Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ανακάλυψα την ΑΠΟΛΥΤΗ συνταγή για ζυμαρικά με τόνο!
η απόλυτη όμως!
Και για να είμαι ειλικρινής, είχα ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ να φάω τόσο νόστιμα ζυμαρικά!

Εννοείται ότι ξεφεύγει πολύ απ τα κλασικά "μακαρόνια με κιμά", έχει μια πικάντικη αλλά ταυτόχρονα γλυκιά γεύση!
Χωρίς άλλη καθυστέρηση, σας την παραθέτω!

Υλικά για 4 Μερίδες
1 πακέτο ζυμαρικά (εγώ τα έκανα με τέλεια λινγκουίνι!)
2 τόνους σε νερό
2 Σκελίδες σκόρδο
μισή κούπα λιαστή τομάτα (εγώ χρησιμοποίησα ψιλοκομμένη σε βαζάκι με ελαιόλαδο, κάπαρη και ρίγανη)
2 κουταλιές της σούπας (ή 6- 7 κουταλάκια του γλυκού) κάπαρη
λίγο ελαιόλαδο
φρεσκοτριμμένο πιπέρι (προαιρετικά)
αλάτι (εγώ λέω όχι γιατί έχει η κάπαρη κι ο τόνος, αλλά όπως τα τρώει ο καθένας!)


Προετοιμασία
Βάζουμε να βράζει το νερό για τα ζυμαρικά μας
Καθαρίζουμε και ψιλοκόβουμε τις δύο σκελίδες σκόρδο
Στραγγίζουμε τον τόνο απ το νερό και τον θρυμματίζουμε (όχι νιανιά, αλλά όχι και ολόκληρος)


Διαδικασία
Βάζουμε τα ζυμαρικά να βράσουν στο νερό που έχει ήδη κοχλάσει
Ταυτόχρονα, βάζουμε σε ένα κατσαρολάκι ή βαθύ τηγάνι λίγο ελαιόλαδο να καλύψει τον πάτο και τσιγαρίζουμε το ψιλοκομμένο μας σκόρδο (τσιγαρίζω, σημαίνει Ρέζι ότι το γυρίζουμε το σκόρδο στο λάδι πολλές φορές ώστε να αρχίσει να τσιρτσιρίζει και να βγάζει τα αρρώματα του :P)
Οταν τσιγαριστεί το σκόρδο, ρίχουμε μέσα τον τόνο και τον γυρίζουμε κι αυτόν λίγο να πάρει απ το λάδι και το σκόρδο
Στη συνέχεια, χρησιμοποιούμε μία με μιάμιση κουτάλα της σούπας, απ το νερό που βράζουν τα ζυμαρικά μας και το ρίχνουμε στον τόνο.
Το αφήνουμε να πάρει μία βράση και προσθέτουμε την κάπαρη και την λιαστή ντομάτα
Οταν πιεί τα νερά του, (δηλαδή, όταν εξατμιστούν τα πολλά νερά και μείνει μία κατά κάποιο τρόπο πηχτή σάλτσα) το αποσύρουμε απο τη φωτιά.
Στο μεταξύ, έχουν γίνει τα ζυμαρικά μας και τα έχουμε ήδη στραγγίσει απ τα νερά τους.

Γυρίζουμε στην κατσαρόλα που έβρασαν τα ζυμαρικά, τα ζυμαρικά μας στραγγισμένα και από πάνω περιχύνουμε όλη τη σάλτσα του τόνου
Ανακατεύουμε καλά να πάει παντού, ρίχνουμε από πάνω το λιγο φρεσκοτριμμένο πιπέρι και σερβίρουμε (κατά προτίμηση) ζεστά!
Μετά νιώθουμε την πανδαισία στο στόμα μας και τα επιφωνήματα των άλλων 3ων που έχουν φάει απ το φαγητό για 4 που φτιάξαμε
Εναλλακτικά (και το προτείνω) το φτιάχνετε για πάρτη σας και μουγκρίζετε μόνοι σας από ηδονή για το φαγητό που σας έδωσε η ΚουΕ και πίνετε κι ένα ποτήρι λευκό κρασί στην υγειά της και στην μαστοριά της!
:P:P:P

Φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε!
αχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
ανακάλυψα την ΑΠΟΛΥΤΗ συνταγή για ζυμαρικά με τόνο!
η απόλυτη όμως!
Και για να είμαι ειλικρινής, είχα ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ να φάω τόσο νόστιμα ζυμαρικά!
.........αχ!
Η συνταγή χωρίς τόνο είναι επίσης νοστιμότατη και τρώγεται και σε νηστεία. Επίσης γίνεται και με φρέσκια ντομάτα κομμένη κομματάκια για πιο ελαφριά καλοκαιρινή εκδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basiliki 72

Νεοφερμένος

Η basiliki 72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:clapup: Είμαι νέα στο site! Μόλις έφτιαξα τη συνταγή! Είναι τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top