The Hurt Locker (2010)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Διάρκεια:131'
Σκηνοθεσία:Κάθριν Μπίγκελοου
Σενάριο:Μαρκ Μπόαλ
Μουσική:Marco BeltramiBuck Sanders
Παραγωγή:Κάθριν Μπίγκελοου Μαρκ Μπόαλ Nicolas Chartier Τόνι Μαρκ Donall McCusker Γκρεγκ Σαπίρο

Yπόθεση:
Η Βαγδάτη έχει γίνει μια πόλη -παγίδα γεμάτη από βόμβες και ανθρώπους καμικάζι που θυσιάζουν την ζωή τους. Περίπου κάθε δεκαπέντε λεπτά γίνεται έκρηξη από έναν αυτοσχέδιο μηχανισμό με θανατηφόρες επιπτώσεις. Η Β- Company είναι η μοναδική ομάδα που έχει εκπαιδευτεί να αφοπλίζει αυτές τις θανατηφόρες βόμβες. Ο λοχίας Σάνμπορν, ένας πρώην καταδρομέας, και ο λοχίας Έλτριτζ, ένας νέος που φιλοσοφεί την ζωή, έχουν μόνο 38 μέρες να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους. Αναγκάζονται να συνεργαστούν με τον καινούριο αρχηγό της ομάδας, Γουίλιαμ Τζέιμς, ο οποίος εφαρμόζει περίεργες τεχνικές και δείχνει να απολαμβάνει το παιχνίδι με τον θάνατο, κάτι που τρομάζει τους υπόλοιπους στρατιώτες.

Η ταινία απέσπασε έξι Όσκαρ:καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας, πρωτότυπου σεναρίου, καλύτερου μοντάζ, καλύτερου ήχου και καλύτερης ηχητικής επεξεργασίας. Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, η ταινία πάτησε κάτω το Avatar που θεωρούνταν φαβορί, αφού απέσπασε τα διπλάσια Όσκαρ (το Avatar πήρε 3) και επικράτησε στις σημαντικές κατηγορίες (καλύτερη ταινία και σηνοθεσία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μία μαλ@.. και μισή ήταν η ταινία.. Βασίκα δεν ήταν χάλια απλώς δεν είναι κάτι ιδιέταιρο και δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση 6 όσκαρ.. Αν είναι δυνατόν δλδ.. Σε πάρα πολλά σημεία με έπιασε υπνηλία και ήμουν ένα βήμα πριν κλείσω το dvd αλλά έλεγα άστο μωρέ κάποιο λόγο θα έχει κ θα βγήκε η καλύτερη ταινία.. Όσο περίμενα να βρώ το λόγο τόσο έχανα τον χρόνο μου.. Και το άβαταρ μου άρεσε πολύ περισσότερο btw όχι για το σενάριο που δν ήταν και ότι καλύτερο αλλά γιατί ήταν κάτι πολύ φρέσκο που δέν είχαμε ξαναδεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα λενε οτι του εδωσαν οσκαρ γιατι γλυφει ουσιαστικα για τον πολεμο στο ιρακ Αφγανισταν κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
βασικα λενε οτι του εδωσαν οσκαρ γιατι γλυφει ουσιαστικα για τον πολεμο στο ιρακ Αφγανισταν κλπ

Δεν το σκέφτηκα.. Και είναι προφανές ότι αυτός είναι ο λόγος.. σωστός άγγελε πάρε και απο μένα +1..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν το σκέφτηκα.. Και είναι προφανές ότι αυτός είναι ο λόγος.. σωστός άγγελε πάρε και απο μένα +1..
Εντάξει, σαφώς έπαιξε κάποιο ρόλο και αυτό, αλλά δεν νομίζω πως είναι ο μοναδικός λόγος. Και κάτι άλλο θα πρέπει να υπάρχει, που έκανε αυτή την ταινία τόσο περιζήτητη και πρωταγωνίστησε στα Όσκαρ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κριτικοι λενε οτι για τον ιδιο λογο δεν πηρε το Αβαταρ περισσοτερα οσκαρ..γιατι στην ουσια ειχε ενα αγρια πεντακαθαρο αντιιμπεριαλιστικο μηνυμα..και εγω το ενιωσα να σας πω... για πολλους συντηρητικους αμερικανους μπορει να μην ηταν αποδεκτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπόν, εάν το Avatar άξιζε να πάρει το Όσκαρ καλύτερης ταινίας, αντί για το Hurt Locker, σημαίνει ότι είναι και ό,τι καλύτερο έχουν να δείξουν τα φετινά Όσκαρ. Και αν αυτό ισχύει τότε ο σύγχρονος κινηματογράφος είναι χάλια. Το Avatar δεν με ενθουσίασε, το Hurt Locker δεν το έχω δει ακόμα, αλλά αν είναι χειρότερο από το Avatar, τότε ζήτω που καήκαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
το hurt locker άξιζε να πάρει το όσκαρ. ήταν πράγματι πολύ καλό. τώρα για το ιμπεριαλιστικό μήνυμα που λέτε δεν ξέρω, αν και δεν νομίζω να ισχιει κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
το hurt locker άξιζε να πάρει το όσκαρ. ήταν πράγματι πολύ καλό. τώρα για το ιμπεριαλιστικό μήνυμα που λέτε δεν ξέρω, αν και δεν νομίζω να ισχιει κάτι τέτοιο

Κάποιος είναι φιλοαμερικανάκι αλλά δν λέμε ποιος......:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Χθες και σήμερα παρακολούθησα τη ταινία και έχω μείνει με αρκετά καλές εντυπώσεις. Η ταινία με έχει συναρπάσει αρκετά , και αυτό χάρις στο γεγονός ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν το μήνυμα που προσπαθεί να σου περάσει η ταινία είναι φιλοπολεμικό ή αντιπολεμικό. Ναι μεν ισχύουν όλα αυτά περί ιμπεριαλισμού και επίδειξης δύναμης αλλά υπήρχαν και σημεία τα οποία κατέκριναν τον πόλεμο όπως
η σκήνη με το πτώμα του παιδιού που είχε μέσα βόμβα, γεγονός που έκανε και τον ίδιο τον πρωταγωνιστή να κλάψει
.
Επίσης, πιστεύω πως είχε άριστη σκηνοθεσία παρόλη τη δυσκολία του να προσπαθείς να κάνεις μια ταινία σε τέτοια μέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ταινία είναι φιλοπολεμικό ή αντιπολεμικό.
κρατωντας τις ισορροπιες ερχονται τα Οσκαρ..ξερει η σκηνοθέτις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Καλύτερο από το Avatar, αλλά εξακολουθεί να είναι μέτριο.... Θα προτιμούσα κάποιον πιο καλό ηθοποιό στους πρωταγωνιστικούς ρόλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top