• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δωρητές οργάνων

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
την καρτα εννοεις ανακοινωθεν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κυρίως την κάρτα ναι....
μπορεί να ακούγεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας σε κάποιους ότι είναι πιθανό ομάδα γιατρών-νοσοκόμων να σε αφήσουν να πεθάνεις για να πουλήσουν τα όργανα σου αλλά απ τη στιγμή που υπάρχει έστω μια μικρή υποψία, γιατί να το ρισκάρεις?
Προσωπικά έχω ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στην οικογένεια μου ότι απ τη στιγμή που γνωρίζουν τις επιθυμίες μου, θα κάνουν και αυτό που πρέπει όσο κι αν πονάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπερ του να δίνουμε τα όργανα μας αλλά το θέμα είναι ότι μήπως υπάρξει εκμετάλευση από κάποιους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Θα το έκανα και μάλιστα το έχω συζητήσει και με τον άντρα μου πως αν μου συμβεί κάτι κάποια στιγμή και δεν υπάρχει επιστροφή να δώσει το οκ. Αλλά για την καρτούλα που λέτε δεν συμφωνώ! Υπάρχει πολύ μεγάλη εκμετάλευση και δεν έχω εμπιστοσύνη. :worry: Πολλά γίνονται για το χρήμα και δεν θα το διακυνδήνευα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αρκεί το ότι ξέρει ΟΛΗ η οικογένεια μου ότι αν (φτου φτου) κάτι μου συμβεί, ότι θέλω να δοθούν τα όργανά μου καθώς και το σώμα μου για τους φοιτητές της ιατρικής αν γίνεται.

Είσαι εκδικητικός τύπος έτσι;:P
(Αρκας rules)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Ναι ειμαι υπερ κ πιστευω οτι ολοι μας πρεπει να βοηθησουμε τους ανθρωπους που εχουν αναγκη.Βεβαια κ εγω δεν προκειται να βγαλω καρτα γιατι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στους γιατρους...Το να το ξερει η οικογενεια πιστευω αρκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ειμαι υπέρ στην δωρεα οργάνων άλλα όχι δηλωμένος, θα ήθελα να το γνωρίζουν οι δικοί μου, να τους ΄γράψω ένα χαρτί με συγκατάθεση να τα δώσουν όπου νομίζουν άλλα μόνο εκείνοι, άν δηλωθείς κανένας δεν γνωρίζει τι γίνετε μετά, θέλω τουλάχιστον οι άνθρωποι που θα πάρουν τα όργανα να είναι άνθρωποι που δεν τα χρυσοπλήρωσαν για να τα κάνει φράγκα ο κάθε γιατρός άλλα ελπίδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ειμαι υπέρ στην δωρεα οργάνων άλλα όχι δηλωμένος, θα ήθελα να το γνωρίζουν οι δικοί μου, να τους ΄γράψω ένα χαρτί με συγκατάθεση να τα δώσουν όπου νομίζουν άλλα μόνο εκείνοι, άν δηλωθείς κανένας δεν γνωρίζει τι γίνετε μετά, θέλω τουλάχιστον οι άνθρωποι που θα πάρουν τα όργανα να είναι άνθρωποι που δεν τα χρυσοπλήρωσαν για να τα κάνει φράγκα ο κάθε γιατρός άλλα ελπίδα :)
ακριβος ετσι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ειμαι υπέρ στην δωρεα οργάνων άλλα όχι δηλωμένος, θα ήθελα να το γνωρίζουν οι δικοί μου, να τους ΄γράψω ένα χαρτί με συγκατάθεση να τα δώσουν όπου νομίζουν άλλα μόνο εκείνοι, άν δηλωθείς κανένας δεν γνωρίζει τι γίνετε μετά, θέλω τουλάχιστον οι άνθρωποι που θα πάρουν τα όργανα να είναι άνθρωποι που δεν τα χρυσοπλήρωσαν για να τα κάνει φράγκα ο κάθε γιατρός άλλα ελπίδα :)

ακριβος ετσι:D

Τι εννοειτε; Αν καταλαβα καλα, λετε να μην δηλωθειτε, αλλα να το ξερουν οι γονεις σας οποτε σε περιπτωση που γινει κατι να το δηλωσουν οιιδιοι στους γιατρους ετσι;

Αλλα ετσι:

Μπορει οι γονεις σας να διαφωνουν με αυτη σας την αποφαση και να μην το δηλωσουν, ή να μην το σκεφτουν εκεινη τη στιγμη, ή απλα να μην αποδεχονται οτι εχετε πεθανει κλινικα οποτε να χαθει η ευκαιρια.

