Μποϊκοτάζ στα γερμανικά προϊόντα

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ουάου, μπερδεύτηκα. Γιατί τα οικονομικά δεν θέλουν να τα καταλάβω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ΦΠΑ είναι ένας έμμεσος φόρος. Δηλαδή ένας φόρος που το πληρώνει κάποιος άλλος για εσένα. Τα Lidl, και κάθε lidl, για αυτό δεν πληρώνουν ΦΠΑ όταν εισάγουν κάτι. Γιατί το ΦΠΑ θα το πληρώσουν όταν γίνει η πώληση.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχω οσπρια, μακαρόνια, μελι, αλευρι, λάδι και διάφορα άλλα είδη σπίτι μου αυτή την στιγμη που (γράφουν τουλάχιστον οτι) είναι ελληνικά.

και εγω το ιδιο

ελληνικα γραφουν πανω,-η ξενογλωσση ετικετα μπερδευει συχνα-
εκτος απο τα οσπρια πχ που συχνα ειναι καλυτερα τα μεξικου καναδα κλπ

μήπως γιατί έχουν κλέψει την πατρίδα σου;
ποιος?ο τυροκομος της βορειας ελλαδας που κανει το τυρι του lidl ή αυτος που μαζευει το λαδι στην καλαματα?


ειπαμε,,αν ειναι μαγκες οι ελληνες και θελουν να το παιξουν πατριωτικα

ας παρουν τα ελληνικα σουπερμαρκετ ντοπιους παραγωγους και ας φτιαξουν φτηνα ιδιωτικης ετικετας τροφιμα

αφου ειναι ανικανα και τους παιρνει ολους το lidl εγω φταιω?


αλλιως φιρμες ενας μυαλωμενος ανθρωπος συνηθως δεν πληρωνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Α κατάλαβα που το πας.
Το ΦΠΑ είναι φόρος του καταναλωτή.
Όποτε αυτό που περιγράφεις δεν είναι κάτι κακό.

Το ΦΠΑ είναι φόρος προστιθέμενης αξίας. Είναι φόρος σε κάθε βαθμίδα παραγωγής και μεταποίησης, γιατί και ο παραγωγός είναι καταναλωτής (π.χ. ο αγρότης αγοράζει ζωοτροφές). Το αν αυτός ο φόρος θα μετακυλίσει στον τελικό καταναλωτή (τη γιαγιά που αγοράζει απ' το supermarket) είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Θα μπορούσε απλά π.χ. να μειωθεί λίγο το ποσοστό κέρδους (λέω εγώ τώρα :whistle:).

Επειδή λοιπόν εγώ δεν είμαι Ιησούς, σκέφτηκα κάτι πιο "πονηρό". Θα πάρω το πορτοκάλι με 1,23€, θα πω ότι το πηγαίνω στον φίλο μου τον Jimmy στην Αγγλία να το φάει αυτός. Αντί αυτού, δίνω ένα ευρουδάκι παραπάνω στον Jimmy, μου το συσκευάζει ωραία ωραία, χεχε, :slourp: και το διοχετεύω ξανά πίσω στην ελληνική αγορά πουλώντας το στην τιμή...:studying::spasiklas: 4,23€ που τυχαίνει να είναι η τιμή λιανικής του πορτοκαλιού (ότι θέλω βάζω, έχουμε καρτέλ εδώ :smoke:).

Το Ελληνικό κράτος δουλεύει για μένα, σιγά μη ζητάει και ΦΠΑ. Αν κάνει έλεγχο θα πω ότι το έφαγε ο Jimmy! :P Μάλλον θα μου πει ευχαριστώ, θα μου δώσει φοροαπαλλαγή για τις εξαγωγές που του κάνω και κατεβάζω εικονικά το δείκτη ελλείμματος και τα κέρδη μου θα είναι, 2 καθαρά γεμάτα ευρώ (ούτε λεπτό λιγότερα). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επειδή λοιπόν εγώ δεν είμαι Ιησούς, σκέφτηκα κάτι πιο "πονηρό". Θα πάρω το πορτοκάλι με 1,23€, θα πω ότι το πηγαίνω στον φίλο μου τον Jimmy στην Αγγλία να το φάει αυτός. Αντί αυτού, δίνω ένα ευρουδάκι παραπάνω στον Jimmy, μου το συσκευάζει ωραία ωραία, χεχε, :slourp: και το διοχετεύω ξανά πίσω στην ελληνική αγορά πουλώντας το στην τιμή...:studying::spasiklas: 4,23€ που τυχαίνει να είναι η τιμή λιανικής του πορτοκαλιού (ότι θέλω βάζω, έχουμε καρτέλ εδώ :smoke:)
Και τι με αυτό;
Εγώ σου λέω ότι πουλάς και στα 100€
Πάλι το ΦΠΑ θα είναι επί της τελικής τιμής. Δηλαδή 23€

Που είναι το πρόβλημα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Και τι με αυτό;
Εγώ σου λέω ότι πουλάς και στα 100€
Πάλι το ΦΠΑ θα είναι επί της τελικής τιμής. Δηλαδή 23€

