Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν λεω ειναι καλο αλλα οχι οκταπυρηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
γιατι θελεις σωνει και καλα οκταπυρηνο; Εχω δει κινεζικο οκταπυρηνο να σερνεται επειδη το λογισμικο ηταν βαρυ. Αν το λογισμικο ειναι καλο, δεν θα εχεις προβλημα με τατραπυρηνα ή διπυρηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ειχα τετραπυρηνο κινητο LG και περα που δεν επιανε το GPS εφτασε σε σημειο να κολλαει και στο ξυπνητητι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι πυρήνες δεν έχουν καμία σημασία. Έχω το s3 mini όπως σου είπα που είναι διπύρηνο 1ghz και μάλιστα παλιό μοντέλο και πάει σφαίρα ενώ το έχω φορτώσει με εφαρμογές. Το θέμα είναι πόσο καλά έχει προσαρμόσει ο κατασκευαστής το λογισμικό πάνω στην συσκευή. Έχω δει οκταπύρηνα κινέζικα που κολλάνε σαν να είχαν ένα πυρήνα 300mhz (όχι από εταιρείες όπως η lenovo και η huawei βέβαια, αυτές πιστεύω ότι έχουν καλές υλοποιήσεις)
Πάρε για παράδειγμα τα iphone, πόσους πυρήνες έχουν και πόσο γρήγορα τρέχουν?
Το τετραπύρηνο lg σου το πιο πιθανό είναι ότι είχε μαζέψει πολλά σκουπίδια και εφαρμογές που κατανάλωναν πολύ ram, δεν νομίζω η lg να μην είχε καλή υλοποίηση. Αυτά πρέπει να τα κοιτάς και μόνος σου, διαφορετικά ότι κινητό και να πάρεις θα κολλάει, όχι λόγω επεξεργαστή αλλά λόγω κακής διαχείρισης εκ μέρους σου. Βάλε κάποια εφαρμογή όπως το cleanermaster που σου δείχνει ποιες εφαρμογές ανοίγουν αυτόματα χωρίς να το βλέπεις και πόση ram σου δεσμεύουν.
Επιμένω πάντως σε κάποιο κινητό όπως το s4 mini
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω εχω LG G2, εχω βαλει Cyanogenmod και παει κυριολεκτικα γαμιωντας. Αυτο οτι θα παρεις οκταπυρηνο και δεν θα σου κολλησει ειναι μαλακιες. Αν το λογισμικο ειναι φορτωμενο με σκαρταδουρα τοτε πιθανως να εχει lag. Τοσος κοσμος με 4πυρηνα λες να εχει κινητα που σερνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγω εχω LG G2, εχω βαλει Cyanogenmod και παει κυριολεκτικα γαμιωντας. Αυτο οτι θα παρεις οκταπυρηνο και δεν θα σου κολλησει ειναι μαλακιες. Αν το λογισμικο ειναι φορτωμενο με σκαρταδουρα τοτε πιθανως να εχει lag. Τοσος κοσμος με 4πυρηνα λες να εχει κινητα που σερνονται;

Ποια έκδοση έχεις? Σου φτάνει ο χώρος που έχει? Το ότι δεν παίρνει sd με προβληματίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ποια έκδοση έχεις? Σου φτάνει ο χώρος που έχει? Το ότι δεν παίρνει sd με προβληματίζει.

Την 16αρα εχω. Γενικα δεν με απασχολει ο χωρος γιατι δεν εχω ουτε 4GB μουσικη ξερω γω ουτε περναω σειρες. Αν σε ενδιαφερουν τετοια πραγματα, τοτε τα 16 ειναι λιγα. Κυκλοφορει ομως και το 32αρι που πλεον καλυπτεται κανονικα απο την εγγυηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ για κάποιο κινητό,όχι extreme χρήση μόνο για τηλέφωνα -ίσως και για μουσική-
μαξ κανα 150αρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ για κάποιο κινητό,όχι extreme χρήση μόνο για τηλέφωνα -ίσως και για μουσική-
μαξ κανα 150αρι

Motorola moto g.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ για κάποιο κινητό,όχι extreme χρήση μόνο για τηλέφωνα -ίσως και για μουσική-
μαξ κανα 150αρι

Ή το Moto G (2ης γενιας) ή το Lumia 640, το πηρε η αδερφη μου πριν λιγες μερες και ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Ωραίο το moto g αλλά σε όσα shops έψαξα και στα σκρουτζομαγαζα είναι 50-100 πάνω από το budget μου μάλλον θα περιμένω ακόμα λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
To Dual εχει 175€, δεν νομιζω να πεσει κι αλλο.

Αλλα επαναλαμβανω οτι αν θες μονο για απλη χρηση κοιτα και Windows Phone...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Darth πιστεύεις πως τώρα με την κυκλοφορία του G4, να πέσουν τα G2 και G3? Αν ναι, πόσο καιρό κάνουν να πέσουν συνήθως τα κινητά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Darth πιστεύεις πως τώρα με την κυκλοφορία του G4, να πέσουν τα G2 και G3? Αν ναι, πόσο καιρό κάνουν να πέσουν συνήθως τα κινητά?

Το G3 θα πεσει αλλα πιστευω οτι πιθανον να σταματησει η παραγωγη του G2, οποτε τα μαγαζια απλα θα πουλανε τα τελευταια κομματια και δεν θα το σκοτωσουν. Αν δεν βιαζεσαι και δεν ειναι πολυ περιορισμενο το budget σου, σκεψου μηπως περιμενεις να παρεις το νεο LG Nexus 5 που φημολογειται οτι θα βγει πριν το τελος του 14 και η τιμη ακομα και στην αρχη θα ειναι ανθρωπινη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
To Dual εχει 175€, δεν νομιζω να πεσει κι αλλο.

Αλλα επαναλαμβανω οτι αν θες μονο για απλη χρηση κοιτα και Windows Phone...
Έχω το lumia 520 και το Windows Phone με απογοήτευσε, ίσως φταίει το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά θα κοιτάξω και τα wp ευχαριστώ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το G3 θα πεσει αλλα πιστευω οτι πιθανον να σταματησει η παραγωγη του G2, οποτε τα μαγαζια απλα θα πουλανε τα τελευταια κομματια και δεν θα το σκοτωσουν. Αν δεν βιαζεσαι και δεν ειναι πολυ περιορισμενο το budget σου, σκεψου μηπως περιμενεις να παρεις το νεο LG Nexus 5 που φημολογειται οτι θα βγει πριν το τελος του 14 και η τιμη ακομα και στην αρχη θα ειναι ανθρωπινη ;)

Μπορώ να περιμένω γενικά και αρκετούς μήνες, αρκεί να πάρω ένα καλό κινητό σε μικρή τιμή.

Το budget μου είναι αυστηρώς κάτω από 300 ευρώ, θα έλεγα hard limit τα 250, και απλώς ήλπιζα να πέσουν τα G2-G3 :) Το νέο Nexus θα είναι σίγουρα 300+ ίσως και 400.

Επίσης, γνωρίζεις τι γίνεται με τις μη international εκδόσεις κινητών? Πχ η LG G3 32GB D850 κοστίζει ~250 ευρώ στο ebay ενώ η international (D855) είναι 340+. Λέει ότι το network είναι AT&T αλλά το πουλάνε σαν factory unlocked. Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και να βάλω vodafone πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μπορώ να περιμένω γενικά και αρκετούς μήνες, αρκεί να πάρω ένα καλό κινητό σε μικρή τιμή.

Το budget μου είναι αυστηρώς κάτω από 300 ευρώ, θα έλεγα hard limit τα 250, και απλώς ήλπιζα να πέσουν τα G2-G3 :) Το νέο Nexus θα είναι σίγουρα 300+ ίσως και 400.

Επίσης, γνωρίζεις τι γίνεται με τις μη international εκδόσεις κινητών? Πχ η LG G3 32GB D850 κοστίζει ~250 ευρώ στο ebay ενώ η international (D855) είναι 340+. Λέει ότι το network είναι AT&T αλλά το πουλάνε σαν factory unlocked. Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και να βάλω vodafone πχ?

Το G3 σε καποιους μηνες θα εχει φτασει τα λεφτα που ζητας αλλα να ξερεις εχουν ακουστει πολυ περισσοτερα παραπονα σε σχεση με το G2, και φυσικα την εκδοση των 32 που εχει 3GB Ram. To G2 τωρα νομιζω ειναι εντος του budget σου.

Πρεπει να ελεγξεις ποιες εκδοσεις καλυπτει η αντιπροσωπεια για εγγυηση, το κινητο θα δουλευει με ελληνικη καρτα αφου ειναι unlocked αλλα ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μη σε καλυπτει η εγγυηση. Παρε ενα τηλεφωνο στην Procordia που ειναι το επισημο σερβις της LG στην Ελλαδα και ρωτα τους, νομιζω καλυπτουν μονο τις εκδοσεις που εισαγονται στην Ελλαδα, οποτε μαλλον η εκδοση της ΑΤ&Τ θα ειναι εκτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία. Κανένα worth κινητό εκτός από αυτά παίζει σε αυτό το budget? Γενικά όσο και να έχω ψάξει και να έχω κάνει συγκρίσεις, αυτά τα δυο προτείνονται ως καλύτερα. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το sony z1 compact αλλά και για κάτι κινέζικα τα οποία δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πως σας φαινεται αυτό το κινητο στα 234 ευρω;


https://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-P8-Lite-Dual-16GB.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top