Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω που εντοπιζετε το προβλημα στην υιοθεσια.
Απο τι στιγμη που το ζευγαρι, ανεξαρτητα απο το φυλο και τη σεξουαλικοτητα, ειναι ερωτευμενο, αγαπημενο και αποφασισμενο να επεκτεινει την οικογενεια του, τοτε το παιδι σε καθε περιπτωση θα ειναι ευτυχισμενο.
Δεν ισχυει το οτι θα επηρεαστει η σεξουλικοτητα του παιδιου απο τους γονεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν καταφέρετε να απαντήσετε στο ερώτημα : Πως "βγαίνουν" ομοφυλόφιλα παιδιά από ετεροφυλόφιλα ζευγάρια;

Τότε θα καταλάβετε ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός ενός παιδιού δεν καθορίζεται από το αν οι γονείς του είναι :
1 γυναίκα, 1 άνδρας, 1 γυναίκα-1 άνδρας, 2 γυναίκες, 2 άνδρες.

Το μόνο που χρειάζεται για να μεγαλώσει ένα παιδί είναι αγάπη και στοργή.

Το να είσαι ομοφυλόφιλος η το παιδί σου δεν είναι ούτε αμαρτία, ούτε κατάρα, ούτε αρρώστια.

Εκεί πιστεύω που εντοπίζεται το πρόβλημα είναι όσο αφορά την αποδοχή του παιδιού από τον κοινωνικό περίγυρο.
Δηλαδή, σαφώς θα επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία και στην ανάπτυξη του παιδιού, το να τον κοροιδεύουν, να τον στιγματίζουν και να τον περιθωριοποιούν επειδή οι γονείς του είναι του ίδιου φύλου.

Όσο αφορά τα πρότυπα, τι ορίζουμε ως πρότυπο; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;

Είναι πρότυπο να χτυπάει ο άνδρας τη γυναίκα (ακόμα και μπροστά στο παιδί) ;
Είναι πρότυπο η γυναίκα να είναι η "δούλα του σπιτιού-καλή νοικοκυρά" και ο άντρας ο δουλευταράς που φέρνει τα λεφτά;
Είναι πρότυπο, διαζευγμένοι γονείς, με δικαστήρια και ιστορίες και το παιδί ανάμεσα;
Είναι πρότυπο, ο άντρας να είναι εκτός σπιτιού και η γυναίκα να "φέρνει άλλους άνδρες μέσα στο σπίτι";
Είναι πρότυπο, να χτυπάμε αλύπητα τα παιδιά μας ξεσπώντας τα νεύρα μας πάνω τους;
....
....
....

Δηλαδή, η μόνη, ικανή και αναγκαία συνθήκη είναι ΑΝΤΡΑΣ-ΓΥΝΑΙΚΑ, τελικά;
Τίποτα άλλο;

Ειναι η ιδεα σου γιατι ενα παιδι δν ειναι μονο τι βλεπει αλλα και τι μαθαινει. Θα παει ενα παιδι στον γκει πατερα του να του πει για το κοριτσι που του αρεσει? Αμφιβαλλω. Και δν νομιζω οτι κανενα ζευγαρι ''ερωτοτροπει'' μπροστα στα παιδια του. Οι γονεις κανουν και κουβεντα με τα παιδια τους σχετικα με το σεξ, δν ειναι μονο τι βλεπουν...

Γιατί όχι; Άνθρωπος δεν είναι;
Το ότι μπορεί να δει ένας άνθρωπος ερωτικά μόνο άτομα του ίδιου φύλου, δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να μιλήσει για άτομα του αντίθετου φύλου η να μην συμβουλεύσει το παιδί του όσο αφορά αυτό.

Μεγαλώνοντας ένα παιδί σε μια τέτοια οικογένεια, μαθαίνει να ζει σεβόμενος την διαφορετικότητα σε όλες τις εκφάνσεις της.
Το να πάνε 2 άντρες μεταξύ τους πχ. το θεωρεί τόσο φυσιολογικό όσο και το να πάει ένας άντρας με μια γυναίκα.
Άλλο που εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις επειδή έχεις μεγαλώσει αλλιώς.

Το ότι κάτι είναι διαφορετικό από μας, δε σημαίνει ότι δεν είναι ίσο η δεν είναι φυσιολογικό.
Και μην μου αναφέρεται ως αντιπαράδειγμα τους κτηνοβάτες και τους παιδόφιλους. Γελάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikizina

Νεοφερμένος

Η nikizina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω που εντοπιζετε το προβλημα στην υιοθεσια.
Απο τι στιγμη που το ζευγαρι, ανεξαρτητα απο το φυλο και τη σεξουαλικοτητα, ειναι ερωτευμενο, αγαπημενο και αποφασισμενο να επεκτεινει την οικογενεια του, τοτε το παιδι σε καθε περιπτωση θα ειναι ευτυχισμενο.
Δεν ισχυει το οτι θα επηρεαστει η σεξουλικοτητα του παιδιου απο τους γονεις!


