Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
valder:

το οτι τελειωσες ενα τει δεν σε κανει οικονομολογο.

αν θεωρω τους οικονομολογους βλακες σκεψου τι αποψη εχω για τους τειτζιδες.

πως ακριβως παιρνεις στα σοβαρα ανθρωπους που διαχειριζονται περιουσιες χρησημοποιοντας γκαουσιανες κοπιουλες για να βγαζουν συμπερασματα για παραγωγα πρωιοντα? Αυτες οι παπαριες κανουν τα μαλια ενος μαθηματικου να στεκονται στον αερα. Πολυ δε περισοτερο οταν ηδη το πρωιον πανω στο οποιο βασιζεται το παραγωγο ειναι ηδη αυθαιρετα αξιολογημενο! Αυτα ειναι μαγειρεματα.

Δεν έχω τελειώσει το ΤΕΙ αλλά ΑΕΙ

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τωρα μιλας σωστα epote. Σε ευχαριστω.
Συμφωνω με αρκετα απο αυτα που προτεινεις...Αυτο χρειαζεται..Μικρες απλες κινησεις απο τον καθενα μας.Δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τους αλλους.Αλλα τους εαυτους μας τους ιδιους.
Οπως ελεγε και ο Γκαντι:"Γινε η αλλαγη που θες να δεις στον κοσμο".

Αν και εχω μια ενσταση οσων αφορα την κατασκηνωση στο συνταγμα(για το καψιμο δεν λεω κατι..:P). Και λιγη επανασταση χρειαζεται..Αλλα χωρις βια.

P.S. Keep it polite..Will ya??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Δεν έχω τελειώσει το ΤΕΙ αλλά ΑΕΙ

[...]
Τεσπα, εχεις διαβασει το αυθεντικο paper του Li για τον συσχετισμο φαινομενικα ανεξαρτητων μεταβλητων (οπως οι τιμες των διαφορων MBS που απαρτιζαν τα CDO)? Προφανεστατα οχι, γιατι αν το ειχες διαβασει θα εβλεπες και θα καταλαβαινες πως οι πανεξυπνοι οικονομολογοι βιασαν ενα μαθηματικο μοντελο που ειναι φτιαγμενο για να ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ και να ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ οχι να προβλεπει. Ο γκαους βαραει 12.000RPM στον ταφο του. Ο ιδιος ο li το αναφερει οτι η κοπιουλα του γκαους μπορει να δουλεψει κατω απο δραματικες απλουστευσεις και για αιτιακα αποκλεισμενα συνολα.

Τα οικονομικα δεν ειναι επιστημη, διαισθηση ειναι, ενα κραμα αναμεσα σε pop psychology και εφαρμωσμενα μαθηματικα.

Δειξε μου εναν οικονομολογο που εχει κανει πραγματικες προβλεψεις και ξαναμιλαμε (guess what δεν υπαρχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Τελικα εκανες αυτο που με κατηγορεις οτι κανω, οποτε δεν εισαι το ιδιο πνευματικα ανολοκληρωτος με εμενα αλλα εισαι και ανοητος και οξυμωρος.

Ναι είμαι, οκ οτι πεις!

Τεσπα, εχεις διαβασει το αυθεντικο paper του Li για τον συσχετισμο φαινομενικα ανεξαρτητων μεταβλητων (οπως οι τιμες των διαφορων MBS που απαρτιζαν τα CDO)? Προφανεστατα οχι, γιατι αν το ειχες διαβασει θα εβλεπες και θα καταλαβαινες πως οι πανεξυπνοι οικονομολογοι βιασαν ενα μαθηματικο μοντελο που ειναι φτιαγμενο για να ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ και να ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ οχι να προβλεπει. Ο γκαους βαραει 12.000RPM στον ταφο του. Ο ιδιος ο li το αναφερει οτι η κοπιουλα του γκαους μπορει να δουλεψει κατω απο δραματικες απλουστευσεις και για αιτιακα αποκλεισμενα συνολα.

Τα οικονομικα δεν ειναι επιστημη, διαισθηση ειναι, ενα κραμα αναμεσα σε pop psychology και εφαρμωσμενα μαθηματικα.

Δειξε μου εναν οικονομολογο που εχει κανει πραγματικες προβλεψεις και ξαναμιλαμε (guess what δεν υπαρχει).


Έχεις πιάσει μια -ας μου συγχωρεθεί η έκφραση- πορδή που διάβασες στη Wikipedia και την έχεις αναγάγει σε κολώνια γαλλική. Ακόμα και ένα βρέφος θα μπορούσε να κατανοήσει ότι τα ιστορικά στοιχεία δεν μπορούν να προβλέψουν με ακρίβεια (αν καν) το μέλλον. Σε έχει χαλάσει πάρα πολύ φαίνεται που άλλα σπούδασες (τελικά ακόμα ψάχνουμε τι έχεις σπουδάσει απ' όλα) και άλλα έχεις ως εργασία για να εσοδεύεις, και κοιτάς να πιαστείς από μια πραγματική μαϊμουδοκατάσταση για να την πεις σε ένα ολόκληρο είδος ανθρώπων.

Δε θα σου πω για τον Λη, ούτε για το paper του. Δεν με αφορά, δεν εμπίπτει στα ακαδημαϊκά μου ενδιαφέροντα, δεν το έχω διαβάσει για να έχω ολοκληρωμένη ιδέα, και δε θέλω ούτε πρόκειται να το παίξω μάγκας με κάτι που δεν ξέρω.

