη λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
εγω παντως που εχω μηνες κομμενο το τσιγαρο, παρολο που ο καπνος με ενοχλει πλεον ακομα και στο σπιτι απο τα τσιγαρα των γονιων μου, δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια εναντιον των καπνιστων.
Μισο βρε love_angel...δλδ τι επρεπε να φουμαρουν οι καπνιστες για να ενοχλούν τοσο και να προκαλουν τοση αγανακτηση ; μαζουτ σε στερεη μορφη; Και βλαπτει και πνιγεσαι, πως το λενε. Παιρνεις ανασες και ξερεις οτι εισπνεεις ενα καρο χημικα. Σαρεσει αυτη η ιδεα ;

Πιο πολύ με ενοχλεί η καταπίεση παρά οτι θα μου λείπει το τσιγάρο. Ας κάνουν 2 είδη μαγαζιών, για καπνιστές και για μη καπνιστές, ή ας αναγκάσουν όλους να βάλουν πολύ καλό εξαερισμό. Αυτό το σύστημα "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" μου τη δίνει.:(
Για λογους που εχουν αναλυθει, το 2 ειδη μαγαζιων δε νομιζω να δουλεψει. Πως θα σπασουν οι παρεες ; Αφου ο μισος πληθυσμος σχεδον, καπνιζει.

Μακαρι αυριο να βγαζε πατεντα καποιος, να μη βλαπτει ο καπνος. Η να μη βγαζει καπνο το τσιγαρο. Δε θα παραπονιοταν κανενας μη καπνιστης. Και αυτο αποδεικνυει οτι δεν ειναι θεμα καταπιεσης προς τους καπνιστες. Αυτος που βλαπτει πρεπει να περιοριστει, οχι το αναποδο.

Και οπως λεει και η Ηρω, δε μπορειτε να κρατηθειτε ουτε 2 ωρες ; Οκ, για εκεινους που το εχουν συνδυασει με φαγητο/ποτο κλπ, τους καταλαβαινω. Ομως το προβλημα, πρεπει καποια στιγμη να γινει δικο τους. Οχι των υπολοιπων, οπως μεχρι σημερα.
Ας, συνηθισουν να κανουν τσιγαρο σε διαλλειμα, ή οχι στο ποτο/καφε, ή ας το κοψουν και τελειως, κερδος θα ναι.

Ας κάνουν ενα τσιγαρακι μαριχουανα πριν την εξοδο τους, και μετα ουτε τσιγαρο θα χρειαζονται, ουτε τιποτα. Και θα περάσουν και καλυτερα στην εξοδο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βασικά επιτέλους θα αναπνέω καπως καλύτερα.Πηγαίνεις σε μια καφετέρια και ήταν λες και έμπαινες σε θάλαμο αερίων.Και σας μιλαω ενας παθητικος καπνιστης του οποιο ο πατερας καπνιζε 50-60 τσιγαρα την ημέρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι θα κανουμε μες στο καταχειμωνο... θα μας τρωει ο αερας και τ'αγιαζι:/:
Φανταστειτε οι καπνιστες.... μπουζουκια, καφετεριες, μπαρακια, κλαμπακια εκει που πινεις το ποτο σου,τον καφε σου, μετα το φαγητο σου στο ταβερνακι ή στο εστιατοριο... να μην εχεις το δικαιωμα να κανεις τη κινηση να βγαλεις τσιγαρο, ουτε καν το πακετο πανω στο τραπεζι.
Σοκ!
Μου περασε για πρωτη φορα σα σοβαρη σκεψη να το κοψω αλλα.. ετσι οπως περασε, ετσι μου φυγε.:P
Επισης μειωσαν τιμες σε μερικες μαρκες (στιβενσον, prince κοκκινα σιγουρα και νομιζω camel, τα πηγαν στα 3 ευρω) Μου κανε ετυπωση αυτο.. Δεν ειπαν θα τα αυξησουν? Τωρα τα κατεβαζουν? Και τα προστιμα γιατι τα κατεβασαν, τι ακυρο ειναι αυτο παλι?:confused:
Ο,τι του φανει του λωλοστεφανη γενικα, δε βγαζω ακρη, οποιος ξερει γιατι ας μας διαφωτισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για λογους που εχουν αναλυθει, το 2 ειδη μαγαζιων δε νομιζω να δουλεψει. Πως θα σπασουν οι παρεες ; Αφου ο μισος πληθυσμος σχεδον, καπνιζει.

