• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ πάααααρα μα πάρα πολύ!:D Μετά από έναν ωραιότατο καβγά με τη μαμά μου αποφασίσε ο μπαμπάς μου να πάρει τηλ. να κλείσει ραντεβού.Μου είπαν να περάσω από εκεί να μου μετρήσει μυωπία,να μου δείξει πώς τους φοράω κλπ κλπ και μετά ή τους παραγγέλνω από κατάστημα οπτικών ή από εκεί.Αφού είπες αυτό που είπες με έπεισες για οπτικό.Η αλήθεια είναι ότι όλοι μου λένε ότι είμαι λίγο μικρή για φακούς απλώς εδώ φοράνε τα 13χρονα και λέω ε τι στο διάολο; Το Σεπτέμβρη 15 γίνομαι.
Συν τοις άλλοις,δε τους θέλω ούτε για φιγούρα ούτε για τίποτα τέτοιο,απλώς πέρυσι το καλοκαίρι που έκανα μαθήματα και έφευγα από το σπίτι 20 λεπτά δρόμος μέσα στο λιοπύρι οπότε αναγκαστικά φορούσα ηλίου μια μέρα και συχνά διαδραματίζονταν το σκηνικό να με χαιρετάει κάποιος από απέναντι και να μην μπορώ να διακρίνω ποιος είναι λόγω στραβομάρας.Έβγαινα το βράδυ μέχρι αργά και μέχρι να βρω τις φίλες μου μαρτυρούσα.
Μέχρι που έφτασα στο αμήν και είπα ότι καλοκαίρι με γυαλιά δεν ξαναπερνάω και δεν πάει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα.
Τους θέλω για πρακτική χρήση βασικά. Αυτό που με προβλήματισε και΄μενα είναι αν πάρω μηνιαίους ή ημερήσιους ή χρονιαίους. Αν μπορούσες να μου έλεγες και τι διαφορά έχουν εκτός από διάρκεια ζωής/χρήσης θα το εκτιμούσα.
Αν σε πω ότι σε νιώθω:P

Εγώ φοράω φακούς από τον Φεβρουάριο και με έχουν βολέψει τόσο πολύ που δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα ξαναβγώ έξω με γυαλιά:| Νταξ μπορεί να είναι και βλακεία αλλά από το δημοτικό τα έχω βαρεθεί:P

Τεσπα μηνιαίους πάρε αν είναι απλά να τους προσέχεις πάαααααρα πολύ και όλα καλά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αν σε πω ότι σε νιώθω:P
Εγώ φοράω φακούς από τον Φεβρουάριο και με έχουν βολέψει τόσο πολύ που δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα ξαναβγώ έξω με γυαλιά:| Νταξ μπορεί να είναι και βλακεία αλλά από το δημοτικό τα έχω βαρεθεί:P
Τεσπα μηνιαίους πάρε αν είναι απλά να τους προσέχεις πάαααααρα πολύ και όλα καλά:D
Μα όσοι φοράνε γυαλιά και΄χουν λίγη μυωπία με νιώθουν. :P
Απλώς η μαμά μου με το να μη φοράει γυαλιά δεν ξέρει το λούκι.Όλα μου τα αδέρφια το ίδιο της λένε. Στην τελική,αν πάθω μόλυνση (που δε θα πάθω διότι θα προσέχω) εγώ θα την πάθω. Αυτή τη ζόρι τραβάει;:confused:
Πάντως,και΄γω με κόβω κάπως έτσι. Με το που πάρω φακούς τα γυαλιά θα είναι ανύπαρκτα.
Μία ερώτηση: 7 ή 8 ώρες μπορείς να τους φοράς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μα όσοι φοράνε γυαλιά και΄χουν λίγη μυωπία με νιώθουν. :P
Απλώς η μαμά μου με το να μη φοράει γυαλιά δεν ξέρει το λούκι.Όλα μου τα αδέρφια το ίδιο της λένε. Στην τελική,αν πάθω μόλυνση (που δε θα πάθω διότι θα προσέχω) εγώ θα την πάθω. Αυτή τη ζόρι τραβάει;:confused:
Πάντως,και΄γω με κόβω κάπως έτσι. Με το που πάρω φακούς τα γυαλιά θα είναι ανύπαρκτα.
Μία ερώτηση: 7 ή 8 ώρες μπορείς να τους φοράς;
Ναι βλακείες μια χαρά είναι οι φακοί! Εγώ που έχω πολύ μεγάλη μυωπία και δεν μπορώ να μη τα φοράω είναι ότι να ναι.

