Μεταβατική περίοδος

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, τότε ήταν λίγο... βλέπουμε... αυτός έτσι κι αλλιώς πρέπει να είναι εδώ, γιατί έχει δύο χρόνια ακόμα με το διδακτορικό...
Εγώ είχα τη δουλειά, οπότε είχε "παγώσει" το θέμα, του τι θα κάνω...

και ξαφνικά είναι τόσο επίκαιρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η ζωη μου ειναι μια μεγαλη μεταβατικη περιοδος χωρισμενη σ επολυ σημαντικες, μικρες, μεταβατικες περιοδους!

μηπως βαρεθηκα και τα φτυνω σγα σγα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ναι ισως πρεπει να σε βαλουμε κ στο γεροκομειο εχεις γερασει ρε τζιοβαναμ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι ισως πρεπει να σε βαλουμε κ στο γεροκομειο εχεις γερασει ρε τζιοβαναμ...:P

αχαχαχα:P

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σίγουρα όλοι έχουμε περάσει πολλές τέτοιες, και σίγουρα θα περάσουμε ακόμα περισσότερες. Βασικά, νομίζω οτι οι περισσότερες φάσεις της ζωής μας είναι μεταβατικές περίοδοι...
Ακόμα και η ίδια η ζωή, μια μετάβαση είναι.


Συχνά μάλιστα, επειδή περιλαμβάνουν μεγάλα διλήμματα, πολλοί μπλέκονται...
Σας αρέσουν οι αλλαγές; Φοβάστε να αλλάξετε τη ζωή σας, να αφήσετε κάτι για να διεκδικήσετε κάτι καινούριο;

Πως σας φαίνονται κινήσεις κάποιων, ας πούμε, που αφήνουν τη φτασμενη δουλειά τους γιατί τώρα ανακάλυψαν οτι δεν ειναι ευχαριστημενοι με τον εαυτο τους, και αποφασίζουν να κανουν το γυρω του κοσμου για να συνελθουν;;

Καλά, υπερβολικό το παράδειγμα. Μιλήστε κυρίως για τη δική σας μετάβαση-πείτε τον προβληματισμό σας σχετικά με τη μεταβατική περίοδο που διανύετε εσείς προσωπικά, τώρα. Και μετά.

Συμφωνώ με αυτούς που κάνουν μεγάλες αλλαγές στη ζωή τους όταν είναι αποφασισμένοι.
Προσωπικά πάντως οι μεταβατικές περίοδοι μου φέρνουν άγχος, καθώς δεν προσαρμόζομαι
συνήθως τόσο εύκολα. Είναι αυτό το αίσθημα ότι είσαι έξω από τα νερά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχ τι ωραια που ανεβηκε αυτο το θεμα, κι ελεγα γιατι με τρωει το χερι μου.. :P

η τελευταια μεταβαση εγινε το δευτερο μισο του 2007, οπου μου δοθηκε η ευκαιρια με μια υποτροφια να συνεχισω σπουδες σε challenging τομεα!
το δευτερο μισο επισης ειναι γεματο απο πολυ καλες γνωριμιες και επαγγελματικες προτασεις!

η μεταβαση θα ειναι σε βαθος χρονου, και ελπιζω να αξιζει πραγματικα τον κοπο..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εδώ, κι εδώ μεταβατική...
Τι θα κάνω; Πού θα το κάνω; Ποιος θα το επιβλέπει;
ΑΑΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Κ εδώ παρομοίως...
θα αργήσει βέβαια κανά τρίμηνο αλλά ήδη νιώθω το άγχος για το άγνωστο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι μια μικρη μεταβατικη φασουλα που θελει πολυ διαβασμα..
μετραω αναποδα τις μερες να τελειωσει...
και, μεταβατικη φαση στα επαγγελματικα.
να παω εκει που ο μισθος θα αγγιξει 1200+, η εκει που ειναι λιγο λιγοτερος αλλα εχει και προσθετη εκπαιδευση? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ατελείιιιιιιιωτη η μεταβατική μου περίοδος..... :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Yπομονή Γιδάκι, θα περάσει :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ μακάρι..... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Περνάω μια μεταβατική περίοδο 74 χρόνων και είμαι ακόμα στα 29

μέηντεη, δεν παλεύεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ελα μωρέ, τα πρώτα 73 είναι τα δύσκολα, μετά συνηθίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ατελείιιιιιιιωτη η μεταβατική μου περίοδος..... :( :( :(
Θυμίσου ότι σύμφωνα με γνωστό θεώρημα οι λύσεις μιας διαφορικής εξίσωσης που αντιστοιχούν στη μεταβατική κατάσταση ενός κυκλώματος τείνουν στο 0! :D






Well, δες 'το σαν refresh. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Σίγουρα όλοι έχουμε περάσει πολλές τέτοιες, και σίγουρα θα περάσουμε ακόμα περισσότερες. Βασικά, νομίζω οτι οι περισσότερες φάσεις της ζωής μας είναι μεταβατικές περίοδοι...
Ακόμα και η ίδια η ζωή, μια μετάβαση είναι.