Σε 4 περιπτώσεις ένας άνθρωπος γίνεται ομοφυλόφιλος :
-Στην πρώτη είναι με ορμονικές διαταραχές (περισσοτερες ορμονες αντρικες ή γυναικειες )
-Στην δεύτερη ψυχολογικά το παιδί ασχετα απο τις ορμονες νιωθει ετσι .
-Στην τριτη γεννετισια ανωμαλια να εχειν πανω του και τα δυο γεννητικα οργανα
..αλλά εκει επιλέγει το παιδί καποια στιγμη τι θέλει να ειναι άντρας ή γυναικα
-Στην τεταρτη ειναι απο βιασμο .

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙς ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΕΊ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

Στην τελευταια το παιδι τις περισσότερες περιπτωσεις ελκετε ερωτικα απο παιδια γιατι παιδι
βιαστικε ή εχει διαταραχες ψυχολογικές κατι που δεν το καθηστα ικανο να μεγαλωσει παιδια .
Βλεπεις η πρωτη φορα ειναι καθοριστικη ,και διεγερτικη χωρίς να το θέλει αφού ετσι
ορίζει μεσα του την σεξουαλικοτητα .
Γιαυτο πρεπει να προσεχουμε την πρωτη μας φορά
σαν αγορια και σαν κορίτσια οτι μαθαίνεις και οτι δεχτείς θα σε ακολουθάει όλη σου την ζωή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Σε 4 περιπτώσεις ένας άνθρωπος γίνεται ομοφυλόφιλος :
-Στην πρώτη είναι με ορμονικές διαταραχές (περισσοτερες ορμονες αντρικες ή γυναικειες )
-Στην δεύτερη ψυχολογικά το παιδί ασχετα απο τις ορμονες νιωθει ετσι .
-Στην τριτη γεννετισια ανωμαλια να εχειν πανω του και τα δυο γεννητικα οργανα
..αλλά εκει επιλέγει το παιδί καποια στιγμη τι θέλει να ειναι άντρας ή γυναικα
-Στην τεταρτη ειναι απο βιασμο .

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙς ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΕΊ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

Στην τελευταια το παιδι τις περισσότερες περιπτωσεις ελκετε ερωτικα απο παιδια γιατι παιδι
βιαστικε ή εχει διαταραχες ψυχολογικές κατι που δεν το καθηστα ικανο να μεγαλωσει παιδια .
Βλεπεις η πρωτη φορα ειναι καθοριστικη ,και διεγερτικη χωρίς να το θέλει αφού ετσι
ορίζει μεσα του την σεξουαλικοτητα .
Γιαυτο πρεπει να προσεχουμε την πρωτη μας φορά
σαν αγορια και σαν κορίτσια οτι μαθαίνεις και οτι δεχτείς θα σε ακολουθάει όλη σου την ζωή .

Το άντρο της παραπληροφόρησης...:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε 4 περιπτώσεις ένας άνθρωπος γίνεται ομοφυλόφιλος :
-Στην πρώτη είναι με ορμονικές διαταραχές (περισσοτερες ορμονες αντρικες ή γυναικειες )
-Στην δεύτερη ψυχολογικά το παιδί ασχετα απο τις ορμονες νιωθει ετσι .
-Στην τριτη γεννετισια ανωμαλια να εχειν πανω του και τα δυο γεννητικα οργανα
..αλλά εκει επιλέγει το παιδί καποια στιγμη τι θέλει να ειναι άντρας ή γυναικα
-Στην τεταρτη ειναι απο βιασμο .

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙς ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΕΊ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

Στην τελευταια το παιδι τις περισσότερες περιπτωσεις ελκετε ερωτικα απο παιδια γιατι παιδι
βιαστικε ή εχει διαταραχες ψυχολογικές κατι που δεν το καθηστα ικανο να μεγαλωσει παιδια .
Βλεπεις η πρωτη φορα ειναι καθοριστικη ,και διεγερτικη χωρίς να το θέλει αφού ετσι
ορίζει μεσα του την σεξουαλικοτητα .
Γιαυτο πρεπει να προσεχουμε την πρωτη μας φορά
σαν αγορια και σαν κορίτσια οτι μαθαίνεις και οτι δεχτείς θα σε ακολουθάει όλη σου την ζωή .

