• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την γνωμη σας:)
Εχει τυχει και ενα μηνα να μην μου ρθει καθολου!Αν συνεχιστει θα συμβουλευτω γιατρο ..
Εμένα μου έχει συμβεί άκρως αντίθετο να μου κρατήσει 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά η περίοδος τα είχα παίξει στα αλήθεια:whistle:
Αλλά όλα ήταν εντάξει δεν είχα κάτι :angelnot:

κοριτσια...οσες εχετε δυνατους πονους και μονο(εσεις που λετε οτι με ντεπον σας περνανε ολα μην σχολιασετε χαχαχα :whistle: ) πως το αντιμετωπιζετε;εγω εχω δοκιμασει τα παντα (αντισυλληπτικα,γυμναστικη,βοτανα) και υπαρχουν φορες που με πηγαινουν στο νοσοκομειο για ενδοφλεβια ενεση..μονο τα μεσουλιντ με βοηθανε αλλα και αυτα για λιγες ωρες,μετα ξεκιναει παλι το πανηγυρακι :/: ...αν εχετε δοκιμασει κατι και ειδατε διαφορα πειτε μου κ εμενα που ταλαιπωρουμε χρονια ολοκληρα...:(
Εγώ δεν παίρνω καν χάπια αν και ο πόνος δεν υποφέρεται είναι σαν να σε σφάζουν...
Εγώ το αντιμετωπίζω σπάνια με θερμοφόρα με ζεστό νερό αλλά κυρίως με υπομονή και ξέρω τι σημαίνει πόνος κοριτσάκι είμαι και εγώ και τον νιώθω μια φορά τον μήνα:redface:
Μείωσε τα χάπια όσο και να πονάς θα σου περάσει κάποια στιγμή :whistle:....Έλεος με τα χάπια πια ότι και να πάθετε αμέσως χάπια υπομονή ρε κορίτσια θα πάθετε ανοσία/κάτι τέτοιο τέλος πάντων :hehe: και δεν θα σας πιάνουν καθόλου μετά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εγώ δεν παίρνω καν χάπια αν και ο πόνος δεν υποφέρεται είναι σαν να σε σφάζουν...
Φααααακ:jumpy:
Πωπωπ πως την παλευεται ρεεε\
:/::/::/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Φααααακ:jumpy:
Πωπωπ πως την παλευεται ρεεε\
:/::/::/::/::/::/:
Με υπομονή ρε:worry::worry::worry::worry::worry:
Και μετά εσείς παραπονιέστε αν χτυπήσετε λίγο το πόδι σας ή τίποτα άλλο χαχαχα:P
Άντε άντε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ δεν πονάω καθόλου πάντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Εγώ δεν πονάω καθόλου πάντως.:P

