Διαφημίσεις και επιρροή στον άνθρωπο

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η σημερινή εποχή είναι η εποχή της διαφήμισης. Παντού διαφημίσεις, στο μετρό, στους τοίχους, στους δρόμους, στα περιοδικά, στην τηλεόραση, στο internet...
Αξίζουν όντως τον κόπο? Σε ποιό βαθμό επηρεάζουν τα κριτήρια σας για την αγορά του Χ προιόντος οι διαφημίσεις?

Προσωπικά, νομίζω οτι με επηρεάζουν αρκετά. Όταν βλέπω μια εταιρεία να έχει παντού διαφημίσεις σκέφτομαι οτι έχει τα χρήματα να βάλει τόσες, άρα είναι μεγάλη εταιρεία, άρα θα δίνει και βαρύτητα στο προιόν για να έχει γίνει τόσο πλούσια. Το ξέρω ότι δεν είναι και ο σωστότερος τρόπος να σκέφτομαι αλλά δεν γίνεται και τόσο ενσυνείδητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Η σημερινή εποχή είναι η εποχή της διαφήμισης. Παντού διαφημίσεις, στο μετρό, στους τοίχους, στους δρόμους, στα περιοδικά, στην τηλεόραση, στο internet...
Αξίζουν όντως τον κόπο? Σε ποιό βαθμό επηρεάζουν τα κριτήρια σας για την αγορά του Χ προιόντος οι διαφημίσεις?
Αν δω στον τοίχο μια διαφήμιση που γράφει απλώς το όνομα τις εταιρίας δεν θα δειξώ κανένα ενδιαφέρον.
Ίσως όμως από διαφήμιση που διαφήμιζει ένα νέο ή που δεν το ξέρω προϊόν απλώς ίσως θα μπώ στην περιέργεια να το αγοράσω για να το δοκιμάσω.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως βοηθάνε την εταρία οι διαφήμισεις που απλώς γράφουν το όνομα τις εταιρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υποσυνιδιτα ισως να με επιρεαζουν αλλα δεν το καταλαβενω.

