Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι εν προκειμενω δεν μπορουμε να μιλαμε καν για αρρωστια, διοτι απλα δεν ειναι...

Συμφωνώ μ' αυτόν τον ορισμό της αρρώστιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπονόησε κανείς ότι έχει την απαίτηση από ένα παιδάκι ή και έναν έφηβο 12-16 να έχει το ψυχικό σθένος να αντιμετωπίσει μια κοινωνία στην οποία το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών της θα εμφανιστεί να του έλθει κόντρα.

Ωστόσο νομίζω πως είναι αυτονόητο ότι από ένα νοητό σημείο και μετά, ο καθένας θεωρείται ή τουλάχιστον θα πρέπει να θεωρείται υπεύθυνος για τον εαυτό του. Η λογική του να προσδίδονται όλα τα κακά που μπορεί να έχει ένα άτομο στην "κοινωνία" (ψυχικά προβλήματα, τάσεις μη αποδοχής κ.α.), πέρα του ότι οδηγεί σε αδιέξοδο, δεν είναι ούτε ικανή να αποδώσει δικαιοσύνη ούτε να οδηγήσει σε λύσεις παρά σε μία αέναη αλληλοκατηγορία μεταξύ των ανθρώπων.
Υπό αυτή την γραμμή, μην κατηγορείτε τους πολιτικούς που είναι αυτοί που είναι... η κοινωνία και ιδίως οι γονείς τους τους έκαναν έτσι. :hmm:

Θέλω να καταλήξω στο ότι ναι μεν η κοινωνία μπορεί να παράγει τέρατα και να δημιουργήσει προβλήματα στον ψυχισμό των μελών της (πράγμα μη πρωτοφανές), όμως δε ο καθένας από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να πάρει το βάρος γι' αυτό που είναι /έγινε στους ώμους του.
Δεν μας διαβεβαίωσε ούτε -ως φαίνεται- εξασφάλισε κανείς ότι (θα) ζούμε σε μία ιδανική κοινωνία στο θέμα της αποδοχής μεταξύ των ανθρώπων, ώστε να δικαιούμαστε να μεταβιβάζουμε ευθύνες σε κάποιον "νοητό" τρίτο (κοινωνία ή θεό ξέρω 'γω) και να σταυρώνουμε τα χέρια περιμένοντας... τη δικαίωση.

Φαντασου δηλαδη, να εργαζοταν ενας ομοφυλοφιλος δασκαλος, ο οποιος δεν το κρυβει στο σχολειο της γειτονιας μου/σου/του. Τουλαχιστον οι μισοι γονεις θα ειχαν ξεσηκωθει και οι σκληροπυρηνικοι δε, θα απαιτουσαν να διωχθει απο το σχολειο, κοινως να χασει τη θεση του.
Μα τι στο καλο, σε διαφορετικη κοινωνια ζουμε?! Ετσι εχει η κατασταση...
Είναι δειλός ο δάσκαλος που περιγράφεις. :/: Κι εγώ ίσως το ίδιο να έκανα στη θέση του, χωρίς όμως αυτό να αναιρεί ότι εν τέλει η στάση αυτή είναι στάση δειλίας (φυσικά άλλο "το κρύβω" κι άλλο "δε με ενδιαφέρει να το αποκαλύψω, ας το διαπιστώσουν όσοι τύχει να με πάρουν χαμπάρι").

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το επίκεντρο του ζητήματος είναι ότι εμείς καλώς ή κακώς (έστω κάκιστα) αφήσαμε να εννοηθεί ότι είμαστε ομοφυλόφιλοι και η μικρή κοινωνία του σχολείου μας, η οποία όπως έχετε πολλάκις ομολογήσει είναι ιδιαίτερα σημαντική για κάθε έφηβο, το πίστεψε με κάθε βεβαιότητα. Ξέρετε όλοι φαντάζομαι πως δεν τό 'χουν καθόλου δύσκολο να σου βγάλουν τ' όνομα σε τέτοιες περιπτώσεις. Παρά λοιπόν το γεγονός αυτό, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα ουσιαστικό πρόβλημα από τον περίγυρό μας, δεν μας περιθωριοποίησαν, δεν μας προπηλάκισαν, δεν μας χλεύασαν. Ακόμη κι αν κάποιοι ανεγκέφαλοι το έκαναν πίσω απ' την πλάτη μας, ήταν άτομα που ούτως ή άλλως δεν εκτιμούσαμε και δεν θα επιδιώκαμε να έχουμε σχέσεις μαζί τους και η όποια χλεύη παρέμεινε πάντα εν κρυπτώ και ουδέποτε βγήκε στην επιφάνεια.

