Ομιλείτε Ελληνικά

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μα δεν αμφιβαλλω οτι το site πιθανο σε καποιο μελλοντικο χρονο να μετατραπει σε σαϊτ και να μπει στα λεξικα. :)

Απλα εγω εννοουσα οτι το site με το ασανσερ ειναι διαφορετικα υπο την εννοια οτι το ασανσερ βρισκεται στα λεξικα (στου τριανταφυλλιδη ας πουμε) ενω το site, οχι. ;)

(Και εγω παντως προς το παρον ετσι - προσπαθω - να τις χρησιμοποιω)

Δεν υπάρχει λεξικό που να έχει τα πάντα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ΟΚΤΩΒΒΒΒΒΒΡΙΟΣ χωρίς Μ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Απορία.

Ξέρει κανείς τη διαφορά του πολιτιστικός από το πολιτισμικός; :worry:
Εννοιολογική διαφορά. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει...
Συνήθως διαλέγω τυχαία ποιο να χρησιμοποιήσω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πολιτισμικός – πολιτιστικός
Το επίθετο πολιτισμικός αναφέρεται σε ό,τι έχει σχέση με την κουλτούρα, με την πνευματική καλλιέργεια γενικά. π.χ. τα πολιτισμικά γνωρίσματα ενός έθνους είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία της ταυτότητάς του. Το επίθετο πολιτιστικός αναφέρεται σε ό,τι έχει σχέση με τον πολιτισμό, ό,τι υπηρετεί και προωθεί την ανάπτυξη του πολιτισμού. π.χ. το Υπουργείο Πολιτισμού ενισχύει διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες με στόχο την προβολή της πολιτισμικής μας κληρονομιάς. Κατά το Λεξικό του Μπαμπινιώτη «το πολιτιστικός χρησιμοποιείται περισσότερο για τον πολιτισμό ως σύνολο δραστηριοτήτων, καθώς και για τη δήλωση του τεχνικού πολιτισμού, ενώ το πολιτισμικός τείνει να δηλώσει περισσότερο την αφηρημένη πλευρά του πολιτισμού, καθώς και τον πολιτισμό ως πνευματική καλλιέργεια».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Οταν περιστρεφω ενα αντικεμενο, αυτο το αντικειμενο πως χαρακτηριζεται;

Περιστραμμενο ή περιστρεμμενο; (και σε καθε περιπτωση παιρνει δυο μ ετσι; )

Επισης, το σωστο ειναι: "Επιλυοντας το συγκεκριμενο προβλημα, μπορεσαμε να..." ή "Επιλυνοντας" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν κρίνω από εδώ, είναι περιστραμμένο. Αλλά δεν ακούγεται καλά, ρε γμτ... :hmm:

Για το δεύτερο, αφού κρατήσαμε το ρήμα στα νέα ελληνικά "επιλύω" κι όχι "επιλύνω", θα 'πρεπε να είναι "επιλύοντας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Οταν περιστρεφω ενα αντικεμενο, αυτο το αντικειμενο πως χαρακτηριζεται;

α)Περιστραμμενο ή περιστρεμμενο; (και σε καθε περιπτωση παιρνει δυο μ ετσι; )

β)Επισης, το σωστο ειναι: "Επιλυοντας το συγκεκριμενο προβλημα, μπορεσαμε να..." ή "Επιλυνοντας" ;
α) Περιστραμμένο.
β) Νομίζω ότι όπως και να το πεις είναι σωστό, καλύτερα μου ακούγεται το "επιλύοντας" και πρέπει να είναι ορθότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αν κρίνω από εδώ, είναι περιστραμμένο. Αλλά δεν ακούγεται καλά, ρε γμτ... :hmm:

Για το δεύτερο, αφού κρατήσαμε το ρήμα στα νέα ελληνικά "επιλύω" κι όχι "επιλύνω", θα 'πρεπε να είναι "επιλύοντας".