Ομως η διαφημισεις με κανουν να γνωρισω ενα προΐον και πολλες φορες να το ααγωρασω. Αλλα σε καπια πραματα οσες διαφημησεις και αν δω ειμαι σταθερος (πχ σαμπουαν, αποσμιτικο) και απο τη διαφημησεις εχω γνωρισει προΐοντα που θελω να χρησιμοποιησω αργοτερα (after save, προφυλακτικα ( :whistle: :rolleyes: ) και αλλα, αν και aftersave μαλλον σε 1-2 μηνες ερχετε η ωρα του...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Η σημερινή εποχή είναι η εποχή της διαφήμισης. Παντού διαφημίσεις, στο μετρό, στους τοίχους, στους δρόμους, στα περιοδικά, στην τηλεόραση, στο internet...
Αξίζουν όντως τον κόπο? Σε ποιό βαθμό επηρεάζουν τα κριτήρια σας για την αγορά του Χ προιόντος οι διαφημίσεις?
Γενικά είναι σαφές ότι οι διαφημίσεις επηρεάζουν τον κόσμο και μάλιστα σε τεράστιο βαθμό. Πιστεύω ότι όσο και αν νομίζει κανείς ότι δεν τον επηρεάζει η διαφήμιση, πάντα υπάρχει υποσυνείδητα αυτός ο παράγοντας κατά την τελική επιλογή του προϊόντος/υπηρεσίας που θέλει να αγοράσει. Απλά υπάρχουν άτομα που επηρεάζονται περισσότερο ή λιγότερο από αυτές.
Προσωπικά, μέχρι πριν από μερικά χρόνια θα έλεγα κατηγορηματικά ότι δεν με επηρεάζουν οι διαφημίσεις (μάλλον δεν ήθελα να το παραδεχτώ), αλλά δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός αναθεωρώ αυτήν την άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο O'Zorgnax. Να προσθέσω οτι είναι πολλές φορές που η διαφήμηση με επιρρεάζει αρνητικά, ειδικά άμα είναι παρακμιακη η γενικά ενοχλητική παω μετά στο supermarket και αμα το βλέπω παθαίνω flashback και δεν το παίρνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
πιστευω πως η διαφημηση παιζει τεραστειο ρολο, κατα αρχην για την γνωστοποιηση των προιοντων, μια συνεχης ενημερωση νεασ κυκλοφορειας, συγουρα σε βαζουν στην διαδικασια να θυμηθεις κατι που εχεις παρει, κανει κτλ και σου αρεσε και αυτοι απλως σου "θυμιζουν" να το ξαναγορασεις, συγουρα ενα κοκο προιον οσο καλη διαθημηση και να χει καποια στιγμη η αγορα θα το "πεταξει" ομως οταν ενα καλο προιον διαφημηζεται σωστα σπαει ταμεια! Η διαφημηση ειναι παντου, υπαρχουν και ποιο ειδικα ατομα στο στεκι να μας πουν την γνωμη τους (που χαθηκες βρε yiannis?) και να μας παραθεσουν και καμια στατιστικουλα για να καταλαβουμε καλυτερα τι παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
πιστευω πως η διαφημηση παιζει τεραστειο ρολο, κατα αρχην για την γνωστοποιηση των προιοντων, μια συνεχης ενημερωση νεασ κυκλοφορειας, συγουρα σε βαζουν στην διαδικασια να θυμηθεις κατι που εχεις παρει, κανει κτλ και σου αρεσε και αυτοι απλως σου "θυμιζουν" να το ξαναγορασεις, συγουρα ενα κοκο προιον οσο καλη διαθημηση και να χει καποια στιγμη η αγορα θα το "πεταξει" ομως οταν ενα καλο προιον διαφημηζεται σωστα σπαει ταμεια! Η διαφημηση ειναι παντου, υπαρχουν και ποιο ειδικα ατομα στο στεκι να μας πουν την γνωμη τους (που χαθηκες βρε yiannis?) και να μας παραθεσουν και καμια στατιστικουλα για να καταλαβουμε καλυτερα τι παιζει
Βασικά πιστεύω η έννοια της καλής διαφήμισης και της κακής διαφήμισης είναι πολύ λεπτή. Αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι λίγο ακραία. Δλδ όπως λες και εσύ ένα προϊόν μπορεί να σπάσει τα ταμεία με σωστή διαφήμιση αλλά ένα προϊόν με λάθος διαφήμιση μπορεί να αποτύχει παντελώς. Και σε αυτό πιστεύω ότι δεν παίζει απαραίτητα η ποιότητα των προϊόντων. Έχω δει και τα δυό άκρα και ένα όχι και τόσο κάλο προϊόν να πετύχει λόγο διαφήμισης και ένα άσχημο προϊόν να αποτυχαίνει όχι λόγο ποιότητας αλλά λόγους διαφήμισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω πως όλοι επηρεαζομαστε λίγο πολύ απο τις διαφημίσεις
αλλά καλο είναι να ψάχνουμε καλύτερα το προιον πριν το αγοράζουμε γιατί στις διαφημίσεις τα παρουσιάζουν όλα τέλεια.
να μην είμαστε πρόβατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μμμ....επηρεαζόμαστε....αν δεν επηρεαζόμασταν δεν θα είχαν νόημα να υπάρχουν! Άλλωστε δεν είναι μόνο η διαφήμιση που μας επηρεάζουν αλλά και το ίδιο το προιόν εμφανισιακά 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Μμμ....επηρεαζόμαστε....αν δεν επηρεαζόμασταν δεν θα είχαν νόημα να υπάρχουν! Άλλωστε δεν είναι μόνο η διαφήμιση που μας επηρεάζουν αλλά και το ίδιο το προιόν εμφανισιακά 8)

