[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Λοιπον κοριτσια εγω τα τελ χρονια κανω διαφορες θεραπειες προσωπου, αλλοτε για λαμψη ή ενυδατωση, αλλοτε για σφριγηλοτητα, αλλοτε φωτεινοτητα αναλογως φασης, κρατουν περιπου στο εξαμηνο και αν το γνωριζα θα το ξεκινουσα και νωριτερα πιο μικρη δηλαδη, αλλα οκ ποτε δεν ειναι αργα! Δηλαδη δε θα εμενα μονο στην υδατική και στο φεις γουος, θα εκανα κι αλλους συνδυασμους. Τωρα εχω ξεκινησει εδω και 5 μηνες περιπου θεραπεια ενυδατωσης και λαμψης κι αποτελειται απο face wash, γαλακτωμα, serum, κρεμα ενυδατικη και μάσκα της ίδιας σειράς και ο συνδυασμος ολων μαζι για ενα χ χρονικο διαστημα εχει φοβερα αποτελεσματα! Επαγγελματικά για την ακριβεια και στη δικη μου περιπτωση επειδη εχω παρακολουθησει καποια σεμιναρια αισθητικης (ναι, εχω τρελα με την μουρη μου:P ) εχω βρει και κολπα επαγγελματικά! Σχετικά βίντεος υπάρχουν και στο διαδίκτυο για την σωστή περιποίηση του προσώπου αλλά και του σώματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Κανένα site με επώνυμα αρώματα σε ποιό οικονομικές τιμές υπάρχει?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω, τα συστατικά των καλλυντικών σας τα ελέγχετε;
Εγώ γενικά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου κι επειδή ξέρω τι περιέχουν όλα τα είδη μακιγιάζ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα ελέγξω. Ψάχνω όμως πολύ τα διάφορα καθαριστικά καθώς και τις ενυδατικές που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση κι έχω φάει μεγάλη απογοήτευση. Μια ματιά να ρίξετε στα συστατικά "φυτικών" εταιρειών και θα καταλάβετε τι εννοώ. Επειδή είχα ρωτήσει και πιο πριν και την έλαβα σήμερα, σας δίνω μια λίστα από τα συστατικά της Bepanthol Face Cream.

Aqua, Panthenol, Isopropyl, Myristate, Cyclopentasiloxane, Cetyl Alcohol, Steryl Alcohol, Glycerin, Potassium Cetyl Phosphate, Lanolin, Sorbitol, Bisabolol, Butylene Glycol, Caprylyl Glycol, Ceratonia Siliqua Gum, Citric Acid, Helianthus Annuus Seed Oil, Hexylene Glycol, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Pantolactone, Phenoxyethanol, Polysorbate 20, Propylene Glycol, Retinyl Palmitate, Sodium Ascorbyl Phosphate, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum
Έχω βάλει link σε όσα έχουν δείκτη από 3 και πάνω. Οκ, καταλαβαίνω πως μερικά δεν θεωρούνται ακίνδυνα επειδή προκαλούν αλλεργίες, αλλά συστατικά όπως το Retinyl Palmitate, όπου γράφει τα εξής:

Recently available data from an FDA study indicate that retinyl palmitate, when applied to the skin in the presence of sunlight, may speed the development of skin tumors and lesions. FDA also raised a concern that extensive, daily skin application of vitamin A creams may build up in the woman’s body a high enough level of Vitamin A that may be toxic to the developing fetus.
δεν είναι επικίνδυνα; :/: Ένας χημικός βρε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικα χρησιμοποιω φυτικα δερμοφιλα προιοντα επαγγελματικα. Βεβαια, δεν ειμαι ποτε 100% σιγουρη οτι δεν εχουν κατι χημικο μεσα. Τουλαχιστον εμπιστευομαι αυτο που διαβαζω στις ετικετες και την εταιρεια...
Καλλυντικα αγοραζω και εμποριου, δηλαδη τα κραγιονς μου και το μεικ απ μου εχουν χημικα. Η βαση που βαζω ομως ειναι φυτικη, τι να σου πω κιολας... δεν ειμαι μεσα στα εργοστασια. Δεν πιστευω πως μπορουμε να ειμαστε παντα 100& σιγουρες για τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εμένα της castalia δεν μ'άρεσε καθόλου η μυρωδιά, μου φαινόταν πολύ "φαρμακευτική". Της apivita η σειρά με το κίτρο μετά από ένα χρονικό διάστημα με "τράβαγε" και μου έκανε ερεθισμούς. :( Εγώ από Αpivita θα πρότεινα αυτό με την ελιά και τη λεβάντα για πιο ελαφρύ. Επίσης στο δικό μου δέρμα εξαιρετικός αποδείχθηκε αυτός ο αφρός από Avène (προσωπικά προτιμώ τους αφρούς).
Eμένα μαρέσει η μυρωδιά του. :redface:
Η Avene αν δεν κάνω λάθος βάζει πολλά τεχνητά χημικά γενικά οπότε την αποφευγω.
Κανένα site με επώνυμα αρώματα σε ποιό οικονομικές τιμές υπάρχει?? :hmm:
feelunique πρεπει να έχει:)
Να σας ρωτήσω, τα συστατικά των καλλυντικών σας τα ελέγχετε;
Εγώ γενικά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου κι επειδή ξέρω τι περιέχουν όλα τα είδη μακιγιάζ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα ελέγξω. Ψάχνω όμως πολύ τα διάφορα καθαριστικά καθώς και τις ενυδατικές που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση κι έχω φάει μεγάλη απογοήτευση. Μια ματιά να ρίξετε στα συστατικά "φυτικών" εταιρειών και θα καταλάβετε τι εννοώ. Επειδή είχα ρωτήσει και πιο πριν και την έλαβα σήμερα, σας δίνω μια λίστα από τα συστατικά της Bepanthol Face Cream.

Έχω βάλει link σε όσα έχουν δείκτη από 3 και πάνω. Οκ, καταλαβαίνω πως μερικά δεν θεωρούνται ακίνδυνα επειδή προκαλούν αλλεργίες, αλλά συστατικά όπως το Retinyl Palmitate, όπου γράφει τα εξής:

δεν είναι επικίνδυνα; :/: Ένας χημικός βρε παιδιά!
Σχεδον παρούσα :P
Από όσο ξέρω, όταν λέει η εταιρία φυτικά δεν πάει να πει οτι λιώσανε λουλούδια και προέκυψε η κρέμα, αλλά ότι τα συστατικά της υπάρχουν στη φύση και δεν έχουν συντεθεί στο εργαστήριο αποκλειστικά. Αν θέλεις τελείως φυτικά πράγματα υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν τέτοια καλλυντικά με αιθέρια έλαια κλπ
Το συγκεκριμένο που λες αν πρόσεξα καλά το γράφει προς το τέλος. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σε πολύ μικρή συγκέντρωση. Σίγουρα με μακροχρόνια χρήση ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ κάποιες ουσίες θα προκαλούν προβλήματα.Σε τι έκταση δεν ξέρουμε και λογικά δεν θα μάθουμε ποτέ. Έχω δει σε μανό avon να λέει "περιέχει τολουόλιο που είναι τοξικό χρησιμοποιείστε με ευθύνη σας :confused:" και μεικαπ estee lauder με 4 parabens και ένα σωρό άλλα χημικά μεσα.
Για την ώρα προσέχω κυρίως γιαparabens. :/: και αν η bepanthol έχει τόσα αλλεργιογόνα δεν την παίρνω στον αιώνα τον άπαντα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Προσωπικα χρησιμοποιω φυτικα δερμοφιλα προιοντα επαγγελματικα. Βεβαια, δεν ειμαι ποτε 100% σιγουρη οτι δεν εχουν κατι χημικο μεσα. Τουλαχιστον εμπιστευομαι αυτο που διαβαζω στις ετικετες και την εταιρεια...
Καλλυντικα αγοραζω και εμποριου, δηλαδη τα κραγιονς μου και το μεικ απ μου εχουν χημικα. Η βαση που βαζω ομως ειναι φυτικη, τι να σου πω κιολας... δεν ειμαι μεσα στα εργοστασια. Δεν πιστευω πως μπορουμε να ειμαστε παντα 100& σιγουρες για τιποτα...

Θες να μας πεις την εταιρεία; Δεν νομίζω να θεωρείται διαφήμιση, αλλιώς στείλε πμ αν μπορείς! :)

Eμένα μαρέσει η μυρωδιά του. :redface:

Χεχε γούστα είναι αυτά! :D

Η Avene αν δεν κάνω λάθος βάζει πολλά τεχνητά χημικά γενικά οπότε την αποφευγω.

