Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παιδια θελω να αφησω μουσι(19) αλλα οι τριχες δεν ειναι ισιες δλδ γυρνανε στο πιγουνι με αποτελεσμα να φαινονται κοντες...

Βαλε extension:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αν είσαι ειδικά στην μέση της εφηβείας που εισαι φουλ ακμή θα έχεις πρόβλημα με σπυράκια. Δεν ξέρω αν το χαλάει σε όλους πάντως οι τρίχες βγαίνουν πιο σκληρες.
Mπα δεν ειχα ποτε ακμη.:D Ισχυει αυτο με τις σκληρες τριχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
μερικοι αφηνουν μονο μια λεπτη λωριδα απο μουσι... πως το κανουν αυτο? με ξυριστικη? εγω το κανω με ξυραφακι και μου βγαινει λιγο παχια η λωριδα..

Δεν εχει να κανει με το τι εργαλειο θα χρησιμοποιησεις, εξαρτατε και απο το ποσο πυκνες τριχες εχεις. Προσπαθισε να το λεπτινεις, μην φοβασε το λαθος, τριχες ειναι και θα ξαναβγουν, και καποια στιγμη θα το πετυχεις. Εναλακτικα, αν σου περισευουν λεφτα, πηγενε σε εναν μπαρμπερη να στο σχοιματισει, και μετα απλα θα πατας στης γραμες που σου εχει φτιαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
καλα, μ αρεσει που δεν θες να εχεις γενια ενω εγω παρακαλαω να βγαλω!!!!! ε ρε πως τα φερνει η ζωη... :redface::P
Είδες;:(:P

Βασικά, δε με πειράζει που βγαίνουν γένια. Με πειράζει που βγαίνουν γρήγορα. Μου τη σπάει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ τρελαίνομαι να κάνω διάφορα σχέδια με τα γένια μου. Το πρόβλημά μου είναι οτι σε μερικά σημεία είναι πυκνότερες οι τρίχες σε σχέση με άλλα. Θα φτιάξει αυτή η ομοιομορφία? (Είμαι 18)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ τρελαίνομαι να κάνω διάφορα σχέδια με τα γένια μου. Το πρόβλημά μου είναι οτι σε μερικά σημεία είναι πυκνότερες οι τρίχες σε σχέση με άλλα. Θα φτιάξει αυτή η ομοιομορφία? (Είμαι 18)


Εισαι μικρος, σιγουρα καποιες περιοχες θα γινουν πιο πυκνες, απολυτη ομοιομορφια ομως εξαρτατε απο τα γονιαδια σου αν θα αποκτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jik0

Νεοφερμένος

Ο Jik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειδα οτι συζητατε για το θεμα και ειπα να πω κι εγω το δικο μου. Εγω ειχα τριχες στις φαβριτες, σε σημειο που ηταν πολυ πυκνες και τις ξυρισα. Μετα απο λιγο καιρο, βαρεθηκα να το κανω καθε 3-4 μερες και τις αφησα να μακρυνουν, αλλα φαινομουν σα λυκος. Οποτε τις ξυρισα. Ομως, αυτη τη φορα, ειχα πολλα κενα ενω πριν ηταν πολυ ωραια, με συνοχη. Το ιδιο συνεχιζεται για 4-5 ξυρισματα. Τι φταιει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα! Ειδα οτι συζητατε για το θεμα και ειπα να πω κι εγω το δικο μου. Εγω ειχα τριχες στις φαβριτες, σε σημειο που ηταν πολυ πυκνες και τις ξυρισα. Μετα απο λιγο καιρο, βαρεθηκα να το κανω καθε 3-4 μερες και τις αφησα να μακρυνουν, αλλα φαινομουν σα λυκος. Οποτε τις ξυρισα. Ομως, αυτη τη φορα, ειχα πολλα κενα ενω πριν ηταν πολυ ωραια, με συνοχη. Το ιδιο συνεχιζεται για 4-5 ξυρισματα. Τι φταιει;

