Πού θα πάμε του Αγίου Πνεύματος;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να σε πείθουν τούτοι οι συγκεκριμένοι ότι εσύ τα έφαγες; Υπνωτισμένος είσαι;:confused:

Θελεις να μου πεις τωρα οτι δεν καταλαβαινεις πως η χρηση του α' πληθυντικου απο τον npb (ή καπως ετσι τελος παντων) ειναι σχημα λογου και οτι ουσιαστικα αναφερεται στην πλειοψηφια?! Θα μας τρελλανεις?! :confused: :)
Που και οσοι δεν "εφαγαν", εχουν την ευθυνη για το οτι δεν εκαναν τιποτα ενοσω εβλεπαν γυρω τους τι συμβαινει.
Τελικα κανεις δεν ηταν και δεν ειναι υπνωτισμενος...βολεμενος ηταν και συνεχιζε να ειναι. Και τωρα το ΔΝΤ τον εβγαλε απο τη βολεψη αυτη και αρχισε να φωνασκει!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eγώ πάντως έχω φάει λεφτά από το κράτος,
διότι το κράτος μου έχει φάει περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.


Θελεις να μου πεις τωρα οτι δεν καταλαβαινεις πως η χρηση του α' πληθυντικου απο τον npb (ή καπως ετσι τελος παντων) ειναι σχημα λογου και οτι ουσιαστικα αναφερεται στην πλειοψηφια?! Θα μας τρελλανεις?! :confused: :)
Που και οσοι δεν "εφαγαν", εχουν την ευθυνη για το οτι δεν εκαναν τιποτα ενοσω εβλεπαν γυρω τους τι συμβαινει.
Τελικα κανεις δεν ηταν και δεν ειναι υπνωτισμενος...βολεμενος ηταν και συνεχιζε να ειναι. Και τωρα το ΔΝΤ τον εβγαλε απο τη βολεψη αυτη και αρχισε να φωνασκει!



Πλειοψηφία είναι οι πολιτικοί, μεγαλοεργολάβοι, εφοπλιστές, βιομήχανοι;

Πότε θα καταλάβετε επιτέλους ότι ο μόνος τρόπος να μην αντιδράσουμε στα μέτρα,
είναι να φορτώσουν ολωνών μας τις ευθύνες;
Παίζετε το παιχνίδι τους και δεν το έχετε καταλάβει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και απο ένα τέτοιο άρθρο, θα ήταν παράλειψη να μην γίνει αναφορα στον "Ελληνάρα".
Ευτυχώς ο αρθρογράφος μας αποζημιώνει με την συνέχεια του 1ου άρθρου:

https://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=397706&h1=true

Αμετανόητοι Ελληναράδες

Και τι δεν μου έχουν σούρει ορισμένοι από τους αναγνώστες του vima.gr, επειδή τόλμησα χθες να σχολιάσω τις πασχαλινές σπατάλες του Έλληνα, που σουβλίζει δυο αρνιά για να φάει το μισό και που πάει διακοπές πέντε φορές το χρόνο, αναθεματίζοντας ταυτόχρονα την κρίση.

«Σιγά μην σου δώσω λογαριασμό που θα ξοδέψω τα λεφτά μου» παρατηρεί ο ένας, σχολιάζοντας την παρατήρησή μου, ότι το Πάσχα ξοδέψαμε σε καφεδάκια, ταβερνάκια και ποτάκια, όσα ξοδεύουμε κανονικά σε δεκαπέντε μέρες. Επειδή δεν έδινες ποτέ λογαριασμό σε κανέναν καημένε μου, σου έστειλε τώρα τον λογαριασμό η Τρόικα και σου έκοψε τα δάνεια η τράπεζα.

«Το πρόβλημα της σπατάλης δεν είναι των ιδιωτών, αλλά του δημοσίου» μου γράφει κάποιος άλλος.