α) Περιστραμμένο.
β) Νομίζω ότι όπως και να το πεις είναι σωστό, καλύτερα μου ακούγεται το "επιλύοντας" και πρέπει να είναι ορθότερο.

Εγω προσωπικα οταν τα εγραψα αρχικα στο Word, περιστραμμενος και επιλυοντας ειχα γραψει. Ετσι μου φαινονται σωστα. Αλλα το word προτεινε περιστρεμμενος και επιλυνοντας, για αυτο προβληματιστηκα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγω προσωπικα οταν τα εγραψα αρχικα στο Word, περιστραμμενος και επιλυοντας ειχα γραψει. Ετσι μου φαινονται σωστα. Αλλα το word προτεινε περιστρεμμενος και επιλυνοντας, για αυτο προβληματιστηκα. :/:

Έχω εντοπίσει διάφορες λέξεις, στις οποίες κάνει λάθος το word. Ιδίως στα ελληνικά, αλλά και στα αγγλικά και στα γερμανικά. Άλλωστε το ιδιαίτερο με τη μεταφορά από τα αρχαία στα νέα είναι ακριβώς αυτό, ότι μπορεί το Word να βασίζεται στο "λύνω" και να θεωρεί ότι κάθε παράγωγο κλίνεται παρόμοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Περιστραμμένος σίγουρα! Το επιβεβαιώνει και το λεξικό των Τεγόπουλου – Φυτράκη. :)

Παρεμπιπτόντως :), βρήκα ενδιαφέρον και χρήσιμο το thread – το διάβασα ολόκληρο. Σκέφτηκα λοιπόν να επαναφέρω κάποια αποσπάσματα που μου έκαναν εντύπωση και των οποίων το περιεχόμενο το συναντάω σε πολλές περιπτώσεις όταν γράφω.

Γιδι (πίου - πίου) έγραψε

Το "πολύ" είναι επίρρημα. Συνδυάζεται με ρήμα (σε αγαπάω πολύ), κοινώς! Άρα; Δεν κλίνεται!!
Το "πολλή" είναι επίθετο. Ακολουθεί ουσιαστικό! Πολλή ζέστη, πολλή αγάπη...
Κλίνεται, άρα πολύς κόσμος, πολλή ζέστη, πολύ μεράκι (εδώ είναι το επίθετο, απλά γράφεται όμοια με το επίρρημα).
Για να το διασταυρώνεις και να 'σαι σίγουρη, ψάχνε τον πληθυντικό!! Πολλές ζέστες (λέμε τώρα), πολλές κουταλιές ζάχαρη!
….
Το "κακιά" είναι επίθετο, που αφορά σε πρόσωπα, με την ιδιότητα, διάθεση, ρόλο του "κακού". Βλ. σε έργα. Κοινώς μιλάμε για άτομα με κακή πρόθεση, χωρίς ηθική, με σκοπό να βλάψουν.
Το "κακή" σαν επίθετο, περιγράφει την ποιότητα, την απόδοση κάποιας εργασίας, κατάστασης, αντικειμένου... κλπ... Είναι κάτι, που απογοήτευσε, που απέτυχε, που δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες κάποιου, που από τη φύση του (και όχι από σκοπό, όπως θα ήταν για το "κακιά") απογοητεύει ή εκνευρίζει.

Scandal (Πέτρος)

Πότε βάζουμε το ν στο τέλος κάθε άρθρου;
τη /την
στη /στην
κτλ

Resident Evil
o κανόνας είναι για τα: κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ.τσ,τζ (τα κ,π,τ και τα διπλά συμφωνα δλδ)... α, ναι και για τα φωνήεντα προφανώς!

π.χ πχ. Την τάξη αλλά τη σκάλα.

----------
AstRoPeLeKi (Βδόκω)
... όχι ο ψήφος αλλά η ψήφος ...
----------

Niyia
Καταρχάς θα πει αρχικά.
Το χρησιμοποιούμε όταν πρόκειται να παραθέσουμε μία σειρά από αιτίες, επιχειρήματα κλπ. Π.χ. Καταρχάς (δλδ το πρώτο επιχείρημα) είναι το ... .

