Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,358 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,228 μηνύματα σε 96,248 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 625 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδιά χωρισμένων γονιών

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 21:20, 05-04-07:

Ως παιδί δύο ανθρώπων που έχουν χωρίσει πιστεύω ότι το άλλοθι που δίνεται σε έναν άνθρωπο που έχει μεγαλώσει σε μονογονεϊκή οικογένεια είναι άλλο ένα δείγμα κοινωνικού ρατσισμού, από την αντίστροφη έστω πλευρα.

Δηλαδή, αν οι γονείς, όπως οι δικοί μου, εξηγήσουν σε ένα παιδί ότι αυτό συμβαίνει για το καλό όλων, το παιδί θα εξακολουθεί να έχει ψυχολογικά προβλήματα;

Περισσότερα από όσα θα έχει ένα παιδί που θα έχει στο σπίτι και τους δύο να τσακώνονται, ή με τον πατέρα να κακομεταχειρίζεται την μητέρα;

Μην βαυκαλιζόμαστε πια. Η κατασταση έχει ξεφύθγει. Στις ειδήσεις όλο για παιδια χωρισμένων γονιών μιλάνε.

Παντού, σε κάθε Μέσο, σε κάθε Παράθυρο, ο φταίχτης είναι είτε ένα παιδί χωρισμένων γονιών είτε ένας Αλβανός, νισάφι... Μόνο αυτές οι δύο περιπτώσεις υπάρχουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 21:35, 05-04-07:

δυστυχώς σε πολλές οικογένειες, πριν ακόμα πάρουν οι γονείς την τελική απόφαση να χωρίσουν, το παιδί βιώνει συνέχεια ασταμάτητους καυγάδες και τσακωμούς.βλέπει τους γονείς του να είναι εχθρικοί ο ένας προς τον άλλον και όπως είναι φυσικό αυτό το βίωμα του αφήνει πολλά τραύματα. το παιδί τότε μπορεί να αντιδράση με ποικίλους τρόπους, όπως είτε να κλειστει στον εαυτό του, είτε να γίνει αντιδραστικό και πολλά άλλα που δεν είμαι κατάλληλη να πω.

από την άλλη μεριά, τα παιδιά που μένουν με τους γονείς τους, όπως είναι φυσικό θα τους δει πολλές φορές να τσακώνονται, αλλά μετά τον τσακωμό πάντα έρχεται και η συμφιλίωση. θέλω να πω ότι δεν θα τους δει μόνο να τσακώνονται αλλά και να γελάνε μαζί , να αγκαλιάζονται, να φιλιούνται.
σίγουρα θα έχουν και αυτά τραύματα, αλλά ίσως είναι λιγότερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 21:37, 05-04-07:

Αυτό ακριβώς λέω. Δεν θα ήταν καλύτερο για τον ψυχικό κόσμο τρου παιδιού να είχαν χωρίσει από την αρχή για να μην βιωθεί η όλη φρίκη του πολέμου των Ρόουζ?

Όσο για τη συμφιλίωση, αν είναι να έρθει το ιδανικό είναι να είναι το μόνο που θα δει το παιδί και ο τσακωμός ας φυλαχτεί για μία πιο ιδιωτική στιγμή. Δεν φταίνε σε τίποτα τα παιδια

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 21:44, 05-04-07:

σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να μην τσακώνονται μπροστά τους και να χωρίζουν από την αρχή, αλλά δεν γίνεται πάντα αυτό.
μην ξεχνάς πως όταν κάποιος είναι νευρικός, δεν μπορεί να αντέξει και να μην τσακωθεί εκείνη την στιγμή.

Παράθεση

menelia (Μενελία-Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη menelia
H Μενελία-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H menelia έγραψε στις 22:23, 05-04-07:

Η άποψη μου είναι ότι τα παιδιά χωρισμένων γονιών μπορεί να φτάσουν ακόμα και στο κλείσιμο του εαυτού τους αλλα μπορεί να φτάσουν και στο άλλο άκρο ή και αμόμα να μην ισχυεί τίποτα από τα παραπανω.Παραδείγματως χάρη μια φίλη μου μπορεί να χαρακτηριστεί ως ελαφρώς ηθών, δεν έχει μάθει να θέτει όρια στην ζωή της (είναι παιδί χωρισμένων γονιών και ως γνωστόν τα όρια στα μαθαίνει η οικογένεια) και βλέπω ότι οι πράξεις τις ξεπερνάνε τα ορια αρκετές φορές.Από την άλλη πλευρά ο πρωην μου ήταν παιδί χωρισμένων γονιών αλλα δεν είχε προβλήματα ούτε ψυχολογικά τραυματα ούτε τιποτα,οι γονείς του είχαν αριστες σχέσεις απ'όσο μπορω να ξερω και πάντα επικοινωνούσε αψογα και με τους δυο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:49, 06-04-07:

Πάντως εγώ ως παιδί χωρισμένων γονιών, και πολύ χαλαρά το είχα πάρει όταν μου είπαν οτι χωρίζουν (στα 10 μου) και δεν θεωρώ οτι μου έχει δημιουργήσει κάποιο ψυχολογικό τραύμα.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 05:56, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πάντως εγώ ως παιδί χωρισμένων γονιών, και πολύ χαλαρά το είχα πάρει όταν μου είπαν οτι χωρίζουν (στα 10 μου) και δεν θεωρώ οτι μου έχει δημιουργήσει κάποιο ψυχολογικό τραύμα.
Για μένα -και χωρίς να γίνομαι κακόβουλος-τώρα εξηγούνται πολλές από τις απόψεις σου!
Όσο για τα ψυχολογικά τραύματα,ποτέ μη είσαι σίγουρη,ίσως απλά να μην το καταλαβαίνεις!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:28, 06-04-07:

Εσύ απλά θες να αποδώσεις σε ψυχολογικό πρόβλημα απόψεις με τις οποίες διαφωνείς. Το οτι δεν μου έχει αφήσει ο χωρισμός τους ψυχολογικό τραύμα δεν είναι μόνο δική μου άποψη. Εκτός αν πιστευεις οτι ξέρεις καλύτερα απο τον ψυχαναλυτή μου.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:35, 06-04-07:

Και εγω παιδι χωριζμενων γωνιων ειμαι, οπως και τα περισσοτερα παιδια στης παρεες μου (εχουμε φτασει πια σε σημειο να ειναι μιωνοτιτα αυτοι που ειναι ακομα παντρεμενοι οι γονεις τους). Το διαζυγειο αυτο καθεαυτο δεν μου δημιουργισε ψυχολογικα προβληματα, μου δημιουργισαν ομως αλλες καταστασεις, που ειναι σχετιζονται βεβαια κατα καπιον τροπο με το διαζυγιο. Βεβαια η δικη μου περιπτωση ειναι καπος ιδιετερη, καθος λιγα ειναι τα παιδια που μπλεκονται ετσι. Βλεπω ομως απο τα υπολιπα παιδια οτι σε καπια εχουν δημιουργιθει προβληματα και σε αλλα οχι. Και βλεπω και πολους που οι γονεις τους δεν εχουν χωρισει (δεν ξερω βεβαια τι γινετε μεσα στο σπιτι τους...) να εχουν διαφορα προβληματα. Οποτε δεν πιστευω οτι το διαζυγιο ειναι που προκαλει τα προβληματα, αλλα οι καταστασεις...

Michelle δεν νομιζω οτι το ενοουσε ακριβος ετσι... Οπως εγω μετα απο τον χωρισμο των γωνιων μου για διαφορους λογους εχω πολυ κακες σχεσης με την μητερα μου και λατρευω απιστευτα των πατερα μου και θελω να του μοιασω, ετσι και εσυ θελεις να μοιασεις στην μητερα σου, χωρις να ξερω βεβαια τι γινετε αναμεσα σε εσενα και τον πατερα σου, αν και απο οτι εχω καταλαβει δεν τον συμπαθεις ιδιετερα

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:37, 06-04-07:

Εσύ απλά θες να αποδώσεις σε ψυχολογικό πρόβλημα απόψεις με τις οποίες διαφωνείς. Το οτι δεν μου έχει αφήσει ο χωρισμός τους ψυχολογικό τραύμα δεν είναι μόνο δική μου άποψη. Εκτός αν πιστευεις οτι ξέρεις καλύτερα απο τον ψυχαναλυτή μου.
Δεν συνέδεσα την πρώτη μου πρόταση με την δεύτερη!
Ξαναδιάβασε τες προσεκτικά!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:39, 06-04-07:

Σε κάθε περίπτωση, για ένα παιδί είναι καλύτερα να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον ήρεμο, ήσυχο και χωρίς εντάσεις και διαξιφισμούς.
Αν οι γονείς του έχουν μεταξύ τους διαφορές, είναι προτιμότερο να χωρίζουν, από το να μαλώνουν και να δημιουργούν σκηνές μπροστά στο παιδί. Αυτό το γεγονός είναι αρκετά ικανό από μόνο του να αλλάξει την ψυχική ισορροπια ενός παιδιού.....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:42, 06-04-07:

Ως παιδί χωρισμένων γονιών θα πω μόνο το εξής: Το διαζύγιο δεν πειράζει τα παιδιά (είναι άλλωστε προτιμότερο από τους συνεχείς καυγάδες ή/και την παγωμάρα στην ατμόσφαιρα), αυτό που μπορεί να τα πειράξει είναι οι σχέσεις που θα κάνουν μετέπειτα οι γονείς τους. Εκεί σας θέλω..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O truffinho έγραψε στις 15:54, 06-04-07:

Κοίτα, η μάνα μου είχε μία μεγάλη σχέση μετά το διαζύγιο (δεν μιλάω για τον πατέρα μου που είχε σχέσεις και εντός γάμου) και ο τύπος ήταν και γαμώ τα άτομα. Από την Καραϊβική, αν και δεν με έμαθε να χορεύω.

Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχουν τίποτα οι σχέσεις των γονιών, αλλά το πως θα το πλασάρουν στα παιδια

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:54, 06-04-07:

Σαφέστατα η ευθύνη είναι πάντα του γονιού. Απλά εννοώ εγώ πως θέλει πολύ προσοχή ώστε να μην ξεπεραστούν ποτέ κάποια όρια.. είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:39, 06-04-07:

Εγώ πάντως ήθελα πάρα πολύ να κάνουν σχέση οι γονείς μου μετά το διαζύγιο, ειδικά η μητέρα μου (ναι, απο 10 χρονών το ήθελα) και στεναχωριέμαι πολύ που τελικά δεν έκανε.

Ειλικρινή, δεν αναιρώ το μήνυμα μου, ακόμα και με τη διευκρίνιση σου. Το ίδιο πιστευω.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:42, 07-04-07:

Εγώ πάντως ήθελα πάρα πολύ να κάνουν σχέση οι γονείς μου μετά το διαζύγιο, ειδικά η μητέρα μου (ναι, απο 10 χρονών το ήθελα) και στεναχωριέμαι πολύ που τελικά δεν έκανε.
Δεν ξέρω αν αφορμή για το παραπάνω υπήρξαν όσα είπα εγώ, πάντως σε καμία περίπτωση ούτε εγώ θα ήθελα να μην έχουν κάνει άλλες σχέσεις οι γονείς μου. Θα επιθυμούσα βέβαια διακαώς να με είχαν προφυλάξει από κάθε ανάμειξη τρίτων ανθρώπων στην ανατροφή μου και από κάθε ζήλια/κόμπλεξ που άμεσα ή έμμεσα "λούστηκα" εγώ..