Τελικα, παλι σε γιατρο δεν θα πρεπει να ειπωθει οτι ο νεκρος θελει να γινει δωρητης οργανων; Αρα ο γιατρος και παλι δεν μπορει να σας εξαπατησει;

Δεν γνωριζω αν πρεπει να γνωριζουν εξαρχης οι γιατροι οτι ειναι το ατομο δοτης, ωστε να ειδοποιησουν τις αρμοδιες αρχες και τα αλλα νοσοκομεια, ωστε να ειναι ετοιμα, κτλ...

Στα επειγοντα, κατα τη διαρκεια μιας εγχειρησης δεν νομιζω να ειναι μεσα μονο ενας γιατρος. Λογικα βρισκονται κανα δυο, και αρκετες νοσοκομες, κτλ...Τοσο ποια να ειναι ολοι "στο κολπο"; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στα επειγοντα, κατα τη διαρκεια μιας εγχειρησης δεν νομιζω να ειναι μεσα μονο ενας γιατρος. Λογικα βρισκονται κανα δυο, και αρκετες νοσοκομες, κτλ...Τοσο ποια να ειναι ολοι "στο κολπο"; :redface:


αν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος δεν θα αφορά μόνο ένα γιατρό αλλά μια "κλίκα" για να μπορέσουν να κάνουν τη δουλειά....
το θέμα λοιπόν είναι να μην έχεις την ατυχία να πέσεις στα χέρια τους
αλλά επειδή έχουν δει κι ακούσει διάφορα τα μάτια μας και τα αυτιά μας, πολύς κόσμος (κι εγώ μαζί) δεν το ρισκάρει...

Αν είσαι αποφασισμένος για κάτι τέτοιο δεν το λες μόνο στους γονείς που ξέρεις ότι πιθανά δεν θα έχουν τη δύναμη ή τη λογική να σκεφτούν κάτι τέτοιο...
Το λες στον άντρα/γυναίκα σου, στο αδέρφι σου, στον κουμπάρο/πολύ καλό σου φίλο.... σε κάποιους ακόμα τέλος πάντων κι ελπίζεις ότι αν χρειαστεί θα έχουν τη διαύγεια να το κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω και ο αντρας μου θα θελαμε να δωρησουμε τα οργανα μας για να σωσουμε μια ζωη χωρις ομως να ειμαστε δηλωμενοι στον εθνικο οργανισμο μεταμοσχευσεων.να το δηλωσουν δηλαδη οι συγγενεις αυτο αν ειναι εγκεφαλικα νεκρος ο δωρητης γιατι μονο τοτε μπορουν να παρουν τα οργανα του. αν δλδ πεθανει απο ανακοπη η οτιδηποτε αλλο και δεν ειναι σε κωμα δεν μπορουν να τα παρουν ακομη και με τη συναινεση των συγγενων. κανονικα θα πρεπε ολοι οσοι πεθαινουν και ειναι σε θεση να γινουν δωρητες οι συγγενεις τους να ζητανε να παρουν τα οργανα του νεκρου για να σωσουν μια ζωη. ετσι κι αλλιως εκει που θα παει δεν τα χρειαζεται τα οργανα ο δωρητης.
αλλα δυστυχως πολυ λιγοι το κανουν αυτο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
αν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος δεν θα αφορά μόνο ένα γιατρό αλλά μια "κλίκα" για να μπορέσουν να κάνουν τη δουλειά....
το θέμα λοιπόν είναι να μην έχεις την ατυχία να πέσεις στα χέρια τους
αλλά επειδή έχουν δει κι ακούσει διάφορα τα μάτια μας και τα αυτιά μας, πολύς κόσμος (κι εγώ μαζί) δεν το ρισκάρει...

