• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ δεν είμαι κατά της πλαστικής.. μου αρέσει αν έχει καλό αποτέλεσμα..όμως μη ξεχνάμε ότι δεν υπάρχουν πάντα επιτυχίες.

και ποιος ειπε οτι η γυαλιστερη"μασκα" στη 2η φωτο ειναι καλυτερη?
εκτος φακου,φωτων κλπ..
εχουμε τοσο διαστρεβλωσει τη φυσικη ομορφια..

τουλάχιστον δεν την αποκαλείς τέρας όπως την 3η εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η πλαστικη ειναι οπως και οι αλλες τεχνολογιες τεχνικες ιατρικης κλπ..

για αποκατασταση ειναι δεκτη σιγουρα..

αλλα για αισθητικη μονο,,θελει μετρο ..ειναι σαν το μαχαιρι,,κοβει ψωμι και λαιμους,,αναλογα τι κανεις με αυτο..

οι περισσοτεροι πλαστικοι ομως γινανε για το χρημα και οχι για το κοινο καλο..ή για να βοηθησουν κοσμο..

οποτε βλεπουμε τα διαφορα στο θεαμα και στον πλουσιο κοσμο,,που ολες σχεδον οι 40 και πανω γυναικες κανουν επεμβασεις,,τουλαχιστον botox..
και γινονται παρομοιες "μασκες" μεγαλωνοντας,,εχω σιχαθει να τα βλεπω πια..

τα λεφτα να βγαινουν,,και τα αλλα λιγο μετρανε..


https://www.inews.gr/98/kabanaki-kindynou-gia-to-Botox.htm
Καμπανάκι κινδύνου για το Botox

15 Δεκεμβρίου 2010, 15:09



Ενέσεις Botox… με μέτρο συμβουλεύουν οι ειδικοί, καθώς νέα έρευνα φέρνει στο φως επικίνδυνες παρενέργειες. Καναδοί επιστήμονες ανακάλυψαν ότι η εν λόγω ουσία εξαφανίζει εκτός από τις ρυτίδες, και τον μυϊκό ιστό ακόμα και σε περιοχές του σώματος όπου δεν έχουν γίνει ενέσεις. Οι ερευνητές κρούουν έτσι τον κώδωνα του κινδύνου για τις σοβαρές παρενέργειες του Botox, στο οποίο καταφεύγουν κάθε χρόνο εκατομμύρια γυναίκες ανά τον κόσμο.

Μελετώντας τις επιπτώσεις της τοξίνης βοτουλίνης Α σε ομάδα δεκαοχτώ κουνελιών για διάστημα έξι μηνών, παρατήρησαν ότι τα άκρα των ζώων που είχαν δεχτεί ενέσεις εμφάνιζαν απώλεια μυϊκής μάζας της τάξης του 50%. Το σημαντικότερο, ωστόσο, είναι ότι το ίδιο φαινόμενο παρατηρούταν και στα άκρα στα οποία δεν είχαν γίνει ενέσεις, γεγονός που μαρτυρά ότι οι παρενέργειες των ενέσεων μπορούν να εξαπλωθούν σε όλο το σώμα.

Η επιστημονική ομάδα του University of Calgary που πραγματοποίησε την έρευνα προειδοποιεί ότι τα ευρήματά της εγείρουν σοβαρά ερωτήματα αναφορικά με τη μακροχρόνια χρήση της δημοφιλούς αισθητικής θεραπείας.

Οι ειδικοί γνώριζαν ήδη τις πιθανόν βλαβερές παρενέργειες του Botox, όπως είναι η χαλάρωση του προσώπου και η εξασθένιση των μυών, όμως μέχρι πρότινος πίστευαν ότι επηρέαζαν μονάχα περιοχές του προσώπου στις οποίες είχε εφαρμοστεί η μέθοδος. Η νέα αυτή έρευνα όμως δείχνει ότι οι γυναίκες που κάνουν, για παράδειγμα, Botox στο μέτωπο μπορεί να παρουσιάσουν μυϊκή ατροφία ή απώλεια μυϊκής μάζας σε άλλα μέρη του σώματός τους.

