Πώς κρίνετε τη μανία της Eurovision;

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Η eurovision, ειδικά στην προκειμένη στιγμή, που μας έχουν γονατίσει με ένα σωρό σκληρά μέτρα, μου φαίνεται μια προκλητικά άσκοπη, λαϊκομπαρόκ κιτσάτη φιοριτούρα .... σαν κάποιον που φοράει τρύπιο και κατουρημένο σώβρακο και απ'έξω, και καλά, σακακιά στην πένα...
Αυτό μας έλειπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η eurovision, ειδικά στην προκειμένη στιγμή, που μας έχουν γονατίσει με ένα σωρό σκληρά μέτρα, μου φαίνεται μια προκλητικά άσκοπη, λαϊκομπαρόκ κιτσάτη φιοριτούρα .
εμενα ακριβως λογω της μαυρης πραγματικοτητας μου φαινεται ευκαιρια να χαρουμε λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
εμενα ακριβως λογω της μαυρης πραγματικοτητας μου φαινεται ευκαιρια να χαρουμε λιγο..
οκ, δεκτό! είναι και αυτό μια άποψη!:)
...όμως όποτε βλέπεις eurovision δεν νιώθεις ότι μπαίνεις στη μηχανή του χρόνου και μεταφέρεσαι δεκαετία 80;;; στην κακή εκδοχή της, γιατί κατά τ'άλλα, πολύ γουστάρω 80ties!
Εκτός αν τα βλέπεις με λίγο περιπαιχτική διάθεση οπότε, ακόμα πιο δεκτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
..όμως όποτε βλέπεις eurovision δεν νιώθεις ότι μπαίνεις στη μηχανή του χρόνου και μεταφέρεσαι δεκαετία 80;;; στην κακή εκδοχή της, γιατί κατά τ'άλλα, πολύ γουστάρω 80ties!
οχι παντα...υπαρχουν και λιτες παρουσιες..

η eurovision ειναι σαν ζουκγλα,,εχει τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
οχι παντα...υπαρχουν και λιτες παρουσιες..

η eurovision ειναι σαν ζουκγλα,,εχει τα παντα..
Αυτό λέω και εγώ!
Πολλά και ....πρωτόγονα! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσωπικά απορώ, γιατί στο vision συνεχίζουν να προτάσουν το Euro;)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικά απορώ, γιατί στο vision συνεχίζουν να προτάσουν το Euro;)...
γιατι ειναι στην ευρωπη..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλα και η Τουρκια θεωρητικα ανηκει στην Ασια αλλα αυτοι το εκλαμβάνουν ως Ευρωπαϊκη Τουρκια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Α, συγνώμη, νόμιζα ο αφελής, ότι το Ισραήλ ανήκει στην Ασία
εξαιρεση..

επειδη ειναι πολιτιστικο το θεμα,, και οχι πολιτικο οικονομικο ,ειναι πιο χαλαρα τα ορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
εξαιρεση..

επειδη ειναι πολιτιστικο το θεμα,, και οχι πολιτικο οικονομικο ,ειναι πιο χαλαρα τα ορια..

Έτσι λες να 'ναι:redface::hmm::hmm:; Μα τότε γιατί να μη συμμετέχουν και οι Παλαιστίνιοι, οι Αιγύπτιοι, οι Λιβανέζοι, οι Ινδοί κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαγμένος

Νεοφερμένος

Ο Ψαγμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μιας και μου περνούν αδιάφορα όλα αυτά περί eurovision δεν έχω ασχοληθεί με τα θέματα, αλλά αυτό μου έκανε εντύπωση. Γιατί πρέπει; Είναι τόσο επιτακτική ανάγκη;

Είναι ένας πολιτιστικός θεσμός και αν θέλουμε να μείνουμε σε ένα κάποιο επιπεδο πρέπει να στηρίζουμε τον πολιτισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Α, συγνώμη, νόμιζα ο αφελής, ότι το Ισραήλ ανήκει στην Ασία:redface:!

εξαιρεση..

επειδη ειναι πολιτιστικο το θεμα,, και οχι πολιτικο οικονομικο ,ειναι πιο χαλαρα τα ορια..

