iOS ή Android;

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε να έχει το smartphone σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Android

  • iOS

  • Άλλο (Διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συνεχίζω από άλλο thread.

και η apple τους κλέβει... βλέπε notification system του android...
Tα android κινητά έκλεψε όλη τη φιλοσοφία του iphone (πρακτικά έφερε μια νέα γεννιά κινητών) δεν μιλάμε για 1, 2 λειτουργίες που καλώς ή κακώς οι εταιρίες παίρνουν ιδέες από την μία στην άλλη.


5) Η apple σου απαιτεί να έχεις mac και iphone για να ασχοληθείς με iphone Development:1600+600=2200E στο σύνολο.. Ναι για να ασχοληθείς με την apple πρέπει να έχεις αρκετά φράγκα... Aλλιώς σου φράζει τον δρόμο με κάθε τρόπο...
Μόνο έναν υπολογιστή της apple που δεν χρειάζεται να είναι το τελευταίο μοντέλο. To ιδιο και για iphone με ένα 3gs κάνεις τη δουλειά σου. Τη συσκευή τη χρειάζεται για να το κάνεις upload στο apple store και είναι λογικό. Δεν μπορείς να σε αφήνεις η apple να πουλήσεις εφαρμογή από το μαγαζί της χωρίς πρώτα να την έχεις δοκιμάσει σε συσκευή.

6)Για να μάθεις objective C σε Windows ή Linux χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 μέρες λιώσιμο μέχρι να καταφέρεις να περάσεις μία πλατφόρμα όμοια με της apple και να προγραμματίζεις(NextStep για τους γνώστες του είδους)..
Eίδες που βρήκες μόνος σου και εναλλακτικό τρόπο που δεν χρειάζεται mac. Βέβαια αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά καλύτερα να αγοράσεις υπολογιστή της apple.

7)Η apple απαιτεί 99Ε τον χρόνο απο τον developer της για να μπορεί να ανεβάζει apps στο market της την ίδια ώρα που η Google ζητάει 25Ε..
Καλύτερα 99 ευρώ και στο apple store παρά 25 ευρώ και στο android market. Στο πρώτο έχεις περισσότερες προοπτικές για κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πια φιλοσοφία; Τα Palm τα ξεχνάς; Τα WindowsMobile; Εγώ είχα email, browser και άλλες ιστορίες στο κινητό μου εδώ και πόσα χρόνια. Η apple το μόνο που κατάφερε είναι να κάνει αυτές τις πολύπλοκες συσκευές κάπως πιο χρηστικές, περιορίζοντας δε λειτουργίες, αλλά και να είναι "smooth" το αποτέλεσμα και το feeling.

Δεν λέω, είναι amazing το iOS. Αλλά ας αποδίδουμε σωστά τα credits. Να είναι καλά η microsoft με τα Windows CE που χάρη σε αυτά ακόμη και τα ΑΤΜ έχουν os.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D Δεν εννοούσα τις λειτουργίες που κάνουν όλα τα smartphone ούτε την απλότητα (που έχεις δίκαιο) όταν είπα φιλοσοφία. Πιστεύω ότι η μεγαλύτερη καινοτομία της apple είναι το apple store. Ξαφνικά προγράμματα που λόγω τιμής ήταν απαγορευμένα για το μέσω χρήστη έριξαν κατακόρυφα την τιμή τους γιατί με το apple store αυξήθηκαν οι αγοραστές). Αυτό το αντίγραψανε όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές κινητών και όχι μόνο αυτές που υποστηρίζουν android (android market, ovi market, wm market κ.λπ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμφωνώ για το appstore και περί καινοτομίας.
Έχω άλλη άποψη, αν δεν έφτιαχνε το AppStore θα την λάτρευα την Apple.
Και εξηγούμε, εγώ θέλω να φτιάξω μια εφαρμογή-παιχνίδι όπου βάζεις κυνηγάς τον Ιησού και αν τον πιάσεις ξεκινάς τον σαδισμό. Μάλιστα έχω πολλούς γνωστούς όπου θα πλήρωναν 1€ για αυτή την εφαρμογή. Δεν μπορώ να το κάνω, σιγά μην δεχτεί τέτοια εφαρμογή η Apple. Εδώ απέκλεισε τις πορνό εφαρμογές.