Θα σου πω κάτι που ξέρω όμως:

Στην χρεωκοπία της Ρωσίας, όταν τον είχε πιεί η LTCM με 4μισι δις χασούρα, οι ίδιοι άνθρωποι που είχαν πάρει νόμπελ για την αποτίμηση παραγώγων, βγήκαν και είπαν ότι ναι γίνονται και λάθη τέτοιου μεγέθους. Και μου ρχεσαι τώρα εσύ, ο μαθηματικός μέσα στην κλάψα γιατί σου κλέψανε την κόπιουλα οι κακοί οικονομολόγοι και δεν την αφήσαν να σαπίσει στον τάφο;

Ναι δεν είμαστε επιστήμη. Εργαλείο είμαστε. Αλλά τουλάχιστον όταν κάνουμε ή λέμε ΜΑΛΑΚΙΕΣ, βγαίνουμε και το παραδεχόμαστε. Δεν το παίζουμε "σας χώνω όλους με τη φανταστική μου επιστήμη" πίσω από μια οθόνη στο e-steki, ειδάλλως αν είσαι τόσο μυαλό τράβα στο CERN και μη μου καραμελώνεις τα ζωτικά μου όργανα με τις γλυκές σου τρυφερές λεξούλες ότι είμαστε καθυστερημένοι κι εμείς και οι ΤΕΙτζήδες... Μου είναι αδιάφορο αν συμφωνείς ή διαφωνείς με όλο τον κόσμο. Μάθε να σέβεσαι τη σπουδή του καθενός ειδάλλως κάνε μας τη χάρη. Από φωστήρες και Μεσσίες ΠΗΞΑΜΕ.


Καληνύχτα πολυεπιστήμονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Στην χρεωκοπία της Ρωσίας, όταν τον είχε πιεί η LTCM με 4μισι δις χασούρα, οι ίδιοι άνθρωποι που είχαν πάρει νόμπελ για την αποτίμηση παραγώγων, βγήκαν και είπαν ότι ναι γίνονται και λάθη τέτοιου μεγέθους.

lol ναι και τι θες να πεις με αυτο περα απο το να επιβεβαιωσεις αυτα που λεω εγω?

Σκεψου λοιπον καποιος που εχει παρει νομπελ ιατρικης πες ο fleming, ο οποιος πες οτι ακριβως μετα το νομπελ ιδρυσε μια φαρμακευτικη και αρχισε πουλαει πενικιλινη. Και δυο χρονια μετα απο την πενικιλινη παιθαναν μερικα εκατομυρια ανθρωποι. Η μαλλον οχι, δεν παιθαναν, απλα εφτασαν κοντα στο να παιθανουν.

Και σκεψου αυτο να γινοταν με ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιατρικη επιστιμη συστηματικα.

Τι θα λεγαμε?

"τετοια λαθη γινονται"

Point is this, τα οικονομικα ειναι μια ad hoc ψευδοπεριγραφικη θεωρια με μηδεν προβλεπτικη ικανοτητα. Και ο λογος που εχουν μηδενικη προβλεπτικη ικανοτητα ειναι το γεγονος οτι ειναι ενα ΧΑΟΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Ειναι απολυτα αυτοαναφορικο και τελειως εξαρτημενο στις αρχικες συνθηκες. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ καθε τοσο βγαινουν ορισμενοι φωστηρες και νομιζουν οτι ανακαλυψαν ενα τροπο να προβλεψουν την κινηση της οικονομιας.

ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που εχει γινει αυτο καταληγουμε σε τετοιες οικονομικες κρισεις.

ΕΠΙΣΙΣ, εχεις κοιταξει ποτε τα στατιστικα των brokers και λοιπων χρηματιστων? Newsflash, ο ρυθμος επιτυχιας τους ειναι ακριβως τυχαιος, ουτε λιγοτερο ουτε περισοτερο απο οτι αν επενδυες τα λεφτα σου παιζοντας κορονα γραμματα.

Εκτος αν θεωρεις οτι αυτο που εκανε τον sorros ηταν οι δεινες οικονομικες του γνωσεις. Οχι ηταν η τυχη και το γεγονος οτι απο καποιο σημειο και μετα ηταν τοσο μεγαλος που ο ιδιος επιρεαζε το συστημα (και αυτο για καποιο λογο δεν θεωρητε insider trading αλλα τεσπα).

Θελω να μου πεις ΜΙΑ προβλεψη. ΜΙΑ.

Θελω να μου δειξεις ΕΝΑ οικονομικο μοντελο που λειτουργει κατι περισοτερο απο αναδρομικα.

Εργαλείο είμαστε

Ναι...Και τι κατασκευαζει το εργαλιο που λεγεται οικονομικα? Τι κανετε που ΔΕΝ θα μπορουσε να κανει καποιος με γνωση της νομοθεσιας που διεπει το οικονομικο συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ό,τι να ναι, δε λες τίποτα. Αντεπιχειρήματα δεν είδα. (Βασικά δεν είδα καν επιχειρήματα αλλά τέσπα).

:redface::hmm::P: Τι να κάνουμε; Ο γιαλός της δημοκρατίας έχει αμμουδιά και στα ρηχά;) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Γκρινια γκρινια γκρινια οι ελληναρες, μια ζωη γκρινια. Δεν σου αρεσει η τρυπα που εχει ο δρομος εξω απο το σπιτι σου? ΠΑΡΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΓΕΜΗΣΤΗ θα σου κοστισει ακριβος 5 ευρω μην περιμενεις τον πολιτικο, καντο μονος σου. Αν ο καθε ενας εκανε μια τετοια ΑΠΛΗ μαλακια τα παντα θα ηταν καλυτερα.

