Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
κ εγω εχω σκεφτει να αυτοκτονησω,οχι τωρα,παλιοτερα..προσπαθω να ξεχασω φυσικα εκεινη την απαισια περιοδο της ζωης μου
οταν ομως ειδα τον μπαμπα μου στο νοσοκομειο να φτανει μια ανασα απο τον θανατο, αλλαξαν ολα-συνειδητοποιεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που παλευουν σκληρα για αυτο που εσυ θελεις να αφησεις
και σε κανει να εκτιμας πιο πολυ την σημασια του...
οπωσδηποτε η ζωη ειναι ενα δωρο και πρεπει ν παλευουμε και να μην τν βαζουμε κατω, οπως εχω αποφασισει και εγω να κανω παντα στη ζωη μου, ωστοσο
δεν κρινω σκληρα ανθρωπους που αυτοκτονουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
To μονο που μου μένει πλέον είναι να αυτοκτονήσω....Ετσι κ αλλιώς νεκρή είμαι.....

σοβαρα μιλας?:confused:

Εύη-Ζωή και μόνο που το μοιράστηκες μαζί μας, σημαίνει για μένα πως κάπου μέσα σου υπάρχει μια σπίθα για ζωή.
Κανέναν δεν αφήνει ασυγκίνητο μια τέτοια δήλωση, ειδικά από ένα τόσο νέο κορίτσι με ένα τόσο ελπιδοφόρο και όμορφο όνομα!
Γιατί νιώθεις έτσι Εύη-Ζωή; Θα ήθελες να το μοιραστείς μαζί μας;

...
με λενε σπυρο και περιμενω καλυτερη διαθεση απο σενα και αν θες κουβεντα εδω θα ειμαι

Το έχω πει κι εγώ αυτό... στο παρελθόν...

...

Τί εννοείς το μόνο που σου μένει?? Κοίτα γύρο σου, σίγουρα θα βρεις και κάτι ακόμα που σου μένει... Ενας φίλος, ένας συγγενής... Κάνε καινούριες παρέες (εγώ αυτό έκανα)...

Να προσθέσω; Άλλαξε μουσικά ακούσματα. ...

Όπως κι αν έχει, να ξέρεις πως πολλοί άνθρωποι έχουν βρεθεί στη θέση σου, να πουν κάτι τόσο τραγικό. Μη σε παίρνει από κάτω. Ζήσε ακόμη και μέσα από τα άσχημα. Αύριο θα είναι μια άλλη ημέρα, αξίζει να δεις την ανατολή και κάθε ανατολή. :)

Όταν δεν σου μένουν περιθώρια ζωής η λύση δεν είναι η αυτοκτονία αλλά ένα καλό χτύπημα στο κεφάλι για να ξεχάσεις αυτά που σε βασανίζουν και ένα ήρεμο μέρος για να συνέλθεις ευχάριστα...

οχι πως θελω να σε ενθαρυνω, προς θεου, αλλα.......οσο να ναι.....ΘΕΛΕΙ ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΙΣΗΤΗ ΥΠΑΡΞΗ...ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ! ...

....επισης πιστευω πως ειναι πολυ καλο να βαλεις ενα στοχο στη ζωη σου για να αποφυγεις κατι....πολυ τραγικο...


Eλπιζω καλη μου ...
... πανω απο ολα να αγαπας εσενα και να μην ξαναπερασει απο το μυαλο σου κατι τετοιο.

Διότι, καλή μας φίλη, τώρα που γνωρίζουμε την ύπαρξή σου, μας είσαι ήδη πολύτιμη και αποκαλυπτικά αξεπέραστη! Σε αγαπάμε ανυστερόβουλα και ανιδιοτελώς:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Διότι, καλή μας φίλη, τώρα που γνωρίζουμε την ύπαρξή σου, μας είσαι ήδη πολύτιμη και αποκαλυπτικά αξεπέραστη! Σε αγαπάμε ανυστερόβουλα και ανιδιοτελώς:redface:!
Και εγω μαζι με τους αλλους Ευη- Ζωη !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που παρομοιάζεται η αυτοκτονία σαν μια εφηβική τρέλα ή γενικά μια επιπόλαια κίνηση. Απο την αλλή μερία η ψυχολόγοι ρίχνουν τις ευθύνες στα ψυχολογικά προβλήματα του ατόμου.