Το Botox λειτουργεί μπλοκάροντας τις χημικές αντιδράσεις που δημιουργούν σύσπαση των μυών, προκαλώντας ουσιαστικά την παράλυσή τους. Εγχέεται στους μυς, που όταν συσπώνται προκαλούν ρυτίδες σε εκείνη την περιοχή της επιδερμίδας. Μετά την πάροδο τριών έως πέντε μηνών ο μυς αποκτά και πάλι την ικανότητα να συσπάται. «Αυτό που παρατηρήσαμε εμείς είναι ότι μέρος του μυϊκού ιστού αντικαθίσταται από λίπος» εξηγεί ο επικεφαλής της έρευνας, Ραφαέλ Φορτούνα, ο οποίος επισημαίνει ότι θα πρέπει να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί στη μακροχρόνια θεραπευτική χρήση του Botox, ιδιαίτερα σε παιδιά και εφήβους.
Espressonews.gr

ετσι δημιουργουνται οι γνωριμες μασκες τρομου,,που βλεπουμε πια σε τοσες γυναικειες φατσες,,κανουν τη μουρη τους χλαπατσα,,και μετα αναρωτιουνται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι κατά των πλαστικών!!!!!! Δεν είναι σωστό να επεμβαίνουμε στη φύση και στη ροή των πραγμάτων!!!!!!!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Eιμαι υπερ των πλαστικων μονο οταν γινονται για ιατρικους λογους. Οπως ειπε και η Ολγα ειναι πολυ εγωιστικο να επεμβαινουμε στο εργο της φυσης μονο και μονο για να φαινομαστε ομορφοι στα ματια των αλλων. Αλλωστε η ομορφια ειναι κατι τελειως αντικειμενικο.
Η μονη περιπτωση πλαστικης που υποστηριζω εκτος των παραπανω ειναι η πλαστικη στηθους που κανουν γυναικες που εχουν καρκινο του μαστου. Δεν μπορω να ξερω αλλα εχω ακουσει πολλες φορες οτι οι γυναικες που το παθαινουν αυτο πολλες φορες αποκτουν ψυχολογικα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι κατά των πλαστικών!!!!!! Δεν είναι σωστό να επεμβαίνουμε στη φύση και στη ροή των πραγμάτων!!!!!!!!!!! :)
Αφού θεωρείς ότι δεν είναι σωστό να επεμβαίνουμε στη φύση, φαντάζομαι ότι δεν θα τρυπήσεις ποτέ τα αυτιά σου για να βάλεις σκουλαρίκια, δεν θα βάλεις ποτέ κραγιόν, ούτε ρουζ ή μέικ απ, και δεν θα καλύψεις ποτέ τη φυσική μυρωδιά σου με κάποιο άρωμα. Έτσι δεν είναι; Ή μήπως όχι; Ή μήπως δεν έχεις σκεφτεί σε βάθος το νόημα της απολυτότητας των λεγομένων σου. Ίσως επειδή είσαι 16 ετών και ακόμα δεν ανησυχείς για το πέρασμα του χρόνου πάνω σου. Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως. Κι εκεί που είσαι ήμουνα κι εκεί που είμαι θα 'ρθεις. Και τότε ίσως αλλάξεις το πρίσμα με το οποίο θα βλέπεις τα πράγματα, λόγω προσωπικής ανάγκης και ιδιοτέλειας.
Νομίζεις ότι είναι μακρυά αυτή η εποχή; Ο χρόνος γρήγορα κυλά, όταν δεν το θέλουμε και πολύ αργά κυλά, όταν θέλουμε να περάσει γρήγορα.

