• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δωρητές οργάνων

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Εκτος απο αυτα που αναφερει η viki_thess, να ρωτησω εγω ποιο θα ηταν το νοημα; Αφου τα οργανα δεν μπορει να καθορισει κανεις σε ποιον θα πανε (ουτε καν σε συγγενικο προσωπο εκτος απο τις περιπτωσεις που αναφερω παρακατω *) εκτος απο τον ΕΟΜ. Αντε και τον δολοφονησες μεσω του γιατρου; Τι καταφερες; ;)


* Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις μπορεί να δοθεί από ζώντα δότη ένα νεφρό σε έναν συγγενή δευτέρου βαθμού εξ αίματος σε ευθεία ή πλάγια γραμμή (σύμφωνα με το Νόμο 2737/99 περί μεταμοσχεύσεων) και αυτό διότι ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει φυσιολογικά και με ένα μόνο νεφρό. Επίσης μπορεί να μεταμοσχευτεί μέρος του ήπατος, μέρος του πνεύμονα ή του λεπτού εντέρου και αιμοποιητικά κύτταρα (ο μυελός των οστών). Η αφαίρεση ιστών και οργάνων από ζώντα δότη επιτρέπεται μόνον όταν πρόκειται να γίνει μεταμόσχευση στο σύζυγο του δότη ή σε συγγενή μέχρι και το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, σε ευθεία ή πλάγια γραμμή. Ο περιορισμός δεν ισχύει στη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων (μυελού των οστών).

δεν ειναι καθολου ιδιαιτερες οι περιπτωσεις που δινει νεφρο ζωντας δωρητης σε συγγενικο του προσωπο. ξερεις ποσους νεφροπαθεις βγαζει η ελλαδα; τραγικα μεγαλο νουμερο...:confused: νεφρο η και αλλο συμπαγες οργανο οπως ηπαρ κλπ μπορουν να δωσουν γονεις στα παιδια τους παππουδες κλπ μεχρι την ηλικια των 70 ετων οχι παραπανω και θειοι(αδερφια των γονιων του ληπτη) εφοσον το επιθυμουν. εγω τουλαχιστον στα τοσα χρονια που το ψαχνω το θεμα αυτο δωρητη νεφρου θεια να δωσει στην ανιψια της μια φορα το εχω ακουσει. συνηθως ακουω για γονεις η γιαγιαδες κλπ. και εννοειται οτι ο δοτης ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υγιεστατος ετσι; δεν παμε να σωσουμε μια ζωη και να καψουμε μια αλλη. το παραμικρο προβλημα να εχει ο δοτης απλα δεν το παιρνουν το οργανο.και κατι ακομη εξισου σημαντικο...πχ μπορει να θελει ενας φιλος σου να σου δωσει το νεφρο του πχ... ακομη κι αν ειναι συμβατος δεν γινεται γιατι θεωρειται εμπορια οργανων..αυτο μονο στην ελλαδα γινεται ε; αν πας στην κυπρο να κανεις μεταμοσχευση ακομη κι αν ο δοτης δεν ειναι συγγενης πρωτου βαθμου και απλα με δηλωση πει οτι επιθυμει να δωσει συμπαγες οργανο στον ταδε στην κανουν κανονικα και με το νομο.
δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα παιδια...ελλειπης ενημερωση εχουμε γι αυτο μας τρομοκρατει το θεμα "δωρεα οργανων".
για σκεφτειτε πως νοιωθει κπ που χρειαζεται ενα νεφρο η ενα συκωτι για να ζησει και περιμενει χρονια στη λιστα αναμονης μεχρι να βρεθει συμβατος πτωματικος δοτης;:/: φρικη ειναι η κατασταση του ληπτη...μιλαω εκ πειρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
δεν ειναι καθολου ιδιαιτερες οι περιπτωσεις που δινει νεφρο ζωντας δωρητης σε συγγενικο του προσωπο. ξερεις ποσους νεφροπαθεις βγαζει η ελλαδα; τραγικα μεγαλο νουμερο...:confused:

Copy paste απο την ιστοσελιδα του ΕΟΜ ειναι. Δεν το γραψα εγω. :)

και εννοειται οτι ο δοτης ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υγιεστατος ετσι; δεν παμε να σωσουμε μια ζωη και να καψουμε μια αλλη. το παραμικρο προβλημα να εχει ο δοτης απλα δεν το παιρνουν το οργανο.