actually ΕΙΝΑΙ πολιτικό [και θρησκευτικό μη σου πω].
Το Ισραήλ δεν το "παίζει" ο αραβικός κόσμος (για πολλούς και διάφορους λόγους) οπότε το "παίζει" η Ευρώπη (στο ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, τη Eurovision...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Οκ, μπορεί να θεωρηθεί πολιτιστικό... ¨γεγονός¨ ;;; ...;) μπα... το ¨γεγονός¨ είναι πιο βαρύγδουπο και με περιεχόμενο, και μακάρι στην τελική να είχε τις προδιαγραφές να μπορούσε να χαρακτηριστεί ¨γεγονός¨ ... ¨event¨ θα πω καλύτερα -έστω σε λανθάνουσα και παροχυμένη μορφή-
...στην εποχή μας πολιτιστικό και οικονομικό , δυστυχώς, είναι συγκοινωνούντα δοχεία -όχι με τον πιο υγιή και κρυστάλινο τρόπο-
το οικονομικό και το πολιτικό επίσης είναι συγκοινωνούντα δοχεία...
και όπου υπάρχουν αυτά, δια της επαγωγικής αλισβερίστικης μεθόδου , υποβόσκουν συμφέροντα και μπασταρδεύεται το πράμα...
και άντε να πάει στο διάολο,να το καταπιούμε το φτηνοπανηγύρι, τουλάχιστον ας το έντυναν με καλύτερο περιτύλιγμα!
το οποίο δεν νιώθω ότι με εκφράζει αισθητικά , ούτε καλλιτεχνικά,
οπότε.... συνένοχο στο φόνο δεν θα μ'έχουνε...
εκτός αν θέλω να σπάσω πλάκα και να χλευάσω ,
που ακόμα και γι'αυτό το βαριέμαι ...
υγ. η λογική ¨είναι σκληρή εποχή, ας δούμε και κάτι ευχάριστο να γελάσει λίγο το χειλάκι μας¨ μου θυμίζει το ¨άρτοι και θεάματα¨ την εποχή της χούντας....;) τουλάχιστον ας γίνεται με πιο ψηλά τον πήχη, μην κακοποιούμε τα ματάκια μας και τα αυτάκια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
παντως εχω την εντυπωση, πως ακομα και οσοι χλευαζετε τη γιουροβιζιον ως θεσμο, ασχολειστε μαζι της. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως εχω την εντυπωση, πως ακομα και οσοι χλευαζετε τη γιουροβιζιον ως θεσμο, ασχολειστε μαζι της. :look:
μεγαλη αληθεια αυτη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
παντως εχω την εντυπωση, πως ακομα και οσοι χλευαζετε τη γιουροβιζιον ως θεσμο, ασχολειστε μαζι της. :look:
Δικαίωμα άποψης για ένα θέμα επιτρέπεται να έχουν μόνο οι θετικά προσκείμενοι σε αυτό;;;;:hmm:
δεν το ήξερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Νομιζω οτι ειναι η πληρης εξαθλιωση της μουσικης...Αποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η eurovision ειναι οπως η τηλεοραση,απο οπου προερχεται..

αλλαζει ανα τις εποχες..σε ποιοτητα,,και υφος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μα υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που βλέπουν eurovision; Τι της βρίσκουν; ΤΙ. Μόνο για να σκοτώνεις την ώρα σου είναι, και αυτό με το ζόρι. Κάποτε,ναι είχε ένα ενδιαφέρον. Έβλεπες μια ποικιλία τραγουδιών σε διαφορετική γλώσσα το καθένα, με στοιχεία από τον πολιτισμό και την κουλτούρα της κάθε χώρας. Πλέον όλα είναι ένας "πολτός". Όλα φαίνονται ίδια και βαρετά. Σάμπως έχει ξεχωρίσει κανα τραγούδι τα τελευταία χρόνια εξαιτίας του στίχου και της μουσικής του; Δεν το νομίζω. Θες να φταίει η ξενομανία, θες να φταίει η παγκοσμιοποίηση..όποια κι αν είναι η αιτία το αποτέλεσμα είναι το ίδιο βαρετό και αδιάφορο.

Βγήκε πέρσυ η Κοντσίτα κι έπεσαν όλοι να μιλήσουν για την ψυχική της δύναμη και την αποδοχή της διαφορετικότητας και μπλα μπλά μπλά. Αυτό θα πει θέληση δηλαδή; Να είσαι ο εαυτός σου; (Γιατί θέλω να πιστεύω πως αυτό που είδαμε είναι πραγματικά ο εαυτός της και όχι απλά μια πλασματική εικόνα). Θέληση έχουν οι άνθρωποι που παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν καταφέρνουν να σταθούν στα πόδια τους. Άνθρωποι με αναπηρίες που διέπρεψαν, που έγιναν αθλητές. Και τόσοι άλλοι.

Και να μην αναφερθώ καν στον χαρακτηρισμό της eurovision ως "διαγωνισμός". Το λιγότερο μου φαίνεται γελοίο. Ειδικά όταν ακούω για ανθρώπους που κάθονται και σπαταλάνε τα λεφτά τους και ψηφίζουν. Αλλά τι να πεις, άλλοι κινούν τα νήματα και τα συμφέροντα παίζονται πίσω από την πλάτη του κοσμάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top