Και εγώ στην αρχή :'( δεν πόναγα.
Αλλά για έναν ανεξήγητο λόγο άρχισε την πρώτη μέρα για 4 ώρες ακριβώς:P να με πιάνει ένας πόνος σκέτο μαρτύριο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
και εγώ πονάω δυστυχώς ! την πρώτη μέρα όμως μόνο. Όσο αντέχω τον πόνο είμαι απλά ξαπλωμένη...Αν αρχίσω και τρέμω από τον πόνο( συμβαίνει συχνά) πίνω DEPON maximum 1000mg ! Μαρή claire προφανώς εσένα δε σε πιάνει ε;:( ( Buskopan δοκίμασες; )[ ωραίο nickname!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τυχερούλες!!!!:cry_x:
Ναι η αλήθεια είναι ότι νιώθω πολύ τυχερή που δεν πονάω. Ξέρω άτομα που πονάνε τραγικά:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Και εγω ποναω πολυ (κοιλια,μεση)..ειδικα την 1η μερα..αφορητος πονος:worry:...ευτυχως οχι και ΚΑΘΕ φορα ομως...παρατηρησα οτι στο γυμνασιο πονουσα πολυ περισσοτερο και ζαλιζομουνα κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Φααααακ:jumpy:
Πωπωπ πως την παλευεται ρεεε\
:/::/::/::/::/::/:
Την παλευουμε ...δεν εχουμε κ αλλη επιλογη;):P
Γι αυτο αγορακια μην κλαιτε κ εσεις μολις χτυπησετε λιγο το ποδαρακι σας XD!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Την παλευουμε ...δεν εχουμε κ αλλη επιλογη;):P
Γι αυτο αγορακια μην κλαιτε κ εσεις μολις χτυπησετε λιγο το ποδαρακι σας XD!!!!
Καλά τα λες:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ δεν πονάω καθόλου πάντως.:P
Εγώ πάλι την ξεφορτώθηκα τελείως την περίοδο με την αντισυλληπτική ράβδο (Jadelle). :) Ναι ok, δεν είναι φυσιολογικό να σου κοπεί η περίοδος κλπ. κλπ., αλλά με είχε ενημερώσει ο γυναικολόγος μου ότι είναι κι αυτή μια πιθανή παρενέργεια κι ομολογώ ότι το ευχόμουν κιόλας. :P Πάντως καθόλου δε μου λείπει η περίοδος. Πριν τη ράβδο χρησιμοποιούσα για 1,5 χρόνο τον κολπικό δακτύλιο (Nuvaring) και είχα σταθερό κύκλο, μικρή ροή και σπάνια πονούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ πάλι την ξεφορτώθηκα τελείως την περίοδο με την αντισυλληπτική ράβδο (Jadelle). :) Ναι ok, δεν είναι φυσιολογικό να σου κοπεί η περίοδος κλπ. κλπ., αλλά με είχε ενημερώσει ο γυναικολόγος μου ότι είναι κι αυτή μια πιθανή παρενέργεια κι ομολογώ ότι το ευχόμουν κιόλας. :P Πάντως καθόλου δε μου λείπει η περίοδος. Πριν τη ράβδο χρησιμοποιούσα για 1,5 χρόνο τον κολπικό δακτύλιο (Nuvaring) και είχα σταθερό κύκλο, μικρή ροή και σπάνια πονούσα.
Δεν έχει επιπτώσεις αυτό στον οργανισμό σου όμως;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάλι την ξεφορτώθηκα τελείως την περίοδο με την αντισυλληπτική ράβδο (Jadelle). :) Ναι ok, δεν είναι φυσιολογικό να σου κοπεί η περίοδος κλπ. κλπ., αλλά με είχε ενημερώσει ο γυναικολόγος μου ότι είναι κι αυτή μια πιθανή παρενέργεια κι ομολογώ ότι το ευχόμουν κιόλας. :P Πάντως καθόλου δε μου λείπει η περίοδος. Πριν τη ράβδο χρησιμοποιούσα για 1,5 χρόνο τον κολπικό δακτύλιο (Nuvaring) και είχα σταθερό κύκλο, μικρή ροή και σπάνια πονούσα.

αντισυλληπτική ράβδο;;
Τι φάση;
Και τι εννοείς σου κόπηκε η περίοδος;
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ πάλι την ξεφορτώθηκα τελείως την περίοδο με την αντισυλληπτική ράβδο (Jadelle). :) Ναι ok, δεν είναι φυσιολογικό να σου κοπεί η περίοδος κλπ. κλπ., αλλά με είχε ενημερώσει ο γυναικολόγος μου ότι είναι κι αυτή μια πιθανή παρενέργεια κι ομολογώ ότι το ευχόμουν κιόλας. :P Πάντως καθόλου δε μου λείπει η περίοδος. Πριν τη ράβδο χρησιμοποιούσα για 1,5 χρόνο τον κολπικό δακτύλιο (Nuvaring) και είχα σταθερό κύκλο, μικρή ροή και σπάνια πονούσα.