Της Avène τον τελείωσα όσο ήμουν εκτός Ελλάδος και είχα ξεχάσει εντελώς να κοιτάξω τα συστατικά. Θα δω μήπως υπάρχουν online για να τα δω τώρα, εκ των υστέρων, που δεν μπορώ πια να πετάξω το μπουκάλι από τις σκέψεις. :redface: Πάντως είναι απαράδεκτο να μην μπορούμε να βρούμε όλα τα συστατικά στο επίσημο σάιτ της κάθε εταιρείας, εγώ π.χ. τη Bepanthol μπορεί και να μην την αγόραζα. :/:

Σχεδον παρούσα :P
Από όσο ξέρω, όταν λέει η εταιρία φυτικά δεν πάει να πει οτι λιώσανε λουλούδια και προέκυψε η κρέμα, αλλά ότι τα συστατικά της υπάρχουν στη φύση και δεν έχουν συντεθεί στο εργαστήριο αποκλειστικά. Αν θέλεις τελείως φυτικά πράγματα υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν τέτοια καλλυντικά με αιθέρια έλαια κλπ
Το συγκεκριμένο που λες αν πρόσεξα καλά το γράφει προς το τέλος. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σε πολύ μικρή συγκέντρωση. Σίγουρα με μακροχρόνια χρήση ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ κάποιες ουσίες θα προκαλούν προβλήματα.Σε τι έκταση δεν ξέρουμε και λογικά δεν θα μάθουμε ποτέ. Έχω δει σε μανό avon να λέει "περιέχει τολουόλιο που είναι τοξικό χρησιμοποιείστε με ευθύνη σας :confused:" και μεικαπ estee lauder με 4 parabens και ένα σωρό άλλα χημικά μεσα.
Για την ώρα προσέχω κυρίως γιαparabens. :/: και αν η bepanthol έχει τόσα αλλεργιογόνα δεν την παίρνω στον αιώνα τον άπαντα. :P

:loltooth: Καλά αυτό με τα λουλούδια εννοείται! Απλώς είναι φουλ παραπλανητικό να γράφει στη συσκευασία 87% φυτικά συστατικά και το υπόλοιπο 13% να είναι... μακριά από εμάς!
Δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο κακό είναι να περιέχει μία κρέμα σιλικόνη. Η καλύτερη ενυδατική που δοκίμασα ποτέ ήταν της Frezyderm η Matte Effect και ο λόγος που δεν την ξαναπήρα ήταν η σιλικόνη, αν και στο φαρμακείο η πωλήτρια είχε ψελλίσει κάτι του τύπου "Το δέρμα μας παράγει έτσι κι αλλιώς σιλικόνη..." αλλά δεν μου είχε φανεί και πολύ σίγουρη! :P

Υπάρχουν εταιρείες που έιναι και 100% vegan αλλά και cruelty free, αλλά οι περισσότερες δεν είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα ή οι τιμές τους είναι απαγορευτικές. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ερινύς είσαι σίγουρη πως έχεις λιπαρό δέρμα; Επειδή αναφέρεις πως δεν έχεις καθόλου σπυράκια/στίγματα. Κι εγώ χρόνια ολόκληρα πίστευα πως είναι λιπαρή η επιδερμίδα μου και τελικά αφ'ενός δεν έπινα αρκετό νερό κι αφ'ετέρου αποδείχθηκε ευαίσθητη/μεικτή με λιπαρότητα μόνο στο Τ (το συνειδητοποίησα μετά από σταθερή και μακροχρόνια χρήση προϊόντων για λιπαρό δέρμα, τόσο καθαριστικά όσο και ενυδατικές, που δεν μου ταίριαζαν με τίποτα!). Τα προϊόντα για λιπαρές επιδερμίδες είναι για πραγματικά λιπαρές! Μήπως είσαι κανονική/μεικτή; Μήπως δεν πίνεις αρκετό νεράκι; :)

