Netbooks

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
οποτε asus? δια της ατοπου απαγωγης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
οποτε asus? δια της ατοπου απαγωγης....
Sony Vaio: πολύ ακριβά, μέτριο servive
Asus: δεν έχω εμπειρία, είτε προσωπική, είτε φίλου
Dell: άψογο service
Toshiba: δεν έχω εμπειρία για netbook, στα notebook είναι κορυφή
Samsung: έχει ένα φιλαράκι, καλή ποιότητα κατασκευής, με εγγύηση δεν έχω ακούσει κάτι
Acer: το χειρότερο support ever
Lenovo: πολύ καλά μηχανήματα, για το suppοrt δεν έχω εμπειρία
Packard Bell: χείριστο support
HP: δεν τους γουστάρω, και άλλοι 2-3 φίλοι μου έχουν την ίδια άποψη, ψάχνουν τρόπους να μην σου περάσουν την εγγύηση αν πάθει κάτι.
LG: δεν έχω άποψη, πάντως οι οθόνες τους είναι λίγο ψεύτικες


Στο ebay, το αγγλικό ή το ιρλανδικό, έχει με 3 έτη εγγύηση το Dell 1018 και το Dell 1012 στα 245€ μαζί με τα μεταφορικά. Το Dell 1012 το έχει ο πατέρας μου και έχει καλύτερη ανάλυση οθόνης από το 1018. Να ξέρεις ότι αν αγοράσεις από το internet δεν θα έχει ελληνικό πληκτρολόγιο, και λειτουργικό.

Οπως και να χει, θα πρέπει να αγοράσεις RAM, με 15-20€ είσαι ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Sony Vaio: πολύ ακριβά, μέτριο servive
Service, στην Αγγλία. :mad: ..εκεί θα το στείλουν. Της κόρης μου εκεί το έστειλαν.

Dell: άψογο service
Ευτυχώς, γιατί θα το χρειάζεστε συχνά. :mad: :rant: Μέσα σε 3 χρόνια, δύο αλλαγές σκληρού δίσκου, μπαταρία και τώρα και optical drive. :mad: ...και όλα αυτά ΑΦΟΥ έληξε η εγγύηση και ζητούσαν γύρω στα 350 ευρώ για να μου αλλάξουν δίσκο. :mad:

Acer: το χειρότερο support ever
Αυτό διάβασα κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ευτυχώς, γιατί θα το χρειάζεστε συχνά. :mad: :rant: Μέσα σε 3 χρόνια, δύο αλλαγές σκληρού δίσκου, μπαταρία και τώρα και optical drive. :mad: ...και όλα αυτά ΑΦΟΥ έληξε η εγγύηση και ζητούσαν γύρω στα 350 ευρώ για να μου αλλάξουν δίσκο. :mad:
Αφού έληξε η εγγύηση γιατί δεν έβαλες τον καινούριο δίσκο μόνη σου; 50€ έχει ένας δίσκος. Τα έδωσες τα 350€;

Πώς γίνεται όλες οι μεγάλες εταιρείες και οργανισμοί να αγοράζουν μόνο Dell και από εκτυπωτές κυρίως Xerox;

Και ένα βασικό: Ο σκληρός δίσκος και η μητρική είναι τα μέρη που χαλάνε πιο συχνά. Η Dell για bad sectors θα στον αντικαταστήσει, άλλοι θα σου πουν αντικατάσταση όταν δεν τον βλέπει καθόλου.

Η μπαταρία σε καμμία εταιρεία δεν καλύπτεται από την εγγύηση, η Dell στην άλλαξε. Στα κινητά καλύπτεται νομίζω για 3 ή για 6 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αφού έληξε η εγγύηση γιατί δεν έβαλες τον καινούριο δίσκο μόνη σου; 50€ έχει ένας δίσκος. Τα έδωσες τα 350€;
Εννοείται πως τον άλλαξα μόνη μου. :D
Πώς γίνεται όλες οι μεγάλες εταιρείες και οργανισμοί να αγοράζουν μόνο Dell και από εκτυπωτές κυρίως Xerox;
Αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι, από την εταιρεία που εργαζόμουν. Έχουν πράγματι φοβερό service και άμεσο και κάνουν καλές προσφορές σε μεγάλες ποσότητες.