Έτσι είναι… Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι κοιτάζουμε πάντα την καμπούρα του άλλου και ποτέ τη δική μας. Για όλα μας τα προβλήματα πάντοτε κάποιος άλλος φταίει…

Κάποιοι το πήγαν ακόμη παραπάνω, προτείνοντας στον εργοδότη μου να με αποπέμψει για να μην ρυπαίνω άλλο τον δημόσιο λόγο και για να μην γίνω όπως λένε «ο Πάγκαλος της δημοσιογραφίας».

Είναι κι αυτό χαρακτηριστικό μας. Να μην ανεχόμαστε καν μια διαφορετική άποψη, παρά μόνον όσες συμφωνούν με την δική μας.

Με λίγα λόγια, είμαστε και παραμένουμε αμετανόητοι Ελληναράδες. Εκνευριζόμαστε όταν μας επισημαίνουν τα κουσούρια μας και κολακευόμαστε όταν εκθειάζουν τα προτερήματά μας. Είναι λυπηρό να διαπιστώνεις ότι εξακολουθούν να έχουν τέτοιες απόψεις σύγχρονοι πολίτες που ενημερώνονται από το Διαδίκτυο…

Ευτυχώς δεν είναι η πλειοψηφία. Εκείνοι που συμφώνησαν με την διαπίστωση ότι δεν έχουμε βάλει ακόμη μυαλό, είναι πολύ περισσότεροι από εκείνους που δεν θέλουν ακόμη να δουν τι συμβαίνει γύρω τους.

Περισσότερο από όλα όμως, χάρηκα την επιστολή ενός νέου που παραδίδει πίτσες στο κέντρο της Αθήνας. «Ζητάμε σταθερό τηλέφωνο από την πιτσαρία και πολλοί μας λένε ότι έχουν βλάβη και μας δίνουν κινητό» μου γράφει. «Είναι θλιβερό να σου έχουν κόψει το τηλέφωνο και εσύ να συνεχίζεις να παραγγέλνεις πίτσα τέσσερις φορές την εβδομάδα» καταλήγει.

Είπαμε: Αμετανόητοι Ελληναράδες…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επειδή δεν έδινες ποτέ λογαριασμό σε κανέναν καημένε μου, σου έστειλε τώρα τον λογαριασμό η Τρόικα
Μα εδώ είναι το θέμα. Ας κάνουν πρώτα το λογαριασμό και μετά θα δούμε σε ποιους πρέπει να τον στείλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....
Είπαμε: Αμετανόητοι Ελληναράδες…

Βρε Χιώτη γραικύλε, ευτυχώς να λες:redface:! Γιατί αν μετανοήσουν, μεταξύ άλλων θα "καεί" και η εφημερίδα του εργοδότη σου και τότε έλα να μας συναντήσεις στον ΟΑΕΔ!( Εκτός αν στο μεταξύ έχεις κάνει τη βόλεψή σου:hmm:...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
με συγχωρείτε που αρπαχτήκατε, αλλά για ποιο λόγο κάποιος στην Ελλάδα να πληρώνει άμεση φορολογία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
με συγχωρείτε που αρπαχτήκατε, αλλά για ποιο λόγο κάποιος στην Ελλάδα να πληρώνει άμεση φορολογία; :hmm:

Για να την αρπάζουν κάποιοι που δεν πληρώνουν ούτε άμεση ούτε έμμεση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα ειμαι εντελως αντιθετος με το αρχικο ποστ.
Πειραζει την οικονομια μιας χωρας η αγορα προιοντων και οι διακοπες? Οχι , ουσιαστικα το χρημα πρεπει να κυκλοφορει για να ειναι υγιης η οικονομια.
Για παραδειγμα, σε μια μικρογραφια της κοινωνιας: 10 ατομα εχουν απο ενα ευρω ο καθενας και τα «αποταμιευουν» για ενα χρονο. Ποσα χρηματα ειχε ο καθενας φετος? 1 ευρω. Αν τον δευτερο χρονο ο καθενας απο αυτους κανει δουλειες στους αλλους επι πληρωμη 1 ευρω, ποσα χρηματα περασαν απ τα χερια του καθενα φετος? 10 ευρω!
Αρκει, βεβαια, το χρημα να μενει εντος συνορων. Στο ιδιο παραδειγμα, εστω οτι μπαινει και ενας ενδεκατος ανθρωπος, που για καποιο λογο ολοι πανε σε αυτον για τις δουλειες τους ενω αυτος πληρωνει με τη σειρα του αλλους, εκτος των 10 ανθρωπων. Ποσα ευρω εχει ο καθενας στο τελος? 0 ευρω. Και ο «ξενος»? 10!

