Η επικαιρότητα εν συντομία

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
παντως σαν νοοτροπια,αν ψηφιζω στο μερος μου..δεν μπορω να μην συμμετεχω ,,δεν μπορω με τιποτα,,ακομα και κανεναν να μην ηθελα(οπως ετυχε στις δημοτικες πχ) εριξα λευκο,,δεν γινεται να καθομαι να μην πηγαινω καν..

καλυτερα να πας και να ριξεις μια μουντζα ή λευκο,,παρα να μην πας καθολου και να μεινεις αμετοχος..

εσυ Χαος...
εχεις ριξει τιποτα λευκα?ή δεν πηγαινες απλα καθολου?
+1 γιατί έτσι το αισθάνεσαι, αλλά το λευκό μην νομίζεις ότι αλλάζει τίποτα. Απλά αναρωτιέμαι αν αύριο το πρωί υπήρχε αποχή 100% όλοι αυτοί τι θα έκαναν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά το λευκό μην νομίζεις ότι αλλάζει τίποτα. Απλά αναρωτιέμαι αν αύριο το πρωί υπήρχε αποχή 100% όλοι αυτοί τι θα έκαναν;;
θα επρεπε να σημαινει,,και ισως μετριεται ως εγκυρο πανω απο 10%..-κατι τετοιο ειχα διαβασει,,για το νομο του 2008..

θα εκαναν χουντα..ή απλα θα επεφταν..

εκει πλησιαζουμε..πλεον η πλειοψηφια δεν ψηφιζει..


και ενα νεο σχετικο
Περνάει μπροστά στις δημοσκοπήσεις η ΝΔ



Ελαφρύ προβάδισμα της ΝΔ έναντι του ΠΑΣΟΚ, και χαμηλά ποσοστά για τα δύο κόμματα εξουσίας, καταγράφει δημοσκόπηση της εταιρείας Pulse – RC που δημοσιεύει ο “Τύπος της Κυριακής”.
Συγκεκριμένα, στην εκτίμηση της πρόθεσης ψήφου η ΝΔ συγκεντρώνει το 19,5% έναντι 19% του ΠΑΣΟΚ. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 9%, ο ΛΑΟΣ με 5,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 4%, οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,5%, ενώ από 2% συγκεντρώνουν Δημοκρατική Αριστερά, Δημοκρατική Συμμαχία και Αρμα Πολιτών.
Ένα 3,5% δηλώνει πως θα ψηφίσει άλλο κόμμα, το 23,5% δηλώνει πως θα ψηφίσει λευκό είτε θα απέχει από την ψηφοφορία, ενώ το 7,5% δηλώνει αναποφάσιστο.
Ισοπαλία υπάρχει μεταξύ του Γιώργου Παπανδρέου και του Αντώνη Σαμαρά στο ερώτημα για το ποιός είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός καθώς συγκεντρώνουν από 20,5%, με το 56% να μην επιλέγει πάντως κανέναν από τους δύο.
Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το 74% των ερωτηθέντων, εκτιμά πως η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει σε επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου, ενώ το 53% τάσσεται κατά των πρόωρων εκλογών.
Την ίδια ώρα, το 76% των πολιτών εκτιμά πως τα προτεινόμενα μέτρα από την κυβέρνηση δεν μπορούν να βγάλουν τη χώρα από την κρίση. Το 52% θεωρεί σωστή την απόφαση του Αντώνη Σαμαρά να μην συμφωνήσει με τα περισσότερα μέτρα της κυβέρνησης, ενώ το 53% εμφανίζεται θετικό όσον αφορά τις προτάσεις του προέδρου της ΝΔ για τη μείωση της φορολογίας. Τέλος, ένα 46% εκτιμά πως οι αποκρατικοποιήσεις που εξήγγειλε η κυβέρνηση θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη της οικονομίας.
Δημοσκόπηση της ALCO για το “Πρώτο Θέμα”: Οριακό προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ και μείωση της ψαλίδας με τη ΝΔ
Οριακό προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ και μείωση της ψαλίδας με τη ΝΔ καταγράφει δημοσκόπηση της εταιρίας ALCO, που δημοσιεύει το Πρώτο Θέμα. Συγκεκριμένα, στην πρόθεση ψήφου το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει το 20,7% έναντι 20,4% της ΝΔ. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 7,9%, ο ΛΑΟΣ με 5,6 , ο ΣΥΡΙΖΑ με 3,2, η Δημοκρατική Συμμαχια με 2,6, η Δημοκρατική Αριστέρα με 2,3, οι Οικολόγοι με 2 και το Αρμα Πολιτών με 1,1%.
Την ίδια ώρα, το 43% των πολιτών συμφωνεί με την αρνητική στάση του Αντώνη Σαμαρά μετά τη συνάντησή του με τον πρωθυπουργό στο Μέγαρο Μαξίμου, ενώ το 40% διαφωνεί. Το 82% ξεκαθαρίζει πως δεν θα δέχθει πληρώσει νέους φόρους για να αυξηθούν τα δημόσια έσοδα, ενώ το 62% φοβάται ότι η χώρα θα χρεοκοπήσει και θα υπάρξει αδυναμία ακόμα και στην πληρωμή μισθών και συντάξεων. Το 68% ζητά μάλιστα την αντικατάταση του Γιώργου Παπακωστανίνου, την ώρα που επτά στους δέκα πιστεύουν πως τα νέα μέτρα της κυβέρνησης κινούνται προς τη λάθος κατεύθυνση. Χαρακτηριστικό πάντως είναι το γεγονός ότι το 54% συμφωνεί με απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων που πλεονάζουν, το 60% συμφωνεί με την αποκρατικοποίηση των ΔΕΚΟ, το 61% με την κατάργηση οργανισμών του δημοσίου, ενώ το 68% διαφωνεί κάθετα με την πώληση δημόσιας γης και ακινήτων.
ΑΠΕ-ΜΠΕ
πεφτουν κατω 20% λιγο,,τα μεγαλα κομματα,,αλλα ο Σαμαρας εχει μικροτερη πτωση..