Κάνε ένα "explain"...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όντως..εξήγησε λίγο...δεν σε πιάνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
αντισυλληπτική ράβδο;;
Τι φάση;
Και τι εννοείς σου κόπηκε η περίοδος;
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ; :|
Είναι μια μικρή ράβδος, η οποία εμφυτεύεται στο μπράτσο. Σου παρέχει αντισύλληψη για 3-5 χρόνια (ανάλογα το προϊόν) κι ύστερα πρέπει να αφαιρεθεί. Εφόσον δεν αντικατασταθεί με καινούρια, επανέρχεται η περίοδος και μπορείς να μείνεις έγκυος. Και φυσικά αν θελήσει η γυναίκα να κάνει παιδιά νωρίτερα, μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να πάει στο γυναικολόγο να την αφαιρέσει, δε τη δεσμεύει για 5 χρόνια ντε και καλά. Ορμονική αντισύλληψη είναι, όπως τα χάπια. Τα χάπια σχεδόν πάντα σου σταθεροποιούν τον κύκλο, επειδή παίρνεις 21 χάπια και μέσα στις επόμενες 7 μέρες σου έρχεται περίοδος. Η ράβδος δε σου σταθεροποιεί τον κύκλο, αντιθέτως μπορεί να γίνει ασταθής. Σε άλλες μένει σταθερός, άλλες αδιαθετούν μία φορά στο τρίμηνο, άλλες 1-2 φορές το χρόνο κι άλλες καθόλου όσο χρησιμοποιούν τη ράβδο. Εγώ την έβαλα τον Ιούνιο του 2012, η πρώτη περίοδος μου ήρθε κανονικά και τώρα νομίζω έχω να αδιαθετήσω από τον Οκτώβριο. Ούτε που θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Είναι μια μικρή ράβδος, η οποία εμφυτεύεται στο μπράτσο. Σου παρέχει αντισύλληψη για 3-5 χρόνια (ανάλογα το προϊόν) κι ύστερα πρέπει να αφαιρεθεί. Εφόσον δεν αντικατασταθεί με καινούρια, επανέρχεται η περίοδος και μπορείς να μείνεις έγκυος. Και φυσικά αν θελήσει η γυναίκα να κάνει παιδιά νωρίτερα, μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να πάει στο γυναικολόγο να την αφαιρέσει, δε τη δεσμεύει για 5 χρόνια ντε και καλά. Ορμονική αντισύλληψη είναι, όπως τα χάπια. Τα χάπια σχεδόν πάντα σου σταθεροποιούν τον κύκλο, επειδή παίρνεις 21 χάπια και μέσα στις επόμενες 7 μέρες σου έρχεται περίοδος. Η ράβδος δε σου σταθεροποιεί τον κύκλο, αντιθέτως μπορεί να γίνει ασταθής. Σε άλλες μένει σταθερός, άλλες αδιαθετούν μία φορά στο τρίμηνο, άλλες 1-2 φορές το χρόνο κι άλλες καθόλου όσο χρησιμοποιούν τη ράβδο. Εγώ την έβαλα τον Ιούνιο του 2012, η πρώτη περίοδος μου ήρθε κανονικά και τώρα νομίζω έχω να αδιαθετήσω από τον Οκτώβριο. Ούτε που θυμάμαι.

Δεν εγκυμονεί κάποιους κινδύνους αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν εγκυμονεί κάποιους κινδύνους αυτό;
Πολλά έχουν ειπωθεί και λέγονται για την ορμονική αντισύλληψη. Είναι αυτονόητο ότι πάντα πρέπει να συμβουλευόμαστε το γυναικολόγο μας για τέτοια θέματα κι εφόσον το εγκρίνει ο γιατρός, η τελική απόφαση είναι δική μας. Προσωπικά το βλέπω σαν μια εναλλακτική για τα χάπια και μου το πρότεινε κι ο γυναικολόγος μου. Άλλες κοπέλες πάλι ούτε τα χάπια εμπιστεύονται, αιώνιο debate είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top