[split] Άρση ανωνυμίας καρτοκινητών

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δλδ απο καρτοτηλεφονο δεν μπορει να παρει τηλ ο αλλος για να σε απειλισει;... Παλι, τα καρτοκινιτα δεν ειναι ο μονςο τροπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χρειάζεται εισαγγελική παραγγελία σε κάθε περίπτωση. Αλλά νομίζω πως οι εταιρίες σου δίνουν στοιχεία μόνο για καταχωρημένα κινητά ή καρτοκινητά. Η άλλη διαδικασία μπορεί να είναι τεχνολογικά εφικτή, αλλά πολύ αμφιβάλλω πως εφαρμόζεται σε τόσο απλές περιπτώσεις.

Αν τα καρτοκινητά μείνουν ανώνυμα και εφαρμόζεται το μπλοκάρισμα θα πρέπει να υποστείς την διαδικασία και τα έξοδα μιας εισαγγελικής παραγγελίας μόνο και μόνο για να μπλοκαριστεί ένα νούμερο, ενώ το αμέσως επόμενο λεπτό ο "παλαβός" μπορεί να πάρει νέα κάρτα από ένα περίπτερο..!

Για να καταλάβεις τι σημαίνει "εισαγγελική παραγγελία" στην πράξη θα σου πω τα εξής: πρέπει να βρεις δικηγόρο (που θα πληρωθεί περίπου 150 με 250?) και μετά να περιμένεις τουλάχιστον δύο ημέρες (ή και περισσότερο) μέχρι να πάει στην Εισαγγελία να πάρει την ...παραγγελιά (:P) και να ενημερώσει την εταιρία κινητής τηλεφωνίας, η οποία δεν θα προβεί άμεσα σε κινήσεις, εκτός αν ο Εισαγγελέας έχει δεχτεί λόγους κατεπείγοντος (υπό κ.σ. και κρίνοντας από την εμπειρία μου, συνήθως οι εισαγγελικές παραγγελίες ικανοποιούνται μέσα σε μια εβδομάδα) - και εδώ να σε ενημερώσω επίσης πως οι Εισαγγελείς στην Ελλάδα δίνουν ΔΥΣΚΟΛΑ εισαγγελικές παραγγελίες.

Ε, εγώ που είμαι δικηγόρος, μόνο και μόνο για να μη γράφω τα κείμενα για την ..παραγγελιά, θα άλλαζα απλώς νούμερο τηλεφώνου. Πόσο δίκαιο είναι αυτό όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δλδ απο καρτοτηλεφονο δεν μπορει να παρει τηλ ο αλλος για να σε απειλισει;... Παλι, τα καρτοκινιτα δεν ειναι ο μονςο τροπος...
Προφανώς, αν κάποιος θέλει σοβαρά να σε απειλήσει υπάρχουν δεκάδες τρόποι να το κάνει (για SMS μέσω ίντερνετ από ίντερνετ καφέ τι έχετε να πείτε; ).

Στα καλά καθούμενα λοιπόν επιβάλλεται δια νόμου τόσο μεγάλη κινητοποίηση χωρίς να παρατεθεί ούτε ένας πειστικός λόγος και εμείς μιλούμε με αφέλεια για φαρσέρ.

Όπως διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ:
Πάντως λένε ότι πλέον θα είναι υποχρεωτική μία υπέυθυνη δήλωση στο Α.Τ της περιοχής για να κάνεις επίσκεψη σε φιλικό σπίτι, ο λόγος είναι ότι πολλοί διαμαρτύρονται ότι τους κάνουν φάρσες βαρόντας τα κουδούνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Προφανώς, αν κάποιος θέλει σοβαρά να σε απειλήσει υπάρχουν δεκάδες τρόποι να το κάνει (για SMS μέσω ίντερνετ από ίντερνετ καφέ τι έχετε να πείτε; ).