Eιμαι υπερ των πλαστικων μονο οταν γινονται για ιατρικους λογους. Οπως ειπε και η Ολγα ειναι πολυ εγωιστικο να επεμβαινουμε στο εργο της φυσης μονο και μονο για να φαινομαστε ομορφοι στα ματια των αλλων. Αλλωστε η ομορφια ειναι κατι τελειως αντικειμενικο.
Η μονη περιπτωση πλαστικης που υποστηριζω εκτος των παραπανω ειναι η πλαστικη στηθους που κανουν γυναικες που εχουν καρκινο του μαστου. Δεν μπορω να ξερω αλλα εχω ακουσει πολλες φορες οτι οι γυναικες που το παθαινουν αυτο πολλες φορες αποκτουν ψυχολογικα προβληματα.
Φαντάζομαι ότι θέλεις να πεις ότι η ομορφιά είναι κάτι τελείως υποκειμενικό κι όχι αντικειμενικό, όπως έγραψες, αλλιώς δεν συμβαδίζουν τα υπόλοιπα λεγόμενά σου. Αν και πρέπει να σου πω ότι η επιστήμη έχει δείξει ότι υπάρχουν αντικειμενικές μετρήσεις αρμονίας, συμμετρίας και εν τέλει ομορφιάς στο πρόσωπο και στο σώμα (από την εποχή των Αρχαίων Ελλήνων, στην εποχή του Ντα Βίντσι, ως και σήμερα), με παροδικές αλλαγές στα πρότυπα ομορφιάς (μπορείς να διαβάσεις το "Η Ιστορία της Ομορφιάς" του Ουμπέρτο Έκο).
Πάντως σε ένα συμφωνώ μαζί σου, ότι μπορείς να κάνεις πλαστική για να εξαλείψεις τυχόν ψυχολογικά προβλήματα που μπορούν να υπάρχουν. Εσύ αναφέρεις τις γυναίκες που έχουν υποστεί μαστεκτομή, αλλά που αρχίζει και που σταματά αυτό; Ποιός το καθορίζει; Εσύ; Εγώ; Όχι φυσικά. Για τον κάθε άνθρωπο το πρόβλημά του είναι σημαντικό. Θα πεις όχι σε μια κοπέλα που έχει σχεδόν ανύπαρκτο στήθος από τη φύση της και αισθάνεται μειονεκτικά; Θα πεις όχι σε έναν άντρα που έχει πολύ μικρό πέος και γίνεται περίγελος σε κάθε καινούργια σχέση που κάνει, γι' αυτό θέλει να μεγαλώσει το πέος του έστω 3-5 εκατοστά, για να έχει ένα ελάχιστα αξιοπρεπές όργανο; Θα πεις όχι σε ένα παιδάκι που έχει πεταχτά αυτιά και το κοροϊδεύουν όλα τα άλλα παιδάκια στο σχολείο του και το έχουν απομονώσει κοινωνικά; Θα πεις όχι σε μια κοπέλα που θέλει να κάνει λιποαναρρόφηση στα ψωμάκια γιατί έχει μόνο εκεί τοπικό πάχος κι αυτό την εμποδίζει από το να κάνει καριέρα ως φωτομοντέλο; Θα πεις όχι...; Θα πεις όχι...κλπ;
Ένα τελευταίο έχω να πω: όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει.
Ακούω πολλούς να λένε ότι είναι εναντίον της πλαστικής και να κατηγορούν αυτούς και αυτές που κάνουν, όταν όμως οι ίδιοι δεν έχουν ανάγκη κάποιας επέμβασης. Κι εγώ θα ήθελα να ήμουν πλούσια, όμορφη και υγιής. Αλλά στη ζωή δεν τα έχουμε όλα μαζί, δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπορείς να κάνεις πλαστική για να εξαλείψεις τυχόν ψυχολογικά προβλήματα που μπορούν να υπάρχουν.
τοτε δεν θελεις πλαστικη,,πρωτα ψυχοθεραπεια θελεις..
και μετα πλαστικη,,αν ακομα την θελεις..

αλλα ετσι πώς θα βγουν τα ωραια λεφτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τοτε δεν θελεις πλαστικη,,πρωτα ψυχοθεραπεια θελεις..
και μετα πλαστικη,,αν ακομα την θελεις..