Η οικονομια λοιπον, με την σημασια της αποταμιευσης, δεν ταυτιζεται με την οικονομια του κρατους. Οσο μπορουμε πρεπει να προωθουμε την αγορα ελληνικων προιοντων και αν πηγαινουμε διακοπες να προτιμαμε το εσωτερικο, γιατι καποια στιγμη το χρημα θα γυρισει σε μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.


Τελικα ζω σε ενα κρατος που για το κακο του χαλι ευθυνονται μια χουφτα ανθρωποι...
Ειναι ρεαλιστικοτατο, ιντιντ...

Μεχρι να συνειδητοποιησουμε και να χωνεψουμε πως αυτοι οι 300 της Βουλης αντικατοπτριζουν το συνολο της κοινωνιας μας, φως στο τουνελ δε βλεπω.
Εξαιρεσεις αγαπητε, υπαρχουν παντου και σε ολα, μονο που θα επρεπε να μας προβληματιζει η πλειοψηφια, η οποια ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων ενα ματσο λαμογια, απο τον "μικροτερο" εως το "μεγαλυτερο"...Δε μας αρεσει βεβαιως, αλλα ας το παραδεχτουμε επιτελους, ωστε να γινει μια αρχη.

Συμφωνώ τόσο πολύ!...:)
Καταρχήν , μου είναι ακόμα πολύ οικείο στ'αυτιά μου όταν πάω να ψωνίσω (όόόποτε πάω τέλοςπάντων...),το ¨σας πειράζει να μην σας κόψουμε απόδειξη και θα σας αφαιρέσουμε 5-10 ευρώ ,-ανάλογα με την κ@βλα του και την...απλοχεριά του ο καθένας- από την τιμή¨... ;) (κανείς έξυπνος μάγκας δεν μου έχει προτείνει να μου κόψει το 19% φυσικά)
Όχι ρε κοπελιά θέλω απόδειξη!...Έτσι για να στη σπάσω!... γιατί αυτό το 19% που θες εσύ να χώσεις στην τσεπού, δεν γουστάρω να πάει στην τσεπού σου...Για να τα βάζεις εσύ μετά με όόόόλους τους άλλους -εκτός εσού- που τα τρώνε, την ώρα που και εσύ έχεις ροκανίσει το κασεράκι που μπορούσες, που σου αναλογούσε και που ήταν στην διακριτική σου ευχέρεια...Αν μπορούσες να φας περισσότερα, σου έχω εμπιστοσύνη ότι θα το έκανες... και μετά όλοι μαζί θα πληρώσουμε τα σπασμένα σου, και μου, και του, και των...
Κατα τ'άλλα, όσον αφορά το ¨προκλητικό¨ greek πάσχα για τους Τροϊκανους, ααααχ πολύ μου άρεσε...Ώσπου να διανύσω 3 δρόμους και να πάω στο σπίτι του αδελφού μου, πέφτω σε έναν τυπά , με Ματθαίο Γιαννούλη στο τέρμα στο αμάξι του, προχωράω στον δρόμο αρνάκι και Χριστοδουλόπουλος στο τέρμα, μετά Πάριος στο τέρμα και κατσικάκι, ωσπου να διανύσω 3 δρόμους γούσταρα το greek ταπεραμέντο, που έχω την εντύπωση αυτή τη φορά βγήκε αντιδραστικά νταλκαδιασμένο και ... έτσι , για το γαμώτο που λέμε και για σπάσιμο στην ύφεση...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ώσπου να διανύσω 3 δρόμους και να πάω στο σπίτι του αδελφού μου, πέφτω σε έναν τυπά , με Ματθαίο Γιαννούλη στο τέρμα στο αμάξι του, προχωράω στον δρόμο αρνάκι και Χριστοδουλόπουλος στο τέρμα, μετά Πάριος στο τέρμα και κατσικάκι, :P