Εγω ειπα απλος εναν τροπο, εσυ ειπες αμεσως-αμεσως αλλων εναν... Φαντασου ποσους πμπορουν αν σκευτουν μια τρομοκρατικη οργανωση, ενας ψυχακιας η ενας ανθρωπος που εχει βαρεθει να μην εχει επαφη με την οικογενια του (βλ. λαθρομεταναστης)
Δεν ειανι δυνατων να νομιζουμε οτι αυτο ειναι μετρο που μας προστατευει, αν δεν συνδιαστει με αλλα μετρα που να μην αφηνουν κανενα περιθωριο... (που και παλι δεν νομιζω να γινοτανε για να μας παρεχει ασφαλεια αν γινοτανε κατι τετιο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προφανώς, αν κάποιος θέλει σοβαρά να σε απειλήσει υπάρχουν δεκάδες τρόποι να το κάνει (για SMS μέσω ίντερνετ από ίντερνετ καφέ τι έχετε να πείτε; ).
Ε απαραδεκτο. Οποιος παει να μπει στο ιντερνετ να βαζει και στοιχεια ταυτοτητος για να ανοιγει καθε σελιδα.

Εχουμε λυσει ολα τα σοβαρα προβληματα, και μας μαραναν οι φαρσερ και οι ψυχασθενεις..

Πάντως λένε ότι πλέον θα είναι υποχρεωτική μία υπέυθυνη δήλωση στο Α.Τ της περιοχής για να κάνεις επίσκεψη σε φιλικό σπίτι, ο λόγος είναι ότι πολλοί διαμαρτύρονται ότι τους κάνουν φάρσες βαρόντας τα κουδούνια.
Εκει θα φτασουμε, αλλά η δικαιολογια θα ειναι ετοιμη :

1.για να παταξουμε την εγκληματικοτητα (ναι βρηκες την αχιλλειο πτερνα της τωρα, προσεξε..)
2.γιατι εχουμε στοιχεια οτι τα παραπονα για παρενοχλησεις εχουν αυξηθει (αληθεια; για δωσε να τα δουμε τα στοιχεια)

κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι ... όταν κάνετε σύνδεση με μια εταιρεία κινητής, δεν δίνετε στοιχεία, όταν κάνετε σύνδεση με μια εταιρεία σταθερής, δεν δίνετε στοιχεία; .... Το να δώσετε στοιχεία στην καρτοκινητή ξαφνικά σημαίνει φακέλωμα;;;;

Λόριεν, τίποτα δεν κάνω λάθος και μη βγάζεις αβίαστα συμπεράσματα σε παρακαλώ πολύ. Ένας τρελός/τρελή να βρεθεί να φάει κόλλημα και θα σου πω εγώ πόσα μηνύματα θα παίρνεις στο κινητάκι σου. Ή ακόμα και ένας/μια πρώην. Ξέρεις υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, δεν τα προκαλούμε όλα εμείς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό θεωρείται φακέλωμα όπως είπε κι η Σίμπυ. Για να πάρεις φως, νερό, τηλέφωνο, να νοικιάσεις ένα σπίτι, να το αγοράσεις ή να αγοράσεις αυτοκίνητο, δίνεις τα στοιχεία σου. Μόνο σε αγορά κινητών (πραγμάτων) δεν τα δίνεις (εξαίρεση το αυτοκίνητο). Τι διαφορά έχει η καρτοκινητή από την σύνδεση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θα πειμένετε να είμαι εναντίον του μέτρου αλλά δεν θα σας κάνω την χάρη :P

Το μέτρο δεν είναι φακέλωμα αλλά η λογική συνέπεια του δικαιώματος ενός ανθρώπου να γνωρίζει ποιος τον καλεί. Αυτό περί ψευδαίσθησης ελευθερίας ευσταθεί, αλλά είναι ...ψευδαίσθηση ελευθερίας, δεν καταπατώνται τα δικαιώματα σου η ανωνυμία μόνο τους φαρσέρ ευνοεί και τις διαφημιστικές εταιρείες (απεναντίας αυτό με τις κάμερες είναι καταπάτηση ελευθεριών και όχι ψευδαίσθηση :P). Οπότε είμαι υπέρ του μέτρου για να μπει και μια τάξη σε αυτό το χάος...