Νερό πίνω πάνω από 2 λίτρα την μέρα (το καλοκαίρι κιόλας πάνω από 3). Η δερματολόγος μου μού έχει πει ότι το δέρμα μου είναι λιπαρό και αν με ενοχλεί να πάρω κάποιο προϊόν καθαρισμού, είπε κυκλοφορούν άπειρα και θα βρω κάποιο να μου ταιριάξει. Είχε προτείνει της Apivita αλλά μετά τα έψαξα και μου γύρισε το μάτι 15 ευρώ για ένα μπουκαλάκι και είπα να ρωτήσω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παλιότερα η σειρά της Apivita για λιπαρές/μεικτές κυκλοφορούσε σε προσφορά, το gel καθαρισμού + η τονωτική λοσιόν κάπου στα 15, αλλά μάλλον έχει καταργηθεί. :/: Σου προτείνω να ψάξεις σε ηλεκτρονικά φαρμακεία όπου έχουν πολύ καλύτερες τιμές από τις irl! :D Απλά συμφέρει να κάνεις σχετικά μεγάλη παραγγελία, για να γλιτώσεις τα μεταφορικά (εγώ ας πούμε βάζω τις βαφές μαλλιών που θέλει η μαμά μου γιατί δεν παίζει να κάνω παραγγελία 30Ε μόνη μου). Ή μπορείς πολύ απλά να βρεις κάποιο ηλεκτρονικό φαρμακείο στην πόλη που μένεις, παραγγέλνεις, πληρώνεις και πας και το παίρνεις η ίδια από το κατάστημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
:loltooth: Καλά αυτό με τα λουλούδια εννοείται! Απλώς είναι φουλ παραπλανητικό να γράφει στη συσκευασία 87% φυτικά συστατικά και το υπόλοιπο 13% να είναι... μακριά από εμάς!
Δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο κακό είναι να περιέχει μία κρέμα σιλικόνη. Η καλύτερη ενυδατική που δοκίμασα ποτέ ήταν της Frezyderm η Matte Effect και ο λόγος που δεν την ξαναπήρα ήταν η σιλικόνη, αν και στο φαρμακείο η πωλήτρια είχε ψελλίσει κάτι του τύπου "Το δέρμα μας παράγει έτσι κι αλλιώς σιλικόνη..." αλλά δεν μου είχε φανεί και πολύ σίγουρη! :P