Φυσικά κατανοώ ότι η ένταση του έρωτα σε τυφλώνει κάπως, αλλά γι' αυτό λέω πως το δύσκολο δεν είναι να πείσεις ένα παιδί για την ορθότητα ή όχι του διαζυγίου, το δύσκολο είναι να μπορέσεις να σκέφτεσαι πάντα με γνώμονα ΜΟΝΟ του τι θα ήταν καλό για το παιδί και να μη σε απασχολεί καθόλου ο έρωτάς σου. (Μη φανταστείτε πως συνέβη και κάτι τραγικό, όταν όμως είσαι 12 και 15, πράγματα που σε κάποιον μοιάζουν απαρατήρητα για σένα δεν είναι το ίδιο ασήμαντα!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 19:33, 07-04-07:

Ειλικρινή, δεν αναιρώ το μήνυμα μου, ακόμα και με τη διευκρίνιση σου. Το ίδιο πιστευω.
Μπορεί να μην βρήκε κάποιον που να θεωρεί κατάλληλο ΚΑΙ για σένα! Αυτό το έχεις σκεφτεί?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:43, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από violetta
Μπορεί να μην βρήκε κάποιον που να θεωρεί κατάλληλο ΚΑΙ για σένα! Αυτό το έχεις σκεφτεί?
Βασικά εγώ πιστευω οτι το έριξε εκεί (οτι δλδ δεν ήθελε να μου φέρει άλλο άντρα μέσα στο σπίτι) για να καλύψει τη δική της ανασφάλεια να κάνει νέα σχέση, μιας και είχε και έχει υπερβολικά ψηλά στάνταρ σε θέμα χαρακτήρα. Και φοβάμαι γμτ οτι πλέον είναι αργά... Δεν θέλω να γεράσει μόνη της

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 20:10, 07-04-07:

Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός στον τρόπο που σκέφτεται και που κάνει τις επιλογές του..Εγώ πχ, έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, σε περίπτωση που χώριζα ποτέ, δεν θα ήθελα το παιδί μου, να γνωρίσει κανέναν μέλλοντα σύντροφό μου, παρά μόνο κάποιον που τελικά θα παντρευόμουν και που ΦΥΣΙΚΑ, θα τον θεωρούσα κατάλληλο και για εκείνο...Και φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι δύσκολο πράγμα, να βρεις κάποιον που να συνδυάζει όσα ζητάς σε έναν άντρα ΚΑΙ σε έναν πατέρα για το ΔΙΚΟ σου το παιδί...Γιατί υποψιάζομαι ότι αν δεν ικανοποιείται το κριτήριο του καλού πατριού, αυτόματα τότε, ακυρώνονται όλα τα προσόντα που έχει αυτός ο άντρας για σύντροφος...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:36, 07-04-07:

Το πρόβλημα με τη μητέρα μου είναι οτι δεν έχει βρει κάποιον που να ικανοποιεί ούτε τα υπόλοιπα κριτήρια της. Άλλωστε τώρα πια είμαι 21, είχε 3 χρόνια απο τότε που ενηλικιώθηκα να βρει κάποιον χωρίς να σκέφτεται το κριτήριο του "καλού πατριού". Και ο χρόνος κυλάει και κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα
Τέσπα, καλύτερα να μην το συζητήσουμε άλλο και διότι στεναχωριέμαι και διότι δεν είναι σωστό να μιλάω για τα προσωπικά της δημόσια.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 20:58, 08-04-07:

οι γονείς μου χώρισαν σε περίοδο που ήταν ακόμα ψιλοταμπού το θέμα ''διαζύγιο'' και ζούσαμε σε επαρχιακή πόλη οπότε ήμασταν κάτι σαν στιγματισμένοι εγώ και ο αδερφός μου..."παιδιά από διαλυμένη οικογένεια'' , ''παιδιά ψυχολογικά τραυματισμένα'' '' πού θα καταλήξουν? στα ναρκωτικά!''

τώρα είναι πλέον σύνηθες το φαινόμενο και δεν προκαλεί τόσα κακεντρεχή σχόλια από σαχλοκούδουνες μίζερες κυράτσες...(σορι βγάζω το άχτι μου )

προσωπικά λυπάμαι, ναι λυπάμαι, πολύ περισσότερο τα παιδιά που βιώνουν καθημερινά τη ''διαλυμένη οικογένεια '' ενώ οι γονείς τους ζουν μαζί για τους τύπους, αλλά μόνο μαζί δεν είναι.
αρρωστημένη κατάσταση που δηλητηριάζει όσους την βιώνουν...και ρωτώ με τη σειρά μου...αυτοί πού θα καταλήξουν και πώς?

όταν χωρίζουν δύο άνθρωποι με οικογένεια θέλει κότσια και πολλά κιλά @@..αλλά είναι το σωστό όταν δεν πάει άλλο!

από κει και πέρα δυστυχως οι δικοί μου γονείς δεν ξανάφτιαξαν τη ζωή τους.. δεν ξαναπαντρεύτηκε κανένας τους

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:17, 09-04-07:

Εμένα πάλι ξαναπαντρεύτηκαν και οι δυο, γι' αυτό το λέω..

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 13:17, 10-04-07:

Απ' οτι φαινεται απο εδω μεσα, πρεπει να ειμαι το μοναδικο παιδι που το πειραξε ο χωρισμος των γονιων του. Κι εγω κι οι αδερφες μου δηλαδη.
Πολυ ανετα τα περνατε ολα τελικα..

Λοιπον.. εμενα οταν χωρισαν με πειραξε και με πειραξε πολυ.
Μετα, οταν ειδα οτι τα πραγματα ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα οχι μονο σε σχεση με εμας τις τρεις αλλα και στις μεταξυ τους σχεσεις, μου "περασε". Πολλες φορες βεβαια, εχω στο μυαλο μου οτι θα προτιμουσα να ειμαστε κανονικη οικογενεια αλλα οταν σκεφτομαι το πως εχουν τα πραγματα τωρα μου περναει.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 16:43, 10-04-07:

Μια ερώτηση στα παιδιά αυτά που έχουν χωρισμένους γονείς...
Αν χωρίζανε όταν εσείς θα είσαστάν παντεμένοι και είχατε δικές σας οικογένιες θα σας πείραζέ περισσότερο ή λιγότερο ο χωρισμός;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 08:20, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Απ' οτι φαινεται απο εδω μεσα, πρεπει να ειμαι το μοναδικο παιδι που το πειραξε ο χωρισμος των γονιων του. Κι εγω κι οι αδερφες μου δηλαδη.
Πολυ ανετα τα περνατε ολα τελικα..

δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο παιδί που δεν το πείραξε..
ίσως να σου φαίνεται έτσι γιατί μιλάμε τώρα μετά από πολλά χρόνια- στην περίπτωσή μου- και έχουν μπει σε σειρά τα πράγματα και μιλάμε πιο εκλογικευμένα.

πραγματικά πάντως εμένα με πείραζαν πολύ περισσότερο οι καταστάσεις που ζούσαμε μέσα στο σπίτι μέχρι να χωρίσουν.
μετά υπήρξε η μεταβατική περίοδος και μετά ηρεμία.

πάντως είναι όντως θκατά το συναίσθημα να μην έχεις αυτό που λες κανονική οικογένεια..
να μην μπορείς π.χ. να επιλέξεις με ποιον θα περάσεις χριστούγεννα, πάσχα..
να μην υπάρχει ένα κοινό μέτωπο στα προβλήματα ..

αναγκαστικά προσαρμόζεσαι όμως

Αρχική Δημοσίευση από mania
Αν χωρίζανε όταν εσείς θα είσαστάν παντεμένοι και είχατε δικές σας οικογένιες θα σας πείραζέ περισσότερο ή λιγότερο ο χωρισμός;

δεν ξέρω αλλά είναι σίγουρα καλύτερο να έχεις ήδη φύγει από το σπίτι και να έχεις βάλει σε τάξη τη δική σου ζωή.. είσαι και μεγαλύτερος οπότε σκέφτεσαι και διαφορετικά τα πράγματα και κατανοείς καλύτερα τους λόγους.

ας μην ξεχνάμε ότι είναι τελείως διαφορετικό να χωρίζουν οι γονείς όταν το παιδί είναι 5,7,10 και τελείως διαφορετικό 19,20,25 τόσο για την ψυχολογία του αλλά επειδή στην δεύτερη περίπτωση δεν τίθεται θέμα επιμέλειας, δικαστικής διαμάχης, δε γίνεσαι μπαλάκι και δεν μπορεί τόσο εύκολα ο ένας να σε στρέψει εναντίον του άλλου.

δεν επηρεάζεσαι τόσο άμεσα υπό την έννοια ότι πρακτικά δεν έχει τον αντίκτυπο που θα είχε ο χωρισμός αν ζούσες με τους γονείς σου..αντικειμενικά βιώνεις το χωρισμό από μακριά.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:18, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Όσο πιο μικρό είναι το παιδί, τόσο περισσότερο το πειράζει νομίζω και γιατί πολλές φορές οι γονείς το κάνουν "μπαλάκι" όπως είπε η prime, αλλά και γιατί όσο πιο μικρό είναι, τόσο πιο δύσκολο ειναι να καταλάβει πως δεν φταίει εκείνο για το διαζύγιο..

Εμένα οι γονείς μου δεν τσακώνονταν ποτέ μπροστά μου και δεν θυμάμαι ποτέ άσχημο κλίμα. Απλά ήταν παγωμένοι. Όποτε δεν με πείραξε που χώρισαν, δεν ξέρω γιατί.. ακόμα και τότε προσπαθούσα να καταλάβω γιατί δεν με πειράζει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:51, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από prime
δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο παιδί που δεν το πείραξε..
ίσως να σου φαίνεται έτσι γιατί μιλάμε τώρα μετά από πολλά χρόνια- στην περίπτωσή μου- και έχουν μπει σε σειρά τα πράγματα και μιλάμε πιο εκλογικευμένα.
Δεν με πείραξε καθόλου διότι:
1. Η δουλειά του πατέρα μου ήταν 40 χλμ (σε επαρχία) μακριά απο το σπίτι που μέναμε με τη μητέρα μου, οπότε ερχόταν μόνο τρίτες και ΠΣΚ. Οπότε ούτως ή άλλως δεν είχα συνηθίσει να τον έχω όλη μέρα στο σπίτι.
2. Ήταν ολίγον υποχόνδριος ("μην κάθεσαι κάτω! Έχει μικρόβια!", "πήγαινε τουαλέτα πριν πας για ύπνο" κλπ) οπότε με το παιδικό μου μυαλό σκέφτηκα "α ωραία, θα κάνω ο,τι θέλω!".
3. Για να μην με πειράξει ο χωρίσμος, είχαν κανονίσει οι γονείς μου να έρχεται για άλλους 6 μήνες τις τρίτες και τα ΠΣΚ και να κοιμάται στο κρεβάτι μου (και εγώ στης μητέρας μου) και σιγά σιγά να αραιώνει ώστε να μου έρθει πιο ομαλά.

Το μόνο που με πείραξε στο χωρισμό τους ήταν που μερικά χρόνια αργότερα μου το χτύπησε μια βλαχούλα συνομίλικη μου τότε "έχουν χωρίσει και οι γονείς σου!" εν είδει (σωστά το γράφω; ) προσβολής.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:32, 11-04-07:

Όταν χώρισαν οι γονείς μου ήμουν 12 χρονών. Ομολογώ ότι δέχτηκα σαν βάλσαμο το διαζύγιό τους, διότι με είχε ταλαιπωρήσει πολύ η κατάσταση "χωρίζουμε" - "δεν χωρίζουμε". Μπορεί να μην έζησα καβγάδες, φωνές και τσακωμούς, όμως η παγωμάρα και η αποξένωση ήταν διάχυτη στην ατμόσφαιρα. Όσο για το αν κουβαλώ απωθημένα και πικρίες...??? Πολλές και για τους δύο. Νιώθω ότι έπαιξαν εις βάρος μου (και εις βάρος της αδελφής μου) μετά το διαζύγιο και με μετέτρεψαν σε κούριερ ειδήσεων και κακιών. Δυστυχώς, ακόμα και σήμερα, παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια, υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι τους μισώ και τους δύο, όχι μόνο για αυτά που με ανάγκασαν να περάσω (αυτά να πω την αλήθεια, τα έχω ξεπεράσει) αλλά κυρίως για την χολή που βγάζει ο ένας για τον άλλον, λες και δεν αγαπήθηκαν ποτέ! Με πληγώνει μέχρι και σήμερα αυτή η συμπεριφορά αναμεταξύ τους. Τι κι αν ξαναέφτιαξαν τις ζωές τους???? Η κακία, κακία, και εγώ στη μέση να προσπαθώ να κρατώ τις ισορροπίες...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:42, 11-04-07:

Αυτό είναι το κλασσικό Ελένη. Και μένα μου την δίνει.. ενώ θεωρητικά έχουν καλές σχέσεις, από πίσω ο καθένας (μου) λέει το μακρύ του και το κοντό του για τον άλλον και πράγματα που δεν είναι διόλου κολακευτικά ή που απλά δεν με αφορούν.. αλλά δυστυχώς κάπως έτσι είναι συνήθως τα διαζύγια.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 17:02, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αυτό είναι το κλασσικό Ελένη. Και μένα μου την δίνει.. ενώ θεωρητικά έχουν καλές σχέσεις, από πίσω ο καθένας (μου) λέει το μακρύ του και το κοντό του για τον άλλον και πράγματα που δεν είναι διόλου κολακευτικά ή που απλά δεν με αφορούν.. αλλά δυστυχώς κάπως έτσι είναι συνήθως τα διαζύγια.
Kajiraki, οι γονείς μου δεν έχουν μιλήσει τα τελευταία 15 χρόνια, ούτε στο τηλέφωνο. Δεν είναι ότι δεν έχουν καλές σχέσεις, αλλά δεν έχουν καθόλου σχέσεις μεταξύ τους και είναι και κατηγορηματικοί (κυρίως ο πατέρας μου) ότι δεν θέλουν να συναντηθούν. Το πρόβλημα άρχισα να το αντιλαμβάνομαι, όταν σκεφτήκαμε με τον Γιάννη να γνωριστούν οι γονείς μας. Για πες μου, για ποιους γονείς μιλάμε? Ο ένας στη δύση και ο άλλος στην ανατολή και με καμία διάθεση κοινής συνύπαρξης.
Και είναι και άλλα πολλά δυστυχώς.....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,728 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:11, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Kajiraki, οι γονείς μου δεν έχουν μιλήσει τα τελευταία 15 χρόνια, ούτε στο τηλέφωνο. Δεν είναι ότι δεν έχουν καλές σχέσεις, αλλά δεν έχουν καθόλου σχέσεις μεταξύ τους και είναι και κατηγορηματικοί (κυρίως ο πατέρας μου) ότι δεν θέλουν να συναντηθούν. Το πρόβλημα άρχισα να το αντιλαμβάνομαι, όταν σκεφτήκαμε με τον Γιάννη να γνωριστούν οι γονείς μας. Για πες μου, για ποιους γονείς μιλάμε? Ο ένας στη δύση και ο άλλος στην ανατολή και με καμία διάθεση κοινής συνύπαρξης.
το θέμα είναι απλό...
τα πεθερικά έρχονται επίσκεψη στο σπίτι που ζεις και γνωρίζουν τον γονιό που σε μεγάλωσε.
Ο άλλος θα είναι προσκαλεσμένος κι αν δεν θέλει να έρθει... μεγειά του με χαρά του! Οι επιπτώσεις φυσικά...θα είναι επίσης όλες δικές του
Το ξεκόβεις αυτό το παιχνιδάκι με πυγμή... μην τους αφήσεις να καταστρέψουν την δική σου ευτυχία για δικους τους εγωισμούς

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:19, 11-04-07:

Τι έγινε ρε παιδιά? Πολλές περιπτώσεις...
...Κι εγώ που νιώθω άσχημα που μεγαλώνω παιδί χωρισμένων γονιών...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:22, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τι έγινε ρε παιδιά? Πολλές περιπτώσεις...
...Κι εγώ που νιώθω άσχημα που μεγαλώνω παιδί χωρισμένων γονιών...
μα γιατί?
Σύμφωνα με την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, αυξάνεται και ο αριθμός των διαζυγίων στην Ελλάδα. Ο δείκτης από 8% επί των γάμων το 1980 έφτασε το 24% το 2005.

πηγή

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:55, 11-04-07:

Αστο. Ξέρω τι λες.. έκανα γιορτή στο σπίτι που συγκατοικούσα με τον φίλο μου και είχα φοβερό πρόβλημα γιατί ο πατέρας μου με τον πατριό μου είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ειναι στον ίδιο χώρο... τελικά αρρώστησε ο πατέρας μου και το πρόβλημα λύθηκε μόνο του, αλλά στην επόμενη σχέση ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω.. Και δεν ξέρω τι γίνεται σε γάμους, βαφτίσια και λοιπές κοινωνικές εκδηλώσεις που θα έχω..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,880 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:14, 12-04-07:

Άργησα να γράψω εδώ, γιατί δεν έχω αυτή την εμπειρία, και ήθελα να δω τις δικές σας. Χαίρομαι να διαβάζω ότι μερικοί δεν έχουν πρόβλημα ή ξεπέρασαν τον χωρισμό των γονιών τους…

Εμένα με έβαλε σε σκέψεις μια κουβέντα που είπε ένας καθηγητής στο γυμνάσιο… «όταν μπαίνω σε μια καινούρια τάξη, στα πρώτα δέκα λεπτά μπορώ να διακρίνω ποια παιδιά είναι παιδιά χωρισμένων γωνιών».
Ήθελε να πει βεβαίως ότι είναι πολύ πιο ανήσυχα και πιο θλιμμένα από τα άλλα. Μακάρι όλα τα παιδάκια να το ξεπερνάνε όπως λέτε…

(και σίγουρα, είναι καλύτερα να μην δουν τους γονείς μαζί, παρα να τους δουν να σκοτώνονται…)

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:41, 12-04-07:

Και δεν ξέρω τι γίνεται σε γάμους, βαφτίσια και λοιπές κοινωνικές εκδηλώσεις που θα έχω..
αυτό που είπε το κουέ: κάλεσμα και όποιος θέλει έρχεται. Γιατί να χαλαστείς εσύ για κάτι που δε φταις? Ας τα βγάλουν πέρα μόνοι τους.
Και αν τυχόν αρχίσουν να αιωρούνται τασάκια, τους πετάς κλωτσηδόν έξω και την επόμενη με τον κηδεμόνα τους.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:21, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
αυτό που είπε το κουέ: κάλεσμα και όποιος θέλει έρχεται. Γιατί να χαλαστείς εσύ για κάτι που δε φταις? Ας τα βγάλουν πέρα μόνοι τους.
Και αν τυχόν αρχίσουν να αιωρούνται τασάκια, τους πετάς κλωτσηδόν έξω και την επόμενη με τον κηδεμόνα τους.
Εμένα βασικά αυτό που με προβληματίζει είναι το νυφικό τραπέζι που η μαμά μου θα θέλει να κάτσει μαζί με τον πατριό μου (επιβεβαιωμένο αυτό), ο μπαμπάς μου δεν θα θέλει να τον έχει τόσο κοντά και έτσι θα έχουμε πρόβλημα. Κάποια στιγμή που το συζήτησα με την μαμά μου δε, και της ειπα πως δεν έχει καμία δουλειά κατά την άποψή μου, να κάτσει ο άντρας της στο νυφικό τραπέζι και συνεπώς θα τον βάλω ακριβώς δίπλα μαζί με τα αδέρφια του, εκείνη μου είπε πως με τον άντρα της δεν ..χωρίζει και θα πάει να κάτσει κι εκείνη στο δίπλα τραπέζι μαζί του. Και φυσικά σ' εκείνη την φάση απλά αδιαφόρησα και της είπα πως αν θέλει να κάτσει εκεί ας κάτσει.. Αλλά η αλήθεια είναι πως με προβληματίζει πολύ αυτό.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:50, 12-04-07:

Εμένα βασικά αυτό που με προβληματίζει είναι το νυφικό τραπέζι που η μαμά μου θα θέλει να κάτσει μαζί με τον πατριό μου (επιβεβαιωμένο αυτό), ο μπαμπάς μου δεν θα θέλει να τον έχει τόσο κοντά και έτσι θα έχουμε πρόβλημα. Κάποια στιγμή που το συζήτησα με την μαμά μου δε, και της ειπα πως δεν έχει καμία δουλειά κατά την άποψή μου, να κάτσει ο άντρας της στο νυφικό τραπέζι και συνεπώς θα τον βάλω ακριβώς δίπλα μαζί με τα αδέρφια του, εκείνη μου είπε πως με τον άντρα της δεν ..χωρίζει και θα πάει να κάτσει κι εκείνη στο δίπλα τραπέζι μαζί του. Και φυσικά σ' εκείνη την φάση απλά αδιαφόρησα και της είπα πως αν θέλει να κάτσει εκεί ας κάτσει.. Αλλά η αλήθεια είναι πως με προβληματίζει πολύ αυτό.
βάλτους έτσι: πατριός-μαμά-κουμπάρος-μπαμπάς-εσύ-γαμπρός-πεθερικά.
εξάλλου 1 ωρίτσα είναι μέχρι να φάτε και να αρχίσει ο χορός. μετά κανείς δε κάθεται στο νυφικό τραπέζι. όλοι τριγυρνάνε.
Μεταξύ μας, δε τρέχει και τίποτα που θα καθήσει και ο πατριός σου στο τραπέζι...σιγά...ίσα ίσα, που όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα
και αν έρθει η ώρα εκείνη (σου το εύχομαι ολόψυχα) και η μαμά σου επιμένει σε αυτό, πέστης πολύ απλά "σε ευχαριστώ που βάζεις παραπάνω από μένα τη μανία καταδίωξης του πατέρα" και ελπίζεις να λογικευτεί.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:53, 12-04-07:

Πάντως σκέφτομαι πως θα είναι ο γάμος της χρονιάς! Σε ποιον άλλο γάμο ο πατέρας της νύφης θα έχει πετάξει ένα ποτήρι νερό/κρασί/μπύρα/κοκα κόλα/ουίσκι (μαζί με το ποτήρι) στον πατριό της νύφης ενώ εκείνοι χορεύουν τον πρώτο χορό της έγγαμης ζωής τους;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:09, 12-04-07:

Άρα... εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι είναι θέμα ...ωριμότητας γονέων... Οι γονείς της Michelle που έκαναν "πατέντες" για να το πάρει ομαλά το παιδί έχουν κάνει τη Michelle να λέει "εγώ ειμαι κουλ με το θέμα". Η crazyhelen λέει ότι δεν μπορεί να ... γνωρίσει τα πεθερικά μεταξύ τους... H kajira ότι έχει να αγχώνεται για το... νυφικό τραπέζι (τα ίδια ακριβώς μου έλεγε και η κολλητή μου για τον επικείμενο γάμο της αλλά για τα πεθερικά της)...
Άρα τελικά τα όποια "ψυχολογικά προβλήματα" (πολλάάάά εισαγωγικά) ειδικά αφού περάσουν κάποια χρόνια και συνηθιστεί η νέα τάξη πραγμάτων δεν είναι τόσο το διαζύγιο όσο η ωριμότητα αυτών που το παίρνουν.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:12, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Άρα τελικά τα όποια "ψυχολογικά προβλήματα" (πολλάάάά εισαγωγικά) ειδικά αφού περάσουν κάποια χρόνια και συνηθιστεί η νέα τάξη πραγμάτων δεν είναι τόσο το διαζύγιο όσο η ωριμότητα αυτών που το παίρνουν.
Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου φράση. Όσον αφορά τα "ψυχολογικά προβλήματα" μέσα ή έξω από εισαγωγικά, λύνονται από τη στιγμή που θα γίνουν αντιληπτά αρκεί και η πηγή των προβλημάτων (βλ. γονείς) ν'αρχίσει να αντιμετωπίζει με ωριμότητα τους ανθρώπους (βλ. παιδιά) που βούτηξε μέσα σ'ένα πρόβλημα για το οποίο δεν εφταιξαν.