Τι να σου πω δεν μου έχει τύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jik0

Νεοφερμένος

Ο Jik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πολυ περιεργο ειναι παντως... με παραξενευει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskiolas

Νεοφερμένος

Ο vasiliskiolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια θελω την συμβουλη σας . Ειμαι 18 ετων και 4 μηνων και εχω λιγα γενια κυριως στο μουστακι , κατω απο το στομα και στο πιγουνι , Λιγες τριχες στις φαβοριτες και αρχιζω να βγαζω και στα μαγουλα σιγα σιγα . Ξυριζομαι εδω και μισο χρονο μια φορα την εβδομαδα και δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη βελτιωση . Τωρα τελευταια βγαζω λιγες τριχες και στα μαγουλα , πρεπει να τα ξυριζω πιο τακτικα ? γτ εχω ρωτησει και αλλου και μου ειπαν καθε μερα, αλλα φοβαμαι μην ερεθισω το δερμα μου ! Παιδια οπως ξερει ας μου απαντησει καθε ποτε πρεπει να ξυριζομαι για να βγαλω πιο γρηγορα γενια ! ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παιδια θελω την συμβουλη σας . Ειμαι 18 ετων και 4 μηνων και εχω λιγα γενια κυριως στο μουστακι , κατω απο το στομα και στο πιγουνι , Λιγες τριχες στις φαβοριτες και αρχιζω να βγαζω και στα μαγουλα σιγα σιγα . Ξυριζομαι εδω και μισο χρονο μια φορα την εβδομαδα και δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη βελτιωση . Τωρα τελευταια βγαζω λιγες τριχες και στα μαγουλα , πρεπει να τα ξυριζω πιο τακτικα ? γτ εχω ρωτησει και αλλου και μου ειπαν καθε μερα, αλλα φοβαμαι μην ερεθισω το δερμα μου ! Παιδια οπως ξερει ας μου απαντησει καθε ποτε πρεπει να ξυριζομαι για να βγαλω πιο γρηγορα γενια ! ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! ;)
Πιο γρήγορα δεν βγάζεις αν ξυρίζεσαι συνέχεια απλά το χνούδι εξαφανίζεται και οι τρίχες μετέπειτα γίνονται πιο σκληρές.
Μια φορά την εβδομάδα πιστεύω είναι καλά.
Πάντως τρίχες είναι και θα βγουν όσο και να το παιδεύεις δεν θα αλλάξεις πολλά επειδή είναι ανάλογα με το άτομο,ξέρω παιδιά που από 16 είχαν πολλά γένια χωρίς κενά ενώ άλλα στα 20+ ελάχιστα στα σημεία που ανέφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskiolas

Νεοφερμένος

Ο vasiliskiolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πιο γρήγορα δεν βγάζεις αν ξυρίζεσαι συνέχεια απλά το χνούδι εξαφανίζεται και οι τρίχες μετέπειτα γίνονται πιο σκληρές.
Μια φορά την εβδομάδα πιστεύω είναι καλά.
Πάντως τρίχες είναι και θα βγουν όσο και να το παιδεύεις δεν θα αλλάξεις πολλά επειδή είναι ανάλογα με το άτομο,ξέρω παιδιά που από 16 είχαν πολλά γένια χωρίς κενά ενώ άλλα στα 20+ ελάχιστα στα σημεία που ανέφερες.

