Outlook Express και dbx αρχεια

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ομως με το overwrite δεν αντεγραψε το παλιο .dbx πανω στο παλιο;
Leviathan απο τι καταλαβα εγω πηρε το dbx αρχειο του PC που ειχε το ιδιο ονομα με το dbx αρχειο του laptop και κανοντας paste στον ιδιο φακελο το dbx αρχειο γραφτηκε πανω στο dbx αρχειο του laptop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Leviathan απο τι καταλαβα εγω πηρε το dbx αρχειο του PC που ειχε το ιδιο ονομα με το dbx αρχειο του laptop και κανοντας paste στον ιδιο φακελο το dbx αρχειο γραφτηκε πανω στο dbx αρχειο του laptop

Ναι σωστα. Αυτο καταλαβα και εγω. Εκανε overwrite το folders.dbx του laptop. (αρα οτι dbx's ηταν listed εκει μεσα, πανε. Τα αγνοει το Outlook). Αρα, του λεμε του outlook, φτιαξε ξανα το folders.dbx, που να τα εχει ολα μεσα. :) (με μια απο τις μεθοδους απο ανεφερα. το 2ο ή 3ο post μου. το 1ο ποστ εφαρμοζει αλλη, πιο μπακαλιστικη μεθοδο, εκτος και αν δουλεψει το Import. που 'κανονικα' για αυτην τη δουλεια ειναι..) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα ... απο τι καταλαβα το dbx εχει ολα τα e-mails ... και το outlook τα διαβαζει απο εκει ... κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
λοιπον εαν δεν δουλεψει το restoration, (πραγμa που απευχομαι) εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις το εξης..

Καταρχην καταλαβαινω οτι χασαμε το folders.dbx του laptop (και αντι για αυτο εχουμε το folders.dbx του pc, με αποτελεσμα το Οutlook express να διαβαζει μονο τα folders (dbx) που ηταν στο pc (και αυτα του laptop ενω ειναι παρεα με αυτα του pc στο ιδιο directory του Outlook Express, τα αγνοει). Καλα το καταλαβα ? (

περνουμε το dbextract (αν θες πες μου να στο στειλω μιας και το εχω.).

Σωστά το έπιασες indeed That's the case... To restoration δυστυχώς δεν μου έκανε την τιμή να δουλέψει... Τουλάχιστον βέβαια πήρα λίγο θάρρος ότι υπάρχει φως στο τούνελ γιατί έχω μέσα στο laptop κάποια mail που δεν θα ήθελα με τπτ να χάσω (συναισθηματικής κυρίως αξίας)... Δοκίμασα και να το κοροιδέψω φτιάχνοντας μόνη μου ένα folder πχ "εισερχόμενα" κτλ αλλά ούτε αυτό μου δούλεψε...

Επειδή είμαι και ολίγον τι στοκος σε αυτά θα μου έκανες ΤΡΕΛΗ εξπηρετήση αν μου έστελνες το προγραμματάκι που λες για να προσπαθήσω με τον 2ο η τον 3ο τρόπο να τα ανασύρω... σου στέλνω με pm τα mail μου αν και όποτε μπορέσεις...

thx a lot :)
και thx u all που ενδιαφερθήκατε...indeed αγχώθηκα...και στενοχωρήθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πράγματι από την στιγμή που έκανες overwrite τα αρχεία σου, είναι δύσκολο (δεν νομίζω να θέλεις να πληρώσεις ειδικές εταιρίες ανάκτησης δεδομένων ε; .. ) να επιτύχεις το undelete τους, εάν όμως έχεις κέφι και γνώσεις θα μπορούσες με την βοήθεια κάποιου Disk Editor (τα αυτόματα εργαλεία ανάκτησης συνήθως δεν τα καταφέρνουν όταν κάνουμε overwrite) να αναζητήσεις κομμάτια δεδομένων που παραμένουνε προς το παρόν ακόμα διαθέσιμα στο δίσκο σου.. ορισμένα μοντέρνα recovery tools μπορούν πάντως να εντοπίσουν και fragments γνωστών αρχείων όπως το “BadCopy Pro”..

