• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
5 χρόνια μετά ο κίνδυνος για εγκεφαλικό εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

10 χρόνια μετά ο καρκίνος του πνεύμονα εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

15 χρόνια μετά ο κίνδυνος για έμφραγμα εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

Άλλα 10 χρόνια έχω για να γίνω smoke free man! :D :strong::panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οποιος καπνίζει να ξέρει ότι τα πνευμόνια δε πρόκειται να καθαρίσουν ποτέ..... (αυτό με τα 10 χρόνια είναι επικοινωνιακό τρικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω. Δεν είναι εύκολο, αλλά αξίζει τον κόπο η προσπάθεια να κόψει κανείς/μία το τσιγάρο. Θα δει τεράστια αλλαγή (προς το θετικό) στην υγεία του. Δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείται κανείς/μία μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία για μια εφήμερη απόλαυση; Εγώ ένα τσιγάρο έχω καπνίσει στη ζωή μου όλο κι όλο. Ήμουν 17 ετών τότε ήθελα να κάνω την επανάστασή μου, να πουλήσω και λίγο μαγκιά, έψαχνα την ταυτότητά μου ρε γμτ... Με το πρώτο τσιγάρο πήγα να πνιγώ απ' το βήχα. Ευτυχώς, δηλαδή, που έγινε έτσι και δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου. Ήταν λάθος και που το δοκίμασα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τι θα συμβεί στο σώμα σου αν κόψεις το κάπνισμα τώρα:

20 λεπτά μετά η πίεση του αίματος επανέρχεται στο κανονικό της επίπεδο.

8 ώρες μετά το επίπεδο του μονοξειδίου του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο μισό και το οξυγόνο επιστρέφει στο κανονικό του επίπεδο.

2 μέρες μετά δεν έχει απομείνει καθόλου νικοτίνη στο σώμα. Ο κίνδυνος για έμφραγμα αρχίζει να μειώνεται. Η αίσθηση της όσφρησης και της γεύσης επιστρέφουν σε κανονικό επίπεδο.

3 μέρες μετά οι βρογχικοί σωλήνες των πνευμόνων θα χαλαρώσουν και θα νοιώσεις μια απότομη αύξηση της ενέργειας και των γενικών επιπέδων δραστηριότητάς σου.

2 εβδομάδες μετά η κυκλοφορία του αίματος αρχίζει να αυξάνεται και να βελτιώνεται σταδιακά για τις επόμενες 10 εβδομάδες.

3-9 μήνες μετά ο βήχας, η δύσπνοια, ο συριγμός και άλλα αναπνευστικά προβλήματα εξαφανίζονται και η χωρητικότητα των πνευμόνων αυξάνεται κατά 10%.

1 χρόνο μετά ο κίνδυνος για έμφραγμα μειώνεται στο μισό.

5 χρόνια μετά ο κίνδυνος για εγκεφαλικό εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

10 χρόνια μετά ο καρκίνος του πνεύμονα εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

15 χρόνια μετά ο κίνδυνος για έμφραγμα εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

1 μέρα μετά θα τρως σαν παρανοϊκός για να ασχολείσαι με κάτι

4 μέρες μετά δεν θα θες να βγεις με τον Τάσο γιατί καπνίζει ο γκαζμάς και θα σε ενοχλεί που δεν μπορείς να καπνίσεις και εσύ

7 μέρες μετά η γκόμενα σου θα σε χωρίσει γιατί ξεσπάς πάνω της εξαιτίας του εκνευρισμού

2 μήνες μετά θα έχεις πάρει 15 κιλά, δεν θα έχεις γκόμενα, φίλους και όρεξη να πας για ποτό αφού ΟΛΟΙ θα είναι με ένα τσιγάρο στο χέρι

4 μήνες μετά θα έχεις ξεκινήσει να βλέπεις τούρκικα σίριαλ για να σταματήσεις να τρως όλη την ημέρα

5 μήνες μετά θα ξαναρχίσεις το κάπνισμα και θα είσαι και παχύσαρκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ετσι και ο ναρκομανης μπορει να πει,,αντι να παθω συνδρομο στερησης αν προσπαθησω να το κοψω
καλυτερα η πρεζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ετσι και ο ναρκομανης μπορει να πει,,αντι να παθω συνδρομο στερησης αν προσπαθησω να το κοψω
καλυτερα η πρεζα..