Καταρχήν σημαίνει βασικά.
Π.χ. Συμφωνώ μαζί σου καταρχήν (δλδ στα βασικά) αλλά διαφωνώ σε κάποια επιμέρους.
---------

Γιδι (πίου-πίου)
πληρώ [pliró] -ούμαι P (μόνο στο ενεστ. θ.) πληροίς, πληροί, πληρούμε, πληροίτε, πληρούν : (λόγ.) εκπληρώνω, τηρώ κτ., ανταποκρίνομαι με επάρκεια σε κτ.: Oι εγκαταστάσεις πρέπει να πληρούν ορισμένες προδια γραφές ασφάλειας και υγιεινής. Δε δικαιούται να πάρει σύνταξη, γιατί δεν πληροί τους όρους συνταξιοδότησης. (Δεν) πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις. [λόγ. < αρχ. πληρ `γεμίζω, ξεπληρώνω΄]




Τέλος, μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό:
Έχω ακούσει πως δεν χρειάζεται, όταν τονίζεται ένα γράμμα, να βάζουμε ταυτόχρονα και διαλυτικά:
π.χ. το σωστό είναι "ταίζω, εξωραίζω κτλ

Βάζουμε δηλαδή διαλυτικά μόνο όταν δεν τονίζεται το γράμμα. (π.χ., καϋμός κτλ)

Έτσι είναι;

Το λεξικό Τεγόπουλου - Φυτράκη δε συμφωνεί με αυτό, ωστόσο παρατηρώ ότι πολλοί δε χρησιμοποιούν διαλυτικά όταν τονίζεται το γράμμα......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Τέλος, μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό:
Έχω ακούσει πως δεν χρειάζεται, όταν τονίζεται ένα γράμμα, να βάζουμε ταυτόχρονα και διαλυτικά:
π.χ. το σωστό είναι "ταίζω, εξωραίζω κτλ

Βάζουμε δηλαδή διαλυτικά μόνο όταν δεν τονίζεται το γράμμα. (π.χ., καϋμός κτλ)

Έτσι είναι;

Το λεξικό Τεγόπουλου - Φυτράκη δε συμφωνεί με αυτό, ωστόσο παρατηρώ ότι πολλοί δε χρησιμοποιούν διαλυτικά όταν τονίζεται το γράμμα......:hmm:

Αυτο που λες ειναι λαθος. Οταν τονίζεται το δευτερο γραμμα της διφθογγου πρεπει να μπαινουν διαλυτικά για να διαβαζεται η λεξη σωστα. Διαλυτικά σε μια διφθογγο δεν βαζουμε οταν τονίζεται το πρωτο της γραμμα. Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται παραδειγμα (ειναι περιεργη και η ωρα!) αλλα οταν σκεφτω θα κανω edit!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αυτο που λες ειναι λαθος. Οταν τονίζεται το δευτερο γραμμα της διφθογγου πρεπει να μπαινουν διαλυτικά για να διαβαζεται η λεξη σωστα.
Ναι...σωστά τα λες….βλέπεις έχω κι εγώ τις "αναλαμπές" μου!:oops:
Τώρα που το είδα κατάλαβα τι μπαρούφα είπα!:redface::)

Διαλυτικά σε μια διφθογγο δεν βαζουμε οταν τονίζεται το πρωτο της γραμμα. Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται παραδειγμα (ειναι περιεργη και η ωρα!) αλλα οταν σκεφτω θα κανω edit!:)

"άυπνη"! Πώς δεν το σκέφτηκες;!! :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τέλος, μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό:
Έχω ακούσει πως δεν χρειάζεται, όταν τονίζεται ένα γράμμα, να βάζουμε ταυτόχρονα και διαλυτικά:
π.χ. το σωστό είναι "ταίζω, εξωραίζω κτλ

Βάζουμε δηλαδή διαλυτικά μόνο όταν δεν τονίζεται το γράμμα. (π.χ., καϋμός κτλ)