Αλλα οχι, καλυτερα να κατασκηνοσουμε στο συνταγμα και να καψουμε κανα νεοκλασικο.

εχω εναν φιλο οδοκαθαριστη......παντα πεταει τα σκουπιδια κατω....
μια μερα τον ρωτησα...
-γιατι τα πετας κατω,αφου μετα εσυ και οι συναδελφοι σου θα τα μαζεψετε...
μου απαντησε
-να τα πετας παντα κατω αν θες εγω και οι συναδελφοι μου να εχουμε δουλεια...
αμεσως σκεφτηκα
-ναι αλλα ετσι μειωνονται τα δημοτικα τελη που πληρωνω εφοσον δεν χρειαζονται τοσοι οδοκαθαριστες....
γελασε με την ψυχη του..
-εισαι πολυ ρομαντικη....μου ειπε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Σε αυτη τη φαση το βουλωνουμε συλογικα, κοιταμε να μορφωθουμε οσο γινεται και να γινουμε υποτηποδος παραγωγικοι.

τι πρωτοτυπο!!! μια ζωη συλλογικα δεν το βουλωναμε? τι ακριβως θελεις να αλλαξει σημερα?
Αυτο το υποτυπωδης παραγωγικοι, το λενε μονο κατι ασχετοι στην ελλαδα.
Ολες οι ευρωπαικες στατιστικες αναφερουν οι ελληνες εργαζομενοι ειναι απο τους πιο σκληρα εργαζομενους.
Η παραγωγικοτητα δεν αφορα τους ιδιους αλλα το πως ειναι οργανωμένη μια εταιρία.
Και αυτο γιατι υπαρχουν εταιριες στην ελλαδα που ειναι αρκετα παραγωγικες, λιγες αλλα υπαρχουν.


Αρχική Δημοσίευση από epote:
Δουλεια θελει, σκληρη σκληρη δουλεια. Και αυτο με την ελπιδα οτι τα ΠΑΙΔΙΑ μας θα εχουν ενα καλυτερο μορφοτικο επιπεδο απο οτι εμεις και ετσι το επιχειρηματικο τους πνευμα θα δωσει μια ανασα σε τουτο το κωλοτοπο.

δεν θυμαμαι κατι αλλο να ακουω, απο τοτε που γεννηθηκα.
Και οχι με τα οσα γνωριζουμε μεχρι σημερα, τα παιδια μας ΔΕΝ θα εχουν καλυτερο μορφωτικο επιπεδο.
Απλα ξεχασε το, θα ειναι μισομορφωμενοι και μισοπληρωμενοι.
Αδικο μεν, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.



Αρχική Δημοσίευση από epote:
Και ναι θα πρεπει να δουλευουμε για τη καλη ψυχη της μανας μας. Τοσα χρονια ζουσαμε με δανεικα τωρα πρεπει να φαμε και το αγγουρι λιγο. Αντι καφετερια κοιτα να κολας ετικετες στο ελαιολαδο που θα βγαζεις απο το χωραφι σου. Και μετα εσυ ο ιδιο που κολουσες τις ετικετες ψαξε για ανθρωπους που θα αγορασουν το ελαιολαδο σου στο εξωτερικο, και μετα τα λιγα λεφτα που θα βγαλεις επενδυσε τα.

Οχι δεν δουλευω για την ψυχη της μανας μου, παρα μονο για την δικη μου.
Αν θες να φας αγγουρι, καλη σου ορεξη, επετρεψε μου να μην σε ακολουθησω.
Τοσα χρονια ζουσαμε μα δανεικα και θα ζουμε με το δικο σου σκεπτικο μεχρι και τα εγγονια σου.
παρακατω δεν ξερω γιατι δεν θα ζουμε.
Μαζι τα φαγαμε λοιπον? Αλλα οχι ολοι μαζι το αγγουρι ομως.... επιλεκτικο σε κοβω στην διανομη ζαρζαβατικων :hmm:
Η αγροτικη παραγωγη που αναφερεις εχει πεθανει με εντολες και αποφασεις της Ε.Ε.






Αρχική Δημοσίευση από epote:
Δεν μπορουμε να ανταγωνιστουμε τον αγροτικο τομεα της ισπανιας σε ογκο αλλα μπορουμε σε ποιοτητα, βιολογικα πρωιοντα, οικολογικο παπαριες που πουλανε, διαφορετικα ειδη τουρισμου, καλες υπηρεσιες, φτηνες υπηρεσιες. Αν καθε μαλακας που μενει στην αθηνα φροντιζε ο ΙΔΙΟΣ να βαψει την κωλοπολυκατοικια του και καθε γαμημενη γειτονια αποφασιζε να βαλει το ΙΔΙΟ χρωμα τεντες ποσο πιο ωραια θα ηταν η αθηνα? Δεν θα γινομασταν παρισι αλλα απο την ουγκαντα που ειμαστε τωρα?

γιατι νομιζεις οι ισπανοι δεν μπορουν να εχουν ποιοτητα?
Στην ελλαδα γεννηθηκε η ποιοτητα και στις αλλες χωρες σκοτος?
Ουγκαντα εγινε η Αθηνα με κεντρικη επιλογη του κρατους απο την εποχη του 1960.
Τωρα αν αυτο μας βγηκε στραβα ειναι μια αλλη συζητηση.
Δεν εγινε ομως γιατι δεν βαφουμε οι ιδιοι της πολυκατοικιες μας.

