Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Χουζουρευω αλλα δεν μπορω για πολυ :P αμα ξυπνησω, ξυπνησα οποτε θα κατσω στο κρεβατι το πολυ κανενα 20λεπτο και μετα σηκωνομαι γιατι βαριεμαι. Ευχαριστω παντως :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
θα χρειαστώ για μια ακόμη φορά την συμβουλή κάποιου πάνω σε θέματα ύπνου: εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω έρθει για τις διακοπές του Πάσχα πίσω στο σπίτι μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου μου (όσο ήμουν στην Αθήνα κοιμόμουν λίγες ώρες και με σχετική δυσκολία). κοιμάμαι 8-9 ώρες και σε λογικά πλαίσια αλλά κάθε φορά που ξυπνάω νιώθω κούραση, τα μάτια μου πονάνε και ενώ μπορώ κατά την διάρκεια της μέρας να λειτουργήσω νιώθω αρκετές φορές μέσα στην μέρα κουρασμένη, σαν να θέλω να πέσω ξανά για ύπνο (παρ' όλο που δεν το κάνω ποτέ). αυτό γίνεται κάθε μέρα και μου συμβαίνει πάντα, είτε είμαι στο σπίτι μου είτε στην Αθήνα. ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμήθηκα καλά και ξύπνησα ξεκούραστη. έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα χρειαστώ για μια ακόμη φορά την συμβουλή κάποιου πάνω σε θέματα ύπνου: εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω έρθει για τις διακοπές του Πάσχα πίσω στο σπίτι μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου μου (όσο ήμουν στην Αθήνα κοιμόμουν λίγες ώρες και με σχετική δυσκολία). κοιμάμαι 8-9 ώρες και σε λογικά πλαίσια αλλά κάθε φορά που ξυπνάω νιώθω κούραση, τα μάτια μου πονάνε και ενώ μπορώ κατά την διάρκεια της μέρας να λειτουργήσω νιώθω αρκετές φορές μέσα στην μέρα κουρασμένη, σαν να θέλω να πέσω ξανά για ύπνο (παρ' όλο που δεν το κάνω ποτέ). αυτό γίνεται κάθε μέρα και μου συμβαίνει πάντα, είτε είμαι στο σπίτι μου είτε στην Αθήνα. ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμήθηκα καλά και ξύπνησα ξεκούραστη. έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι λίγο :P
Κι εγώ έτσι ακριβώς είμαι αυτές τις μέρες. Μήπως, έχεις ταλαιπωρηθεί από αλλεργίες ή ανεπαρκή ύπνο για μεγάλο διάστημα, γιατί εγώ έχω πάθει και τα 2 και γι' αυτό είμαι έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
θα χρειαστώ για μια ακόμη φορά την συμβουλή κάποιου πάνω σε θέματα ύπνου: εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω έρθει για τις διακοπές του Πάσχα πίσω στο σπίτι μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου μου (όσο ήμουν στην Αθήνα κοιμόμουν λίγες ώρες και με σχετική δυσκολία). κοιμάμαι 8-9 ώρες και σε λογικά πλαίσια αλλά κάθε φορά που ξυπνάω νιώθω κούραση, τα μάτια μου πονάνε και ενώ μπορώ κατά την διάρκεια της μέρας να λειτουργήσω νιώθω αρκετές φορές μέσα στην μέρα κουρασμένη, σαν να θέλω να πέσω ξανά για ύπνο (παρ' όλο που δεν το κάνω ποτέ). αυτό γίνεται κάθε μέρα και μου συμβαίνει πάντα, είτε είμαι στο σπίτι μου είτε στην Αθήνα. ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμήθηκα καλά και ξύπνησα ξεκούραστη. έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι λίγο :P


Ας απαντησει καποιος σας παρακαλώ,ειμαι ετσι τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον :P
Μια συμβουλή, κατι που με βοήθησε σχετικα θα ελεγα, ειναι οτι έκοψα τον καφε και τουλάχιστον οι πονοκέφαλοι καθε πρωι που ξυπνάω έχουν μειωθεί σημαντικά. Προσπάθησε να μην πίνεις πολυ καφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ας απαντησει καποιος σας παρακαλώ,ειμαι ετσι τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον :P
Μια συμβουλή, κατι που με βοήθησε σχετικα θα ελεγα, ειναι οτι έκοψα τον καφε και τουλάχιστον οι πονοκέφαλοι καθε πρωι που ξυπνάω έχουν μειωθεί σημαντικά. Προσπάθησε να μην πίνεις πολυ καφε.

