Έξοδος εικόνας από Laptop

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια, γινετε να σταλθει εικονα απο ενα laptop σε μια τηλεωραση; Η εχουν εντελως διαφορετικη κωδικοποιηση και δεν θα γινει; Κυκλοφορουν στο εμποριο καλωδια καταληλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Παιδια, γινετε να σταλθει εικονα απο ενα laptop σε μια τηλεωραση; Η εχουν εντελως διαφορετικη κωδικοποιηση και δεν θα γινει; Κυκλοφορουν στο εμποριο καλωδια καταληλα;
γίνεται
χρειάζεται ένα ειδικό καλώδιο οθόνης το οποίο δεν ξέρω πώς λέγεται:redface:
πάντως εγώ το κάνω, αλλά η τηλεόρασή μου είναι καινούρια και LCD, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aνάλογα πάντα και με τη tv αν υποστηρίζει τέτοιας μορφής καλωδίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
@ Kronos: Το καλώδιο λέγετα DVI cable και θύρα για τέτοια σύνδεση υπάρχει μόνο στις καινούργιες τηλεοράσεις. Παλιότερα, υπήρχαν μερικές κάρτες με chipsets της ATi που είχαν θύρα για scart που συνδέεις το video, τώρα δε νομίζω να υπάρχουν.
Δες αν το laptop σου και η τηλεόρασή σου έχουν θύρα για DVI. Αν το laptop σου έχει τέτοια θύρα και δεν έχει η τηλεόρασή σου, πάρε έναν adaptop για το scart του video.

Ρίξε και εδώ μια ματιά: all about DVI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Παιδια, γινετε να σταλθει εικονα απο ενα laptop σε μια τηλεωραση; Η εχουν εντελως διαφορετικη κωδικοποιηση και δεν θα γινει; Κυκλοφορουν στο εμποριο καλωδια καταληλα;
Εκτός από το DVI που υπάρχει στις καινούριες κάρτες γραφικών, συνήθως υπάρχει και σε παλαιότερες το S-Video που είναι για αυτήν τη δουλειά. Δες αν ο φορητός σου (αλλά και η έχει μια έξοδο σαν αυτή:


Και η τηλεόραση σου κάτι σαν αυτό:



Αν έχει τότε σου χρειάζεται ένα καλώδιο S-Video. Το θέμα είναι ότι έτσι θα μεταφέρεις μόνο εικόνα στο laptop. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους παιδια!

Το laptop εχει μονο μια εξοδο για οθονη υπολογιστη, και η τηλεωραση που θελω να το συνδεσω δεν ειναι δικη μου, οποτε δεν μπορω να την τσεκαω τωρα, αλλα νομιζω εχει μονο scart και αποο αυτα που ειναι τρια καλωδια, ενα κιτρινο, ενα κοκκινο και ενα ασπρο.
Για αυτο υπαρχει καλωδειο η adaptor;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πως είναι η έξοδος αυτή, σχήμα κυκλικό ή ορθογώνιο;
Δες τη photo που έβαλε ο Fandago και το link που έβαλα στο Post μου για να δεις αν είναι s-video ή για σύνδεση DVI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο εικονες που βρηκα στο νετ πρεπει να ειναι vga...
ειναι ψιλο-τραπεζιο και εχει συνολικα 16 τρυπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
α, τέτοια είναι και η δικιά μου και παίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εκτός από το DVI που υπάρχει στις καινούριες κάρτες γραφικών, συνήθως υπάρχει και σε παλαιότερες το S-Video που είναι για αυτήν τη δουλειά.
Το θέμα είναι ότι έτσι θα μεταφέρεις μόνο εικόνα στο laptop. :)

Το laptop εχει μονο μια εξοδο για οθονη υπολογιστη, και η τηλεωραση που θελω να το συνδεσω δεν ειναι δικη μου, οποτε δεν μπορω να την τσεκαω τωρα, αλλα νομιζω εχει μονο scart και αποο αυτα που ειναι τρια καλωδια, ενα κιτρινο, ενα κοκκινο και ενα ασπρο.
Για αυτο υπαρχει καλωδειο η adaptor;

Καλύτερα να δοκιμάσεις την πρόταση του fandago. Καταρχάς DVI έξοδο δύσκολα βρίσκεις σε Laptop άσε που επίσης δεν είναι συχνό φαινόμενο να βρεις παλιά TV με DVI.

Επίσης υπάρχει και μια προέκταση στην πρόταση του fandago. Να πάρεις καλώδιο που από S-video out να καταλήγει σε καρφία. Έπειτα να πάρεις ένα Scart που να δέχετε είσοδο από καρφία και είσαι έτοιμος και με αυτή την λύση θα μπορείς πιο εύκολα να μεταφερείς και ήχο.
Δεν θα σου κοστίσει πάνω από 10ευρώ

Απο εικονες που βρηκα στο νετ πρεπει να ειναι vga...
ειναι ψιλο-τραπεζιο και εχει συνολικα 16 τρυπες.
Το VGA ξέχνατο ... θα πρέπει να βρεις converter που δεν ξέρω αν υπάρχει και αν υπάρχει θα κοστίζει κανένα 30ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά Kronos μπορείς να μας πεις το μοντέλο του φορητού σου (και της τηλεόρασης αν το έχεις) να κοιτάξουμε τους πιθανούς συνδυασμούς; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Fujitsu-Siemens Pi2512 L1 το laptop
Μια Philips, 5ετιας-8ετιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχεις s-video, τουλάχιστον εδώ έτσι γράφει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχεις s-video, τουλάχιστον εδώ έτσι γράφει
Εγώ πάλι βλέπω να έχει μόνο VGA-out όπως και στο επίσημο εγχειρίδιο :worry:

Kronos το πιθανότερο είναι ότι θέλεις έναν adaptor από VGA (αρσενικό) σε component (αρσενικό), αλλά δεν βρίσκω κάπου στα γνωστά καταστήματα. Η πιο καλή λύση που μπορώ να σου προτείνω είναι να πας σε κατάστημα τηλεοράσεων ή σε κάποιο ηλεκτρολόγο να σου πει τι καλώδιο χρειάζεσαι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πηγα εχτες σε ενα απο αυτα τα μαγαζια που εχει οτιδηποτε εχει να κανει με ρευμα, και μου ειπε οτι εχει μετατροπεα σε rca, που μετα μπορει να γινει και scart, αλλα δεν ειχε εκεινη την στιγμη, οποτε ελπιζω απο βδομαδας που μου ειπε οτι θα φερει οτι θα εχει και θα κανει και την δουλεια που θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αφού είπες ότι τηλεόραση σου έχει από "αυτα που ειναι τρια καλωδια, ενα κιτρινο, ενα κοκκινο και ενα ασπρο" το οποίο είναι το RCA (component) οπότε ίσως δεν χρειάζεται ο δεύτερος μετατροπέας σε SCART. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για την συγκεκριμενη δεν χρειαζετε, γενικοτερα δεν ειναι ασχημα να εχω και ενα scart για καθε περιπτωση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top