Φιλε ευχαριστω για την απαντηση αν και δεν με ανακουφισες τελειως ! Θελω να βγαλω γενια ,ξερω οτι θα βγαλω γτ και ο αδελφος μου που ειναι ενα χρονο μεγαλυτερος στη ηλικια μου ειχε βγαλει αλλα θελω να βγαλω οσο το δυνατον πιο γρηγορα ,δυστυχος ομως οπως φαινεται δεν υπαρχει τροπος ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη.
Το τι και πως ειχε ο αδερφος σου δεν παει να πει οτι αυτοματα θα το εχεις και εσυ. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Εσυ κοιταξε να νιωσεις ανετα με αυτο που εισαι, και οτι γενια ειναι να ερθουν θα ερθουν, δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, ουτε να τα αποκτισεις πιο νωρις. Ουτε ποσο αντρας εισαι μετρανε, ουτε υπαρχει λογος να αλλαξεις το στυλ σου τοσο βιαστικα, εφοσων τοσα χρονια δεν ειχες γενια. Στα 18 εισαι μικρος ακομα, πολων η γενιαδα "γεμιζει" μεχρι τα 30 τους.

Οσο για το ξυρισμα αρχισε να το βλεπεις καθαρα και μονο σαν στυλιστικο εργαλειο. Δεν θα αλλαξει η τριχα σου με τα ξυρισματα, οποτε να ξυριζεσαι καθε οποτε θες να φαινετε το δερμα σου και οχι η τριχα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Οσο και να ξυρίζεστε, το γυμνασιακό χνουδάκι δεν φεύγει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσο και να ξυρίζεστε, το γυμνασιακό χνουδάκι δεν φεύγει :P


ε στα 18 δεν έχεις γυμνασιακό χνουδάκι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskiolas

Νεοφερμένος

Ο vasiliskiolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω χνουδι ειπαμε , εχω κανονικα γενια , βασικα τριχες οι οποιες ομως ειναι αραιες και ακομα και αξυριστος να μεινει δεν φαινονται ! θελω κατα καποιο τροπο να γινουν πιο πυκνες , να ενωνονται ! :/: Γι΄ αυτο ρωταω καθε ποτε πρεπει να ξυριζομαι για να δω αποτελεσμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω χνουδι ειπαμε , εχω κανονικα γενια , βασικα τριχες οι οποιες ομως ειναι αραιες και ακομα και αξυριστος να μεινει δεν φαινονται ! θελω κατα καποιο τροπο να γινουν πιο πυκνες , να ενωνονται ! :/: Γι΄ αυτο ρωταω καθε ποτε πρεπει να ξυριζομαι για να δω αποτελεσμα !
Το ξυρισμα δεν αλλαζει τιποτα στην τριχα σου! Ουτε θα σου γενισει τριχες ουτε τιποτα... Ειναι θεμα γονιδιων και ορμονων, οποτε μην περιμενεις απο ξυραφια να κανουν τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου μην ανησυχείς τα γένια πολλαπλασιάζονται συνεχώς με τον καιρό μέχρι και τα 30 μην σου πω θα βγάζεις καινούργιες τρίχες. Αν θες να φαίνονται περισσότερα απλά μην τα ξυρίζεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasiliskiolas

Νεοφερμένος

Ο vasiliskiolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Βασικα το προβλημα μου δεν ειναι τα γενια αλλα τα σπυρακια και οι κοκκινιλες που εμφανιζονται στο προσωπο μου μετα το ξυρισμα ! Μπορω να κανω κατι για να μην ερεθιζω το δερμα μου οταν ξυριζομαι ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Βασικα το προβλημα μου δεν ειναι τα γενια αλλα τα σπυρακια και οι κοκκινιλες που εμφανιζονται στο προσωπο μου μετα το ξυρισμα ! Μπορω να κανω κατι για να μην ερεθιζω το δερμα μου οταν ξυριζομαι ???

To είχα και εγώ στην αρχή και ήταν πολύ ενοχλητικό. Εκτός και αν δεν προέρχεται από το ξύρισμα και είναι απλά λόγω εφηβείας (ακμή). Αν εμφανίστηκαν μετά το ξύρισμα μετά από μερικά ξυρίσματα αυτά φεύγουν. Για πυκνότητα στα γένια εξαρτάται το άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top