Δεν πίνω καθόλου καφέ! Πίνω βέβαια τσάι, τουλάχιστον δύο κούπες ημερησίως. Το ξέρω πως έχει κι αυτό καφεΐνη αλλά δεν πίνω ποτέ πριν πέσω για ύπνο, δεν νομίζω να με επηρεάζει τόσο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν πίνω καθόλου καφέ! Πίνω βέβαια τσάι, τουλάχιστον δύο κούπες ημερησίως. Το ξέρω πως έχει κι αυτό καφεΐνη αλλά δεν πίνω ποτέ πριν πέσω για ύπνο, δεν νομίζω να με επηρεάζει τόσο :hmm:

Δες σύμπτωση! Και εγώ πίνω τσάι μαύρο με λεμόνι αλλά τρεις φορές τουλάχιστον μες την μέρα (πρωι, μεσημερι, βράδυ). Και έχω επίσης μια υπνηλία μες τη μέρα αυτήν την περίοδο αλλά μου φεύγει συνήθως το βράδυ :P Νομίζω επειδή είναι διακοπές και δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα ασυνείδητα απλώς θέλουμε να μείνουμε ξαπλωμένοι. Δε βοηθάει και ο καιρός που εδώ πάνω είναι πολύ μουντός από την Κυριακή και δεν έχουμε ήλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
θα χρειαστώ για μια ακόμη φορά την συμβουλή κάποιου πάνω σε θέματα ύπνου: εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω έρθει για τις διακοπές του Πάσχα πίσω στο σπίτι μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου μου (όσο ήμουν στην Αθήνα κοιμόμουν λίγες ώρες και με σχετική δυσκολία). κοιμάμαι 8-9 ώρες και σε λογικά πλαίσια αλλά κάθε φορά που ξυπνάω νιώθω κούραση, τα μάτια μου πονάνε και ενώ μπορώ κατά την διάρκεια της μέρας να λειτουργήσω νιώθω αρκετές φορές μέσα στην μέρα κουρασμένη, σαν να θέλω να πέσω ξανά για ύπνο (παρ' όλο που δεν το κάνω ποτέ). αυτό γίνεται κάθε μέρα και μου συμβαίνει πάντα, είτε είμαι στο σπίτι μου είτε στην Αθήνα. ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμήθηκα καλά και ξύπνησα ξεκούραστη. έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι λίγο :P

Μπορεί να ευθύνεται ο θυρεοειδης, έλλειψη βιταμινης D ή ακόμα και ναρκοληψια και πολλά άλλα. Ναρκοληψια είναι μια ασθένεια που έχει αυτά τα συμπτώματα και ενώ είναι συνηθισμένη, είναι δύσκολο να διαγνωστει. Όπως και να έχει, απευθυνσου σε ενδοκρινολογο. Μπορεί να μην έχεις τίποτα, να είναι ψυχολογικό ή υπερκοπωση, αλλά μια εξέταση δεν βλαπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Μπορεί να ευθύνεται ο θυρεοειδης, έλλειψη βιταμινης D
Story of my life, both of them. 6 ng/ml στις τελευταίες μου εξετάσεις η πουτάνα η D.
Eχω δει θεαματική αλλαγή από τότε που έκοψα τον καφέ. Μέχρι πρόσφατα μάλιστα είχα φτιάξει εντελώς τον ύπνο μου πίνοντας λουίζα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά τώρα τελευταία πάλι 4-5 το πρωί κοιμάμαι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Story of my life, both of them. 6 ng/ml στις τελευταίες μου εξετάσεις η πουτάνα η D.
Eχω δει θεαματική αλλαγή από τότε που έκοψα τον καφέ. Μέχρι πρόσφατα μάλιστα είχα φτιάξει εντελώς τον ύπνο μου πίνοντας λουίζα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά τώρα τελευταία πάλι 4-5 το πρωί κοιμάμαι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά..
Να βγαινεις στον ήλιο δέκα λεπτά την ημέρα χωρίς αντηλιακα και με κοντομανικη μπλουζα. Βιταμίνη D παιρνεις? Να πινεις και γάλα για να απορροφάται καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Να βγαινεις στον ήλιο δέκα λεπτά την ημέρα χωρίς αντηλιακα και με κοντομανικη μπλουζα. Βιταμίνη D παιρνεις? Να πινεις και γάλα για να απορροφάται καλύτερα.
Έπαιρνα μέχρι πρόσφατα τις one alpha για ένα χρόνο αλλά δεν έκαναν κάτι και ξεκίνησα deltius ( σαν μουρουνέλαιο είναι, αηδία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω αυτά τα χαπάκια με την μελατονινη που βοηθάνε στον ύπνο... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανεις αν αυτά τα σκευάσματα γενικότερα είναι "εθιστικά"; Δεν έχω σκοπό να κάνω κατάχρηση προφανώς :P αλλά υπάρχει πιθανότητα να με επηρεάσουν κάπως και να με παίρνει δύσκολα ο ύπνος αν δεν τα παίρνω; Δεν θέλω να πάω να φτιάξω μια κατάσταση και να την κάνω χειρότερη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά..

Οχτάωρο χειρωνακτική εργασία, θα κοιμηθείς σαν πουλάκι μετά στις 11.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε καμιά συσκευή με λευκο θόρυβο για ενήλικες που να πωλείται σε ελληνικό κατάστημα; Ξυπνάω εύκολα από θορύβους και πιστεύω θα μου ήταν χρήσιμη!
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλημέρα. Τελευταία εχω καποια θεματα με τον υπνο μου, ενω παλιότερα δεν ειχα αντιμετωπίσει ποτε στην ζωη μου καποια διαταραχη με τον ύπνο μου εκτός απο υπνική παράλυση δηλαδη που λιγα χρονια πριν μου συνέβαινε καθημερινά.
Τωρα μου χε τυχει πριν κανα χρόνο δυο φορες (με καποια απόσταση μηνων μεταξυ τους) να βλεπω στον υπνο μου πως τρίζω τα δοντια μου και να ξυπναω και την μια φορα μαλιστα συνέχιζα να τα τρίζω για κλασματα του δευτερολέπτου ενω ειχα ήδη ξυπνησει και ακουγα και τον ηχο του τριξίματος. Αυτο μου ξανασυνέβει και κανα μήνα πριν ξανα. Αλλα το πα στον οδοντιατρο μου και μου πε να βαλω καποιον να με παρακολουθεί όταν κοιμάμαι (πραγμα αδύνατο) αλλα επειδη δεν ξυπναω με πονο στην γνάθο ουτε εχω καποιο άλλο σύμπτωμα πιστευω πως απλώς θα έτυχε.
Τωρα ομως μου συνέβει και κατι τελειως διαφορετικο, εβλεπα στον υπνο μου οτι καπως γύρναγα περιεργα την γλωσσα μου προς τα πισω; λες και την στριφογύριζα; σαν να ηθελα να την καταπιω; δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ειλικρινα κοντεψα να πνιγω στον υπνο μου. Και τελικα οταν ξυπνησα οντως πνιγόμουν και καπως ειχε γυρίσει η γλωσσα μου και εβγαλα και εναν ηχο στη προσπαθεια μου να την ισιώσω αφου με ακουσε και η μητερα μου και απορησε τι εγινε. Δεν ετριζα τα δοντια μου αυτην την φορα και πρεπει να χα και ανοιχτο το στομα γιατι ειχα σαλιώσει το μαξιλάρι μου λιγο.