Χα!
Εχεις την εντυπωση οτι ο καπνιστης θα προτιμησει να βγει? Και δεν κανω καλυτερα "παρτυ" σπιτι μου με την παρεα μου?!
Ηδη πολλοι καπνιστες φιλοι μου το εχουν απορριψει, λεγοντας αυτο ακριβως που ειπε η Χιμελα και ας σας φαινεται τοσο περιεργο και ακατανοητο...
Ναι ρε φιλε...εγω οταν θα βγω για φαγητο, θελω με το κρασακι μου και την κουβεντουλα να κανω και το τσι μου...δε βγαινω για να χλαπακιασω και να ικανοποιησω την πεινα μου, τουτεστιν να φαω και να την κανω. Εαν ειναι ετσι, παραγγελνω και σπιτι με παρεα και πινω - καπνιζω οσο γουσταρω...ασε που θα μου 'ρθει και φθηνοτερα. :P

Και οπως λεει και η Ηρω, δε μπορειτε να κρατηθειτε ουτε 2 ωρες ; Οκ, για εκεινους που το εχουν συνδυασει με φαγητο/ποτο κλπ, τους καταλαβαινω. Ομως το προβλημα, πρεπει καποια στιγμη να γινει δικο τους. Οχι των υπολοιπων, οπως μεχρι σημερα.
Ας, συνηθισουν να κανουν τσιγαρο σε διαλλειμα, ή οχι στο ποτο/καφε, ή ας το κοψουν και τελειως, κερδος θα ναι.

Nα σε πει και η Νεραιδα τι λεει που εν προκειμενω "γνωριζει" καλυτερα? :D
Σε βλεπει (ναι, μασουλαει δαφνες) να πηγαινεις για φαγητο και ποτο μοναχουλης σου! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καπνιστης...που θα προτιμησει να μεινει σπιτι ;

Ελληνας καπνιστης .......που θα προτιμαει να μενει σπιτι ;

Μονο και μονο για να καπνιζει ;

Πολύ αμφιβαλλω. Ο Ελληνας δε μπορει στους 4 τοιχους. Θα θελει να βγει. Αρα μαλλον θα βολευτει καπως ωστε να μην κοψει το εξω.

Και το να του ρθει πιο φτηνα εχει αντιλογο : 1ον...ο Ελληνας οτι εχει το χαλαει στο "εξω". 2ον : καπνιζοντας λιγοτερο θα του μενουν παραπανω :P

Το φαγητο ήταν παραδειγμα. Προσωπικά (και φανταζομαι η πλειοψηφια), οταν παει να φαει εξω, παει για ενα συνολο λογων. Το διαφορετικό φαγητο, το ετοιμο, τον χωρο, την παρεα, να συζητησει, να γνωριστει με κοσμο.
Δεν ειπα να βγουμε μονο και μονο για χλαπακιασμα. Με την ιδια λογικη, γιατι να βγειτε για φουμαρισμα. Φουμαρετε και σπιτι.
Δεν ειναι ετσι.

Ο καπνιστης συνδυαζει οτι και ο μη καπνιστης, με το τσιγαρο. Οπως ο καπνιστής δε βγαινει κυριως για το καπνισμα, ετσι και οι υπολοιποι. Ολοι για τα υπολοιπα βγαινουμε. Απλά ο καπνιστής προσθετει και αυτο.