Υπάρχουν εταιρείες που έιναι και 100% vegan αλλά και cruelty free, αλλά οι περισσότερες δεν είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα ή οι τιμές τους είναι απαγορευτικές. :/:
Και για τη σιλικόνη πολλά ακούγονται αλλά με τόσα συμφέροντα που παίζονται δεν πρόκειται εύκολα να μάθουμε τιπαραγματικά ισχύει. :/: Γενικά καλό είναι πιστεύω ότι χρησιμοποιούμε για την περιποίηση να είναι πιο φυσικό (όσο γίνεται) και να αφαιρούμε προσεκτικά το μακιγιαζ.
Cruelty wise, είναι νόμος της Κίνας ότι ότι εισάγεται πρέπει να έχει δοκιμαστεί σε ζώα πρωτα. Οπότε οποιαδήποτε εταιρία θέλει να επεκταθεί στην τεράστια αγορά της και να μην θέλει πρέπει να κάνει animal testing. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον. Στην ουσία το 90+% του οτι κυκλοφορεί εδώ έχει δοκιμαστεί σε ζώα υποθέτω.:/: Για αυτό όλες οι εταιρίες που δεν κάνουν είναι δυσεύρετες και πανάκριβες.
Νερό πίνω πάνω από 2 λίτρα την μέρα (το καλοκαίρι κιόλας πάνω από 3). Η δερματολόγος μου μού έχει πει ότι το δέρμα μου είναι λιπαρό και αν με ενοχλεί να πάρω κάποιο προϊόν καθαρισμού, είπε κυκλοφορούν άπειρα και θα βρω κάποιο να μου ταιριάξει. Είχε προτείνει της Apivita αλλά μετά τα έψαξα και μου γύρισε το μάτι 15 ευρώ για ένα μπουκαλάκι και είπα να ρωτήσω. :D
15 ευρώ δεν είναι πολλά. :redface: το μπουκάλι έχει μεγάλη διάρκεια γενικά,από online φαρμακείο πέφτει κ άλλο η τιμή και επίσης έχει προσφορές. Πχ lotion και καθαριστικό που είπε η anonyme, πριν κανένα μήνα η κρέμα ματιών τους μαζί με ένα καθαριστικό και σε κανένα μήνα που θα βγάλουν στη φόρα πάλι τα αντηλιακά παίζει να κάνουν κάτι αντίστοιχο. Συμφέρει και έχει και ωραία πραγματάκια η απιβιτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Κορίτσια τι μέικ απ χρησιμοποιείτε? Θέλω ένα για ευαίσιθητες-λιπαρές επιδερμίδες και όχι αρκετά ακριβό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έχω μείνει ικανοποιημένη από τα castalia dermopur και απιβιτα τη σειρα με το κίτρο. Απλά από όσο θυμάμαι και τα δύο κάνουν γύρω στα 15 ευρώ αλλά τα περισσότερα που έχω ψάξει τόσο κάνουν περίπου. Απο ονλαιν φαρμακεία έχει και προσφορές-δωρακια οπότε συμφέρει πιστεύω. :)
Το castalia είναι υπέροχο. Εγκρίνει και η μικρή σουσού,αλλά για λιπαρά δέρματα. Εννοώ,αν έχεις λιπαρότητα παντού όχι μόνο σε διάφορες περιοχές του προσώπου (t-zone).:redface:
Αυτό της Apivita είναι πιο βαρύ,νομίζω.
Το dermopur δεν είναι η σειρά για ακνεϊκά δέρματα; Αν ναι, γιατί να πάρει κάτι τέτοιο από την στιγμή που δεν έχει ακμή; Ισως της ξεράνει την επιδερμίδα...
Βασικά, ναι. Αλλά είναι ανάλογα με την επιδερμίδα. Δηλ. και΄γω χρησιμοποιώ μία κρέμα για ντεμακιγιάζ που είναι για λιπαρά/μικτά δέρματα ενώ απλά έχω πόρους γύρω από τη μύτη,αλλά δε με ενοχλεί γιατί βάζω λάδι καρύδας το βράδυ.:P
Εμένα της castalia δεν μ'άρεσε καθόλου η μυρωδιά, μου φαινόταν πολύ "φαρμακευτική". Της apivita η σειρά με το κίτρο μετά από ένα χρονικό διάστημα με "τράβαγε" και μου έκανε ερεθισμούς. :( Εγώ από Αpivita θα πρότεινα αυτό με την ελιά και τη λεβάντα για πιο ελαφρύ. Επίσης στο δικό μου δέρμα εξαιρετικός αποδείχθηκε αυτός ο αφρός από Avène (προσωπικά προτιμώ τους αφρούς).
Αυτό με τα αρώματα δεν το καταλαβαίνω. Και΄μένα η ενυδατική μου βγάζει μία ελαφριά φαρμακίλα -για΄μένα- αλλά είναι τόσο γαμάτη που το προσπερνώ.
Αναφορικά με τους αφρούς,για ηλικίες 20-30 είναι καλύτεροι οι αφροί συγκριτικά με τζελ κλπ:P Είναι πολύ πιο ελαφριοί στη σύνθεση και πιο απαλοί στον καθαρισμό. Άλλωστε,ναι ο καθαρισμός είναι το Α και το Ω για την επιδερμίδα,αλλά ξέρω κοπέλες που κατέστρεψαν το δέρμα τους έτσι.
Να σας ρωτήσω, τα συστατικά των καλλυντικών σας τα ελέγχετε;
Εγώ γενικά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου κι επειδή ξέρω τι περιέχουν όλα τα είδη μακιγιάζ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα ελέγξω. Ψάχνω όμως πολύ τα διάφορα καθαριστικά καθώς και τις ενυδατικές που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση κι έχω φάει μεγάλη απογοήτευση. Μια ματιά να ρίξετε στα συστατικά "φυτικών" εταιρειών και θα καταλάβετε τι εννοώ. Επειδή είχα ρωτήσει και πιο πριν και την έλαβα σήμερα, σας δίνω μια λίστα από τα συστατικά της Bepanthol Face Cream.
Παραμπένια στο μέικ απ,στο κονσίλερ και στην πούδρα. Mineral oils στα καθαριστικά και σιλικόνη σε ενυδατικές και αντηλιακή.:P
Μη ρωτήσετε τι κάνει το καθένα,μετά από ανάγνωση ΠΑΡΑ πολλών βιβλίων κατέληξα στην αποφυγή αυτών.
Α! Και όσο λιγότερη ώρα το μακιγιάζ πάνω στο δέρμα.:redface:

Κορίτσια τι μέικ απ χρησιμοποιείτε? Θέλω ένα για ευαίσιθητες-λιπαρές επιδερμίδες και όχι αρκετά ακριβό ;)
Τι απόχρωση έχεις; Ανοιχτόχρωμη,μέτρια,μελαχρινή;:P Budget; (συγκεκριμένο)Μορφής; Εννοώ,υγρό,mousse;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ξέρετε κανενα σαμπουαν που οχι να λεει οτι δινει ογκο,αλλα εσεις να νιωθετε οτι δινει
γτ εχω προβληματακι οσο υγιη και να ειναι τα μαλλια μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Και για τη σιλικόνη πολλά ακούγονται αλλά με τόσα συμφέροντα που παίζονται δεν πρόκειται εύκολα να μάθουμε τιπαραγματικά ισχύει. :/: Γενικά καλό είναι πιστεύω ότι χρησιμοποιούμε για την περιποίηση να είναι πιο φυσικό (όσο γίνεται) και να αφαιρούμε προσεκτικά το μακιγιαζ.
Cruelty wise, είναι νόμος της Κίνας ότι ότι εισάγεται πρέπει να έχει δοκιμαστεί σε ζώα πρωτα. Οπότε οποιαδήποτε εταιρία θέλει να επεκταθεί στην τεράστια αγορά της και να μην θέλει πρέπει να κάνει animal testing. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον. Στην ουσία το 90+% του οτι κυκλοφορεί εδώ έχει δοκιμαστεί σε ζώα υποθέτω.:/: Για αυτό όλες οι εταιρίες που δεν κάνουν είναι δυσεύρετες και πανάκριβες.

Εγώ είμαι μεγάλη τεμπέλα κι αποφεύγω το μακιγιάζ. Φτιάχνω μόνο φρύδια και βάζω concealer/mascara κι έξω απ'την πόρτα. Μ'αρέσει πολύ να βλέπω προσεγμένα βαμμένες κοπέλες έξω και σχετικά βιντεάκια στο youtube, αλλά είναι money+time consuming οπότε δεν! :redface:
Ισχύει αυτό που έχεις ακούσει, απαγορεύεται δια νόμου στην Κίνα η πώληση καλλυντικών που δεν έχουν δοκιμαστεί σε ζώα. Οπότε αυτόματα όλοι οι κολοσσοί "αναγκάζονται" να κάνουν πειράματα σε ζώα (Estée Lauder, L'Oréal, Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Unilever). Το μοναδικό προϊόν που 'χω βρει στην Ελλάδα να 'χει το leaping bunny, είναι το υγρό πιάτων της Planet! :D

Αυτό με τα αρώματα δεν το καταλαβαίνω. Και΄μένα η ενυδατική μου βγάζει μία ελαφριά φαρμακίλα -για΄μένα- αλλά είναι τόσο γαμάτη που το προσπερνώ.
Αναφορικά με τους αφρούς,για ηλικίες 20-30 είναι καλύτεροι οι αφροί συγκριτικά με τζελ κλπ:P Είναι πολύ πιο ελαφριοί στη σύνθεση και πιο απαλοί στον καθαρισμό. Άλλωστε,ναι ο καθαρισμός είναι το Α και το Ω για την επιδερμίδα,αλλά ξέρω κοπέλες που κατέστρεψαν το δέρμα τους έτσι.

Δεν έχω θέμα γενικά με την "φαρμακευτική" μυρωδιά, αλλά με αυτό το προϊόν! Γενικά έχω μεγάλη ευαισθησία με τις μυρωδιές και το συγκεκριμένο μου προκαλεί ναυτία, δεν είναι απλά πως δεν μ'αρέσει. :)
Οι αφροί είναι όντως εξαιρετικοί, δεν ξέρω εμένα μου δίνουν την αίσθηση πως είναι πιο καθαρή από ποτέ η επιδερμίδα μου μετά τη χρήση! :D

Παραμπένια στο μέικ απ,στο κονσίλερ και στην πούδρα. Mineral oils στα καθαριστικά και σιλικόνη σε ενυδατικές και αντηλιακή.:P
Μη ρωτήσετε τι κάνει το καθένα,μετά από ανάγνωση ΠΑΡΑ πολλών βιβλίων κατέληξα στην αποφυγή αυτών.
Α! Και όσο λιγότερη ώρα το μακιγιάζ πάνω στο δέρμα.:redface:

Έχεις μήπως να προτείνεις κανένα αντηλιακό προσώπου; Είχα δοκιμάσει της Apivita πέρσι αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Aντιηλιακό προσώπου εγώ χρησιμοποίησα της Bepanthol και έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Το είχα πάρει σε προσφορά μαζί με την κρέμα προσώπου περίπου στα 13 ευρώ και τα 2 μαζί!:)

Εχθές χρησιμοποίησα τον αφρό καθαρισμού της apivita!



