Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σίγουρα τίποτα δεν κρατάει για πάντα και ακόμα και απόλυτοι που είμαστε πολλές φορές κακώς και είμαστε. Αλλά και χωρίς αυτές τις συζητήσεις, κουβέντα δε θα γινόταν...


ακριβώς :D

έχεις δίκιο, είναι πολύ όμορφο να χτίζονται παράλληλα δύο ζωές...
Παράλληλα όμως, όχι ταυτόσημα :)
Η ζωή του καθενός του ανήκει....
Κι αν αυτόν δεν τον νοιάζει που εσύ "ζεις ακόμα τη ζωή σου" ? Κι αν αυτόν δεν τον νοιάζει που "τώρα φτιάχνεσαι επαγγελματικά"?
Το γέμισμα στην ψυχή μας έρχεται από τελείως διαφορετικά πράγματα.... κι όταν κάτι τελειώνει και λέμε "μα το ήξερα από την αρχή", δεν είναι επειδή όντως το ξέραμε... είναι επειδή ψάχνουμε να βρούμε μια βεβαιότητα για να πονάμε λιγότερο
"Ηταν σίγουρο ότι εκεί θα καταλήξει" άρα.... "μην πονάς τόσο πολύ"
Είναι πιο εύκολο να πείσεις τον εαυτό σου ότι έκανες μια λάθος επιλογή παρά να αποδεχτείς ότι έχασες κάποιον που ήταν πολύ σημαντικός για σένα

Το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν στο παρόν θέμα
Οι άνθρωποι είμαστε πολύ περισσότερο από νούμερα
Είμαστε οι εμπειρίες μας κι όλα όσα έχουμε στην καρδιά μας
Αυτά δεν έχουν ηλικία σε καμία περίπτωση
Αυτό που μπορεί να γεμίσει την καρδιά σου από έναν άνθρωπο, δεν είναι το αν είναι 15 χρόνια μεγαλύτερος ή μικρότερος σου αλλά το τι σε κάνει να αισθάνεσαι κοντά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ειναι ωραίο να χτίζονται παράλληλα οι ζωές δυο ανθρώπων?



Απολύτως,
γιατί με μία στραβή,
γκρεμίζονται και παράλληλα.





Υγ. τι είπα, νοιώθω τύψεις τώρα που είμαι κάφρος. :/: Tς τς αίσχος και ντροπή.
Θα βάλω μια άσχετη εικονα
για να επανέλθουμε στον αυτισμό της ροζ ζωής:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ο ερως χρονια δεν κοιτα ετσι λενε. αν εσυ εισαι ευτυχισμενη με τον ανθρωπο σου τους αλλους αστους να λενε οτι θελουν φτανει να καταλαμβενετε ο ενας τον αλλον και ιδικα τις αναγκες σας γιατι κακα τα ψεματα θα υπαρχουν διαφορες στα διαφορα θελω οπως τοποι εξοδους τροπος ντυσιματος κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια σκέψη που έκανα τώρα διαβάζοντας κάποιο άλλο θέμα στα αισθηματικά προβλήματα...

Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι* 35+ (δηλώνουν ότι) θα είχαν πρόβλημα να κάνουν σχέση με κάποιο άτομο σημαντικά μικρότερο (πάνω από 10 χρόνια).
Από την άλλη, παρατηρώ ότι οι περισσότερες κοπέλες* κάτω των 25 έχουν ήδη στο ενεργητικό τους κάποια σχέση με άτομο 35+ και ξέρουν και κάμποσες άλλες τέτοιες σχέσεις στον περίγυρο τους.

Ε με ποιόν δγιάολο κάνουν σχέση όλες αυτές οι "μικρές"*;; :lol:
Μόνο εγώ βλέπω μια μικρή (τόση δα, κούτσικη) ασυνέπεια μεταξύ δηλώσεων και πράξεων; :P

*πολύ θα ήθελα να είναι γραμμένο με πολιτικά ορθό τρόπο το πόστ, αλλά το φαινόμενο αυτό δεν το έχω παρατηρήσει με αντεστραμμένα φύλα σε τόση έκταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστευω το να περνα ο αντρας μερικα χρονια την κοπελα ειναι πιο φυσικο εκτος και αν μιλαμε για παραλογη διαφορα οπως 60 με 25 οπου εκει πιστευω παιζοντε συμφεροντα γιατι δεν νομιζω μια κοπελιτσα των 25 χρονων να θελει να ειναι με καποιον 60αρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou_