Προφανως. :)

και κατι ακομη εξισου σημαντικο...πχ μπορει να θελει ενας φιλος σου να σου δωσει το νεφρο του πχ... ακομη κι αν ειναι συμβατος δεν γινεται γιατι θεωρειται εμπορια οργανων..αυτο μονο στην ελλαδα γινεται ε; αν πας στην κυπρο να κανεις μεταμοσχευση ακομη κι αν ο δοτης δεν ειναι συγγενης πρωτου βαθμου και απλα με δηλωση πει οτι επιθυμει να δωσει συμπαγες οργανο στον ταδε στην κανουν κανονικα και με το νομο.
δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα παιδια...ελλειπης ενημερωση εχουμε γι αυτο μας τρομοκρατει το θεμα "δωρεα οργανων".

Δεν ξερω αν γινεται μονο στην Ελλαδα, ειναι η αληθεια. Αλλα οσον αφορα το αν ειναι σωστο, ειμαι διαχασμενος. Πραγματι θα ειχαμε πολλες πιο πολλες δωρεες, και θα απλοποιουνταν οι διαδικασιες, αλλα σκεψου τα εξης δυο:

1) Ενα τεραστιο ποσοστο ατομων θα το εκαναν μονο και μονο για να σωσουν φιλικα - συγγενικα προσωπα, και ετσι μια τεραστια μεριδα ανθρωπων δεν θα μπορουσαν ποτε να παρουν καποιο οργανο.

2) Πως μπορεις να εγγυηθεις οτι το ατομο που υπογραφει οτι το δωριζει οικιοθελως δεν εχει πιεστει με καποιο τροπο να υπογραψει; Πχ με απειλη για τη ζωη του, με δωροδοκια, κτλ; Δυσκολο να διασφαλιστει η διαδικασια, για αυτο και δεν εφαρμοζεται μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν ξερω αν γινεται μονο στην Ελλαδα, ειναι η αληθεια. Αλλα οσον αφορα το αν ειναι σωστο, ειμαι διαχασμενος. Πραγματι θα ειχαμε πολλες πιο πολλες δωρεες, και θα απλοποιουνταν οι διαδικασιες, αλλα σκεψου τα εξης δυο:

1) Ενα τεραστιο ποσοστο ατομων θα το εκαναν μονο και μονο για να σωσουν φιλικα - συγγενικα προσωπα, και ετσι μια τεραστια μεριδα ανθρωπων δεν θα μπορουσαν ποτε να παρουν καποιο οργανο.

2) Πως μπορεις να εγγυηθεις οτι το ατομο που υπογραφει οτι το δωριζει οικιοθελως δεν εχει πιεστει με καποιο τροπο να υπογραψει; Πχ με απειλη για τη ζωη του, με δωροδοκια, κτλ; Δυσκολο να διασφαλιστει η διαδικασια, για αυτο και δεν εφαρμοζεται μαλλον.