Που είναι το πρόβλημα σου;

Ρε συ iJohnny με τρομάζεις! :crazy: Εγώ ο κακομοίρης κάθομαι και γράφω, γράφω κι εσύ διαβάζεις μόνο ένα κομματάκι. Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν πληρώνεις καν ΦΠΑ; Το έγραψα στο πρώτο post. Η απάτη είναι "τριμερής". :P

1η. Φοροαπαλλαγή λόγω εικονικών εξαγωγών
2η. Μη καταβολή του ΦΠΑ μέσω transit επαναεισαγωγής
3η. Φέσι στην τελική τιμή λόγω κερδοσκοπίας και καρτέλ

Multinational, multi-combina! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα Lidl πληρώνουν το ΦΠΑ επί της τιμής που πουλάνε ένα προϊόν. Αγοράζεις κάτι στα 1,23€ από τα lidl. Δεν έχει σημασία αν τους κοστίζει 0.10€, δεν έχει σημασία αν το αγόρασαν από Ελλάδα, το πήγαν στην Γερμανία, μετά στην Τουρκία, μετά ξανά πίσω στην Γερμανία και τέλος στα Ελληνικά καταστήματα. Από αυτά τα 1,23€ τα 0,23€ θα δώσουν στο κράτος ως ΦΠΑ. Και το κράτος από την πώληση αυτού του προϊόντος έπρεπε να εισπράξει 0,23€ ευρώ ως ΦΠΑ.

Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.

(Σχολιάζω την δεύτερη κατηγορία σου. Το πρώτο αν θέλεις εξήγησε το μου καλύτερα αν και δεν ξέρω πολλά περί εξαγωγών. Τώρα για καρτελ είμαι μαζί σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Τα Lidl πληρώνουν το ΦΠΑ επί της τιμής που πουλάνε ένα προϊόν. Αγοράζεις κάτι στα 1,23€ από τα lidl. Δεν έχει σημασία αν τους κοστίζει 0.10€, δεν έχει σημασία αν το αγόρασαν από Ελλάδα, το πήγαν στην Γερμανία, μετά στην Τουρκία, μετά ξανά πίσω στην Γερμανία και τέλος στα Ελληνικά καταστήματα. Από αυτά τα 1,23€ τα 0,23€ θα δώσουν στο κράτος ως ΦΠΑ. Και το κράτος από την πώληση αυτού του προϊόντος έπρεπε να εισπράξει 0,23€ ευρώ ως ΦΠΑ.

Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.

(Σχολιάζω την δεύτερη κατηγορία σου. Το πρώτο αν θέλεις εξήγησε το μου καλύτερα αν και δεν ξέρω πολλά περί εξαγωγών. Τώρα για καρτελ είμαι μαζί σου)

Έτσι όπως απαντάς γίνεσαι - άθελά σου πιστεύω - δικηγόρος του Lidl. Η αλήθεια είναι πως τα Lidl είναι από τα χειρότερα μέρη που μπορεί να δουλέψει κανείς. Στο θέμα μας...

Η έννοια του transit (διαμετακόμιση) δηλαδή του 'μέσα - έξω - μέσα' είναι υπεραρκετή για να περιγράψει την λαθρεμπορία υγρών καυσίμων με τα σχήματα που έχουν ήδη αναφερθεί. Στην περίπτωση των πολυεθνικών ειδικεύεται ως "transfer pricing" όπου το κόλπο στήνεται στην εικονική τιμολόγηση (τιμή μετάβασης) και στους διαφορετικούς δασμούς που επικρατούν σε χώρες της ΕΕ.

Πώς λειτουργεί το transfer pricing

Από τη χώρα παραγωγής, Κίνα κ.ά., εξάγονται τα προϊόντα που ουσιαστικά πουλάει η πολυεθνική στη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης με το ευνοϊκότερο φορολογικό καθεστώς. Ένα προϊόν με κόστος παραγωγής π.χ. 10 ευρώ το εξάγει η πολυεθνική στην ΕΕ, στη θυγατρική της που έχει αναλάβει τη διακίνηση (logistics) για την Ευρώπη, ας υποθέσουμε παραδειγματικά στη Γερμανία, στην τιμή των 12 ως 13 ευρώ. Οι δασμοί του 10% πληρώνονται στο γερμανικό Δημόσιο. Οποιαδήποτε άλλη εξαγωγή από τη Γερμανία σε άλλη χώρα της ΕΕ δεν θα δασμολογηθεί ξανά λόγω σχετικής ευρωπαϊκής νομοθεσίας.

Η γερμανική θυγατρική εταιρεία της πολυεθνικής έχει την ιδιοκτησία των θυγατρικών της πολυεθνικής στις χώρες που προμηθεύει, δηλαδή χώρες όπως η Ελλάδα. Γνωρίζοντας ότι στην Ελλάδα μπορεί να πουλάει το ίδιο προϊόν- που στοιχίζει 10 ευρώ- αντί π.χ. 30 ευρώ κάνει τον υπολογισμό των λειτουργικών εξόδων και τιμολογεί έτσι που να βγαίνει ένα κέρδος 3%- 5% στην ελληνική θυγατρική. Έτσι, το προϊόν έρχεται στην Ελλάδα στην τιμή των 25 ευρώ.