αλλα ετσι πώς θα βγουν τα ωραια λεφτα?

lol.
Γιατί βρε Άγγελε;
Σιγά μη θες και φάρμακα. Αν ένα σημείο του σώματος σε κομπλάρει, σε κάνει να μη νιώθεις άνετα γιατί να μην κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
τοτε δεν θελεις πλαστικη,,πρωτα ψυχοθεραπεια θελεις..
και μετα πλαστικη
Δεν ζούμε μόνοι μας σε αυτόν τον κόσμο. Έκανες ένα σχόλιο πάνω στη γενικότητα. Στα ειδικά παραδείγματα που ακολουθούν δεν λες τίποτα. Κατά τη δικιά σου μέθοδο δράσης και με τη δικιά μου ερμηνεία, μάλλον θα πρέπει να κάνουν ψυχοθεραπεία όλοι οι άλλοι κι όχι αυτός ή αυτή που έχει το πρόβλημα. Ας μην μιλάμε για ουτοπικές κοινωνίες, αλλά για ρεαλιστικές καταστάσεις. Εξάλλου, όλοι λίγο πολλοί έχουμε ψυχολογικά προβλήματα και πάθη, κρυφά ή φανερά, εκδηλωμένα ή καταπιεσμένα. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθος βαλέτω.
Και κάτι ακόμα: πολύ εύκολη και αυτοαθωωτική η εξήγηση για τα χρήματα, αλλά η ανάπτυξη της πλαστικής χειρουργικής δεν δημιουργήθηκε από την ανάγκη ευπορισμού των πλαστικών, αλλά από την ανάγκη της κοινωνίας για λύσεις σε προβλήματά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μεγαλο ποσοστο των πλαστικων θα μπορουσαν να μη γινουν με καταλληλη ψυχοθεραπεια,,
μη γελιομαστε..

αλλα οπως ειπαμε,,η κοινωνια εχει πανω απο όλα το χρημα,,τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα..

οι γιατροι πια δεν κανουν λειτουργημα,απλα λεφτακια βγαζουν..

Αν ένα σημείο του σώματος σε κομπλάρει, σε κάνει να μη νιώθεις άνετα γιατί να μην κάνεις;
ξερεις ποσες γυναικες ή ανδρες καποιες φορες,εχουν ψυχολογικο προβλημα ιδεοληψια με κατι που ειναι μια χαρα?

ανορεξια πχ..

και εκει πλαστικη να κανουμε?

ειπαμε,,πρωτα την ψυχη,,μετα την πλαστικη..
αλλα ετσι θα χαθει χρημα,,και οι εποχες ειναι δυσκολες..για τετοια ουτοπικα πραγματα..


συγκεκριμενα ειμαι υπερ των επεμβασεων χωρις ξενα σωματα..σιλικονες κλπ..
μια λιποαναρρόφηση πχ σε μια κατασταση που χρειαζοταν πχ δεν θα ημουν κατά..
ειμαι υπερ πχ επεμβασεων αυξησης στηθους με λιπος απο τον οργανισμο και οχι με ξενα σωματα που μενουν για ολη τη ζωη ..

ειμαι τελειως κατα με ενεσεις μποτοξ πχ που γινονται καθε μερικους μηνες σαν πρεζα..

ειμαι υπερ μονιμων και "φυσικων" λυσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Προς το παρόν, η πλαστική χειρουργική μπορεί να δώσει πολύ περιορισμένα αποτελέσματα. Δεν μπορεί πχ κάποιον στα 40 να τον κάνει να μοιάζει 17.

Μετά την γέννηση είναι αργά για σημαντικές αλλαγές.. Με genetic engineering πριν την γέννηση όμως, εκεί μάλιστα, μπορούν να γίνουν τρομερά πράγματα.

Dude, έχεις ξεφύγει... Μέχρι να φτάσουμε να κάνουμε αισθητικές επεμβάσεις με χρήση genetic engineering έχουμε μπόλικο καιρό ακόμη...