Τι ειναι αυτο; Και αν πρεπει να απευθυνθώ σε γιατρό τι ειδικότητα θέλει;
Ειχα κρισεις πανικου πριν 1,5 χρονο και σταματαγε η αναπνοή μου και μαλιστα πέρναγαν 3 δευτερολεπτα που δεν μπορουσα να αναπνευσω το καταλαβαινα δηλαδη καθως κοιμόμουν και ξυπναγα αφου και με το που ξυπναγα υπηρχε μια παυση που δεν ανέπνευα και αυτο ειχε και μια αλλη μορφη. Καποιες αλλες φορες ενω ανεπνεα κανονικα ενοιωθα με το που με έπαιρνε ο υπνος ενοιωθα πως ηταν λες και ξεχναγε να δωσει εντολη ο εγκεφαλος ωστε να αναπνεύσω, σαν να ξεχναγα να αναπνευσω και προφανως γινοταν αυτοματα ολο αυτο. Για αυτο τον λογο ειχα παει και στα επείγοντα στην νευρολογικη γιατι το πα σε εναν φιλο μου και ειπε πως παθαινε το ιδιο οταν επαιρνε ενα συγκεκριμενο φαρμακο το οποιο καταστέλλει το νευρικο συστημα και ξυπναγε με την αίσθηση αυτη (ολες τις ειδικοτητες τις ειχα γυρισει) και εκει η νευρολογος μου πε πως δεν τιθεται τετοιο θεμα πως εγω δεν εχω παρει καποιο φαρμακο. Επεμενα και της ελεγα πως σιγουρα θα χρειαζομαι μελέτη υπνου και εκεινη επεμενε πως το προφιλ μου (ηλικια, κιλα κλπ) δεν δειχνουν σε καμια περίπτωση υπνική άπνοια.
Επίσης πρόσφατα επαθα μια θλαση στο ποδι μου και μου έδωσαν ενα μυοχαλαρωτικό το οποιο με έκανε ΧΑΛΙΑ περαν του οτι δεν μπορουσα να περπατησω απο την αδυναμία στα ποδια μου ενω πριν το παρω ήμουν πολυ καλύτερα, μου δημιουργησε αδυναμία ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ! Αφου εκανα κοπο να αναπνευσω οταν ημουν ξυπνια ολα αυτα (στον υπνο δεν ειχα καποια παραπανω δυσκολια απο οτι οταν ημουν ξυπνια )
Αλλα πραγματικά δεν μπορω εχω κουραστει με αυτην την κατασταση πλεον! Σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ ;
Εχω ηδη απευθυνθει σε ολες τις ειδικότητες αλλα δεν βγαζω άκρη, μηπως τελικα η μελέτη ύπνου ειναι η μόνη λύση να δουνε οι γιατροί τι συμβαινει;
Επειδη μολις διαβασα ένα άρθρο ειδα πως εχω ενα επιπλεον συμπτωμα. Μερικες φορες την στιγμη που παω να κοιμηθω συμβαινει μεταξυ υπνου και ξυπνιου μαλλον, στα πρωτα σταδια που με εχει παρει ο υπνος τελος παντων εχει τυχει να τινάζω το ενα απο τα δυο ποδια μου μου ακούσια αλλα λιγο, ενα τιναγμα δηλαδη (οχι πολλα). Αλλα να σας πω οτι λογω του οτι εχω τρομερα πολυ διαβασμα, ειδικα τους τελευταιους μηνες με εχει παρει ο υπνος απειρες φορες αν οχι παντα με το λαπτοπ διπλα μου σε μονό κρεβατι και δεν το εχω ριξει ΠΟΤΕ κατω ενω (ευτυχως), αρα σιγουρα δεν στριφογυρίζω και δεν το κανω αυτο συχνα. Οταν το κανω δηλαδη το καταλαβαινω και ξυπναω. Ο πατερας μου κανει το εξης κατεβασει το ενα ποδι απο το κρεβατι και το βαραει στο πατωμα κατα την διαρκεια του υπνου του. Εγω δεν κανω κατι τετοιο σε καμια περιπτωση, τουλαχιστον οχι ακομη :p Επίσης ο πατερας μου εχει τυχει να υπνοβατεί κιολας, δεν ξερω βεβαια ποσο συχνα αλλα εχει τυχει! Επίσης η μανα μου λεει πως πολυ φορες κανει κατι περιεργα λες και πνιγεται στον υπνο του. Σιγουρα δηλαδη καποια διαταραχη υπνου εχει Και ο πατερας μου παντως πολυ αδυνατος ειναι οχι γιατι αυτη η γιατρος ειπε πως ειμαι αδυνατη και νεα και δεν υπαρχει πιθανότητα να εχω υπνική απνοια. Ο πατερας μου πως ενω ειναι αδυνατος και κανει τοσα τρελα οταν κοιμαται και σε καθημερινη βαση μαλιστα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάποιες γρήγορες παρατηρήσεις διαβάζοντας το ποστ σου:

1. Όλοι στριφογυρίζουμε μες στον ύπνο μας πολλές φορές, ειδάλλως θα είχαμε τρομερά πιασίματα και πόνους, δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις μεγάλες κινήσεις ή να πετάξεις το λάπτοπ σου κάτω για να πεις ότι στριφογυρίζεις.
2. Απομάκρυνε λαπτοπ, κινητά και ταμπλετ από δίπλα σου όταν κοιμάσαι. Αν έχεις ανήσυχο κατοικίδιο, δυστυχώς και αυτό μπορεί να μη σε αφήνει να κάνεις ποιοτικό ύπνο, οπότε θα πρέπει να το κατεβάζεις απ το κρεβάτι.