Αρχική Δημοσίευση από epote:
Αντι ας πουμε να σπαζουμε τα μαγαζια του κοσμακη στο συνταγμα (που ηταν ανασφαλιστα απο το 2008 γιατι κανενας δεν τα ασφαλιζε) δεν κοιταμε λιγακι να κανουμε το κεντρο λιγο πιο ανθρωπινο για εμας και για τουριστες?

τα μαγαζια τα σπαει κοσμος και κανει πλιατσικο,
γιατι εχει φτασει σε οριακο σημειο, τετοιο ετσι ωστε να μην τον ενδιαφερει τιποτα αλλο.
Οταν κομματια της κοινωνιας φτασοπυν σε οριακο σημειο, αρχιζουν τα φαινομενα της περασμενης κυριακης.
Αν δεν με πιστευεις εμενα, μελετησε Τσιγκρη.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
Αρχική Δημοσίευση από epote:
Χρειαζεται πουθενα αδεια απο καποιο πολιτικο για να σταματαμε στο δρομο οταν περνανε πεζοι? Για να μην πεταμε σκουπιδια? Για να αντιμετοπιζουμε τους ξενους σαν ανθρωπους και οχι σαν σκουλικια που ηρθανε για να τους παρουμε τα λεφτα? Για να κανουν οι δημοσιοι υπαλληλοι τη δουλεια τους?

οχι βεβαια,
οι πολιτικοι δινουν αδεια, μονο σε οτι αφορα την τσεπη μας.
Τα απλα δεν ειναι αναγκη να τα σχολιαζουμε.


Αρχική Δημοσίευση από epote:
Γκρινια γκρινια γκρινια οι ελληναρες, μια ζωη γκρινια. Δεν σου αρεσει η τρυπα που εχει ο δρομος εξω απο το σπιτι σου? ΠΑΡΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΓΕΜΗΣΤΗ θα σου κοστισει ακριβος 5 ευρω μην περιμενεις τον πολιτικο, καντο μονος σου. Αν ο καθε ενας εκανε μια τετοια ΑΠΛΗ μαλακια τα παντα θα ηταν καλυτερα.

Αλλα οχι, καλυτερα να κατασκηνοσουμε στο συνταγμα και να καψουμε κανα νεοκλασικο.


Αφελες? μαλλον, γιατι τελικα το προβλημα μας ολο ειναι η τρυπα εξω απο το σπιτι μου.
Εχεις καμια τετοια προταση για την τρυπα που θα αποκτησει η μιση κοινωνια στο στομαχι?
Κατι τελικα που να γεμιζει το τσουκαλι του?

Αγαπητε μου, πρεπει να σκεφτομαστε οτι υπαρχουν ηδη καποιοι που μεχρι χθες ζουσαν ανθρωπινα
και πλεον δεν εχουν ουτε τα βασικα.
Μην λες λοιπον για τρυπες εξω απο το σπιτι μας, γιατι ειναι απανθρωπο προς αυτους τους συναθρωπους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θελω να μου πεις ΜΙΑ προβλεψη. ΜΙΑ.

Εν ετη 2007, γνωστος μου, ΤΕΙτζης, λογιστης (ουτε καν οικονομολογος) μου ειχε πει "Συντομα ερχετε ενα κραχ, δεν πανε αλλο τα δανεια"
Μαντεψε τι εγινε εναν χρονο μετα...
Εν ετη 2009, ενας αλλος, οικονομολογος απο ΑΕΙ αυτην την φορα μου ειχε πει "Εισαι τυχερος που ολα αυτα γινονται τωρα, η αναπτυξη θα ερθει στην καλητερη για εσενα φαση και θα εποφελιθεις. Εμενα με επιασε η κριση στην καλητερη φαση και την εβαψα". Εχουμε μια δεκαετια διαφορα, αρα προβλεπει οτι γυρο στο 2020 θα ερθει αναπτυξη... Τα ξαναλεμε το 2020 για να δουμε αν είχε δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Σκεψου λοιπον καποιος που εχει παρει νομπελ ιατρικης πες ο fleming, ο οποιος πες οτι ακριβως μετα το νομπελ ιδρυσε μια φαρμακευτικη και αρχισε πουλαει πενικιλινη. Και δυο χρονια μετα απο την πενικιλινη παιθαναν μερικα εκατομυρια ανθρωποι. Η μαλλον οχι, δεν παιθαναν, απλα εφτασαν κοντα στο να παιθανουν.

Και σκεψου αυτο να γινοταν με ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιατρικη επιστιμη συστηματικα.

Τι θα λεγαμε?

"τετοια λαθη γινονται"

Και συνεχίζει...

Όταν ο Η1Ν1 είχε σκάσει μύτη και βγήκε το εμβόλιο που αρκετούς τους έκανε να χοροπηδάνε σαν κατσίκια από τα νευρολογικά προβλήματα, αυτό τι ήταν φωστήρα; Δεν ήταν λάθος; Και που είναι ο Η1Ν1 τώρα; Πουλήθηκαν αρκετά εμβόλια και εξαφανίστηκε;

Βράσε μας κυρά Μαρίκα...