Η μπαταρία σε καμμία εταιρεία δεν καλύπτεται από την εγγύηση, η Dell στην άλλαξε. Στα κινητά καλύπτεται νομίζω για 3 ή για 6 μήνες.
Τι έκανε; Όχι αγαπητέ μου, δεν μου την άλλαξε η Dell. Αγόρασα μια μαϊμού από το ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Οπως και να χει όλες οι εταιρείες αγοράζουν parts από αλλου και αυτές απλά τα συνθέτουν. Οι μόνες που κατασκευάζουν δικά τους parts είναι η Samsung που βγάζει οθόνες και μνήμες, η Asus που βγάζει μητρικές και η LG που βγάζει οθόνες. Το ξέρεις ότι η Apple ενώ είναι στα δικαστήρια με τη Samsung αγοράζει οθόνες από εκείνη;

Αν θες να πας σε αθάνατο μηχάνημα, πας σε συγκεκριμένη σειρά που όλα κοστίζουν πιο ακριβά. Στα 250-300€ τι περιμένεις να πάρεις; Αρα καλύτερα πάρε κάτι με αξιόλογη αντιπροσωπεία, όπου αν χαλάσει να μην τρέχεις. Αυτός ήταν και ο λόγος που είχα επιλέξει τη NetOne ως πάροχο σταθερής, το άριστο after sales. Δυστυχώς τη φάγανε οι manager-αιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έχω ένα netbook της hp, δεν ξέρω όλα τα χαρακτηριστικά του. Έχει 1 gb ram και 160gb σκληρό δίσκο. Έχω πρόβλημα όμως καθώς ότι και αν κάνω κολλάει, αργεί να ανοίξει τα tabs και τις σελίδες στον firefox, αργεί να μου ανοίξει αρχεία και δεν το συζητάω για προγράμματα...
Έχει windows 7 starter από όταν το αγόρασα. Αν του βάλω xp ή linux θα βελτιωθεί η κατάσταση; Και αν ναι πιο από τα δύο να επιλέξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Έχω ένα netbook της hp, δεν ξέρω όλα τα χαρακτηριστικά του. Έχει 1 gb ram και 160gb σκληρό δίσκο. Έχω πρόβλημα όμως καθώς ότι και αν κάνω κολλάει, αργεί να ανοίξει τα tabs και τις σελίδες στον firefox, αργεί να μου ανοίξει αρχεία και δεν το συζητάω για προγράμματα...
Έχει windows 7 starter από όταν το αγόρασα. Αν του βάλω xp ή linux θα βελτιωθεί η κατάσταση; Και αν ναι πιο από τα δύο να επιλέξω;

Πριν το κανεις αυτο,κοιτα μηπως φορτωνουν τιποτα προγραμματα στο background και σου τρωνε τσαμπα μνημη.
Γενικα τα 7 ειναι ελαφρυ λειτουργικο.Εγω εχω Ultimate στο netbook της αδερφης μου και δουλευει μια χαρα.
Τα εχω ωστοσο σε dual boot με Linux Ubuntu,τα οποια και αυτα λειτουργουνε εξαιρετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πριν το κανεις αυτο,κοιτα μηπως φορτωνουν τιποτα προγραμματα στο background και σου τρωνε τσαμπα μνημη.
Γενικα τα 7 ειναι ελαφρυ λειτουργικο.Εγω εχω Ultimate στο netbook της αδερφης μου και δουλευει μια χαρα.
Τα εχω ωστοσο σε dual boot με Linux Ubuntu,τα οποια και αυτα λειτουργουνε εξαιρετικα.

Παντος και εγω που δεν εχω τιποτα στο background του δικου μου, με παρομοια χαρακτιριστικα με του anhur εχω το ιδιο προβλημα. Εγω λεω να του φορτωσω xp, τα linux καλα, χρυσα, αλλα για αλλους χρηστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά δοκίμασε κάποιον ελαφρύτερο browser. Π.χ. Opera.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικά δοκίμασε κάποιον ελαφρύτερο browser. Π.χ. Opera.

Με chrome μου εκανε τα ιδια. Θα δοκιμασω και τον opera αφου το προτινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γενικότερα πάντως από τα netbooks δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά.
Ο Intel atom είναι για πέταμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.



αυτο ειναι το δικο μου,
200 ευρω και ικανοποιημενος.
Νομιζω δεν υπαρχει αλλη τετοια προταση στα λεφτα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.



αυτο ειναι το δικο μου,
200 ευρω και ικανοποιημενος.
Νομιζω δεν υπαρχει αλλη τετοια προταση στα λεφτα του.

mac os wtf. hackintosh? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
lenovo S-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Λειτουργικό σύστημα σου λέει, όχι μοντέλο. MacOSX ή MacOSX-hackιά για να μπαίνει σε non-Apple υπολογιστές....

Βάλτε και κανα χαρακτηριστικό (specs) όσοι έχετε netbooks. Αυτά έχουν σημασία, όχι μόνο μια εικόνα από το google.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βάλτε και κανα χαρακτηριστικό (specs) όσοι έχετε netbooks. Αυτά έχουν σημασία, όχι μόνο μια εικόνα από το google.:)

netbook ειναι, εμφανιση κοιτας! :P
περα απο την πλακα, ειναι τοσο "βασικα" ως προς την λειτουργια τους, που τι σημασια εχουν τα χαρακτηριστικα;
For the record παντος εχω ενα hp με intel atom στα 1.66, 1 gb μνημη και on-board καρτες. Ολα γτπ δλδ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top