«Ηρωική» πράξη το δημοψήφισμα (;)

Ποία η γνώμη σας για το δημοψήφισμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Θετική, έπρεπε να είχει πραγματοποιηθεί

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Ωραία σκέψη αν και τα προβλήματα μας είναι μεγαλύτερα

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Αρνητική, ο Γεώργιος Παπανδρέου πρέπει να αλλάξει επάγγελμα

    Ψήφοι: 5 71.4%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαβάζω στο «Πρώτο Θέμα» ότι "«Ήρωας» για τους Άγγλους ο Γιώργος Παπανδρέου" η βρετανική Telegraph δημοσιεύει τη δική της λίστα με τους ήρωες και τους… κακοποιούς (Ηeroes and Villains) της χρονιάς. Ανάμεσα στους ήρωες συγκαταλέγεται και ο Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος εμφανίζεται τρίτος κατά σειρά.

Η αιτιολογία, «Ο Έλληνας πρωθυπουργός έχασε τη δουλειά του λόγω της κρίσης χρέους, αλλά πριν από αυτό, έκανε μια καθοριστική κίνηση ώθησης της δημοκρατίας». Συνεχίζει, λέγοντας: «Αντιμέτωπος με αυξανόμενη πίεση να αποδεχθεί αυτό που πολλοί χαρακτήριζαν ως δρακόντεια μέτρα λιτότητας, εκείνος είπε: οκ, αλλά μόνο αν περάσουν από δημοψήφισμα». Αν και το δημοψήφισμα δεν πραγματοποιήθηκε πότε, δεν τους πτοεί. Συγκεκριμένα αναφέρουν «Και μπορεί το δημοψήφισμα να μην πραγματοποιήθηκε ποτέ, καθώς η ΕΕ επέβαλε τεχνοκρατική κυβέρνηση, ωστόσο η δήλωσή του παραμένει»

Για εσάς ποία είναι τελικά η άποψη σας για το δημοψήφισμα; Έπρεπε να είχε γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Νομίζω θα έπρεπε να γίνει.Στην Ελλάδα υπάρχει δημοψηφισματοφοβία γενικώς.Αν και σαφώς νομίζω η κίνηση του απέβλεπε στον εκβιασμό συναίνεσης πράγμα που και κατάφερε.Μπορεί εμείς οι Βρετανοί να αποθεώνουμε στον άκρως αντι Ε.Ε Τύπο μας κάθε κίνηση εναντίον της Ε.Ε αλλά για εμένα ο ΓΑΠ ήταν spot on.Σιγά που θα είχαμε συναίνεση στην Ελλάδα αν δεν το έφτανε στα άκρα....Με Έλληνες πολιτικούς χαίρι δεν έχει :P

Όπως και να έχει έπρεπε να γίνει να πέσουν οι μάσκες να τους βλέπαμε λίγο ακόμα καλύτερα τι ρόλο βαράνε τα τζιμάνια του Κοινοβουλιου μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπό αυτό το πρίσμα συμφωνώ. Ειδικότερα δε αν ήταν σίγουρο ότι η μη προθυμία για συναίνεση ήταν για να τραβήξουν τα φώτα της δημοσιότητας και όχι επειδή διαφωνούσα επί της ουσίας. Αν και η απότομη στροφή του Σαμαρά δείχνει ότι η απροθυμία του ήταν για μάτια του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οσο πιο δουλος ειναι καποιος τοσα βραβεια παιρνει

ο Γιωργακης ειναι παραδειγμα σε αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άγγελε γιατί κοιτάς το "βραβείο" και όχι την επιχειρηματολογία;
Μου θυμίζεις αυτούς που αποκαλούν τα πτυχία κωλόχαρτα, χαίρω πολύ κάθε χαρτί είναι εν' δυνάμει κωλόχαρτο. Η ουσία βρίσκεται στο τι αντικατοπτρίζει. Μπορείς να αμφισβητήσεις την ουσία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άγγελε γιατί κοιτάς το "βραβείο" και όχι την επιχειρηματολογία;
Μου θυμίζεις αυτούς που αποκαλούν τα πτυχία κωλόχαρτα, χαίρω πολύ κάθε χαρτί είναι εν' δυνάμει κωλόχαρτο. Η ουσία βρίσκεται στο τι αντικατοπτρίζει. Μπορείς να αμφισβητήσεις την ουσία; :)