Point is this, τα οικονομικα ειναι μια ad hoc ψευδοπεριγραφικη θεωρια με μηδεν προβλεπτικη ικανοτητα. Και ο λογος που εχουν μηδενικη προβλεπτικη ικανοτητα ειναι το γεγονος οτι ειναι ενα ΧΑΟΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Ειναι απολυτα αυτοαναφορικο και τελειως εξαρτημενο στις αρχικες συνθηκες. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ καθε τοσο βγαινουν ορισμενοι φωστηρες και νομιζουν οτι ανακαλυψαν ενα τροπο να προβλεψουν την κινηση της οικονομιας.

ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που εχει γινει αυτο καταληγουμε σε τετοιες οικονομικες κρισεις.

Τράβα μάθε τι σημαίνει Zero-sum game και ύστερα έλα μίλα μου για χαοτικό σύστημα. Χαοτικό σύστημα είναι αυτό που σου δίνει εντολές αυτή τη στιγμή και εκτοξεύεις ανακρίβειες προς πάσα κατεύθυνση.

Όπως θα έμαθες από την οικονομετρία σου, γιατί και τέτοια έκανες στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Οικονομικών του Άλφα Κενταύρου, ένα προβλεπτικό μοντέλο βασίζεται πρώτα πρώτα σε εκτιμήσεις. Μη μιλήσουμε για διαταρακτικό όρο (error term) σε κάθε οικονομετρικό μοντέλο και τις αυτοσυσχετίσεις καταλοίπων και την ετεροσκεδαστικότητα που είναι ΟΛΟΚΛΗΡΑ κεφάλαια, σε μια επιστήμη που όπως υπαινίσσεσαι αφήνει τα λάθη να βρίθουν δεξιά κι αριστερά.

Για μαλάκες, σαν πολύ προνοητικοί δεν είμαστε να μελετήσουμε λάθη, αυτοπαλίνδρομα, αυτοσυσχετίσεις και τα συναφή ώστε να μειωθεί η κάθε είδους παρεμβολή στο υπό κατασκευή μοντέλο; ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ, θα υπάρχει error. ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.

Αλλά είναι πολύ "έξυπνο" να το παίζεις μάγκας με μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία.


Θελω να μου πεις ΜΙΑ προβλεψη. ΜΙΑ.

Θελω να μου δειξεις ΕΝΑ οικονομικο μοντελο που λειτουργει κατι περισοτερο απο αναδρομικα.

Εντός 80 ετών, προβλέπω με βεβαιότητα θα τα τινάξεις και όλα τα περιουσιακά σου στοιχεία θα μεταφερθούν στους απογόνους σου. Ως εκ τούτου το Ελληνικό Κράτος θα αποκτήσει έσοδα από φόρους κληρονομιάς. Σε περίπτωση που πουλήσεις τα ακίνητά σου, θα πληρώσεις φόρο μεταβίβασης, οπότε το Ελληνικό Κράτος θα αποκτήσει πάλι έσοδα, νωρίτερα.

Τόσο απλό. Οικονομικό μοντέλο του ποδαριού, σε προέβλεψε σωστά.


[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εποτέ, επειδή θέλω τόσο πολύ να σε καταλάβω,
υπερτονίζεις συνεχώς ότι οι οικονομολόγοι δεν είναι
σε θέση να κάνουν μια ορθή πρόβλεψη, οπότε καλύτερα
να ακούνε μαντόνα (ποπ σαϊκόλοτζι) και να αφήσουν την προβλεπτικότητα
για τους μαθηματικούς, καλά ως εδώ?
(είσαι ανενημέρωτος βέβαια γιατί γνωρίζω
τουλάχιστον 2 επιφανείς "καθυστερημένους" που προέβλεψαν σωστά
ότι το μνημόνιο 1 ΚΑΙ θα πέσει έξω στους στόχους του
ΚΑΙ θα αναθεωρηθεί ΚΑΙ θα επιτείνει την ύφεση,
όπως και συνέβη με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. :P)

Τα οικονομικά είναι υποκλάδος των μαθηματικών,
εκτός και πούμε ότι για τα οικονομικά μεγέθη δε χρησιμοποιούμε
την οικονομετρία αλλά την σπασαρχιδομετρία που δε σχετίζεται
ούτε με μαθηματικά ούτε με οικονομικά.

Όμως, το να θεωρείς ότι καλύτερα είναι να συνεχίσουμε το δρόμο
ουτοπικών οικονομικών μέτρων παρά να βγούμε από μια νομισματική ένωση
είναι ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ είτε γιατί πιστεύεις ότι έτσι
έχεις περιθώρια προσπέρασης της κρίσης είτε γιατί είναι το μικρότερο
από δύο κακά.

Άρα εσύ μπορείς να προβλέπεις και ουδείς άλλος.
(απόρροια του "είναι ψευδοεπιστήμη η οικονομική επιστήμη")

τι προβλέπεις λοιπόν με τα νέο μνημόνιο Ω τρισμέγιστε ΤΙΤΑΝΙΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕ?
εδώ, που τα κάρβουνα καίνε,
όχι εγώ είμαι ανώτερος κι εσύ παπατζής,
δε συγκρίνουμε μήκος και πάχος στα πέη μας.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

πρέπει να κατανοηθούν μερικές αράδες, νομίζω.