Το σημαντικό παρτ τώρα:

Με όλο το θάρρος, έχεις πάει ποτέ σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Πολλά απ' όσα περιγράφεις είναι συμπτώματα αγχωδών διαταραχών: υπνική παράλυση σε καθημερινή βάση, τρίξιμο δοντιών, κρίσεις πανικού. Μόνο έτσι συνδέονται όσα περιγράφεις, δεν βρίσκω άλλη πιθανή αιτία.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Κάποιες γρήγορες παρατηρήσεις διαβάζοντας το ποστ σου:

1. Όλοι στριφογυρίζουμε μες στον ύπνο μας πολλές φορές, ειδάλλως θα είχαμε τρομερά πιασίματα και πόνους, δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις μεγάλες κινήσεις ή να πετάξεις το λάπτοπ σου κάτω για να πεις ότι στριφογυρίζεις.
2. Απομάκρυνε λαπτοπ, κινητά και ταμπλετ από δίπλα σου όταν κοιμάσαι. Αν έχεις ανήσυχο κατοικίδιο, δυστυχώς και αυτό μπορεί να μη σε αφήνει να κάνεις ποιοτικό ύπνο, οπότε θα πρέπει να το κατεβάζεις απ το κρεβάτι.

Το σημαντικό παρτ τώρα:

Με όλο το θάρρος, έχεις πάει ποτέ σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Πολλά απ' όσα περιγράφεις είναι συμπτώματα αγχωδών διαταραχών: υπνική παράλυση σε καθημερινή βάση, τρίξιμο δοντιών, κρίσεις πανικού. Μόνο έτσι συνδέονται όσα περιγράφεις, δεν βρίσκω άλλη πιθανή αιτία.
Δεν εχω κατοικίδια, επισης αυτο με το λαπτοπ γινεται εδω κατι μηνες μονο. Δεν θεωρώ πως ειναι η αιτια δηλαδη.
Εχω παει ναι, και αν σου πω οτι εγω δεν ειχα σχεδον ποτε υπνικη παραλυση ή σχεδον ποτε οταν αρχισα παλια να παιρνω ενα φαρμακο που μου ειχε δωσει ενας γιατρος ειχα φτασει σε απιστευτα σταδια η υπνικη παραλυση να ειναι καθημερινη να τρεμω πλεον να πεσω για υπνο. Δεν ειχα σκεφτει βεβαια ποτε να του το αναφέρω γιατι στο ιντερνετ το παρουσιάζουν ως κατι φυσιολογικο (η Μορα που λεμε γιατι παντα ετσι μου παρουσιαζοταν σαν μια μαυρη φιγουρα που προσπαθουσε να με πνίξει ), αλλα ξαναπηγα τωρα με τις κρισεις πανικου και δεν βγαζεις ακρη με αυτους πιστεψε με!!! Απο αυτους λυση δεν θα βρεις ποτε σου, ενας που πηγα ενα χρονο πριν μονο ειπε το πιο σωστο "οτι φαρμακο και αν σου δωσω εχω την εντύπωση πως μονο χειρότερα θα σε κανει" και τελικα ειχε απολυτο δικιο. Εγω επέμενα ομως να μου δωσει κατι γιατι δεν μπορουσα να αναπνευσω μου πρότεινε να παιρνω αταραξ του πα πως με αυτο εγινα πολυ χειροτερα και δεν εκλεισα ματι γιατι ενοιωθα αδυναμια να αναπνευσω και μου εδωσε το seroquel εκει και αν εγινα χειροτερα κοιμηθηκα μονο 3 ωρες και ΑΝ,παρολο που ενοιωθα τρομερη υπνηλία. Και ετσι σταμάτησα να ασχολούμαι πλεον με αυτην την ειδικότητα. Ο ιδιος ο ψυχιατρος που χα παει μου πε "τι θες εγω να σου κανω; δεν μπορω να σε βοηθησω " Και συμφωνω απόλυτα, βλεπω πως παλια με ειχε κανει ψυχολογικα χαλια αυτος που πηγαινα με το φαρμακο που μου εδωσε δεν μπορουσα να αποδώσω στην σχολη μου και πουθενα, ενω τωρα πετυχα και τα περασα ολα! Οταν βλεπεις πως στην ζωη σου πας μπροστα, ενω με μια αλλη τακτικη πηγαινες πολυυυυ πισω δεν βρίσκω λογο να γυρισεις στη παλια τακτικη!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλημέρα. Τελευταία εχω καποια θεματα με τον υπνο μου, ενω παλιότερα δεν ειχα αντιμετωπίσει ποτε στην ζωη μου καποια διαταραχη με τον ύπνο μου εκτός απο υπνική παράλυση δηλαδη που λιγα χρονια πριν μου συνέβαινε καθημερινά.
Τωρα μου χε τυχει πριν κανα χρόνο δυο φορες (με καποια απόσταση μηνων μεταξυ τους) να βλεπω στον υπνο μου πως τρίζω τα δοντια μου και να ξυπναω και την μια φορα μαλιστα συνέχιζα να τα τρίζω για κλασματα του δευτερολέπτου ενω ειχα ήδη ξυπνησει και ακουγα και τον ηχο του τριξίματος. Αυτο μου ξανασυνέβει και κανα μήνα πριν ξανα. Αλλα το πα στον οδοντιατρο μου και μου πε να βαλω καποιον να με παρακολουθεί όταν κοιμάμαι (πραγμα αδύνατο) αλλα επειδη δεν ξυπναω με πονο στην γνάθο ουτε εχω καποιο άλλο σύμπτωμα πιστευω πως απλώς θα έτυχε.
Τωρα ομως μου συνέβει και κατι τελειως διαφορετικο, εβλεπα στον υπνο μου οτι καπως γύρναγα περιεργα την γλωσσα μου προς τα πισω; λες και την στριφογύριζα; σαν να ηθελα να την καταπιω; δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ειλικρινα κοντεψα να πνιγω στον υπνο μου. Και τελικα οταν ξυπνησα οντως πνιγόμουν και καπως ειχε γυρίσει η γλωσσα μου και εβγαλα και εναν ηχο στη προσπαθεια μου να την ισιώσω αφου με ακουσε και η μητερα μου και απορησε τι εγινε. Δεν ετριζα τα δοντια μου αυτην την φορα και πρεπει να χα και ανοιχτο το στομα γιατι ειχα σαλιώσει το μαξιλάρι μου λιγο.