Έτσι είναι;

Το λεξικό Τεγόπουλου - Φυτράκη δε συμφωνεί με αυτό, ωστόσο παρατηρώ ότι πολλοί δε χρησιμοποιούν διαλυτικά όταν τονίζεται το γράμμα......:hmm:

ταΐζω, εξωραΐζω
καημός
γαϊτάνι

Τα διαλυτικά δεν μπαίνουν μόνο όταν τονίζεται το πρώτο γράμμα, πχ πλάι, ρολόι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Το ταίζω γραμμένο έτσι (χωρίς διαλυτικά) διαβάζεται "τέζω" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Το ταίζω γραμμένο έτσι (χωρίς διαλυτικά) διαβάζεται "τέζω" :D
και το παΐδι χωρίς διαλυτικά γράφεται "πέδι"
για να μην πω για το χαΐρι…. :)


Αγαπητή Κατερίνα
προσφέρθηκες να με βοηθήσεις νυχτιάτικα κι εγώ σαν αντάλλαγμα σου "την είπα" κι από πάνω! Ε, είμαι γάιδαρος!:D
----------------------------------

Thanks πίου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
και το παΐδι χωρίς διαλυτικά γράφεται "πέδι"
για να μην πω για το χαΐρι…. :)


Αγαπητή Κατερίνα
προσφέρθηκες να με βοηθήσεις νυχτιάτικα κι εγώ σαν αντάλλαγμα σου "την είπα" κι από πάνω! Ε, είμαι γάιδαρος!:D
----------------------------------

Thanks πίου!:)

Τι να κανουμε;;; Δεν πειραζει! Εχω συνηθισει την αχαριστια του κοσμου!!!:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
και το παΐδι χωρίς διαλυτικά γράφεται "πέδι"
για να μην πω για το χαΐρι…. :)

Αγαπητή Κατερίνα
προσφέρθηκες να με βοηθήσεις νυχτιάτικα κι εγώ σαν αντάλλαγμα σου "την είπα" κι από πάνω! Ε, είμαι γάιδαρος!:D


Τι να κανουμε;;; Δεν πειραζει! Εχω συνηθισει την αχαριστια του κοσμου!!!:P:P:D

Πήγα να σβήσω το "γράφεται" να το κάνω "διαβάζεται", αλλά με πρόλαβες με την παράθεση ρε γαμώτο!:(
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Σου την εφερα επειδη μου την ειπες!!!!Επιτηδες το εκανα!!!:P

Και τωρα τελος τα σχολια γιατι ειμαστε off!

Πειραζει που γραφω χωρις τονους στο φορουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Καταρχάς δεν είμαστε καθόλου οff!! :)

Σχετικά με τους τόνους τώρα…να σου πω…
Εκ πρώτης όψεως δεν τρέχει και τίποτα…σιγά τʼ αβγά!
Μη σου πω μάλιστα ότι αυτός ο τρόπος παρουσιάζει αρκετά πλεονεκτήματα!
Για παράδειγμα, αν γράψεις μια λέξη στη γενική (π.χ πεζοδρομιου, συμβουλιου, ανηφορου) χωρίς τόνο, τότε αφήνεις τον άλλο μόνο του να επιλέξει ελεύθερα πού θα βάλει τόνο – δεν του επιβάλλεσαι! Θα έλεγα ότι είναι αρκετά φιλελεύθερη αυτή η πρακτική και τη συνιστώ!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Για παράδειγμα, αν γράψεις μια λέξη στη γενική (π.χ πεζοδρομιου, συμβουλιου, ανηφορου) χωρίς τόνο, τότε αφήνεις τον άλλο μόνο του να επιλέξει ελεύθερα πού θα βάλει τόνο – δεν του επιβάλλεσαι! Θα έλεγα ότι είναι αρκετά φιλελεύθερη αυτή η πρακτική και τη συνιστώ!
:D
Το πώς τονίζεται μια λέξη όμως δεν είναι υποκειμενικό θέμα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top