Τι μ@@@κίες είναι αυτές;

1. Όταν γεννιέται παιδί και με τα δύο όργανα λέγεται ερμαφρόδιτο και όχι ομοφυλόφιλο.
2. Η ομοφυλοφιλία όπως η αμφιφυλοφιλία και η ετεροφυλοφιλία είναι σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ατόμου.
3. Κανένας δεν έχει καταφέρει να αποδείξει ότι είτε γεννιέσαι είτε γίνεσαι για τον απλούστατο λόγο ούτε έχουν βρεθεί ορμονικές διαφοροποιήσεις που καθορίζουν το σεξουαλικό προσανατολισμό ενός βρέφους πρίν ακόμα βγεί από την κοιλιά της μητέρας του, αλλά ούτε από ψυχολογικής πλευράς έχει διαπιστωθεί ποια είναι ακριβώς τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος που "δημιουργούν" τον σεξουαλικό προσανατολισμό. Οπότε στο ερώτημα "γεννιέσαι/γίνεσαι" η απάντηση δεν είναι σαφής αλλά το μόνο που αποκλείεται είναι ότι επιλέγει ένα άτομο το φύλο από το οποίο έλκεται. Κάποιοι πιστεύουν ότι είναι ένα χαρακτηριστικό που συνδιαμορφώνεται μαζί με όλα τα άλλα μέχρι τα 6 σου έτη, κάποιοι υποστηρίζουν ότι υπάρχει κάποια ορμονική διαφοροποίηση.
4. Μπορείς να μου αναφέρεις πηγές στις οποίες να υποστηρίζεται το γεγονός ότι ο βιασμός προκαλεί την ομοφυλοφιλία;
5. Το τελευταίο επιχείρημά σου αντικρούεται με μία μου ερώτηση:
Πώς εξηγείς το γεγονός ότι πολλών ανθρώπων η πρώτη φορά είναι με άτομα αντίθετου φίλου αλλά τελικά επιβεβαιώνουν την αίσθηση ανύπαρκτης ερωτικής έλξης ως προς αυτό το φίλο και τελικά αυτό που "ακολουθάει στη ζωή τους" είναι οι δεσμοί με άτομα του ίδιου φύλου.
Δεν είναι θέμα πρώτης, δεύτερης, νι-οστής φοράς.
Η έλξη είναι το στοιχείο από το οποίο μπορείς να "καταλάβεις" τον σεξουαλικό προσανατολισμό.
Απλά επειδή δεν ζούμε σε ουτοπικές κοινωνίες, με πολλά κόμπλεξ, ταμπού και προκαταλήψεις ... κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν και απλά ζούνε ένα ψέμα είτε για το διάστημα μέχρι τελικά να το αποδεχτούν είτε δια βίου.
Η είσαι ετεροφυλόφιλος η δεν είσαι.
Η είσαι ομοφυλόφιλος η δεν είσαι.

Και επειδή δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, γι'αυτό υπάρχουν και άτομα τα οποία έλκονται και από τα 2 φύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikizina

Νεοφερμένος

Η nikizina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειτε του αρεσει καποιου ειτε οχι η πρωτη μας επαφη καθοριζει την σεξουαλικη μας ταυτοτητα ,τα παιδια μεγαλωνουν με προτυπα
πχ εαν η πρωτη μου φορα ηταν με γυναικα θα πηγαινα με γυναικες γιατι ετσι θα οριζοταν η σεξουαλικη μου ταυτοτητα .
Οπως η μανουλα και ο μπαμπας μας μας μαθαινουν να ειμαστε καλα ή κακα παιδια ετσι και ο πρωτος ερωτικος η ερωτικη παρταινερ
μας καθοριζει τα παντα πχ στοματικο,απο πισω,την συχνοτητα του ερωτα ακομα και πως πρεπει να ακουμπαμε τον αλλον κτλ.
Οσο για την ομοφυλοφυλια απο βιασμο μπορει να γινει και με αποπλανηση απλα αλλαζει καποιος την ερωτικη πορεια του παιδιου ..
το παιδι δεν ξερει, το μαθαινει ουτε εχει συναισθηση να πει οχι ο αλλος ειναι μεγαλυτερος και ξερει και δεν εχει σημασια να το κανει
στο παιδι μονο να το χαιδεψει αυτο αποτυπωνεται και καταγραφεται στο υποσυνειδητο .
Αυτα τα εχω διαβασει απο πολυ παλια σε βιβλιο ψυχολογιας για παιδια και εφηβους .
Οσο για ομοφυλοφυλους εχω γνωρισει και εχω φιλους πολλους ως κομμωτρια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ειτε του αρεσει καποιου ειτε οχι η πρωτη μας επαφη καθοριζει την σεξουαλικη μας ταυτοτητα ,τα παιδια μεγαλωνουν με προτυπα
πχ εαν η πρωτη μου φορα ηταν με γυναικα θα πηγαινα με γυναικες γιατι ετσι θα οριζοταν η σεξουαλικη μου ταυτοτητα .
Οπως η μανουλα και ο μπαμπας μας μας μαθαινουν να ειμαστε καλα ή κακα παιδια ετσι και ο πρωτος ερωτικος η ερωτικη παρταινερ
μας καθοριζει τα παντα πχ στοματικο,απο πισω,την συχνοτητα του ερωτα ακομα και πως πρεπει να ακουμπαμε τον αλλον κτλ.
Οσο για την ομοφυλοφυλια απο βιασμο μπορει να γινει και με αποπλανηση απλα αλλαζει καποιος την ερωτικη πορεια του παιδιου ..
το παιδι δεν ξερει, το μαθαινει ουτε εχει συναισθηση να πει οχι ο αλλος ειναι μεγαλυτερος και ξερει και δεν εχει σημασια να το κανει
στο παιδι μονο να το χαιδεψει αυτο αποτυπωνεται και καταγραφεται στο υποσυνειδητο .
Αυτα τα εχω διαβασει απο πολυ παλια σε βιβλιο ψυχολογιας για παιδια και εφηβους .
Οσο για ομοφυλοφυλους εχω γνωρισει και εχω φιλους πολλους ως κομμωτρια .


