Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
τοτε τι θα κανουμε ?θα καταργησουμε καθε τιμωρια?

και γω εχω φαει τοσες κατσαδες στη ζωη μου-δεν τις θυμαμαι τωρα,,ουτε επαθα τιποτα..

η τιμωρια και η πληγη σωματικη ή ψυθχολογικη χρειαζεται με μετρο και βοηθαει στην αναπτυξη

οπως στο κλαδεμα στα φυτα..πρεπει να πληγωσεις συχνα για να πεταχθει πιο δυνατα,,αλλα αν το παρακλαδεψεις,,δεν αναπτυσσεται καθολου..το κλαδευεις προς καποια κατεθυνση,,για να παει καπου αλλου..

η τιμωρια ειναι απαραιτητη,,σε διαφορες μορφες βεβαια..

αλλιως θα υπηρχε χαος και τα παιδια ουτε καν θα επιβιωναν,,ουτε θα αλλαζαν πορεια..


Όχι κάθε τιμωρία. Αυτή την τιμωρία.
Δεν είμαι φυσικά σε θέση να γνωρίζω τις κατσάδες που έχεις φάει, αλλά ούτε κι εσύ τις δικές μου!
Όπως είπες θέλει μέτρο και ξέρω πότε το ''μέτρο'' παύει να υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όπως είπες θέλει μέτρο και ξέρω πότε το ''μέτρο'' παύει να υπάρχει!

σωστα,,
το χειροτερο ειναι ο γονιος να ξεσπαει τα νευρα του πανω στο παιδι.και με λογια-χανοντας τη λογικη της διαπαιδαγωγισης..

εκει γινεται ζημια συνηθως,αι ο γονιος το μετανιωνει μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Έχω μια διευρυμένη αντίληψη του τί μπορεί να θεωρηθεί ¨βία¨... και δεν μπαίνω, καν, στη διαδικασία να διαχωρίσω την συναισθηματική από τη σωματική , θεωρώ ότι όλα τα είδη είναι εξίσου αναποτελεσματικά και κατακριτέα....
Για μένα ¨βία¨ (συναισθηματική, αλλά βία) μπορεί να θεωρηθεί και μια μαμά που είναι συνεχώς μες τα νεύρα, και φωνάζει συνεχώς στα παιδιά της...
Έχω τέτοιο παράδειγμα, το παράδοξο είναι ότι δεν πρόκειται για αδιάφορη μητέρα,κάθε άλλο,
αλλά για μητέρα που απλά εκφράζεται με λάθος τρόπο , και με λάθος τρόπο προσπαθεί να οριοθετήσει τις συμπεριφορές των παιδιών της....
Όποτε πάω σε αυτό το σπίτι νιώθω να πνίγομαι από την ένταση.... ;)
Τα , δε, μικρά, όταν ασχοληθεί μαζί τους άνθρωπος που είναι ήρεμος και τους μιλάει γλυκά, κουρνιάζουν σαν κοτοπουλάκια...πόσο ανάγκη το έχουν....

Τρρρρελλαίνομαι να βλέπω στο δρόμο μαμάδες να δίνουν χαστούκια στα παιδιά τους,αυτά να κλαίνε, και αυτές να τα τραβολογάνε από το χέρι.... Ό,τι πιο εξοργιστικό....

Αν πάλι πέσεις σε παιδί αντιδραστικό -σαν και μένα-, όχι απλά δεν θα έχεις τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα,
αλλά και χειρότερα απ'αυτά που προσπαθείς να καταστείλεις...
(Θυμάμαι μία-δυο φορές με βάρεσε ο πατέρας μου, και είχα πεισμώσει τόσο, που την ώρα που με βαρούσε του έλεγα ¨βάρα με,
βάρα με κ'άλλο, δεν πονάω ρε!¨..αυτός συνέχιζε, και εγώ ¨δεν πονάω ρε σου λέω....¨ :hehe:
Είναι εκπληκτικό πώς από την τόση συσσωρευμένη οργή που είχα μέσα μου, δεν χαμπάριαζα Χριστό από τον πόνο, και ο πατέρας μου δεν είχε και κανα ελαφρύ χεράκι...;)
...Το επόμενο λεπτό έψαχνα αντιδραστικά να βρω την επόμενη @ουστιά που θα κάνω , χειρότερη από την προηγούμενη, να του την σπάσω κ'άλλο.... ;) )

Όσο για το ξύλο σε ζώα που προαναφέρθηκε, το κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με το ξύλο σε παιδιά...
Με πληγώνει και με εξοργίζει αφάνταστα, τόσο το ένα , όσο και το άλλο...
Και δυστυχώς είναι σε έξαρση στις μέρες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα , δε, μικρά, όταν ασχοληθεί μαζί τους άνθρωπος που είναι ήρεμος και τους μιλάει γλυκά, κουρνιάζουν σαν κοτοπουλάκια...πόσο ανάγκη το έχουν....
γιαμ γιαμ.. :hypno::vroum:


Τρρρρελλαίνομαι να βλέπω στο δρόμο μαμάδες να δίνουν χαστούκια στα παιδιά τους,αυτά να κλαίνε, και αυτές να τα τραβολογάνε από το χέρι.... Ό,τι πιο εξοργιστικό....