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Το ξεκόβεις αυτό το παιχνιδάκι με πυγμή... μην τους αφήσεις να καταστρέψουν την δική σου ευτυχία για δικους τους εγωισμούς
Η εικόνα που έχω στο μυαλό μου για κάποιες τέτοιες στιγμές, περιλαμβάνει και τους 2 μου γονείς. Οποιαδήποτε έλλειψη καταστρέφει το ιδανικό μου.
Άσε που φοβάμαι να μπω στη διαδικασία "όποιος θέλει έρχεται", διότι με βλέπω να απομένω μόνη.....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:16, 12-04-07:

Άσε που φοβάμαι να μπω στη διαδικασία "όποιος θέλει έρχεται", διότι με βλέπω να απομένω μόνη.....
Αυτό αποκλείεται. Ούτε να το σκέφτεσαι.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:30, 12-04-07:

Αυτό αποκλείεται. Ούτε να το σκέφτεσαι.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Πίστεψε με.....Τουλάχιστον από τη μεριά του πατέρα μου, είμαι σχεδόν βέβαιη πως (σε περίπτωση καλέσματος για φαγητό για παράδειγμα) η πρώτη του ερώτηση θα είναι : "θα είναι και η μαμά σου???" και η επόμενη του κίνηση θα είναι να ΜΗΝ έρθει.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:31, 12-04-07:

Δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Πίστεψε με.....Τουλάχιστον από τη μεριά του πατέρα μου, είμαι σχεδόν βέβαιη πως (σε περίπτωση καλέσματος για φαγητό για παράδειγμα) η πρώτη του ερώτηση θα είναι : "θα είναι και η μαμά σου???" και η επόμενη του κίνηση θα είναι να ΜΗΝ έρθει.
δε μου λε: του τα έχεις ψάλλει καθόλου για αυτή τη συμπεριφορά? και τι λέει εκείνος?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:31, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Οι γονείς της Michelle που έκαναν "πατέντες" για να το πάρει ομαλά το παιδί έχουν κάνει τη Michelle να λέει "εγώ ειμαι κουλ με το θέμα"
Μπα, δεν νομίζω οτι ήταν αυτό. Περισσότερο ήταν οτι ούτως ή άλλως δεν ήταν κάθε μέρα σπίτι ο πατέρας μου και οτι ήταν πολύ υποχόνδριος-υπερπροστατευτικός-πιεστικός οπότε διόλου δεν στεναχωρήθηκα που θα τον έβλεπα σπανιότερα. Άσε που θα είχα και διπλά δώρα στις γιορτές Τουλάχιστον έτσι σκεφτηκα τότε, όντας 10χρονο.
Πάντως αυτό με τις "κακίες" δεν το γλίτωσα ούτε εγώ. Στην αρχή η καημένη η μαμά μου μου έλεγε μόνο καλά για τον πατέρα μου για να μην γίνει αυτό, ο πατέρας μου όμως μου έλεγε διάφορα αρνητικά και κακίες για τη μητέρα μου και για ένα διάστημα με είχε στρέψει εναντίον της, οπότε αναγκάστηκε η γυναίκα να αρχίσει και αυτή να μου λέει "her side of the story" ώστε να μην τον αφήσει να με αποξενώσει τελείως απο αυτή. Όταν όμως ξεκίνησε αυτό είχα ήδη μπει στην εφηβεία και είχα άλλα πράγματα που με απασχολούσαν περισσότερο, ώστε να μου αφήσει κάποιο τραύμα. Πάντως ιδιαίτερα καλές σχέσεις με τον πατέρα μου δεν έχω ούτε τώρα. Το ξέρω οτι με αγαπάει και μου το δείχνει, αλλά ο χαρακτήρας του έχει κάποια στοιχεία που δεν εκτιμώ καθόλου σε έναν άνθρωπο. Αντιθέτως με τη μητέρα μου έχω πολύ καλή σχέση και τη λατρεύω

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:32, 12-04-07:

Ε ναι. Και δεν θα έρθει. Και την επόμενη φορά θα έρθει εκείνος και όχι η μαμά σου. Έτσι πάνε αυτά. Το πρόβλημα θα το έχεις σε γιορτές αν καλείς κόσμο στο σπίτι - στα τραπέζια ρυθμίζεται άνετα το θέμα. Στις γιορτές απλά θα τους καλείς και τους δύο, δεν θα απαντάς στα σχόλια και θα τους πετάς το μπαλάκι. Αν δεν θέλουν ας μην έρθουν! Δεν θα σκάσεις εσύ!

Dooo η κουβέντα δεν βοηθά. Δεν ακούνε. Είναι ντουβάρια θυμωμένα και εγωιστικά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:00, 12-04-07:

Dooo η κουβέντα δεν βοηθά. Δεν ακούνε. Είναι ντουβάρια θυμωμένα και εγωιστικά.
Ισως... να είσαι σίγουρη όμως ότι όταν πρόκειται για το γαμο και την ευτυχία του παιδιού τους, τότε κάνουν πίσω!
Δεν υπάρχει πιο ξεροκέφαλος και πεισματάρης άνθρωπος απ τον πατέρα μου!
Οταν ήρθε η ώρα του γάμου μου, μου είχε πει για ένα ζήτημα
"αν συμβεί αυτό, εγώ δεν έρχομαι στο γάμο!"
και το εννοουσε!
επειδή όμως αυτο το "αυτό" εγώ ήθελα να συμβεί, του είπα πάρα πολύ απλά ότι αν δεν θέλει να μην έρθει! καλεσμένος θα είναι! δεν ειναι δα και ο γαμπρος!
κι άλλωστε, δεν θα είμαι εγω αυτή που θα δίνω εξηγήσεις στο σόι για το λογο που δεν ειναι αυτος εκεί... αυτος θα δωσει όταν θα τον κάνω ρόμπα...
Η συζήτηση τελειωσε φυσικά εκει... και φυσικά και το "αυτό" έγινε και ο πατέρας μου ήρθε και καμάρωνε και σαν γυφτικο σκεπάρνι!