1. όλοι λίγο πολύ σταυρωμένοι είμαστε σε αυτό τον ντουνιά.
Το παραπάνω δε σημαίνει ότι οι λιγότερο πονεμένοι θα γίνουν χλιαροί
διαχειριστές του πόνου των περισσότερο πονεμένων.
Ιδίως δε, με παπαρολογίες του στυλ "ας φάμε αγγούρια",
στο τζατζίκι πως το τρώμε δηλ?
Γιατί αν εσύ το τρως από συνήθεια, ο άλλος δε
θέλει το απηυθησμένο του να γίνει σαν τον δικό σου.
Οι κώλοι δεν είναι ίδιοι όλοι. (yo)

2. μερικοί είναι αδύντον να καταλάβουν ίσως, πως η ελευθερία
δεν επιβάλλεται - γι'αυτό και οι επίτροποι. :hmm:
Βλέπουν τον Gauss στον ύπνο τους, αποφασίζουν ότι
όσο ζουν ελπίζουν κι έτσι παρατείνονται τα εγκλήματα
κι η αδιαφορία. Οι οικονομικοί εγκληματίες, αγαπητοί,
ενίοτε τιμωρούνται.
Το θράσος δεν θα πρέπει να είναι αντιστρόφως ανάλογο των τιμωριών από
την μη ανάληψη των ευθυνών μας.

3. τελικά οι χοντροί θα επιβιώσουν, άσε που έχουν γίνει και...sexy.

“…-Τελικά, ρε χοντρέ, η κρίση σου έκανε καλό, ποσά κιλά έχεις χάσει; …
κι έτσι όλοι θα πάμε για γράμμωση στο γυμναστήριο του εποτέ.

4. εντοιχισμός κι αποκεφαλισμός περιλαμβάνονται σε πολλά έργα τέχνης
όσον αφορά τις τιμωρίες των εκάστοτε εξουσιών, ακόμη και στο
δημοφιλές Kill Bill v.1, του Quentin Tarantino που μου αρέσει γιατί
δείχνει τις πατούσες της Ούμα Θέρμαν και μου θυμίζει πόσο την ήθελα
κάποτε.


5.
χορεύουμε.

6. χωρίς πολιτική ανυπακοή είμαστε χαμένα πρόβατα,
το να κάνουν μπε τα πρόβατα δε τα σώζει από τη σφαγή.
Και τέλος πάντων, ΝΟΜΙΚΑ μιλώντας άλλο κλοπή κι άλλο
ληστεία Ε-ΠΩ-ΝΥ-ΜΗ.
γκεγκε?

7. Όρια χρειάζονται εκείνοι που φοβούνται,
μήπως οι ίδιοι εκτραπούν.

8. δεν χρεωκοπεί κύριε εποτέ η Ελλάδα,
αλλά η Δημοκρατία σε παγκόσμιο επίπεδο.
Κι αυτό αφορά τους πάντες - εντός κι εκτός ελλάδας

9. ξέρω καλά ότι τα προηγούμενα 8 θυμίζουν λόγια πάνω από το Grand Canyon
καθώς χρειάζεται σαλότητα για να μιλήσεις σε φθαρμένα αυτιά.

10. ο πόνος φτιάχνει την απλή καρδιά,
ο σούπερ πόνος φτιάχνει την σύνθετη καρδιά
κι ο καθημερινός πόνος φτιάχνει την διαστρέβλωση της ευαισθησίας
και των πατημένων κρίσεων.
Στα χνάρια του πόνου των τελευταίων,
φυτεύουμε ένα κάκτο και προσπερνάμε.

11. δε θα κάνω άλλη κριτική, αλλά ο μισός εαυτός μας είναι ξένος
και είναι ο πρώτος ξένος που πρέπει να δεχτούμε που είπε κι ο Καμύ.
ε κι εμείς Καμί είμαστε (από καμινέτο εποχής).




Nταξ, δω που τα λέμε,
καλό είναι κ εσύ να μην επεκτείνεσαι
σχετικά με το ορθογραφημένο τίποτα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια -κατά κάποιο τρόπο- απάντηση της Χ. Ταχιάου