Αν πάλι πέσεις σε παιδί αντιδραστικό -σαν και μένα-, όχι απλά δεν θα έχεις τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα,
αλλά και χειρότερα απ'αυτά που προσπαθείς να καταστείλεις...
(Θυμάμαι μία-δυο φορές με βάρεσε ο πατέρας μου, και είχα πεισμώσει τόσο, που την ώρα που με βαρούσε του έλεγα ¨βάρα με,
βάρα με κ'άλλο, δεν πονάω ρε!¨..αυτός συνέχιζε, και εγώ ¨δεν πονάω ρε σου λέω....¨

αχαχαχα,,καλο..
ετσι γινεται,,πολλες φορες τα παιδια που τρωνε ξυλο συστηματικα-οχι καμια σφαλιαρα σπανια σε μεγαλη ζημια αν εκανες,,απο τη μανα πχ αλλα ξυλο με τη ζουρα κλπ -

ή αντιδρουν χειροτερα στην εφηβεια και φευγουν και κανουν ακρια πραγμτα που τα πληρωνουν..

ή γινονται παθητικα,,

και μπορει να βγαλουν το ξυλο στα παιδια τους..

παντως για να μιλησουμε ειλικρινα,,οσο πιο εξυπνο ειναι ενα παιδι ,,τοσο περισσοτερο φτανει ο λογος και οχι το ξυλο..

ενω τα παιδια με λιγοτερο μυαλο,,πιο ζουδια,,ειναι πιο δυσκολα να τα ελεγξεις με τα λογια..(που βασικα ειναι πιο μονιμο)

ειναι θεμα νοησυνης και χαρακτηρα συχνα.
να καταλαβαινει το παιδι λογικα τι ειναι καλο και τι οχι χωρις να το κατσιαζεις συνεχεια..
και να ειναι τιμιο και να παραδεχεται αν εκανε κατι κακο και να ζηταει συγνωμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
επειδη το ζω αυτο το πραγμα,διαφωνω.
βασικα και να μη το ειχα ζησει,παλι θα διαφωνουσα.
γιατι,στο παιδι δημιουργουνται κ ψυχολογικα ή χειροτερα ο χαρακτηρας του γινεται πολυ κλειστος και το παιδι αντικοινωνικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Πραγματικα σιχαινομαι το ξυλο.Δεν εχω φαει(ούτε μια φορα στα πεντε χρονια) αλλα θεωρω πως τα παιδια πληγωνονται ανεπανορθωτα.Χανουν την αξιοπρεπεια τους και ντρεπονται απιστευτα ειδικα οταν βρισκονται μπροστα σε κοσμο.Ετσι παυουν να εμπιστευονται τους ανθρωπους και κλεινονται στον εαυτο τους.Ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο αυτων των περιπτωσεων καταληγουν στο αλλο ακρο με αποτελεσμα να γινονται οι τραμπουκοι του σχολειου του πανεπιστημιου της κοινωνιας (ανθυποκασιδιαρηδες) και βαρανε τα δικα τους παιδια με αποτελεσμα να διαιωνιζεται ολο αυτο και ολο περισσοτεροι να ''γλυκαινονται'' -κυριως γονεις φασαριοζικων παιδιων.ειναι απιστευτο να βλεπω υστερικες μαναδες η αρχδαραδες(δεν την λεω ποτε αλλα αυτος ειναι ο ορος που ττους ταιριαζει) πατεραδεες να βαρανε τα παιδια τους ακομη και στην παραλια (γενικα σε ολους τους χωρους που ειναι χωροι χαρας και παιχνιδιου για τα μικρακια μας.Με καθε ευκαιρια τους σκυλοβριζω.Το ιδιο ισυει και για την ψυχολογικη βια αλλα δεν ειναι για αυτο το θρεντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Πραγματικα σιχαινομαι το ξυλο.Δεν εχω φαει(ούτε μια φορα στα πεντε χρονια) αλλα θεωρω πως τα παιδια πληγωνονται ανεπανορθωτα.