Εμ κοίτα λένε ότι μπορείς να τους φοράς 8 ώρες αλλά και περισσότερο να τύχει να τους φορέσεις δε νομίζω να πειράζει. Εσύ πάντως τώρα τον γιατρό, ξέρει καλύτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι βλακείες μια χαρά είναι οι φακοί! Εγώ που έχω πολύ μεγάλη μυωπία και δεν μπορώ να μη τα φοράω είναι ότι να ναι.
Εμ κοίτα λένε ότι μπορείς να τους φοράς 8 ώρες αλλά και περισσότερο να τύχει να τους φορέσεις δε νομίζω να πειράζει. Εσύ πάντως τώρα τον γιατρό, ξέρει καλύτερα:)
Θα βαρεθεί να με ακούει με τόσα που θέλω να ρωτήσω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα βαρεθεί να με ακούει με τόσα που θέλω να ρωτήσω!:P
Δεν πειράζει:P

Πάντως όταν θα τους βάζεις και θα τους βγάζεις θα πρέπει να πλένεις παρά πολύ καλά τα χέρια σου. Γενικά αν προσεχείς με την καθαριότητα τους δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Και άμα στην αρχή κάνεις κανένα μισάωρο και να τους βάλεις ντοντ γουορυ με τον καιρό θα τους συνηθίσεις και θα τους βάζεις πολύ γρήγορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν πειράζει:P
Πάντως όταν θα τους βάζεις και θα τους βγάζεις θα πρέπει να πλένεις παρά πολύ καλά τα χέρια σου. Γενικά αν προσεχείς με την καθαριότητα τους δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Και άμα στην αρχή κάνεις κανένα μισάωρο και να τους βάλεις ντοντ γουορυ με τον καιρό θα τους συνηθίσεις και θα τους βάζεις πολύ γρήγορα!
ΠΟΣΟ?:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία και από άλλους που ξέρω στην αρχή έκαναν πολλή ώρα για να τους βάλουν. Η ξαδέρφη μου δάκρυζε πολύ μάλιστα. Εγώ τους συνήθισα μέσα σε μια εβδομάδα και πότε δεν με έτυχε να δακρύσω ή να με πονέσουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Στην τελική,αν πάθω μόλυνση (που δε θα πάθω διότι θα προσέχω) εγώ θα την πάθω. Αυτή τη ζόρι τραβάει;:confused:

Αυτό που λες είναι ανώριμο. Μάνα σου είναι. Εκτός του ότι θα πρέπει να σε τρέχει σε γιατρούς και να αγοράζει κολλύρια, ανησυχεί για σένα γιατί σε αγαπάει. Δεν είναι όλοι εναντίον σας ήμαρτον.

Τους φακούς μπορείς να τους φοράς όλη μέρα, αλλά καλύτερα ΟΧΙ όταν διαβάζεις πολλές ώρες. Τότε χρειάζεσαι τα γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι ανώριμο. Μάνα σου είναι. Εκτός του ότι θα πρέπει να σε τρέχει σε γιατρούς και να αγοράζει κολλύρια, ανησυχεί για σένα γιατί σε αγαπάει. Δεν είναι όλοι εναντίον σας ήμαρτον.
Δεν είπα αυτό.Το ξέρα ότι νοιάζεται και το ξέρω ότι φοβάται. Όμως,έχω κάνει 6 τρύπες και δεν έπαθα τίποτε και ούτε αντίρρηση έφερε ούτε τίποτα. Για τους φακούς έκανε έτσι.Επίσης,δεν έχει περάσει το ρεζιλίκι του να χαιρετάς άγνωστο στο απέναντι πεζοδρόμιο επειδή τον πέρασες για έναν φίλο σου και όλο αυτό γιατί δε φοράς γυαλιά.:P

Τους φακούς μπορείς να τους φοράς όλη μέρα, αλλά καλύτερα ΟΧΙ όταν διαβάζεις πολλές ώρες. Τότε χρειάζεσαι τα γυαλιά.
Για διάβασμα μισάωρου ούτε;
Δεν ξέρω γιατί όμως έχω την υποψία ότι από την στιγμή που θα τους πάρω δε θα τους βγάζω από το μάτι μου.:whistle::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Τους φακούς μπορείς να τους φοράς όλη μέρα, αλλά καλύτερα ΟΧΙ όταν διαβάζεις πολλές ώρες. Τότε χρειάζεσαι τα γυαλιά.