σωστήη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Μμμ....επηρεαζόμαστε....αν δεν επηρεαζόμασταν δεν θα είχαν νόημα να υπάρχουν! Άλλωστε δεν είναι μόνο η διαφήμιση που μας επηρεάζουν αλλά και το ίδιο το προιόν εμφανισιακά 8)
πολυ σωστο αλλωστε γιαυτο και η εμφανιση του προιοντος μιας εταιριας αποφασιζεται απο το τμημα marketing-διαφημησης, ειναι πραγματα αμεσα συνδεδεμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Σε πιο μικρή ηλικία επηρεαζόμουν πάρα πολύ από τις διαφημίσεις. Όχι πως τώρα υποσυνείδητα δεν επηρεάζομαι, αλλά οκ μετά από τις σχετικές σπουδές μου κ χρησιμοποιώντας κ λίγο την κοινή λογική, δεν επιδρούν τόσο πολύ στις επιλογές μου.

Ωστόσο, θέλω να πω πως ο στόχος της διαφήμισης είναι περισσότερο επικοινωνιακός (από την άποψη επηρεασμού της κοινής γνώμης) παρά αριθμητικός (από την άποψη των πωλήσεων).

"...η πώληση δεν μπορεί, κατά κανόνα, να είναι διαφημιστικός στόχος. Αυτό οφείλεται σε τρεις βασικούς λόγους. Πρώτον, η διαφήμιση είναι ένας μόνο από τους πολλούς παράγοντες (π.χ. τιμή, διανομή, προϊόν, ανταγωνισμός, οικονομικές συνθήκες, αλλαγή των προτιμήσεων των καταναλωτών) που επηρεάζουν τις πωλήσεις. Η διαφήμιση μπορεί να κάνει γνωστό και να προκαλέσει το ενδιαφέρον για το brand αλλά δεν μπορεί να «αναγκάσει» τους καταναλωτές να το αγοράσουν ιδίως όταν, λ.χ., δεν υποστηρίζεται από επαρκή διανομή, είναι ακριβότερο από τα ανταγωνιστικά brands ή δεν υποστηρίζεται σωστά από τους πωλητές."
ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ από post του blog του bizwriter

Η διαφήμιση αυτή καθ' αυτή επομένως δεν αποτελεί την αιτία για τις επιλογές μας. Ο πιο βασικός παράγοντας που επηρεάζει αποφασιστικά το πώς και σε ποιο βαθμό θα επιδράσει ο πομπός (δλδ η διαφήμιση), μέσω των μηνυμάτων του, πάνω στον δέκτη (δλδ σε εμάς) είναι η προσωπικότητα και η ψυχοσύνθεση του δέκτη, η οποία λειτουργεί πολυεπίπεδα και καθορίζει ποια μηνύματα θα «καταναλώσει» ο δέκτης, πώς θα τα ερμηνεύσει και θα τα αφομοιώσει καθώς και τι επίδραση που θα ασκήσουν αυτά τα μηνύματα στις στάσεις και τη συμπεριφορά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως βοηθάνε την εταρία οι διαφήμισεις που απλώς γράφουν το όνομα τις εταιρίας.
Brainwashing.

Σιγουρα η διαφημιση δεν σου βαζει το μαχαιρι στο λαιμο. Ομως σε μαγευει , σε υπνωτιζει, σε βαζει σε μια πολυθρονα, σε χαλαρωνει, σου δειχνει κατι ελκυστικο σε συνδιασμό με το προιον (κι ας ειναι παντελως ασχετα μεταξυ τους δεν εχει σημασια), ....σου δειχνει το προιον με σαγηνευτικα εφε και φωτισμο κλπ. Και αυτο κατα συρροη. Εχει φροντισει να εξασφαλισει οτι θα εισαι εκει για να το δεις, και αν δεν εισαι , εχει φροντισει να στο γραψει οπουδηποτε. Σε λιγο θα βγαινουν και τα χαρτια υγειας με διαφημισεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μια καλή διαφήμιση είναι εκείνη που μπορεί να σε πείθει ότι έχεις ανάγκη αυτό που πουλάει. Ο αρχικός σκοπός είναι να μαθαίνουμε ότι υπάρχει ένα προϊόν.