Αν είσαι αποφασισμένος για κάτι τέτοιο δεν το λες μόνο στους γονείς που ξέρεις ότι πιθανά δεν θα έχουν τη δύναμη ή τη λογική να σκεφτούν κάτι τέτοιο...
Το λες στον άντρα/γυναίκα σου, στο αδέρφι σου, στον κουμπάρο/πολύ καλό σου φίλο.... σε κάποιους ακόμα τέλος πάντων κι ελπίζεις ότι αν χρειαστεί θα έχουν τη διαύγεια να το κάνουν

Οπως εχω ξαναπει εγω, πιθανολογω οτι δεν ειναι παντα ευκολο να δηλωθει αυτο μεσα στα χρονικα περιθωρια, ποσο μαλλον απο ατομα που δεν ειναι οι γονεις σου και πιθανως δεν θα ειναι οι πρωτοι που θα ειδοποιηθουν. Ακομα η viki_thess πιο κατω αναφερει οτι αυτο δεν ειναι δυνατο σε ολες τις περιπτωσεις (δεν το γνωριζω, αλλα δεν μου φαινεται τοσο παραξενο)

Κατα τριτο, λογω αυτης της φοβιας που ξεκιναει συνηθως απο urban legends (για την Ελλαδα μιλαω παντα, και τις συγχρονες χωρες) ενα τεραστιο ποσοστο των Ελληνων δεν δηλωνει δωρητης. Ετσι, χωρις να εχουμε ουσιαστικα στοιχεια, απλα χιλιαδες συνανθρωποι μας πεθαινουν χωρις λογο.

Ακομα δεν εχω καταλαβει πως γινεται να θελει καποιος να "σε σκοτωσει" για να παρει τα οργανα σου. Ας πουμε οτι εχεις ατυχημα, μπαινεις στο νοσοκομειο, και βλεπουν οτι εισαι δωρητης. Τι γινεται μετα; Σ αφηνουν και πεθαινεις υποθετω, αλλα ποιο το νοημα; Αφου τα οργανα δεν πανε σε συγκεκριμενο ατομο. Ακομα, ο καθενας εχει δηλωσει διαφορετικα οργανα για να δωρηθουν, οποτε δεν τους βολευει. Επισης, ακομα και αν σε αφησουν να πεθανεις, το θανατο σου τον ελεγχει τριμελης επιτροπη, η οποια προφανως το δηλωνει μετα στον ΕΟΜ και εκεινος καθοριζει που θα παει τι και πως.

Τελος, ποσες τετοιες κλικες πιθανολογειτε οτι υπαρχουν στην Ελλαδα, και ποσοι ανθρωποι που πεθαινουν γιατι καποιοι εχουμε τετοιες φοβιες; ;):)

κι εγω και ο αντρας μου θα θελαμε να δωρησουμε τα οργανα μας για να σωσουμε μια ζωη χωρις ομως να ειμαστε δηλωμενοι στον εθνικο οργανισμο μεταμοσχευσεων.να το δηλωσουν δηλαδη οι συγγενεις αυτο αν ειναι εγκεφαλικα νεκρος ο δωρητης γιατι μονο τοτε μπορουν να παρουν τα οργανα του. αν δλδ πεθανει απο ανακοπη η οτιδηποτε αλλο και δεν ειναι σε κωμα δεν μπορουν να τα παρουν ακομη και με τη συναινεση των συγγενων. κανονικα θα πρεπε ολοι οσοι πεθαινουν και ειναι σε θεση να γινουν δωρητες οι συγγενεις τους να ζητανε να παρουν τα οργανα του νεκρου για να σωσουν μια ζωη. ετσι κι αλλιως εκει που θα παει δεν τα χρειαζεται τα οργανα ο δωρητης.
αλλα δυστυχως πολυ λιγοι το κανουν αυτο...:/:

Μα αμα οπως λες και εσυ, ακομα και αν θελουν οι συγγενεις, σε καποιες περιπτωσεις δεν τους επιτρεπεται να δηλωσουν οτι θα εισαι δωρητης οργανων, ποιο το νοημα μονο να τους το πεις και οχι να το δηλωσεις εξαρχης ο ιδιος; Ετσι σε καποιες περιπτωσεις δεν μπορεις να ωφελησεις τους συνανθρωπους σου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δηλ να στο πω με απλα λογια σου φενετε πρωτακουστω να δολοφονησει ενας πατερας καποιον δωρητη για να παρει το συκωτι για το παιδι του...
ή ενας συζηγος για μια συζηγο ? με την συνεργασια ενος καλοπληρωμενου γιατρου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Οπως εχω ξαναπει εγω, πιθανολογω οτι δεν ειναι παντα ευκολο να δηλωθει αυτο μεσα στα χρονικα περιθωρια, ποσο μαλλον απο ατομα που δεν ειναι οι γονεις σου και πιθανως δεν θα ειναι οι πρωτοι που θα ειδοποιηθουν. Ακομα η viki_thess πιο κατω αναφερει οτι αυτο δεν ειναι δυνατο σε ολες τις περιπτωσεις (δεν το γνωριζω, αλλα δεν μου φαινεται τοσο παραξενο)