Τωρα εαν ειναι οπως ειπωθηκε, να λεμε οτι το παθητικο καπνισμα δε βλαπτει...οκ...καπου το χασαμε. Το πόσο βλαπτει, ειναι μαλλον εν μερει θολωμενο επιστημονικα λογω συμφερόντων. Και εν τελει...γιατι να ζει καποιος με την ιδεα οτι δηλητηριαζεται καθημερινα και το ανεχεται, και καποια μερα μπορει να χασει την υγεια του ενω μπορει να αποφευχθει ;

Δε φτανει που εχουμε κανει τον αερα, το νερο και τα τροφιμα επικινδυνα ; Να ρουφαμε ολοι μαζι και καπνο ; Εχουμε βγαλει την παναγια στις πρωτεινες που διορθωνουν τα ηδη πολλα καθημερινα σφαλματα στο DNA. Κριμα ειναι.

Δλδ αν τον παθητικο καπνιστη τον βλαπτει 10% απο οσο βλατει τον καπνιστη...ειναι σα να λεμε οτι αν καποιος σνιφάρει κοκα...καθε 10 γραμμαρια, θα δεχομαστε να υποχρεωνει και τους γυρω του να κανουν ενα γραμμαριο. (και μη μου πειτε οτι το τσιγαρο δε συγκρινεται με την κοκα. Γιαυτο που θελω να πω, συγκρινεται).

Οκ, δεν ειναι το παθητικο καπνισμα το μεγαλυτερο προβλημα του πλανητη, αλλά το κακο ειναι οτι ειναι συνεχεια μες τη μυτη μας, και οχι δυσκολο να διευθετηθει. Καλη θεληση λιγο χρειαζεται απο ολους.

Aντε και μερικά βιντεακια αμυνομενα των καπνιστών (με σημεια στα οποια συμφωνω) :



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πολύ σωστό και δίκαιο το μέτρο, ας μάθουν επιτέλους τα γαιδούρια να σέβονται τα μικρά παιδιά και όσους δεν γουστάρουν να εισπνέουν τον καρκίνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Ας κάτσουν οι μαγαζάτορες μόνοι τους με τους μη καπνιστές.

Λοριέν όχι, δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ βοηθάει αυτό το "εγώ θέλω να κάνω ό,τι γουστάρω" χωρίς καμία ανησυχία για το κοινό καλό και τη δημόσια υγεία. Μπράβο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ας κάτσουν οι μαγαζάτορες μόνοι τους με τους μη καπνιστές.

Λοριέν όχι, δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω.

Αν οι φίλοι σου δεν καπνίζουν θα έχεις πρόβλημα, ή θα πρέπει να βρεις νέους φίλους. :P

Πάντως απορώ που εσύ και η Neraida είστε τόσο απόλυτες. Δοκιμάστε το πρώτα και μετά πείτε δεν ξαναβγαίνω!:pfff:
Που ξέρετε μπορεί να σας αρέσει, γιατί μη μου πείτε ότι γουστάρετε να είστε σε ένα χώρο που καπνίζουν όλοι! :)