αυτη η μειωση των ποσοστων..οδευει προς εκρηξη..
πλησιαζουμε στο σημειο μηδεν,,στον πατο,,ισως στο σημειο αλλαγης πορειας..

5..4..3..2..1... booooooommmmmmmmmm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
και ενα νεο σχετικο
πεφτουν κατω 20% λιγο,,τα μεγαλα κομματα,,αλλα ο Σαμαρας εχει μικροτερη πτωση..


αυτη η μειωση των ποσοστων..οδευει προς εκρηξη..
πλησιαζουμε στο σημειο μηδεν,,στον πατο,,ισως στο σημειο αλλαγης πορειας..

5..4..3..2..1... booooooommmmmmmmmm

Καιρός ήταν!!!

Άντε με το καλό και κάτω από 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
τι να πω... ρεζιλικια. για τα κομματα ολα αυτα. λες και τα κομματα νοιαζονται ουσιαστιακα για εμας τους φοιτητες.
δε φανταζεστε πως ηταν το ΤΕΙ την επομενη των εκλογων. μεσα στη βρωμα, βρωμαγε μπυρα παντου, το πατωμα κολλαγε απο τις μπυρες που ηταν παντου πεταμενες κατω, σκισμενες αφισες της πασπ παντου στο διαδρομο, και πεταμενα θρανια και ο παγκος της πασπ σπασμενος. τα χαλια μας αλλα ΥΓΕΙΑ!
Δε πάνε να γ@μη8ουν τα ζώα.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άγγελε, θα παραδεχτώ ότι ξεκίνησα από τον αριστερό χώρο, ωστόσο πλέον θεωρώ ότι ο διαχωρισμός μεταξύ Αριστεράς και Δεξιάς, δεν έχει κανένα νόημα στη σύγχρονη εποχή κι έτσι ψάχνω να βρω συγκλίσεις, από ιδεολογικής απόψεως, οι οποίες να απαντούν στα σύγχρονα προβλήματα κι όχι να υποτάσσονται στις παρωχημένες κατατάξεις του περασμένου αιώνα. Μ' αυτόν τον τρόπο, έχω συχνά χαρακτηριστεί από αριστερούς ως δεξιός και το αντίστροφο. Άλλωστε, εάν ήμουν απλά κολλημένος δεν θα είχα βάλει τόσες θετικές ψήφους στα ποστ σου μέσα σε αυτό το θέμα. Υπάρχουν πολλά σημεία που οι απόψεις μας συγκλίνουν, άρα δεν έχεις δίκιο να με τσουβαλιάζεις έτσι...