Κατα τριτο, λογω αυτης της φοβιας που ξεκιναει συνηθως απο urban legends (για την Ελλαδα μιλαω παντα, και τις συγχρονες χωρες) ενα τεραστιο ποσοστο των Ελληνων δεν δηλωνει δωρητης. Ετσι, χωρις να εχουμε ουσιαστικα στοιχεια, απλα χιλιαδες συνανθρωποι μας πεθαινουν χωρις λογο.

Ακομα δεν εχω καταλαβει πως γινεται να θελει καποιος να "σε σκοτωσει" για να παρει τα οργανα σου. Ας πουμε οτι εχεις ατυχημα, μπαινεις στο νοσοκομειο, και βλεπουν οτι εισαι δωρητης. Τι γινεται μετα; Σ αφηνουν και πεθαινεις υποθετω, αλλα ποιο το νοημα; Αφου τα οργανα δεν πανε σε συγκεκριμενο ατομο. Ακομα, ο καθενας εχει δηλωσει διαφορετικα οργανα για να δωρηθουν, οποτε δεν τους βολευει. Επισης, ακομα και αν σε αφησουν να πεθανεις, το θανατο σου τον ελεγχει τριμελης επιτροπη, η οποια προφανως το δηλωνει μετα στον ΕΟΜ και εκεινος καθοριζει που θα παει τι και πως.

Τελος, ποσες τετοιες κλικες πιθανολογειτε οτι υπαρχουν στην Ελλαδα, και ποσοι ανθρωποι που πεθαινουν γιατι καποιοι εχουμε τετοιες φοβιες; ;):)



Μα αμα οπως λες και εσυ, ακομα και αν θελουν οι συγγενεις, σε καποιες περιπτωσεις δεν τους επιτρεπεται να δηλωσουν οτι θα εισαι δωρητης οργανων, ποιο το νοημα μονο να τους το πεις και οχι να το δηλωσεις εξαρχης ο ιδιος; Ετσι σε καποιες περιπτωσεις δεν μπορεις να ωφελησεις τους συνανθρωπους σου...:/:

βασικα δεν ξερω τι ακριβως παιζει αν εισαι δηλωμενος στον ΕΟΜ σαν δωρητης οργανων απλα εχω ακουσει οτι αν εισαι δηλωμενος δωρητης και παθεις κατι και εισαι σε κωμα και φυσικα δεν εχεις ελπιδες οι γιατροι συνιστουν τοτε να παρουν τα οργανα του δωρητη.ενω αν δεν εισαι δηλωμενος σε αφηνουν σε κωμα μεχρι να -και αν ποτε- επανελθεις.βασικα πιστευω οτι κυριως η αγνοια ειναι που κανει τον ελληνα να εχει τετοιες φοβιες σχετικα με τη δωρεα οργανων. αν υπηρχε ενημερωση και φυσικα ποινικη διωξη σε περιπτωση εμποριου οργανων πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.
ξερω αρκετους που ειναι δηλωμενοι δωρητες και αλλους τοσους που θελουν να δωρισουν τα οργανα τους οχι ομως να ειναι δηλωμενοι.απλα θα το πουνε οι συγγενεις αν πεσει σε κωμα αυτος που θελει να δωσει οργανο. το οτι πρεπει να εισαι ΜΟΝΟ εγκεφαλικα νεκρος για να στο παρουν αυτο ειναι ντε φακτο δεν το συζηταμε.
επειδη ειμαι παθων το εψαξα λιγο αυτο το θεμα... δεν ξερω ομως τι γινεται με τον ΕΟΜ. θα το ψαξω λιγο καλυτερα και θα σας πω αν ειναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
δηλ να στο πω με απλα λογια σου φενετε πρωτακουστω να δολοφονησει ενας πατερας καποιον δωρητη για να παρει το συκωτι για το παιδι του...
ή ενας συζηγος για μια συζηγο ? με την συνεργασια ενος καλοπληρωμενου γιατρου?

