Intel Core I7-920 vs Intel 2 Quad Core Q9550

SkyFox

Νεοφερμένος

Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:hmm: Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα τι να διαλέξω ένα cpu τελευταίας γενιάς αλλά πιο ακριβός αλλά και πιο γρήγορος κατά :P15% η να πάρω με λιγότερα χρήματα προηγούμενης γενιάς σαφώς πιο αργός αλλά στα χρήματα είναι μεγάλη η διαφορά γενικά σε ταχύτητα μάλλον θα πηγαίνει ο καινούριος:hmm: 20% πιο γρήγορα τι να κάνω?

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 320 e | INTEL CORE I7-920 280 e
ASUS P5Q3 128 e | ASUS P6T DELUXE - X58 301 e
OCZ OCZ3RPR1333C92GK (2X1GB) DDR3 70 e x2 | CORSAIR TR3X3G1333C9 XMS3 DDR3 (3X1GB) PC3 120 e
588 e | 701 e


:) Α και μην μου πείτε πάρε ένα Xbox και διάφορα άλλα. :hmm:Εάν είχατε να διαλέξετε ένα από τα δύο πιο και γιατί. Και κάτι άλλο λέτε να περιμένω πότε θα έρθουν η εκπτώσεις :( να το πάρω τότε αξίζει :hmm: να περιμένω η θα είναι η διαφορά 10 e οπότε να τον πάρω τώρα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά η απορία σου είναι για τον επεξεργαστή τη στιγμή που η δαιδαλώδης διαφορά είναι στις τιμές των μητρικών; Άτοπο δεν είναι;

Τέλος πάντων, εγώ θα σου πω ένα πράγμα, για 700 η 588, εγώ θα έδινα τα 700, αλλά όχι για τόσο ακριβή μητρική (και δη ASUS, μου κάηκε πρίν 2 μέρες μια τέτοια μητρική λίγο παλιότερο μοντέλο).

Το θέμα είναι πως όποιον επεξεργαστή και να πάρεις, όλα θα τα τρέξει, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Απλά είναι αυτό που λέμε "σκας που σκας λεφτά" και δη από τη στιγμή που θα δώσεις 6 κατοστάρικα το ενα κατοστάρικο διαφορά ΔΕΝ είναι πολύ για να πας στα 7 και να πάρεις τον Nehalem. Κοίτα μόνο να τα ζυγίσεις καλύτερα, κόψε δηλαδή από μητρική λίγα και βάλε σε δίσκους πχ ή σε καλή VGA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyFox

Νεοφερμένος

Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
;) Λοιπόν τον επεξεργαστή τον I7-920 για μητρική asus είναι το πιο φτηνό μοντέλο που έχει για αυτό το x-58 οπότε αναγκαστικά την βάζω :worry: αυτή και δεύτερον σαν σύνολο τι να πάρω?:hmm:. Α και είμαι λίγο κολλημένος με asus γιατί πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά τις :D αλλά αν πείτε άλλη μάρκα πια προτείνετε?:hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχάς, ο i7-920 είναι (σύμφωνα με αυτό) κατά 50+% πιο αποδοτικός από τον Q9550. Επίσης αν δεν κάνω λάθος, το triple channel που επιτρέπει, είναι πιο γρήγορο από το dual channel του άλλου. Άρα οι επιδόσεις είναι σαφώς πολύ παραπάνω από το ποσοστό που αναφέρεις. Αυτά φυσικά σε ότι αφορά εφαρμογές που στηρίζονται στον επεξεργαστή.

Στο καινούριο GTAIV ας πούμε οι i7 είναι ιδανικοί, αλλά με το Crysis πχ δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά (αν έχεις φυσικά την ίδια VGA).

Αν εσύ διαθέτεις τόσα χρήματα θα πρότεινα να πάρεις i7 αλλά να φτιάξεις ένα καλό σύστημα όχι απαραίτητα με τα φθηνότερα parts. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top