Εσύ και ο Χίτλερ

Χαριτολογώντας μια μέρα του 1990, ο δικηγόρος και συγγραφέας Mike Godwin παρατήρησε ότι «Όσο αναπτύσσεται μια online συζήτηση, η πιθανότητα μιας σύγκρισης που θα περιλαμβάνει τους Ναζί ή τον Χίτλερ, μεγαλώνει». Κάποιος δηλαδή θα εμφανιστεί και θα κάνει λόγο για συμπεριφορές που θυμίζουν/εκκολάπτουν/φέρνουν σε/ Ναζί ή Χίτλερ, πιθανόν και στα δυο. Παρατήρησέ το: δεν χρειάζεται να αναπτυχθεί πολύ μια συζήτηση. Στα γρήγορα, εμφανίζονται κι ο Χίτλερ κι οι Ναζί και ξεμπερδεύεις με τον νόμο του Godwin στα γρήγορα. Μάλιστα, η μοιραία ύπαρξη των Γερμανών στη ζωή μας δίνει μιας πρώτης τάξης ευκαιρία.
Κάτσε τώρα, λιγάκι και προσπάθησε να παρατηρήσεις τον εαυτό σου και τη συμπεριφορά σου. Μην πεις πουθενά αυτά που θα παρατηρήσεις, έτσι κι αλλιώς σε λίγο θα βρίζεις εμένα. Το ίδιο κάνεις και για οποιονδήποτε δε συμφωνεί μαζί σου. Τον βρίζεις και του κολλάς και μια ταμπέλα. «Βολεμένος», «Χορτασμένος», «Δεν πεινάει». Μπα, αλήθεια; Και πού το ξέρεις εσύ; Στο πορτοφόλι του, στο πιάτο του ή στο κρεβάτι του είσαι; Αλλά και τι θα πει βολεμένος για σένα; Μήπως κρίνεις εξ’ ιδίων τα αλλότρια; Σκέψου το λίγο. Είπαμε, μεταξύ μας είμαστε. Αλλά δεν σου φτάνουν αυτά, έχει και συνέχεια: «Τσάτσος των συμφερόντων», «Πληρωμένος γραφιάς», «Τσιράκι των αφεντικών», «Γερμανοτσολιάς», «Τσιράκι της Μέρκελ», «Φίλος του σακάτη», «Μαλάκας με κεριά στο Αττικόν», «Κολλητός του καροτσάκια». Δεν πάει το μυαλό σου ότι μπορεί κάποιος να ενεργεί χωρίς να πάρει γραμμή και χωρίς άμεσο προσωπικό όφελος, έτσι;
Βλέπεις παντού συνωμοσίες, Εβραίους, δοσίλογους, γουρούνια, βλάκες, δοτούς. Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Αμφισβητείς τα πάντα. Δεν πιστεύεις καν τα ίδια σου τα μάτια. Πιστεύεις μόνο το μυαλό σου. Δεν συλλογάσαι λεύτερα, είσαι δέσμιος του φανατισμού σου. Ζητάς απ’ τον άλλο να σου ζητήσει συγγνώμη για τις απόψεις του, ζητάς να σου ζητήσει συγγνώμη επειδή δεν συμφωνεί μαζί σου. Διασύρεις ανθρώπους. Τσιρίζεις. Στοχοποιείς. Δημιουργείς κλίμα. Όταν δεν είσαι σίγουρος, αφήνεις χοντρά υπονοούμενα. Όταν διαψεύδεσαι, χωρίς καθόλου τύψεις αποσιωπείς την αλήθεια ή τη διαστρεβλώνεις. Γράφεις σε ντουβάρια σπιτιών «Εδώ βουλευτής». Ποιος ξέρει, μπορεί στο μέλλον να χαρακώνεις κόσμο στον δρόμο ή να βάζεις σημάδια στα ρούχα. Θυμάσαι, βέβαια, ποιος τα έκανε αυτά κάποτε, έτσι; Έχεις εσύ καμιά σχέση μ’ αυτούς;
Θύμωσες, αλλά μη φεύγεις, δεν τελείωσα.

Σου έχω νέα.
Πρέπει να τα βρούμε. Δεν λέω να γίνουμε κολλητοί, λέω να μπορέσουμε να συνυπάρξουμε. Να σταματήσουμε για λίγο εδώ που είμαστε. Να σκεφτούμε λίγο τη συμπεριφορά μας αλλά και τη συμπεριφορά του άλλου. Είμαι πρόθυμη να μπω στη θέση σου, θέλω να σε ακούσω. Θέλω να ξέρω γιατί στύλωσες τα πόδια σου και δεν το κουνάς ρούπι. Θέλω να ξέρω γιατί με βλέπεις σαν εχθρό σου. Θέλω να με βοηθήσεις να δω τα λάθη μου, να τα διορθώσω. Θέλω να σε καταλάβω. Ο μόνος τρόπος να μην καταπιεί η άβυσσος είναι να είμαστε μαζί, ενωμένοι και ψύχραιμοι.

Είσαι να κάνουμε όλοι ένα μικρό βηματάκι πίσω; Μια τόση δα υποχώρηση; Όλοι μαζί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φαίνεται ότι το πολύ κράξιμο που έφαγε η κερία για τις παπαριές που έγραψε, την κλόνισε αρκετά ώστε να κάνει ένα βήμα πίσω. Πριν το κάνει όμως, φρόντισε όποιους διαφωνούσαν μαζί της να τους τσουβαλιάσει με αστήρικτες κραυγές και γενικεύσεις, κάνοντας το ίδιο για το οποίο κατηγορεί τους άλλους, όπως κάνουν πάντοτε όσοι προσπαθούν να βρουν στους υπόλοιπους όλα τα ελαττώματα, ενώ στους εαυτούς τους όλα τα προτερήματα.

Να βρεθούμε μαζί κυρία μου; Μα πώς; Δεν θα σας βρωμάει η μασχάλη μας; Δεν θα σας χαλάει την αισθητική η κακή σωματοδομή μας; Α, κατάλαβα, θα κάνετε την καρδιά σας πέτρα και θα μας ανεχτείτε. Καλά τα έλεγε ο παππούς μου: "Κι ο άγιος φοβέρα θέλει". Οι ομορφάντρες λοιπόν που ονειρεύονταν να τους προσέξει μια αληθινή κυρία, από τότε που είδαν τις ταινίες της Βουγιουκλάκη και του Παπαμιχαήλ και ζήλεψαν, ας παίρνουν σειρά. Είναι μια μοναδική ευκαιρία, once in a lifetime...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Όταν ο Η1Ν1 είχε σκάσει μύτη και βγήκε το εμβόλιο που αρκετούς τους έκανε να χοροπηδάνε σαν κατσίκια από τα νευρολογικά προβλήματα, αυτό τι ήταν φωστήρα; Δεν ήταν λάθος; Και που είναι ο Η1Ν1 τώρα; Πουλήθηκαν αρκετά εμβόλια και εξαφανίστηκε;

Τι βλακειες λες μωρε? Ελα για δειξε μου ολα αυτα τα νευρολογικα προβληματα που ειχαν προκυψει. ΣΕ ΙΚΕΤΕΥΩ δειξε τα μου.

Τράβα μάθε τι σημαίνει Zero-sum game και ύστερα έλα μίλα μου για χαοτικό σύστημα.

