Χαμένο Partition

nefeli34

Νεοφερμένος

Η nefeli34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
έβαλα καινούριο δίσκο στο pc,okay πέρασα τα windows.
ωστόσο χωρίς να καταλάβω πως,τον χώρισα σε 2 partition.
δεν είχα ξανακάνει format σε άδειο δίσκο,οποτε μάλλον κάτι δεν έκανα καλά.
τελικά με το PartitionMagic 8.0 βρήκα το υπόλοιπο του δίσκου okay το ένωσα με το πρώτο.
έτσι έχω έναν δίσκο 300gb.όταν πάω ο υπολογιστής μου okay στο c,μου δείχνει 298 gb...όλα καλά ως εδώ.

όταν όμως δοκίμασα να κάνω format τον δίσκο ,μου λέει ότι είναι 130 gb,όσο ήταν το πρώτο partition,όταν χώρισα καταλάθος τον δίσκο.

που είναι το άλλο κομμάτι...okay πως θα τον διαμορφώσω όλον μαζί?
δεν θέλω να έχω 2 partition.

ελπίζω να καταλάβατε τι λέω

περιμένω help
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
έβαλα καινούριο δίσκο στο pc,okay πέρασα τα windows.
ωστόσο χωρίς να καταλάβω πως,τον χώρισα σε 2 partition.
δεν είχα ξανακάνει format σε άδειο δίσκο,οποτε μάλλον κάτι δεν έκανα καλά.
τελικά με το PartitionMagic 8.0 βρήκα το υπόλοιπο του δίσκου okay το ένωσα με το πρώτο.
έτσι έχω έναν δίσκο 300gb.όταν πάω ο υπολογιστής μου okay στο c,μου δείχνει 298 gb...όλα καλά ως εδώ.

όταν όμως δοκίμασα να κάνω format τον δίσκο ,μου λέει ότι είναι 130 gb,όσο ήταν το πρώτο partition,όταν χώρισα καταλάθος τον δίσκο.

που είναι το άλλο κομμάτι...okay πως θα τον διαμορφώσω όλον μαζί?
δεν θέλω να έχω 2 partition.

ελπίζω να καταλάβατε τι λέω

περιμένω help

Καταρχήν θα υποθέσω ότι έχεις πάρει backup τα αρχεία που χρειάζεσαι (εργασίες, τραγούδια, ταινίες) πρίν σβήσεις το σύμπαν από τους δίσκους. Θέλεις προφανώς να τα σβήσεις όλα και να εγκαταστήσεις τα Windows (βίστα ή ΧΡ; ) σε ένα και μοναδικό partition. Αν κατάλαβα λάθος διόρθωσέ με.

Το άλλο κομμάτι που δεν φαίνεται λογικά είναι unpartitioned space. Εφόσον θες ένα και μοναδικό partition, η λογική είναι να κάνεις delete αυτό με τα 130 γιγα και έτσι να ενωθεί με το άλλο και να γίνει όλο ένα unpartitioned space. Έπειτα θα δημιουργήσεις ένα partition επάνω σ αυτό το space (και ίσο σε ΜΒ με αυτό). Εκεί θα εγκαταστήσεις τα Windows. Η όλη διαδικασία γίνεται κατά την εγκατάστασή τους. Αν είναι τα ΧΡ σου δείχνει μια μπλε οθόνη με επιλογές πχ press D to delete the selected partition, press C to create a partition και ούτω καθεξής. Αν βάζεις τα Vista δε θα έχει τέτοια μπλε οθόνη απ' όσο θυμάμαι απλά θα στα δείχνει σε γραφικό...

ΥΓ: Και για σοβαρές δουλειές άλλη φορά πετάμε το αναξιόπιστο, παχύσαρκο, σκληροδισκοδιαλυτικό Partition Magic και χρησιμοποιούμε gparted της μάνας Γης! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli34

Νεοφερμένος

Η nefeli34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καταλαβες καλα,αυτο θελω να κανω
εχω xp και φυσικα εχω σωσει τα αρχεια μου.

το dlete που λες θα το κανω κατα την διαρκεια του φορματ? οταν λεει D για Delete?
και αυτοματα θα ενωθουν τα 2 κοματια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
καταλαβες καλα,αυτο θελω να κανω
εχω xp και φυσικα εχω σωσει τα αρχεια μου.

Θαυμάσια εις διπλούν!

το dlete που λες θα το κανω κατα την διαρκεια του φορματ? οταν λεει D για Delete?
και αυτοματα θα ενωθουν τα 2 κοματια?

Καταρχήν θα δεις κάτι παρόμοιο με αυτό (με τελείως διαφορετικά νούμερα φυσικά):



Εμείς όμως θέλουμε να το κάνουμε καταρχήν έτσι (και διαφορετική 1η εικόνα να χεις, διέγραψε το σύμπαν με D μέχρι να φτάσεις σ' αυτό εδώ κάτω)



Μόλις γίνει έτσι ο δίσκος σου λοιπόν θα πατήσεις C για να δημιουργήσεις ένα νέο partition (θα σου ζητήσει πόσο μέγεθος το θες, βάλτο όλο) και μετά θα το επιλέξεις για την εγκατάσταση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli34

Νεοφερμένος

Η nefeli34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θα το κανω πρωι πρωι,ελπιζω να μην εχω προβλημα

καποιος μου ειπε οτι φταιει που το cd των windows μου ειναι παλιο χωρις service pack.
αληθευει αυτο?
κ αν ναι,τι κανω σ αυτην την περιπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
καποιος μου ειπε οτι φταιει που το cd των windows μου ειναι παλιο χωρις service pack.
αληθευει αυτο?
κ αν ναι,τι κανω σ αυτην την περιπτωση?

