Πάμε για "κοινοβουλευτική δικτατορία";

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γιατι ποτε ρωτησανε τον λαο τι θελει??? Ενα δημοψηφισμα ειπαν οτι θα κανουν και αυτο πολιτικη μπλοφα ηταν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ας κάνουμε σε 2 χρόνια τότε, μαζί με τις γερμανικές
Εγώ σου λέω ότι είναι αντισυνταγματικό να κάνεις εκλογές όποτε του καυλώνει του καθε πολιτικού αρχηγού να πιέζει για εκλογές. Αυτό λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Με το Παπανδρέου ηγέτη της χώρας υπήρχε αντίδραση. Με το που έφυγε ο πρωθυπουργός, η αντίδραση ξαφνικά σταμάτησε. Το γελοίο είναι ότι δεν έφυγε εξαιτίας ενός σκληρού νομοσχεδίου αλλά επειδή ικανοποίησε το αίτημα τον αγανακτισμένων (δηλαδή το δημοψήφισμα).

Το πρόβλημα φάνηκε ότι ήταν το πρόσωπο και όχι η πολιτική και αυτό με απογοτεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγώ σου λέω ότι είναι αντισυνταγματικό να κάνεις εκλογές όποτε του καυλώνει του καθε πολιτικού αρχηγού να πιέζει για εκλογές. Αυτό λέω.

Για να καταλάβω...
προτιμάς έναν τραπεζίτη, μη εκλεγμένο πρόσωπο στο τιμόνι της χώρας, να παίρνει αποφάσεις για εσένα; Αν αυτό είναι δημοκρατία, τότε μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Για να καταλάβω...
προτιμάς έναν τραπεζίτη, μη εκλεγμένο πρόσωπο στο τιμόνι της χώρας, να παίρνει αποφάσεις για εσένα; Αν αυτό είναι δημοκρατία, τότε μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη.
Είπα αυτό το πράγμα; Εγώ λέω το πιο απλό, ότι είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ να γινοναι εκλογές όποτε καυλώνει στον κάθε αρχηγό κόμματος.

Ούτε πασκόκος είμαι, ούτε ΝΔ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheSwan

Νεοφερμένος

Η TheSwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μακάρι να μας κυβερνούσαν άξιοι πολιτικοί που να ενδιαφέρονταν πάνω από όλα για την πατρίδα και όχι για το προσωπικό τους συμφέρον. Ότι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι αποτέλεσμα της παραπάνω ανυπαρξίας και της διαφθοράς που επικρατούσε όλα αυτά τα χρόνια.. Και παρόλο που ο Πάγκαλος είπε ότι μαζί τα φάγαμε, εγώ προσωπικά δεν έφαγα τίποτα μαζί του και σε αντίθεση με αυτόν που παράγγειλε όσα έφαγε, εγώ ( σαν Ελληνίδα πολίτης μιλάω) τα πληρώνω. Αλλά δεν πειράζει, ο τροχός θα γυρίσει. Μπορεί να αργήσει.. αλλά θα γυρίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και παρόλο που ο Πάγκαλος είπε ότι μαζί τα φάγαμε, εγώ προσωπικά δεν έφαγα τίποτα μαζί του και σε αντίθεση με αυτόν που παράγγειλε όσα έφαγε, εγώ ( σαν Ελληνίδα πολίτης μιλάω) τα πληρώνω.

Μπορει εσυ αν μην εφαγες, οπως ουτε και εγω εφαγα, πολλοι ομως εφαγαν... Και εχουμε ολοι μας πολους απο αυτους στον περιγυρο μας, ειμαι σιγουρος. Δεν μπορει να ειμαι ο μονος που "ετυχε" να εχω τοσους γυρο μου που εχουν φαει, η εχουν βοηθισει να φανε αλλοι...
Βεβαια τωρα οσοι φαγανε ξαφνικα το ξεχασαν, και βριζουν μονο τους πολιτικους. Η καταριουνται για αυτα που χανουν τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheSwan

Νεοφερμένος

Η TheSwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπορει εσυ αν μην εφαγες, οπως ουτε και εγω εφαγα, πολλοι ομως εφαγαν... Και εχουμε ολοι μας πολους απο αυτους στον περιγυρο μας, ειμαι σιγουρος. Δεν μπορει να ειμαι ο μονος που "ετυχε" να εχω τοσους γυρο μου που εχουν φαει, η εχουν βοηθισει να φανε αλλοι...
Βεβαια τωρα οσοι φαγανε ξαφνικα το ξεχασαν, και βριζουν μονο τους πολιτικους. Η καταριουνται για αυτα που χανουν τωρα.

