Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πώς καταλαβαινει κανεις οτι,μετα απο γυμναστικη,οι ώμοι του ειναι γυμνασμενοι;δυσκολο σημειο για προπονηση γενικα...και γιατι μετα τους κοιλιακους,πρεπει να γυμναζονται και οι ραχιαιοι;

Αυτό ισχύει για κάθε μυική ομάδα.
Αν νιώθεις ένα κάψιμο προς το τέλος την άσκησης και μετά,έχεις κάνει σωστή δουλειά.
Δεν θα το έλεγα δύσκολο σημείο,υπάρχουν πολλές απλές ασκήσεις για ώμους.

Αυτό για τους κοιλιακούς δεν γνωρίζω γιατί το προτείνουν...Ας το εξηγήσει κάποιος πιό έμπειρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
γιατι μετα τους κοιλιακους,πρεπει να γυμναζονται και οι ραχιαιοι;

Αυτό για τους κοιλιακούς δεν γνωρίζω γιατί το προτείνουν...Ας το εξηγήσει κάποιος πιό έμπειρος.



Η εκγύμναση των ραχιαίων μυών και των κοιλιακών βοηθά στην ανάπτυξη ενός μυϊκού πλέγματος προστασίας της μέσης και της σπονδυλικής στήλης.
Κοιλιακοί και ραχιαίοι θα πρέπει να γυμνάζονται σχεδόν εξ' ίσου και γι'αυτό στα προγράμματα πάντοτε γίνονται με αυτή τη σειρά ώστε να επιτευχθεί ισορροπία στην εκγύμναση και να αποφευχθούν τραυματισμοί της μέσης.
Μεγάλη προσοχή , για τον ίδιο λόγο, δίνεται και στις ασκήσεις stretching αμέσως μετά τους ραχιαίους.

Δεν απαντάω ως πιο έμπειρη αλλά ως γυμναζόμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γνωρίζω τι τρώει και πότε, γιατί μένουμε μαζί. Εγώ τον έμαθα να τρώει πιο σωστά, όσο έμενε με τους δικούς του έκανε πολύ άσχημη διατροφή. Πιστεύω πολύ στην υγιεινή διατροφή και σε συνδυασμό με σωματική άσκηση, νομίζω είναι ο μόνος τρόπος για να νιώθεις υγιής. Όλα αυτά τα σκευάσματα όμως, δεν τα καταλαβαίνω. Είναι για το κέρδος κάποιων και μόνο.

Κοιταξε... Τα σκευασματα παραγωνται και προωθουντα σαφεστατα γι το κερδος καποιων, κανουν ομως μια καποια δουλεια. Δεν ειμαι υπερ της χρησης τους, αλλα ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει.
Ανομως ισχυουν οσα λες για την διατροφη του, μαλλον ειναι το λαθος ατομο για να τα χρησιμοποιει...! Αν δεν ξερει ο ιδιος τι γευμα επιλεγει να κανει και ποτε, τοτε κρεατινες και πρωτεΐνες του ειναι αχρηστες...! Αυτα ειναι συμπληρωματ που ερχονται να σου δωσουν αυτα που δεν μπορεις να αποροφυσεις απο τις τροφες, αν δεν τρως τις αντιστοιχες τροφες, τι θα συμπλιρωσουν;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ξερει κανεις να μου πει ασκησεις που γυμναζουν ολο το σωμα,οπως πχ οι καμψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ξερει κανεις να μου πει ασκησεις που γυμναζουν ολο το σωμα,οπως πχ οι καμψεις;

Όπως είπες πολύ σωστά,οι κάμψεις.
Επίσης οι έλξεις στον μονόζυγο είναι πολύ καλές.
Και μία άσκηση που έχω βρεί είναι:
Κρατάς 2 αλτηράκια(βαράκια) και κάνεις καθίσματα(squats),αφού βρεθείς σε όρθια θέση σηκώνεις τα αλτηράκια μέχρι πάνω και κάνεις ένα επιτόπου πηδηματάκι.