έχω πολύ έντονα τα στερητικά συμπτώματα του καπνού αυτόν τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάει ένας τύπος σε ένα ψιλικατζίδικο.

-Ένα πακέτο stuyvesant

To παίρνει το κοιτάει και πάνω γράφει: Το κάπνισμα προκαλεί σεξουαλική ανικανότητα

-Ρε φίλε δε μου δίνεις το άλλο το πακέτο με το καρκίνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1 μέρα μετά θα τρως σαν παρανοϊκός για να ασχολείσαι με κάτι

4 μέρες μετά δεν θα θες να βγεις με τον Τάσο γιατί καπνίζει ο γκαζμάς και θα σε ενοχλεί που δεν μπορείς να καπνίσεις και εσύ

7 μέρες μετά η γκόμενα σου θα σε χωρίσει γιατί ξεσπάς πάνω της εξαιτίας του εκνευρισμού

2 μήνες μετά θα έχεις πάρει 15 κιλά, δεν θα έχεις γκόμενα, φίλους και όρεξη να πας για ποτό αφού ΟΛΟΙ θα είναι με ένα τσιγάρο στο χέρι

4 μήνες μετά θα έχεις ξεκινήσει να βλέπεις τούρκικα σίριαλ για να σταματήσεις να τρως όλη την ημέρα

5 μήνες μετά θα ξαναρχίσεις το κάπνισμα και θα είσαι και παχύσαρκος
ολα αυτα μαγικα δεν τα εχεις αν απλα δεν καπνισεις ποτέ;)


-Ρε φίλε δε μου δίνεις το άλλο το πακέτο με το καρκίνο?
το αλλο γνωστο
διαβασα τοσα βιβλια για το κακο που κανει το καπνισμα στην υγεια.
που τελικα εκοψα το διαβασμα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω. Δεν είναι εύκολο, αλλά αξίζει τον κόπο η προσπάθεια να κόψει κανείς/μία το τσιγάρο. Θα δει τεράστια αλλαγή (προς το θετικό) στην υγεία του. Δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείται κανείς/μία μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία για μια εφήμερη απόλαυση; Εγώ ένα τσιγάρο έχω καπνίσει στη ζωή μου όλο κι όλο. Ήμουν 17 ετών τότε ήθελα να κάνω την επανάστασή μου, να πουλήσω και λίγο μαγκιά, έψαχνα την ταυτότητά μου ρε γμτ... Με το πρώτο τσιγάρο πήγα να πνιγώ απ' το βήχα. Ευτυχώς, δηλαδή, που έγινε έτσι και δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου. Ήταν λάθος και που το δοκίμασα!!!

και τα παιδια τα φερνει ο πελαργος και τα δωρα ο αη βασιλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω. Δεν είναι εύκολο, αλλά αξίζει τον κόπο η προσπάθεια να κόψει κανείς/μία το τσιγάρο. Θα δει τεράστια αλλαγή (προς το θετικό) στην υγεία του. Δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείται κανείς/μία μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία για μια εφήμερη απόλαυση; Εγώ ένα τσιγάρο έχω καπνίσει στη ζωή μου όλο κι όλο. Ήμουν 17 ετών τότε ήθελα να κάνω την επανάστασή μου, να πουλήσω και λίγο μαγκιά, έψαχνα την ταυτότητά μου ρε γμτ... Με το πρώτο τσιγάρο πήγα να πνιγώ απ' το βήχα. Ευτυχώς, δηλαδή, που έγινε έτσι και δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου. Ήταν λάθος και που το δοκίμασα!!!