Είσαι off topic :P:P:D
Αυτό δεν ήταν 3 δρόμοι, ο εφιάλτης στον δρόμο με τις λεύκες ήταν........:eek::P Ευτυχώς που δεν ήμουν εκεί...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κατα τ'άλλα, όσον αφορά το ¨προκλητικό¨ greek πάσχα για τους Τροϊκανους, ααααχ πολύ μου άρεσε...Ώσπου να διανύσω 3 δρόμους και να πάω στο σπίτι του αδελφού μου, πέφτω σε έναν τυπά , με Ματθαίο Γιαννούλη στο τέρμα στο αμάξι του, προχωράω στον δρόμο αρνάκι και Χριστοδουλόπουλος στο τέρμα, μετά Πάριος στο τέρμα και κατσικάκι, ωσπου να διανύσω 3 δρόμους γούσταρα το greek ταπεραμέντο, που έχω την εντύπωση αυτή τη φορά βγήκε αντιδραστικά νταλκαδιασμένο και ... έτσι , για το γαμώτο που λέμε και για σπάσιμο στην ύφεση...:P
Συμφωνώ απόλυτα.
Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες δεν ακούνε σοβαρή μουσική.
Βαρβάτη τρόικα μας χρειάζετε για να μάθουμε να ακούμε μουσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες δεν ακούνε σοβαρή μουσική.
Βαρβάτη τρόικα μας χρειάζετε για να μάθουμε να ακούμε μουσική...

:redface::redface::redface:: Θα συμφωνούσα απόλυτα επ' αυτού, αν μας έλεγες ..."Ελλαδίτες"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
ΔΝΤ και στην Μουσική; Καθόλου άσχημη ιδέα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πρέπει όλοι να ηρεμήσουμε για το μέλλον της χώρας μας.
Ο Πρωθυπουργός μας και πρωτομάστορας της οικονομικής αναγέννησης της Ελλάδας,
δέχτηκε άλλη μια φορά συγχαρητήρια για τους αγώνες του:

https://news247.gr/ellada/article845838.ece

Βράβευσαν τον αντικαπνιστή Γ. Παπανδρέου

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, βράβευσε τον πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου για τη σταθερή αντικαπνιστική του στάση και την υιοθέτηση αυστηρής σχετικής νομοθεσίας




