Είναι ο γάμος στο εξωτερικό έγκυρος στην Ελλάδα;

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Φίλη μου πάει αύριο ρομαντικό ταξιδάκι στο Άμστερνταμ και της μπήκε η ιδέα να παντρευτεί.. Με κοπέλα..
Πέραν του αρχικού σοκ, για το ότι θα λείπω εγώ και η υπόλοιπη παρέα από αυτό το γάμο, και δεδομένου ότι είναι αρκετά τρελή για να το κάνει, μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής δύο απορίες.
1) Χρειάζεται τίποτα χαρτιά από Ελλάδα -τα οποίο προφανώς δεν θα καταφέρει να πάρει μέχρι αύριο- *σήμερα ήταν η ιδέα* και άρα ξεχνάμε την παντρειά?
2) Ας πούμε ότι δεν χρειάζονται χαρτιά και παντρεύεται, ο γάμος αυτός θα είναι έγκυρος εδώ που έχουμε για την ώρα μόνο σύμφωνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για το 2ο απ' όσο ξέρω όχι. Εδώ θα πρέπει να υπογράψουν σύμφωνο συμβίωσης για να αναγνωρίζονται από το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top