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί που επωφελήθηκαν από τις κομπίνες, τις πελατειακές σχέσεις και τα ρουσφέτια αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα πρέπει να την πληρώνουν οι φοιτητές, οι συνταξιούχοι και οι χαμηλόμισθοι! Αυτό το σύστημα είναι σάπιο και όσες κυβερνήσεις ενότητας και να φτιάξουν, το αποτέλεσμα δεν θα αλλάξει. Είναι ανήκουστο να παραβιάζεται το Σύνταγμα κατ'εξακολούθηση και να μας κρίνουν χώρες σαν τη Πολωνία που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα.. Έχουμε ξεφτιλιστεί παγκοσμίως!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:redface::redface::redface: : Προσωπικό μήνυμα προς τον Αντώνη Σαμαρά: Δεν θέλει και πολλούς μήνες ακόμη η Ελλάδα, για να υποδουλωθεί πλήρως και από κάθε άποψη του "διεθνούς δικαίου"(όπως αυτό υφίσταται, από το 1948 και μέχρι σήμερα!!!):devil:!

ΥΓ : Γιατί μαθαίνω πως ο Αντώνης ρέπει προς ...περιορισμένη αναβολή των εκλογών, μετά την 19 Φεβρουαρίου 2012! Μερικοί κακόβουλοι (και γνωρίζοντες...) θα θυμηθούν ίσως την Βάρκιζα ...Φεβρουάριο 1945! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
:redface::redface::redface: : Προσωπικό μήνυμα προς τον Αντώνη Σαμαρά: Δεν θέλει και πολλούς μήνες ακόμη η Ελλάδα, για να υποδουλωθεί πλήρως και από κάθε άποψη του "διεθνούς δικαίου"(όπως αυτό υφίσταται, από το 1948 και μέχρι σήμερα!!!):devil:!

Άκουσα τον Πάνο Καμμένο σήμερα το πρωί να λέει ότι δεν πρόκειται να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης στην "χουντική" όπως χαρακτήρισε κυβέρνηση. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πια θα είναι η αντίδραση του Σαμαρά. Θα τον διαγράψει; :hmm:

Ο ίδιος λέει ότι αυτά που έλεγε και συνεχίζει να λέει τα έλεγε και ο εκπρόσωπος της ΝΔ, λίγες μέρες πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Άκουσα τον Πάνο Καμμένο σήμερα το πρωί να λέει ότι δεν πρόκειται να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης στην "χουντική" όπως χαρακτήρισε κυβέρνηση. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πια θα είναι η αντίδραση του Σαμαρά. Θα τον διαγράψει; :hmm:

Ο ίδιος λέει ότι αυτά που έλεγε και συνεχίζει να λέει τα έλεγε και ο εκπρόσωπος της ΝΔ, λίγες μέρες πριν.
:redface::redface::redface:: Ανοικτό προσωπικό μήνυμα προς Παραφερνάλια: :hmm::hmm:;) :Ευτυχώς ακόμη, που δε χρειάζονται "δυνάμεις άμεσης επέμβασης"! Ποιος είναι έτοιμος να τις αντιμετωπίσει; Μπορεί ένας εγχειριζόμενος να αντισταθεί, στη γοητεί του αναισθησιολόγου; Μπορεί;:redface::(:mad: Ντεν μπορεί, το διάολό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ουσιαστικά, τι είπε ο διαγραφείς βουλευτής της ΝΔ-ΠΟΛΑΝ, για τα σταγονίδια ;:devil: : Νομίζω πως προσχώρησε στην αγανακτισμένη αλήθεια:" Η χούντα δεν τελείωσε το '73 "! Τότε ήταν η νοτιοανατολική πτέρυγα του ΝΑΤΟ, τώρα είναι η βορειοδυτική πτέρυγα της Ε.Ε ! Απλά το κάνουν πάντα, με τη μέθοδο του αποπροσανατολισμού. " Πόσοι από τη μάζα γνωρίζουν από πυξίδα;", νομίζω πως αναλογίζονται οι "τεχνοκράτες" του κυοφορούμενου παγκόσμιου ολοκληρωτισμού, που είναι σίγουροι, πως ήμαστε ελάχιστοι! :whistle::hmm::devil: : Μήπως ήμαστε μόνον τόσοι;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:devil: : Ακούγοντας, φευ σήμερα, κάποιες από τις βουλευτίνες του ΠΑΣΟΚ (Μαραντίτη από τα "δύο στενα", την Αννούλα από την Κοζάνη και κάποιες ακόμη)κατανοώ βιωματικά, το πως και παλιά σοσιαλιστές ή κομμουνιστές έγιναν Ναζί και Φασίστες και πως, τύποι σαν τον Λουκά, τον Καρατζαφέρη, τον Άδωνι και τον Μάκη, γίνονται "ιστορικές αναγκαιότητες"!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Η κόκκινη Σάρα :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η κόκκινη Σάρα :D


:redface::redface::P ...:devil: :hmm::" Είναι άραγε αντισιωνίστρια;:redface: "!