1. γιατι να μη μπορουν να παρουν καποιο οργανο η τεραστια μεριδα ανθρωπων; :worry: δεν καταλαβαινω τι θες να πεις...
αν ισχυε δλδ κατι τετοιο να μπορουσε να σου δωσει ο καθενας οργανο αρκει να ειναι συμβατος δοτης και οχι μονο πρωτου βαθμου συγγενης θα σωζοταν πολυ περισσοτερος κοσμος γενικοτερα. δεν καταλαβα ποια μεριδα ανθρωπων δεν θα μπορουσε να παρει οργανο.:worry:
2. αυτο με την απειλη ζωης δεν νομιζω οτι στεκει ρε συ ινσομνιακ.:worry: ειναι λιγο παρατραβηγμενο σαν σεναριο. εγω ξερω ατομο που εκανε μεταμοσχευση νεφρου και πηρε απ την πεθερα του νεφρο ο ανθρωπος αλλα την εκανε στην κυπρο γιατι στην ελλαδα δεν γινεται εφοσον η πεθερα του δεν ηταν συγγενης πρωτου βαθμου. η πεθερα του δλδ απειληθηκε η ζωη της και εδωσε το νεφρο στο γαμπρο της; ελεος...:D:D:D:D
εγω ειμαι της αποψης και το τονιζω αυτο...η αγνοια φταιει για ολα..η ελλειπης ενημερωση... δυστυχως:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
1. γιατι να μη μπορουν να παρουν καποιο οργανο η τεραστια μεριδα ανθρωπων; :worry: δεν καταλαβαινω τι θες να πεις...
αν ισχυε δλδ κατι τετοιο να μπορουσε να σου δωσει ο καθενας οργανο αρκει να ειναι συμβατος δοτης και οχι μονο πρωτου βαθμου συγγενης θα σωζοταν πολυ περισσοτερος κοσμος γενικοτερα. δεν καταλαβα ποια μεριδα ανθρωπων δεν θα μπορουσε να παρει οργανο.:worry:
2. αυτο με την απειλη ζωης δεν νομιζω οτι στεκει ρε συ ινσομνιακ.:worry: ειναι λιγο παρατραβηγμενο σαν σεναριο. εγω ξερω ατομο που εκανε μεταμοσχευση νεφρου και πηρε απ την πεθερα του νεφρο ο ανθρωπος αλλα την εκανε στην κυπρο γιατι στην ελλαδα δεν γινεται εφοσον η πεθερα του δεν ηταν συγγενης πρωτου βαθμου. η πεθερα του δλδ απειληθηκε η ζωη της και εδωσε το νεφρο στο γαμπρο της; ελεος...:D:D:D:D
εγω ειμαι της αποψης και το τονιζω αυτο...η αγνοια φταιει για ολα..η ελλειπης ενημερωση... δυστυχως:/:
Με το 2, λεω οτι προφανως το θετικο ειναι αυτο που λες και εσυ, δηλαδη οτι θα μπορουσε να συμβει το περιστατικο που περιγραφεις. Αλλα, πχ θα μπορουσε να συμβει καποιος να εκμεταλλευεται ατομα που εχουν αναγκη τα χρηματα, ζητωντας τους να κανουν οικειοθελη δηλωση, δινοντας τους καποια λεφτα (κατω απο το τραπεζι) Ή πχ, αν εισαι σε καποιοα κυκλωματα, (παρανομος τζογος, λαθρεμποριο, κτλ) μπορει καποια μελη τους να σου...ζητησουν να ξεχρεωσεις με αυτον τον τροπο. Αυτο εννοω με την "απειλη της ζωης", οχι φυσικα οτι θα συμαβινουν ολες (ή εστω και η πλειοψηφια) των μεταμοσχευσεων ετσι.

Στο 1 εννοω, οτι οι πιο πολλοι θα προτιμουν απλα αν χρειαστει να δωσουν καποιο οργανο σε συγγενη τους, να το δηλωσουν τοτε, παρα να δηλωθουν γενικα δωρητες οργανων. Ετσι, η βαση των δοτων θα μειωθει αρκετα, καθοτι οι πιο πολλοι θα το κανουν αυστηρα και μονο για προσωπικους λογους και οχι για το γενικο καλο. Ελπιζω να ημουν πιο κατανοητος τωρα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
είδα σήμερα στις ειδήσεις για δυο νεαρούς συμπατριώτες μου που περιμένουν μοσχεύματα καρδίας είδη ο ένας είναι στο μηχάνημα εδώ και 13 μήνες και αν μην βρεθεί σύντομα θα πεθάνει. Καλά ρε παιδιά έχω μια απορία γιατί δεν γίνεται κάτι ,όταν πεθαίνει κάποιος αντί να θάβονται να παίρνουν τα διάφορα όργανα και έτσι να ζουν περισσότερο καιρό αυτοί που τα έχουν πραγματικά ανάγκη. Δεν ξέρω αν κάνω εγώ λάθος αλλά πιστεύω ότι έπρεπε το κράτος να σε υποχρεώνει.. Τι πιστεύεται εσείς?