Ναι σαφώς τα παραπάνω παραδείγματα δεν βοηθούν καθόλου ούτε την ανθρωπότητα ούτε την τεχνολογία. Αλλά γιατί αυτή η λογοκρισία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
θα πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι με θέματα που αφορούν το iOS γιατί κάθε φορά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Δεν μου φτάνει που το συμβόλαιο για το iphone 4 μου λήγει σε 1.5 χρόνο και πρέπει να το υποστώ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, έχουμε και τα apple fanboys εδώ να σου λένε για την υπέρτατη μ***κία που ακούει στο όνομα iOS. Aπλά δεν υποφέρεται. Το iOS 5 τρώει κάτι κολλήματα... ειδικά με το safari :wall: Ευτυχώς που υπάρχει και το opera και σώζει την κατάσταση. Μην αναφέρω για τα κρασαρίσματα... ή για το ότι διαρκεί 15 αιώνες μέχρι να το κάνεις unlock. Είναι υπερβολικά αργό... σου σπάει τα νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
θα πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι με θέματα που αφορούν το iOS γιατί κάθε φορά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Δεν μου φτάνει που το συμβόλαιο για το iphone 4 μου λήγει σε 1.5 χρόνο και πρέπει να το υποστώ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, έχουμε και τα apple fanboys εδώ να σου λένε για την υπέρτατη μ***κία που ακούει στο όνομα iOS. Aπλά δεν υποφέρεται. Το iOS 5 τρώει κάτι κολλήματα... ειδικά με το safari :wall: Ευτυχώς που υπάρχει και το opera και σώζει την κατάσταση. Μην αναφέρω για τα κρασαρίσματα... ή για το ότι διαρκεί 15 αιώνες μέχρι να το κάνεις unlock. Είναι υπερβολικά αργό... σου σπάει τα νεύρα.

:D και γιατί πήρες iphone και όχι κανά android
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
:D και γιατί πήρες iphone και όχι κανά android
Γιατί όλοι κάνουμε μ***κίες κάποια στιγμή στη ζωή μας :wall:
Από την άλλη μου την σπάει το android... δεν ξέρω γιατί αλλά δεν το έχω συμπαθήσει. Οπότε το επόμενο κινητό μου θα είναι BB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Γιατί όλοι κάνουμε μ***κίες κάποια στιγμή στη ζωή μας :wall:
Από την άλλη μου την σπάει το android... δεν ξέρω γιατί αλλά δεν το έχω συμπαθήσει. Οπότε το επόμενο κινητό μου θα είναι BB.

...ελπίζω το ΒΒ να είναι Burberry :P και όχι Blackberry γιατί αν είναι το δεύτερο θα πρέπει να ζήσεις χωρίς το λογαριασμό gmail σου εάν διαθέτεις (και χρησιμοποιείς) έναν τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
...ελπίζω το ΒΒ να είναι Burberry :P και όχι Blackberry γιατί αν είναι το δεύτερο θα πρέπει να ζήσεις χωρίς το λογαριασμό gmail σου εάν διαθέτεις (και χρησιμοποιείς) έναν τέτοιο...

τον λογαριασμό gmail τον έχω μόνο για τα junk email :lol: Δεν είμαι και πολύ fan της google :P Ψήνομαι πάντως να κάνω μια αρχή με το playbook... θα πάω να το πάρω σε μερικές ώρες (με έπιασε καταναλωτική μανία) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να ψηφισω symbian;....! :P Ειναι αυτο που με βολευει πιο πολυ σε ενα κινιτο, γιατι εχει καπιες δυνατοτιες, καπιες ελευθεριες, αλλα κραταει τον χαρακτηρα του κινιτου. Σε αφηνει να βαλεις καπια απλα προγραματακια και παιχνιδακια, αλλα δεν ειναι ετοιμο να αντικαταστεισει τον υπολογιστη σου!

Αφου εβγαλα το κομπλεξ μου που δεν μπορω πλεων να παρακολουθω την αγορα και εχω μεινει με το χαλασμενο Ν95 στο συρταρη να περιμενει να βρεθουν λευτα για τα εργατικα (5 ευρο το καλωδιο, 50 τα εργατικα... τι να πεις μετα..), και το ταπεινο X1-01 στην τζεπη, μπορω να προχωρισω σε πιο σοβαρη συζητηση