Εσείς; Έχετε σκεφτεί πότε να αυτοκτονήσετε έστω και αν η σκέψη κράτησε 1sec;
Προσωπικά το ρίχνω στα ψυχολογικά προβλήματα γιατί από όσες περίπτωσεις ξέρω (=έχω ακούσει) πάντα πρίν υπήρχε κάποιο είδος κατάθλιψης ή γενικά το ατόμο ήταν πολύ απόμακρο.

Προσοχή: Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας , τουλάχιστον αυτή την στιγμή :) :P



Να αυτοκτονήσω όχι, να σκοτώσω -καμιά 20αριά- ναι. :P

Εύη ξεκίνα "σκότωνε" ότι σε πληγώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν ψυχολογικά προβλήματα, λες να ξύπνησε κάποιος μια μέρα και να είπε να αυτοκτονήσει...;
Γι' αυτό όταν καταλάβουμε εμείς οι οι ίδιοι ή και συγγενικά/φιλικά μας πρόσωπα ότι κάτι δεν πάει καλά και η αυτοκτονία γίνεται έμμονη ιδέα, αμέσως στον γιατρό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
επειδη εχω σκεφτει πολλες φορες να το κανω στο παρελθον βεβαια,νομιζω οτι η απογνωση με οδηγησε να κανω τετοιες σκεψεις,βεβαια ψυχολογικα ημουν ρακος,καποιο προβλημα με την υγεια μου,μηνες στο νοσοκομειο,σωματικος πονος και εφτασα στο αμην...ευτυχως τη τελευταια στιγμη ειπα οχι ρε γαμωτο δεν προκειται να το βαλω κατω,ευτυχως εχει περασει πολυς καιρος και ηρθαν και καλυτερς μερες και η ευτυχια,πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι δεν πρεπει να απελπιζομαστε και να παραιτουμαστε απο τη ζωη με ευκολια αλλα πρεπει να δειξουμε θαρρος...γιατι η ζωη ειναι γλυκια οπως και να το κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
To μονο που μου μένει πλέον είναι να αυτοκτονήσω....Ετσι κ αλλιώς νεκρή είμαι.....





Μην αυτοκτονείτε από απογοήτευση
Τη χαλάτε σε όσους έχουν να κάνουν δηλώσεις στα κανάλια :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εξαρτάται από την περίπτωση στην οποία αυτή επιλέγεται...
Μπορεί να είναι μία καθαρή πράξη δειλίας μπορεί όμως να είναι και λύτρωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
To μονο που μου μένει πλέον είναι να αυτοκτονήσω....Ετσι κ αλλιώς νεκρή είμαι.....

Ακομα χειροτερο το να εισαι ζωντανος νεκρος γιατι μπορεις να αντιλαμβανεσαι τον καθημερινο σου "θανατο".
Προσωπικα δεν θα σου πω οτι " αα μα τι λες τωρα, η ζωη ειναι ωραια μπλα μπλα μπλα" ειναι ανουσιο θα πω απλα οτι καταλαβαινω.
Αν και το χω σκεφτει φευγαλεα δεν το κανω απο αποψη, ισα ισα για να την σπασω σε μερικους, για να ειμαι εκει και να τους την χαλαω μονο και μονο με την παρουσια μου και φυσικα γτ δεν εχω @@ και γτ εχουμε και ενα γαμημενο ενστικτο επιβιωσης που την χαλα την δουλεια, γι αυτο και δεν θεωρω την αυτοκτονια αδυναμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... γι αυτο και δεν θεωρω την αυτοκτονια αδυναμια.

