Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.



η κάθε νέα γενιά πρέπει να "καταστρέφει" ότι κληρονόμησε και να ξεκινάει πάντα από την αρχή ??


Σε τι αναφέρεσαι ως κληρονομιά;
Γιατί στο: "Να πάρουν παιδιά αυτοί; Οι ντιντήδες;", εγώ δε βλέπω κληρονομιά πολιτισμού παρά μόνο ελληνική σκέψη της αμάθειας και της καθετότητας (και του προάυλιου της εκκλησίας με το παπά, τη παπαδιά και τα παπαδοπαίδια).

Αν πάλι μιλάς για κληρονομιά πολιτισμού όπως η Ακρόπολη και άλλα σχετικά, θα σε παραπέμψω στο τίτλο του thread. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Χα! Συσσωρευμένη γνώση η άκριτη διαιώνιση των στερεότυπων από ανθρώπους που το γνωστικό τους σύστημα αδυνατεί να επεξεργαστεί ταυτόχρονα παραπάνω από μία πτυχή ενός ζητήματος! Θέλει τόλμη και νοητική υπέρβαση η αμφισβήτηση, ανακατασκευή και η αναδιοργάνωση των πάντων ενώ η ανώδυνη σύμπλευση με τη συσσωρευμένη βλακεία μονάχα συναίνεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εξίσωση των δυο σεξουαλικών νορμών,συνεπάγεται αυτόματα πλέον και επιλογή.
Και απο τη στιγμη που η ομοφυλοφιλία καταστεί κοινωνικά αποδεκτή επιλογή και ισότιμη νόρμα,το παιδί θα βρεθεί καποια στιγμή στην (ευχάριστη ή δυσάρεστη) θέση να διαλέξει σεξουαλικό προσανατολισμό και δη εν γένει να γίνει ομοφυλόφιλο - στην περιπτωση που και εαν και εφόσον αποδειχθει καποια στιγμή πως η ομοφυλοφιλία ειναι τελικά επίκτητη,δηλ. κληρονομούμενη.
Δε νομίζω να τίθεται θέμα "επιλογής" έτσι όπως το λες. Εκτός κι αν νομίζεις ότι επειδή η ομοφυλοφιλία δε θεωρείται κοινωνικά αποδεκτή επιλογή και ισότιμη νόρμα, αυτό αυτομάτως περιορίζει την εμφάνισή της αφήνοντας τους ανθρώπους ελεύθερους. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει: οι τάσεις υπάρχουν και είτε το άτομο καταπιέζεται είτε ζει μέσα στην υποκρισία.

Και στο κάτω κάτω, δικαίωμα του καθενώς είναι να επιλέξει αυτό που τον ευχαριστεί καλύτερα και μάλλον δεν υπόκειται στη δική σου ή τη δική μου κρίση τι θα κάνει με το σώμα του, τα συναισθήματά του και γενικά τη ζωή του. Συνεπώς δεν είναι θετικό να θεωρείται κοινωνικά μη αποδεκτή επιλογή.
Ο σεξουαλικός χαρακτήρας του παιδιού διαμορφώνεται μεσα απο τη σεξουαλική συμπεριφορική των ετερόφυλων γονέων του.Το παιδί (ασχέτως φύλου) χρειάζεται και το ανδρικό και το γυναικείο πρότυπο ως καθοδήγηση προκειμένου να διαμορφώσει αυτον τον σεξουαλικο χαρακτήρα. Και χρειάζεται φυσιολογικά και γνήσια τετοια πρότυπα (γνήσια ανδρική φιγούρα και γνήσια γυναικεία φιγούρα) και οχι τεχνητώς προβαλλόμενα τέτοια. Οι ομοφυλόφιλοι συγχέουν / εξισώνουν / προβάλλουν τους εναλλασσόμενους τεχνητούς "κρεβατικούς" ρόλους τους του αρσενικού και του θηλυκού (γιατι στις ομοφυλόφιλες σχέσεις - ειτε γυναικών,ειτε ανδρών -,κάποιος απο τους δυο παίζει το ρόλο του ενεργου αρσενικού και κάποιος του παθητικου θηλυκού) με τις γνήσιες ανδρικές και γυναικείες συμπεριφορές (απο γνήσιους εκπροσωπους). Θεωρουν πως οτι ανδρικό και γυναικείο πρακτικάρουν στο κρεβάτι,μπορούν να το εφαρμόσουν και στο παιδί - πως αν μπορούν να το παιξουν "ανδρας" και "γυναίκα" στο κρεβάτι,μπορούν να το παίξουν και στην ανατροφή.

