Συνταγματική Ενηλικίωση;

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σύμφωνα με το Ποινικό Δίκαιο ημερομηνία γέννησης του κάθε ατόμου ορίζεται η 1η Γενάρη του εκάστοτε έτους. Αυτό πέραν της ισχύως στις εκλογές, τι άλλες εφαρμογές έχει;
Ας πούμε, μπορεί να βγάλει κάποιος δίπλωμα οδήγησης πριν ουσιαστικά κλέισει τα 18; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
οχι φιλε μου..... Αλλα και αυτο που λες για τις εκλογες δεν ισχυει. Δικαιωμα ψηφου εχει καθε ελληνας πολιτης που ειναι γραμμενος στους εκλογικους καταλογους, απλα ο δημος σε βαζει στον καταλογο απο την 1η του ετους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
οχι φιλε μου..... Αλλα και αυτο που λες για τις εκλογες δεν ισχυει. Δικαιωμα ψηφου εχει καθε ελληνας πολιτης που ειναι γραμμενος στους εκλογικους καταλογους, απλα ο δημος σε βαζει στον καταλογο απο την 1η του ετους....

https://www.thessaloniki.gr/portal/p...imaEklogKatalogwn/dikaioma-eklegein-omogeneis

Με βάση το Π.Δ. εγώ θεωρούμε ενήλικας. Και σύμφωνα και με το site της πόλης σου έχω δικάιωμα ψήφου:P (αν και αναφέρεται σε ομογενείς, δεν πιστεύω η θεωρούμενη ημερομηνία γέννησης να αλλάζει)
Αλλά και απο άποψη λογικής, εφόσον ο δήμος με εγγράφει στον εκλογικό κατάλογο απο την 1η του έτους, είμαι εγγεγραμμένος και μπορώ να ψηφίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top