Συχνά μάλιστα, επειδή περιλαμβάνουν μεγάλα διλήμματα, πολλοί μπλέκονται...
Σας αρέσουν οι αλλαγές; Φοβάστε να αλλάξετε τη ζωή σας, να αφήσετε κάτι για να διεκδικήσετε κάτι καινούριο;

Πως σας φαίνονται κινήσεις κάποιων, ας πούμε, που αφήνουν τη φτασμενη δουλειά τους γιατί τώρα ανακάλυψαν οτι δεν ειναι ευχαριστημενοι με τον εαυτο τους, και αποφασίζουν να κανουν το γυρω του κοσμου για να συνελθουν;;

Καλά, υπερβολικό το παράδειγμα. Μιλήστε κυρίως για τη δική σας μετάβαση-πείτε τον προβληματισμό σας σχετικά με τη μεταβατική περίοδο που διανύετε εσείς προσωπικά, τώρα. Και μετά.


Και εγώ σε αυτή την φάση που βρ'ισκομαι αισθάνομαι ότι διανύω μια μεταβατική περίοδο! Πρέπει να αλλάξω πράγματα, να πω "γεια χαρά" στο παρελθόν, προσπαθώντας βέβαια να μάθω από τα λάθη μου και να παλέψω να αλλάξω καταστάσεις, για να προχωρήσω μπροστά! Πριν μερικό καιρό αισθανόμουν ότι βρισκόμουν σε αδιέξοδο σε αρκετούς τομείς, λόγω κυρίως των δικών μου λανθασμένων επιλογών, που ήταν αποτέλεσμα κυρίως των ανασφαλειών μου!
όμως όλα αυτά άρχισαν να με τραβάνε πίσω και να "χάνω" την ζωή μου, να μην πραγματοποιώ - ή καλύτερα να φοβάμαι να πραγματοποιήσω- όλα αυτά που ονειρευόμουνα! :(:/:
Κατάλαβα επομένως ότι δεν πάει άλλο και ότι η μόνη λύση είναι η αλλαγή, η μετάβαση από μία κατάσταση ψυχοφθόρας ανασφάλειας, σε μία φάση που να αισθάνομαι ότι και εγώ επιτέλους μπορώ να στηριχτώ στα πόδια μου! Φυσικά αυτό δεν μπορεί να γίνει απο την μία μέρα στην άλλη! Οι ουσιαστικές αλλαγές στην ζωή μας θεωρώ ότι γίνονται σταδιακά! Κάθε μέρα προσπαθείς να κάνεις και ένα μικρό βήμα, για να φτάσεις πιο κοντά στους στόχους και στα όνειρά σου! :)
Η πορεία βέβαια μέχρι να φτάσεις στην δικιά σου "Ιθάκη" είναι δύσκολη! Σκαμπανεβάσματα ψυχολογικά και φοβίες, που γεννά το μυαλό σου και που προσπαθούν να καταστρέψουν ό,τι έχεις κάνει μέχρι τώρα και να σε στείλουν πάλι πίσω, από εκεί που ξεκίνησες! Το θέμα είναι να έχεις την δύναμη να τις παλέψεις και τελικά να βγεις νικητής! :) Και φυσικά αυτές οι φοβίες είναι λογικό να υπάρχουνε γιατί το να ανατρέψεις καποια πράγματα στην ζωή σου, σου κάνει άνω κάτω την ψυχολογία! Η δύναμη της συνήθειας είναι πολύ μεγάλο πράγμα! :(
Όπως εξάλλου λέει και το τραγούδι "θέλει μαγκιά να μπορέσεις να δεις την ζωή καθαρά και να πεις γεια χαρά σε ό,τι σε δένει, σε κρατάει στην γη και δεν σε αφήνει να πετάς σαν πουλί, όμως το βόλεμα είναι βόλεμα μωρό μου, πού να αφήσεις την χλιδή, μια αξία σταθερή και να γυρίσεις πάλι στα ζόρια τα ίδια, αυτό το κάνουν μόνο όσοι έχουν μεγάλα @@@@@@....;);)"
Προσωπικά θεωρώ ότι σκοπός κάθε ανθρώπου είναι να εκπληρώσει τα όνειρά του και τις προσδοκίες του, για να μπορέσει εν τέλει να γίνει μία ολοκληρωμένη και ισορροπημένη προσωπικότητα και εγώ αυτή την περίοδο αυτό προσπαθώ να κάνω δίνοντας καθημερινά, όπως και όλοι μας πιστεύω, τον δικό μου προσωπικό αγώνα....που θα πάει θα τα καταφέρω...:)(ελπίζω δηλαδή):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το καλοκαίρι είναι η μεταβατική μου περίοδος από την παιδική στην εφηβική ηλικία. Κι είναι απαίσια :mad:. Δεν έχω όρεξη για οτιδήποτε έκανα παλιά, με το ζόρι παίζω, αλλά το κακό είναι ότι δεν έχω αναπτύξει ακόμα καινούριες συνήθειες :(.

Υπομονή κι όλα λύνονται :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top