Κι όλ' αυτά στα μέσα της δεκαετίας του '80...

Όταν ήμουν μαθήτρια Λυκείου, την περίοδο 1996-1999, υπήρχε στο σχολείο 1 αγόρι ομοφυλόφιλο. Ποτέ δεν έδωσε δικαιώματα, έκανε και 1 απόπειρα για σχέση με κοπέλα θυμάμαι, αλλά ήταν απίστευτα θηλυπρεπής, με γυναικεία κίνηση, ηχόχρωμα φωνής και λοιπά, στοιχεία που δεν μπορούσε να ελέγξει. Εννοείται ότι πιθανώς να υπήρχαν κι άλλοι ομοφυλόφιλοι στο έτος μου, με την τύχη όμως να μπορούν να ''καμουφλαριστούν''.

Δεν τον χτύπησε ποτέ κανείς, ούτε τον παρενόχλησε άμεσα. Μπορώ όμως να φέρω στιγμές στο μυαλό μου που ετοιμαζόταν να αποχωρήσει από συγκεκριμένα μέρη του προαυλίου για να πάει ξέρω εγώ στο κυλικείο και την αποχώρησή του συνόδευε ειρωνικό σούσουρο από διάφορους μάτσο τυπάδες. Ή ορισμένες φορές σε συζητήσεις αναφερόταν το όνομά του και κάποια αγόρια έκαναν σχόλια. Η ατμόσφαιρα ήταν πάντα ηλεκτρισμένη, κάτι που βέβαια αντιλαμβανόταν το παιδί. Το συγκεκριμένο παιδί ήταν πάντα μόνο με κοπέλες, με τις οποίες φαινόταν ότι αισθανόταν πολύ πιο άνετα σε σχέση με την αντρική παρουσία. Δεν θυμάμαι να τον είδα ποτέ να παίζει μπάσκετ με τα άλλα αγόρια, ούτε βέβαια να αποτέλει μέλος αγοροπηγαδακίου. Αλληλεπιδρούσε με κάποια αγόρια του σχολείου μόνο μέσω των φιλενάδων του.

Βέβαια η περίπτωσή του είναι πολύ συγκεκριμένη, καθώς συνυπήρχαν αρκετοί παράγοντες που τον έκαναν να ξεχωρίζει τόσο. Ήταν ο μοναδικός φανερός ομοφυλόφιλος του σχολείου. Λόγω των ιδιαίτερων εμφανισιακών του χαρακτηριστικών δεν είχε την επιλογή του να ''κρυφτεί''. Εξέπεμπε μπλοκάρισμα απέναντι στους ομοφύλους του. Δεν ξέρω τι θα συνέβαινε αν υπήρχαν κι άλλοι 2-3 στο σχολείο με το ίδιο στυλ ή ''αμφιλεγόμενοι'' με τους οποίους θα έδενε.

Πάντως όπως ήταν η δεδομένη κατάσταση το συγκεκριμένο παιδί και περιθωριοποιήθηκε και χλευάστηκε. Και δυστυχώς δε νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπό αυτή την γραμμή, μην κατηγορείτε τους πολιτικούς που είναι αυτοί που είναι... η κοινωνία και ιδίως οι γονείς τους τους έκαναν έτσι.

AΚΡΙΒΩΣ, ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ, το προβλημα της ελλαδας δεν ειναι οι πολιτικοι αλλα η ελληνικη κοινωνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
AΚΡΙΒΩΣ, ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ, το προβλημα της ελλαδας δεν ειναι οι πολιτικοι αλλα η ελληνικη κοινωνια!
Δεν αναφέρθηκα πουθενά στο πρόβλημα της Ελλάδας και της κοινωνίας γενικά όσον αφορά τους πολιτικούς. Συνεπώς καθόλου μα καθόλου "ακριβώς αυτό".
Η ελληνική κοινωνία έχει ευθύνη που ψηφίζει τους πολιτικούς αυτούς, όχι επειδή είναι τα άτομα που είναι. Την πιάνεις τη διαφορά ή να το εξηγήσω περισσότερο;


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Νεράιδα μου, η αρρώστια δεν είναι κατάρα, νόμιζω, αλλά απλά μία ...καμπάνα, μη χαρμόσυνη μεν, αλλά αγγελικά προειδοποιητική σίγουρα!
Εάν θέλουμε να μιλήσουμε για αρρώστιες μπορούμε να αναφερθούμε στην ομοφοβία στην εξάρτηση στην συν εξάρτηση.....
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια ,απλά είναι κάτι διαφορετικό...είναι διαφορετικό το αντικείμενο του πόθου...δεν είναι αναγκαίο να μας φοβίζει ούτε να μπούμε σε κριτική ή χαρακτηρισμούς...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Όχι μόνον αυτό, αλλά δηλώνοντας ομοφυλόφιλος, μου δώθηκε γρήγορα γρήγορα η ευκαιρία να βρω και "αίσθημα", πράγμα που ο Γκάνταλφ για παράδειγμα ομολογεί πως όσο κρύβεται δυσκολεύεται πολύ να κάνει. Κι όλ' αυτά στα μέσα της δεκαετίας του '80...