Μην ανησυχεις. Ειναι ολοφανερο οτι το διαβασες πολυ παλια. Το βιβλιο λογικα ηταν απο αυτα που εγραφαν οτι η ομοφυλοφιλια ειναι μεταδοτικη αρρωστια. :whistle:
Μπορεις να ανανεωσεις τις πηγες σου, αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εμένα το πρώτο φιλί και η πρώτη επαφή ήταν με κοπέλα σε στιλ ψυχολογικού εκβιασμού.
Από τότε έχω φιληθεί με δυο κοπέλες,αλλά όλες οι σχέσεις μου ήταν ετεροφυλόφιλες.
Δεν νιώθω καμία καταπίεση με αυτό και ούτε αναζητώ άτομα του ίδιου φύλου.
Προφανώς δεν είμαι και η μόνη εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikizina

Νεοφερμένος

Η nikizina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μην ανησυχεις. Ειναι ολοφανερο οτι το διαβασες πολυ παλια. Το βιβλιο λογικα ηταν απο αυτα που εγραφαν οτι η ομοφυλοφιλια ειναι μεταδοτικη αρρωστια. :whistle:
Μπορεις να ανανεωσεις τις πηγες σου, αν θες.

Καλησπερα Georgia:)
Λες η ανθρωπνη ερωτικη συμπεριφορα να αλλαξε ,ξερεις δεν ειναι μοδα ετσι λειτουργουμε
και απ οτι φαινεται δεν διαβασες τιποτα απ οσα εγραψα γιατι με αντιμετωπιζεις ως ρατσιστρια!
Δεν ειναι αρρωστεια φυσικα και πολλες γυναικες και αντρες νιωθουν ετσι γιατι αυτο θελουν και ειναι η πραγματικοτητα .
Εσυ ειδες τα κατω κατω που εγραφα στον Χρηστο για τον βιασμο ή την αποπλανηση μικρων παιδιων και ποσο τα επηρεαζει και ειναι η αληθεια .
Θα φερω ενα παραδειγμα με στρειτ για να δεις τι θελω να πωκαι ποσο σημαντικη ειναι η πρωτη φορα εαν πχ ενας αντρας εχει σαδιστικες τασεις και παει μαζι του
μια κοπελα για πρωτη φορα απο εκει και επειτα εαν δεν φαει τα χαστουκια της δεν θα ικανοποιητε και γνωριζω καποια κοπελα που λειτουργει ετσι,αρα μην κολλας μονο στα παραπανω,η γνωμη μου ειναι πως εαν ενα ζευγαρι γκέι και εννοωντας
ειναι σωστοι και γιατι οχι να μην υιοθετήσουν παιδι, τωρα για τις γυναικες γκει τι ναπω με μια γονιμοποιηση ή ημια ή ηαλλη παιδι κανουν για τους αντρες
γινεται ολο το νταβαντουρι.

Εμένα το πρώτο φιλί και η πρώτη επαφή ήταν με κοπέλα σε στιλ ψυχολογικού εκβιασμού.
Από τότε έχω φιληθεί με δυο κοπέλες,αλλά όλες οι σχέσεις μου ήταν ετεροφυλόφιλες.
Δεν νιώθω καμία καταπίεση με αυτό και ούτε αναζητώ άτομα του ίδιου φύλου.
Προφανώς δεν είμαι και η μόνη εξαίρεση.

Μερικα πραγματα γινονται για πειραματισμο και οπως λες και εσυ δεν αισθανθηκε αλλά και να εσθανοσουν
δεν θα ηταν κακο απλα θα το ανακαλυπτες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπερα Georgia:)
Λες η ανθρωπνη ερωτικη συμπεριφορα να αλλαξε ,ξερεις δεν ειναι μοδα ετσι λειτουργουμε
και απ οτι φαινεται δεν διαβασες τιποτα απ οσα εγραψα γιατι με αντιμετωπιζεις ως ρατσιστρια!
Δεν ειναι αρρωστεια φυσικα και πολλες γυναικες και αντρες νιωθουν ετσι γιατι αυτο θελουν και ειναι η πραγματικοτητα .
Εσυ ειδες τα κατω κατω που εγραφα στον Χρηστο για τον βιασμο ή την αποπλανηση μικρων παιδιων και ποσο τα επηρεαζει και ειναι η αληθεια .
Θα φερω ενα παραδειγμα με στρειτ για να δεις τι θελω να πωκαι ποσο σημαντικη ειναι η πρωτη φορα εαν πχ ενας αντρας εχει σαδιστικες τασεις και παει μαζι του
μια κοπελα για πρωτη φορα απο εκει και επειτα εαν δεν φαει τα χαστουκια της δεν θα ικανοποιητε και γνωριζω καποια κοπελα που λειτουργει ετσι,αρα μην κολλας μονο στα παραπανω,η γνωμη μου ειναι πως εαν ενα ζευγαρι γκέι και εννοωντας
ειναι σωστοι και γιατι οχι να μην υιοθετήσουν παιδι, τωρα για τις γυναικες γκει τι ναπω με μια γονιμοποιηση ή ημια ή ηαλλη παιδι κανουν για τους αντρες
γινεται ολο το νταβαντουρι.