Θελωντας να στιριξω αυτο που υποθικε αρχηκα για την συνολικη εμπειρια, ειναι ενα πολυ βασικο κοματι! Εχω ας πουμε αυτην την στιγμη την δυνατοτιτα να παρω πολυ φτηνα ενα samsung omnia. Φοραει ομως windows mobile. Πλεων οι καινουργιες εφαρμογες δεν θα βγαινουν για windows mobile.... Οποτε και εγω γιατι να το παρω; Για να μεινω με ενα κινιτο που απο την δευτερη κιολας μερα θα εχω εξαλντιλισει τις δυνατοτιτες του;
Πιο συγκεκριμενα ομως με iphone και android, το iphone ειναι δημοφιλες, εχει την μαμα aple απο πισω, και ενημερωνετε, δεν εχει τετια θεματα. Το Android ομως, μην ξεχναμε οτι ειναι open source... Ισως οι εφαρμογες απο εταιριες να καθυστερουν λιγο να βγουν για android, αλλα μπορεις να εχεις στα χερια σου καθε προγραμμα που γραφει καθε ανθρωπος που εχει ορεξη και ασχολιτε. Δεν ξερω βεβαια καταποσων υπαρχουν τετιες εφαρμογες που αξιζουν, δεν εχω δουλεψει καθολου android...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D Οι εφαρμογές στο apple store είναι περισσότερες και πιο ποιοτικές από ότι στο android. Αυτό και μόμο αρκετό είναι αρκετό για να προτιμήσετε ένα iphone από κάποιο aνdroid. Ειδικά αν σπουδάζετε ή είστε απόφοιτοι σχολών υγείας το ios είναι μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Να ψηφισω symbian;....! :P Ειναι αυτο που με βολευει πιο πολυ σε ενα κινιτο, γιατι εχει καπιες δυνατοτιες, καπιες ελευθεριες, αλλα κραταει τον χαρακτηρα του κινιτου. Σε αφηνει να βαλεις καπια απλα προγραματακια και παιχνιδακια, αλλα δεν ειναι ετοιμο να αντικαταστεισει τον υπολογιστη σου!

Αφου εβγαλα το κομπλεξ μου που δεν μπορω πλεων να παρακολουθω την αγορα και εχω μεινει με το χαλασμενο Ν95 στο συρταρη να περιμενει να βρεθουν λευτα για τα εργατικα (5 ευρο το καλωδιο, 50 τα εργατικα... τι να πεις μετα..), και το ταπεινο X1-01 στην τζεπη, μπορω να προχωρισω σε πιο σοβαρη συζητηση

Θελωντας να στιριξω αυτο που υποθικε αρχηκα για την συνολικη εμπειρια, ειναι ενα πολυ βασικο κοματι! Εχω ας πουμε αυτην την στιγμη την δυνατοτιτα να παρω πολυ φτηνα ενα samsung omnia. Φοραει ομως windows mobile. Πλεων οι καινουργιες εφαρμογες δεν θα βγαινουν για windows mobile.... Οποτε και εγω γιατι να το παρω; Για να μεινω με ενα κινιτο που απο την δευτερη κιολας μερα θα εχω εξαλντιλισει τις δυνατοτιτες του;
Πιο συγκεκριμενα ομως με iphone και android, το iphone ειναι δημοφιλες, εχει την μαμα aple απο πισω, και ενημερωνετε, δεν εχει τετια θεματα. Το Android ομως, μην ξεχναμε οτι ειναι open source... Ισως οι εφαρμογες απο εταιριες να καθυστερουν λιγο να βγουν για android, αλλα μπορεις να εχεις στα χερια σου καθε προγραμμα που γραφει καθε ανθρωπος που εχει ορεξη και ασχολιτε. Δεν ξερω βεβαια καταποσων υπαρχουν τετιες εφαρμογες που αξιζουν, δεν εχω δουλεψει καθολου android...

ενημέρωση από την apple...
την τελευταία φορά που έκανα ενημέρωση
-έχασα όλα τα αρχεία μου
-άρχισε να κολλάει το λειτουργικό και να αργεί πολύ
-άρχισαν να κρασάρουν apps

Αν σου κοστίσει 50 ευρώ η επισκευή είσαι τυχερός. Ξέρει πόσο κοστίζει η επισκευή για χαλασμένο home button στο iphone? 170 :mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik: Το πιο τραγικό από όλα αυτά είναι ότι το home button μου έχει χαλάσει (όχι εντελώς... απλά πρέπει να το πατάς πολλές φορές για να λειτουργήσει) και στο iphone 4 αλλά και στο ipod touch 3gen :wall: Δυστυχώς δεν κάνω πλάκα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
και στο iphone 4 αλλά και στο ipod touch 3gen :wall: Δυστυχώς δεν κάνω πλάκα :/:

Συγνωμη, αλλα πρεπει να τα ακουσεις....!
Πειρες το ενα εκ τον δυο, οποιο πειρες πρωτο.... Μετα ομως επανελαβε το λαθος και πειρες και το δευτερο...! Πλακα στον ευατο σου εκανες....!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Συγνωμη, αλλα πρεπει να τα ακουσεις....!
Πειρες το ενα εκ τον δυο, οποιο πειρες πρωτο.... Μετα ομως επανελαβε το λαθος και πειρες και το δευτερο...! Πλακα στον ευατο σου εκανες....!:P