Οποία σύγχισις!! :)
Δε θα έλεγα ότι διαμορφώνεται απαραίτητα από τη σεξουαλική συμπεριφορική των γονέων του (δλδ με την καμία δε θα το έλεγα κανόνα αυτό). Με άλλα λόγια λοιπόν μας λες ότι η ετεροφυλοφιλία δεν είναι ένα φυσικό ένστικτο του ανθρώπου (άντρας ζευγαρώνει με γυναίκα), αλλά αποτέλεσμα της επίδρασης του με το κοινωνικό περιβάλλον (βλέπει τους γονείς του κτλ κτλ).
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με εν τω βάθη γούστα του ατόμου και το κοινωνικό περιβάλλον απλά τα ενεργοποιεί ή τα περιορίζει (χωρίς όμως να μπορεί να τους ασκήσει τον πλήρη έλεγχο).

Και αν το δούμε και απο την περιβόητη πλευρά της ισότητας περι την υιοθεσία: αν εγώ πχ. απλά συγκατοικώ (σκετη συγκατοίκηση,οχι τιποτε αλλο ...πονηρό!:D) για καποιο διάστημα με ενα φιλαράκι απο το στρατό και αποφασίζαμε καποια στιγμή να υιοθετήσουμε και ένα παιδάκι (για να μην ειμαστε και μόνοι μας) - γιατί θεωρούμε πως έχουμε αγάπη να δώσουμε - ,το πιο πιθανό ηταν οτι θα μας έπαιρναν με τις ντομάτες και τα γιαουρτια. :D

Και για αυτο και δεν το κανουμε αλλωστε!

Οι ομοφυλόφιλοι γιατι θα πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα της υιοθεσίας? Επειδη κανουν ερωτικά "μπλοζόν" (:D)και το έχουν δηλώσει και στην κοινωνία??? (Απο που και ως πού), ειναι πιο μάγκες αυτοί???:)

Και πρεπει δηλ. τότε εγω και το κολλητάρι να αρχίσουμε ντε και καλά ξαφνικά τις τρεφερότητες,να κανουμε το πάθος μας κυματιστή σημαία,να παρουμε και την κρατική ευχή για να μπορεσουμε να μειώσουμε τη μοναξιά μας?? Θα πρεπει δηλ. να ειμαστε αναγκαστικα gay για να μπορεσουμε να υιοθετησουμε ενα παιδάκι??
Ή οι ομοφυλόφιλοι αγαπούν (θεσφατικά) πιο πολύ τα παιδιά απο εμας και θα πρέπει να προτιμηθούν??? :)

Ειναι αυτό (η ομοφυλοφιλία) δικαιολογητέο κριτήριο υιοθεσίας?? :)

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για ενα υποτιθέμενο γυναικείο ομοφυλόφιλο ζευγάρι....

Γελοία και επικίνδυνα προπάντων - πράγματα...και καλό ειναι να τα αφήνουμε ήσυχα.;)
Ναι επειδή κάνουν ερωτικά "μπλοζόν".