H ανθρωπινη ερωτικη συμπεριφορα δεν αλλαξε αλλα αλλαξε ο τροπος που αντιμετωπιζεται.
Μια ασχημη ερωτικη εμπειρια ή ενας βιασμος ομως δεν συνεπαγεται ομοφυλοφιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikizina

Νεοφερμένος

Η nikizina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
H ανθρωπινη ερωτικη συμπεριφορα δεν αλλαξε αλλα αλλαξε ο τροπος που αντιμετωπιζεται.
Μια ασχημη ερωτικη εμπειρια ή ενας βιασμος ομως δεν συνεπαγεται ομοφυλοφιλια.

Εχεις δικιο εαν μια γυναίκα βιαστεί απο άντρα μπορει να γινει ή μπορει να το ξεπεράσει
και να ξεκινησει παλι με εναν αλλον ανθρωπο που θα εμπιστευτει ή και να αγαπησει.
Αλλα εγω δεν μιλησα για γυναικες αλλα για αντρες που βιάστηκαν αλλαζει ολη τους
η ψυχολογία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Παράνομος ο αποκλεισμός των gay από το σύμφωνο συμβίωσης

Παραβίαση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα έκρινε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ότι συνιστά στην Ελλάδα ο αποκλεισμός των ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο συμβίωσης.

Η απόφαση αφορά στον νόμο 3719/2008 με τον οποίο εισαγόταν στη χώρα μας ο θεσμός του «συμφώνου συμβίωσης» με τον οποίο ζευγάρια μπορούν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους με πιο ευέλικτο τρόπο απ' ότι η τέλεση γάμου.

Στον νόμο όμως δεν υπήρχε καμία πρόβλεψη για τα ομόφυλα ζευγάρια - ο νόμος μιλά ρητώς για ζευγάρια αντίθετου φύλου- κάτι που από την πρώτη στιγμή στηλίτευσαν οργανώσεις υπέρ των δικαιωμάτων των ομοφυλοφίλων.

Η απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου υπήρξε κόλαφος για την ελληνική πολιτεία καθώς από τις 19 χώρες που έχουν εισάγει αυτή τη μορφή ένωσης ζευγαριών με νομική προστασία, μόνο στη Λιθουανία και στην Ελλάδα έχει χορηγηθεί το δικαίωμα αυτό αποκλειστικά σε ζευγάρια διαφορετικού φύλου.

Το Δικαστήριο επανέλαβε ότι τα ζευγάρια του ιδίου φύλου είναι εξίσου ικανά με τα ζευγάρια διαφορετικού φύλου να εισέρχονται σε σταθερές σχέσεις.

Συνεπώς τα ομόφυλα ζευγάρια βρίσκονται σε παρόμοια θέση με τα ζευγάρια αντίθετου φύλου σε σχέση με την ανάγκη προστασίας και νομικής αναγνώρισης των σχέσεών τους.

Πηγή: nooz.gr

Να λοιπόν που θέλουμε μπαμπούλα για να δούμε τα αυτονόητα σε αυτή τη χώρα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik_pap

Νεοφερμένος

Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξαρχής δεν έβαλαν την διάταξη αυτή και τώρα το θυμήθηκαν... γενικώς είμαστε πολύ πίσω σε τέτοια ζητήματα και έχει να κάνει προσωπικά πιστεύω με την επιρροή της εκκλησίας στο κράτος και την κοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ναι ρε.
Έχει γίνει ήδη ένας https://www.youtube.com/watch?v=fRtsNBKitDo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου και ας πέσει όποιος θέλει να με φάει..
Φυσικά και επιθυμώ να μπορούν να παντρευτούν οι ομοφυλόφιλοι, αλλα και να υιοθετήσουν παιδιά.
Δεν πιστεύω πως δυο ομοφυλόφιλοι γονείς, θα επηρεάσουν σεξουαλικά το παιδί τους. Γιατί, όπως ανέφεραν και τόσο εύστοχα προηγούμενα, πόσες φορες έχουμε δει ετεροφυλόφιλους να κανουν ομοφυλόφιλα παιδιά?
Γενικά πιστεύω πως η αγάπη είναι μία. Και τα δικαιώματα είναι κοινά για όλους.
Εφόσον επιτρέπεται σε κάθε ανώμαλο, παιδεραστή, κακό άνθρωπο να παντρεύεται και να κανει παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό μας αφήνει αδιάφορους, και μας πειράζει το να υιοθετήσει παιδιά κάποιος ομοφυλόφιλος, που στην τελική για να μπαίνει στη διαδικασία να ακούσει το κράξιμο όλου του κόσμου (καλή ώρα), μάλλον σημαίνει πως θα το θέλει το παιδί περισσότερο κι απ την ίδια του τη ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όταν φιλάω τον άντρα μου