Ουκ και λίγες φορές συζητήσαμε στις παρέες μας για μια καλή διαφήμιση. Όπως συζητάμε για μια καλή ταινία… ειδικά εκείνες με χιούμορ. Δεν με επηρεάζει όμως να αγοράσω το προϊόν. Με κάνει να πω «χμ, καλό concept, έξυπνη δουλειά, πολλά λεφτά για την πραγματοποίησή της”…

Προσωπικά, η επίμονη διαφήμιση με ενοχλεί. Σε καμία περίπτωση δεν με πείθει. Αντιθέτως καταφέρνει να με εκνευρίσει.

Τώρα… δεν πείθομαι γιατί:
1)μέσα στο επιθετικό marketing που έγινε καθημερινότητα μας, η προστασία του καταναλωτή είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Η διαφήμιση μπορεί να είναι καλή, δεν είναι απαραίτητα και το προϊόν.
2)Προσπαθώ να σκεφτώ αν πριν την διαφήμιση είχα ανάγκη το προϊόν ή όχι. Αν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό… δεν το αγοράζω, όσο καλό και αν ειναι το concept που βρήκαν για την προώθησή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τώρα… δεν πείθομαι γιατί:
1)μέσα στο επιθετικό marketing που έγινε καθημερινότητα μας, η προστασία του καταναλωτή είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Η διαφήμιση μπορεί να είναι καλή, δεν είναι απαραίτητα και το προϊόν.
2)Προσπαθώ να σκεφτώ αν πριν την διαφήμιση είχα ανάγκη το προϊόν ή όχι. Αν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό… δεν το αγοράζω, όσο καλό και αν ειναι το concept που βρήκαν για την προώθησή του.
: Συμφωνώ!!!
Αν λάβουμε υπόψη μας, ότι η "διαφήμιση" είναι βασικά θυγατέρα της "Ψυχολογίας των Μαζών", και ότι η τελευταία, για να θεωρηθεί "Επιστήμη" και όχι "Όπιο"(Θρησκεία δηλαδή), θα πρέπει να λέει πάντα την "αλήθεια", τότε δεν παύει να είναι και ένα εργαλείο μέτρησης της "μέσης ανοησίας", που κυκλοφορεί στην Αγορά. Γνώμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να προσθέσω οτι είναι πολλές φορές που η διαφήμηση με επιρρεάζει αρνητικά, ειδικά άμα είναι παρακμιακη η γενικά ενοχλητική παω μετά στο supermarket και αμα το βλέπω παθαίνω flashback και δεν το παίρνω...

Κι εγώ την ίδια αντίδραση έχω πολλές φορές. Η διαφήμιση να λειτουργεί αποτρεπτικά...
Μπορώ να πω πως τα τελευταία χρόνια οι διαφημίσεις δεν με επηρεάζουν καθόλου - το αντίθετο.
Επειδή έχω αποφασίσει να αγοράζω προϊόντα που πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια, ούτως ή άλλως δεν διαφημίζονται πχ στην τηλεόραση οπότε...δεν συμμετέχω στο παιχνίδι. Τουλάχιστον όχι συνειδητά. Ξέρω τα νεά προϊόντα που κυκλοφορούν γιατί αναγκαστικά τα βλέπω στην tv αλλά σπάνια θα αγοράσω κάποιο από αυτα.

Ξέρω ωστόσο άτομα του περιβάλλοντός μου που έχουν στο σπίτι τους την τελευταία λέξη των προϊόντων που διαφημίζονται - μιλάμε για μανία ...πάμε στο άλλο άκρο εκεί. :D

Άλλωστε δεν είναι μόνο η διαφήμιση που μας επηρεάζουν αλλά και το ίδιο το προιόν εμφανισιακά 8)

Συμφωνώ - προσωπικά επηρεάζομαι από την εμφάνιση αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με επηρεάζει η διαφήμιση! Με την έννοια ότι με κάνει να γνωρίζω προϊόντα και σε περίπτωση που μου φαίνονται ωραία θέλω να τα αγοράσω! Ποιοτικά όχι, δεν με επηρεάζει. 1 πολύ καλή διαφήμιση 1 προϊόντος που μου είναι ας πούμε αδιάφορο δεν θα με κάνει να το ξανασκεφτώ.