@Il Pensiero: Δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να υπάρξει αποχή 100%, αφού στη χειρότερη περίπτωση θα κατέβουν να ψηφίσουν τα κομματικά στελέχη και όσοι ωφελήθηκαν προσωπικά από το φαύλο κομματισμό της Μεταπολίτευσης. Για παράδειγμα, ο Δήμος Αθηναίων, με γύρω στις 500.000 ψηφοφόρους, συγκέντρωσε στις τελευταίες εκλογές μόλις 140.000 ψήφους στο σύνολο, με τον δήμαρχο να εκλέγεται με μόλις 70.000 ψήφους. Αυτό είναι τόσο ακραίο, αφού ο δήμαρχος συγκέντρωσε περίπου το 14% των ψηφοφόρων, ωστόσο και πάλι δεν έχει κανένα νόημα, αφού ο δήμαρχος θεωρείται "δημοκρατικά" εκλεγμένος. Κατά συνέπεια, η στάση του "δεν πάω στις εκλογές", αποδεικνύεται στην πράξη ατελέσφορη και αδιέξοδη, όπου ο "αντιδρών" ψηφοφόρος τελικά επιβραβεύει τον... Μαυρογιαλούρο και στρέφεται εναντίον του εαυτού του. Είναι όπως αυτό που έλεγε ο -πάντοτε αθυρόστομος- παππούς μου, ότι "Θύμωσε ο αγάς με τη γυναίκα του και για να την τιμωρήσει έκοψε τα δικά του @@δια". :P:D Το σύστημα αυτό, δηλαδή να διοχετεύεις την αγανάκτηση του λαού σε αποχή από τις εκλογές, αποτελεί πάγια προπαγάνδα των κρατούντων, ώστε ουσιαστικά ν' απαλλάσσονται από την διαφωνία και να ψηφίζονται τελικά μόνο από τους "δικούς τους". Κλασικό παράδειγμα το πολιτικό σύστημα των ΗΠΑ, όπου ενώ η μεγάλη πλειοψηφία των πολιτών δεν πάει να ψηφίσει, ο πρόεδρος που εκλέγεται από την ισχνή μειοψηφία, νομιμοποιείται πλήρως, ακόμη και να κάνει πόλεμο. Δυστυχώς, αυτό έχει περάσει πλέον σε όλους μας και νομίζουμε πως αντιδρούμε, ενώ στην ουσία παίζουμε το παιχνίδι τους.

Για ν' απαντήσω και στη σχετική ερώτηση του Άγγελου, έχω ψηφίσει δυο φορές τον Συνασπισμό, μια φορά τον ενιαίο (μαζί με το ΚΚΕ) και μια φορά μετά τη διάσπασή του, όπου δυστυχώς ψήφισα τη Δαμανάκη (:sick:), πράγμα για το οποίο ντρέπομαι ακόμη μέχρι σήμερα. Μετά, ψήφιζα διάφορους άσχετους, τον Χαραλαμπίδη, τον Λεβέντη κλπ, μέχρι που από το 2006 κι έπειτα δεν κατέβηκα να ψηφίσω καθόλου. Εάν θυμάσαι, στις τελευταίες εκλογές, είχα γράψει ότι το μετάνιωσα πικρά, όταν είδα τον ΓΑΠ να πανηγυρίζει επειδή "δεν τον καταψήφισα" κι ένιωσα πολύ πολύ μαλάκας γι' αυτό. Ακόμη περισσότερο ένιωσα άσχημα, όταν είδα τον γνωστό Στρος Καν να μας λέει ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα όπου πήγε το ΔΝΤ και δεν καταψηφίστηκε η κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές.

Έτσι, αποφάσισα στο εξής να κατεβαίνω να ψηφίζω. Συγκεκριμένα, στις επόμενες εκλογές κι εφόσον δεν έχει στο μεταξύ προκύψει κάποια κίνηση που να με εκφράζει πραγματικά, θα κάνω το εξής: Θα βγάλω έξω τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, αφού είναι αποδεδειγμένα δύο ληστρικά και αποτυχημένα, επικίνδυνα για τη χώρα κόμματα. Θα βγάλω επίσης έξω το ΛΑΟΣ και την Ντόρα, αφού είναι δύο κόμματα που υποστηρίζουν το μνημόνιο, παραβλέποντας ή κι επιβραβεύοντας την εθνική προδοσία της εκχώρησης Εθνικής Κυριαρχίας σε ξένους. Τα υπόλοιπα ψηφοδέλτια θα τ' ανακατέψω και θα τραβήξω ένα, το οποίο μάλιστα δεν θα κοιτάξω καν, αλλά θα το βάλω στο φάκελο, ό,τι και να' ναι. Ωστόσο, εάν η Σπίθα κατέβει στις εκλογές, μάλλον θα την ψηφίσω απευθείας χωρίς κλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Όσο για τα αριστερά κόμματα θα το σκεφτόμουν να τα ψηφίσω αν στο συν δεν ήταν ο τσίπρας γιατί τον θεωρώ τον πιτσιρικά με την τσιχλόφουσκα, και στο ΚΚΕ θα έπρεπε η ηγεσία (αυτή η γυναίκα δεν ξέρω μου προκαλεί τόση θλίψη όταν την βλέπω) να έχει αλλάξει από καιρό. Να έχουν πάρει τα ηνία άλλα άτομα. Και υπάρχουν αξιόλογοι μέσα στο ΚΚΕ. Γιατί λοιπόν σου κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν ψηφίζουν πια και που είναι αηδιασμένοι με όλους;; Και μην μου πεις ο τάδε ηγέτης έχει την τάδε ιδεολογία, γιατί όταν ακούς αυτήν την λέξη με τα σημερινά δεδομένα είναι να βάζεις τα γέλια....