Τι ειναι αυτο; Και αν πρεπει να απευθυνθώ σε γιατρό τι ειδικότητα θέλει;
Ειχα κρισεις πανικου πριν 1,5 χρονο και σταματαγε η αναπνοή μου και μαλιστα πέρναγαν 3 δευτερολεπτα που δεν μπορουσα να αναπνευσω το καταλαβαινα δηλαδη καθως κοιμόμουν και ξυπναγα αφου και με το που ξυπναγα υπηρχε μια παυση που δεν ανέπνευα και αυτο ειχε και μια αλλη μορφη. Καποιες αλλες φορες ενω ανεπνεα κανονικα ενοιωθα με το που με έπαιρνε ο υπνος ενοιωθα πως ηταν λες και ξεχναγε να δωσει εντολη ο εγκεφαλος ωστε να αναπνεύσω, σαν να ξεχναγα να αναπνευσω και προφανως γινοταν αυτοματα ολο αυτο. Για αυτο τον λογο ειχα παει και στα επείγοντα στην νευρολογικη γιατι το πα σε εναν φιλο μου και ειπε πως παθαινε το ιδιο οταν επαιρνε ενα συγκεκριμενο φαρμακο το οποιο καταστέλλει το νευρικο συστημα και ξυπναγε με την αίσθηση αυτη (ολες τις ειδικοτητες τις ειχα γυρισει) και εκει η νευρολογος μου πε πως δεν τιθεται τετοιο θεμα πως εγω δεν εχω παρει καποιο φαρμακο. Επεμενα και της ελεγα πως σιγουρα θα χρειαζομαι μελέτη υπνου και εκεινη επεμενε πως το προφιλ μου (ηλικια, κιλα κλπ) δεν δειχνουν σε καμια περίπτωση υπνική άπνοια.
Επίσης πρόσφατα επαθα μια θλαση στο ποδι μου και μου έδωσαν ενα μυοχαλαρωτικό το οποιο με έκανε ΧΑΛΙΑ περαν του οτι δεν μπορουσα να περπατησω απο την αδυναμία στα ποδια μου ενω πριν το παρω ήμουν πολυ καλύτερα, μου δημιουργησε αδυναμία ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ! Αφου εκανα κοπο να αναπνευσω οταν ημουν ξυπνια ολα αυτα (στον υπνο δεν ειχα καποια παραπανω δυσκολια απο οτι οταν ημουν ξυπνια )
Αλλα πραγματικά δεν μπορω εχω κουραστει με αυτην την κατασταση πλεον! Σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ ;
Εχω ηδη απευθυνθει σε ολες τις ειδικότητες αλλα δεν βγαζω άκρη, μηπως τελικα η μελέτη ύπνου ειναι η μόνη λύση να δουνε οι γιατροί τι συμβαινει;
Επειδη μολις διαβασα ένα άρθρο ειδα πως εχω ενα επιπλεον συμπτωμα. Μερικες φορες την στιγμη που παω να κοιμηθω συμβαινει μεταξυ υπνου και ξυπνιου μαλλον, στα πρωτα σταδια που με εχει παρει ο υπνος τελος παντων εχει τυχει να τινάζω το ενα απο τα δυο ποδια μου μου ακούσια αλλα λιγο, ενα τιναγμα δηλαδη (οχι πολλα). Αλλα να σας πω οτι λογω του οτι εχω τρομερα πολυ διαβασμα, ειδικα τους τελευταιους μηνες με εχει παρει ο υπνος απειρες φορες αν οχι παντα με το λαπτοπ διπλα μου σε μονό κρεβατι και δεν το εχω ριξει ΠΟΤΕ κατω ενω (ευτυχως), αρα σιγουρα δεν στριφογυρίζω και δεν το κανω αυτο συχνα. Οταν το κανω δηλαδη το καταλαβαινω και ξυπναω. Ο πατερας μου κανει το εξης κατεβασει το ενα ποδι απο το κρεβατι και το βαραει στο πατωμα κατα την διαρκεια του υπνου του. Εγω δεν κανω κατι τετοιο σε καμια περιπτωση, τουλαχιστον οχι ακομη :p Επίσης ο πατερας μου εχει τυχει να υπνοβατεί κιολας, δεν ξερω βεβαια ποσο συχνα αλλα εχει τυχει! Επίσης η μανα μου λεει πως πολυ φορες κανει κατι περιεργα λες και πνιγεται στον υπνο του. Σιγουρα δηλαδη καποια διαταραχη υπνου εχει Και ο πατερας μου παντως πολυ αδυνατος ειναι οχι γιατι αυτη η γιατρος ειπε πως ειμαι αδυνατη και νεα και δεν υπαρχει πιθανότητα να εχω υπνική απνοια. Ο πατερας μου πως ενω ειναι αδυνατος και κανει τοσα τρελα οταν κοιμαται και σε καθημερινη βαση μαλιστα;
Ναι καλημερα κιολας👍😊. Θα σου ελεγα να πας σε ψυχολογο, αν δεν εχεις παει ηδη επειδή μας έγραψες για κριση πανικου.
Μπορει να ειναι κληρονομικο ας το πουμε μια ταση τετοια να συμπεριφερεσαι ετσι κατα τη διαρκεια του υπνου σου ή μπορει να ειναι αποτελεσμα των κρισεων πανικου ή κάποιας αγχωδους διαταραχης για παραδειγμα, ή οτιδηποτε αλλο ετσι?
Η μελετη υπνου επειδη ειχα παει ενα συγγενικο μου προσωπο απλα θα σε βαλουν να κοιμηθεις καποιες ωρες και θα μελετησουν την αναπνοη και τις αντιδρασεις σου αν παθαινεις υπνικη απνοια ας πουμε αν ροχαλιζεις.
Γενικα στην καθημερινοτητα σου εισαι αγχωδης?