πάλι καλά που δεν κάπνισες και δεύτερο.. γιατί ξες δε θέλει και πολύ


βασικά τι λέω είμαι σίγουρος πως μετά το βήχα άρχισες ήδη να νιώθεις τον εθισμό να σε κατακλύζει μπρρρρρρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πρακτικα το καπνισμα κανει κακο, ομως συμφωνα με ερευνες χειροτερο κακο απο το καπνισμα,που ερχεται τριτο σε επικυνδινοτητα
κανουν το υπερβολικο βαρος,και το αγχος...τι να πω? γιατρος δεν ειμαι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επικυνδινοτητα
κανουν το υπερβολικο βαρος,και το αγχος...τι να πω?
αλλα αυτα με μετρο δεν βλαπτουν

ενω το τσιγαρο δεν θελει μέτρο,,απλα το κοβεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
αλλα αυτα με μετρο δεν βλαπτουν

ενω το τσιγαρο δεν θελει μέτρο,,απλα το κοβεις..;)

Το φαγητο το ελλατωνεις και ελεγχεις το βαρος σου η κανεις γυμναστικη το δεχομαι,το αγχος
πως θα το ελλατωσεις που ειναι εμφυτο ???
Εξαλου υπαρχουν περιοχες στον πλανητη(οπως στον Καυκασο) που οι ανθρωποι ενω καπνιζουν σαν φουγαρα ζουν πανω απο 100 χρονια..αρα παιζουν ρολο και αλλα πραγματα οπως ο καθαρος αερας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το αγχος
πως θα το ελλατωσεις που ειναι εμφυτο ???
το υπερβολικο αγχος βλαπτει
το ελεγχομενο ειναι απαραιτητο
το λιπος αγχος κλπ ειναι φυσικα και χρειαζοανται,,αλλα με μετρο

το τσιγαρο βλαπτει εξ αρχης..
και υπαρχουν τροποι λιγοτερου αγχους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solon

Νεοφερμένος

Ο Solon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οι κύριες αιτίες θανάτων είναι η λανθασμένη διατροφή και η έλλειψη άσκησης, το κάπνισμα και το αλκοόλ. Ακολουθούν από κοντά μικροβιακοί και τοξικοί παράγοντες, τροχαία ατυχήματα, περιστατικά με όπλα, σεξουαλικές συμπεριφορές και παράνομη χρήση ναρκωτικών.

Το υπερβολικό άγχος μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα ζωής σε τέτοιο βαθμό που να οδηγήσει σε απόπειρα αυτοκτονίας αλλά είναι κάτι που συμβαίνει πολύ σπάνια. Τις περισσότερες φορές το άγχος μας είναι "φυσιολογικό" και δικαιολογημένο ως ένα βαθμό, αρκεί να είναι ελεγχόμενο και περιορισμένης διάρκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οι κύριες αιτίες θανάτων είναι η λανθασμένη διατροφή και η έλλειψη άσκησης, το κάπνισμα και το αλκοόλ.

τα καρδιαγγειακα και οι καρκινοι οχι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solon

Νεοφερμένος

Ο Solon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα καρδιαγγειακά και οι καρκίνοι είναι συμπτώματα που οφείλονται στις παραπάνω αιτίες. Αυτός είναι ο λόγος που οι συγκεκριμένες ασθένειες δεν θεραπεύονται με φαρμακευτική αγωγή. Δεν ονομάστηκαν τυχαία lifestyle diseases.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οστεοπόρωση​




Το κάπνισμα είναι ένας από τους σοβαρούς παράγοντες κινδύνου για ανάπτυξη οστεοπόρωσης. Αν είσαι μικρού σωματικού βάρους, κάνεις καθιστική ζωή, είσαι γυναί, ανήκεις στην λευκή φυλή και πίνεις ποτό επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με ένα άλλο παράγοντα κινδύνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το κάπνισμα είναι ένας από τους σοβαρούς παράγοντες κινδύνου για ανάπτυξη οστεοπόρωσης. Αν είσαι μικρού σωματικού βάρους, κάνεις καθιστική ζωή, είσαι γυναί, ανήκεις στην λευκή φυλή και πίνεις ποτό επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με ένα άλλο παράγοντα κινδύνου.

Πες τα! Έτσι μπράβο! Δυστυχώς πολλές γυναίκες εκλαμβάνουν εσφαλμένα το κάπνισμα σαν χειραφέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες τα! Έτσι μπράβο! Δυστυχώς πολλές γυναίκες εκλαμβάνουν εσφαλμένα το κάπνισμα σαν χειραφέτηση.

Οι γυναίκες λαμβάνουν πολλά πράγματα εσφαλμένα ως χειραφέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top