Το μόνο αρνητικό είναι το πόσα μπορούν κάποιοι να θυσιάσουν για την λεγόμενη ασφάλεια οι πολίτες μιας χώρας μιας και επικροτούν τέτοια μέτρα. Το συγκεκριμένο μέτρο δεν είναι κακό αλλά αν το δούμε από μια ευρύτερη οπτική είναι μέρος της προσπάθειας ελέγχου της ζωής του πολίτη σε όλες τις πτυχές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό θεωρείται φακέλωμα όπως είπε κι η Σίμπυ. Για να πάρεις φως, νερό, τηλέφωνο, να νοικιάσεις ένα σπίτι, να το αγοράσεις ή να αγοράσεις αυτοκίνητο, δίνεις τα στοιχεία σου. Μόνο σε αγορά κινητών (πραγμάτων) δεν τα δίνεις (εξαίρεση το αυτοκίνητο). Τι διαφορά έχει η καρτοκινητή από την σύνδεση; :confused:

Δεν γνωρίζω το πώς και το γιατί ακριβώς, αλλά το αναφέρω. Στις συναντήσεις αξιωματικών της αεροπορίας για να συζητήσουν σοβαρά θέματα (παραβιάσεις εναέριου χώρου, ασκήσεις, βαθμούς, μπλα μπλα μπλα) ξέρω ότι έβγαζαν και την μπαταρία από το κινητό και τα άφηναν εκτός της αίθουσας. Και δεν θυμάμαι πάλι το γιατί, αλλά ο φυσικός μας πριν 5 χρόνια μας είχε πει ότι το κινητό ακόμα και κλειστό εκπέμπει ακτινοβολία. Χμ. Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει σας παρακαλώ, μπερδεύτηκα :confused::/:.

Επίσης, δεν μου φαίνονται σοβαρά τα επιχειρήματα που προτάσσουν ως δικαιολογία για να περάσουν αυτό το μέτρο. Δεν μου αρκούν. Θα προτιμούσα να εξυπηρετούμαι με καρτοτηλέφωνα ή με ανώνυμο καρτοκινητό, παρά να ξέρω ότι ναι, είμαι η Ν.Φ. ή η Κ.Σ. (ή ο Θ.Β. στην τελική :P) και μπορούν ανά πάσα στιγμή να ξέρουν πού βρίσκομαι, τί μηνύματα ανταλλάσσω και με ποιούς, αν είμαι ύποπτη για οτιδήποτε κ.ο.κ Ακόμα και τόσο στενή να μην είναι η παρακολούθηση (ας μην το πάμε σε άλλα επίπεδα τύπου "Ααααα! συμφώνησαν με μυστικές υπηρεσίες! Είμαστε όλοι χαμένοι ..! Κλαψ*Σομπ) εμένα μου άρεσε να ξέρω ότι έχω το καρτοκινητό μου και

  1. Δεν μπορεί αν το βρει κανείς μέσω καταλόγων
  2. Δεν μπορούν να ξέρουν ποια είμαι και γιατί
  3. Έχω στην τελική μια ψευδαίσθηση ελευθερίας, έχοντας συνηθίσει να βγάζουν φωτογραφίες τη μούρη μου κάθε φορά που πηγαίνω στην τράπεζα να βάλω το νοίκι.
Και επιτέλους, τί σχέση έχει ένα απλό ονοματεπώνυμο που σχετίζεται με λογαριασμό κατανάλωσης νερού ή ρεύματος, με τα πλήρη στοιχεία του σε σχέση με ένα καρτοκινητό ;:confused: Είναι υποτίθεται μέσον επικοινωνίας, κάτι προσωπικό!! Η μόνη μου υποχρέωση απέναντι στις εταιρίες είναι να ανανεώνω τον χρόνο ομιλίας και να μου παρέχουν τις αντίστοιχες υπηρεσίες.
Ξέρω, no big deal, αλλά εγώ δεν θέλω να χάσω αυτή την ψευδαίσθηση ελευθερίας. Θα ήσασταν πάλι τόσο δεκτικοί αν γινόταν το ίδιο με msn/skype/myspace/facebook etc? Και όχι, δεν βάζουν όλοι (μην σας πω η πλειοψηφία) τα αληθινά τους στοιχεία εκεί.
Και οι βάσεις δεδομένων εξαγοράζονται. Και η πρόσβαση σε αυτές έχει τιμή. Και δεν θέλω να ξέρω ποιος θα τις ψάξει και για ποιο σκοπό, για ποια καταστολή, για ποια παρακολούθηση.