Eξαιρετικός!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.

Τι απόχρωση έχεις; Ανοιχτόχρωμη,μέτρια,μελαχρινή;:P Budget; (συγκεκριμένο)Μορφής; Εννοώ,υγρό,mousse;:P


Λοιπόν είμαι ανοιχτόχρωμη (καστανοκοκκινομάλλα), μέχρι 20Ε περίπου και μορφή μάλλον υγρό αλλά και τα άλλα δε με ενοχλούν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κορίτσια τι μέικ απ χρησιμοποιείτε? Θέλω ένα για ευαίσιθητες-λιπαρές επιδερμίδες και όχι αρκετά ακριβό ;)

Της Clinique με λατρεια. Το συγκεκριμενο κανει περιπου στα 40 ευρω αλλα συνηθως το αγοραζω στις εκπτωσεις ή στις προσφορές που κανει η Clinique οποτε μου βγαινει γυρω στα 34. Θεωρω την τιμη του παρα πολυ καλη, επειδη ειναι τοσο σταθερο, βαζεις λιγο και σου δινει ματ και 100% φυσικο αποτελεσμα. Φαντασου μακιγιαρομαι καθημερινα και απο το πρωι ειμαι με το μεικ απ, μια μικρη διορθωση μπορει να κανω το βραδυ και μου διαρκει το μπουκαλακι τουλαχιστον 2 μηνες και βαλε...

ξέρετε κανενα σαμπουαν που οχι να λεει οτι δινει ογκο,αλλα εσεις να νιωθετε οτι δινει
γτ εχω προβληματακι οσο υγιη και να ειναι τα μαλλια μ

Τα Pantene δινουν ογκο παντως! Τα βρισκω πολυ καλα σαμπουαν! Και τις μασκες τους επισης παρολο που δε χρησιμοποιω μασκες εμποριου, της pantene ειναι πολυ καλες!

Λοιπόν είμαι ανοιχτόχρωμη (καστανοκοκκινομάλλα), μέχρι 20Ε περίπου και μορφή μάλλον υγρό αλλά και τα άλλα δε με ενοχλούν :)


Α τωρα το ειδα για την τιμη. Εγω παντως σου λεω να το δοκιμασεις, γιατι αγοραζεις άλλα με 20 ευρω και ειναι σκετο νερο και πρεπει καθε λιγο να βαζεις και να ξαναβαζεις... Κι αυτο ειναι υγρο, ουτε γω πολυσυμπαθω τα κομπακτ.
Αμα μαλιστα δε βαφεσαι και συνεχεια, φαντασου ποσο καιρο θα σου κρατησει!

Έχεις μήπως να προτείνεις κανένα αντηλιακό προσώπου; Είχα δοκιμάσει της Apivita πέρσι αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. :/:

Της la roche posay, πολυ ωραια αντιηλιακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Έβαλα την μάνα μου να μου παραγγείλει ένα σαμπουάν της Klorane για λιπαρά μαλλιά. και ΑΦΟΥ έκανε την παραγγελία μου είπε πως μια φίλη της το έχει δοκιμάσει και βρωμάει! δηλαδή αν είναι δυνατόν ρε μάνα, τώρα μου το λες;;;;;:eek:
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Πράγματι μυρίζει άσχημα;
Έχω ακούσει πως είναι καλά σαμπουάν πάντως. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο αντίστοιχο του Κορρέ αλλά κατέληξα στο πρώτο μιας και το είδα ακριβότερο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Έχεις μήπως να προτείνεις κανένα αντηλιακό προσώπου; Είχα δοκιμάσει της Apivita πέρσι αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. :/:
Για μεικτά/ λιπαρά δέρματα και ιδανικό για βάση make up είναι το αντιηλιακό της Frezyderm ! Σου αφήνει το δέρμα απαλό και καθόλου ''λαδωμένο'' όπως διάφορα άλλα αντιηλιακά!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Aντιηλιακό προσώπου εγώ χρησιμοποίησα της Bepanthol και έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Το είχα πάρει σε προσφορά μαζί με την κρέμα προσώπου περίπου στα 13 ευρώ και τα 2 μαζί!:)

Εχθές χρησιμοποίησα τον αφρό καθαρισμού της apivita!