είσαι 5 χρονών; :confused:

bad humor emma, bad bad bad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
μια φορα στα πεντε χρονια=τρεις φορες στη ζωη μου(15......)
μιλαω σαν πενταχρονο;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσοι λέτε ότι "μερικές φορές τα παιδιά θέλουν ξύλο για να καταλάβουν" σκεφτείτε ότι κάτι λάθος έκαναν οι γονείς για να μην καταλαβαίνουν αλλιώς τα παιδιά. Με άλλα λόγια, θεωρώ αποτυχημένο γονιο αυτόν που φτάνει στο σημείο να χτυπήσει το παιδί του. Η λεκτική βία είναι άλλο θέμα που παίρνει πολλή ανάλυση και ίσως θα έπρεπε να το κάνουμε ξεχωριστό από την σωματική.

Τα λόγια οδηγούνε και στην βία και ειναι ενα γεγονός που ισχύει σε όλους.

Απο εκει που κάποιος βρίζει και προκαλεί τους άλλους Ανθρωπους στα λόγια όταν τον πλακωνουν στο ξύλο τους κατακρίνει επειδή τον χτύπησαν.Μόλις κάποιος Αλλος Ανθρωπος προσβάλλει τον Ανθρωπο που βριζει και προκαλεί με τα λόγια του με ακραίες εξευτελιστικές απαντήσεις εκει να δεις ο άλλος ότι σπρώχνει και νευριάζει.:D

Η λεκτική βία οδγηγεί και στην σωματική βία.Ακομα και ο μεγαλύτερος είρωνας θα χτυπήσει και ακομα θα σπρώξει.:D

Η βια σε όλα τα επιπεδα είναι κατακριτέα.

Μονο τα ποσοστα ενδοσχολικής,μαθητικής και φοιτητικής βίας που αυξάνονται με επικινδυνο ρυθμό είνα αρκετα στοιχεία ωστε να καταλάβουμε οτι σε ολα τα επιπεδα η βία είναι κατακριτεα και αποτελεί τεράστιο κινδυνο τόσο στην συναισθηματική και πνευματική εξέλιξη του Ανθρώπου όσο και την Κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Something to ponder upon...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είμαι τυχερή στο θέμα ότι δεν έφαγα ποτέ ξύλο από τους γονείς μου. Well, μια φορά, αλλά το μετάνιωσαν πικρά αργότερα και ορκίστηκαν να μην με ξαναχτυπήσουν :P

Βία = βαρβαρότητα, αδυναμία ορθολογικής σκέψης, και καλά "επιβολή" του ισχυρού στον αδύναμο. Αν θέλουμε να αυτοαποκαλούμαστε "πολιτισμένοι", να μην περνάει καν από το μυαλό ως λύση.
Ως εναλλακτική τιμωρία θα πρότεινα την επιτονισμένη επισήμανση (και πάλι όχι σε μορφή "κατσάδας") του λάθους και ίσως πιο ακραία την προσωρινή απαγόρευση ορισμένων ελευθεριών. Είναι ανάγκη να δείξεις στο παιδί την σωστή/θεμιτή οδό αλλιώς εκτροχιάζεται και καταλήγει αγενές χωρίς τρόπους και παιδεία.

Κοινώς, make love not war :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποιαδήποτε μορφή βίας-όπως και η γονική είναι καταδικαστέα. Έλεγαν οι αρχαίοι: Ο μη δαρείς ου παιδεύεται. Μέγα λάθος. Δεν σε κάνει άνθρωπο το ξύλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
δεν έχω φάει ξύλο στη ζωή μου(τώρα καμιά σφαλιαρίτσα,απαλή για πλάκα,στον πισινό όταν ήμουν 4-5 χρονών δεν μετράει).
θεωρώ ότι βία χρησιμοποιούν άνθρωποι αμόρφωτοι,βάρβαροι,ηλίθιοι που δεν αξίζουν να είναι γονείς (το ότι είναι έχει να κάνει με άλλα πράγματα)
δεν έχω χρησιμοποιήσει βία σε κανέναν,ούτε σε παιδί ούτε σε ενήλικο και δεν πρόκειται να το κάνω.
κανένας δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τον άλλον σαν σάκο του μποξ.Η κλασσική δικαιολογία των ηλίθιων γονιών που βαράνε τα παιδιά τους:"παιδί μου είναι ότι θέλω το κάνω" δεν ισχύει.Μπορεί να θεωρούταν σωστός τρόπος διαπαιδαγώγησης και να μην τιμωρούταν από τον νόμο,πριν από 30 χρόνια.Τώρα όμως τα παιδιά έχουν δικαιώματα,ο νόμος τα προστατεύει,υπάρχουν ένα σωρό γραμμές για να καταγγείλουν τους γονείς που χτυπάνε τα παιδιά τους,και διάφοροι οργανισμοί που υποστηρίζουν τα κακοποιημένα παιδιά.
Το ξύλο δεν αποτελεί τρόπο τιμωρίας τον παιδιών.Πρώτα από όλα,τα παιδιά δεν τα τιμωρούμε και δεν θέλουμε να τα κάνουμε να υποφέρουν.Δεύτερον,κανείς δεν συμμορφώνεται εάν ξυλοκοπηθεί.Τα παιδιά αγριεύονται,πληγώνονται και αντιδρούν ακόμη χειρότερα.