δεν γινεται αυτο βρε καρεκλακι μου... πως θα τον δολοφονησει;:worry: οταν στα οργανα δεν γινεται παροχη αιματος νεκρωνονται αυτοματως και ειναι αχρηστα. μονο αν εισαι σε κωμα ο οργανισμος ουσιαστικα λειτουργει κανονικα...αιματωνονται ολα τα οργανα ασχετα αν δεν εχει αισθησεις ο ανθρωπος.
και εκτος αυτο μοσχευμα ηπατος δεν ειναι αναγκη να σκοτωσεις για να παρεις;)
μπορει να δωσει οποιοσδηποτε γονιος στο παιδι του...απλα παιρνουν ενα κομματι ηπαρ και αυτο αναπαραγεται και γινεται συκωτι μεσα στο ληπτη;)
ειδες τι μαθαινεις;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν γινεται αυτο βρε καρεκλακι μου... πως θα τον δολοφονησει;:worry: οταν στα οργανα δεν γινεται παροχη αιματος νεκρωνονται αυτοματως και ειναι αχρηστα. μονο αν εισαι σε κωμα ο οργανισμος ουσιαστικα λειτουργει κανονικα...αιματωνονται ολα τα οργανα ασχετα αν δεν εχει αισθησεις ο ανθρωπος.
και εκτος αυτο μοσχευμα ηπατος δεν ειναι αναγκη να σκοτωσεις για να παρεις;)
μπορει να δωσει οποιοσδηποτε γονιος στο παιδι του...απλα παιρνουν ενα κομματι ηπαρ και αυτο αναπαραγεται και γινεται συκωτι μεσα στο ληπτη;)
ειδες τι μαθαινεις;;)
να πληρωσει λεω ο πατερας ο γιος η αδερφη τον γιατρο δεν γινετε?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Πάνε πάρα πολλά όργανα χαμένα από έλλειψη οργάνωσης και σωστής λειτουργίας του θεσμού αλλά και λόγω των προκαταλήψεων που υπάρχουν σχετικά με τις μεταμοσχεύσεις. Αποτέλεσμα να μεγαλώνουν οι λίστες αναμονής και οι ελπίδες να εξανεμίζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
να πληρωσει λεω ο πατερας ο γιος η αδερφη τον γιατρο δεν γινετε?:confused:

οχι βεβαια;)ασε που πρεπει ο δοτης μοσχευματος να ειναι συμβατος...πως θα τον σκοτωσουν τον ανθρωπο καλε;:D:D για να δει κπ αν ειναι συμβατος κανει ειδικες εξετασεις αιματος...πως θα τον πανε να τις κανει για να τον σκοτωσουν μετα;:P ετσι σκοτωνουν κοσμο; :D:D:D:D
αυτο δεν γινεται ουτε μια στο εκατομυριο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εκτος απο αυτα που αναφερει η viki_thess, να ρωτησω εγω ποιο θα ηταν το νοημα; Αφου τα οργανα δεν μπορει να καθορισει κανεις σε ποιον θα πανε (ουτε καν σε συγγενικο προσωπο εκτος απο τις περιπτωσεις που αναφερω παρακατω *) εκτος απο τον ΕΟΜ. Αντε και τον δολοφονησες μεσω του γιατρου; Τι καταφερες; ;)


* Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις μπορεί να δοθεί από ζώντα δότη ένα νεφρό σε έναν συγγενή δευτέρου βαθμού εξ αίματος σε ευθεία ή πλάγια γραμμή (σύμφωνα με το Νόμο 2737/99 περί μεταμοσχεύσεων) και αυτό διότι ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει φυσιολογικά και με ένα μόνο νεφρό. Επίσης μπορεί να μεταμοσχευτεί μέρος του ήπατος, μέρος του πνεύμονα ή του λεπτού εντέρου και αιμοποιητικά κύτταρα (ο μυελός των οστών). Η αφαίρεση ιστών και οργάνων από ζώντα δότη επιτρέπεται μόνον όταν πρόκειται να γίνει μεταμόσχευση στο σύζυγο του δότη ή σε συγγενή μέχρι και το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, σε ευθεία ή πλάγια γραμμή. Ο περιορισμός δεν ισχύει στη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων (μυελού των οστών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top