Αφού θεωρείς ότι δεν είναι σωστό να επεμβαίνουμε στη φύση, φαντάζομαι ότι δεν θα τρυπήσεις ποτέ τα αυτιά σου για να βάλεις σκουλαρίκια, δεν θα βάλεις ποτέ κραγιόν, ούτε ρουζ ή μέικ απ, και δεν θα καλύψεις ποτέ τη φυσική μυρωδιά σου με κάποιο άρωμα. Έτσι δεν είναι; Ή μήπως όχι; Ή μήπως δεν έχεις σκεφτεί σε βάθος το νόημα της απολυτότητας των λεγομένων σου. Ίσως επειδή είσαι 16 ετών και ακόμα δεν ανησυχείς για το πέρασμα του χρόνου πάνω σου. Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως. Κι εκεί που είσαι ήμουνα κι εκεί που είμαι θα 'ρθεις. Και τότε ίσως αλλάξεις το πρίσμα με το οποίο θα βλέπεις τα πράγματα, λόγω προσωπικής ανάγκης και ιδιοτέλειας.
Νομίζεις ότι είναι μακρυά αυτή η εποχή; Ο χρόνος γρήγορα κυλά, όταν δεν το θέλουμε και πολύ αργά κυλά, όταν θέλουμε να περάσει γρήγορα.

Ο χρόνος όντως γρήγορα κυλά... Ο μόνος τρόπος να τον νικήσεις όμως είναι να το αποδεχτείς, αντί να προσπαθείς να τον ξεγελάσεις με ανόητα τρικ...
Κι έχει σημαντική διαφορά το να περιποιείται κάποιος τον εαυτό του με καλλυντικά κλπ, από το να επεμβαίνεις χειρουργικά...

Γενικά τώρα... Το υπέρ ή κατά είναι περίεργη κουβέντα... Είμαι σίγουρα υπέρ των επεμβάσεων που γίνονται για ιατρικούς λόγους, μετά από ένα ατύχημα ας πούμε, στην περίπτωση που προκληθεί κάποια παραμόρφωση και τέτοια πράγματα...
Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με τις επεμβάσεις, που γίνονται από ματαιοδοξία του "ασθενή"... Το βρίσκω χαζό, υπό την έννοια ότι πρέπει να είμαστε συμφιλιωμένοι με το σώμα μας και γενικά με τον εαυτό μας και τότε μόνο μπορούμε να δείξουμε την πραγματική ομορφιά που κρύβεται μέσα μας... Σε κάθε άλλη περίπτωση, απλά κοροϊδεύουμε, όχι τους άλλους, αλλά τον ίδιο μας τον εαυτό και δεν μπορούμε να έρθουμε σε αρμονία με αυτόν... Όσο καλό κι αν είναι το αποτέλεσμα...
Βέβαια είναι απλά γελοίο να αρνούμαστε, ότι σε πολλές περιπτώσεις, το αποτέλεσμα είναι πραγματικά ωραίο... Όπως και ακόμη πιο γελοίο είναι αυτό που λέγεται, ότι φαίνεται με την μία η πλαστική... Εντάξει, όταν ξέρεις ένα άτομο και έρχεται αλλαγμένο ή η εμφανισή ενός ατόμου που γνωρίζεις εκείνη την ώρα είναι εντελώς εξωπραγματική... Αλλά όχι πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο χρόνος όντως γρήγορα κυλά... Ο μόνος τρόπος να τον νικήσεις όμως είναι να το αποδεχτείς, αντί να προσπαθείς να τον ξεγελάσεις με ανόητα τρικ...
ή απλα να ζεις καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της πλαστικής. Όταν κάποιος δεν αισθάνεται καλά ψυχολογικά και αυτό τον επηρεάζει στην καθημερινότητά του, στις συναναστροφές του, στις προσωπικές του σχέσεις και δεν μπορεί να ξεχάσει στιγμή το πρόβλημά του και αυτό στέκεται εμπόδιο ακόμη και να γελάσει (ήξερα τέτοιο άτομο, με μεγάλη μύτη που δεν γελούσε για να μην φαίνεται μεγαλύτερη, ούτε και φωτογραφιζόταν) πλαστική και πάλι πλαστική. Είμαι κατά των ΥΠΕΡΒΟΛΩΝ ΤΗΣ ΠΛΑΣΤΙΚΗΣ!!!! Ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια, όσοι δεν χρειαζόμαστε καμία πλαστική επέμβαση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό το "να συμφιλιωθείς με τον εαυτό σου" μου φαίνεται από ουτοπικό έως και αστείο.
Όταν υπάρχει κάποια αντικειμενική ατέλεια, το να "συμφιλιωθείς με τον εαυτό σου" σημαίνει να κάνεις εκπτώσεις στην αισθητική σου ή να αποδεχτείς ότι έχεις ένα ελάττωμα που δεν αλλάζει. Ευχαριστώ, αλλά προτιμώ το ρεαλισμό.