λολ? τί αίσθημα ακριβώς βρήκες? μια ξανθιά δεν είπες ότι ήταν? δηλαδή αν ανοιχτώ θα βρω και εγώ μια ξανθιά :P?

το εν λόγω αίσθημα πίστευε και αυτό ότι ήσουν ομοφυλόφιλος?

Οι περισσότεροι συνομιλητές αντεπιχειρηματολόγησαν ότι είναι πολύ διαφορετικό να είσαι πραγματικά ομοφυλόφιλος από το να παριστάνεις τον ομοφυλόφιλο. Ποια είναι όμως στ' αλήθεια η διαφορά;

Εάν κανείς εξετάσει το θέμα από την πλευρά των "άλλων", δηλαδή του κοινωνικού περίγυρου, δεν υπάρχει καμμία ουσιαστική διαφορά. Εφόσον κάποιοι πιστεύουν ότι είσαι ομοφυλόφιλος, θα σου φερθούν όπως θα φέρονταν σε κάποιον ομοφυλόφιλο, αφού δεν γνωρίζουν τι κάνεις εσύ στ' αλήθεια στο κρεβάτι σου. Νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι αυτονόητο.

Όρισέ μου τι εννοείς επακριβώς όταν λες οι "άλλοι" σε παρακαλώ. Συμπεριλαμβάνεις σε αυτούς και τους φίλους σου και την οικογένειά σου και γενικά άτομα του κύκλου σου? δεν νομίζω, απότι κατάλαβα εκείνοι (που είναι και για μένα οι άμεσα ενδιαφερόμενοι) ήξεραν πως στην πραγματικότητα δεν ήσουν ομοφυλόφιλος. Αλλά ακόμα και αν η οικογένεια σου το είχε χάψει, προφανώς μετά η γνώμη τους αναιρέθηκε διότι έκανες και οικογένεια στη συνέχεια. Άρα μην μου λες ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, υπάρχει και παραυπάρχει

Εάν όμως το εξετάσει κανείς από τη δική σου πλευρά, αυτήν του εαυτού σου, οι συνομιλητές υποστηρίζουν ότι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Γιατί εσύ το ξέρεις από μέσα σου και δεν θα πάψει ποτέ να σε τρώει. Γιατί εσύ έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι όπως απλά το έθεσε η Νεράιδα. Πράγματι λοιπόν, από αυτήν την άποψη η διαφορά είναι τεράστια.
Τελικά δηλαδή, αποδεικνύεται ότι όντως το πρόβλημα δεν πηγάζει από την υποτιθέμενη συμπεριφορά των άλλων, αλλά από μέσα μας. Από τον τρόπο που εμείς βιώνουμε αυτό που μας συμβαίνει. Μ' έναν ειρωνικό τρόπο, τ' αντιπιχειρήματα που χρησιμοποιήθηκαν για να αντικρούσουν την αρχική μου θέση, τελικά την ενισχύουν.

Η Aimee Mullins, η γυναίκα με τα δώδεκα ζευγάρια πόδια, μας λέει από σκληρά, ωστόσο ένδοξα βιώματα, ότι την ιδιαιτερότητά μας μπορούμε να τη δούμε ως αναπηρία, μπορούμε όμως να τη δούμε ως χάρισμα και αναλόγως του τρόπου που την αντιμετωπίζουμε εμείς, χτίζουμε γύρω της και τη δική μας ζωή, τη δική μας πραγματικότητα. Ο Γκάνταλφ πάλι μας λέει: "Εγώ παρόλα αυτά δεν το επέλεξα, ήρθε από μόνο του, και δεν έχω κανένα κέφι να υποστώ κανενός είδους διάκριση για κάτι που δεν επέλεξα", με λίγα λόγια ομολογεί ότι το αντιμετωπίζει ως κάτι που δεν το θέλει, ως ασθένεια, ως αναπηρία και όχι ως το πραγματικό του Θέλημα, κάτι που αξίζει τον κόπο να σταθεί και να το υπερασπιστεί.

Gandalf: -από την πόλη έρχομαι
Chaos:- και στην κορυφή κανέλλα

ειλικρινά έχω πολύ μεγάλη μυωπία και ίσως δεν βλέπω καλά, αλλά δεν είμαι τόσο γκαβό πια ώστε να μην βλέπω τί γράφω! Και απότι βλέπω ούτε για ασθένεια μιλάω ούτε για αναπηρίες....