Η εγκληματικότητα δεν θα μειωθεί, δεν μου ακούγονται αρκετά καλές οι προφάσεις γι αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με τα συμβολεα, η το σταθερο στο σπιτι, παω εγω ο ιδιος και λεω οκ, δινω τα στιχια μου, τι με νοιαζει; Αλλα με αυτο το μετρο, δεν εχω την επιλογη να πω οτι η εποικινωνια μου ειναι προσοπικο μου θεμα και δεν θελω να γινει ουτε αφορμη για να δεχομαι 100 διαφημισεις την μερα απο εταιριες, αναλογα με το τι χρηση κανω του κινιτου μου, να μπορουν να βρουν καπιοι τον αριθμο μου, να υπαρχω στους φακελους ακομα μιας εταιριας. Το "η ξερουμε πιος εισαι και με πιους μιλας, η δεν εχεις μεσω εποικινωνιας" εγω δεν το δεχομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με τα συμβολεα, η το σταθερο στο σπιτι, παω εγω ο ιδιος και λεω οκ, δινω τα στιχια μου, τι με νοιαζει; Αλλα με αυτο το μετρο, δεν εχω την επιλογη να πω οτι η εποικινωνια μου ειναι προσοπικο μου θεμα και δεν θελω να γινει ουτε αφορμη για να δεχομαι 100 διαφημισεις την μερα απο εταιριες, αναλογα με το τι χρηση κανω του κινιτου μου, να μπορουν να βρουν καπιοι τον αριθμο μου, να υπαρχω στους φακελους ακομα μιας εταιριας. Το "η ξερουμε πιος εισαι και με πιους μιλας, η δεν εχεις μεσω εποικινωνιας" εγω δεν το δεχομαι...

Η αποτρόπαια εν ψυχρώ δολοφονία ενός ακόμη Έλληνα εργαζόμενου, του άτυχου αστυνομικού, σε συνδυασμό με άλλες («αδιάβαστες») πρόσφατες «πολιτικές πρωτοβουλίες» (πχ, «πνευματική συνάντηση» των κκ Μαρκογιαννάκη, Παπανδρέου, Καρατζαφέρη, για θέματα «ασφάλειας εν γένει»!), εκτός από αγανάκτηση και παρεμφερή συναισθήματα, εκτιμώ ότι θα πρέπει να μας εμβάλλει και σε ..επείγοντα προβληματισμό. Πίσω από κελαηδίσματα τύπου «ελληνικής τρομοκρατίας» ( ΕΛΑ. «σέκτα», «17 Νοέμβρη» κ.π.), όπως αντίστοιχα και διαχρονικά συμβαίνει πάντα σʼ όλο τον κόσμο- τουλάχιστον, από τη «Γαλλική Επανάσταση» και δώθε!- κάποιο αυγό φιδιού είναι έτοιμο να θραύσει το τσόλι του... Και μη ξεχνάμε… τα «καρτοκινητά μας μάραναν»!


Υ.Σ. Η υπόθεση του "αυγού", δεν αφορά βέβαια μόνον "ενδογενείς παράγοντες", αλλά, ίσως πρωτίστως, "αλλότριους" και "αλλογενείς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο κάποιος δε θα έπρεπε να δηλώσει το όνομά του όταν αγοράζει τηλέφωνο. Αυτό δε γίνεται και με τα σταθερά, ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερό, Ίντερνετ κτλ;
Προσωπικά είμαι κατά και της απόκρυψης, γι'αυτό και δεν απαντάω σε τηλεφωνήματα με απόκρυψη.
Η απόκρυψη στοιχείων μάλλον τις εταιρίες μάρκετινγκ ευνοούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λόριεν, τίποτα δεν κάνω λάθος και μη βγάζεις αβίαστα συμπεράσματα σε παρακαλώ πολύ. Ένας τρελός/τρελή να βρεθεί να φάει κόλλημα και θα σου πω εγώ πόσα μηνύματα θα παίρνεις στο κινητάκι σου. Ή ακόμα και ένας/μια πρώην. Ξέρεις υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, δεν τα προκαλούμε όλα εμείς.:)
Μη βιαζεσαι. Διαβασε πως το εγραψα. Εγραψα "Αν δεχεσαι συχνα απειλητικα μυνηματα στο κινητο, τοτε μαλλον κατι λαθος κανεις σε ποιο σημαντικα πραγματα". Και με αυτο εννουσα οτι δεν ειναι ενα συχναο φαινομενο και δεν εγινε ο νομνος για το λογο αυτο. Αν τωρα για καποιον ειναι συχνο, τοτε ή κανει κατι λαθος ή ειναι Μητσοτακανθρωπος. Και μακραν πιο πιθανο ειναι το 1ο φυσικα.