Αυτα που μας περιγραφεις τα παθαινεις ας πουμε και σε φαση μη ύπνου?
Ειναι πολλα που πρεπει να απαντηθουν και ο γιατρος ειδικα ο ψυχολογος θα κρινει τι απαιτειται να ακολουθηθει.
Πηγαινε και σε ενα νευρολογο ακριβως για αυτες τις ακουσιες αντιδρασεις σου να παρεις μια γνωμη.
Δεν ξερω αν εχεις παει.
Επισης βοηθουν πολυ πχ συμπληρωματα βαλεριανας που ειναι φυτικα και κοιμασαι αλλά αυτα δεν ξερω αν ενδεικνυται στην περίπτωση σου. Καλυτερα να ρωτησεις το γιατρο σου.
Γνωμη μου πήγαινε σε ενα νευρολογο και σε ψυχολογο και θα δεις.
Πιστευω να βρεις ακρη και να μπορεσεις να το ελεγξεις ωστε να μην κινδυνευεις για παράδειγμα να πνιγεις απο μονη σου στον υπνο σου.
Ειναι λιγο επικίνδυνο ολο αυτο σαν εσυ να χαλαρωνεις αντιστασεις και το σωμα σου να προσπαθει να σε βγαλει νοκ αουτ με τροπο επικινδυνο.
Θα σου ελεγα να το κοιταξεις αμεσα οσο γινεται.
Παρε τις γνωμες των γιατρων που σου ειπα και απο κει και περα βλεπεις.
Οτι σου πουν.
Να το θεσεις υπο ελεγχο να μην είναι η ζωη σου σε κινδυνο.
Να εισαι καλα και να περνας καλα! 👍😊
Μας ενημερωνεις οτι ειναι.
Μη φρικαρεις πηγαινε παρε τη γνωμη των γιατρων και αναλογα πορευσου. 👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν εχω κατοικίδια, επισης αυτο με το λαπτοπ γινεται εδω κατι μηνες μονο. Δεν θεωρώ πως ειναι η αιτια δηλαδη.
Εχω παει ναι, και αν σου πω οτι εγω δεν ειχα σχεδον ποτε υπνικη παραλυση ή σχεδον ποτε οταν αρχισα παλια να παιρνω ενα φαρμακο που μου ειχε δωσει ενας γιατρος ειχα φτασει σε απιστευτα σταδια η υπνικη παραλυση να ειναι καθημερινη να τρεμω πλεον να πεσω για υπνο. Δεν ειχα σκεφτει βεβαια ποτε να του το αναφέρω γιατι στο ιντερνετ το παρουσιάζουν ως κατι φυσιολογικο (η Μορα που λεμε γιατι παντα ετσι μου παρουσιαζοταν σαν μια μαυρη φιγουρα που προσπαθουσε να με πνίξει ), αλλα ξαναπηγα τωρα με τις κρισεις πανικου και δεν βγαζεις ακρη με αυτους πιστεψε με!!! Απο αυτους λυση δεν θα βρεις ποτε σου, ενας που πηγα ενα χρονο πριν μονο ειπε το πιο σωστο "οτι φαρμακο και αν σου δωσω εχω την εντύπωση πως μονο χειρότερα θα σε κανει" και τελικα ειχε απολυτο δικιο. Εγω επέμενα ομως να μου δωσει κατι γιατι δεν μπορουσα να αναπνευσω μου πρότεινε να παιρνω αταραξ του πα πως με αυτο εγινα πολυ χειροτερα και δεν εκλεισα ματι γιατι ενοιωθα αδυναμια να αναπνευσω και μου εδωσε το seroquel εκει και αν εγινα χειροτερα κοιμηθηκα μονο 3 ωρες και ΑΝ,παρολο που ενοιωθα τρομερη υπνηλία. Και ετσι σταμάτησα να ασχολούμαι πλεον με αυτην την ειδικότητα. Ο ιδιος ο ψυχιατρος που χα παει μου πε "τι θες εγω να σου κανω; δεν μπορω να σε βοηθησω " Και συμφωνω απόλυτα, βλεπω πως παλια με ειχε κανει ψυχολογικα χαλια αυτος που πηγαινα με το φαρμακο που μου εδωσε δεν μπορουσα να αποδώσω στην σχολη μου και πουθενα, ενω τωρα πετυχα και τα περασα ολα! Οταν βλεπεις πως στην ζωη σου πας μπροστα, ενω με μια αλλη τακτικη πηγαινες πολυυυυ πισω δεν βρίσκω λογο να γυρισεις στη παλια τακτικη!
Να αλλαξεις γιατρο. Γιατρος που του λεμε τις αντιδρασεις και μας απανταει τι θελεις να σου κανω, ε πας σε αλλον. Ξεκαθαρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@me lene αλλαζεις γιατρο, να βρεις καποιον που θα σκυψει πανω απο το θεμα σου και μαλιστα θα δεις κι εσυ αποτελεσματα.
Αυτο θελουμε να βελτιωσεις την καθημερινότητα σου.
Πηγαινε σε αλλον. Γιατροι που αδιαφορουν ή απαντάνε με υφακι "τι θελεις να σου κανω εγω", δεν αξιζει να εισαι πελατης τους.
Για το αυτονοητο, δεν υπαρχει προθεση τους να σε βοηθησουν και να ασχοληθουν με το θεμα σου. Οποτε αλλαζεις. Πας αλλου.
Οπου τα αποτελεσματα θα ειναι ικανοποιητικα και θα εχεις δει και τη βελτιωση που θες οσον αφορα τον υπνο σου.
Να εισαι καλα. 👍😊
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ναι καλημερα κιολας👍😊. Θα σου ελεγα να πας σε ψυχολογο, αν δεν εχεις παει ηδη επειδή μας έγραψες για κριση πανικου.
Μπορει να ειναι κληρονομικο ας το πουμε μια ταση τετοια να συμπεριφερεσαι ετσι κατα τη διαρκεια του υπνου σου ή μπορει να ειναι αποτελεσμα των κρισεων πανικου ή κάποιας αγχωδους διαταραχης για παραδειγμα, ή οτιδηποτε αλλο ετσι?