Εσύ μου φαίνεται χρειάζεσαι εν τέλει γυαλιά και δεν βλέπεις καλά αυτό (σε παρακαλώ διάβασέ το, γιατί είναι η 3η φορά που το ποστάρω)

Όμως τότε ο gandalf συνειδητοποίησε και το εξής...πώς είναι δυνατον μια "διαστροφή" όπως την αποκαλούν, να τον ωθεί να νιώθει τόσο δυνατά και αγνά αισθήματα για τον φίλο του?? Για πρώτη φορά κατάλαβε πως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι πολύ περισσότερο, πολύ ουσιαστικότερο και ανώτερο απο το "παρα φύσιν πρωκτικό σεξ" όπως θέλουν να το παρουσιάσουν ορισμένοι...πώς μπορεί αυτό να τον βλάπτει??? Η ομοφυλοφιλία τον έχει κάνει τον άνθρωπο που είναι, τον άνθρωπο που θα έδινε τα πάντα για τον φίλο του, για να βρίσκεται μαζί του, για να μιλάει μαζί του, η ομοφυλοφιλία τον έχει κάνει έναν άνθρωπο με αισθήματα, που πονάει και που κυρίως αγαπάει....η ομοφυλοφιλία τον έφερε στο σημείο που είναι, τον ώθησε να προβληματιστεί και να μάθει πραγματικά ποιος είναι και που πηγαίνει...και πως όταν το παίζει str8 είναι τόσο βαρετός!!!
διότι πολύ άπλά δεν του ταιριάζει, δεν έχει γεννηθεί για να είναι str8 όπως οι υπόλοιποι

οπότε αν στο τέλος αποβεί καλό η κακό το ότι είναι γκέι, καμμιά σημασία δεν έχει, γιατί δεν μπορεί να είναι αλλιώς

από αυτο συνάγεις πως θεωρώ τον εαυτό μου ανάπηρο?? αντίθετα, όπως η κυρία που ανέφερες, την θεωρώ χάρισμα όσον αφορά την διαμόρφωση της προσωπικότητάς μου. Κρίμα που δεν μπορούν και οι άλλοι.Οπότε σε παρακαλώ μην παραποιείς αυτά που λέω.

όσο για αυτό που είπες ότι ο καθένας φτιάχνει την πραγματικότητά του, δεν σκοπεύω να το παίξω "τρία πουλάκια κάθονταν και έμορφα ελαλούσαν", και να κάνω πως όλα είναι ωραία και ρόδινα γιατί πολύ απλά δεν είναι.
Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει καμμία διάκριση ούτε χλευασμό ούτε τίποτα, τουλάχιστον άμεσα.
Όμως εμμέσως, όταν ήμουν μικρός και άκουγα τον αδερφό μου να λέει "κοίταν έναν πούστη" και τα μεγαλύτερα αγόρια να βρίζουν τις "αδερφές" και όταν ακόμα και τώρα ακούω στο σχολείο μου κάποιον να θέλει να βρίσει τον άλλον αποκαλώντας τον gay , εννοείται πως όταν πήγα 12 και άρχισα να συνειδητοποιώ την διαφορετικότητά μου δεν έκανα και πάρτυ...ούτε όταν συνειδητοποίησα ότι είμαι ερωτευμένος με έναν str8, πράγμα που σημαίνει ότι είναι αδύνατον να γίνει κάτι μαζί του...οπότε ναι ο περίγυρος φταίει όπως και να έχει, σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει, και είπαμε δεν μπορώ να επιδείξω θάρρος και αποφασιστικότητα στα 13 μου...δεν χρειάζεται ένας gay να υφίσταται άμεσα τον χλευασμό για να δυστυχήσει την εφηβεία του, μόνο το ότι είναι διαφορετικός αρκεί. Τώρα εγώ είμαι υπερήφανος για την διαφορετικότητά μου, θα χρειαζόταν να απολογηθώ αν ένιωθα ακόμη άσχημα τώρα που εχω φτάσει σε ένα χ στάδιο ωριμότητας και δεν είχα αποδεχτεί ακόμα τον εαυτό μου, όμως στην ηλικία των 12-15 δεν είχα την ωριμότητα να καταλάβω κάποια πράγματα, και δεν πρόκειται να απολογηθώ για αυτό.