Προχτές, σ’ ένα καναπεδάκι του μπαρ όπου συχνάζω, ένα αγόρι κι ένα κορίτσι στα μισά μου χρόνια κόντεψαν να πιάσουν το πρώτο τους παιδί – μιλάμε για φίλημα και χαϊδολόγημα και στεναγμό σεβνταλίδικο, που θα λίγωνε και άγαλμα. Ακτινοβολούσαν έρωτα τα μανάρια μου.

Δεν ξέρω κατά πόσον κάποιος άλλος θαμώνας ενοχλήθηκε απ’ τις παθιάρικες περιπτύξεις των δύο νεοσσών, πάντως κάτι τέτοιο δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου. Κι εγώ, έπειτα από ένα χαμόγελο θυμηδίας (καθώς η εφηβική λαχτάρα τους είχε κάτι το παιδικό στη λαιμαργία και την αθωότητά της) απλώς έστρεψα αλλού το βλέμμα μ’ ένα αίσθημα συμπόνιας, καθώς κι αυτά τα έρμα δεν έβγαζαν το άχτι τους σε κοινή θέα από βίτσιο, αλλά κατά πάσαν πιθανότητα επειδή δεν είχαν κάποια καβάντζα να ξεμοναχιαστούν και να χορτάσουν ο ένας τον άλλο.

Ωστόσο, αν εγώ δώσω στον άντρα μου ένα σκαστό, φευγαλέο φιλί στον δρόμο, πέρα απ’ αυτούς που θα γυρίσουν να κοιτάξουν – άλλοι με περιέργεια, άλλοι με κατάπληξη, κάποιοι λίγοι με αδιαφορία και οι περισσότεροι με κάτι από μομφή – πολλοί είναι αυτοί που θα πουν ότι το φιλί μας είχε σκοπό να προκαλέσει. Ότι διατυμπανίζουμε την ομοφυλοφιλία μας. Και το πιο διαδεδομένο σχόλιο θα ήταν: «Δεν με νοιάζει τι κάνετε στο κρεβάτι σας, αλλά δεν είναι ανάγκη και να μας το τρίβετε στα μούτρα.» (Σε ελεύθερη απόδοση: με νοιάζει και με κόφτει. Κι επιπλέον, αν ένα κορίτσι φιλήσει το αγόρι του στον δρόμο, το κάνει για να σας τρίψει τον έρωτά του στα μούτρα, ή για να διαλαλήσει την ετεροφυλοφιλία του; Δεν νομίζω).

Ξέρω ότι ακόμα και ο τίτλος που συνειδητά επέλεξα να δώσω στο κειμενάκι μου, και τον οποίο χρησιμοποιώ πλέον όταν αναφέρομαι στον από δεκαετίας σύντροφό μου κι αφέντη της καρδιάς μου, ορισμένους θα τους ξενίσει, θα τους φανεί υπερβολικός ή και προκλητικός, κάτι που σημαίνει ότι στο μυαλό τους για να λέω "ο άντρας μου" θα έπρεπε αυτομάτως να είμαι γυναίκα, και δη παντρεμένη με τον περί ου ο λόγος (μη σου πω υποχρεωτικά και με θρησκευτικό γάμο).

Μόνο που εμένα ο σκοπός μου γι’ αυτές τις λιγοστές αράδες είναι απλός, και διόλου προκλητικός.

Θέλω απλώς να σας πω πως όταν φιλάω τον άντρα μου, να με συμπαθάτε, αλλά δεν σας σκέφτομαι καθόλου. Εκείνη τη στιγμή για μένα στον κόσμο όλο δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός απ’ το Κουτάβι, το πρόσωπό του στα χέρια μου, τα χείλη του στα δικά μου. Δεν έχω την παραμικρή διάθεση να σας προκαλέσω, να σας σοκάρω, ή να σας τρίψω το οτιδήποτε στα μούτρα, γιατί – πώς να σας το κάνω πιο λιανά χωρίς να ακουστεί σκληρό; – για μένα όσο διαρκεί το φιλί απλώς δεν υπάρχετε.

Και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο πάθος, στην ίδια ένταση (αυτή τη μεταρσίωση του έρωτα, όπου τίποτα στο σύμπαν δεν σε αφορά – πολλώ δε μάλλον σε τέτοιο βαθμό ώστε να θέλεις να το σκανδαλίσεις) το έχετε νιώσει και πολλοί από εσάς, και με καταλαβαίνετε.

