Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ ως μενού θα πω σαγανάκι τυρί κατα προτίμηση.Απο δίπλα λουκάνικα με κέτσαπ και ένα κομμάτι ελαιόψωμο σε ξεχωριστό μικρό πιατάκι.

Δεν πιστεύεις λοιπόν ότι εγώ είμαι ο Θεός, γιατί δεν σου δείχνω αποδείξεις παρόλα αυτά πιστεύεις ότι ο Χριστός είναι ο Θεός κι ας μην έχεις αποδείξεις. Irony?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Δεν πιστεύεις λοιπόν ότι εγώ είμαι ο Θεός, γιατί δεν σου δείχνω αποδείξεις παρόλα αυτά πιστεύεις ότι ο Χριστός είναι ο Θεός κι ας μην έχεις αποδείξεις. Irony?


εγω θα σε πιστέψω εάν κάνεις το θαύμα σου με το ίντερνετ του γείτονα, που όλο πέφτει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οσοι ειναι "φανατικοι" πιστοι μην προσπαθειτε να βαλετε αποδειξεις στην κουβεντα. Οι αποδειξεις σας ειναι κυριως μυθοι που αναπαραγονται στο ιντερνετ (φυσικα χωρις πηγη) ή βιβλια ρασοφορων. Η πιστη ειναι αυτο που λεει η λεξη, πιστη. Πες πιστευω γιατι ετσι γουσταρω. Επιχειρηματα δεν υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ούτε εγώ πιστεύω,αν και μου αρέσει εγκυκλοπαιδικά να διαβάζω καμία φορά περί Βουδισμού ή για διάφορες μορφές χριστιανισμού μέσω google,γενικότερα τα περί θρησκείας τα θεωρώ παραμύθια και απλά για να βλέπω ταινίες όπως εξορκιστής και για να παίζω κανένα Horror Pc Game. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Μικρος το εψαχνα πολυ το θεμα,ακουγα διαβαζα βουδιμο,μυθους ελευθεριας,ανατολικη φιλοσοφια,πλατωνα ιδεαλιστες.Ημουν ενας ιδεαλιστης.Τωρα στα 29 τα εχω απορριψει ολα και διαβαζω φανατικα ολη την υλιστικη σχολη!Και τελικα παιδια...την υλη εχουμε.Ο ιδεαλισμος ελεγε ο παπανικολαου ειναι η αρνηση της ζωης!

Αν πιστεω στο θεο?
Δεν υπαρχει καν αυτη η λεξη στο λεξιλογιο μου.Ειναι κατι απιαστο,αδιανοητο,ενα τιποτα αυτη η λεξη απλα πιστευω στην συνειδηση μου και στη φυση και δεν πιστευω οτι υπαρχει υπερβαση.

Και οι θεοι κ οξωαποδω κει δεν ειναι παρα δω!Αν θελουμε το δικιο,πολεμαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ουσιαστικό[]
παραλογισμός

σκέψη χωρίς λογική

Δε με ενδιαφερει η λογικη σε αυτο το θεμα και δεν ενδιαφερει ολον τον κοσμο η λογικη.

Πιστευω στον Θεο. Και ειμαστε πολλοι που πιστευουμε, απλα και μονο γιατι το νιωθουμε, χωρις επιστημονικες εξηγησεις.
Και σε οποιον δεν αρεσει, χεστηκε και μια φοραδα.
Περι ορεξεως αλλωστε...