Η μελετη υπνου επειδη ειχα παει ενα συγγενικο μου προσωπο απλα θα σε βαλουν να κοιμηθεις καποιες ωρες και θα μελετησουν την αναπνοη και τις αντιδρασεις σου αν παθαινεις υπνικη απνοια ας πουμε αν ροχαλιζεις.
Γενικα στην καθημερινοτητα σου εισαι αγχωδης?
Αυτα που μας περιγραφεις τα παθαινεις ας πουμε και σε φαση μη ύπνου?
Ειναι πολλα που πρεπει να απαντηθουν και ο γιατρος ειδικα ο ψυχολογος θα κρινει τι απαιτειται να ακολουθηθει.
Πηγαινε και σε ενα νευρολογο ακριβως για αυτες τις ακουσιες αντιδρασεις σου να παρεις μια γνωμη.
Δεν ξερω αν εχεις παει.
Επισης βοηθουν πολυ πχ συμπληρωματα βαλεριανας που ειναι φυτικα και κοιμασαι αλλά αυτα δεν ξερω αν ενδεικνυται στην περίπτωση σου. Καλυτερα να ρωτησεις το γιατρο σου.
Γνωμη μου πήγαινε σε ενα νευρολογο και σε ψυχολογο και θα δεις.
Πιστευω να βρεις ακρη και να μπορεσεις να το ελεγξεις ωστε να μην κινδυνευεις για παράδειγμα να πνιγεις απο μονη σου στον υπνο σου.
Ειναι λιγο επικίνδυνο ολο αυτο σαν εσυ να χαλαρωνεις αντιστασεις και το σωμα σου να προσπαθει να σε βγαλει νοκ αουτ με τροπο επικινδυνο.
Θα σου ελεγα να το κοιταξεις αμεσα οσο γινεται.
Παρε τις γνωμες των γιατρων που σου ειπα και απο κει και περα βλεπεις.
Οτι σου πουν.
Να το θεσεις υπο ελεγχο να μην είναι η ζωη σου σε κινδυνο.
Να εισαι καλα και να περνας καλα! 👍😊
Μας ενημερωνεις οτι ειναι.
Μη φρικαρεις πηγαινε παρε τη γνωμη των γιατρων και αναλογα πορευσου. 👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Να αλλαξεις γιατρο. Γιατρος που του λεμε τις αντιδρασεις και μας απανταει τι θελεις να σου κανω, ε πας σε αλλον. Ξεκαθαρα.
Καλημερα! Εγω θεωρω πως αφου ο πατερας μου υπνοβατει και κανει διαφορα τρελα οταν κοιμαται, καλα το ροχαλητο σαφως πεφτει συννεφο αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Πιθανόν να ναι κατι κληρονομικο. Γιατι τετοιο υπνο που κανει ο πατερας μου ειναι αδύνατον να βρεις ανθρωπο να τον κανει ειναι σοκαριστικο πιστευω αν το δει καποιος ξενος, εμεις τον μαθαμε. Και η μανα μου ειπε πως και η μανα του πατερα μου μια φορα που ετυχε να την δει να κοιμαται εκανε και εκεινη τα ιδια τρελα. Και ο πατερας μου και η μανα του πολυ αδυνατοι και οι δυο! Το τονιζω γιατι οταν εγω επεμενα στην νευρολογο να κανω μελετη υπνου εκεινη ειπε πως δεν υπαρχει πιθανοτητα εγω να εχω θεμα επειδη ειμαι νεα και αδυνατη και υγιής κατα τα αλλα Δεν εχω φτασει σε τετοιο σημειο εγω αλλα δεν ξερω αν καποια μερα θα φτασω.
Οσο για το θεμα του ψυχιατρου οπως λεει και ενας φιλος μου ΑΛΛΟ καταθλιψη και αλλο ασχημη ζωη και προβληματα!!!! Και εμεις εχουμε το δευτερο δεν υπαρχει φαρμακο για αυτο!! Και οταν τα προβληματα τρεχουνε εσυ δεν πρέπει να κοιμασαι αγκαλια με κανα ψυχοφαρμακο. Επειδη παιζει πολυ αυτη η καραμελα "πηγαινε σε ψυχιατρο" (δεν το λεω για εσας εδω αλλα γενικα) τα φαρμακα θα κανουν δραση σε καποιον που εχει ΟΝΤΩΣ καταθλιψη και υπαρχει καποια ανισσοροπία στον εγκεφαλο του την οποια τα φαρμακα την επαναφέρουν στα φυσιολογικα επιπεδα, δεν θα κανει δραση σε καποιον που αγωνιά γιατι έχει σοβαρα προβληματα. Ειναι φυσιολογικη η αντιδραση του να μην ειμαστε χαρουμενοι με ασχημες καταστασεις αλλιως θα μαστε ολοι μαζογιστες. Ο,τι και αν παρει καποιος που ναι στεναχωρημενος για ΥΠΑΡΚΤΑ προβληματα δεν προκειται να τον βοηθησουν. Για αυτο ο γιατρος μου πε πως οτι και να μου δωσει δεν πρόκειται να με βοηθησει και δεν μπορει να μου κανει κατι και να φυγω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρε συ, γιατί τόσα φάρμακα; Παθαίνεις θλάση και σε πλακώνουν στα μυοχαλαρωτικά; Γιατί; Φαντάζομαι είσαι νέα και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σου δίνουν με το παραμικρό φαρμακευτική αγωγή. Τέλος πάντων, από τα κείμενα σου πιστεύω ότι πρέπει να δεις ψυχολόγο όχι μόνο για το ότι όλα αυτά μπορεί να οφείλονται σε άγχος αλλά πιθανότατα και σε υποχονδρίαση. Κάποια από αυτά που ανέφερες είναι απόλυτα φυσιολογικά, πχ όταν πέφτεις για ύπνο να τινάζεται το πόδι σου 🤣 Το παθαίνω συνέχεια αυτό. Το βλέπω και στις γάτες μου. Πάρε μαγνήσιο, θα μειωθούν αρκετά αυτά τα περιστατικά.