Ο χειμώνας στην Ελλάδα είναι ήπιος, το να είσαι σε ένα εστιατόριο και μετά το φαγητό να βγεις έξω για 5 λεπτά μαζί με άλλους ..μπαφιάρηδες, δεν είναι δα και τόσο τρομερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως εδώ οι καλύτερες φιλίες δημιουργούνται στις κλίκες των καπνιστών έξω... Άσε που έρχονται και πιο κοντά, με το ψοφόκρυο!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχετε μπερδεψει καποια πραγματα...
Δεν υποστηριξα οτι με αφηνει αδιαφορη το θεμα των μη καπνιστων.
Οπως εγω θελω να καπνισω, αλλο τοσο κι εκεινοι δε θελουν με το ετσι θελω των αλλων να μετατρεπονται σε παθητικους καπνιστες. Κατανοητο και σεβαστο.
Με το να μη δινεται ομως η δυνατοτητα στους καπνιστες να ψυχαγωγηθουν εστω και σε ενα χωρο, οπου δε θα ενοχλουν ειναι κατ εμε φασιστικο. Και το επιχειρημα οτι οι παρεες θα χαλιουνται, ειναι αστειο. Ας τα βρουν μεταξυ τους.
Ας ισχυε και μια αναλογια 1/30...ας μπορουσα να παω σε ενα μαγαζι μιας περιοχης που αριθμει 30. Δε θα με ενδιαφερε καθολου και θα φροντιζα να μην ενοχλω στα υπολοιπα.
Δηλαδη το δικαιο του θεματος οπως υποστηριζετε ειναι απο το ενα ακρο που βρισκομαστε σημερα να παμε στο ακριβως αλλο ακρο...
Να με συγχωρειτε, αλλα δε θα παρω...Μπορω να μην...? Φανταζομαι πως ναι...


Αν οι φίλοι σου δεν καπνίζουν θα έχεις πρόβλημα, ή θα πρέπει να βρεις νέους φίλους. :P

Πάντως απορώ που εσύ και η Neraida είστε τόσο απόλυτες. Δοκιμάστε το πρώτα και μετά πείτε δεν ξαναβγαίνω!:pfff:
Που ξέρετε μπορεί να σας αρέσει, γιατί μη μου πείτε ότι γουστάρετε να είστε σε ένα χώρο που καπνίζουν όλοι! :)

Ο χειμώνας στην Ελλάδα είναι ήπιος, το να είσαι σε ένα εστιατόριο και μετά το φαγητό να βγεις έξω για 5 λεπτά μαζί με άλλους ..μπαφιάρηδες, δεν είναι δα και τόσο τρομερό!

Προφανως για να εχω αποψη και οπως εσυ την χαρακτηρισες "απολυτη", σημαινει οτι το εχω ηδη δοκιμασει το χειμωνα που μας περασε.
Με αποτελεσμα, ενω ειχα παει σε αγαπημενο μερος με παρα πολυ καλη παρεα, η ιδεα και μονο οτι δεν το απολαμβανα οπως ηθελα με ξενερωσε και εφυγα πολυ νωριτερα απ οτι συνηθιζα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι σε καποιο σπιτι η ακομα και να συμβιβαστω με καποιο αλλο μαγαζι.
Δεν εχω αναγκη να κανω ενα τσιγαρο στο πεζοδρομιο πριν και μετα το φαγητο...αλλα να απολαυσω την εξοδο μου ετσι ακριβως οπως εγω νοιωθω ανετα. Αλλωστε ειμαι απο τα ατομα που στο σπιτι, εαν δεν ειμαι με παρεα, σπανιως καπνιζω και οχι επειδη δεν επιτρεπεται, αλλα επειδη δε μου κανει κεφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως έτσι υποβαθμίζουμε το πρόβλημα σε μία αντιπαράθεση "η υγεία μου vs η χαλάρωσή σου".
Το καταλαβαίνω. Κι εγώ θα 'θελα να τρώω σουφλέ σοκολάτας μετά από κάθε γεύμα μου. Όχι ότι είναι το ίδιο, αλλά πραγματικά προσπαθώ και ίσως λέω ότι, καταλαβαίνω.
Αλλά με ποια κριτίρια θέλεις να επιλεγούν τα 30 αυτά μαγαζιά, στα 100, που θα επιτρέπεται το κάπνισμα;; Είναι αδύνατον.

Άλλωστε, κάτι μου λέει ότι και οι πολίτες άλλων χωρών, όπου απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα, δεν το δέχτηκαν με χαρά.
Και την πρώτη φορά που το δοκίμασαν, ναι, ξίνισαν.
Και τη δεύτερη.
κλπ.