Nαι...Εχω ακουστα τι ειναι τα παιχνιδια μηδενικου αθροισματος. Η οικονομια ομως δεν ειναι τετοιο πραγμα. ΑΣΧΕΤΑ με το τι λεει η τυπικη οικονομικη θεωρια (η ιδια βλακεια που λεει οτι στην οικονομια ο καθε ενας εργαζεται με γνωμονα τη μεγιστοποιηση του κερδους του. Για καποιο λογο οι οικονομολογοι υποθετουν οτι οι ανθρωποι λειτουργουν σαν προγραμματα υπολογιστη.

Μαλλον καποιος καπου ξεχασε τα λογια του adam smith "για να λαβει μερος μια οικονομικη συναλαγη πρεπει τα μελη που συναλασονται να εχουν και τα δυο κερδος".

Μη μιλήσουμε για διαταρακτικό όρο (error term)

Disturbance term ειναι οχι error...

Για μαλάκες, σαν πολύ προνοητικοί δεν είμαστε να μελετήσουμε λάθη, αυτοπαλίνδρομα, αυτοσυσχετίσεις και τα συναφή ώστε να μειωθεί η κάθε είδους παρεμβολή στο υπό κατασκευή μοντέλο; ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ, θα υπάρχει error. ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Αυτο λεω, οσοι προσπαθησαν εφαγαν τα μουτρα τους. Η οικονομια ειναι περισοτερο τεχνη και ψυχολογια απο οτι μαθηματικα. Δες τα στατιστικα, δες τις προβλεψεις ΟΛΩΝ των οικονομετρικων μοντελων που εχουν κατα καιρους βγει, ειναι σκατενιες.

Για καποιο λογο ολοι οι οικονομολογοι αγνοουν ενα θεμελιωδες θεωρημα της θεωριας παιγνιων: Την καταστροφη του τζογαδορου.

Η οικονομικη επιστημη ειναι μια απο αυτες τις a posteriori ερμηνευτικες επιστημες, ΟΣΟ ΑΥΤΗ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΗ της οικονομιας.

Ποσοτικες προβλεψεις και εκτιμησεις ειναι αδυνατων να γινουν, πιο τρανταχτο παραδειγμα απο την κριση του 07-08 δεν μπορω να σου φερω. Και φυσικα πολλοι το ειχαν δει να ερχεται, αλλα δεν ηξεραν, ποτε, που, πως και σε τι εκταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Εποτέ, επειδή θέλω τόσο πολύ να σε καταλάβω,
υπερτονίζεις συνεχώς ότι οι οικονομολόγοι δεν είναι
σε θέση να κάνουν μια ορθή πρόβλεψη, οπότε καλύτερα
να ακούνε μαντόνα (ποπ σαϊκόλοτζι) και να αφήσουν την προβλεπτικότητα
για τους μαθηματικούς, καλά ως εδώ?
(είσαι ανενημέρωτος βέβαια γιατί γνωρίζω
τουλάχιστον 2 επιφανείς "καθυστερημένους" που προέβλεψαν σωστά
ότι το μνημόνιο 1 ΚΑΙ θα πέσει έξω στους στόχους του
ΚΑΙ θα αναθεωρηθεί ΚΑΙ θα επιτείνει την ύφεση,
όπως και συνέβη με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. )

Τωρα τα ειδα αυτα.

Καθε αλλο, δεν ειπα καν αυτο, πως το συνηγαγες δεν εχω ιδεα.

Αυτο που ειπα ειναι οτι τα μαθηματικα ΔΕΝ μπορουν να μοντελοποιησουν ποσοτικα την οικονομια, οχι με καποια ιδιαιτερη προβλεπτικη αξια. Και αυτο γιατι η οικονομια ειναι χαοτικο συστημα, ητοι εχει ευαισθητη εξαρτηση στις αρχικες συνθηκες και 7 δισεκατομμυρια μεταβλητες χωρις καν να μετραμε ολους τους υπολογιστες που κανουν συναλαγες σε νανοσεκοντ.

Μπορει οι οικονομολογοι που λες να προβλεψαν οτι το μνημονιο θα αποτυχει (ποτε θα αποτυχει? Τωρα? Σε 5 χρονια? Αν η ελλαδα ανακαμψει σε 50 χρονια απο τωρα πως θα ποσοτικοποιησεις αιτιακες σχεσεις αναμεσα στο μνημονιο και την ανακαμψη? Τι συσχετισμος θα υπαρχει?) αλλα αυτο ειναι μια καθαρα ποιοτικη προβλεψη, χωρις καμια ουσιαστικη εφαρμογη. Ειναι προβλεψη καφενιου. Στα διαφορα καφενια της ελλαδας χιλιαδες ηταν αυτοι που λεγανε οτι δεν θα βγαλει πουθενα το μνημονιο. Τι σημαινει αυτο? Οτι πρεπει να τους δοσουμε πτυχιο? Ακομα περισοτερο, εχουμε πουθενα κανενα χαρτι με ολες τις προβλεψεις αυτων των οικονομολογων? Γιατι αν αυτοι κανουν 10 προβλεψεις τη βδομαδα ε σιγουρα μια θα πεσει μεσα. Ειναι το φαινομενο της χαρτοριχτρας, εχουμε οι ανθρωποι τη ταση να θυμωμαστε τα σωστα και να ξεχναμε τα λαθος.

Με εντυποσιαζει το γεγονος οτι δεν μπορειτε να κανετε τοσο απλους συλογισμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top