Το συγκεκριμένο μέτρο δεν είναι κακό αλλά αν το δούμε από μια ευρύτερη οπτική είναι μέρος της προσπάθειας ελέγχου της ζωής του πολίτη σε όλες τις πτυχές της.
Α μπραβο, αυτο λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω το πώς και το γιατί ακριβώς, αλλά το αναφέρω. Στις συναντήσεις αξιωματικών της αεροπορίας για να συζητήσουν σοβαρά θέματα (παραβιάσεις εναέριου χώρου, ασκήσεις, βαθμούς, μπλα μπλα μπλα) ξέρω ότι έβγαζαν και την μπαταρία από το κινητό και τα άφηναν εκτός της αίθουσας. Και δεν θυμάμαι πάλι το γιατί, αλλά ο φυσικός μας πριν 5 χρόνια μας είχε πει ότι το κινητό ακόμα και κλειστό εκπέμπει ακτινοβολία. Χμ. Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει σας παρακαλώ, μπερδεύτηκα :confused::/:..
Το κινητό,ακομα και κλειστό εκπέμπει μια ελαχιστη ακτινοβολία,αφου η πηγή ενεργειάς του εξακολουθει να ειναι συνδεδεμένη πανω του.
Μονο αν βγαλεις τη μπαταρία του,μπορεις να εισαι σιγουρη πως ειναι εντελώς "νεκρό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε παιδιά, είναι υπηρεσία! Και για να πάρεις σταθερό τηλέφωνο στο όνομά σου δεν δίνεις απλά ένα ονοματεπώνυμο, δίνεις και φωτοτυπία ταυτότητας και λογικά και κάποιο χαρτί που επιβεβαιώνει πως όντως μένεις εκεί. Εκεί γιατί δεν σας πειράζει, κανείς δεν θέλει να απαντήσει..

Καταλαβαίνω τα περί επίφασης ελευθερίας, αλλά δεν τα δέχομαι. Κι εγώ αρχικά όταν άκουσα για το μέτρο, ένιωσα πως πάνε να με περιορίσουν. Όμως αν το σκεφτείτε λογικά, θα δείτε πως είναι παράλογο αυτό. Δεν είναι δυνατόν να παρέχεται μια υπηρεσία τέτοιου τύπου ανώνυμα και κακώς συνέβαινε κάτι τέτοιο τόσο καιρό.

Οκ, μπορεί οι δικαιολογίες που έδωσαν να μη σας πείθουν. Αυτό δεν σημαίνει πως θα σας παρακολουθούν καλύτερα τώρα όμως! Και το να πάρεις κινητό δεν είναι το ίδιο με το να εγγραφείς στο facebook - στο facebook δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε παιδιά, είναι υπηρεσία! Και για να πάρεις σταθερό τηλέφωνο στο όνομά σου δεν δίνεις απλά ένα ονοματεπώνυμο, δίνεις και φωτοτυπία ταυτότητας και λογικά και κάποιο χαρτί που επιβεβαιώνει πως όντως μένεις εκεί. Εκεί γιατί δεν σας πειράζει, κανείς δεν θέλει να απαντήσει..
Προσωπικα ολα με πειραζουν. Αλλα καποια ειναι απολυτως αναγκαια, και αλλα οχι. Επισης ειναι και αυτο που ειπε ο fantasmenos και η obscura νομιζω : παιρνει αντιδραστικη χροια γιατι τα τελευταια χρονια μας εχουν φλομωσει παγκοσμιως (σιγα σιγα ερχονται κι εδω) στα μετρα που με προφαση ασφαλειας περιοριζουν ελευθεριες.

(Υγ: και στο facebook υπαρχει παροχη υπηρεσιων.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
To θεμα ειναι δεν ειναι τοσο οτι θα σε παρακολουθουν πιο στενά.

Ειναι οτι σε αυτη τη χωρα της φαιδρας πορτοκαλέας,της εσχατης διαπλοκής,της απιστευτης προχειρότητας,της αδυναμίας θεσπισης - και τηρησης - σωστων προτεραιοτήτων,της ηθικής αθλιότητας κλπ. κλπ δε μπορεις ποτε να ξερεις τι χρηση των αποθηκευμενων προσωπικών σου στοιχειων μπορει αναπαντεχα να γινει εναντίον ή εν αγνοία σου σου απο τους άσχετους κατα τεκμήριο - και ενίοτε επικίνδυνους - διαχειριστές.