Μια χαρά είναι δικαιοιλογητέο κριτήριο υιοθεσίας. Δύο άνθρωποι που έχουν ερωτικά συναισθήματα ο ένας για τον άλλον, έχουν αποφασίσει να ενώσουν τις ζωές τους και παράλληλα κατοικούν (δε διαμένουν) στο ίδιο σπίτι. :)
Δεν ξέρω τι παίζει με τη νομοθεσία, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να μπορούν και ατομικά τα άτομα να υιοθετούν (δλδ να μην είναι απαραίτητα ζευγάρι ατόμων).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ωραία τα λες αλλά η θεωρία σου καταρρίπτεται από την ίδια την πραγματικότητα: από γενέσεως κόσμου υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, μιλάμε για δισεκατομμύρια περιπτώσεις. Θες να πεις οτι όλοι αυτοί είχαν μόνο ένα γονεϊκό πρότυπο και γι' αυτό μπερδεύτηκαν σεξουαλικά; Και το ανάποδο: όσοι μεγαλώνουν με ένα γονιό γίνονται ομοφυλόφιλοι;
παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν ανωμαλιες στη φυση....αυτο δεν τις κανει υγιεις λειτουργιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?

Το ζήτημα πλέον είναι, να απονομιμοποιηθεί κάθε γάμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν ανωμαλιες στη φυση....αυτο δεν τις κανει υγιεις λειτουργιες..

Όπως κι αν θες να το ονομάσεις εσύ, σημασία έχει οτι αυτοί οι άνθρωποι με αυτόν τον τρόπο είναι ευτυχισμένοι, νιώθουν συναισθήματα, επιλέγουν για να ζήσουν. Και εμείς δεν είμαστε θεοί για να τους το απαγορεύσουμε ούτε να τους κατακρίνουμε. Κι ας το λες εσύ ανωμαλία, κι εμένα αν μου ονομάσεις το σουβλάκι κολοκυθοκεφτέ, πάλι το ίδιο θα μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Χα! Συσσωρευμένη γνώση η άκριτη διαιώνιση των στερεότυπων από ανθρώπους που το γνωστικό τους σύστημα αδυνατεί να επεξεργαστεί ταυτόχρονα παραπάνω από μία πτυχή ενός ζητήματος! Θέλει τόλμη και νοητική υπέρβαση η αμφισβήτηση, ανακατασκευή και η αναδιοργάνωση των πάντων ενώ η ανώδυνη σύμπλευση με τη συσσωρευμένη βλακεία μονάχα συναίνεση!

Aν με όλα αυτά τα ωραία απαξιωτικά κοσμητικά αναφέρεσαι σε δική μου τοποθέτηση,να έχεις το θάρρος της τόλμης / υπέρβασης - που τόσο ευαγγελίζεσαι - να το δηλώνεις ευθέως και όχι εμμέσως πλην αορίστως. :)

Για να ξέρω αν χρειάζεται να σηκώσω το γάντι!....... :)

Συσσωρευμένη βλακεία θα μπορουσε να θεωρηθεί και όλη αυτή η άκριτη σεξουαλική "αναδιοργάνωση" ,η αμφισβήτηση της φύσης που επιχειρείται και βαφτίζεται και ως υπέρβαση.

Ειναι θέμα (βολικής ενίοτε) οπτικής γωνίας...:)

Λες και το σεξουαλικό ανοιχτόμυαλο αυτό καθεαυτό θα αποτελέσει τις σημαντικότερες προβιβαστικές εξετάσεις της ανθρωπότητας,τη σημαντικότερη υπερβαση - οταν εχει αποτύχει να κανει πολύ πιο υποτυπώδεις "υπερβάσεις" / αναδιοργανώσεις σε άλλα,πιο φλέγοντα και ζωτικά ζητήματα.

Αυτά δεν ειναι νέα...τα ξέραμε κι απο παλιά.... - που λεει και γνωστή διαφήμιση!:D

Όπως κι αν θες να το ονομάσεις εσύ, σημασία έχει οτι αυτοί οι άνθρωποι με αυτόν τον τρόπο είναι ευτυχισμένοι, νιώθουν συναισθήματα, επιλέγουν για να ζήσουν. Και εμείς δεν είμαστε θεοί για να τους το απαγορεύσουμε ούτε να τους κατακρίνουμε. Κι ας το λες εσύ ανωμαλία, κι εμένα αν μου ονομάσεις το σουβλάκι κολοκυθοκεφτέ, πάλι το ίδιο θα μου αρέσει.