Αν και θα σου πρότεινα να κάνεις ασκήσεις που απασχολούν μία-δυο μυικές ομάδες,για καλύτερα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα παρακαλουσα τους μοντς να μην αλλαξουν θεμα την απαντηση μου :)
Λοπον που λετε πριν απο ενα μηνα ελεγα στους γονεις μου να ξεκινησω αερομπικ(ισως και λιγα οργανα) για να γινω πιο δραστηρια(μιας και μονη μου δε με βλεπω και πολυ προθυμη) και γενικοτερα να εχω μια ασχολια(οχι οτι θα με πειραζε να χασω 2,3 κιλακια...αλλα γενικα ειμαι καλα με το σωμα μου).Σημερα που λετε γυριζει απο το σπιτι ο μπαμπας και μου ειπε να παω σημερα(το γυμναστηριο ειναι στο διπλανο χωριο) να δοκιμασω.Αλλα παιδια δε ξερω φοβαμαι και ντρεπομαι απιστευτα!Τωρα που το σκεφτομαι η ιδεα με τρομαζει.Και πριν αρχισουν οι ερωτησεις οχι δε θελει καμια φιλη μου να παει μαζι μου , ειδικα σε τετοιες εποχες ουτε και η μαμα (70 ευρω το μηνα για 2 ατομα δεν ειναι λιγα).Τι να κανω; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ΤΙ φοβασε και για πιον λογο ντρεπεσε; Πηγενε εκει να δεις πως ειναι και να δεις που θα σου περασει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Θα παρακαλουσα τους μοντς να μην αλλαξουν θεμα την απαντηση μου :)
Λοπον που λετε πριν απο ενα μηνα ελεγα στους γονεις μου να ξεκινησω αερομπικ(ισως και λιγα οργανα) για να γινω πιο δραστηρια(μιας και μονη μου δε με βλεπω και πολυ προθυμη) και γενικοτερα να εχω μια ασχολια(οχι οτι θα με πειραζε να χασω 2,3 κιλακια...αλλα γενικα ειμαι καλα με το σωμα μου).Σημερα που λετε γυριζει απο το σπιτι ο μπαμπας και μου ειπε να παω σημερα(το γυμναστηριο ειναι στο διπλανο χωριο) να δοκιμασω.Αλλα παιδια δε ξερω φοβαμαι και ντρεπομαι απιστευτα!Τωρα που το σκεφτομαι η ιδεα με τρομαζει.Και πριν αρχισουν οι ερωτησεις οχι δε θελει καμια φιλη μου να παει μαζι μου , ειδικα σε τετοιες εποχες ουτε και η μαμα (70 ευρω το μηνα για 2 ατομα δεν ειναι λιγα).Τι να κανω; :/:

Όταν πας θα σου περάσουν όλα και όχι μόνο αυτό, αλλά δε θα θέλεις και να το σταματήσεις! :)
Το αερόμπικ είναι τρελά πορωτικό. Δυνατή μουσική, ρυθμός!
Πήγαινε λίγο νωρίτερα να εξοικειωθείς με τον χώρο, κάνε λίγο διάδρομο και πήγαινε στην αίθουσα της αεροβικής. Πιάσε κουβέντα με κάποια κοπέλα εκεί και πες τους ότι είναι η πρώτη σου φορά. Εννοείται πως θα το πεις και στη γυμνάστρια και θα δεις ότι θα σε προσέχει και θα επιλέξει πιο χαμηλής έντασης πρόγραμμα.
Όλες ξεκινήσαμε και αισθανόμασταν κάπως αμήχανα, γιατί νομίζαμε ότι οι υπόλοιποι θα είναι εξπερτς και εμείς θα πηγαίνουμε σαν τα ζαβά, μια από δω και μια από κει.
Ξέρεις κάτι; Θα δυσκολευτείς στο πρώτο μάθημα να μπεις στο ρυθμό, ε και; Στο δεύτερο θα είσαι αστέρι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έλενα, το παν είναι να καταλάβεις πως ο καθένας πάει στο γυμναστήριο για την πάρτι του, όχι για να χαζεύει τους πρωτάρηδες και να γελά (καλά, μπορεί να γίνει κι αυτό αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος). Απλά να το πάρεις το θέμα στα χαλαρά, θα νιώθεις λίγο άγνωστη, αλλά σε μία βδομάδα θα είσαι σούπερ :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τελικα πηγα και μπορω να πω οτι για πρωτη φορα μου αρεσε πολυ!Ειχε ηλικιες απο 14(ενα χορνο μικροτερες)μεχρι 60!Οποτε συνεχιζω.Σαν κλιμα δεν ηταν καθολου αβολο...μπορω να πω οτι το απολαυσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τελικα πηγα και μπορω να πω οτι για πρωτη φορα μου αρεσε πολυ!Ειχε ηλικιες απο 14(ενα χορνο μικροτερες)μεχρι 60!Οποτε συνεχιζω.Σαν κλιμα δεν ηταν καθολου αβολο...μπορω να πω οτι το απολαυσα!