Και εν τέλει αν θέλετε να συμμορφώσετε τα παιδιά σας,βάλτε τα να φάνε μπρόκολο .καλύτερη τιμωρία δεν υπάρχει :)) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν τα παιδιά χτυπούν τους γονείς; :/:
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις παιδιών με κακή ανατροφή, όπου ακόμη και σε ήπιες συμβουλές των γονιών τους αντιδρούν πολύ βίαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρώ ότι οι γονείς που χτυπούν τα παιδιά τους (και πολλές φορές αδικαιολόγητα) απλά δεν μπορούν να τους επιβληθούν και να τα συμμορφωνόσουν όπως πρέπει. Δεν είναι τρόπος τιμωρίας το ξύλο και φυσικά δεν ωφελεί κανέναν. Τα παιδιά τρέφουν αρνητικά συναισθήματα για τους γονείς τους και επιπλέον μπορούν να δημιουργήσουν και αυτά βίαιη συμπεριφορά. Το "αν δεν κάνεις αυτό που λέω/με ακούσεις αλλιώς θα φας ξύλο" δεν είναι επιχείρημα! Υπάρχει και ο διάλογος. Οι γονείς που χρησιμοποιούν βία είναι απλά απαράδεκτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το κομμάτι αυτό της παιδοψυχολογίας σχετικά με το πως πειθαρχούμε τα παιδιά . Έχω διαβάσει πολλά άρθρα και θα κάνω ένα συνονθύλευμα απόψεων που με έχουν εντυπωσιάσει και έχω συμφωνήσει και εγώ με αυτές.

Γενικότερα συμφωνώ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στην καθημερινότητά μας , ο όρος τιμωρία ή ποινή, διότι ιδίως στα μικρά παιδιά αυτές οι λέξεις αντηχούν ως κάτι το πολύ άσχημο, το πολύ αρνητικό . Αντίθετα ισχύει ότι πρέπει να τις αντικαταστήσουμε, με τις λέξεις "συνέπειες". Όπως κάθε μία ενέργεια, έχει θετικές συνέπειες, έτσι και μία αρνητική, θα έχει και αρνητικές επιπτώσεις. Βέβαια πολλοί γονείς ακόμα και από το περίγυρό μου εφαρμόζουν συνέπεια που καμία σχέση δεν έχει με την κακή πράξη. Πχ δεν θα δεις τηλεόραση επειδή δε έφαγες. Τι σχέση το ένα με το άλλο ; Καμία. Αν δεν φάει θα έχει την λογική συνέπεια να πεινάσει. Η πχ αν δεν πάρεις μπουφάν δεν θα πας πουθενά. Πρέπει να δώσουμε στο παιδί να καταλάβει ότι αυτό θα έχει την φυσική συνέπεια να κρυώσει.

Να μου πείτε και θα αφήσουμε τα παιδιά μας να πεινάσουν ή να κρυώσουν ; εγώ θα πω ΌΧΙ. Απλά αντί για λεκτικό ή σωματικό ξύλο μπορούμε όσο τουλάχιστον είναι μικρά να βρούμε το κουμπί τους και να τα προσεγγίσουμε και θα καταλάβουν εάν όχι με την 1η με την 2η με την 3η. Σε κάθε περίπτωση όμως η συνέπεια που εφαρμόζεται πρέπει να συνδέεται άρρηκτα με την ενέργεια που την προκάλεσε και να δώσουμε στο παιδί να καταλάβει που ακριβώς έκανε το λάθος του, ώστε να ξέρει να μην το επαναλάβει και να του εξηγήσουμε ότι το κάνουμε επειδή το αγαπάμε. Φυσικά την πρώτη καλό θα είναι να μένουμε απλά στην προειδοποίηση και του εξηγούμε ότι θα έχει συνέπειες, αν επαναλάβει το ίδιο λάθος την 2η φορά