HappyDays, μπράβο και για τις ψύχραιμες απόψεις σου και για τα καλογραμμένα ποστ σου. Είναι ευχαρίστηση να τα διαβάζει κανείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν υπάρχει κάποια αντικειμενική ατέλεια,
αν ειναι αντικειμενικο νταξει,,

αλλα πολλες φορες δεν ειναι,,και οι γιατροι δεν σταματουν τετοια ατομα.κυριως γυναικες. που εχουν ψυχολογικο προβλημα και οχι σωματικο ουσιαστικα,,ειναι γνωστα στους ειδικους τετοια προβληματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ο χρόνος όντως γρήγορα κυλά... Ο μόνος τρόπος να τον νικήσεις όμως είναι να το αποδεχτείς, αντί να προσπαθείς να τον ξεγελάσεις με ανόητα τρικ...
Κι έχει σημαντική διαφορά το να περιποιείται κάποιος τον εαυτό του με καλλυντικά κλπ, από το να επεμβαίνεις χειρουργικά...
Κανείς δεν προσπαθεί να νικήσει το χρόνο, όλοι ξέρουμε ότι θα πεθάνουμε, αλλά δεν χρειάζεται να πεθάνουμε πατσουριασμένοι.
Είμαι σίγουρα υπέρ των επεμβάσεων που γίνονται για ιατρικούς λόγους, μετά από ένα ατύχημα ας πούμε, στην περίπτωση που προκληθεί κάποια παραμόρφωση και τέτοια πράγματα...
Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με τις επεμβάσεις, που γίνονται από ματαιοδοξία του "ασθενή"... Το βρίσκω χαζό, υπό την έννοια ότι πρέπει να είμαστε συμφιλιωμένοι με το σώμα μας και γενικά με τον εαυτό μας και τότε μόνο μπορούμε να δείξουμε την πραγματική ομορφιά που κρύβεται μέσα μας... Σε κάθε άλλη περίπτωση, απλά κοροϊδεύουμε, όχι τους άλλους, αλλά τον ίδιο μας τον εαυτό και δεν μπορούμε να έρθουμε σε αρμονία με αυτόν... Όσο καλό κι αν είναι το αποτέλεσμα...
"Την ομορφιά που κρύβεται μέσα μας" το έχω ακούσει ως ατάκα χιλιάδες φορές, αλλά οι ίδιοι αυτοί που το λένε ασχολούνται περισσότερο με ένα ωραίο μωρό, παρά με ένα άσχημο, χαμογελάνε χαζά κι εξυπηρετούν μια νέα κι ωραία κοπέλα, παρά ένα 45άρη αξύριστο, κοιλαρά άντρα, φοράνε "τα καλά τους" και κοιτιόνται στον καθρέπτη, όταν πάνε να ρίξουν καμιά γκομενίτσα, κ.α.
Ναι, θέλω να γίνω καλύτερη. Σε όλα θέλω να γίνω καλύτερη. Διαβάζω βιβλία, βλέπω θέατρο και κινηματογράφο, μιλάω με τους φίλους μου. Όμως προσέχω και το ντυσιμό μου, βάζω τις κρέμες μου και τα αρώματά μου ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΟΤΟΧ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΜΟΥ. Αποδέχομαι ότι έχω πάθη (και ποιός δεν έχει, από αυτόν που καπνίζει, μέχρι τον 55άρη που διαλύει το σπίτι του για μια 20άρα), αλλά κοιτάω να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Τουλάχιστον εγώ το παραδέχομαι. Αυτό που λέω το κάνω. Και τώρα και στο μέλλον. Όχι σαν κάτι άλλους και άλλες που μιλάνε γενικά εναντίον, αλλά όταν έρχεται η ώρα που το θέμα τους αφορά, βρίσκουν μια ωραία δικαιολογία στον εαυτόν τους και στους άλλους και γίνονται κωλοτούμπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΟΤΟΧ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΜΟΥ
με μετρο ελπιζω..
γιατι ειδες παραπανω τι κανει το μποτοξ σε πολλη χρηση..:)

και καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις με σωστη διατροφη και κομμενο τσιγαρο, ..(καπνιζεις?)
καλο υπνο και γυμναστικη..
πολλη καλυτερη διατηρηση στο χρονο ετσι,,

αλλα αυτα θελουν πολυ περισσοτερο κοπο και αντοχη απο τις πλαστικες επεμβασεις..

αλλά δεν χρειάζεται να πεθάνουμε πατσουριασμένοι.
αλλα ουτε ακομα χειροτερα φρικιαστικα πλαστικοι..

ποσες εχω δει που εχουν αλλαξει χαρακτηριστικα και εκφραση μετα απο μποτοξ πλαστικες κλπ..ειναι αλλοι ανθρωποι,,
και θα προτιμουσα να τις εβλεπα να καλογερναγανε με τις ρυτιδες και τα ολα τους σαν παρασημα παλης με το χρονο..

φαντασου στα 60σου,,να κοιτιέσαι στον καθρεπτη και απο τις πλαστικες να μην αναγνωριζεσαι..ΜΗ αναστρεψιμα.


"Την ομορφιά που κρύβεται μέσα μας" το έχω ακούσει ως ατάκα χιλιάδες φορές, αλλά οι ίδιοι αυτοί που το λένε ασχολούνται περισσότερο με ένα ωραίο μωρό, παρά με ένα άσχημο, χαμογελάνε χαζά κι εξυπηρετούν μια νέα κι ωραία κοπέλα, παρά ένα 45άρη αξύριστο, κοιλαρά άντρα, φοράνε "τα καλά τους" και κοιτιόνται στον καθρέπτη, όταν πάνε να ρίξουν καμιά γκομενίτσα, κ.α.
αυτοι απλα δεν εχουν αρκετη προσωπικοτητα ,ωστε να καλυψει ή φωτισει την οχι καλη εξωτερικη εμφανιση..
με οτι εχει παιζει κανεις..

η μπαρμπαρα στρειζαντ μπορεσε να στηριξει την μυτη της πχ..
αλλες ομως γινονται παρομοιες με ιδιες ολοισιες μυτες,ιδιο γυαλιστερο πλαστικο δερμα,,και ανεκφραστα παγωμενα χαμογελα λογω μποτοξ..

ολοι θα γερασουμε και θα πατσαβουριασουμε,,φτανει να το κανουμε με αξιοπρεπεια και δειχνοντας τον καλυτερο χαρακτηρα μας,,γιατι αυτος θα βγει προς τα εξω..

πως θα βλεπατε τον βεγκο με πλαστικες πχ,ως γερο?

