Ε.ΛΑ.ΔΑ: Νέα πολιτική κίνηση από Μ. Θεοδωράκη

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν η αριστερά αρχίζει να τσακώνεται ...
Η αριστερά αν συνεχίσει να κάνει τα ίδια λάθη, ακόμη και τώρα ...

Σε μία κατεχόμενη χώρα, ιστορικά, την "αριστερά" απαρτίζουν οι κοινωνικές και πολιτικές δυνάμεις, που με σκέψεις, λόγια και πράξεις έργάζονται και επιχειρούν την έμπρακτη ακύρωση όλων των δεδομένων που συνθέτουν την κατοχή της χώρας, από εξωτερικούς παράγοντες και εσωτερικούς "ταγματασφαλίτες" τους. Όποιοι, με πράξεις και παραλείψεις τους εμποδίζουν αυτούς τους Αριστερούς, για την απελευθέρωση της χώρας, αντικειμενικά(πχ ΚΚΕ και "Δημ. Αριστερά" ) και υποκειμενικά(πχ ΓΑΠ, Γ. Παπακωνσταντίνου, ΛΑ.Ο.Σ., Α. Σαμαράς κλπ) συνθέτουν τη σημερινή ελληνική Δεξιά!
ΥΓ: Τις κοινωνικές αποχρώσεις των παραπάνω πολιτικών διαφοροποιήσεων, εναπόκειται στο απροσδιόριστο, σήμερα, μέλλον της χώρας μας(; ), να τις αναδείξει( :P:P:P: Ζήσε Μάη μου, να φας χορτάρι...)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θεοδωράκης: Η Ελλάδα είναι θύμα διεθνούς συνωμοσίας


Την θλίψη και την οργή του για τις πολιτικές και οικονομικές εξελίξεις εξέφρασε σε άρθρο ο Μίκης Θεωδοράκης.
Το κείμενο το έγγραψε λίγες ώρες πριν συμμετάσχει στο μεγάλο συλλαλητήριο της Κυριακής ενάντια στη νέα δανειακή σύμβαση και καλεί όλους τους Έλληνες σε αντίσταση.
Ολόκληρο το κείμενο έχει ως εξής:

«Υπάρχει μια διεθνής συνωμοσία με στόχο την ολοκλήρωση της καταστροφής της χώρας μου. Ξεκίνησαν από το 1975 με στόχο τον νεοελληνικό πολιτισμό, συνέχισαν με την διαστροφή της νεότερης ιστορίας μας και της εθνικής μας ταυτότητας και τώρα προσπαθούν να μας εξαφανίσουν και βιολογικά με την ανεργία, την πείνα και την εξαθλίωση.
Εάν ο ελληνικός λαός δεν ξεσηκωθεί σύσσωμος για να τους εμποδίσει, ο κίνδυνος για την εξαφάνιση της Ελλάδας είναι υπαρκτός. Εγώ την τοποθετώ μέσα στα δέκα επόμενα χρόνια. Από μας θα μείνει μόνο η μνήμη του πολιτισμού μας και των αγώνων μας για την ελευθερία.

Ο ελληνικός λαός υπήρξε θύμα του ληστρικού ντουέτου, Ελλήνων και Γερμανών, που πλούτιζαν σε βάρος του.[...] Τελικός νικητής θα είναι ο ελληνικός λαός. Αυτό το μήνυμα στέλνω στην κ. Μέρκελ και στον κ. Σόϊμπλε.
Σήμερα είμαι 87 ετών και είναι πολύ πιθανόν να μη ζήσω τη σωτηρία της αγαπημένης μου πατρίδας. Όμως θα πεθάνω με τη συνείδησή μου ήσυχη, γιατί εξακολουθώ να κάνω το Χρέος μου απέναντι στα ιδανικά της Ελευθερίας και του Δικαίου ως το τέλος.

Αθήνα,
12.2.2012
Μίκης Θεοδωράκης»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top