Υπάρχουν άλλα 20 αριστερά κόμματα που κατεβαίνουν στις εκλογές, μόνο τον Τσίπρα και το ΚΚΕ γνωρίζεις εσύ; :hmm:

Άμα θες να βρεις να ψηφίσεις, ένα σωρό "γαμπροί"... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
@Il Pensiero: Δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να υπάρξει αποχή 100%, αφού στη χειρότερη περίπτωση θα κατέβουν να ψηφίσουν τα κομματικά στελέχη και όσοι ωφελήθηκαν προσωπικά από το φαύλο κομματισμό της Μεταπολίτευσης. Για παράδειγμα, ο Δήμος Αθηναίων, με γύρω στις 500.000 ψηφοφόρους, συγκέντρωσε στις τελευταίες εκλογές μόλις 140.000 ψήφους στο σύνολο, με τον δήμαρχο να εκλέγεται με μόλις 70.000 ψήφους. Αυτό είναι τόσο ακραίο, αφού ο δήμαρχος συγκέντρωσε περίπου το 14% των ψηφοφόρων, ωστόσο και πάλι δεν έχει κανένα νόημα, αφού ο δήμαρχος θεωρείται "δημοκρατικά" εκλεγμένος. Κατά συνέπεια, η στάση του "δεν πάω στις εκλογές", αποδεικνύεται στην πράξη ατελέσφορη και αδιέξοδη, όπου ο "αντιδρών" ψηφοφόρος τελικά επιβραβεύει τον... Μαυρογιαλούρο και στρέφεται εναντίον του εαυτού του. Είναι όπως αυτό που έλεγε ο -πάντοτε αθυρόστομος- παππούς μου, ότι "Θύμωσε ο αγάς με τη γυναίκα του και για να την τιμωρήσει έκοψε τα δικά του @@δια". :P:D Το σύστημα αυτό, δηλαδή να διοχετεύεις την αγανάκτηση του λαού σε αποχή από τις εκλογές, αποτελεί πάγια προπαγάνδα των κρατούντων, ώστε ουσιαστικά ν' απαλλάσσονται από την διαφωνία και να ψηφίζονται τελικά μόνο από τους "δικούς τους". Κλασικό παράδειγμα το πολιτικό σύστημα των ΗΠΑ, όπου ενώ η μεγάλη πλειοψηφία των πολιτών δεν πάει να ψηφίσει, ο πρόεδρος που εκλέγεται από την ισχνή μειοψηφία, νομιμοποιείται πλήρως, ακόμη και να κάνει πόλεμο. Δυστυχώς, αυτό έχει περάσει πλέον σε όλους μας και νομίζουμε πως αντιδρούμε, ενώ στην ουσία παίζουμε το παιχνίδι τους.
Θα συμφωνήσω δυστυχώς.... Αλλά ακόμη κι έτσι, ότι και να δώσουμε στα μικρά κόμματα που λέει και ο Νίκος πιο κάτω, πάλι οι ψηφοφόροι του δικομματισμού θα υπερισχύσουν και αυτό το βλέπουμε τα τελευταία 30 χρόνια.... Στις τελευταίες της τοπικής αυτοδιοίκησης, δεν πήγα και τις δύο φορές, επίσης όλοι οι συγγενείς μου και φίλοι μου, ακολούθησαν την ίδια γραμμή. Ήμουν τόσο απογοητευμένη.... Θα το ρίξω μου φαίνεται στους οικολόγους και να πάνε να πνιγούν όλοι....

Σημ: μα κι εσύ Δαμανάκη;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω δυστυχώς.... Αλλά ακόμη κι έτσι, ότι και να δώσουμε στα μικρά κόμματα που λέει και ο Νίκος πιο κάτω, πάλι οι ψηφοφόροι του δικομματισμού θα υπερισχύσουν και αυτό το βλέπουμε τα τελευταία 30 χρόνια.... Στις τελευταίες της τοπικής αυτοδιοίκησης, δεν πήγα και τις δύο φορές, επίσης όλοι οι συγγενείς μου και φίλοι μου, ακολούθησαν την ίδια γραμμή. Ήμουν τόσο απογοητευμένη.... Θα το ρίξω μου φαίνεται στους οικολόγους και να πάνε να πνιγούν όλοι....

Το θέμα είναι να μειωθούν τα ποσοστά τους... Και με την αποχή, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τα αυξήσουμε...
Πάλι θα υπερισχύσουν, αλλά θα μειωθεί η δύναμή τους... Δεν γίνονται σε μία μέρα οι μεγάλες αλλαγές... Θέλει πολύ καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω δυστυχώς.... Αλλά ακόμη κι έτσι, ότι και να δώσουμε στα μικρά κόμματα που λέει και ο Νίκος πιο κάτω, πάλι οι ψηφοφόροι του δικομματισμού θα υπερισχύσουν και αυτό το βλέπουμε τα τελευταία 30 χρόνια.... Στις τελευταίες της τοπικής αυτοδιοίκησης, δεν πήγα και τις δύο φορές, επίσης όλοι οι συγγενείς μου και φίλοι μου, ακολούθησαν την ίδια γραμμή. Ήμουν τόσο απογοητευμένη.... Θα το ρίξω μου φαίνεται στους οικολόγους και να πάνε να πνιγούν όλοι....