Μονάχα αυτό ζητώ: όπως άφησα το ζευγαράκι στο μπαρ να χαρεί τις πολύτιμες στιγμές του, δίχως ποτέ να σκεφτώ ότι το αγκάλιασμά τους με αφορούσε στο ελάχιστο, να μου παραχωρήσετε κι εσείς την ίδια ελευθερία.

Γιατί το ζητούμενο είναι η ευτυχία – κι αυτό για όλους μας είναι κάτι κοινό, κι αποδεκτό, και ιερό.
soTruE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ας νομιμοποιηθουν γιατι οχι; Αλλα οχι να υιοθετουν και παιδια. Δηλαδη κριμα ειναι αυτα τα παιδια που θα υποφερουν στη ζωη τους γιατι πως να το κανουμε υπαρχει η κοινωνικη προκαταληψη και παντα θα υπαρχει πιστευω παντου. Ειναι κριμα τα παιδια αυτα να μεγαλωνουν χωρις μητερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ας νομιμοποιηθουν γιατι οχι; Αλλα οχι να υιοθετουν και παιδια. Δηλαδη κριμα ειναι αυτα τα παιδια που θα υποφερουν στη ζωη τους γιατι πως να το κανουμε υπαρχει η κοινωνικη προκαταληψη και παντα θα υπαρχει πιστευω παντου. Ειναι κριμα τα παιδια αυτα να μεγαλωνουν χωρις μητερα.
Nicole, αναφέρεσαι σε κοινωνική προκατάληψη, παραθέτοντας την άποψή σου η οποία στηρίζεται επίσης σε κοινωνικές προκαταλήψεις.
Πρώτων και κυριότερων, το θέμα αναφέρεται σε ομοφυλόφιλα άτομα, στα οποία προφανώς συγκαταλέγονται και οι γυναίκες οπότε, ναι, μπορεί να μεγαλώνει ένα παιδί με μητέρα ή καλύτερα, με δύο μητέρες.
Επιπλέον είναι πολύ κοινή προκατάληψη, όταν μιλάτε πολλοί για ομοφυλοφιλία, να επικεντρώνεστε στην αντρική (πράγμα το οποίο έκανες κι εσύ). Γιατί όμως αυτό;

Γενικά η κοινωνία αντιμετωπίζει άδικα το αντρικό φύλο σε αυτά τα θέματα (ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους). Είναι μύθος ότι ένας άντρας(ή και δύο) δε μπορεί να είναι πραγματικά καλός στο να μεγαλώσει ένα παιδί, ακόμα και μόνος του. Αν δεν κατακλυζόμασταν από τόσο στοχευμένα μηνύματα περί της ανικανότητας των αντρών και της υπεροχής των γυναικών και της "ιεράς μητρότητας", και οι άντρες θα είχαν την αυτοπεποίθηση μέσα σε μια οικογένεια όσον αφορά το μεγάλωμα των παιδιών τους και θα βελτιωνόμασταν σαν κοινωνία.

Τέλος, όσο κακό μπορεί να κάνει στον ψυχιμό ενός παιδιού η επιθετική αρνητική προκατάληψη απέναντι στους ομοφυλόφιλους θετούς ή μη γονείς, άλλο τόσο κακό κάνει και η αντιμετώπιση τους ως "καημένα και άτυχα σε αυτή τη ζωή μου κατέληξαν με ομοφυλόφιλους γονείς", δε νομίζεις; Είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας νομιμοποιηθουν γιατι οχι; Αλλα οχι να υιοθετουν και παιδια. Δηλαδη κριμα ειναι αυτα τα παιδια που θα υποφερουν στη ζωη τους γιατι πως να το κανουμε υπαρχει η κοινωνικη προκαταληψη και παντα θα υπαρχει πιστευω παντου. Ειναι κριμα τα παιδια αυτα να μεγαλωνουν χωρις μητερα.
Αρνούμαι το γεγονός να μην υπάρξουν αλλάγές - μιλάμε για οποιδήποτε είδος αλλαγές - επειδή κάποιοι δε θα τις δεχτούν. Πρόβλημά τους. Αν δε γίνουν αυτές οι αλλαγές, τότε δε θα το βάλουνε ποτέ στο μυαλουδάκι τους ότι και οι ομοφυλόφιλοι μια χαρά μπορούν να σταθούν στον τομέα οικογένεια.
Όσο για το "Ειναι κριμα τα παιδια αυτα να μεγαλωνουν χωρις μητερα" μου έρχονται άνετα περιπτώσεις παιδιών που μεγάλωσαν μια χαρά και που είναι τα καλύτερα παιδιά, κι ας μην είχαν ποτέ τους μητέρα.(μπορεί να πέθανε όταν το παιδί να ήταν μικρό, μπορεί να το παράτησέ στην πόρτα από ένα σπίτι μια βροχερή νύχτα κι αυτό να κατέληξε σε ορφανοτροφείο μπορεί μπορεί μπορεί...) Γενικά η απουσία μητέρας δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να βγει κάποιος άνθρωπος σκάρτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Και άμα διαλέξει να μην είναι μαζί τους και αηδιάσει ή κάτι τέτοιο?Βαρύ πλήγμα δεν θα ήταν αυτό???:(
Διάβασε τι γράφεις λίγο και σκέψου το:το παιδί θα σιχαθεί τους γονείς του εξαιτίας των σεξουαλικών τους προτιμήσεων. Με την ίδια "λογική" τα γκέι παιδιά στρέιτ γονιών λένε από τη στιγμή που καταλάβουν τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό:οι γονείς μου είναι στρέιτ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ.
παρακαλώ πριν γράψετε για κάποιο σοβαρό θέμα σκεφτείτε το λίγο διότι θα καταλήξετε να γράφετε τρέλες
xoxo τρελή φιλόσοφος