^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πραγματικά ποσο ηλιθιος παιζει να ειναι καποιος οταν του λες οτι πιστεύεις στο Θεό κι εκείνος να σου λεει " Φερε αποδείξεις οτι υπάρχει Θεός" ;
Απο την στιγμή που έχεις αποδείξεις οτι κάτι υπάρχει ή ότι κατι ΔΕΝ υπάρχει, ποιο το νοημα να πιστεύεις σ'αυτό πλεον ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Πραγματικά ποσο ηλιθιος παιζει να ειναι καποιος οταν του λες οτι πιστεύεις στο Θεό κι εκείνος να σου λεει " Φερε αποδείξεις οτι υπάρχει Θεός" ;
Απο την στιγμή που έχεις αποδείξεις οτι κάτι υπάρχει ή ότι κατι ΔΕΝ υπάρχει, ποιο το νοημα να πιστεύεις σ'αυτό πλεον ;


H λογική είναι η εξής. Αυτός που διατυπώνει τον ισχυρισμό, καλείται να παραγάγει και την απόδειξη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
H λογική είναι η εξής. Αυτός που διατυπώνει τον ισχυρισμό, καλείται να παραγάγει και την απόδειξη. :P
Η διαφορα ειναι η εξης : Αλλο να ισχυριστεις πως υπάρχει Θεος που προφανως θα κληθεις να το αποδειξεις κι αλλο να λες "Πιστεύω ότι υπάρχει Θεος". Απο την στιγμή που εχεις αποδειξει οτι όντως υπαρχει Θεος ποιο το νοημα να συνεχιζεις να λες πως πιστεύεις οτι υπάρχει ;:P Το λογικο απο κει και περα ειναι να λες " Γνωριζω πως υπαρχει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Η διαφορα ειναι η εξης : Αλλο να ισχυριστεις πως υπάρχει Θεος που προφανως θα κληθεις να το αποδειξεις κι αλλο να λες "Πιστεύω ότι υπάρχει Θεος". Απο την στιγμή που εχεις αποδειξει οτι όντως υπαρχει Θεος ποιο το νοημα να συνεχιζεις να λες πως πιστεύεις οτι υπάρχει ;:P Το λογικο απο κει και περα ειναι να λες " Γνωριζω πως υπαρχει".



ναι μαν αλλά, είναι σαν την ελεγχόμενη κατεδάφιση, στα θεμέλια θέλει να βάλει τη βόμβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε με ενδιαφερει η λογικη σε αυτο το θεμα και δεν ενδιαφερει ολον τον κοσμο η λογικη.

Πιστευω στον Θεο. Και ειμαστε πολλοι που πιστευουμε, απλα και μονο γιατι το νιωθουμε, χωρις επιστημονικες εξηγησεις.
Και σε οποιον δεν αρεσει, χεστηκε και μια φοραδα.
Περι ορεξεως αλλωστε...

^^


Βασικά υπάρχει ένας τρόπος πιο άμεσος και πιο κατανοητός για να δώσουμε μία σαφήνεια στο θέμα που λεγεται θρησκεία.Θρησκείες δεν υπάρχουν,γιατί όλες είναι αθεϊσμός.Οποτε είναι αθεϊστικές θεωρίες.Εχουμε μία σειρά απο πεπερασμένα όντα τα οποία υποκεινται στον χωρο και στο χρονο.Αυτα τα πεπερασμένα όντα που παρουσιάζουν στοιχεία παντοδυναμίας και αλάθητου είναι αθεϊστικά.

Για να το καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι αθεϊσμός θα το δει απο την διαφορά μεταξύ πεπερασμένου και απείρου Θεού.Οπου βλέπεις ότι στην θεση του Θεού,τοποθετείται ένα πεπερασμένο πλάσμα με στοιχεία παντοδυναμίας, παντογνωσίας και αλάθητου έχουμε αθεϊσμό.

Στον κανονικό αθεϊσμό εχουμε την ίδια απορριψη της υπαρξης του απείρου Θεού και τοποθετείται στη θέση Του ο άνθρωπος.Και σε αυτην την περιπτωση εχουμε την αντικατάσταση του απείρου Θεού με το πεπερασμένο.

Όταν στον αθεϊσμό και στις μυθολογίες των αρχαίων χρόνων,όπως και στην Καθολική Εκκλησία βλέπουμε ότι αντικαταθιστάται ή εξισώνεται ο άπειρος και άκτιστος Θεός με το πεπερασμένο(είτε είναι άγγελος,είτε άνθρωπος,είτε το ίδιο το σύμπαν) έχουμε αθεϊσμό.