Σημ: μα κι εσύ Δαμανάκη;;:P

Φτάνει, έλεος, μη ρίχνεις κι εσύ αλάτι στην πληγή...:redface: :hehe: Το ότι ήμουν φαντάρος και μου γυάλιζε ακόμη και θηλυκή γάτα, μήπως αποτελεί ρε παιδιά ελαφρυντικό για το... έγκλημα που διέπραξα;:clapup:

Για τα παραπάνω που λες, θα σου απαντήσω ότι εδώ το κλειδί είναι το εξής: Εάν πχ το ΠΑΣΟΚ πάρει 40 ψήφους σε 100 ψηφοφόρους, το ποσοστό του είναι φυσικά 40%. Εάν πάνε να ψηφίσουν 200 ψηφοφόροι και το ΠΑΣΟΚ πάρει πάλι 40 ψήφους, τότε το ποσοστό του μειώνεται στο 20% και δεν μπορεί να σχηματίσει κυβέρνηση, άσχετα με το τι θα ψηφίσουν οι 100 επιπλέον ψηφοφόροι. Φυσικά, τούτο είναι ημίμετρο. Το ζήτημα είναι να βρούμε εκείνον τον πολιτικό φορέα που θα μας εκφράσει πραγματικά και θα τον ψηφίσουμε με την καρδιά μας. Τούτες τις μέρες, στις συγκεντρώσεις των Αγανακτισμένων στις πλατείες, γίνεται μια πολιτική ζύμωση, η οποία θα μπορούσε ν' αποτελέσει την αρχή εμφάνισης ενός τέτοιου φορέα. Σίγουρα όμως, κάτι τέτοιο θα συμβεί πολύ αργότερα, άρα μέχρι τότε προσωπικά προτιμώ να καταφύγω στο ημίμετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σημ: μα κι εσύ Δαμανάκη;;:P
Κάποτε ήταν σύμβολο του Πολυτεχνείου και θα έμενε στην ιστορία σαν ηρωίδα αν δεν έκανε την τελευταία της δήλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κάποτε ήταν σύμβολο του Πολυτεχνείου και
θα έμενε στην ιστορία σαν ηρωίδα
αν δεν έκανε την τελευταία της δήλωση.
???????????????? :eek: Δε νομιζω..... Εκτος απο την τελευταια της δηλωση ....αβυσσος την χωριζε, ουτως ή αλλως, απο το προφιλ της ''ηρωιδας'' .Για να μην χανουν καποιες λιγες βαρβατες λεξεις που απεμειναν στο λεξιλογιο μας την εννοια τους ,διοτι ...φευ ...μετα θα σπιλωνεται η μνημη αξιων ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΕΚΡΩΝ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έτσι, αποφάσισα στο εξής να κατεβαίνω να ψηφίζω. Συγκεκριμένα, στις επόμενες εκλογές κι εφόσον δεν έχει στο μεταξύ προκύψει κάποια κίνηση που να με εκφράζει πραγματικά, θα κάνω το εξής: Θα βγάλω έξω τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, αφού είναι αποδεδειγμένα δύο ληστρικά και αποτυχημένα, επικίνδυνα για τη χώρα κόμματα. Θα βγάλω επίσης έξω το ΛΑΟΣ και την Ντόρα, αφού είναι δύο κόμματα που υποστηρίζουν το μνημόνιο, παραβλέποντας ή κι επιβραβεύοντας την εθνική προδοσία της εκχώρησης Εθνικής Κυριαρχίας σε ξένους. Τα υπόλοιπα ψηφοδέλτια θα τ' ανακατέψω και θα τραβήξω ένα, το οποίο μάλιστα δεν θα κοιτάξω καν, αλλά θα το βάλω στο φάκελο, ό,τι και να' ναι. Ωστόσο, εάν η Σπίθα κατέβει στις εκλογές, μάλλον θα την ψηφίσω απευθείας χωρίς κλήρωση.

μπραβο.. το δεχομαι..:D


θυμομουν ομως τις αριστερες σου ριζες, απο άλλα θεματα,δεν μου ξεφευγεις..:P

εγω ΝΔ εχω ψηφισει οσες φορες ψηφισα..

ετσι για να ειμαστε καθαροι,,τι εχουμε να φοβηθουμε αλλωστε?