Όχι, δεν έχει λογική αυτό που σου είπαν. Η έλλειψη service pack στερεί το λειτουργικό σου από διάφορες ενημερώσεις -κυρίως ασφαλείας- και δεν δημιουργεί αυθαίρετα partitions.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πράγματι σε ορισμένες περιπτώσεις τίθεται ένα ζήτημα με το service pack με αποτέλεσμα το λειτουργικό να μην μπορεί να "δει" ολόκληρο το δίσκο. Πες μας αύριο πώς πήγε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
καποιος μου ειπε οτι φταιει που το cd των windows μου ειναι παλιο χωρις service pack.
Όχι, δεν έχει λογική αυτό που σου είπαν. Η έλλειψη service pack στερεί το λειτουργικό σου από διάφορες ενημερώσεις -κυρίως ασφαλείας- και δεν δημιουργεί αυθαίρετα partitions.:)
Κι όμως τα Windows XP χωρίς Service Pack βλέπουν κατά την εγκατάσταση μόνο μέχρι 130GB δίσκο.

Η καλύτερη λύση είναι να βρεις τη νεότερη έκδοση CD Windows XP SP3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Α! Άμα είναι έτσι, συγγνώμη nefeli34, λάθος μου!:redface: Πάντα οι δίσκοι που έβαζα τα ΧΡ επάνω (είχα cd χωρίς service pack), ήταν μικρότεροι από 130 GB (για την ακρίβεια τα είχα βάλει σε έναν 20άρη και σ' έναν 120άρη) οπότε δεν είχα αντιληφθεί το πρόβλημα!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli34

Νεοφερμένος

Η nefeli34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τελικα αυτο ητΝ το προβλημα.το παλιο cd των windows.
δοκιμασα οτι μου ειπε ο Valder χωρις αποτελεσμα.

βρηκα τα χπ με service pack 3...κ ολα οκ...εκανα ενα ωραιοτατο φορματ...τι να σας λεω...μες τη χαρα ειμαι :)

ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον,να στε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
τελικα αυτο ητΝ το προβλημα.το παλιο cd των windows.
δοκιμασα οτι μου ειπε ο Valder χωρις αποτελεσμα.

βρηκα τα χπ με service pack 3...κ ολα οκ...εκανα ενα ωραιοτατο φορματ...τι να σας λεω...μες τη χαρα ειμαι :)

ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον,να στε καλα

Το δεύτερο θετικό της υπόθεσης είναι πως απέκτησα πλέον κι εγώ μια γνώση που δεν είχα!:D Κι εσύ να σαι καλά! Καλές γιορτές με το πισί up and running!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli34

Νεοφερμένος

Η nefeli34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πριν καληνυχτησω να ρωτησω κ κατι αλλο

αν καποια στιγμη θελησω να χωρισω τον δισκο σε 2 παρτισιον,χωρις καποιο προγραμμα,αλλα μεσα απο τα windows,χωρις να κανω την διαδικασια του φορματ,γινετε? κ πως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
πριν καληνυχτησω να ρωτησω κ κατι αλλο

αν καποια στιγμη θελησω να χωρισω τον δισκο σε 2 παρτισιον,χωρις καποιο προγραμμα,αλλα μεσα απο τα windows,χωρις να κανω την διαδικασια του φορματ,γινετε? κ πως?

Ή με πρόγραμμα (χρησιμοποιώ το GParted από το Linux) ή με φορμάτ όπως το ξέρεις. Εγώ τουλάχιστον αυτούς τους τρόπους γνωρίζω. (και το FDISK κονσολάτο αλλά είναι η ίδια δουλειά απλά για αυτούς που το γουστάρουν "χερίσιο")

Συνοπτικά δηλαδή "όχι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτή τη δυνατότητα που λες Νεφέλη, δεν την έχουν τα Windows XP από μόνα τους. Χρειάζονται ειδικά προγράμματα για αυτό. Αντίθετα, στην επόμενη έκδοση των Windows που κυκλοφορεί, στα Vista, αυτή η δυνατότητα είναι ενσωματωμένη.

Οπότε αν αργότερα θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο, θα χρειαστείς προγράμματα όπως αυτό που είπε ο Valder ή το Acronis Disk Director πχ. Όταν θελήσεις να το κάνεις όμως, καλό θα ήταν να έχεις κρατήσει αντίγραφα των αρχείων σου, γιατί πάντα είναι επίφοβη διαδικασία. Όσο πιο νωρίς την κάνεις τόσο καλύτερα, που δεν θα σε νοιάζει κάτι να πάει στραβά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top