Οποτέ εχουμε θεωρίες του αθεϊσμού που λενε ακριβως τα ίδια,αλλά αυτό που αλλάζει είναι η ονομασία.

Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν θρησκείες,τις οποίες εγω στο μυαλό μου τις θεωρούσα τοσο διαφορετικές που ελεγα πως θα σπάσει αυτη η πλάνη των πολλων και διάφορων μεταφυσικών θεωριων.

Μετα τα πραγματα τα είδα πιο απλά και καταλαβα οτι ολες οι μορφές του αθεϊσμού,που δεν είναι καν θρησκείες θεοποιούν την πεπερασμένη φύση και την βαζουν στη θέση του άπειρου Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βασικά υπάρχει ένας τρόπος πιο άμεσος και πιο κατανοητός για να δώσουμε μία σαφήνεια στο θέμα που λεγεται θρησκεία.Θρησκείες δεν υπάρχουν,γιατί όλες είναι αθεϊσμός.Οποτε είναι αθεϊστικές θεωρίες.Εχουμε μία σειρά απο πεπερασμένα όντα τα οποία υποκεινται στον χωρο και στο χρονο.Αυτα τα πεπερασμένα όντα που παρουσιάζουν στοιχεία παντοδυναμίας και αλάθητου είναι αθεϊστικά.

Για να το καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι αθεϊσμός θα το δει απο την διαφορά μεταξύ πεπερασμένου και απείρου Θεού.Οπου βλέπεις ότι στην θεση του Θεού,τοποθετείται ένα πεπερασμένο πλάσμα με στοιχεία παντοδυναμίας, παντογνωσίας και αλάθητου έχουμε αθεϊσμό.

Στον κανονικό αθεϊσμό εχουμε την ίδια απορριψη της υπαρξης του απείρου Θεού και τοποθετείται στη θέση Του ο άνθρωπος.Και σε αυτην την περιπτωση εχουμε την αντικατάσταση του απείρου Θεού με το πεπερασμένο.

Όταν στον αθεϊσμό και στις μυθολογίες των αρχαίων χρόνων,όπως και στην Καθολική Εκκλησία βλέπουμε ότι αντικαταθιστάται ή εξισώνεται ο άπειρος και άκτιστος Θεός με το πεπερασμένο(είτε είναι άγγελος,είτε άνθρωπος,είτε το ίδιο το σύμπαν) έχουμε αθεϊσμό.

Οποτέ εχουμε θεωρίες του αθεϊσμού που λενε ακριβως τα ίδια,αλλά αυτό που αλλάζει είναι η ονομασία.

Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν θρησκείες,τις οποίες εγω στο μυαλό μου τις θεωρούσα τοσο διαφορετικές που ελεγα πως θα σπάσει αυτη η πλάνη των πολλων και διάφορων μεταφυσικών θεωριων.

Μετα τα πραγματα τα είδα πιο απλά και καταλαβα οτι ολες οι μορφές του αθεϊσμού,που δεν είναι καν θρησκείες θεοποιούν την πεπερασμένη φύση και την βαζουν στη θέση του άπειρου Θεού.