--Σημείωση: Μεταφέρθηκε από το δότες οργάνων..--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Καλησπέρα commie.Αυτό που λές αν το έκαναν θα είχε σωθεί αρκετός κόσμος.Είχα και γω ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον πατέρα μου που έφυγε πριν 7 χρόνια.Είχε πρόβλημα με τα νεφρά του και έκανε αιμμοκάθαρση 3 φορές τη βδομάδα.Παρέτεινε την ζωή του έτσι μέχρι την επόμενη φορά της αιμμοκάθαρσης.'Εκανε αιμμοκάθαρση 10 χρόνια.Είχε κουραστεί πολύ στη ζωή του.Και στο τέλος δεν άντεξε, όπως όλοι οι Νεφροπαθείς.Η καρδούλα του κουράστηκε και πέθανε από ανακοπή καρδιάς.
Μακάρι να το έκαναν αυτό.Η ζωή είναι μικρή αλλά τόσο πολύτιμη.!!!!!!!



--Σημείωση: Μεταφέρθηκε από το δότες οργάνων..--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ειναι καπως ταμπου το θεμα αυτο.
πιστευω πως η δωρεα οργανων δεν ειναι τοσο διαδεδομενη γιατι πρεπει να ζει ο δοτης.δηλ δεν μπορουν να παρουν τα οργανα αφοτου εχει πεθανε.
δεν ειμαι και σγουρη βεβαια


--Σημείωση: Μεταφέρθηκε από το δότες οργάνων..--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ειναι καπως ταμπου το θεμα αυτο.
πιστευω πως η δωρεα οργανων δεν ειναι τοσο διαδεδομενη γιατι πρεπει να ζει ο δοτης.δηλ δεν μπορουν να παρουν τα οργανα αφοτου εχει πεθανε.
δεν ειμαι και σγουρη βεβαια

δεν το ήξερα


--Σημείωση: Μεταφέρθηκε από το δότες οργάνων..--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω κάποιες σχετικές ερωτήσεις.
Είμαι λίγο τεμπέλα και δεν διάβασα όλα τα ποστ, οπότε αν κάπου υπάρχουν απαντήσεις σε αυτά που θα ρωτήσω συγνώμη :redface:
Λοιπόν ξεκινάω:
Σε ποια ηλικία μπορείς να κάνεις τα απαραίτητα χαρτιά για να γίνεις δωρητής; εννοώ ότι μπορείς μόλις ενηλικιωθείς ή αργότερα;
Που πρέπει να απευθυνθείς, σε κάποιο νοσοκομείο ή σε άλλο φορέα;
Τι προυποθέσεις πρέπει να έχει ο δότης; Είχα ακούσει κάπου ότι πχ αν είναι καπνιστής δεν μπορεί να γίνει, το καταλαβαίνω αυτό για κάποια συγκεκριμένα όργανα, αλλά αυτό ισχύει όλα τα όργανα του σώματος;
Έχω ακούσει ότι μπορείς να δώσεις το σώμα σε ιατρικά εργαστήρια πχ σε σχολές για το μάθημα της ανατομίας, εκεί που πρέπει να απευθυνθείς είναι η ίδια διαδικασία με τη δωρεά οργάνων ή είναι κάτι διαφορετικό;
Στην περίπτωση που ανέφερα πιο πάνω, λένε πως το σώμα φεύγει στο εξωτερικό για να αποφύγουν την περίπτωση το σώμα του δότη να είναι κάποιου συγγενή που συμμετέχει πχ στο μάθημα ανατομίας ισχύει κάτι τέτοιο;
Και κάτι τελευταίο, μπορείς να επιλέξεις ποια όργανα θέλεις να δωρίσεις;
Αυτά τα ολίγα, όποιος δεν βαριέται ας μου απαντήσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top