Περισσότερο με επηρεάζει η "πλάγια" διαφήμιση προϊόντων. Ας πούμε επειδή διαβάζω γυναικεία περιοδικά, πολλές φορές επηρεάζομαι από άρθρα που γράφουν οι συντάκτες και προμοτάρουν 1 νέο προϊόν, 1 κρέμα ας πούμε! Ή όταν ετοιμάζεται να βγει στην αγορά 1 προϊόν και τα ΜΜΕ γράφουν ή λένε συνέχεια γι'αυτό επηρεάζομαι πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
ενδιαφέρων βίδεον :)



Τώρα τελευταία δεν πιστεύω πως έχουμε απλώς να κάνουμε με "πρόβατα" που η διαφήμιση "διαστρεβλώνει τις αντιλήψεις" τους προς χάριν του επιθυμητού κέρδους. Βέβαια, υπάρχει κάποια βάση σ' αυτό, μα τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά. Γιατί δεν γνωρίζουμε τον βαθμό της "προβατοποίσησης" στην κοινωνική δομή της "μαζικής κουλτούρας".
Οπότε συμφωνώ απόλυτα με Niyia:

Η διαφήμιση αυτή καθ' αυτή επομένως δεν αποτελεί την αιτία για τις επιλογές μας. Ο πιο βασικός παράγοντας που επηρεάζει αποφασιστικά το πώς και σε ποιο βαθμό θα επιδράσει ο πομπός (δλδ η διαφήμιση), μέσω των μηνυμάτων του, πάνω στον δέκτη (δλδ σε εμάς) είναι η προσωπικότητα και η ψυχοσύνθεση του δέκτη, η οποία λειτουργεί πολυεπίπεδα και καθορίζει ποια μηνύματα θα «καταναλώσει» ο δέκτης, πώς θα τα ερμηνεύσει και θα τα αφομοιώσει καθώς και τι επίδραση που θα ασκήσουν αυτά τα μηνύματα στις στάσεις και τη συμπεριφορά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undertaker 17-0

Νεοφερμένος

Ο undertaker 17-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω εχω να πω οτι η διαφημιση μπορει να μας επηρεαζει αλλα οχι και τοσο οταν την κοιταμε δεν σκεφτομαστε αν το παρουμε απλως κοιταμε αν ειναι ωραια και αν εχει καλο τραγουδι οπως το παριζακι μας αρεσει η διαφημιση αλλα το παριζακι δεν το αγοραζουμε κοιταμε ομως την διαφημιση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θεωρώ πως γενικά οι διαφημίσεις επηρεάζουν τις καταναλωτικές συνήθειες των ανθρώπων. Όταν καθημερινά ʽʼβομβαρδίζονταιʼʼ από αυτές, υποσυνείδητα σπεύδουν να κάνουν χρήση του προϊόντος ή της υπηρεσίας που διαφημίζεται. Βέβαια αυτό σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί κανόνα! Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα ωθήσουν/απωθήσουν κάποιον από αυτό.

Προσωπικά, δεν επηρεάζομαι. Δεν με ενδιαφέρει αν το τζιν μου θα είναι η χ ή η ψ μάρκα. Έχω θέσει άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου, οι οποίες φυσικά δεν είναι υλικές.

Γενικότερα είμαι τις άποψης ότι τα υλικά αγαθά δεν μου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο. ( κάλυψη αναγκών μεν, αλλά αυτή η κάλυψη μπορεί να γίνει και με χρήση άλλων ομοειδών προϊόντων που δεν είναι πολυδιαφημισμένα και επομένως είναι πιο φθηνά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top