Αν για κάτι νιώθω πραγματικά άσχημα, είναι ότι δεν θα κάνω οικογένεια ποτέ μου, και εγώ δεν έχω κάπoιο θέμα με την αστική οικογένεια όπως εσύ, προσωπικά εγώ θεωρώ πως δέχτηκα μια εξαιρετική αγωγή την οποία θα ήθελα να την μεταδώσω σε τυχόν παιδιά μου. Δυστυχώς αυτό μάλλον δεν θα συμβεί

Όσο για το ότι δεν ανοίγομαι, δεν αμφιβάλλω ότι η κοινωνία έχει κάνει προόδους και ότι αν ανοιχτώ η διάκριση που θα αντιμετωπίσω θα είναι πιθανόν μικρή, όμως η αποδοχή μου θα πηγάζει από τον φόβο ότι θα τρέξω σε δικαστήρια ή από τον στιγματισμό αυτού που με διακρίνει ως ρατσιστή, και όχι επειδή ο κόσμος πραγμάτικά θεωρεί πως η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια. Και εγώ δεν θέλω μια τέτοιου είδους αποδοχή, ευχαριστώ πολύ, προτιμώ να μην ξέρει κανείς για μένα και να εστιάσει ο κόσμος στην προσωπικότητά μου και όχι (έστω και άθελά του) στις σεξουαλικές μου προτιμήσεις.

Με άλλα λόγια η κοινωνία έχει κάνει από πλευράς νομοθεσίας βήματα μπροστά, σε ζητήματα ηθικής όμως είμαστε πολύ πίσω, και εγώ να γίνω αποδεκτός στα πλαίσια μιας ψευδοηθικής δεν θα το δεχτώ ποτέ μου. Αν δω ότι κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για μένα και ότι οι προθέσεις του είναι αγνές, εννοείται ότι δεν θα διστάσω να του ανοιχτώ.


Στις ηλικίες που αναφέρεσαι, η αποδοχή από το κοινωνικό περιβάλλον και η δημιουργία φιλικών δεσμών, αμφιβάλλω αν ταυτίζεται με τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Έχει να κάνει περισσότερο με τα ενδιαφέροντα, τις κλίσεις και το χαρακτήρα.
Αλλά και σε μεγαλύτερες ηλικίες, η ένταξη σε μια κοινωνική ομάδα και η δημιουργία φίλων, δε μπορεί να βασίζεται αποκλειστικά στις σεξουαλικές προτιμήσεις, γιατί τότε μιλάμε για γκετοποίηση!

Isiliel, παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό. Σωστό μεν αυτό που λες ,αλλά ξεχνάς ότι το να είσαι gay αλλάζει συνήθως τους μανερισμούς και τα ενδιαφέροντα που θεωρούνται στερεότυποι του φύλου σου, τολμώ μάλιστα να πω ότι διαμορφώνει σημαντικά τον χαρακτήρα σου, όχι από φύσεως, όπως τα γονίδια, αλλά λόγω των εμπειριών που αναπόφευκτα περνάει κάθε gay (εσωτερική αναζήτηση π.χ, τεράστιος προβληματισμός, συνειδητοποίηση της διαφορετικότητας κλπ) και καθορίζει σε έναν βαθμό τις κλίσεις σου. Εγώ πχ πάντα ένιωθα ότι δεν άνηκα πραγματικά στις str8 παρέες μου, όχι μόνο σε θέματα όπως γκόμενες, αλλά και σε θέματα όπως σπορ, αυτοκίνητα κ.α. που στην ηλικία των 13 είναι βασικό να συμμετέχεις προκειμένου να γίνεις αποδεκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Gandalf:
οπότε ναι ο περίγυρος φταίει όπως και να έχει, σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει, και είπαμε δεν μπορώ να επιδείξω θάρρος και αποφασιστικότητα στα 13 μου...δεν χρειάζεται ένας gay να υφίσταται άμεσα τον χλευασμό για να δυστυχήσει την εφηβεία του, μόνο το ότι είναι διαφορετικός αρκεί.

Αγαπητέ Gandalf, (που έχεις το ψευδώνυμο του αγαπημένου μου μάγου :D) εάν καθένας που συνειδητοποιούσε στην εφηβεία του ότι είναι διαφορετικός δυστυχούσε, θα 'πρεπε να είμαστε όλοι δυστυχισμένοι.
Η εφηβεία είναι από μόνη της μια δύσκολη περίοδος στη ζωή κάθε ανθρώπου και στη δική σου περίπτωση δέχομαι ότι ήταν δυσκολότερη.