σε εναν καλο ανθρωπο καθε ρυτιδα ειναι ομορφια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
"Την ομορφιά που κρύβεται μέσα μας" το έχω ακούσει ως ατάκα χιλιάδες φορές, αλλά οι ίδιοι αυτοί που το λένε ασχολούνται περισσότερο με ένα ωραίο μωρό, παρά με ένα άσχημο, χαμογελάνε χαζά κι εξυπηρετούν μια νέα κι ωραία κοπέλα, παρά ένα 45άρη αξύριστο, κοιλαρά άντρα, φοράνε "τα καλά τους" και κοιτιόνται στον καθρέπτη, όταν πάνε να ρίξουν καμιά γκομενίτσα, κ.α.
Ναι, θέλω να γίνω καλύτερη. Σε όλα θέλω να γίνω καλύτερη. Διαβάζω βιβλία, βλέπω θέατρο και κινηματογράφο, μιλάω με τους φίλους μου. Όμως προσέχω και το ντυσιμό μου, βάζω τις κρέμες μου και τα αρώματά μου ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΟΤΟΧ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΜΟΥ. Αποδέχομαι ότι έχω πάθη (και ποιός δεν έχει, από αυτόν που καπνίζει, μέχρι τον 55άρη που διαλύει το σπίτι του για μια 20άρα), αλλά κοιτάω να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Τουλάχιστον εγώ το παραδέχομαι. Αυτό που λέω το κάνω. Και τώρα και στο μέλλον. Όχι σαν κάτι άλλους και άλλες που μιλάνε γενικά εναντίον, αλλά όταν έρχεται η ώρα που το θέμα τους αφορά, βρίσκουν μια ωραία δικαιολογία στον εαυτόν τους και στους άλλους και γίνονται κωλοτούμπες.

Mάλλον είμαι αθεράπευτα ρομαντικός, αλλά δεν πιστεύω ότι προσπαθώντας να βελτιώσεις την εμφάνιση σου σε κάνει καλύτερο άνθρωπο ούτε στο ελάχιστο... Ματαιόδοξο βέβαια, πολύ...
Αν δεν μπορείς να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειες του, δεν μπορείς να γίνεις καλύτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το μονο που νικαει το χρονο δεν ειναι η σαρκα,,που διαλυεται και γινεται τροφη για σκουληκια ετσι και αλλιως..

αλλα ο χαρακτηρας μας,,η μνημη μας,,και ισως κατι αλλο αυλο,,


υπαρχει εμφανισιακη δυναμη και δυναμη χαρακτηρα..

τι εχει περισσοτερο ο καθενας ειναι το θεμα..τι υπερισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ας συμφωνήσουμε λοιπόν σε κάτι, έστω κάποιοι από εμάς.
Το πρόβλημα δεν είναι οι πλαστικές, αλλά οι υπερβολές. Αλλά αυτό ισχύει σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Στην Ιατρική λένε ότι και το νερό ακόμη, θέλει μέτρο, γιατί αν πιείς 30 λίτρα σε μία μέρα, θα πάθεις δηλητηρίαση από νερό.
Μέτρον άριστον, λοιπόν.

Και για να θυμηθούμε λίγο και τον Ελύτη στη "Μαρία Νεφέλη":
"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά".
Σε όλα τα επίπεδα, συμπληρώνω εγώ η ταπεινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ας συμφωνήσουμε λοιπόν σε κάτι, έστω κάποιοι από εμάς.
Το πρόβλημα δεν είναι οι πλαστικές, αλλά οι υπερβολές. Αλλά αυτό ισχύει σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Στην Ιατρική λένε ότι και το νερό ακόμη, θέλει μέτρο, γιατί αν πιείς 30 λίτρα σε μία μέρα, θα πάθεις δηλητηρίαση από νερό.
Μέτρον άριστον, λοιπόν.

Πάντα είναι οι υπερβολές το πρόβλημα... Θα έλεγα ότι ο καθένας μας όμως, έχει πολύ διαφορετική άποψη για το ποια είναι αυτή η υπερβολή...

Και για να θυμηθούμε λίγο και τον Ελύτη στη "Μαρία Νεφέλη":
"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά".
Σε όλα τα επίπεδα, συμπληρώνω εγώ η ταπεινή.

Το θέμα είναι, ότι δεν μπορείς να κάνεις 100 άλματα ταυτόχρονα... Οπότε πρέπει να επιλέξεις τι θα αφήσεις στο έλεος της...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top