όταν φτασω και εγω στην ηλικία σου ισως να μην ψηφιζω και εγω τιποτα..:hehe::hehe:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ωχου παναγίτσα μου...τώρα..θα φοβόμαστε και τα..αγγούρια..:hehe::hehe::hehe:
..αν και αυτά..τα τρώμε καθημερινά δηλαδη..
Στοκχόλμη, Ιταλία
Εντείνεται η ανησυχία για την επιδημία βακτηριακής γαστρεντερίτιδας μετά την καταγραφή ενός ακόμη θανάτου από λοίμωξη που προέρχεται από το βακτήριο Escherichia coli. Γυναίκα ηλικίας περίπου 50 ετών -που είχε προσβληθεί από το μικρόβιο κατά τη διαμονή της στη Γερμανία- απεβίωσε την Τρίτη σε νοσοκομείο κοντά στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας.

Πρόκειται για το πρώτο θανατηφόρο κρούσμα εκτός Γερμανίας -σημειώνεται ότι η γυναίκα εισήχθη στο νοσοκομείο στις 29 Μαΐου μετά την επιστροφή της από ταξίδι στη Γερμανία, όπου έχουν καταγραφεί όλοι οι υπόλοιποι θάνατοι (14) από τη γαστρεντερίτιδα, η οποία συνδέεται πιθανώς με την κατανάλωση μολυσμένων αγγουριών ισπανικής προέλευσης.

Αν και η ακριβής αιτία του βακτηριδίου δεν έχει ακόμη διαπιστωθεί, οι γερμανικές αρχές συνιστούν τη διακοπή της κατανάλωσης για τα αγγούρια, τις τομάτες και τις ωμές σαλάτες.

Γερμανοί επιστήμονες εκφράζουν την ανησυχία ότι η κατάσταση θα επιδεινωθεί. «Ελπίζουμε ότι ο αριθμός των κρουσμάτων θα μειωθεί, αλλά φοβούμαστε ότι θα αυξηθεί» δήλωσε στο BBC ο επιστήμονας Όλιβερ Γκριβ της Πανεπιστημιακής Ιατρικής Κλινικής στο βόρειο κρατίδιο Σλέσβιχ-Χόλσταϊν, όπου νοσηλεύονται πολλοί από τους ασθενείς.

Την ίδια στιγμή, η ισπανική κυβέρνηση αντιδρά για άνευ στοιχείων στοχοποίησή της, λέγοντας ότι δεν είναι σαφές πότε και πού μολύνθηκαν τα λαχανικά. Στρέφεται κατά των γερμανικών Αρχών για το χειρισμό τους στο ζήτημα, κρίνοντας πως στοχοποιείται χωρίς αποδείξεις η αγροτική παραγωγή της χώρας και απειλώντας πως θα κινηθεί ζητώντας αποζημιώσεις.

Η Ομοσπονδία παραγωγών-εξαγωγέων φρούτων και λαχανικών της Ισπανίας ανακοίνωσε ότι «σχεδόν όλη η Ευρώπη» σταμάτησε να αγοράζει ισπανικά φρούτα και λαχανικά, μετά τις υποψίες για τη μετάδοση του βακτηριδίου με την κατανάλωση αγγουριών.

Η Γερμανία συγκεντρώνει τη συντριπτική πλειονότητα των κρουσμάτων (τα περισσότερα καταγράφηκαν στο Αμβούργο). Κρούσματα έχουν αναφερθεί επίσης στη Βρετανία, τη Δανία, την Ολλανδία, τη Σουηδία, την Αυστρία και την Πολωνία -σχεδόν όλα αφορούν Γερμανούς τουρίστες ή πολίτες που επέστρεψαν από ταξίδι στη Γερμανία.

Στην Αθήνα, ο ΕΦΕΤ διαβεβαίωσε τη Δευτέρα ότι δεν έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα επικίνδυνα λαχανικά από την Ισπανία.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) έχει χαρακτηρίσει την επιδημία «πολύ σοβαρή» και έχει καλέσει τις χώρες να συνεργαστούν για να εντοπίσουν την πηγή της μόλυνσης. Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων κάνει λόγο για τη χειρότερη επιδημία του είδους της σε παγκόσμιο επίπεδο.

Η λοίμωξη προέρχεται από το βακτήριο Escherichia coli, ένα μικρόβιο με πολλά διαφορετικά στελέχη -ορισμένα είναι ακίνδυνα και ζουν κανονικά στο ανθρώπινο έντερο, ενώ άλλα είναι τοξικά και δυνητικά θανατηφόρα.