Σε 4 περιπτώσεις ένας άνθρωπος γίνεται ομοφυλόφιλος :
-Στην πρώτη είναι με ορμονικές διαταραχές (περισσοτερες ορμονες αντρικες ή γυναικειες )
-Στην δεύτερη ψυχολογικά το παιδί ασχετα απο τις ορμονες νιωθει ετσι .
-Στην τριτη γεννετισια ανωμαλια να εχειν πανω του και τα δυο γεννητικα οργανα
..αλλά εκει επιλέγει το παιδί καποια στιγμη τι θέλει να ειναι άντρας ή γυναικα
-Στην τεταρτη ειναι απο βιασμο .

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙς ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΕΊ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
https://www.youtube.com/watch?v=fyz21LVPYaQ
μην τα λες αυτά παραέξω θα φας πολλές τομάτες.seriously.
εκτός του ότι παρουσιάζεις μια εξωφρενική σιγουριά για το ότι υπάρχουν αιτίες που κάποιος είναι γκει(έτσι υπάρχουν αιτίες για το αν κάποιος είναι χορτοφάγος, ή δεν του αρέσει το αλκοόλ ή ότι φοβάται τις αρκούδες κοκ) τα χωρίζεις σε τόσο τρελές κατηγορίες που ακόμη και εγώ η τρελή φιλόσοφος αδυνατώ να ακολουθήσω το συλλογισμό σου

Ειτε του αρεσει καποιου ειτε οχι η πρωτη μας επαφη καθοριζει την σεξουαλικη μας ταυτοτητα ,τα παιδια μεγαλωνουν με προτυπα
πχ εαν η πρωτη μου φορα ηταν με γυναικα θα πηγαινα με γυναικες γιατι ετσι θα οριζοταν η σεξουαλικη μου ταυτοτητα .
Οπως η μανουλα και ο μπαμπας μας μας μαθαινουν να ειμαστε καλα ή κακα παιδια ετσι και ο πρωτος ερωτικος η ερωτικη παρταινερ

Οσο για την ομοφυλοφυλια απο βιασμο μπορει να γινει και με αποπλανηση απλα αλλαζει καποιος την ερωτικη πορεια του παιδιου ..
το παιδι δεν ξερει, το μαθαινει ουτε εχει συναισθηση να πει οχι ο αλλος ειναι μεγαλυτερος και ξερει και δεν εχει σημασια να το κανει
στο παιδι μονο να το χαιδεψει αυτο αποτυπωνεται και καταγραφεται στο υποσυνειδητο .
Αυτα τα εχω διαβασει απο πολυ παλια σε βιβλιο ψυχολογιας για παιδια και εφηβους .
Οσο για ομοφυλοφυλους εχω γνωρισει και εχω φιλους πολλους ως κομμωτρια .
πρώτον, οι γκέι ας πούμε δεν αποκλείεται να πήγαν πρώτη φορά με άτομο του άλλου φύλου να είδαν πως δεν καλύπτονται και να καταστάλαξαν ότι είναι γκέι. Η πρώτη φορά σε οτιδήποτε δεν μας καθορίζει για το υπόλοιπο της ζωής μας.

και κάτι τελευταίο που το είπαν πολλοί. Το "είμαι φιλελεύθερη και τα ρέστα αλλά όχι και τα γκέι ζευγάρια να υιοθετούν παιδιά" ζέχνει πουριτανισμό και ομοφοβία που προσπαθείτε μάταια να τον κρύψετε κάτω απο ένα αραχνοΰφαντο πέπλο υποτιθέμενου φιλελευθερισμού( πωωω τι είπα πάλι :blink:Ο )
ενιγουέι αν δεν μπορείτε να αποφασίσετε αν είστε υπέρ η κατά ενός θέματος μην εκφράζετε μια άποψη από το ένα άκρο και μία από το άλλο με την ελπίδα ότι θα ακουστείτε απλά αναποφάσιστοι διότι ακούγεστε απλά παράλογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top