Λες ότι τώρα αισθάνεσαι περήφανος για τη διαφορετικότητά σου και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλω γι' αυτό. Θυμάσαι τι ήταν αυτό που πυροδότησε μέσα σου την αλλαγή αυτή; Προφανώς δεν άλλαξε κάτι στον περίγυρό σου. Μέσα σου έγιναν οι αλλαγές. Το ίδιο συμβαίνει με κάθε έφηβο που συνειδητοποιεί ότι η διαφορετικότητα κάθε μορφής δεν είναι κουσούρι και δημιουργεί τις συνθήκες εκείνες που θα του επιτρέψουν να την εκφράσει.
Ο περίγυρος, καλώς ή κακώς, είναι αυτός που είναι. Και όσο κι αν προοδεύσουμε σαν κοινωνία, πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα αποδέχονται τη διαφορετικότητα.

Πρόσφατα κάποια φίλη έγραψε στην κόρη μου: "Η προσαρμογή είναι τρόπος επιβίωσης. Μάθε να προσαρμόζεσαι χωρίς να συμβιβάζεσαι". Τη θεωρώ σοφή συμβουλή.

Αρχική Δημοσίευση από Gandalf:
Όσο για το ότι δεν ανοίγομαι, δεν αμφιβάλλω ότι η κοινωνία έχει κάνει προόδους και ότι αν ανοιχτώ η διάκριση που θα αντιμετωπίσω θα είναι πιθανόν μικρή, όμως η αποδοχή μου θα πηγάζει από τον φόβο ότι θα τρέξω σε δικαστήρια ή από τον στιγματισμό αυτού που με διακρίνει ως ρατσιστή, και όχι επειδή ο κόσμος πραγμάτικά θεωρεί πως η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια.

Γενικεύεις επικίνδυνα... Η αποδοχή σου άνετα μπορεί να πηγάζει από τον ακέραιο χαρακτήρα σου και την αξία σου σαν προσωπικότητα. Όσο πιστεύεις το αντίθετο, θα βλέπεις γύρω σου μόνον εχθρούς...κι αυτοί, άθελά τους πολλές φορές, "θα σου βγάζουν μια πλαστική καρέκλα, και θα σε καθίζουν στον κήπο,..." :/:

Αρχική Δημοσίευση από Gandalf:
Εγώ πχ πάντα ένιωθα ότι δεν άνηκα πραγματικά στις str8 παρέες μου, όχι μόνο σε θέματα όπως γκόμενες, αλλά και σε θέματα όπως σπορ, αυτοκίνητα κ.α. που στην ηλικία των 13 είναι βασικό να συμμετέχεις προκειμένου να γίνεις αποδεκτός.

Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου με αυτά που γράφεις. Η διαμόρφωση των ενδιαφερόντων μας είναι απόρροια πολλών παραγόντων και δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις μια παρέα να ταιριάξεις. Ακόμη και τώρα το αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με τις παρέες μου και για πολλά χρόνια πήγαινα μόνη μου σινεμά, γιατί κανένας από αυτούς που γνώριζα δεν έβλεπε ταινίες φαντασίας...
"Μάθε να προσαρμόζεσαι, χωρίς να συμβιβάζεσαι" και κυρίως, μάθε να προσεγγίζεις άτομα που μπορούν να μοιραστούν μαζί σου, τον κόσμο σου, αν δεν το κάνεις ήδη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Λες ότι τώρα αισθάνεσαι περήφανος για τη διαφορετικότητά σου και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλω γι' αυτό. Θυμάσαι τι ήταν αυτό που πυροδότησε μέσα σου την αλλαγή αυτή; Προφανώς δεν άλλαξε κάτι στον περίγυρό σου. Μέσα σου έγιναν οι αλλαγές. Το ίδιο συμβαίνει με κάθε έφηβο που συνειδητοποιεί ότι η διαφορετικότητα κάθε μορφής δεν είναι κουσούρι και δημιουργεί τις συνθήκες εκείνες που θα του επιτρέψουν να την εκφράσει.
Ο περίγυρος, καλώς ή κακώς, είναι αυτός που είναι. Και όσο κι αν προοδεύσουμε σαν κοινωνία, πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα αποδέχονται τη διαφορετικότητα.

συμφωνώ μαζί σου 100% σε αυτό :). δλδ ότι μέχρι εγώ ο ίδιος να τα βρω με τον εαυτό μου, με πείραζαν πολύ τα αρνητικά σχόλια των άλλων, ενώ τώρα και έχω μάθει να τους γράφω όλους (στα παπούτσια μου πάντα, γκουχ γκουχ) όταν τους ακούω να μιλάνε αρνητικά περί ομοφυλοφιλίας και να μην με πειράζουν αυτά που λένε, διότι πολύ απλά αυτά που λένε δεν ισχύουν. Χρειάζονται πάνω απ'όλα εσωτερικές αλλαγές, ομολογώ πώς σαν άτομο υπέστην πολύ μεγάλες αλλαγές για να 'ρθω εδώ που είμαι.