Eξαιρετικός!:D


Είναι όντως καταπληκτικός! Τον χρησιμοποιούμε σπίτι πάνω από δύο χρόνια! Το μόνο μου παράπονο είναι πως τώρα βγαίνει στα 200ml αντί των 300 που έβγαινε!

Της la roche posay, πολυ ωραια αντιηλιακα!

Θα τα κοιτάξω! :)

Έβαλα την μάνα μου να μου παραγγείλει ένα σαμπουάν της Klorane για λιπαρά μαλλιά. και ΑΦΟΥ έκανε την παραγγελία μου είπε πως μια φίλη της το έχει δοκιμάσει και βρωμάει! δηλαδή αν είναι δυνατόν ρε μάνα, τώρα μου το λες;;;;;:eek:
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Πράγματι μυρίζει άσχημα;
Έχω ακούσει πως είναι καλά σαμπουάν πάντως. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο αντίστοιχο του Κορρέ αλλά κατέληξα στο πρώτο μιας και το είδα ακριβότερο :hmm:

Αυτό με την τσουκνίδα λες ε; Κοίτα δεν θα σου πω ψέματα, μυρίζει αρκετά διαφορετικά από τα συνηθισμένα σαμπουάν που χρησιμοποιούμε. Προσωπικά δεν με ενοχλούσε γιάτι δεν κράταγε πολύ μετά το στέγνωμα. Κάνει πάντως καλή δουλειά για την λιπαρότητα και μου φαινόταν αρκετά απαλό στα μαλλιά. Όπως όλα τα καλλυντικά εξαρτάται κι από το pH του δέρματος το πώς θα μυρίζει ένα προϊόν (γιαυτό το ίδιο άρωμα δεν μυρίζει το ίδιο σε δύο κοπέλες). Μακάρι να σου ταιρίαξει και να μην πάει χαμένο!

Για μεικτά/ λιπαρά δέρματα και ιδανικό για βάση make up είναι το αντιηλιακό της Frezyderm ! Σου αφήνει το δέρμα απαλό και καθόλου ''λαδωμένο'' όπως διάφορα άλλα αντιηλιακά!:clapup:

Αχ της Freydern θα είναι εξαιρετικό είμαι σίγουρη γιατί την ξέρω την υφη που περιγράφεις από την ενυδατικη της. Αλλά όπως ανέφερα και πριν έχει σιλικόνη και θέλω να την αποφύγω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Για καθαρισμό προσώπου χρησιμοποιούσα παλιά το σαπούνι της Clinique (cleansing bar) για λιπαρά δέρματα, αργότερα της ίδιας μάρκας για ξηρά/ευαίσθητα και μετά από λίγα χρόνια πήγα στο υγρό σαπούνι για ευαίσθητα, πάλι της Clinique.
Όμως τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει τη σύνθεσή του κι άρχισε να μου ερεθίζει και ταυτόχρονα να μου ξηραίνει το δέρμα.
Το εγκατέλειψα λοιπόν και δοκίμασα τον αφρό της Apivita που συστήνουν πιο πάνω τα κορίτσια και έμεινα σούπερ ικανοποιημένη. Στην πραγματικότητα δεν έχει μορφή αφρού αλλά υγρού σαπουνιού, καθαρίζει χωρίς να ξηραίνει το δέρμα, δεν αφήνει "γλίτσα", μια μικρή δόση της αντλίας αρκεί για αρκετό αφρό, ενώ έχει ένα μοναδικά υπέροχο άρωμα!:)

Για αντηλιακό προσώπου, της Apivita, ή της Vichy, ή της Nuxe. Επίσης θα δοκιμάσω αυτό της Lierac.

Πάντως υπ'όψη για τις κρέμες γενικά, οτι ακόμα και αυτά τα "αγνά"από φυτά, όσο "αθώα" και να είναι, μπορεί κάλλιστα να φέρουν αλλεργίες, όπως φέρνουν κι ορισμένα λουλούδια/φυτά, σε κάποια δέρματα. Για παράδειγμα εγώ είμαι αλλεργική στο γεράνι, καθώς επίσης και στο "άγριο τριαντάφυλλο" κι όταν θα βάλω μια κρέμα που περιέχει εκχυλίσματα από αυτά (και είναι αρκετές που κυκλοφορούν στο εμπόριο), να ερεθίζεται πολύ το δέρμα μου βγάζοντας κοκκινίλες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top