Εμένα η οφθαλμίατρός μου μού είχε πει max 8 ώρες να τους φοράω γιατί μετά κουράζονται τα μάτια.Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα διαπιστώσει ότι μετά από κάποια στιγμή ήθελα να τους βγάλω και να βάλω τα γυαλάκια μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμένα η οφθαλμίατρός μου μού είχε πει max 8 ώρες να τους φοράω γιατί μετά κουράζονται τα μάτια.Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα διαπιστώσει ότι μετά από κάποια στιγμή ήθελα να τους βγάλω και να βάλω τα γυαλάκια μου..

Είναι ανάλογα το μάτι, αν έχεις ξηροφθαλμία, το ποσοστό υγρασίας που αφήνει ο φακός και το είδος του φακού. Οι δικοί μου είναι υδρογέλης και υποτίθεται μπορείς να τους φοράς 24 ώρες σερί. Δεν το κάνω ποτέ όμως. Πάντα όταν γυρίζω σπίτι τους βγάζω. Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω ή να δω τηλεόραση ή να κάτσω στον υπολογιστή με φακούς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπερα, ειχα παει περυσι σε εναν ειδικο για να μαθω να τοποθετω φακους επαφης και ενω το εμαθα οταν πηγα στον οφθαλμιατρο μου απαγορευσε να φορεσω με την δικαιολογια οτι στην ηλικεια μου το σχημα του ματιου μου δεν εχεις ολοκληρωθει. Ειμαι τριτη γυμνασιου και γνωριζω κοπελες που φορανε απο την εκτη. Επισης μου ειπε οτι επιτρεπεται μετα τα δεκαεξι. Εσεις ποτε ξεκινησατε να φορατε? Σας εχουν πει ποτε κατι παρομοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Καλησπερα, ειχα παει περυσι σε εναν ειδικο για να μαθω να τοποθετω φακους επαφης και ενω το εμαθα οταν πηγα στον οφθαλμιατρο μου απαγορευσε να φορεσω με την δικαιολογια οτι στην ηλικεια μου το σχημα του ματιου μου δεν εχεις ολοκληρωθει. Ειμαι τριτη γυμνασιου και γνωριζω κοπελες που φορανε απο την εκτη. Επισης μου ειπε οτι επιτρεπεται μετα τα δεκαεξι. Εσεις ποτε ξεκινησατε να φορατε? Σας εχουν πει ποτε κατι παρομοιο?
και εγω σε λιγες μερες θα φορεσω για 1η φορα φακους επαφης....και αυτο γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου το απαγορευε μεχρι να σταθεροποιηεθι η μυωπια μου...μολις σταθεροποιήθηκε μου εδωσε το οκ...
υπαρχουν πολλοι γιατροι που επιτρεπουν τους φακους απο τα 10 ξερω γω...το θεμα ειναι γιατι οι αλλοι να σου λενε ψεματα;;; εχουν να κερδισουν κατι;;;;;;;)
απο εκει και περα ο καθε ενας κανει την εποιλογη του και μετεπειτα το πληρωνει αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλησπερα, ειχα παει περυσι σε εναν ειδικο για να μαθω να τοποθετω φακους επαφης και ενω το εμαθα οταν πηγα στον οφθαλμιατρο μου απαγορευσε να φορεσω με την δικαιολογια οτι στην ηλικεια μου το σχημα του ματιου μου δεν εχεις ολοκληρωθει. Ειμαι τριτη γυμνασιου και γνωριζω κοπελες που φορανε απο την εκτη. Επισης μου ειπε οτι επιτρεπεται μετα τα δεκαεξι. Εσεις ποτε ξεκινησατε να φορατε? Σας εχουν πει ποτε κατι παρομοιο?
Εγώ λέω να πας σε οφθαλμίατρο. Την ίδια ηλικία με'σενα έχω και φοράω φακούς επαφής (πρόσφατα τους έβαλα)
Επομένως,από τα 14 μου φοράω.;)
Μπορείς να βάλεις από τώρα απλώς θέλει προσοχή,φροντίδα και πάνω από όλα εξονυχιστική καθαριότητα.
Επίσης,στον οφθαλμίατρο θα πας για τους φακούς.Όχι στον οπτικό (που αν κατάλαβα καλά πήγες).
Μερικοί μάλιστα οφθαλμίατροι πωλούν και φακούς επαφής.(Εγώ από αυτόν τους πήρα)
Αν και σε οπτικό αν πας με συνταγή από γιατρό και στριμμένος να΄ναι είναι υποχρεωμένος να εκτελέσει τη συνταγή αυτή. Εκτός και αν θέλει να χάνει πελάτες.:P
Μια χαρά είναι η ηλικία σου. Εδώ μου κυκλοφορεί η μαθήτρια της πρώτης γυμνασίου με τους φακούς. Εσύ δε θα μπορείς;
Απλώς θέλει προσοχή και φροντίδα.