Τι αντικατοπτρίζει; αυτό ακριβώς. Το πόσο καλά μας κάνει κάποιος τη δουλειά. Ο ΓΑΠ μόνο ήρωας δεν είναι. Ποια ακριβώς δηλαδή ήταν η ηρωική του πράξη, το ότι πέταξε μια εξυπνάδα; είδες να έγινε κανένα δημοψήφισμα; Να αρχίσω να λέω κι εγώ ό,τι θέλω το θέμα είναι τι κάνω. Στα λόγια και στις εντυπώσεις όλοι καλοί είμαστε. Εγώ αυτό που ξέρω είναι σε τι θέση ήμασταν τη μέρα που ανέλαβε ο Παπανδρέου και σε τι θέση βρεθήκαμε τώρα, τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Σιγά μήν αγχώνεστε, αυτοί τα κονόμησαν καλά γι'αυτό τα γράφουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι αντικατοπτρίζει; αυτό ακριβώς. Το πόσο καλά μας κάνει κάποιος τη δουλειά. Ο ΓΑΠ μόνο ήρωας δεν είναι. Ποια ακριβώς δηλαδή ήταν η ηρωική του πράξη, το ότι πέταξε μια εξυπνάδα; είδες να έγινε κανένα δημοψήφισμα; Να αρχίσω να λέω κι εγώ ό,τι θέλω το θέμα είναι τι κάνω. Στα λόγια και στις εντυπώσεις όλοι καλοί είμαστε. Εγώ αυτό που ξέρω είναι σε τι θέση ήμασταν τη μέρα που ανέλαβε ο Παπανδρέου και σε τι θέση βρεθήκαμε τώρα, τίποτα άλλο.

«Και μπορεί το δημοψήφισμα να μην πραγματοποιήθηκε ποτέ, καθώς η ΕΕ επέβαλε τεχνοκρατική κυβέρνηση, ωστόσο η δήλωσή του παραμένει»

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε γιατί κοιτάς το "βραβείο" και όχι την επιχειρηματολογία;
εκανε οτι εκανε χωρις να ρωτησει κανενα μας εβαλε στο λακο με τα φιδια χωρις να ρωτησει κανενα

και αφου μας εφτασε στον πατο με τα σκ@τα

μας λεει,,αποφασιστε

θελετε να επικυρωσετε τις συμφωνιες που εκανα και σας εχωσα
ή να βγειτε απο το ευρω?


αξιος λαικιστης τυχοδιωκτης οπως ο πατερας του.. (εοκ και νατο το ιδιο συνδικατο,οξω εοκ ,αλλα τρωμε τα λεφτα,,οξω βασεις,,αλλα μεσα οι αμερικανοι,,)αλλα πιο βλακας οποτε οι πονηριες του και τα ζαλιστικα ζιγκ ζαγκ του τον οδηγησαν εκτος..

αν απο την αρχη ρωταγε το λαο,,ναι,,αλλα επεσε μνημονιακη χουντα παντου μην γελιομαστε

απλα οι αγγλοι χαιρονται με οποιαδηποτε ζημια γινεται στην ευρωπη,,και απο την αρχη τους αρεσε ο George ως αμερικανοθρεμενος....

αν υπαρχει ελληνας που πιστευει οτι ηθελε τη γνωμη του λαου το ρεμαλι του ανδρεα,,τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Παρόλο που γενικώς είμαι υπέρ των δημοψηφισμάτων, για το συγκεκριμένο έχω πολύ αρνητική γνώμη, γιατί το θεωρώ περισσότερο "επικοινωνιακό τρικ" για να ανεβάσει ο ΓΑΠ τους πόντους του στο λαό, και μάλιστα κακοσχεδιασμένη, γιατί έριξε τους πόντους του στην Ευρώπη, παρά "ωδή στην Δημοκρατία"...

Και εν τέλει, όταν έχεις πάρει την μία μετά την άλλη τις σημαντικότερες αποφάσεις μετά την μεταπολίτευση, χωρίς καν αυξημένη πλειοψηφία στην Βουλή, είναι τουλάχιστον υποκριτικό να θυμάσαι την ύστατη στιγμή να ζητήσεις την γνώμη του κόσμου... Μοιάζει με αποποίηση της ευθύνης κι όχι με εκτίμιση της γνώμης του λαού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Αυτό λέω, για μένα τουλάχιστον το "εμείς είχαμε καλές προθέσεις αλλά η κακιά ΕΕ δε μας άφησε" δεν είναι δικαιολογία.

.. και άλλωστε δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο αφελή για να πιστεύω πως υπάρχουν τέτοιου είδους ασυνενοησίες μεταξύ των μελών της ευρωζώνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Διαβάζω στο «Πρώτο Θέμα» ότι "«Ήρωας» για τους Άγγλους ο Γιώργος Παπανδρέου" η βρετανική Telegraph δημοσιεύει τη δική της λίστα με τους ήρωες και τους… κακοποιούς (Ηeroes and Villains) της χρονιάς. Ανάμεσα στους ήρωες συγκαταλέγεται και ο Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος εμφανίζεται τρίτος κατά σειρά.