Να επιλέξουν σαφώς να ζησουν! Αλλα με επίγνωση οτι αυτος ο τροπος ειναι φυσιολογικός για αυτούς μόνο και οχι για το σύνολο.Και ως εκ τουτου,δε μπορούν να εξισωθούν στα ματια της κοιωνίας εκεί που η ίδια η φυση διαχώρισε και ήταν σαφής - και ο άνθρωπος θελοντας και μη αποδεχθηκε.

To θεμα ειναι οτι δε μπορούμε καθε φορά να αναθεωρουμε οτι θεωρουμε φυσιολογικό - και μαλιστα το αξιωματικά,το μη αμισβητούμενο φυσιολογικό - ,να το καμπυλώνουμε,προκειμενου να το εμπλουτίζουμε συνεχώς με καθε ειδους διαφορετικότητες. Η σεξουαλική φύση ολων των έμβιων όντων ειναι συγκεκριμένη και συμπαγής και δεν δυναται να ενσωματώσει διαφορετικότητες.

Γιατι τότε ποιος ο λογος να υπαρχει το φυσιολογικο και το μη φυσιολογικο (που να μας ενοχλεί). Να τα κανουμε ολα φυσιολογικά,να τελειώνουμε. :)

Εξάλλου,οτι δηλώνουμε,ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
"σεξουαλική "αναδιοργάνωση"; Εσύ νομίζεις δηλαδή οτι η ομοφυλοφιλία γεννήθηκε χτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Σε τι αναφέρεσαι ως κληρονομιά;
Γιατί στο: "Να πάρουν παιδιά αυτοί; Οι ντιντήδες;", εγώ δε βλέπω κληρονομιά πολιτισμού παρά μόνο ελληνική σκέψη της αμάθειας και της καθετότητας (και του προάυλιου της εκκλησίας με το παπά, τη παπαδιά και τα παπαδοπαίδια).

Αν πάλι μιλάς για κληρονομιά πολιτισμού όπως η Ακρόπολη και άλλα σχετικά, θα σε παραπέμψω στο τίτλο του thread. :)



έχω την εντύπωση ότι σκόπιμα απομόνωσες από τον ειρμό μου αυτή την φράση ...


αν διαβάσεις ολόκληρη την απάντηση μου θα δεις ότι είναι λογικός συνειρμός που προκύπτει από την ισότητα
την οποία σχολίασα και η οποία ήταν τσιτάτη γενικότητα την οποία δεν μπορούσα να αφήσω ασχολίαστη :) :D





****************************************************************************

Ερώτηση:

είναι γνωστό το ότι η ομοφυλοφιλία απαντάται συχνότατα στους καλλιτεχνικούς κύκλους
(πιθανά γιατί οι άνθρωποι με καλλιτεχνικές ανησυχίες είναι ποιο "ανοιχτόμυαλοι" από
εμάς τους κοινούς θνητούς)

πως σχολιάζετε λοιπόν το ότι στους κύκλους αυτούς είναι επίσης σύνηθες το γεγονός ότι
όταν κάποιος νέος /α , προσπαθεί να ενταχθεί βρίσκεται αντιμέτωπος με προτάσεις του
τύπου "ή μου κάθεσαι ή σε τρώει η μαρμάγκα" και εξαναγκάζεται να υποκύψει σε
ομοφυλοφιλικές δραστηριότητες άσχετα με την αρχική του σεξουαλική ταυτότητα ??


(φαινομενικά άσχετο με το θέμα μας, αλλά επειδή μιλήσαμε για το θέμα της υιοθεσίας
από ζευγάρια ομοφυλοφίλων και τα πρότυπα που θα πρέπει να έχει ένα παιδί μεγαλώνοντας
για να αναπτύξει την σεξουαλική του ταυτότητα ...)






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ερώτηση:

είναι γνωστό το ότι η ομοφυλοφιλία απαντάται συχνότατα στους καλλιτεχνικούς κύκλους
(πιθανά γιατί οι άνθρωποι με καλλιτεχνικές ανησυχίες είναι ποιο "ανοιχτόμυαλοι" από
εμάς τους κοινούς θνητούς)

πως σχολιάζετε λοιπόν το ότι στους κύκλους αυτούς είναι επίσης σύνηθες το γεγονός ότι
όταν κάποιος νέος /α , προσπαθεί να ενταχθεί βρίσκεται αντιμέτωπος με προτάσεις του
τύπου "ή μου κάθεσαι ή σε τρώει η μαρμάγκα" και εξαναγκάζεται να υποκύψει σε
ομοφυλοφιλικές δραστηριότητες άσχετα με την αρχική του σεξουαλική ταυτότητα ??

Κάτι τέτοιο,ακόμη και αν σε καποιο ποσοστό ισχύει,δεν αποτελεί επιχείρημα για το (άσχημο) ποιόν των ομοφυλόφιλων. :)

Ειναι απλά κατι που συμβαίνει σε κλειστά πεδία (οπως στο μόντελινγκ κλπ),οπου επικρατουν οι μηχανορραφίες,η εξουσία,οι ίντριγκες.
Αν και εφόσον τετοια φαινόμενα ειναι υπαρκτά,ειναι τόσο φυσιολογικά,οσο και αυτά που συμβαίνουν και σε άλλα - ετερόφυλα - πεδία (πχ. παλι ο χωρος του μόντελινγκ),οπου η νεοεισερχόμενη γυναίκα πχ. ,για να προωθηθεί θα πρέπει - εκβιαζόμενη - να περάσει απο το ετεροφυλόφιλο κρεβάτι.

Τι ποιο λογικό λοιπόν,ενας άνδρας για να καθιερωθεί σε ένα ομοφυλόφιλο πεδίο (οπως το καλλιτεχνικό),να χρειαστεί / υποχρεωθεί να ενδώσει (εκβιαζόμενος) στην ισχύουσα σε αυτο το πεδίο σεξουαλική κανονικότητα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
πως σχολιάζετε λοιπόν το ότι στους κύκλους αυτούς είναι επίσης σύνηθες το γεγονός ότιόταν κάποιος νέος /α , προσπαθεί να ενταχθεί βρίσκεται αντιμέτωπος με προτάσεις του
τύπου "ή μου κάθεσαι ή σε τρώει η μαρμάγκα" και εξαναγκάζεται να υποκύψει σε ομοφυλοφιλικές δραστηριότητες άσχετα με την αρχική του σεξουαλική ταυτότητα ??


Κατ' αρχάς, εδώ θα συμφωνήσω με την απάντηση του Heptamer, πράγμα που ομολογώ αποτελεί έκπληξη! Στη συνέχεια, απλά θα πω πως κανείς δεν εξαναγκάζεται σε τίποτα αν έχει τον στοιχειώδη αυτοσεβασμό. Οποιοσδήποτε εξαναγκάζει οποιονδήποτε, έχει αυτή την δύναμη, επειδή εμείς του την παραχωρούμε. Θεωρώ αδιανόητο να κάτσω στον/στην οποιοδήποτε που δεν θέλω, απλά και μόνο για να ανελιχθώ επαγγελματικά. Αυτός που τους "κάθεται", πρώτα έχει υποκύψει στην επιθυμία του, και μετά σε αυτόν που τον εκβιάζει. Πρώτα έχασε τον σεβασμό ο ίδιος/ίδια για τον εαυτό του, και μετά του τον "στερήσανε".

Επειδή τυγχάνει να έχω περάσει από τα στέκια των ηθοποιών για κάποια φεγγάρια, θα σου πω το εξής. Μην ακούς τις μπαρούφες που λένε οι αργόσχολοι του είδους. Για να γίνει κανείς ηθοποιός, θέλει πολλή και σκληρή δουλειά, με αντίξοες πολλές φορές συνθήκες. Η δε αμοιβή τους ειδικά στο ξεκίνημα, είναι από ανύπαρκτη έως πενιχρή. Θέλει να δώσεις ολοκληρωτικά τον εαυτό σου, και να τον θυσιάσεις σε αυτό που κάνεις. Στον θεατή που σε παρακολουθεί, να δώσεις κάτι από την ψυχή σου. Αυτός που κάθεται στον κάθε εκμεταλλευτή, απλά θέλει να γλυτώσει τους κόπους αυτούς, και να φτάσει γρήγορα σε αυτό που ο ίδιος θεωρεί "κορυφή". Να "κλέψει" θέλει στην ουσία. Αυτός που αξίζει πραγματικά, αργά ή γρήγορα θα καταξιωθεί και θα αναγνωριστεί. Φτάνει να έχει το κουράγιο και την υπομονή και την εργατικότητα που χρειάζεται. Και συνήθως σε αυτά τα επαγγέλματα, είναι πολύ πιο πάνω του μέσου όρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, εδώ θα συμφωνήσω με την απάντηση του Heptamer, πράγμα που ομολογώ αποτελεί έκπληξη!

Α οχι!!!!:):D:D

Εχω κοπιάσει μεχρι e-ξαντλήσεως να φτιάξω ενα αρνητικό προφίλ - το μοναδικό αρνητικά αξιολογούμενο προφίλ - και ερχεσαι τώρα και μου το χαλάς,μου το "μαγαρίζεις"!!:D:D:D

Δεν ειναι σωστά πραγματα αυτά!!! Δεν ειναι σωστά!!!:P:P:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
συμφωνω με την estartu..!!!!!!εξαλλου ο heptamer δεν διευκρινησε ποιος ειναι τι..απλα γενικα το ειπε..!!!

Ε καλά τώρα, χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει. Ξέρω τις απόψεις του και ξέρω πώς το εννοούσε. Θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο σε σχέση με τους ομοφυλόφιλους και θεωρεί οτι μπορούν να ζούνε όπως ζούνε (μακριά από μας) αλλά όχι και να διεκδικούν και δικαιώματα! (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με Heptamer).

[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ariadnium

Νεοφερμένος

Η ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εε δεν ξερω εγω ετσι το πηρα τωρα δεν τον ξερω και προσωπικα.....αλλα αμα εννοει κατι τετοιο δεν μπορω να πω κατι...:/:


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ένα περιβάλλον καθώς ορισμένον εκ φύσεως δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα το υγιέστερο που θα μπορούσε να προσφερθεί σε κάποιον -η οικογενειακή ατμόσφαιρα μεταξύ δύο αντρών ή δύο γυναικών που έχουν κάποια ομαλότητα στη σχέση τους, είναι σαφώς προτιμότερη από μια έκκρυθμη οικογενειακή ατμόσφαιρα μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άντρα που διάγουν μια σχέση ασταθή και με πολλά προβλήματα.

Noμιζω οτι λεμε οτι θελουμε - δηλ. πραγματα που δε στεκουν με καμμια λογική - μονο και μονο για πουμε κατι:)

Οι ομοφυλοφιλοι δεν μπορουν να προσφερουν ταυτοχρονα τα δυο προτυπα που εχει αναγκη
το παιδ
. Αυτα περι ομαλοτητας στην ομοφυλοφιλικη σχεση δεν μπορουν επ ουδενι να αντισταθμισουν την ελλειψη αυτων των προτυπων - ακομα και σε μια εν γενει προβληματική ετεροφυλη οικογενεια.

Καποια στοιχειώδη πραγματα θα πρεπει καποτε να τα χωνεψουμε και να παψουμε να τα γυρναμε απο εδω κι απο εκει.:)

εε δεν ξερω εγω ετσι το πηρα τωρα δεν τον ξερω και προσωπικα.....αλλα αμα εννοει κατι τετοιο δεν μπορω να πω κατι...:/:

Ολο και κατι μπορεις να πεις!:D:D

Ε καλά τώρα, χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει. Ξέρω τις απόψεις του και ξέρω πώς το εννοούσε. Θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο σε σχέση με τους ομοφυλόφιλους και θεωρεί οτι μπορούν να ζούνε όπως ζούνε (μακριά από μας) αλλά όχι και να διεκδικούν και δικαιώματα! (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με Heptamer).

Οι αποψεις μου ειναι κατατεθημενες επαρκώς σε παραλληλο θεμα!:)


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ariadnium

Νεοφερμένος

Η ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
δηλαδη αυτη η ετεροφυλικη οικογενεια που προσφερει στο παιδι την ικανοτητα να γνωρισει και τα δυο προτυπα-τα δειχνει με το σωστο τροπο???κατ'αρχας ερευνες εχουν δειξει και αμα βρω την ιστοσελιδα θα σ την στειλω..οτι το μεγαλυτερο ποσοστο παιδιων που μεγαλωσαν σε περιβαλλον με ομοφυλοφιλους συγγενεις και εννοω και γονεις η επιλογη τους ηταν να επιλεξουν την ετεροφυλια...επισης δεν θεωρω οτι μια ετεροφυλη οικογενεια με προβληματα νουθετει σωστα τα παιδια ως προς τα προτυπα και το πως ειναι στην πραγματικοτητα οι ρολοι των δυο φυλων....περιττο να σου πω..πως πολλα παιδια με σοβαρα οικογενειακα προβληματα....εχουν βιαιη συμπεριφορα εχουν λαθος αποψεις για τους ρολους των 2 προτυπων και τις περισσοτερες φορες αμα δημιουργησουν οικογενεια μεταδιδουν τα ιδια πραγματα στα παιδια τους....γιατι δεν υπαρχει αλλη εξηγηση ενα δεκαεξαχρονο αγορι που προερχεται απο ετεροφυλους γονεις στον 21ο αιωνα να υποτιμα το γυναικειο φυλο και να λεει το στρωσιμο του κρεβατιου ειναι γυναικεια υποθεση και ουτε μαγειρευω.....


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
δηλαδη αυτη η ετεροφυλικη οικογενεια που προσφερει στο παιδι την ικανοτητα να γνωρισει και τα δυο προτυπα-τα δειχνει με το σωστο τροπο???κατ'αρχας ερευνες εχουν δειξει και αμα βρω την ιστοσελιδα θα σ την στειλω..οτι το μεγαλυτερο ποσοστο παιδιων που μεγαλωσαν σε περιβαλλον με ομοφυλοφιλους συγγενεις και εννοω και γονεις η επιλογη τους ηταν να επιλεξουν την ετεροφυλια...επισης δεν θεωρω οτι μια ετεροφυλη οικογενεια με προβληματα νουθετει σωστα τα παιδια ως προς τα προτυπα και το πως ειναι στην πραγματικοτητα οι ρολοι των δυο φυλων....περιττο να σου πω..πως πολλα παιδια με σοβαρα οικογενειακα προβληματα....εχουν βιαιη συμπεριφορα εχουν λαθος αποψεις για τους ρολους των 2 προτυπων και τις περισσοτερες φορες αμα δημιουργησουν οικογενεια μεταδιδουν τα ιδια πραγματα στα παιδια τους....γιατι δεν υπαρχει αλλη εξηγηση ενα δεκαεξαχρονο αγορι που προερχεται απο ετεροφυλους γονεις στον 21ο αιωνα να υποτιμα το γυναικειο φυλο και να λεει το στρωσιμο του κρεβατιου ειναι γυναικεια υποθεση και ουτε μαγειρευω.....
Ενω δηλ. ενα ομοφυλόφιλο ζευγαρι εχει τη μαγικη συνταγή και μπορει ολα αυτα (τα υπογραμμισμενα) να τα αντιστρεψει / "επιδιορθωσει" ως δια μαγειας ε?:)

Aυτα τα πραγματα ειναι εξόχως σημαντικά για να τα εναποθεσουμε ελαφρα τη καρδια απλα και μονο στην καλη διαθεση των ομοφυλόφιλων. Δε διασφαλίζεται απο πουθενα πως τις ετεροφυλόφιλες οικογενειακές "δυσλειτουργίες" οι εν λόγω θα τις λύσουν / εξαλειψουν ως δια μαγειας.:)

Τετοιες "διαφαλίσεις",δεν πειθουν - και δε μπορουν να δοθουν αλλωστε!:)

Και με καποια πραγματα ειναι επικίνδυνο να πειραματιζεσαι!:)


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτην την καραμελα περι προτυπων την εχω βαρεθει.
Λες και δε ζουμε στην ιδια κοινωνια και δεν εχουμε ιδεα για το ποσες μονογονεικες οικογενειες υπαρχουν...
Αλλα οχι, μας βολευει η χρησημοποιηση αυτου του επιχειρηματος, οταν προκειται να μιλησουμε για ομοφυλοφιλικες σχεσεις...

Επιτελους ανοιξτε λιγο το μυαλο σας...


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αυτην την καραμελα περι προτυπων την εχω βαρεθει.
Λες και δε ζουμε στην ιδια κοινωνια και δεν εχουμε ιδεα για το ποσες μονογονεικες οικογενειες υπαρχουν...
Αλλα οχι, μας βολευει η χρησημοποιηση αυτου του επιχειρηματος, οταν προκειται να μιλησουμε για ομοφυλοφιλικες σχεσεις...
Επιτελους ανοιξτε λιγο το μυαλο σας...
Δε θα ελεγα πως ειναι καραμέλα. Εδω μιλαμε για ανθρωπινες (παιδικές) ψυχες,με τις οποιες δεν πρεπει να πειραματιζομαστε - μονο και μονο για να ικανοποιηθει το καπριτσιο μιας μειοψηφουσας κοινωνικής ομαδας.

Καλυτερα ενα παιδι σε μια εστω και ξεχαρβαλωμενη ετεροφυλη οικογενεια,παρα σε μια "παραμυθενια" ομοφυλη.

Το θεμα δεν ειναι να ανοιξουμε εμεις (μόνο) το μυαλό μας. Το θεμα ειναι οι ομοφυλόφιλοι να το ανοιξουν και αυτοι και να δουν / αποδεχτουν και τα οριά τους.

Eν πάσει περιπτώσει,εχουμε ξεφύγει απο το θεμα και κινδυνεύουμε - εγω δηλ.! - να βρεθουμε off topic και να αρχισουν τα ....split-αρισματα και οι μετακομισεις.:D


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καλυτερα ενα παιδι σε μια εστω και ξεχαρβαλωμενη ετεροφυλη οικογενεια,παρα σε μια "παραμυθενια" ομοφυλη.
Το λες τόσο απλά, τόσο απλοϊκά μάλλον. Η ξεχαρβαλωμένη ετερόφυλη οικογένεια δεν είναι μόνο η ιδανική περίπτωση που οι γονείς πολιτισμένα θα χωρίσουν και θα μοιράσουν τις μέρες που βλέπουν το παιδί, υπάρχοντας όμως στη ζωή του και τηρώντας τους σωστούς κανόνες. Μπορεί να είναι ένας πατέρας που μπεκροπίνει και δέρνει τα παιδιά και τη μάνα, που χαρτοπαίζει και αφήνει τα παιδιά του στο δρόμο, που γυρνάει με άλλες με αποτέλεσμα να βρίζονται όλη μέρα μπροστά σταπαιδιά, να κοιτάνε την καριέρα τους και να τα παραμελούν, να βγάζουν πάνω τους τα νεύρα τους και χίλια δυο άλλα. Θα μου πεις, πας στα άκρα. Δε θεωρώ οτι μία εκ των παραπάνω καταστάσεων ΄δεν είναι πιθανό να συμβαίνει, οπότε δεν τη θεωρώ άκρο.

Ο μόνος λόγος για μένα που 2 ομοφυλόφιλοι θα πρέπει να χιλιοσκεφτούν για το αν θα υιοθετήσουν κάποιο παιδί είναι για την αντιμετώπιση που θα έχει αυτό το παιδί από την κοινωνία και τα μειονεκτικά συναισθήματα που θα έχει.

Το θεμα δεν ειναι να ανοιξουμε εμεις (μόνο) το μυαλό μας. Το θεμα ειναι οι ομοφυλόφιλοι να το ανοιξουν και αυτοι και να δουν / αποδεχτουν και τα οριά τους.
Ας τους αφήσουμε να ζουν δηλαδή αλλά με τα όρια που εμείς θέτουμε και κυρίως μακριά από μας...

[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top