Τη στιγμή που οι Έλληνες δε σβήνουν το τσιγάρο και τα αντικαπνιστικά μέτρα έχουν πάει περίπατο ένας Έλληνας βραβεύτηκε για την σταθερή αντικαπνιστική του στάση και στην πίεσή του να υποστηρίξει τα μέτρα παρά τις αντιδράσεις ορισμένων οργανωμένων συμφερόντων. Ο λόγος για το πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου ο οποίος δέχτηκε τα εύσημα από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.
Ειδικότερα, όπως ανακοινώθηκε στη Μόσχα στο πλαίσιο της πρώτης παγκόσμιας διάσκεψης υπουργών Υγείας, το εν λόγω βραβείο είναι η υψηλότερη διάκριση του ΠΟΥ για τον περιορισμό του καπνίσματος και σύμφωνα με το σκεπτικό του, "ήταν μια σημαντική πράξη πολιτικού θάρρους η επιχειρηματολογία και η σταθερή υποστήριξη εν δυνάμει μη δημοφιλών μέτρων, παρά την αντίδραση οργανωμένων συμφερόντων και σε περίοδο που η ελληνική κυβέρνηση υιοθετούσε μέτρα αυστηρής λιτότητας με σκοπό τη μείωση του δημόσιο χρέους και την έξοδο της χώρας από την οικονομική κρίση".
Η απονομή του βραβείου πιθανότατα θα συνδυαστεί με τα εγκαίνια του πρώτου ειδικού γραφείου του ΠΟΥ για τις μη μεταδιδόμενες ασθένειες στη νοτιοανατολική Ευρώπη, που θα γίνει στην Αθήνα στις 3 Ιουνίου.
Πρόκειται για εξειδικευμένο κέντρο ενημέρωσης και παρακολούθησης της εξέλιξης των μη μεταδιδόμενων και όπως αποδεικνύεται πλέον θανατηφόρων ασθενειών (ευθύνονται για το 80% των ετησίων θανάτων), όπως ο καρκίνος, οι καρδιαγγειοπάθειες, ο διαβήτης και οι ασθένειες του αναπνευστικού συστήματος.
Σύμφωνα με τον κ. Λοβέρδο, οι ασθένειες αυτές απασχολούν όλο και περισσότερο τη διεθνή υγειονομική κοινότητα και ειδικότερα στο επίκεντρο της προσοχής βρίσκεται η συστηματική εργασία για την πρόληψή τους, η οποία συμπυκνώνεται στην έννοια της "ενεργούς υγείας". Δηλαδή, της άσκησης, της υγιεινής διατροφής, της αποφυγής του καπνίσματος και της μη βλαβερής χρήσης του αλκοόλ.
Σχετική εισήγηση για την ελληνική εμπειρία στον αγώνα κατά των μη μεταδιδόμενων ασθενειών, θα κάνει αύριο στην παγκόσμια διάσκεψη της κοινότητας ο κ. Λοβέρδος, ο οποίος συνοδεύεται και από τον γ.γ. Δημόσιας Υγείας, Α.Δημόπουλο.
Την έναρξη των εργασιών της διάσκεψης όπου συμμετέχουν 90 υπουργοί Υγείας από όλο τον κόσμο έκανε η υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Ανάπτυξης της Ρωσίας Τατιάνα Γκόλικοβα, η επικεφαλής του ΠΟΥ Μάργκαρετ Τσαν, η οποία και διάβασε στους συνέδρους το χαιρετιστήριο μήνυμα του γενικού γραμματέα του ΟΗΕ Μπάν Κι Μουν.
Τις εργασίες της διάσκεψης χαιρέτισε πριν από λίγο και ο πρωθυπουργός της Ρωσίας Βλαντίμιρ Πούτιν, γνωστός υποστηρικτής της υγιεινής ζωής και διατροφής και της αντικαπνιστικής πολιτικής.






Οι Έλληνες καπνίζουν πολύ.
Βαρβάτη τρόικα μας χρειάζεται ίνα το τσιγάρον κόψωμεν.
Πρόσχωμεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...






Οι Έλληνες καπνίζουν πολύ.
...
Πρόσχωμεν.

Αυτό το χαμόγελο, αυτό το βλέμμα, αυτή η φατσούλα, κάτι μου θυμίζουν:hmm::hmm::hmm:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πλειοψηφία είναι οι πολιτικοί, μεγαλοεργολάβοι, εφοπλιστές, βιομήχανοι;

Πότε θα καταλάβετε επιτέλους ότι ο μόνος τρόπος να μην αντιδράσουμε στα μέτρα,

είναι να φορτώσουν ολωνών μας τις ευθύνες;
Παίζετε το παιχνίδι τους και δεν το έχετε καταλάβει καθόλου.