Για το τρίξιμο των δοντιών το έχουν πολλοί. Πάρε μασελακια για να μην καταστρέψεις τα δόντια σου.

Έχεις fitness tracker? Εμένα το fitbit μου δείχνει τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα τα βράδια και αν έχω άπνοια θα φανεί. Αν ανησυχείς τόσο πολύ για το τι συμβαίνει στον ύπνο σου και δεν σε ακούνε οι γιατροί συνιστώ να πάρεις ένα fitbit και να δεις πώς κοιμάσαι. Συστήνω την συγκεκριμένη μάρκα γιατί έχει sensor για οξυγόνο. Δεν ξέρω αν έχουν και τα άλλα, αλλά ένα Samsung που έχει μια φίλη δεν έχει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλημερα! Εγω θεωρω πως αφου ο πατερας μου υπνοβατει και κανει διαφορα τρελα οταν κοιμαται, καλα το ροχαλητο σαφως πεφτει συννεφο αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Πιθανόν να ναι κατι κληρονομικο. Γιατι τετοιο υπνο που κανει ο πατερας μου ειναι αδύνατον να βρεις ανθρωπο να τον κανει ειναι σοκαριστικο πιστευω αν το δει καποιος ξενος, εμεις τον μαθαμε. Και η μανα μου ειπε πως και η μανα μου πατερα μου μια φορα που ετυχε να την δει να κοιμαται εκανε και εκεινη κατι τρελα. Και ο πατερας μου και η μανα του πολυ αδυνατοι και οι δυο! Το τονιζω γιατι οταν εγω επεμενα στην νευρολογο να κανω μελετη υπνου εκεινη ειπε πως δεν υπαρχει πιθανοτητα εγω να εχω θεμα επειδη ειμαι νεα και αδυνατη και υγιής κατα τα αλλα Δεν εχω φτασει σε τετοιο σημειο εγω αλλα δεν ξερω αν καποια μερα θα φτασω.
Οσο για το θεμα του ψυχιατρου οπως λεει και ενας φιλος μου ΑΛΛΟ καταθλιψη και αλλο ασχημη ζωη και προβληματα!!!! Και εμεις εχουμε το δευτερο δεν υπαρχει φαρμακο για αυτο!! Και οταν τα προβληματα τρεχουνε εσυ δεν πρέπει να κοιμασαι αγκαλια με κανα ψυχοφαρμακο. Επειδη παιζει πολυ αυτη η καραμελα "πηγαινε σε ψυχιατρο" (δεν το λεω για εσας εδω αλλα γενικα) τα φαρμακα θα κανουν δραση σε καποιον που εχει ΟΝΤΩΣ καταθλιψη δεν θα κανει δραση σε καποιον με σοβαρα προβληματα ειναι φυσιολογικη η αντιδραση του να μην ειμαστε χαρουμενοι με ασχημες καταστασεις. Οτι και αν παρει καποιος που ναι στεναχωρημενος για ΥΠΑΡΚΤΑ προβληματα δεν προκειται να τον βοηθησουν. Για αυτο ο γιατρος μου πε πως οτι και να μου δωσει δεν πρόκειται να με βοηθησει και δεν μπορει να μου κανει κατι και να φυγω.
Ενταξει καλη μου καταλαβαινω. Δεν ειπα για υπνωτικα. Δεν ξερω κιολας ο γιατρος τι θα σου συστησει.
Σιγουρα οι αντιδρασεις των ανθρωπων στον υπνο τους διαφέρουν, σιγουρα μοιαζει ως κατι κληρονομικο οπως το περιεγραψες, απο κει και περα επειδη ειπες για υπαρκτα προβληματα και συναισθηματα λυπης νομιζω ενας ψυχολογος θα σε βοηθουσε στο να διαχειριστεις αυτα τα υπαρκτά προβληματα που λες και να μπορεσεις να διαχειριστεις και τα συναισθηματα λυπης.
Περα απο τον υπνο.
Ας αφησουμε τον υπνο στην ακρη ετσι?
Πιστευω οτι με τον ψυχολογο θα τα βαλεις σε μια σειρα ολα αυτα που σε απασχολουν ενδεχομένως και θα μπορεσεις να εισαι κυριαρχος αν θες επειτα καποιων καταστασεων ή γεγονοτων που σε επηρεαζουν ωστε να μη σε επηρεάζουν.
Γλυκια μου γνωμες γραφουμε εδω.
Μην παρεξηγεισαι.
Δεν ειπαμε οτι εισαι πρωτη γραμμη για ψυχοφαρμακα ελεος.
Απλα στο οτι η γνωμη ενος αλλου γιατρου μπορει να σου δωσει μια λυση ας πουμε φυτικου συμπληρωματος ξεκαθαρα και να μην ειναι ψυχοφαρμακα. Ή οτιδηποτε αλλο.
Απλες γνωμες γραφουμε @me lene και προσπαθουμε καπως να σε καταλαβουμε.
Σιγουρα εσυ το βιωνεις και ξερεις καλυτερα το πως εχουν τα πράγματα απο εμας εδω, σιγουρα αν θες εσυ η ιδια θα αποφασισεις και το τι θες να κανεις.
Ειναι καθαρα δικια σου αποφαση.
Εσυ αποφασιζεις.
Αλιμονο δεν εξαναγκαζουμε σε τήρηση ορισμενης συμπεριφοράς ή πράξεων απλα λεμε τη γνωμη μας, πιστεύοντας οτι θα βοηθησουμε κάποιον. Να δει κατι αλλο ενδεχομένως.
Εσυ εισαι παρων εσυ τα ξερεις καλυτερα εσυ αποφασιζεις.
Κι ευχομαι να εισαι καλα και να βρεις την ακρη και να κανεις στη ζωη σου αυτο που θες.
Καλη συνεχεια απο μένα! 😊👍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top