Θέλει πολλή προσοχή θαρρώ πως πειθαρχούμε κάποιο παιδί και εννοείται σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η χρήση λεκτικής βίας ή σωματικής πειθαρχεί το παιδί καθώς μαθαίνει το ίδιο στην μετέπειτα ζωή του ότι όταν διεκδικεί κάτι να χρησιμοποιεί υποτιμητικά ή προσβλητικά σχόλια προς τον άλλον, είτε ακόμα να χειραγωγήσει. Τεχνικές σαν τα time -out που ακούγονται τις θεωρώ καλές να εφαρμόζονται ως στα στάδια της προειδοποίησης.

Φράσεις όπως το " ξύλο που βγήκε από το παράδεισο" ή και " εμείς πού φάγαμε ξύλο, τι πάθαμε γίναμε καλύτεροι" πλέον τις θεωρώ αναχρονικές. Η επιστήμη προχωράει και καθώς κατανοεί κάποιος την συμπεριφορά του παιδιού και μπορεί να εξηγήσει στο παιδί τι είναι το σωστό και τι το λάθος στα πλαίσια αγάπης και αμοιβαίου σεβασμού ο γονέας, νομίζω ότι θα καταφέρει.

Μου είχε πει μία καθηγήτριά μου στο φροντιστήριο, ότι εάν έχω θυμώσει με κάποιον προτού αντιδράσω να φύγω από το σημείο που μου προκαλεί εκνευρισμό ή να μετρήσω αργά και σταθερά ως το 10 και μετά να ενεργήσω. Προσπαθώ να το κάνω δεν πετυχαίνει όλες τις φορές. Αλλά μήπως οι γονείς πρέπει να προσπαθήσουν να το κάνουν αυτό όταν φτάνουν στα όριά τους ;

Βέβαια είμαι 22 χρονών και όλα αυτά τα λέω εκ του ασφαλούς , αλλά διαβάζοντας αυτές τις συμβουλές έχω πάρει μία γεύση για το πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά. Ο λόγος που έχω διαβάσει άρθρα τέτοια είναι επειδή έχω 5 τρομάρα μου :P ανιψάκια προσχολικής και σχολικής ηλικίας.

Εσείς οι γονείς ή όσοι ασχολείστε με παιδιά , τι λέτε; :)







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
ναι είμαι υπέρ της στείρωσης. α λάθος θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
?? τι εννοείς ;

ότι Σοφία μου μερικοί άνθρωποι δεν πρέπει να γίνονται γονείς. αν δεν έχεις πρώτα τη θέληση να μάθεις πως να διαπαιδαγωγήσεις σωστά ένα παιδί, και μετά την υπομονή για να το κάνεις σωστά, μην το κάνεις καθόλου. έχουμε γεμίσει με παιδιά με ψυχολογικά και η βία φέρνει βία. και όχι, δεν θα είναι μεγάλη απώλεια για την κοινωνία αν δεν διαιωνίσεις το είδος σου μ@λ@κα σαδιστή. οποιαδήποτε μορφή βίας πάνω σε παιδί (και όχι μόνο) είναι απαράδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
ότι Σοφία μου μερικοί άνθρωποι δεν πρέπει να γίνονται γονείς. αν δεν έχεις πρώτα τη θέληση να μάθεις πως να διαπαιδαγωγήσεις σωστά ένα παιδί, και μετά την υπομονή για να το κάνεις σωστά, μην το κάνεις καθόλου. έχουμε γεμίσει με παιδιά με ψυχολογικά και η βία φέρνει βία. και όχι, δεν θα είναι μεγάλη απώλεια για την κοινωνία αν δεν διαιωνίσεις το είδος σου μ@λ@κα σαδιστή. οποιαδήποτε μορφή βίας πάνω σε παιδί (και όχι μόνο) είναι απαράδεκτη.

Δυστυχώς Helium έτσι είναι. Μερικοί κάνουν παιδιά απλά για να τα κάνουν χωρίς να θέλουν σοβαρά να τα μεγαλώσουν και έχω απτά παραδείγματα που γκρινιάζουν ότι τους "ελέγχουν" και προγραμματίζουν την ζωή τους. Και είναι πολύ άσχημο, δεν ήξερες άνθρωπε ότι το παιδί έχει ευθύνες και ανάγκες; :( Έτσι είναι και όλα αυτά δυστυχώς τα προβλήματα τον γονέων περνιούνται στα παιδιά τα οποία δεν φταίνε. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top