Η αιτιολογία, «Ο Έλληνας πρωθυπουργός έχασε τη δουλειά του λόγω της κρίσης χρέους, αλλά πριν από αυτό, έκανε μια καθοριστική κίνηση ώθησης της δημοκρατίας». Συνεχίζει, λέγοντας: «Αντιμέτωπος με αυξανόμενη πίεση να αποδεχθεί αυτό που πολλοί χαρακτήριζαν ως δρακόντεια μέτρα λιτότητας, εκείνος είπε: οκ, αλλά μόνο αν περάσουν από δημοψήφισμα». Αν και το δημοψήφισμα δεν πραγματοποιήθηκε πότε, δεν τους πτοεί. Συγκεκριμένα αναφέρουν «Και μπορεί το δημοψήφισμα να μην πραγματοποιήθηκε ποτέ, καθώς η ΕΕ επέβαλε τεχνοκρατική κυβέρνηση, ωστόσο η δήλωσή του παραμένει»

Για εσάς ποία είναι τελικά η άποψη σας για το δημοψήφισμα; Έπρεπε να είχε γίνει;
Αναρωτιέμαι αν, ο Ελληνας πρωθυπουργός, αντί να νομιμοποιήσει το επαχθέστατο χρέος με βάση το Αγγλικό νομικό καθεστώς όπως και έκανε, έπαιρνε την πρωτοβουλία να το χαρακτηρίσει μονομερώς επαχθές και σύμφωνα με την διεθνή νομοθεσία το διέγραφε σε ένα πολύ μεγάλο μέρος. Τότε θα παρέμενε για τους Αγγλους ΗΡΩΑς; Το ς σκοπίμως είναι μικρό.

Μήπως θα είχε την ίδια κατάληξη του παππού του, όταν τον είχαν κλειδωμένο στο Μ. Βρετανία; Η και κάποια άλλη κατάληξη, όπως αρκετά παραδείγματα μπορούμε να δούμε;
Άγγελε γιατί κοιτάς το "βραβείο" και όχι την επιχειρηματολογία;
Μου θυμίζεις αυτούς που αποκαλούν τα πτυχία κωλόχαρτα, χαίρω πολύ κάθε χαρτί είναι εν' δυνάμει κωλόχαρτο. Η ουσία βρίσκεται στο τι αντικατοπτρίζει. Μπορείς να αμφισβητήσεις την ουσία;
Η επιχειρηματολογία ενός μεγάλου ψεύτη, γιατι σαν τον πατέρα του και αυτός με ψέμα κατέλαβε την εξουσία,
με λίγα λόγια είναι : <<άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε>>.

Για τους Αγγλους ΗΡΩΑς και για τους Ελληνες ΠΡΟΔΟΤΗΣ.

Οσο για το δημοψήφισμα, ας περιμένουμε λίγα χρόνια και αυτό μην επαναλάβει την περιβόητη φράση του λαοπλάνου πατέρα του. Η οποία είναι το mea [FONT=&quot]maxima[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]culpa..γιατί να μην παίζει και αυτό;
Ψέματα ο πατέρας του - ψέματα ο Γιωργάκης - λάθος μου ο πατέρας του - maxima culpa ο Γιωργάκης.

Σόι πάει το βασλειο και τελείως ξεδιάντροπα βλέπω εγώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μοιάζει με αποποίηση της ευθύνης κι όχι με εκτίμιση της γνώμης του λαού...
α,μπραβο
με μια φραση ειπες την ουσια..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μοιάζει με αποποίηση της ευθύνης κι όχι με εκτίμιση της γνώμης του λαού...
α,μπραβο
με μια φραση ειπες την ουσια..;)
[FONT=&quot]Είναι κάτι το τελείως διαφορετικό απο αυτό που λες Αγγελε.
Ενα απλό ανακάτεμα έκανε στα νερά και αμέσως ήρθε η θολούρα και αντε να βγάλεις συμπέρασμα σε τόση λάσπη.
Δηλαδή, ένας άνθρωπος που είναι ταγμένος σε κάποια άλλα συμφέροντα, δεν αποποιείται της ευθύνης του ζητώντας δημοψήφισμα και αυτό γιατι η ευθύνη του είναι αντίθετη απο αυτή που αφορά στην προάσπιση του Ελληνικού συμφέροντος.
Αρα την δουλειά του έκανε καλά.
Μόνο που την έκανε για το συμφέρον του κόσμου??? του οποίου είναι πολίτης, όπως δηλώνει ο ίδιος.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top