Αν στο εξωτερικό έχεις ίσως μια ελπίδα (και εμπιστοσύνη) πως κατά κανονα ενα σωστο και αρτιο κρατος μπορει να διαχειριστεί σχετικα συνετά τα προσωπικα στοιχεια του πολιτη που συλλεγει,εδω στην Ελλαδα που δεν υπαρχουν τετοια - εστω και στοιχειώδη - εχέγγυα,λογω των πολλων (νοοτροπικών) στρεβλώσεων,ενα τέτοιο ενδεχόμενο (συνετης χρησης) απλά..... ΔΕΝ υφίσταται!!

Συνεπώς,έχεις εναν σπουδαίο λογο θαρρω,στην Ελλαδα να αντιστεκεσαι σε καθε ειδους φακελλωμα του προχειρου και τρισαθλιου κρατικου μηχανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Βρε παιδιά, είναι υπηρεσία! Και για να πάρεις σταθερό τηλέφωνο στο όνομά σου δεν δίνεις απλά ένα ονοματεπώνυμο, δίνεις και φωτοτυπία ταυτότητας και λογικά και κάποιο χαρτί που επιβεβαιώνει πως όντως μένεις εκεί. Εκεί γιατί δεν σας πειράζει, κανείς δεν θέλει να απαντήσει..

Τα υπόλοιπα είναι υπηρεσίες που παρέχονται στις εγκαταστάσεις του σπιτιού σου και υπογράφεις συμβόλαιο γι' αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά πέρα από τα (ρομαντικά) περί ανωνυμίας κι ελευθερίας...

ΓΙΑΤΙ να έχεις μία τηλεφωνική σύνδεση, ένα εργαλείο, ανώνυμα;;; Γιατί να το θες; Γιατί είναι χρήσιμο και καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά πέρα από τα (ρομαντικά) περί ανωνυμίας κι ελευθερίας...

ΓΙΑΤΙ να έχεις μία τηλεφωνική σύνδεση, ένα εργαλείο, ανώνυμα;;; Γιατί να το θες; Γιατί είναι χρήσιμο και καλύτερο;
Nα σου πω ενα (τραβηγμένο ισως) παραδειγμα:

Μια περιπτωση ειναι π.χ αν εγώ γνωρισω μια γυναικα μεσω νετ ας πουμε και θελήσω να κρατησω τον έλεγχο της επικοινωνιας μεχρις οτου αποφασισω ποτε και αν θα (πρεπει να) την εμπιστευτώ πληρως ωστε να της δωσω το νομιμο / καταχωρημένο με πληρη στοιχεια νουμερό μου.

Αν τελικα για τον α ή βητα λογο το πραγμα δεν ευοδώσει στις αρχές (ή συμβει το οτιδηποτε αλλο),γιατι αυτη να εχει καποια στοιχεια μου? Αν δεν εχω προλαβει να δω τι καπνο φουμαρει,γιατι να της δωσω τη δυνατοτητα να εισβαλλει ισως καποια στιγμή (εν γενει απο εκδίκηση,απογοήτευση ή αλλο λογο) στην προσωπική μου σφαιρα,μαθαινοντας στοιχεια μου απο τον αριθμό μου?

Ως γνωστόν,σε αυτη τη χωρα ειμαστε διαπλεκόμενοι. Κι αν - λεμε τωρα - εφοσον με την εν λογω δεν τα βρουμε και αυτή τυγχανει να εχει καποιο "κολλητο" στην εταιρεια κινητης που ειμαι εγώ,τι ποιο ευκολο να βρει στοιχεια μου - και ενδεχομενως μετα να με βλαψει (με την οποια ερμηνεια μπορει κανεις να προσδώσει στον ορο "βλάψει")?

Κοινώς: μεχρι να εμπιστευτεις καποιον,δεν του δινεις αρκετες πληροφορίες για σενα. Αν ομως,εισαι τηλεφωνικώς ανωνυμος,εξασφαλιζεσαι και απο ενδεχομενα "αντιποινα". Αν δεν εισαι ανωνυμος,γιατι να ζεις με μια υποψία πως καποιος / ποια μπορει δυνητικά να εισβαλλει σε τμημα της προσωπικής σου σφαιρας,στο οποιο δεν του εδωσες (ακομη) οικειοθελώς προσβαση?...

Κοινως,η ανωνυμια σε προφυλασσει απο την κακοηθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top