• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

«Τα παιδιά των ανθρώπων»ή Ανθρώπινη Γονιμότητα στην εποχή μας

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
γιατί είναι δεδομένο ότι όπως και στη φύση δεν γίνεται με την πρώτη πάντα το ζητούμενο, έτσι και με την τεχνητή μέθοδο, δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει με την πρώτη!

ε ας πανε να υιοθετησουν ενα παιδακι τοτε...:worry:
γιατι να χαλασουν τοσα λεφτα τζαμπα και βερεσε;
αντε το πολυ πολυ να προσπαθησουν και δευτερη... οχι παραπανω ομως:worry:
εγω εχω ακουσει περιπτωσεις που κανανε απετυχημενες εξωσωματικες πανω απο 3-4 φορες...γιατι δλδ; τοσα παιδακια εχει εξω που περιμενουν μια ζεστη αγκαλια και ενα χαδι... πρεπει σωνει και καλα να ειναι δικο μας;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ιsi μου...μιλάς για διαφορετικές περιπτώσεις... Για διαφορετικές καταστάσεις εγκυμοσύνης....
Δεν ξέρω βέβαια να πω αν απλά έτυχε... ή απλά όντως κάτι δεν πάει καλά με την γονιμότητα μας....
Το θέμα είναι ότι τώρα έχουμε την επιστήμη που μας βοηθάει τόσο στο να συλλάβουμε, όσο και να γεννήσουμε ακόμα και με επιπλοκές :)

@viki....δεν είμαι κατά της υιοθεσίας... θα ήθελα να υιοθετήσω ένα μωρό... αλλά προσωπικά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θέλω να προσπαθήσω όταν έρθει η ώρα να αποκτήσω το μωρό μου...και ας αποτύχουν 3-4 εξωσωματικές... θα το σταματήσω όταν καταλάβω ότι δεν γίνεται.... ή δεν αντέχω άλλες προσπάθειες
Οπότε θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό η κάθε γυναίκα να προσπαθεί πάνω από μία φορά με εξωσωματική.... ή να προσπαθεί όσο αντέχει και μπορεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω διαβάσει πως ένας από τους σημαντικότερους λόγους που δημιουργούν προβλήματα στην γονιμότητα είναι τα ΣΜΝ. Μερικά μπορεί να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό τα αναπαραγωγικά όργανα.

Πέρα από αυτά, καθώς θέλω ούτως ή άλλως να υιοθετήσω, θεωρητικά μιλώντας δε νομίζω να μπω ποτέ στην διαδικασία να σπαταλήσω χρόνο, χρήμα κι ενέργεια σε διαδικασίες τεχνητής γονιμοποίησης για να φέρω στον κόσμο το ΔΙΚΟ μου παιδί. Αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oikologos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Το θέμα μου φάνηκε ενδιαφέρον γιατί την περίοδο αυτή είναι και η γυναίκα μου έγκυος. Ήθελα να πω μερικά πράματα.
Καταρχήν ο κύριος λόγος προβλημάτων γονιμότητας είναι ότι οι γυναίκες πια γεννούν σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τους άντρες που ελαττώνεται η "δύναμη" του σπέρματος με την ηλικία. Φυσικά ισχύουν και όλα όσα αναφέρθηκαν για τον τρόπο ζωής μας σήμερα που επηρεάζουν κι αυτά.
Οι παλιότερες γυναίκες που λέμε ότι γεννούσαν μέσα σε σταύλους κ.λ.π. στα 20 και μετά θεωρούνταν γεροντοκόρες έτσι. Η καθεμιά από αυτές που κάνουν διάφορες προσπάθειες στα 20 πιστεύω ότι σε μεγάλο ποσοστό δε θα είχαν πρόβλημα. Θα γράψω κι άλλα στη συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oikologos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λένε για τους άντρες ότι έχει αυξηθεί η "αναποτελεσματικότητά τους" λόγω διαφόρων προβλημάτων και συνηθειών της καθημερινής ζωής, πολλά από τα οποία αναφέρθηκαν και παραπάνω. Μία εκδοχή λέει ότι ο άντρας σήμερα φοράει στενά παντελόνια (κυρίως για τα τζην λέγανε) και ότι αυτό επηρεάζει και διάφορες άλλες για μένα μπαρούφες. Αυτό το λέω με τη λογική ότι είναι δυνατόν να επηρεάζει αυτό και πριν 50 χρόνια να μην επηρέαζε η ... Ιππασία; Έχετε καβαλήσει άλογο ή γάιδαρο; Τί στενά παντελόνια και λαλακίες.
Αλλά θα πω και κάτι άλλο για προβληματισμό. Όπως ίσως γνωρίζεται στα αρσενικά γουρούνια (και σε άλλα ζώα) γίνεται ευνουχισμός για να μην μυρίζει το κρέας όταν αυτά μεγαλώσουν. Αυτό παραδοσιακά γινόταν με χειροκίνητο τρόπο και μάλιστα κατευθείαν γινόταν και μεζές τα εξαγώμενα από αυτή τη διαδικασία αμελέτητα.
Τώρα στα χοιροστάσια δεν κάθονται, όπως καταλαβαίνετε, να ευνουχίζουν τα πολλά γουρούνια τους. Τί κάνουν λοιπόν; Τους δίνουν ένα χημικό και τους προκαλούν στείρωση. Και μετά εμείς τρώμε τη μπριζόλα...
Παρ'όλο που δεν μπορώ να αμφισβητήσω την έρευνα για τα στενά παντελόνια, που ανέφερα παραπάνω, με προβληματίζει που δεν γίνεται αντίστοιχη για αυτό το θέμα.

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω και την προσωπική μου εμπειρία.
Είμαι 3 χρόνια παντρεμένος. 10 μήνες μετά το γάμο μου η γυναίκα μου έκανε μεταμόσχευση νεφρού. Ως εκ τούτου δεν μπορούσαμε να προσπαθήσουμε για παιδί ως τον τελευταίο Γενάρη. Παράλληλα πριν μας αφήσουν ελεύθερους έπρεπε να αλλάξει ένα φάρμακο η γυναίκα μου για να έχει τις λιγότερες πιθανότητες τερατογένεσης και εξαιτίας του ότι θα έμπενε σε μια διαδικασία για να το κάνει αυτό, οι γιατροί μας πρότειναν να κάνω κι εγώ εξέταση σπέρματος ώστε να μη το κάνουμε τζάμπα.
Στην εξέταση προέκυψε ότι έχω μέτρειες "αποδόσεις" και ίσως θα πρέπει να μπω σε διαδικασία να το ψάξω περισσότερο, αυτό μου πρότεινε και ο γιατρός. Εγώ αρνήθηκα μέχρι τουλάχιστον να προσπαθήσουμε και αν δε γίνεται να το δούμε.
Με τη δεύτερη γόνιμη περίοδο της γυναίκας μου συνέλαβε. Πιθανόν να μην είχαμε πάρει είδηση για τις δικές μου μέτριες "αποδόσεις" αν δεν το είχαμε ψάξει από πριν.
Έτσι γίνεται με τη συμβατική ιατρική. Για να είναι καλλυμένοι οι γιατροί σε στέλνουν σε διάφορες εξετάσεις που τις περισσότερες φορές είναι ενδείξεις για την εξήγηση διάφορων πραγμάτων και αδιάσειστα στοιχεία. Με τον τρόπο αυτό δημιουργούν και μεροκάματα για συναδέλφους. Η διαφορά μεταξύ των γιατρών σήμερα και των παλαιοτέρων είναι σαν τη διαφορά του συνεργείου με το service αντιπροσωπείας. Το συνεργείο προσπαθεί να σου διορθώσει το πρόβλημα ψάχνοντας και διορθώνοντας ακόμη και τα εξαρτήματα και όταν ο μάστορας είναι "μάστορας" καταλαβαίνει από τον ήχο τί έχει η μηχανή, ενώ στην αντιπροσωπεία σου βάζουν τον εγκέφαλο και ότι δε λειτουργεί χρειάζεται άλαγμα ή τέλος πάντων αυτό φταίει. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί ο μάστορας να μη σου φτιάξει καλά το αυτοκίνητο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά σίγουρα ξέρει καλύτερα πως δουλεύει αυτό.
Δείτε την αναλογία της μεταφοράς σε σχέση με τις καισαρικές που γίνονται για ψύλου πήδημα πια, ενώ στο παρελθόν οι μαμές κατάφερναν να γυρίζουν το παιδί όπως έπρεπε και να σε ξεγεννούν χωρίς πρόβλημα. Βέβαια υπήρχαν και θάνατοι τότε, αλλά και σήμερα γίνεται υπερβολικοί χρήση της καισαρικής. Οι γιατροί, όπως συμβαίνει και με ένα σωρό άλλες ειδικότητες και επαγγέλματα, δεν είναι πια "μαστόρια".

Έτσι γίνεται με τη συμβατική ιατρική. Για να είναι καλλυμένοι οι γιατροί σε στέλνουν σε διάφορες εξετάσεις που τις περισσότερες φορές είναι ενδείξεις για την εξήγηση διάφορων πραγμάτων και αδιάσειστα στοιχεία.

Και όχι αδιάσειστα στοιχεία ήθελα να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Oikologε καλωσόρισες και σε ευχαριστούμε για την πολύτιμη συμμετοχή σου στο θέμα.
Εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι σε πόστ που ήδη έχεις δημοσιεύσει, μπορείς να πατάς το κουμπί που γράφει επεξεργασία! :)
Γενικά να ξέρεις, αποφεύγουμε τα απανωτά ποστ. :)

Αν χρειάζεσαι βοήθεια στείλε μου PM (προσωπικό μήνυμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oikologos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Oikologε καλωσόρισες και σε ευχαριστούμε για την πολύτιμη συμμετοχή σου στο θέμα.
Εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι σε πόστ που ήδη έχεις δημοσιεύσει, μπορείς να πατάς το κουμπί που γράφει επεξεργασία! :)
Γενικά να ξέρεις, αποφεύγουμε τα απανωτά ποστ. :)

Αν χρειάζεσαι βοήθεια στείλε μου PM (προσωπικό μήνυμα)
Σ' ευχαριστώ δεν το ήξερα. Ακόμη μαθαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Το θέμα μου φάνηκε ενδιαφέρον γιατί την περίοδο αυτή είναι και η γυναίκα μου έγκυος. Ήθελα να πω μερικά πράματα.
Καταρχήν ο κύριος λόγος προβλημάτων γονιμότητας είναι ότι οι γυναίκες πια γεννούν σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τους άντρες που ελαττώνεται η "δύναμη" του σπέρματος με την ηλικία. Φυσικά ισχύουν και όλα όσα αναφέρθηκαν για τον τρόπο ζωής μας σήμερα που επηρεάζουν κι αυτά.
Οι παλιότερες γυναίκες που λέμε ότι γεννούσαν μέσα σε σταύλους κ.λ.π. στα 20 και μετά θεωρούνταν γεροντοκόρες έτσι. Η καθεμιά από αυτές που κάνουν διάφορες προσπάθειες στα 20 πιστεύω ότι σε μεγάλο ποσοστό δε θα είχαν πρόβλημα. Θα γράψω κι άλλα στη συνέχεια

επειδή είμαι κι εγώ έγκυος :P κι έχω ακούσει πολλές φορές τον τελευταίο καιρό το "σώπα μωρέ... στα παλιά τα χρόνια η γιαγιά μας...."
εννοώντας ότι τη σήμερον ημέρα τα ψειρίζουμε πολύ τα πράγματα....
εγώ έχω να ανταπαντήσω κάτι σε αυτό....
στα παλιά τα χρόνια η γιαγιά μου γέννησε 14 παιδιά... από αυτά ΜΟΝΟ τα 7 κατάφεραν να ζήσουν!!!
Κοινώς... το ένα στα δύο!
Σήμερα... οι γυναίκες δεν κάνουν 5-6 εγκυμοσύνες για να κρατήσουν 2 παιδιά...
Πασχίζουν οι γιατροί και οι επιστήμη, η γυναίκα να μένει έγκυος τόσες φορές όσα παιδιά θέλει να έχει και να μην υπάρχουν απώλειες.
Κάποτε το να χάσει μια μάνα το παιδί της, ήταν σχεδόν.... απλό
Ενα στα δύο ζούσε... το ήξεραν... μάθαιναν να ζουν με αυτό...
Πλέον ευτυχώς, τα πράγματα έχουν αλλάξει

Γενικά είμαι υπερ του να μην τσιγαριζόμαστε εύκολα και με το παραμικρό αλλά ας μην έχουμε σαν πρότυπο και 40 χρόνια πίσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μία εκδοχή λέει ότι ο άντρας σήμερα φοράει στενά παντελόνια (κυρίως για τα τζην λέγανε) και ότι αυτό επηρεάζει και διάφορες άλλες για μένα μπαρούφες. Αυτό το λέω με τη λογική ότι είναι δυνατόν να επηρεάζει αυτό και πριν 50 χρόνια να μην επηρέαζε η ... Ιππασία; Έχετε καβαλήσει άλογο ή γάιδαρο; Τί στενά παντελόνια και λαλακίες.
Λες να εκανε ποτε κανεις τοσες ωρες την ημερα, τοσες μερες το χρονο, τοσα χρονια, ιππασια...οσο τα τελευταια χρονια φορανε τζιν ; Ε δε νομιζω. Το συγκεκριμενο (και οχι μονο λογω τζιν αλλα για οτιδηποτε πιεζει,στενευει, δεν τα αφηνει να παιζουνε στον κηπο ρε αδερφε ! ), το εχω ακουσει κι εγω απο καθηγητες κλπ.

Και φυσικα εχουμε γενικη φυσικη κατασταση, καπνισμα κλπ.

Ο πλανητης προνοει. Πιο πολλοι ανθρωποι (και πιο πολλη μολυνση) ; --> μειωση παραγωγικοτητας για να κραταμε ισορροπιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά πιστέυω ότι φτέει η κακή ζωή ή η κακές συνθήκες της ζωή μας και ποιο πολλύ στις πόλεις, καυσαέρια και πολλύ πίεση κάνει τους ανθρώπους ποιο έθραυστους, πιστέυω ότι φτέει η ζωή που κάνουμε όλοι μας άλλοι με πολλές και άλλοι με λίγες καταχρίσεις δυστιχώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oikologos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λες να εκανε ποτε κανεις τοσες ωρες την ημερα, τοσες μερες το χρονο, τοσα χρονια, ιππασια...οσο τα τελευταια χρονια φορανε τζιν ; Ε δε νομιζω. Το συγκεκριμενο (και οχι μονο λογω τζιν αλλα για οτιδηποτε πιεζει,στενευει, δεν τα αφηνει να παιζουνε στον κηπο ρε αδερφε ! ), το εχω ακουσει κι εγω απο καθηγητες κλπ.

Έχεις δίκιο ίσως ήμουν πολύ ακαίος στην κριτική μου. Δεν ήθελα να ακυρώσω αυτά, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι υπάρχουν και άλλα που δε μας λένε και ίσως το παράδειγμα να μην ήταν καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
(όταν έσπασαν τα νερά ο γιατρός είδε πως το μωρό είχε κάνει κακάκια και έπρεπε να βγει).
ε? πως τα κανε τα κακάκια? πείτε μου και μένα το newbie:P

θυμάμαι πριν 6-7-8 χρόνια, που είχα πάει στο γυναικολόγο για το πρόγκρες με τις πολυκυστικές μου ωοθήκες: μου είχε πει, ότι είχαν εκφυλιστεί, ότι θα είχα ακανόνιστη περίοδο και ότι ίσως μου έπαιρνε παραπάνω από τις υπόλοιπες γυναίκες η τεκνοποίηση (γιατί άντε να πετύχεις το αυγό, όταν αυτό θα βγαίνει:P).
Δεν καπνίζω, δε πίνω, και τα τελευταία δύο χρόνια ασχολούμουν συστηματικά με το τέννις. Αποτέλεσμα ήταν να μείνω έγκυος με το που είπαμε "ξεκινάμε τη προσπάθεια". Ο άντρας καυχιέται για τα στρατιωτάκια του, αλλά μέσα μου ξέρω ότι ΟΛΑ παίζουν ρόλο...ακόμα και η ψυχολογία και των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έκανε κακάκια μες τη μήτρα κατά τη διάρκεια του τοκετού. Πρίν προλάβει να βγει όξω. Αυτό -λένε οι γιατροί-είναι δείγμα στρές και σημαίνει ότι κάτι το ενοχλεί. Εκτός αυτού όμως, λόγω μολύνσεων δεν μπορούν να το αφήσουν άπαξ και κάνει κακάκια πολύ ώρα μέσα.
(Η κόρη μου γεννήθηκε με σπυράκια στη μυτη εξ αιτίας αυτού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η φίλη μου γέννησε την Τετάρτη ένα αγοράκι με καισαρική. Είναι στην εντατική ακόμα... :)

Ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ από την αρχή ως το τέλος. Αλλά σίγουρα άξιζε τον κόπο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
H μόλυνση του περιβάλλοντος προκαλεί υπογονιμότητα
Πολλά χημικά δρουν στο ανθρώπινο σώμα σαν θηλυκές ορμόνες

Tου Γεωργίου Α. Ζουπάνου (1)

Πολύ συχνά αναφερόμαστε στα περιβαλλοντικά προβλήματα. Τα μεγάλα θέματα που προβάλλονται κατά κόρον από τον Tύπο είναι η μόλυνση του περιβάλλοντος, με την αύξηση του μεγέθους της τρύπας του όζοντος και την υπερθέρμανση του πλανήτη που προκαλεί την τήξη των πάγων της Ανταρκτικής, η καταστροφή των δασών κ. ά. Το περιβάλλον όμως δεν μολύνεται μόνο, αλλά και θηλυκοποιείται ή μάλλον θηλυκοποιείται μολυνόμενο. Τι είναι όμως η θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος; Είναι η αύξηση στο περιβάλλον που ζούμε των χημικών ουσιών εκείνων που το ανθρώπινο σώμα αναγνωρίζει και εκλαμβάνει ως θηλυκές ορμόνες. Η δράση τους επί του ανθρωπίνου σώματος είναι δηλαδή παρόμοια με εκείνη των θηλυκών ορμονών, των οιστρογόνων (δράση oestrogelike). Οι ουσίες αυτές εισέρχονται στο ανθρώπινο σώμα με την αναπνοή ή τις τροφές και δημιουργούν τα προβλήματα που θα αναφερθούν παρακάτω.

Aντισυλληπτική δράση

Κύριες ουσίες που το ανθρώπινο σώμα εκλαμβάνει ως οιστρογόνα είναι τα εντομοκτόνα, τα πλαστικά και τα λιπάσματα. Τα εντομοκτόνα (DTT και άλλα) χρησιμοποιούνται σε τεράστιες ποσότητες στις καλλιέργειες επί της γης και επί των φυτών, αλλά και ψεκαζόμενα από αέρος με αεροπλάνα ακόμα και για περιορισμό των ενοχλητικών κουνουπιών. Τα πλαστικά με τα οποία ερχόμαστε πλέον σε καθημερινή επαφή. Ποιος από μας δεν τρώει ή δεν πίνει κάθε μέρα μέσα σε πλαστικά σκεύη ή ποτήρια. Μικρομόρια των πλαστικών αυτών καταπίνουμε με την τροφή, τον καφέ και το νερό μας. Τέλος, πολλά λιπάσματα που εισέρχονται στο σώμα μας με τη διατροφική αλυσίδα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.

Οι ουσίες αυτές στον άνδρα δημιουργούν καταστάσεις θηλυκοποίησης και στη γυναίκα μπορούν να λειτουργήσουν ως αντισύλληψη. Είναι γνωστό ότι τα τελευταία χρόνια ο μέσος όρος ποιότητας και κατʼ επέκτασιν η δυνατότητα γονιμοποίησης του ανδρικού σπέρματος φθίνει. Στατιστικές μελέτες έχουν δείξει ότι μειώνεται ο μέσος αριθμός σπερματοζωαρίων ανά εκσπερμάτιση, αλλά και η μέση κινητικότητα αυτών, δηλαδή η δυνατότητά τους να ταξιδέψουν ψηλά μέσα στη μήτρα της γυναίκας και τις σάλπιγγες όπου θα συναντήσουν το ωάριο και θα το γονιμοποιήσουν. Ολο και περισσότερα ζευγάρια αντιμετωπίζουν προβλήματα υπογονιμότητας και αυξάνεται κάθε χρόνο ο αριθμός αυτών που προσφεύγουν στην εξωσωματική γονιμοποίηση. Σύντομα, και αυτός είναι σήμερα ο κύριος στόχος των γενετιστών, θα γίνεται η γονιμοποίηση του ωαρίου στο εργαστήριο λαμβάνοντας το ανδρικό γενετικό υλικό όχι από το σπερματοζωάριο αλλά από οποιοδήποτε κύτταρο του ανδρικού σώματος. Τα τελευταία όμως χρόνια, όπως φαίνεται και από την καθημερινή μου χειρουργική δραστηριότητα, αυξάνονται ραγδαία και τα προβλήματα των γεννητικών οργάνων των νεογέννητων αγοριών. Πρόσφατες στατιστικές που παρουσιάστηκαν στο τελευταίο Γαλλικό Ουρολογικό Συνέδριο έδειξαν ότι κυρίως σε αγροτικές περιοχές όπου η παραγωγή αγροτικών αγαθών ακολουθεί τις προσταγές της χημικής επιστήμης με τη χρήση όλων των προαναφερθέντων βοηθημάτων, τα τελευταία 10-15 χρόνια έχει πολλαπλασιαστεί επί 3,5 η συχνότητα εμφάνισης συγγενών ανωμαλιών των γεννητικών οργάνων, όπως η κρυψορχία και οι υποσπαδίες.

Κρυψορχία είναι η μη αυτόματη κατάβαση των όρχεων από την κοιλιά του εμβρύου όπου δημιουργούνται, μέσα στο σακούλι του οσχέου, πριν από τη γέννηση. Υποσπαδίας είναι η ατελής κατασκευή από τη φύση της ουρήθρας, με αποτέλεσμα το στόμιο από το οποίο βγαίνουν τα ούρα να μη βρίσκεται στην κορυφή του πέους, αλλά κάπου στην κάτω επιφάνεια του κορμού αυτού.

Η δημιουργία και η ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων του άρρενος κατά τη διάρκεια της κύησης προκαλείται και κατευθύνεται από τις ανδρικές ορμόνες, η δράση των οποίων προφανώς επηρεάζεται από τη δράση των ουσιών «oestrogelike». Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την προβληματική ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων του άρρενος από τη δημιουργία τους ήδη.

Aνησυχητική προοπτική

Η θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος προφανώς πρέπει να επηρεάζει και τον ψυχισμό-σεξουαλική συμπεριφορά του ανδρός. Με την παρουσία των ουσιών «oestrogelike» μειώνεται η επιθυμία για το άλλο φύλο, με αποτέλεσμα η συμπεριφορά των ανδρών να είναι πια ουδέτερη ή ακόμα και ομοσεξουαλική.

Συνολικά, η θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος και κατʼ επέκτασιν η θηλυκοποίηση του άνδρα, παρουσιάζεται σαν ένα σοβαρό πλέον θέμα το οποίο βάσει των ιατρικών στατιστικών μπορεί να πάρει μέσα στα επόμενα 40-50 χρόνια πολύ ανησυχητικές διαστάσεις. Καθήκον των επιστημονικών εταιρειών, αλλά και των κυβερνώντων είναι πλέον να ασχοληθούν σοβαρά με τα προβλήματα του περιβάλλοντος. H Παγκόσμια Oργάνωση Yγείας λάμπει διά της απουσίας της, ενώ θα έπρεπε οι αγώνες της να είναι τουλάχιστον μεγαλύτεροι από αυτούς που έχουν καταφέρει να αναπτύξουν άλλοι φορείς (αγώνες ενάντια του ρατσισμού, ενάντια της παιδικής εργασίας, της παγκοσμιοποίησης κ.λπ.).

Το κόστος των μέτρων που πρέπει να ληφθούν σίγουρα δεν είναι μεγαλύτερο από το κόστος των επιπτώσεων στην υγεία του ανθρώπινου είδους.

(1) O Γεώργιος Α. Ζουπάνος είναι χειρουργός παιδοουρολόγος, τ. λέκτωρ του Πανεπιστημίου της Besancon.

Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (4-4-2004)

Ζητώ συγνώμη για την έκταση του δημοσιεύματος και λυπάμαι που σε ένα βαθμό επιβεβαιώνει τους φόβους μου. Εύχομαι μονάχα η ίδια η ζωή να με διαψεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τουλάχιστον, δεν επιρρίπτει ευθύνες στους γιατρούς, όπως είχες αρχικά αναφέρει στο πρώτο πόστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε, εντάξει, αφού δε φταίνε οι γιατροί, όλα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα όλα καλά.
Απλά, να ξέρουμε τι λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Υπάρχει πιθανότητα να έχουν μερος της ευθύνης οι γιατροί?
Καλό θα ήταν επίσης να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άρα τελικά η ταινία Children of Men (2006), δεν φαίνεται να είναι τόσο επιστημονικής φαντασίας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top