Το συγκεκριμένο στέλεχος ονομάζεται STEC και παράγει μια τοξίνη που ονομάζεται Σίγκα. Προκαλεί γαστρεντερίτιδα με αιμορραγία και μπορεί να οδηγήσει σε «αιμολυτικό ουραιμικό σύνδρομο» (HUS), το οποίο δυνητικά προκαλεί σοβαρή νεφρική βλάβη και τελικά θάνατο.
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Οι χιλιανοί μεταλλωρύχοι πάνε Ακρόπολη


Από τα έγκατα της γης, στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης. Ο λόγος για τους 33 χιλιανούς μεταλλωρύχους, οι οποίοι είχαν συγκινήσει την παγκόσμια κοινή γνώμη όταν εγκλωβίστηκαν σε ορυχείο και πέτυχαν, έπειτα από 69 ημέρες, να βγουν σώοι από βάθος 600 μέτρων.

Οι χιλιανοί μεταλλωρύχοι βρίσκονται στην Ελλάδα, και θα ξεναγηθούν την Τετάρτη, στη 1 το μεσημέρι οι στο νέο μουσείο, ενώ η επίσκεψή τους στη χώρα μας γίνεται έπειτα από πρόσκληση του υπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού, Παύλου Γερουλάνου.

Στο ταξίδι τους στην Αθήνα οι 33 μεταλλωρύχοι συνοδεύονται από τις οικογένειές τους και από τα τρία μεγαλύτερα τηλεοπτικά δίκτυα της Χιλής.

Μετά την ξενάγηση, ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού θα απευθύνει χαιρετισμό και θα παραθέσει γεύμα στους μεταλλωρύχους και στις οικογένειές τους.
δεν ήξερα αν πρέπει να βάλω αυτή την είδηση ή τον κοσμηματοπώλη που τον γαζώσαν με καλάσνικοφ
αλλά εντάξει θα την συνηθίσουμε την βία , ενώ πολιτισμό ποτέ δεν χορταίνεις


π.σ.

https://www.skai.gr/news/greece/arti...i-ekdikasi-tou-aitimatos-ekdosis-stin-ellada/

μου λείπουν πολλές ημέρες του χρόνου , αλλά πιο πολύ η 17 Νοέμβρη - από την άλλη θα μπορούσε αυτή η ημέρα που μου λείπει να είχε γαζώσει τον κακό καπιτάλα κοσμηματοπώλη για να απαλλοτριώσει τον κλεμμένο κοινωνικό πλούτο , πριν φάει και την αξιότιμη Κυρία Ηλία

όχι πως έχω το κλειδί του παραδείσου
μα σ' αγαπώ κι αυτό νομίζω είναι κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γυναίκα επιδειξίας ταράζει τη Γερμανία

Χαμένα τα έχει η αστυνομία του Βερολίνου με μία γυναίκα επιδειξία καθώς δεν μπορούν να τη συλλάβουν...https://to-kounavi.blogspot.com/2011/06/blog-post_5975.html γιατί στη Γερμανία δεν είναι έγκλημα να επιδεικνύεις γυμνή σάρκα, εκτός αν ενέχεται σεξουαλική διέγερση.



Όπως ομολογούν οι αστυνομικοί είναι πιο εύκολη η σύλληψη των ανδρών επιδειξιών καθώς φαίνεται αν έχουν ερεθισθεί σεξουαλικά. Όμως η 34χρονη Kaiser τους έχει μπερδέψει!
Πάντως η άτακτη κ. Kaiser λέει ότι θα συνεχίσει να τα πετάει επειδή της αρέσει αυτή η αίσθηση ελευθερίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Χαμένα τα έχει η αστυνομία του Βερολίνου με μία γυναίκα επιδειξία καθώς δεν μπορούν να τη συλλάβουν... γιατί στη Γερμανία δεν είναι έγκλημα να επιδεικνύεις γυμνή σάρκα, εκτός αν ενέχεται σεξουαλική διέγερση.
κατι ξερουμε εμεις που εχουμε την προσβολη δημοσιας αιδους..
(καλα μπορεις να κυκλοφορεις στο βερολινο ολογυμνος χωρις να σε πειραξει κανεις?δεν το πιστευω..χωρις να εχεις σηκωμενη σημαια βεβαια..

και στην Ισπανια,,βγαιναν γυμνοι και δεν υπηρχε νομος,,και τωρα μπηκε νομος και αντιδρουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έκαναν όργια για να διώξουν το άγχος των εξετάσεων

Σεξ σε πάρκο, αλκοόλ και μια περιφερόμενη γουρουνοκεφαλή! Αυτέςτις εικόνες από το στο ετήσιο υπαίθριο πάρτι των φοιτητών του πανεπιστήμιου του Κέμπριτζ στην Μεγάλη Βρετανία έφερε στο φως της δημοσιότητας η Βρετανική Ντέιλι Μέιλ.

Τουλάχιστον 1000 φοιτητές βρέθηκαν στο Caesarian Sunday την περασμένη Κυριακή σε πάρκο κοντά στο πανεπιστήμιο για να γιορτάσουν λίγες μέρες πριν την διεξαγωγή των εξετάσεων.