και εγω σε λιγες μερες θα φορεσω για 1η φορα φακους επαφης....και αυτο γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου το απαγορευε μεχρι να σταθεροποιηεθι η μυωπια μου...μολις σταθεροποιήθηκε μου εδωσε το οκ...
υπαρχουν πολλοι γιατροι που επιτρεπουν τους φακους απο τα 10 ξερω γω...το θεμα ειναι γιατι οι αλλοι να σου λενε ψεματα;;; εχουν να κερδισουν κατι;;;;;;;)
απο εκει και περα ο καθε ενας κανει την εποιλογη του και μετεπειτα το πληρωνει αυτο
Από τα 10;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Χαρα γι;αυτο ακριβως μου φαινεται παραξενο, ξερω παρα πολλα παιδια που φορανε φακους στην ηλικια μας. Παρεπτιπτοντως πηγα σε οπτικο-οφθαλμιατριο (και τα δυο). Αλλα οπως ειπε ο δημητρης παραπανω δεν εχει λογο να μου πει ψεματα γι;αυτο και θα περιμενω να μου πει ο οφθαλμιατρος ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη γιατι στην προκειμενη περιπτωση εχει μαλλον να κανει κατι με την ολοκληρωση του ματιου. Σε ενα αλλο οφθαλμιατριο βεβαια μου ειχαν πει πως ανετα μπορω. Τελος παντων θα παω και τον σεπτεμβρη μηπως εχει αλλαξει γνωμη (ελπιζω δηλαδη)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Χαρα γι;αυτο ακριβως μου φαινεται παραξενο, ξερω παρα πολλα παιδια που φορανε φακους στην ηλικια μας. Παρεπτιπτοντως πηγα σε οπτικο-οφθαλμιατριο (και τα δυο). Αλλα οπως ειπε ο δημητρης παραπανω δεν εχει λογο να μου πει ψεματα γι;αυτο και θα περιμενω να μου πει ο οφθαλμιατρος ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη γιατι στην προκειμενη περιπτωση εχει μαλλον να κανει κατι με την ολοκληρωση του ματιου. Σε ενα αλλο οφθαλμιατριο βεβαια μου ειχαν πει πως ανετα μπορω. Τελος παντων θα παω και τον σεπτεμβρη μηπως εχει αλλαξει γνωμη (ελπιζω δηλαδη)!!
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα όμως εφηβεία είσαι και δεν γίνεται η μυωπία σου να μείνει σταθερή.
Εμένα από 1,50 έχω πάει σε 3 βαθμούς.
Εγώ λεώ ότι αφού το θες τόσο θα πας σε άλλο οφθαλμίατρο.Να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη στην τελική.
Πώς γίνεται τόσος κόσμος να φοράει και να μην μπορείς εσύ; Θα μου πεις υγεία είναι αυτή και δεν κάνει να παίζεις όμως και'μενα η μάνα μου και όλη μου η οικογένεια ήταν κατά.
Πλέον,έπαψαν όλοι διότι μια χαρά μόνη μου τα κατάφερα και απορούσε η θεία μου με τις κόρες που ήταν ανάξιες να πιάσουν φακό στα χέρια τους μέχρι τα 22 και΄γω έβαλα τόσο μικρή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ασε και εγω στα αρχικα χρονια η μυωπια ανεβαινε πολυ γρηγορα. Πλεον βεβαια ανεβαινει παρα πολυ λιγο και πολυ αργα! Θα συμβουλευτω κι αλλον οφθαλμιατρο οπως ειπες γιατι πραγματικα θελω τους φακους. Θα το ψαξω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ασε και εγω στα αρχικα χρονια η μυωπια ανεβαινε πολυ γρηγορα. Πλεον βεβαια ανεβαινει παρα πολυ λιγο και πολυ αργα! Θα συμβουλευτω κι αλλον οφθαλμιατρο οπως ειπες γιατι πραγματικα θελω τους φακους. Θα το ψαξω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)
Σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι και΄γω τους ζάλησα.:redface:
Είχα πάει πέρσυ στις αρχές της σχολικής χρονιάς είχα πάει για να με δει και είχα 1,50 στο κάθε μάτι τώρα είμαι με παραπάνω..
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα όμως εφηβεία είσαι και δεν γίνεται η μυωπία σου να μείνει σταθερή.
Εμένα από 1,50 έχω πάει σε 3 βαθμούς.
Εγώ λεώ ότι αφού το θες τόσο θα πας σε άλλο οφθαλμίατρο.Να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη στην τελική.
Πώς γίνεται τόσος κόσμος να φοράει και να μην μπορείς εσύ; Θα μου πεις υγεία είναι αυτή και δεν κάνει να παίζεις όμως και'μενα η μάνα μου και όλη μου η οικογένεια ήταν κατά.
Πλέον,έπαψαν όλοι διότι μια χαρά μόνη μου τα κατάφερα και απορούσε η θεία μου με τις κόρες που ήταν ανάξιες να πιάσουν φακό στα χέρια τους μέχρι τα 22 και΄γω έβαλα τόσο μικρή.:P

δεν εχω παει ακομα σε οφθαλμιατρο αλλα πρεπει γιατι αρχισα και δε βλεπω πολυ καλα μακρια...
επισης δε θε λω να βαλω γυαλια! με τιποτα ομως.:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(. δεν εχω κατι με αυτους που φορανε γυαλια..ισα-ισα που στους περισσοτερους πανε αλλα σε μενα οχι..εχω δοκιμασει γι΄'αυτο το λεω!
αυτο που λετε για τους φακους για να σταθεροποιηθει η μυωπια ισχυει?:hmm:
και αν δεν εχω μονο μυωπια αλλα και κατι ακομη παλι μπορω να βαλω φακους;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
δεν εχω παει ακομα σε οφθαλμιατρο αλλα πρεπει γιατι αρχισα και δε βλεπω πολυ καλα μακρια...
επισης δε θε λω να βαλω γυαλια! με τιποτα ομως.:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(. δεν εχω κατι με αυτους που φορανε γυαλια..ισα-ισα που στους περισσοτερους πανε αλλα σε μενα οχι..εχω δοκιμασει γι΄'αυτο το λεω!
αυτο που λετε για τους φακους για να σταθεροποιηθει η μυωπια ισχυει?:hmm:
και αν δεν εχω μονο μυωπια αλλα και κατι ακομη παλι μπορω να βαλω φακους;;;
Καταρχάς μην πελαγώνεις. Για αρχή πήγαινε σε οφθαλμίατρο να τσεκάρεις πόση έχεις και αν έχεις.:P
Μετά βλέποντας και κάνοντας. Δηλαδή αν έχεις 0.75 δε βρίσκω το λόγο να βάλεις φακούς. Φακούς βάζεις άμα είσαι γκαβός χωρίς γυαλιά δηλαδή από 2+ εγώ χρειάστηκα. (Και με τόσο έβαλα φακούς)
Αν ρε παιδί μου έχεις 1.50 ξερω΄γω πάρε ένα ζευγαράκι γυαλιά να το΄χεις για σχολείο για τηλεόραση και πίνακα. Επίσης,δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις γυαλιά που να σου πάνε. Εδώ εγώ που ονειρεύομαι κάτι γαλάζια (κοκάλινα) γυαλιά και τα βρήκα.:P
Τσέκαρε όμως στην περίπτωση που έχεις 1.75 και πάνω αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις απευθείας φακούς.
Πρόσεξε κάτι όμως,οι φακοί σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν τα γυαλιά δηλ. ακόμα και αν ο οφθαλμίατρος δώσει το οκ για φακούς γυαλιά θα πάρεις καθώς και τους φακούς τους φοράς έως κάποιο χρονικό διάστημα (ωρών).Συν τοις άλλοις,εγώ μέσα στο σπίτι φοράω γυαλιά. Το μάτι πρέπει να ξεκουράζεται και ο φακός το κουράζει..
Δε νομίζω να επιτρέπεται να βάλεις φακούς μόνο εφ'όσον σταθεροποιηθεί η μυωπία σου (δεδομένου ότι είσαι 16 και έφηβη) καθώς εμένα μου είπε ότι να ετοιμαστώ να αυξηθεί η μυωπία μέχρι και 5 βαθμούς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top