Από τα 12 ως 13 ευρώ κόστος αγοράς, συν τους δασμούς, συν τα μεταφορικά, το συνολικό κόστος δεν ξεπερνά τα 15 ευρώ. Ως τα 25 ευρώ που εξάγεται από τη Γερμανία στην Ελλάδα είναι 10 ευρώ, που είναι το κέρδος της γερμανικής εταιρείας για το οποίο θα πληρώσει φόρους στο γερμανικό κράτος ή σε οποιοδήποτε άλλο κράτος από το οποίο προέρχεται.

Έτσι, το ίδιο προϊόν που πωλείται π.χ. 15 ευρώ σε μια ευρωπαϊκή χώρα στην Ελλάδα πωλείται στη διπλάσια τιμή. Το κέρδος, που πληρώνει ο Έλληνας καταναλωτής, εισπράττει η ξένη εταιρεία και φορολογείται από το Δημόσιο του κράτους που έχει την έδρα της με ευνοϊκότερο φορολογικό καθεστώς.

Α) Στην περίπτωση που οι πολυεθνικές μεταπράτουν ελληνικά προϊόντα, εξάγονται αρχικά σε μια χώρα της ΕΕ (συνήθως στην motherland Γερμανία).

Αυτή η κίνηση βαφτίζεται ως εξωστρεφής και επιδοτείται αδρά απ' το ελληνικό δημόσιο. Για του λόγου του αληθές σου παραθέτω ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη του Υπουργού Περιφερειακής Ανάπτυξης & Ανταγωνιστικότητας, κ. Μιχάλη Χρυσοχοϊδη, στην εφημερίδα Ημερησία, στις 7 Απριλίου 2011:

Ερώτηση: Τι πρόσθετα μέτρα για την ενίσχυση της εξωστρέφειας, για την διευκόλυνση των εξαγωγικών επιδόσεων των επιχειρήσεων σκοπεύετε να προωθήσετε;

Απάντηση: Η αλματώδης αύξηση των εξαγωγών για το 2010 που συνεχίζεται με ακόμα μεγαλύτερη ένταση και φέτος έρχεται να «κουμπώσει» με τη δική μας ολοκληρωμένη στρατηγική για τις εξαγωγές. Τη στρατηγική αυτή υλοποιούμε βήμα – βήμα σε συνεργασία, και θέλω να το τονίσω αυτό, με τους θεσμικούς εκπροσώπους των επιχειρήσεων, τους Συνδέσμους Εξαγωγέων. Τι κάνουμε λοιπόν; Συστήσαμε ομάδα εργασίας του ΟΠΕ – ΕΟΤ – Invest in Greece για τη δημιουργία ενιαίου εθνικού brand, δημιουργήσαμε πρόγραμμα του ΕΣΠΑ για εξαγωγές ύψους 100 εκ ευρώ που είναι ήδη ανοιχτό για αιτήσεις, προωθούμε ειδικό Ταμείο μέσα από το ΕΤΕΑΝ με 200 εκ. ευρώ ευνοϊκά δάνεια για εξαγωγικές επιχειρήσεις, ενώ και μέσα από το νέο επενδυτικό νόμο, δίνουμε γενναιόδωρα κίνητρα φοροαπαλλαγών και επιδοτήσεων για εξαγωγικές δραστηριότητες. Παράλληλα, προχωρούμε στη ριζική άρση γραφειοκρατικών εμποδίων. Αρκεί να σας πω ότι επεξεργαζόμαστε ένα ψηφιακό one stop shop για τις εξαγωγές, όπου ένας εξαγωγέας θα μπορεί μέσω ειδικής ιστοσελίδας εύκολα και γρήγορα να πραγματοποιεί όλες τις απαιτούμενες διαδικασίες για να εξάγει.
Πηγή

Τι παραπάνω να πούμε εμείς οι κοινοί θνητοί; Τα λένε όλα μόνοι τους.

Β) Έχοντας ήδη πληρώσει δασμούς στην Γερμανία, επαναεισάγουν τα ίδια προϊόντα στην ελληνική αγορά, παραβιάζοντας κάθε διεθνή κανονισμό.

Γ) Φεσώνουν την τελική τιμή κι εμείς αναρωτιόμαστε γιατί τα ελληνικά προϊόντα τα βρίσκουμε πιο φθηνά στο Βρυξέλλες απ' ότι στην Αθήνα. :mad:

Περισσότερα στοιχεία στο πολύ καλό άρθρο του Άγη Βερούτη "Φορολογικός παράδεισος για πολυεθνικές" που δημοσιεύθηκε στο γνωστό σε σας, κύριε iJohnny, capital.gr. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top