Αυτό που με τρομάζει είναι ότι υπάρχουν εκεί έξω και άλλα άτομα που τα πιστεύουν όλα αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.Οσοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι υπαρχει Θεος,επικαλουνται θαυματα..κειμενα θρησκευτικα,βιβλους,κορανια και δεν σημαζευεται.Δηλαδη οκ...επικαλουνται την προπαγανδα των θρησκειων;:hehe:
Οπως και να εχει ,ενα ειναι το ζητουμενο.
Δεν εχω ΚΑΜΙΑ αναγκη απο υπαρξη Θεου ή μη για να ειμαι σωστη στον συνανθρωπο μου,για να βοηθαω οποιον εχει αναγκη,ανθρωπο η ζωο..για να αναγνωριζω την αξια της καθε ζωης,για να μην κανω οτι δεν θελω να μου κανουν.Και δεν θελω καμια επιβραβευση με παραδεισο,ουτε καμια τιμωρια ως κολαση για να κανω αυτο που νομιζω σωστο.
Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.
ΟΚ..δικαιωμα του καθενος να πιστευει,επισης ομως και αυτου που δεν πιστευει,αλλα το τι ανθρωπος ειναι δεν το καθοριζει το τι πιστευει,αλλα το τι πραττει.Και αυτο ειναι το πιο σημαντικο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για να μην κανω quote ξανα το απο πανω ποστ, δεν μου λες ρε φυλακα, καλα ολα αυτα, αλλα γιατι εισαι ορθοδοξος? γιατι εισαι θρησκος βασικα? πιστευεις πως ο θεος οπως τον περιγραφεις μπορει να οριστει απο μια θρησκεια? επισης με τους καθολικους, οτι διαφορες και να χεις, μοιραζεστε τα ιδια ιερα κειμενα. η ηθικη του θεου σας ειναι μια. γι αυτο θα πεις τιποτα? εκει ειναι η ουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να το καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι αθεϊσμός θα το δει απο την διαφορά μεταξύ πεπερασμένου και απείρου Θεού.Οπου βλέπεις ότι στην θεση του Θεού,τοποθετείται ένα πεπερασμένο πλάσμα με στοιχεία παντοδυναμίας, παντογνωσίας και αλάθητου έχουμε αθεϊσμό.

Αν συγκαταλέγεις τους πιστούς διαφόρων θρησκειών ως άθεους κάνεις τρομερό λάθος. Άθεος είναι ο άνθρωπος που δεν αποδέχεται την ύπαρξη κανενός είδους θεού. Όλοι οι υπόλοιποι είναι ένθεοι. Δεν μπορείς λοιπόν να πεις έναν μουσουλμάνο άθεο. Μπορείς να τον πεις αιρετικό, άπιστο (ούτε καν αυτό, στον ίδιο Θεό πιστεύεται) κτλ, αλλά όχι άθεο.

Όταν στον αθεϊσμό και στις μυθολογίες των αρχαίων χρόνων,όπως και στην Καθολική Εκκλησία βλέπουμε ότι αντικαταθιστάται ή εξισώνεται ο άπειρος και άκτιστος Θεός με το πεπερασμένο(είτε είναι άγγελος,είτε άνθρωπος,είτε το ίδιο το σύμπαν) έχουμε αθεϊσμό.

Είσαι που είσαι δογματικός μέχρι αηδίας, τουλάχιστο γράφε και σωστά. Στην Καθολική Εκκλησία ανήκεις και εσύ. Στο Σύμβολο της Πίστης λέει: "Προς μίαν αγία αποστολική και καθολική εκκλησίαν". Η καθολική εκκλησία λοιπόν είναι μία και μετά το σχίσμα χωρίστηκε σε δυτική την λεγόμενη Ρωμαϊκή και ανατολική την λεγόμενη Ορθόδοξη. Η ορθόδοξη εκκλησία είναι υποσύνολο της καθολικής.

Οποτέ εχουμε θεωρίες του αθεϊσμού που λενε ακριβως τα ίδια,αλλά αυτό που αλλάζει είναι η ονομασία.

Και η χλωρίνη με τη πορτοκαλάδα το ίδιο είναι απλά αλλάζει η ονομασία, πιες χλωρίνη λοιπόν για να καταλάβεις τι σημαίνουν τα διαφορετικά ονόματα

Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν θρησκείες,τις οποίες εγω στο μυαλό μου τις θεωρούσα τοσο διαφορετικές που ελεγα πως θα σπάσει αυτη η πλάνη των πολλων και διάφορων μεταφυσικών θεωριων.

Μετα τα πραγματα τα είδα πιο απλά και καταλαβα οτι ολες οι μορφές του αθεϊσμού,που δεν είναι καν θρησκείες θεοποιούν την πεπερασμένη φύση και την βαζουν στη θέση του άπειρου Θεού.


Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν ανόητοι, τους οποίους εγώ στο μυαλό μου τους θεωρούσα τόσο διαφορετικούς που έλεγα πως θα σπάσει αυτή η πλάνη των πολλών και διαφορετικών ανόητων.

Μετά τα πράγματα τα είδα πιο απλά και κατάλαβα ότι όλες οι μορφές της θρησκείας, θεοποιούν την ανοησία και την βάζουν στη θέση της ευφυίας.

Αυτό που με τρομάζει είναι ότι υπάρχουν εκεί έξω και άλλα άτομα που τα πιστεύουν όλα αυτά!

Πάντα υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Τουλάχιστο πλέον είναι μια μικρή μειονότητα και οπός έχει δείξει έως τώρα η ιστορία θα συνεχίσουν να μειώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.Οσοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι υπαρχει Θεος,επικαλουνται θαυματα..κειμενα θρησκευτικα,βιβλους,κορανια και δεν σημαζευεται.Δηλαδη οκ...επικαλουνται την προπαγανδα των θρησκειων;:hehe:
Σωστό ! Την ιδια απορια ομως εχω και για αυτους που προσπαθουν να πεισουν οτι δεν υπαρχει Θεος στηριζομενοι σε επιστημονικα βιβλια ή σε ατομα του 21ου 20ου 17ου 15ου κοκ αιωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
το τι ανθρωπος ειναι δεν το καθοριζει το τι πιστευει,αλλα το τι πραττει.


...η 1η Αρχή του υπαρξισμού

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορείς λοιπόν να πεις έναν μουσουλμάνο άθεο. Μπορείς να τον πεις αιρετικό, άπιστο (ούτε καν αυτό, στον ίδιο Θεό πιστεύεται) κτλ, αλλά όχι άθεο.

Ο Ιμάμης για τους μουσουλμάνους είναι αλάθητος.Σου κάνει?Δεν τα λεω εγώ τα υποστηρίζουν οι ίδιοι.

Οπότε είσαι σίγουρος οτι ο μουσουλμάνος δεν είναι άθεος?

Καλά είναι αθεος,αλλά θέλω να δω τι θα πεις και σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Ιμάμης για τους μουσουλμάνους είναι αλάθητος.Σου κάνει?Δεν τα λεω εγώ τα υποστηρίζουν οι ίδιοι.

Οπότε είσαι σίγουρος οτι ο μουσουλμάνος δεν είναι άθεος?

Καλά είναι αθεος,αλλά θέλω να δω τι θα πεις και σε αυτό.

Χριστιανέ μου από τη στιγμή που ο μουσουλμάνος πιστεύει στον Αλλάχ είναι ένθεος, δεν είναι άθεος και ας πιστεύει και σε αλάθητα και σε οτιδήποτε άλλο. Άθεος είναι ο άνθρωπος που δε πιστεύει σε κανένα θεό, πεπερασμένο, άπειρο μακαρονοτέρας ή ότι άλλο θες. Από τη στιγμή που αναγνωρίζεις κάτι ως θεό είσαι ένθεος όχι άθεος. Got it?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Χριστιανέ μου από τη στιγμή που ο μουσουλμάνος πιστεύει στον Αλλάχ είναι ένθεος, δεν είναι άθεος και ας πιστεύει και σε αλάθητα και σε οτιδήποτε άλλο. Άθεος είναι ο άνθρωπος που δε πιστεύει σε κανένα θεό, πεπερασμένο, άπειρο μακαρονοτέρας ή ότι άλλο θες. Από τη στιγμή που αναγνωρίζεις κάτι ως θεό είσαι ένθεος όχι άθεος. Got it?

ο τυπος ειναι κουκου ,ματαια προσπαθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top