Σύνθημα : Η Λίστα είναι θεϊκή κι ο Γιώργος είς ...εισπράκτωρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Να πεθάνει ο «Α. Ν. 747» !!!

Αναγκαστικούς/εκβιαστικούς νόμους βάζουν μόνον οι δικτατορίες, οι ύπατες αρμοστίες και γενικά οι κάθε είδους παρακρατικές εξουσίες. Αυτό που καλείται να πληρώσει σήμερα η ελλαδική κοινωνία, τόσο ακριβά και τόσο «άδικα»(! ), δεν είναι παρά το κράτος της, όπως αυτό της επιβλήθηκε από την ιστορία, συγκεκριμένα, από τη Συμφωνία της Βάρκιζας(1945) και μέχρι την απώλεια του εθνικού νομίσματός της (με την είσοδο στην ΟΝΕ του Ευρώ).
«Το κράτος ήμαστε εμείς», κυριάρχησε σχεδόν ως αυτονόητο, στην μεταπολεμική καθομιλουμένη της ελλαδικής επικράτειας, ειδικά δε, από την κατάπαυση του Εμφυλίου και μέχρι το περιλάλητο «Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες»( Ανδρέας Γ. Παπανδρέου, με διάδοχους… τους Γ. Καρατζαφέρη και Μ. Βορίδη!). Βέβαια, τον μεν πρώτο σλόγκαν κυκλοφορούσε στη διεθνή ατμόσφαιρα και τα ερτζιανά της, από τις αρχές ακόμη του 20ου αιώνα, όταν στη Ρωσία έμελλε να γίνει πολιτική πράξη: « αντί του Τσάρου», το δε δεύτερο, μετά τον Χίτλερ, αρχές του ’30, θα τον επαναλάμβαναν ανάλογα, κι άλλα «εθνικοαπελευθερωτικά κινήματα»(Σιωνιστές, Μπααθιστές, Νασερικοί, Παλαιστίνιοι, Σκοπιανοί κλπ κλπ κλπ)!
Είναι ιστορική αλήθεια, ότι αυτό το «εμείς», στην ιστορική εξέλιξη της Δύσης, ως πολιτικό υποκείμενο, ξεκίνησε από την Αθήνα, αλλά οι Αθηναίοι τότε(6-5ο αι. πΧ) εννοούσαν την «Εκκλησία του Δήμου» και όχι αυτό καθεαυτό, το κράτος. «Το κράτος ήμαστε εμείς», στην τότε καθομιλουμένη, φανέρωνε τυραννικές, ολιγαρχικές, «πεισιστρατικές»(κοινώς «χουντικές»), δεσποτικές διαθέσεις/προθέσεις. Αυτήν την οπτική όμως θα επέλεγαν για την Ελλάδα, οι μεταπολεμικές συγκυρίες και οι «εγγυήτριες δυνάμεις της χώρας»(Γιάλτα και Μπρέτον Γουντς). « Οι Γκρης δεν έχουν δράμι χρυσού και μας χρωστάνε τα ψειριασμένα μαλλιά της κεφαλής τους!»(ήξερε βέβαια την κομπίνα με τον "ελληνικό χρυσό της Ανατολής"!!!), ενδεχόμενα θα πέταξε κάποια στιγμή, ο πολύς Τσώρτζιλ στον Πατερούλη των απανταχού της γης γραφειοκρατών της «κομμουνιστικής ορθοδοξίας». Απότοκοι αυτής της αντίληψης/επιχειρήματος, ήταν και οι εισηγητικές προτάσεις προς τις «πολιτικές δυνάμεις εξουσίας στην χώρα», όπως αυτές περιχαρακώνονταν και συσχετίζονταν στην ελλαδική κοινωνία, μετά τις «Συμφωνίες της Βάρκιζας» και της «Γιάλτας», για την ισχύ και εφαρμογή του Αναγκαστικού Νόμου 747/ Δεκέμβριο 1945, βάσει του οποίου το «Ελληνικό Δημόσιο» ορίζεται ως « συνταγματικός Εγγυητής της Ελληνικής Εθνικής Οικονομίας».
Από ιστορική άποψη, ένας ολόκληρος κύκλος (30ετής), που ξεκίνησε από το 1946 (Δημοψήφισμα-Εμφύλιος) και κατέληξε στην «Μεταπολίτευση»( 1975), καταναλώθηκε εθνικά, με αιματηρές διαμάχες, για το ποιος και πως θα διαχειριζόταν στην ελλαδική επικράτεια μία διαδικασία «κομμουνιστικοποίησης της χώρας», αλλά, «…χωρίς τους Κομμουνιστές!». Ο « Α.Ν. 747», το ήθελαν (και τότε και τώρα!) οι «εγγυήτριες δυνάμεις», να ξεκινήσει με τους πολιτικούς προγόνους των ΓΑΠ και «Καρατζαφύρερ», και να κλείσει η ουσιαστική του ισχύ, μ’ αυτούς τους ίδιους, ως «πολιτικούς κληρονόμους»(βλ. και περίπτωση Μ. Χριστοφοράκου!!!). Μπορεί ίσως η ιστορία να γελάει με κάτι τέτοιες φαρσοεπαναλήψεις της, αλλά πάντα «το μάρμαρο το πληρώνει ο λαός», εφόσον βολεύεται, με την εθελοδουλία!
Σε μία συντεταγμένα οργανωμένη κοινωνία, ένας βαθμός στοιχειώδους εθελοδουλίας απαιτείται από κάθε πρόσωπο, υπό την έννοια έστω του «σεβασμού των νόμων» και της «υπόστασης του συνταγματικού κράτους». Χρειάστηκαν 30 ολόκληρα χρόνια ιστορίας της χώρας μας, για να αποκτήσει, από ένα μεταπολεμικό παρακράτος(1945-19740), ένα πανάκριβο, και όχι τόσο σύγχρονο, «συνταγματικό κράτος»(1975-2004). Από τους ολυμπιακούς αγώνες (Κυβέρνηση Κ. Καραμανλή) όμως και μετά(με ΓΑΠ και Παπαδήμου) η εθελοδουλία που απαιτείται, από κάθε κοινό θνητό Πολίτη αυτής της χώρας, για να αυτοδεσμευτεί στο, έτσι κι αλλιώς φασιστικής έμπνευσης, «το κράτος ήμαστε εμείς», προϋποθέτει ακούσιο ή εκούσιο …πνευματικό αυνανισμό, προφανώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2011