Τσαμπουκά θέλει!

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah
H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 22:52, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
Ως παιδί δύο ανθρώπων που έχουν χωρίσει πιστεύω ότι το άλλοθι που δίνεται σε έναν άνθρωπο που έχει μεγαλώσει σε μονογονεϊκή οικογένεια είναι άλλο ένα δείγμα κοινωνικού ρατσισμού, από την αντίστροφη έστω πλευρα.

Δηλαδή, αν οι γονείς, όπως οι δικοί μου, εξηγήσουν σε ένα παιδί ότι αυτό συμβαίνει για το καλό όλων, το παιδί θα εξακολουθεί να έχει ψυχολογικά προβλήματα;

Περισσότερα από όσα θα έχει ένα παιδί που θα έχει στο σπίτι και τους δύο να τσακώνονται, ή με τον πατέρα να κακομεταχειρίζεται την μητέρα;

Μην βαυκαλιζόμαστε πια. Η κατασταση έχει ξεφύθγει. Στις ειδήσεις όλο για παιδια χωρισμένων γονιών μιλάνε.

Παντού, σε κάθε Μέσο, σε κάθε Παράθυρο, ο φταίχτης είναι είτε ένα παιδί χωρισμένων γονιών είτε ένας Αλβανός, νισάφι... Μόνο αυτές οι δύο περιπτώσεις υπάρχουν;
Έγω πιστεύω πως όλα εξαρτώνται από τους ίδιους του γονείς. Υπάρχουν χωρισμοί που συμβαίνουν σε πολύ καλό κλίμα έτσι ώστε τα παιδία να μην έχουν κανένα πρόβλημα στο μέλλον. Δυστυχώς δεν γινεται όμως πάντα έτσι. Δεν έχω σχετική εμπειρία. Έχω γνωρίσει όμως παιδια χωρισμένων γονιών που ήταν μια χάρα. Και άλλα που είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα. Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει. Υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρώποι άσχετα αν είναι χωρισμένοι οι γονείς ή όχι. Έχει να κάνει μόνο με το πως έχει μεγαλώσει ο καθένας από μας. Δηλαδή μπορεί οι γονείς μας να μην έχουν χωρίσει αλλά το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε να μην ήταν υγιές. Αυτό σίγουρα θα έχει αντίκτυπο στην μετέπειτα ζωή μας.

Παράθεση

Crystal Creek (Λίζα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Crystal Creek
H Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Crystal Creek έγραψε στις 20:12, 25-05-07:

Εγώ είμαι παιδί χωρισμένων γονιών αλλά επειδή χώρισαν πολύ σύντομα πριν κάν γίνώ ενός έτους δεν έχω ζήσει ποτέ και με τους δυο γονείς ούτε έχω βιώσει τσακωμούς κτλπ.
Ωστόσο με τσαντίζει απίστευτα όταν ακούω ανθρώπους να λενε πωσ ένα παιδί μπορεί να έχει προβλήματα χαρακτήρα μόνο και μόνο επειδή είναι χωρισμένων γονιών. Αυτό είναι πολύ αδικο! Που το ξέρουν εκείνοι?Είναι ψυχολόγοι??Όχι! Έχουν χωρίσει οι γονείς τους?όχι! Ε, τότε τι μιλάνε! Αφού δεν έχουν ιδέα..

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 23:11, 29-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Crystal Creek
Εγώ είμαι παιδί χωρισμένων γονιών αλλά επειδή χώρισαν πολύ σύντομα πριν κάν γίνώ ενός έτους δεν έχω ζήσει ποτέ και με τους δυο γονείς...
Κι εμένααααααααααααααααα!!!! Μπορεί να μου έλλειψε η μάνα μου σαν κοριτσάκι σε κάποιες "γυναικείες" στιγμές κ μόνο αλλά ΠΟΤΕ δεν ένιωσα παδί χωρισμένων γονιών! Έχω ένα πατέρα που τόσα χρόνια στάθηκε δίπλα μου σαν μάνα, σαν πατέρας, σαν αδελφός και σαν κολλητός φίλος. Είχα την προστασία κ την αγάπη που έχει κάθε παιδί που ζεί κ με τους 2 γονείς του κ πάνω από όλα δεν έζησα ποτέ τους ενδοικογενιακούς τσακωμούς κ ιδιαίτερα από τους γονείς που βάζουν τα παιδιά τους στην μέση... Από πιτσιρίκα, είχαμε συννενόηση, πάντα με καταλάβαινε κ ήταν πάντα δίπλα μου.. Ξέρεις τί όμορφο είναι να έχεις έναν αλλά να κοιμάσαι με την απόλυτη σιγουριά οτι ΟΤΙ κ να γίνει θα είναι ΕΔΩ!!!!
Άκουγα κατα καιρούς.. αααααααααχ! παιδιά διαλλυμένων οικογενειών , ναρκομανείς, αλήτες, βρωμοθήλυκα κλπ.. Λες κ είμαστε παιδιά ενος κατώτερου Θεου!!! Ε λοιπόν παρα τις παραξενιές που μπορεί να έχω σαν όλους τους ανθρώπους δεν θεωρώ οτι ο άλλος που με βλέπει θα πεί παιδί διαλλυμένης οικογένειας και εννοείται οτι δεν έγινα βρωμοθήλυκο κλπ.. Ένα περίεργο πράγμα αυτοί που είναι έτσι είμαι από μια ενωμένη οικογένεια!!!
Για μένα είναι καθαρά θέμα οικογένειας κ υπευθηνότητας! Μπορεί να είναι ενας κ να κανει για 10 και να ειναι 10 κ να μην κάνουν ουτε καν για 1...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Johnny15, Panos188, real_simulator, Scandal, Stickerbush

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους