Django Unchained (2012)

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶδα τὴν τελευταία ταινία τοῦ Quentin Tarantino. Δὲ θὰ μπῶ σὲ λεπτομέρειες. Ἂν θέλετε νὰ δῆτε μιὰ μίξη ἀπὸ ταινίες ὅπως «Ὁ καλὸς ὁ κακὸς καὶ ὁ ἄσχημος», «Μονομαχία στὸ Ἒλ Πάσο», «Kill Bill», «Inglourious Basterds», «Βόρειοι καὶ Νότιοι» (τὴ γνωστὴ τηλεταινία) καὶ κάποιες ἄλλες τὶς ὁποῖες δὲν ἔχω ὑπ΄ ὄψιν, μπορεῖτε νὰ δῆτε αὐτὴν τὴν ταινία.

Κατὰ τἄλλα, πρόκειται γιὰ τὴν χειρότερη ταινία τοῦ Tarantino μὲ ἐξαίρεση ἴσως τὸ Death Proof. Ἂν εἶστε φὰν τοῦ συγκεκριμένου σκηνοθέτη ὅπως ἐγώ, δεῖτε την ἔτσι γιὰ τὴν ἐμπειρία.

Βαθμολογία 5,5/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Django:

βαθμολογία: 10/10

(4 επειδή είναι ταραντίνο +2 επειδή ο Κινγκ Σουλντζ είναι ο πιο πολυεπίπεδος χαρακτήρας όλων των ταινιών του, +3 επειδή ο ηθοποιός που υποδύεται τον Κινγκ είναι όλα τα λεφτά και +1 γιατί είμαι ανοιχτοχέρης)

Μετά τα σχετικά μέτρια Ντεθ Προυφ και Ινγλόρίους Μπάστερντς, έφτιαξε επιτέλους μια ταινία που αξίζει να συζητάς. Η τριάδα των πρωταγωνιστών (Φοξ, Ντι Κάπριο, Βαλτζ) δένει πολύ καλά, ενώ ο Σάμιουελ Τζάκσον είναι απολαυστικότατος σαν badass niga. Η εμφάνιση του Ταραντίνο σαν retarded WASP είναι ωραία πινελιά. Αν και θα ξενίσουν τους κουλτουριάρηδες οι διάλογοι των ηθοποιών, οι οποίοι πάντως δεν διαφέρουν από το ύφος του κιλλ μπιλλ και του παλπ φίξιον, θα ευχαριστηθούν τη μουσική της ταινίας.

Το φιλμάκι είναι η προθέρμανση πριν την ταινία του Ροντρίγκεζ, Ματσέτε Κιλλς, σίκουελ του Ματσέτε. Σε λίγους μήνες επανέρχεται δριμύτερος ο Ντάνι Τρέχο.

Δείτε το άξεστοι βλάχοι και σταματήστε να θεωρείτε καλή ταινία το Λίνκολν. Ήταν μέτριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως δεν ήταν από τις καλύτερες ταινίες του Ταραντίνο. Επ ουδενί δεν συγκρίνεται με το Pulp Fiction ή το Kill Bill 1 (τα άλλα δεν μου άρεσαν τόσο). Και πολύ μουσική, η οποία προσωπικά μάλλον με κούραζε, ενώ συνήθως η μουσική στις ταινίες του Ταραντίνο τα σπάει! Ακόμα και το Dusk till Dawn που δεν μ' άρεσε τόσο, καλύτερο ήταν :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
πολύ καλή ήταν σε γενικές γραμμές,αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας... ένα 7/10 θα έβαζα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γενικά, είμαι πολύ fan του Tarantino και με ξετρέλανε και το cast. Για αυτό το λόγο και παρόλο που δεν μου αρέσουν τα westerns ανυπομονούσα πάρα πολύ για την ταινία αρκετούς μήνες πριν βγει στις αίθουσες. Και δεν απογοητεύτηκα! Θύμιζε πολύ Tarantino με τις βίαιες σκηνές κλπ. οι οποίες μου άρεσαν και οι ερμηνείες ήταν εξαιρετικές από τους Christoph Waltz, Leo DiCaprio, Sam Jackson. Θεωρώ βέβαια ότι δεν φτάνει το μεγαλείο του Pulp Fiction σε καμία περίπτωση... Για μένα στα ίδια επίπεδα με το Inglorious Basterds, ίσως λίγο καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top