New York Times: «Ένα Σάββατο βράδυ η Ελλάδα θα εγκαταλείψει το ευρώ».



[FONT=&quot]Με ένα σενάριο «τρόμου» παρουσιάζεται η «επόμενη μέρα» για την Ελλάδα σε περίπτωση που επέστρεφε στη δραχμή. Χάος, οικονομικός μαρασμός και στρατιωτικό πραξικόπημα θα ακολουθούσαν την ανακοίνωση της επανόδου στο εθνικό νόμισμα.[/FONT]
[FONT=&quot] «Μετά από εβδομάδες φημών, κάποιο Σάββατο βράδυ, ο΄Ελληνας πρωθυπουργός θα ανακοινώσει πως η χώρα εγκαταλείπει το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα και πως θα επιστρέψει στο εθνικό της νόμισμα».[/FONT]

[FONT=&quot] Με αυτό το καθόλου ευοίωνο σενάριο ξεκινά το δημοσίευμα της αμερικανικής εφημερίδας New York [/FONT][FONT=&quot]Times, το οποίο μεταξύ άλλων περιγράφει και… στρατιωτικό πραξικόπημα στην Ελλάδα της «νέας δραχμής».[/FONT]

[FONT=&quot] Σύμφωνα με την εφημερίδα, η ανακοίνωση της εξόδου από το ευρώ θα προκαλούσε πανικό στους καταθέτες, οι οποίοι μαζικά θα κατευθύνονταν στις τράπεζες και θα απέσυραν τα χρήματά τους, προσπαθώντας να περισώσουν ότι μπορούν από την περιουσία τους, καθώς η αξία της δραχμής θα είναι κατά 60% μικρότερη σε σχέση με το ευρώ.[/FONT]

[FONT=&quot] Επίσης, η γραμμή χρηματοδότησης προς την Ελλάδα θα είχε «παγώσει», καθώς οι διεθνείς αγορές δεν θα εμπιστεύονταν τη χώρα για να της δανείσουν, με αποτέλεσμα ο πρωθυπουργός να αναγκαστεί να κηρύξει πτώχευση.[/FONT]

[FONT=&quot] Μάλιστα, η εφημερίδα αναφέρει πως «καθώς η χώρα θα εισέρχεται ολοένα και περισσότερο στο χάος, την εξουσία θα καταλάβει ο στρατός».[/FONT]

You might also like:
Υπενθύμιση: Η προηγούμενη στρατιωτική χούντα έγινε το πρωί μίας Παρασκευής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top