άσε, ακόμα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οσοι αγοράζουν Iphone χωρίς να αγοράσουν εφαρμογές το Iphone θα φανεί για αυτούς το χειρότερο κινητό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οσοι αγοράζουν Iphone χωρίς να αγοράσουν εφαρμογές το Iphone θα φανεί για αυτούς το χειρότερο κινητό
Αν και αυτή η λογική ισχύει για ΟΛΑ τα smartphone, ωστόσο ξεχνάς ότι ένα iPhone έχει εκπληκτικό browser. Για πολλούς είναι αρκετό. Προσωπικά κυρίως το mail.app και τον safari.app χρησιμοποιώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τελευταία φορά που χρησιμοποιήσα το safari μου κράσαρε και έβαλα το opera. Οι σελίδες ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα με το opera!
Έκανα χθές update στο iOS 5.0.1 και σήμερα που άκουγα μουσική μου κράσαρε χωρίς λόγο (έκλεισε εντελώς η συσκευή). Άνοιξα πάλι την μουσική και έκανε έναν αιώνα μέχρι να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Έβλεπα μια μαύρη εικόνα :mad: Δεν τολμώ να κάνω update στο iphone... σκέψου να έχεις ένα σημαντικό τηλεφώνημα και να σου κλείσει στα καλά καθούμενα

Επίσης κάτι που παρατήρησα με το ipad σε σχέση με το playbook είναι ότι για να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το wifi πρέπει να πας στο system settings, κτλ... να κάνεις δηλαδή άπειρα κλικς. Στο playbook κάνεις κλικ απλά στο σήμα του wifi πάνω δεξιά και το ρυθμίζεις από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το android κινητό μου κρασάρει περισσότερο από το παλιό μου iphone 2s. Το ipadi μου δεν κολάει καθόλου.

Δεν λέω καλά τα android αλλά δεν είναι iphone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η πλατφόρμα του Apple Store συνεχίζει να αποτελεί μια ιδιαίτερα ελκυστική επιλογή για τους developers με την Apple να ανακοινώνει ότι έχει πληρώσει πλέον $4 δις σε αμοιβές.

Η Apple ανακοίνωσε πρώτη φορά αμοιβές $1 δις τον Ιούνιο του 2010, δύο χρόνια μετά την πρώτη διαθεσιμότητα του App Store ενώ πέρσι το καλοκαίρι ο αριθμός αυτός έφτασε τα $2.5 δις. Τον Οκτώβριο και στην παρουσίαση του νέου iPhone 4S η Apple ανακοίνωσε αμοιβές $3 δις και 18 δις downloads σε ένα σύνολο 250 εκατομμυρίων iOS συσκευών.
Η δημοτικότητα της πλατφόρμας επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά την ανωτερότητα του App Store έναντι του Android στο κομμάτι των developers. Η Google επιδιώκει να βελτιώσει το Android Market ώστε να προσελκύσει περισσότερους developers και να αναβαθμίσει την ποιότητα των προσφερόμενων εφαρμογών. Τροχοπέδη στην ανάπτυξη του Android Market αποτελεί η μικρή συμμετοχή των χρηστών στην αγορά εφαρμογών, κάτι που εμμέσως ευνοεί την Google αφού οι developers αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν διαφημίσεις για να έχουν έσοδα.


πηγή: https://www.appleinsider.com/article..._paid_4_billion_to_app_store_developers_.html
==============================================================


Όσο και να τη βρίζουν την apple οι ανταγωνιστές κατάφερε αυτό που πριν λίγα χρόνια ακατόρθωτο. Προσέλκυσε μικρές ομάδες προγραμματιστών εκ των οποίων αρκετοί ερασιτέχνες να κάνουν εφαρμογές για την πλατφόρμα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
πάντως παιδιά εγώ έλεγα από καιρό να μάθω λίγο προγραμματισμό και να ασχοληθώ με εφαρμογές για κινητά μπας και βγάλω κανα φράγκο.επέλεξα τον android.σιγά μην πληρώσω 100 ευρώ να βγάλω την εφαρμογή μου, από τη στιγμή που μπορεί να αποτύχει..java all the way! σαν χομπίστα προγραμματιστή το android με προσελκύει πολύ περισσότερο από iOS παρόλο που το κινητό μου είναι iphone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top