Mετά από κατανάλωση αλκοόλ αλλά και ναρκωτικών ξέφυγε η κατάσταση και χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να επιβάλει την τάξη.

Αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν ότι έβλεπαν φοιτητές να ουρούν σε θάμνους, να κάνουν εμετό, να πίνουν νερό μέσα από προφυλακτικά, να παρενοχλούν σεξουαλικά ορισμένες φοιτήτριες… ακόμα και να κάνουν σεξ!

Ο 34χρονος Τζάνετ Μπέρετ που βρισκόταν στο πάρκο με την γυναίκα του και τα δυο παιδιά του για πικνίκ ανέφερε στην εφημερίδα: ‘Άφησαν πολλά σκουπίδια, φώναζαν και έβριζαν, υπήρχαν κάποιοι που μετέφεραν ένα κεφάλι ενός σκοτωμένου γουρουνιού σε ένα ραβδί.’

‘Καλέσαμε την αστυνομία, αλλά δεν έκανε τίποτα. Οι φοιτητές του Κέμπριτζ δεν πρέπει να συμπεριφέρονται έτσι’ πρόσθεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν ότι έβλεπαν φοιτητές να ουρούν σε θάμνους, να κάνουν εμετό, να πίνουν νερό μέσα από προφυλακτικά, να παρενοχλούν σεξουαλικά ορισμένες φοιτήτριες… ακόμα και να κάνουν σεξ!
ειδατε οι ευρωπαιοι που σεβονται τις γυναικες, και εχουν Πραγματικη Παιδεια απο το κρατος?
είδατε τι σημαινει παιδια με ανατροφη σε σχεση με τα δικα μας απολιτιστα?

μακαρι,,αν μας βοηθησει ο Θεος να γινουμε κάποτε και εμεις οι Ελληναρες ετσι προοδευμενοι Ευρωπαιοι..

με ΕΥΓΕΝΕΙΑ και παιδεια..
που δεν βριζουν και φτυνουν στους δρόμους..
μόνο ξερνανε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
:hehe::hehe::hehe:..ζητώ προκαταβολικά συγνώμην για τα εμοτικονς γέλιου...αλλα βλακεία σε τέτοιο επίπεδο,μόνο γέλιο μπορεί να μου προκαλέσει..


Θάφτηκε για να δοκιμάσει τις αντοχές του και έχασε τη ζωή του

Ζήτησε από το φίλο του να τον θάψει ζωντανό για ν’ αποδείξει το θάρρος του και για να δοκιμάσει τις αντοχές του. Όμως, για τον 35χρονο Ρώσο, κάτοικο της πόλης Μπλαγκοβεστσένσκ στη ρωσική Άπω Ανατολή, η παράξενη αυτή εμπειρία είχε τραγικό τέλος, ανακοίνωσε σήμερα η τοπική αστυνομία.

Όπως δήλωσε ο φίλος του, ο 35χρονος αυτός άνδρας τού ζητούσε επιμόνως να τον βοηθήσει να περάσει μια νύχτα θαμμένος ζωντανός για να δοκιμάσει τις αντοχές του και το θάρρος του. Οι δυο τους άνοιξαν ένα τάφο σε ένα κήπο και τοποθέτησαν μέσα σ’ αυτόν ένα φέρετρο δικής τους κατασκευής, εφοδιασμένο με σωληνάκια αερισμού. Ο νεαρός άνδρας μπήκε στο φέρετρο έχοντας μαζί του μια κουβέρτα, ένα μπουκάλι νερό και ένα κινητό τηλέφωνο.

Αφού κάλυψε τον τάφο με ξύλινες σανίδες και με 20 εκατοστά χώμα, ο φίλος του θύματος επέστρεψε στο σπίτι του αφού προηγουμένως δέχθηκε μια καθησυχαστική κλήση από τον 35χρονο. Την επομένη το πρωί, άνοιξε τον τάφο και βρήκε το φίλο του νεκρό.

Σύμφωνα με τον ανακριτή Αλεξέι Λουμπίνσκι, ισχυρή καταιγίδα σημειώθηκε εκείνη τη νύχτα στην περιοχή και το νερό της βροχής έφραξε τα σωληνάκια αερισμού.

Το περασμένο καλοκαίρι, ένας κάτοικος της περιοχής Βολόγκντα στη βόρεια Ρωσία πέθανε από ασφυξία όταν θάφτηκε ζωντανός «για να απαλλαγεί από το φόβο του θανάτου».

Σε ρωσικά blogs δημοσιεύονται πολλές ενθουσιώδεις μαρτυρίες που αφορούν ανάλογες εμπειρίες και οι οποίες δεν είχαν τραγικό τέλος, ωστόσο είναι δύσκολο να επαληθευτεί η αυθεντικότητα των μαρτυριών αυτών.
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νόμος της εξέλιξης είναι να πεθαίνουν οι τόσο ηλίθιοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top