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι καινουργια στην παρεα...!!!! Ελπιζω να ειμαι ευπροσδεκτη! Παιδια τι να σας πω αντιμετωπιζω τεραστιο προβλημα. Ειμαι μολις 18 και ενω ειχα μια μακροχρονια σχεση την τερματισα για καποιον 10 χρονια μεγαλυτερο μου. Τον οποιον τον η8ελα πολυ καιρο πριν. Τον λατρευω αυτον τον ανθρωπο. Τον ξερω χρονια και θελω να ειμαι συνεχεια μαζι του! Το οικογενειακο μου περιβαλλον ουτε που 8ελει να ακουσει γι αυτη τη σχεση. Τωρα ειμαστε κρυφα μαζι και βρισκομαι σε πληρη απογνωση... Μπορειτε να μου πειτε τι θα κανατε στη θεση μου; Σας ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
10 χρόνια ουκ έστιν διαφορά. Σιγά.
Ενήλικη είσαι, η οικογένεια σου δεν έχει κανένα λόγο για το με ποιόν θα βγαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σημασία έχει ότι περνάτε ωραία..


Κάποιοι λένε ότι αν κάνεις σχέση με κάποιον που έχετε διαφορά ηλικίας δεν πρόκειται να κρατήσει κτλ κτλ
Προσωπικά πιστεύω ότι έχεις ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες με ένα άτομο της ηλικίας σου..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou_

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειναι η πρωτη φορα που νιωθω τοσο καλα και δεν θελω να τον χασω ποτε...Δυστυχως μπαινουν στη μεση τριτα προσωπα και μου χαλανε το ονειρο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μην αφήνεις κανέναν και τίποτα να σου χαλάσει το όνειρο μικρούλα μου. Εδώ άλλοι παλεύουν για αυτό χωρίς να υπάρχουν τρίτα πρόσωπα και δεν καταφέρνουν να το αποκτήσουν... Οπότε, αφού το βρήκες, ζήσε ό,τι έχει να σου προσφέρει χωρίς δεύτερη σκέψη. Το έχω ξαναπεί (και πριν από μένα ο Adam Marshall), ζεις μόνο μια φορά, αλλά αν ζήσεις σωστά, μια φορά είναι αρκετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πολυ απλο ειναι φιλη μου,αν πραγατικα αγαπιεστε και ειστε ευτυχισμενοι τοτε ακολουθα την καρδια σου.Αργα η γρηγορα οι δικοι σου θα δεχτουν την αποφαση σου.Μην χαλασεις κατι το οποιο σε κανει ευτυχισμενη,πολλα ατομα εχουν σχεση με διαφορα ηλικιας,φτανει να τα βρισκουν μεταξυ τους να σεβετε ο ενας τον αλλο και να υπαρχει σεβασμος.Αν ταχεις αυτα τοτε εισαι απο τις τυχερες για αυτο σου λεω ΠΡΟΧΟΡΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou_

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!!!!!!!!! Τι πρεπει να κανω ομως αφου δεν συμφωνουν οι δικοι μου? Να φυγω απο το σπιτι? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!!!!!!!!! Τι πρεπει να κανω ομως αφου δεν συμφωνουν οι δικοι μου? Να φυγω απο το σπιτι? :(
Μα είναι ανάγκη να τους δίνεις λογαριασμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ακριβώς, δεν χρειάζεται να τους δίνεις λογαριασμό!
Όποτε πάνε να σου θίξουν αυτό το θέμα πες τους πως όταν θελήσεις να τους μιλήσεις, θα το κάνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverinlove

Νεοφερμένος

Ο foreverinlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ερωτηση προς γυναικες:
Βγαινετε για λιγο καιρο με καποιον που σας αρεσει, περνατε καλα και ειστε ψιλο εως χοντρο-ερωτευμενη μαζι του και θεωρειτε οτι η σχεση σας θα μπορουσε να εξελιχθει σε κατι πιο σοβαρο. Εσεις ειστε 28 αλλα δεν εχει τυχει να μαθετε ακομη την ηλικια του. Εμφανισιακα δειχνει περιπου στην ηλικια σας ή λιγο μεγαλυτερος. Καποια στιγμη σας λεει οτι ειναι πχ 42 και εσεις ξαφνιαζεστε: 'Μα εσυ φαινεσαι το πολυ 35 κλπ".
Τι κανετε; Το ξανασκεφτεστε και ισως χωριζετε λογω διαφορας ηλικιας παρ'ολο που περνατε πολυ καλα;
Αν το ξερατε απ'την αρχη δε θα κανατε τιποτε μαζι του παρ'ολο που μπορει να σας αρεσε πολυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν περνάς καλά γιατί να χωρίσεις; Άλλωστε δεν είσαι 17 κι αυτός 34 να πεις πως απέχει τρελά ο τρόπος σκέψης σας. Το πρόβλημα για μένα είναι μόνο οι προσδοκίες που μπορούν να δημιουργηθούν σε αυτή τη σχέση. π.χ. αν αυτός θέλει οικογένεια κι εσύ θεωρείς πως είσαι μικρή ακόμα ή το αντίθετο. Αλλά αυτά τα αντιμετωπίζουν τα ζευγάρια ανεξάρτητα από τη διαφορά ηλικίας.
Αν περνάς καλά τώρα, ζήσε το κι απόλαυσε το και ο χρόνος θα δείξει αν η διαφορά σας κάνει κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ερωτηση προς γυναικες:
Βγαινετε για λιγο καιρο με καποιον που σας αρεσει, περνατε καλα και ειστε ψιλο εως χοντρο-ερωτευμενη μαζι του και θεωρειτε οτι η σχεση σας θα μπορουσε να εξελιχθει σε κατι πιο σοβαρο. Εσεις ειστε 28 αλλα δεν εχει τυχει να μαθετε ακομη την ηλικια του. Εμφανισιακα δειχνει περιπου στην ηλικια σας ή λιγο μεγαλυτερος. Καποια στιγμη σας λεει οτι ειναι πχ 42 και εσεις ξαφνιαζεστε: 'Μα εσυ φαινεσαι το πολυ 35 κλπ".
Τι κανετε; Το ξανασκεφτεστε και ισως χωριζετε λογω διαφορας ηλικιας παρ'ολο που περνατε πολυ καλα;
Αν το ξερατε απ'την αρχη δε θα κανατε τιποτε μαζι του παρ'ολο που μπορει να σας αρεσε πολυ;


Eλα ρε μαν, μην αγχώνεσαι.... σε 20 χρονάκια βγαίνεις στην σύνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ερωτηση προς γυναικες:
Βγαινετε για λιγο καιρο με καποιον που σας αρεσει, περνατε καλα και ειστε ψιλο εως χοντρο-ερωτευμενη μαζι του και θεωρειτε οτι η σχεση σας θα μπορουσε να εξελιχθει σε κατι πιο σοβαρο. Εσεις ειστε 28 αλλα δεν εχει τυχει να μαθετε ακομη την ηλικια του. Εμφανισιακα δειχνει περιπου στην ηλικια σας ή λιγο μεγαλυτερος. Καποια στιγμη σας λεει οτι ειναι πχ 42 και εσεις ξαφνιαζεστε: 'Μα εσυ φαινεσαι το πολυ 35 κλπ".
Τι κανετε; Το ξανασκεφτεστε και ισως χωριζετε λογω διαφορας ηλικιας παρ'ολο που περνατε πολυ καλα;
Αν το ξερατε απ'την αρχη δε θα κανατε τιποτε μαζι του παρ'ολο που μπορει να σας αρεσε πολυ;
Κατ'εμέ, όποιος (γυναίκα ή άνδρας) ενώ του αρέσει ένα άτομο (πόσο μάλλον να είναι και ερωτευμένη/ος που λες) δεν το προχωρά ή χωρίζει λόγω διαφοράς ηλικίας (όποια και να είναι αυτή) έχει κάλο στον εγκέφαλο για να το πω λαϊκά (εξαιρουμένων των περιπτώσεων που προβλέπει το άρθρο 339 του ΠΚ :P)
Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά ενδεχόμενα incompatibilities που όντως έχουν λόγο να σε προβληματίσουν από αοριστίες του τύπου "άλλη φάση ζωής" που ακούω να αναμασάται μονίμως σε cosmoσυζητήσεις (λες και η "φάση ζωής" προσδιορίζεται μονοσήμαντα από την ηλικία...).

Πέρα από αυτό όμως, στην περίπτωση σου μου φαίνεται ότι έπαξε και λίγο θέμα εξαπάτησης...ή όχι; Αν ναι, αυτό όντως είναι θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τον λόγο να χωρίσεις κοπέλα μου...Το 28-42 δεν είναι τεράστια διαφορα! Αλλά αν περνας καλά μαζί του τί σημασία έχει αυτό για σένα;Μήπως δεν περνας και τοσο καλα και το βρίσκεις ως αφορμή χωρισμού; :hmm:



Άλλωστε μία κινέζικη παροιμία λεει ότι η γυναίκα πρέπει να έχει τα μισά χρόνια από τον άντρα συν εφτά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Άλλωστε μία κινέζικη παροιμία λεει ότι η γυναίκα πρέπει να έχει τα μισά χρόνια από τον άντρα συν εφτά. ;)

αληθεια??

κατσε να δω...

28:2=14
14+7=21


τι 20 τι 21...

αχ ημασταν πλασμενοι (ηλικιακα) ο ενας για τον αλλον... κριμα κριμα...:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top