Υ.Γ.
Αξίζει να υπενθυμίσω ότι την εποχή που το MS-DOS μεσουρανούσε, ο καλύτερος τρόπος για μπλοκάρισμα της undelete (και άλλων recovery utilities) ήταν το overwrite των αρχείων με άλλα ίδιας ονομασίας ;) ~ τότε βέβαια οι die-hard ξεσκόνιζαν το Norton DiskEdit ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα αν κανει overwrite ενα αρχειο ... το καινουργειο αρχειο γραφεται πανω στο ιδιο sector αρα ... νομιζω ... οτι τα recovery tools δεν θα κανουν τιποτα... σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μα ... απο τι καταλαβα το dbx εχει ολα τα e-mails ... και το outlook τα διαβαζει απο εκει ... κανω λαθος;

To folders.dbx δεν εχει μεσα emails. (Ειναι σχεδον το μονο dbx που δεν εχει emails μεσα). Ta email της ειναι σε ολα τα αλλα dbx, που δεν διαβαζονται, επειδη 'παει' το folders.dbx του laptop... Αρα το outlook της δεν διαβαζει τα dbx που ηταν στο laptop επειδη του λειπει το αντιστοιχο folders.dbx (που θα του ελεγε ποια folders βλ. 'dbx με emails' να διαβασει. Τωρα το folders.dbx της ειναι αυτο που ηταν στο pc, το οποιο περιλαμβανει μονο τα dbx με emails που ηταν στο pc. Αρα τωρα μονο αυτα διαβαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μα αν κανει overwrite ενα αρχειο ... το καινουργειο αρχειο γραφεται πανω στο ιδιο sector αρα ... νομιζω ... οτι τα recovery tools δεν θα κανουν τιποτα... σωστα;

Όχι ακριβώς, εάν το νεώτερο αρχείο είναι μικρότερο σε μέγεθος από το αρχικό τότε ορισμένα κομμάτια του παραμένουν διαθέσιμα, τώρα για πόσο καιρό εξαρτάται από την χρήση του υπολογιστή και το μέγεθος του αρχικού αρχείου.

Επίσης ορισμένες υλοποιήσεις χρησιμοποιούν την ίδια εγγραφή (filename) στο FAT ή στα file journals των NTFS επιλέγοντας όμως διαφορετικές θέσεις αποθήκευσης του αρχείου αλλάζοντας απλά τους pointers για το συγκεκριμένο filename με νέους..

Το πρόβλημα με τα περισσότερα (όλα ; ) recovery tools είναι πως δεν έχουν hint από το FAT για το σβησμένο αρχείο αφού η ονομασία του χρησιμοποιείται ξανά, για αυτό και εξʼ αρχής προτείνω την χρήση Disk Editor για αναζήτηση σε επίπεδο Sectors (κοπιώδης όμως διαδικασία :(

* Εάν βέβαια χρησιμοποιείς συμπίεση NTFS ή κρυπτογράφηση τότε ένα απλό Sectors Search δεν θα βοηθήσει.

Υ.Γ.
Εάν απλά διέγραψε το folders.dbx τότε ας ανοίξει τα υπόλοιπα (inbox.dbx) με έναν file editor (π.χ. Hex Workshop) και ας τα κάνει dump τμηματικά (ότι μπορεί τέλος πάντων) σε αρχεία, άλλωστε plain binaries είναι.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το DBXExtract από εδώ https://www.oehelp.com/DBXtract/Default.aspx ή καλύτερα από εδώ που σου το δίνει κατευθείαν https://www.pcworld.com/downloads/file_download.asp?fid=23383&fileidx=1

Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@DirectX και Levianthan
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις ... :) Πολυ χρησιμες για εμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δε διάβασα όλο το τόπικ(:redface:), οπότε δε ξέρω αν έλυσες το πρόβλημά σου,
αλλά αυτό που προτείνει η Leviathan στην απάντηση #19 δουλεύει!
(το έχω εφαρμόσει και εγώ παλιότερα σε παρόμοια πατάτα...);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top