Αλλά τώρα έχει γίνει συνήθεια σε όλους...
Στον Καναδό που δεν μπορεί μερικές φορές να καπνίσει ούτε μπροστά από ένα κτίριο, στον Ελβετό που βγαίνει με τους συνκαπνιστές για ένα τσιγάρο στους μείον 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ας κάτσουν οι μαγαζάτορες μόνοι τους με τους μη καπνιστές.
δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω.

Kαι εγώ θέλω πολύ να αμολύσω ένα ρέψιμο στη μάπα σου την ώρα που απολαμβάνεις τον ωραίο σου καφέ, το οποίο μάλιστα δεν θα είναι τόσο επιβλαβές όσο το τσιγάρο σου, αλλά κρατιέμαι. Μήπως είμαι υπερβολικά καλός μαζί σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Προφανως για να εχω αποψη και οπως εσυ την χαρακτηρισες "απολυτη", σημαινει οτι το εχω ηδη δοκιμασει το χειμωνα που μας περασε.
Με αποτελεσμα, ενω ειχα παει σε αγαπημενο μερος με παρα πολυ καλη παρεα, η ιδεα και μονο οτι δεν το απολαμβανα οπως ηθελα με ξενερωσε και εφυγα πολυ νωριτερα απ οτι συνηθιζα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι σε καποιο σπιτι η ακομα και να συμβιβαστω με καποιο αλλο μαγαζι.
Δεν εχω αναγκη να κανω ενα τσιγαρο στο πεζοδρομιο πριν και μετα το φαγητο...αλλα να απολαυσω την εξοδο μου ετσι ακριβως οπως εγω νοιωθω ανετα. Αλλωστε ειμαι απο τα ατομα που στο σπιτι, εαν δεν ειμαι με παρεα, σπανιως καπνιζω και οχι επειδη δεν επιτρεπεται, αλλα επειδη δε μου κανει κεφι.

Βρήκες μαγαζί που να είναι μή καπνιστών και μάλιστα αγαπημένο ; :P
Μόνο σε ένα έχω πάει το χειμώνα που μας πέρασε, που μάλιστα με το που έφτιαξε λίγο ο καιρός άφηνε ανοιχτά όλα τα παράθυρα και κάπνιζαν όλοι ανετότατα.

Στην Ελλάδα αυτό που περιγράφεις δεν το έχω ζήσει. Το έχω ζήσει όμως στο εξωτερικό σε μια μεγάλη μου διαμονή εκεί. Έπαιρνα το ποτάκι μου, έβγαινα έξω και συνάντησα αυτό που λέει και η Γίδι. Φεύγοντας χαιρετούσα όλους τους καινούργιους φίλους μου καπνιστές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Παντού παίζονται συμφέροντα. Πιστεύετε οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν έτσι εύκολα πελατεία; Ήδη οι πωλήσεις άκουσα οτι έχουν πέσει. Κάποιο παραθυράκι θα βρουν πάλι και να μου το θυμηθείτε.

Εγώ προτείνω αυτό ακριβώς που λέει η Νεράιδα: αν μια περιοχή έχει 30 καφετέριες, ας γίνει η μία καπνιστών κι οι άλλες 29 να απαγορεύεται το κάπνισμα κι ας αφήσουν τις εκάστοτε παρέες να αποφασίσουν για το ποιος θα προσαρμοστεί (κι όχι Δημήτρη, το οτι και παλιά προσπάθησαν να το κάνουν και δεν έγινε ΔΕΝ με καλύπτει, δε δίνω δεκάρα). Μια άλλη λύση είναι ο πολύ καλός εξαερισμός: αντί να κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που καπνίζουν, ας κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που δεν έχουν καλό εξαερισμό. Έχετε πάει σε κέντρο διασκέδασης (γενικότερα) με καλό εξαερισμό; Δεν υπήρχε καπνός. Ας το κάνουν υποχρεωτικό όταν ανοίγεις κέντρο διασκέδασης να βάζεις εξαερισμό. Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top