Exω την εντυπωση οτι σου διαφευγουν παντος ειδους επιχειρηματιες και ελευθεροι επαγγελματιες! Απο τον περιπτερα μεχρι το βιομηχανο!
Ή εχεις την εντυπωση πως και οι υπαλληλοι, εαν ειχαν τη δυνατοτητα να "φανε", δε θα το εκαναν?! Οχι πως δε γινονται μπαζες καλες στις ΔΕΚΟ απο υπαλληλους και δεν αναφερομαι στους πολυ υψηλα ισταμενους!
Και επ αυτου εχω ιδια εμπειρια, αφου οταν προταθηκε στον πατερα μου ηταν απλα ενας προισταμενος σε ενα τμημα και για να γινει η μπαζα θα επρεπε να βαλει την υπογραφη που ομως ποτε δεν εβαλε ακομα και εαν θα εξασφαλιζε μεχρι και τα δισεγγονα του! Αυτη ειναι η νοοτροπια μας ειτε μας αρεσει ειτε οχι!
Ο καθενας κοιταει πως να φαει στο ποσοστο εκεινο που θα μπορεσει! Ας το αποδεχτουμε και ας φροντισουμε τουλαχιστον να την αλλαξουμε στις επομενες γενιες!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

Ή εχεις την εντυπωση πως και οι υπαλληλοι, εαν ειχαν τη δυνατοτητα να "φανε", δε θα το εκαναν?! Οχι πως δε γινονται μπαζες καλες στις ΔΕΚΟ απο υπαλληλους και δεν αναφερομαι στους πολυ υψηλα ισταμενους!
Και επ αυτου εχω ιδια εμπειρια, αφου οταν προταθηκε στον πατερα μου ηταν απλα ενας προισταμενος σε ενα τμημα και για να γινει η μπαζα θα επρεπε να βαλει την υπογραφη που ομως ποτε δεν εβαλε ακομα και εαν θα εξασφαλιζε μεχρι και τα δισεγγονα του! Αυτη ειναι η νοοτροπια μας ειτε μας αρεσει ειτε οχι!
Ο καθενας κοιταει πως να φαει στο ποσοστο εκεινο που θα μπορεσει! Ας το αποδεχτουμε και ας φροντισουμε τουλαχιστον να την αλλαξουμε στις επομενες γενιες!
ο πατερας σου ομως δεν το εκανε.
αμα εξαθλιώσουμε τις επόμενες γενιες και τις οδηγησουμε σε μια αγριοτερη μαχη για επιβιωση δεν καταλαβαινω πως θα γινει αυτο, η αλλαγη προς το καλυτερο δηλαδη. μαλλον θα αρκουνται παλι στα λιγα ψιχουλα-θα βολευονται/θα θελουν να βολευτουν δλδ.

Τελικα κανεις δεν ηταν και δεν ειναι υπνωτισμενος...βολεμενος ηταν και συνεχιζε να ειναι. Και τωρα το ΔΝΤ τον εβγαλε απο τη βολεψη αυτη και αρχισε να φωνασκει!
ο πατερας μου δουλεψε κυριολεκτικα (χωρις να υπερβαλλω ή να θελω να συγκινησω) σαν το σκυλι στη ζωή του. σε όλη τη ζωή του, και ακόμα κ τωρα δεν καθεται στιγμη σε ησυχια, μεσα στο σπιτι, στα χωραφια, παντου.
τωρα, ως συνταξιουχος, που του εκοψαν κατ ουσιαν το δωρο χριστουγεννων/πασχα κλπ δεν νομίζω να είναι κακό να παραπονιεται που "ξεβολευτηκε" (δηλαδη που του εκοψαν τα λεφτα τα οποία ειχε ηδη πληρωσει κ με το παραπανω)

υγ αυτα που εγραψες δεν απευθυνονταν σε μενα το ξερω αλλα ηθελα να τα σχολιασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό το χαμόγελο, αυτό το βλέμμα, αυτή η φατσούλα, κάτι μου θυμίζουν:hmm::hmm::hmm:!

Τον καραγκιόζη μήπως;:hmm:Τον κολλητήρι; Τον Κοπρίτη; Τον Μιρικόκο; Όχι;;;;;;;;;;;

Να πάρουμε την βοήθεια του κοινού!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε απάντηση αυτών των στοιχείων, θα ήθελα να δείξω την άλλη πλευρά: Από το FAQ του Debtocracy:
Σε απάντηση αυτών των στοιχείων, θα ήθελα να δείξω μια άλλη πλευρά:
https://lolgreece.blogspot.com/2011/04/debtocracy.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top