Well done young lady!!:clapup:
Στο τέλος να δείς που θα εθιστείς κιόλας και θα πηγαίνεις και νωρίτερα.
Να παίρνεις μόνο νερό μαζί σου,γιατί τώρα που φτιάχνει ο καιρός και ανεβαίνει η θερμοκρασία,θα ιδρώνεις περισσότερο,και πρέπει να αναπληρώνεις τα χαμένα υγρά.
Μην πάρεις τίποτα Powerade-Gatorade και διάφορα άλλα ροφήματα που αναπληρώνουν ηλεκτρολύτες...Δεν αξίζει τα λεφτά του σε αυτό το επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CapricornV

Νεοφερμένος

Η CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για την Herbalife? Τα ροφήματα πρωτείνης που πουλάει είναι αξιόπιστα? Είναι βέβαια πολύ ακριβά σε σχέση με άλλες μάρκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ειναι περιπου στην ιδια τιμη κανα εικοσαρικο νομιζω αλλα ειναι ψιλομουφα αν εισαι λαιμαργος δλδ δε σωζεσαι με αυτο ...
παντως εχει ωραια γευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα αντίστοιχα ροφήματα της forever με αλόη βέρα. Έχω δει εντυπωσιακά αποτελέσματα ακόμα και σε παιδιά και τα προιοντα της είναι όλα εγκεκριμένα από ΕΟΦ και πιστοποιημένα και ελέγχονται σε κάθε στάδιο παραγωγής. Αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μου ΠΜ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CapricornV

Νεοφερμένος

Η CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ δεν θέλω να χάσω βάρος, απλά λέω να αρχίσω να παίρνω σαν συμπλήρωμα επειδή γυμνάζομαι και έχω καταλάβει ότι είναι απαραίτητο. Ένας φίλος μου ξεκίνησε να δουλεύει στη Herbalife αλλά είναι πολύ ακριβά τα προϊόντα τους και αναρωτιέμαι αν θα κάνουν καλή δουλειά για τα λεφτά που ζητάνε.
Αυτή τη μάρκα που λες δεν τη γνωρίζω.. είναι καλή? στείλε μου μερικές πληροφορίες σε παρακαλώ... σε πμ. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ρε παιδιά,τα ελλειπτικά κάνουν τίποτα ή πεταμένα λεφτά; Και αν ναι,βοηθάνε μόνο στην εκγύμναση ή και απώλεια κιλών;
Θυμάμαι στο γυμναστήριο,όταν πήγαινα,πρώτα έλιωνα στον διάδρομο και μετά έκανα ελλειπτικό μόνο για κανένα τέταρτο.:hmm:

Ας με διαφωτίσει κάποιος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αεροβια ασκηση ειναι το ελιπτικο. Τι ενοεις αν κανουν κατι η ειναι πεταμενα λευτα; Τι αποτελεσμα θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Αεροβια ασκηση ειναι το ελιπτικο. Τι ενοεις αν κανουν κατι η ειναι πεταμενα λευτα; Τι αποτελεσμα θες;

Ε να δω ένα χ αποτέλεσμα ρε παιδί μου. :P
Βασικά το θέλω για απώλεια κιλών στην περιοχή κοιλιάς και στα πλαϊνα κυρίως [από καμπύλες άλλο τίποτα :lol:].
Αρκεί από μόνο του ή χρειάζεται και jokking πιο πριν πχ;

Άτιμο πράγμα οι πανελλήνιες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για απωλεια κιλων σου κανει οτιδηποτε αεροβιο! Καλο θα ειναι να μην κανεις μονο ελιπτικο η μονο jokking, αλλα δεν νομιζω οτι εχει ουσιαστικα αξιοσημειωτη διαφορα.
Το απο πια περιοχη θα χασεις εξαρτατε απο το DNA σου κυριος, αν μπορεις να το μπουσταρεις με συγκεκριμενες ασκησεις δεν το ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Χμμ,δηλαδή και μόνο του αρκεί,ε; :hmm:
Οκί,ευχαριστώωωω. xD
Όποια άλλη πληροφορία,ευπρόσδεκτη. :D

Dna; Γονίδια; Σωθήκαμε. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top