Δλδ, τι είναι; "Τζάμπα ηρωισμός", όπως λέμε "τζάμπα μαγκιά";:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δλδ, τι είναι; "Τζάμπα ηρωισμός", όπως λέμε "τζάμπα μαγκιά";:devil:

Προφανως οχι, αλλα θεωρω οτι καποιος για να χει φτασει σε τετοιο σημειο ωστε να ξεπερασει ενα ενστικτο δεν μπορει να θεωρειται ακριβως αδυναμος,ανυμπορος ναι αλλα οχι αδυναμος με την εννοια την οποια χρησιμοποιημουμε, αδυναμιες να εχει ναι αλλα αδυναμος δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Προφανως οχι, αλλα θεωρω οτι καποιος για να χει φτασει σε τετοιο σημειο ωστε να ξεπερασει ενα ενστικτο δεν μπορει να θεωρειται ακριβως αδυναμος,ανυμπορος ναι αλλα οχι αδυναμος με την εννοια την οποια χρησιμοποιημουμε, αδυναμιες να εχει ναι αλλα αδυναμος δεν ειναι.

Δηλαδή τι είναι? Μπορεί να μην είναι αδύναμος μπροστά στο θάνατο, αλλά είναι μπροστά στη ζωή...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Δλδ, τι είναι; "Τζάμπα ηρωισμός", όπως λέμε "τζάμπα μαγκιά";:devil:

Αν η ζωή δεν είναι παρά μια γλίτσα σε ένα βράχο που κόβει βόλτες στο απέραντο κενό....τότε η αυτοκτονία δεν είναι παρά μια ροχάλα στον άγγελο του θανάτου που κόβει βόλτες στην κόλαση! :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αν η ζωή δεν είναι παρά μια γλίτσα σε ένα βράχο που κόβει βόλτες στο απέραντο κενό....τότε η αυτοκτονία δεν είναι παρά μια ροχάλα στον άγγελο του θανάτου που κόβει βόλτες στην κόλαση! :angelnot:

Και ο katalinos δεν το έχει σχολιάσει ακόμη αυτό???:confused:
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Αν η ζωή δεν είναι παρά μια γλίτσα σε ένα βράχο που κόβει βόλτες στο απέραντο κενό....τότε η αυτοκτονία δεν είναι παρά μια ροχάλα στον άγγελο του θανάτου που κόβει βόλτες στην κόλαση! :angelnot:

Κάποτε , λίγο πριν εκδικηθεί για τον θάνατο του πατέρα του , την προδοσία της μητέρας του και τις αδικίες εις βάρος του παοκ στο πρωτάθλημα , ο Άμλετ είπε στην Οφηλία κάτι για γλίτσες και ροχάλες και εκείνη προσβεβλημένη πήγε να ξεβρωμίσει κάνοντας μπάνιο σε ένα ποτάμι - την ιστορία μετέφερε σε άσμα του με όλη την γοητευτική μιζέρια του ελληνικού έντεχνου πολλούς αιώνες αργότερα γνωστός μεθύστακας έλλην τραβαδούρος με την επωνυμία στην πιάτσα ο άμστελ της σελήνης

λίγα χρόνια μετά τους πολλούς αιώνες , ακόμα την σκέφτομαι και ακονίζω τις λεπίδες μου αλλά δύο άλλα αδέλφια της έντεχνης ελληνικής σκηνής είχανε πει ότι είναι δύσκολο να πεθαίνεις για αυτήν και πιο δύσκολο να ζεις για αυτήν - θα ζήσω για αυτήν

Ρόζεγκραντζ και Γκιλντεστέρν , τον π@υλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί είστε όλοι κατά της αυτοκτονίας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ αλλά αν ο άλλος δεν αντέχει την κατάσταση που βρίσκεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ αλλά αν ο άλλος δεν αντέχει την κατάσταση που βρίσκεται;


Μπαίνει στο ίντερνετ, πιάνει την κουβέντα, μαλώνει, τρώει μπαν
αλλάζει νικ, πιάνει την κουβέντα, μαλώνει, τρώει μπαν
αλλάζει νικ, πιάνει την κουβέντα, μαλώνει, τρώει μπαν
αλλάζει νικ, πιάνει την κουβέντα, μαλώνει, τρώει μπαν
...

τώρα που το σκέφτομαι, είμαι και εγώ υπέρ της αυτοκτονίας :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πφ, σοβαρή απάντηση θέλω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top