Το αν θα σε πειράζουν οι άλλοι με τα σχόλια τους είναι στο χέρι σου σίγουρα, δεν σημαίνει όμως πως δίνω συγχωροχάρτια σε αυτούς που το κάνουν ούτε πως τους απαλλάσω από κάθε ευθύνη. Διότι κάπου, εξαιτίας τους, gay έφηβοι που δεν μεγάλωσαν στις ίδιες συνθήκες και που δεν έχουν την ίδια ψυχοσύνθεση για να κάνουν εύκολα τέτοιες αλλαγές, περνάνε μία κόλαση, κρύβονται και απτον ίδιο τους τον εαυτό, οδηγούνται σε ακραίες καταστάσεις, ακόμα και στην αυτοκτονία. Όντως χρειάζονται εσωτερικές αλλαγές, αλλά και αν εμείς οι ίδιοι δεν διευκολύνουμε κάτι τέτοιο (αναφέρομαι κυρίως σε εφήβους) πώς θα καταστεί αυτό δυνατον? Και άλλο να σε κοροιδεύουν επειδή είσαι χοντρός και με σιδεράκια. άλλο επειδή είσαι ομοφυλόφιλος, είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό το 2ο και σε αυτό θα επιμείνω πάρα πολύ. Απτο πρώτο ξέρεις ότι θα ξεφύγεις, το δεύτερο φοβάσαι ότι θα σε κυνηγάει για μια ζωή πριν το αποδεχτείς ότι θα ζήσεις αναγκαστικά με αυτό. (αν το αποδεχτείς βέβαια)



Πρόσφατα κάποια φίλη έγραψε στην κόρη μου: "Η προσαρμογή είναι τρόπος επιβίωσης. Μάθε να προσαρμόζεσαι χωρίς να συμβιβάζεσαι". Τη θεωρώ σοφή συμβουλή.

είναι αυτό που κάνω μια ζωή. έμαθα να προσαρμόζομαι στην str8 παρέα μου και μάλιστα να ξεχωρίσω (θετικά) λόγω της μη σύμβασής μου με τα γούστα τους και τις προτιμήσεις τους. Αναγκαστικά το παίζω str8 ακόμα, δεν έχω λόγω να το αποκαλύψω σε άτομα με τα οποία θα χαθώ στο επόμενο διάστημα και που γενικά πλέον είναι άσχετοι με τα πολύ προσωπικά μου θέματα, μου αρκεί άλλωστε ο φίλος μου στον οποίο έχω ανοιχτεί



Γενικεύεις επικίνδυνα... Η αποδοχή σου άνετα μπορεί να πηγάζει από τον ακέραιο χαρακτήρα σου και την αξία σου σαν προσωπικότητα. Όσο πιστεύεις το αντίθετο, θα βλέπεις γύρω σου μόνον εχθρούς...κι αυτοί, άθελά τους πολλές φορές, "θα σου βγάζουν μια πλαστική καρέκλα, και θα σε καθίζουν στον κήπο,..." :/:

το ξέρω ότι οι άλλοι σε αποδέχονται σαν προσωπικότητα κυρίως και επαναλαμβάνω ότι δεν αμφιβάλλω ότι θα γινόμουν αποδεκτός από όλους σχεδόν. Απλά, όσο λαμπρό και να με θεωρεί κάποιος, δεν σημαίνει ότι ειδικά με την ομοφυλοφιλία μου θα είναι εντάξει. Σίγουρα θα μου πει, ναι, οκ ρε, no problem, ξέρω όμως ότι όσο ok και να λένε, μεγάλο ποσοστό θα εξακολουθεί να το θεωρεί "αρρώστια". Θα με αποδεχτεί , όπως λες εσύ, ακριβώς λόγω της προσωπικότητάς μου, και όχι επειδή είμαι gay ή str8, οπότε ποιος ο λόγος να ανοίγομαι σε άσχετα άτομα ? Δεν θα είναι σαν να παρακαλάω για την αποδοχή τους στο θέμα της ομοφυλοφιλίας? Είπαμε, αυτό δεν μου χρειάζεται και δεν μου ταιριάζει σαν άνθρωπος. Και δεν έχω χρόνο να κάθομαι να εξηγώ σε όλους γιατί η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια, προτιμώ να ανοίγομαι σε άτομα που πραγματικά το αξίζουν και με τα οποία έχω στενές επαφές , κάτι που θα γίνει σταδιακά εν καιρώ.



Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου με αυτά που γράφεις. Η διαμόρφωση των ενδιαφερόντων μας είναι απόρροια πολλών παραγόντων και δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις μια παρέα να ταιριάξεις. Ακόμη και τώρα το αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με τις παρέες μου και για πολλά χρόνια πήγαινα μόνη μου σινεμά, γιατί κανένας από αυτούς που γνώριζα δεν έβλεπε ταινίες φαντασίας...
"Μάθε να προσαρμόζεσαι, χωρίς να συμβιβάζεσαι" και κυρίως, μάθε να προσεγγίζεις άτομα που μπορούν να μοιραστούν μαζί σου, τον κόσμο σου, αν δεν το κάνεις ήδη. ;)

ευτυχώς έχω βρει πρόσφατα μια διαφορετική παρέα απ'το φροντιστήριό μου, με την οποία ταιριάζουμε 100% και με την οποία νιώθω, για πρώτη φορά ότι συνεννοούμαι 100%, άσε που υπάρχει και υποψήφιος :P. Πλέον, εκτός από τα άτομα με τα οποία κατ'ανάγκη έκανα παρέα μικρός για να αφομοιωθώ και με τα οποία λόγω σχολείου, βλεπόμαστε ακόμα , είμαι εξαιρετικά επιλεκτικός και δυιλιστικός στις γνωριμίες μου, δεν συμβιβάζομαι, και έχω έχω θέσει πολύ αυστηρά κριτήρια για να θεωρήσω κάποιον φίλο:). Νομίζω πως έχω κάνει πολύ θετικά βήματα προς το μέλλον, χωρίς όμως να ξεχνάω και να συγχωρώ τις δυσκολίες του παρελθόντος, και έχοντας μια ιδέα για αυτά που με περιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
"Η προσαρμογή είναι τρόπος επιβίωσης. Μάθε να προσαρμόζεσαι χωρίς να συμβιβάζεσαι"
Ίσσι μου ετσι είναι πράγματι ...
Να πω μόνο πως εγώ το είχα πρωτοακούσει από έναν καθηγητή στην Πάντειο
τοποθετημένο στη σωστή του βάση , έλεγε λοιπόν

Το μεγαλύτερο στοίχημα που έχετε να δώσετε στη ζωή σας είναι το να καταφέρετε
να προσαρμοστείτε χωρίς να συμβιβαστείτε και χωρίς να τρελαθείτε..
Κι επειδή με προβληματίσατε ...
Να θέσω εγώ η αφελής ένα ερώτημα ?
Τι εννοείτε όταν λέτε
" Να τα βρει με τον εαυτό του ? "

Τι είναι ο εαυτός μας μπλουζάκι που χάσαμε και κάνουμε τάμα στον αι φανούρη να μας το βρει ?


Λολ καφριάζω το ξέρω όμως ...



Εγώ γιατί ποτέ δεν τα «βρήκα» με τον εαυτό μου ?
Και γιατί θεωρώ πως αυτή η διαδικασία είναι συνεχής πορεία στον χρόνο που
θεωρητικά αδειαλείπτως συμβαίνει ? Εξου και τόσο γοητευτική βέβαια …

Κι ότι ο εαυτός μας είναι κάτι που συνεχώς αποκαλυπτεται και ποτέ δεν ανακαλύπτεται
πάντα επηρεαζόμενος και σε μονιμη αλληλεπίδραση με τις συνθήκες , τους γύρω μας και
τις κοινωνικές δομές μέσα στις οποίες εξελίσσεται ?
Θέλω να πω …


Αυτό το «τα βρήκα με τον εαυτό μου» μου θυμίζει γκουρού σε απόλυτη νιρβάνα και θαρρώ
κανείς από μας ζώντας κάτω από τις συνθήκες που ζούμε , που συνεχώς
μετασχηματίζονται δεν μπορεί να επικαλεστεί κάτι τέτοιο .


Εγώ πάντως σίγουρα όχι … δεν είμαι ο δαλαλαμας σας το ορκίζομαι .:D



Όπως και να έχει αρκετα το φιλοσόφησα οφτοπικιάζοντας ,πάω παρακάτω σε καινούργια
ερεθίσματα που σίγουρα πάλι θα μου αποκαλύψουν πόσο λίγο ήξερα τον εαυτό μου ….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Gandalf:
Σίγουρα θα μου πει, ναι, οκ ρε, no problem, ξέρω όμως ότι όσο ok και να λένε, μεγάλο ποσοστό θα εξακολουθεί να το θεωρεί "αρρώστια". Θα με αποδεχτεί , όπως λες εσύ, ακριβώς λόγω της προσωπικότητάς μου, και όχι επειδή είμαι gay ή str8, οπότε ποιος ο λόγος να ανοίγομαι σε άσχετα άτομα ? Δεν θα είναι σαν να παρακαλάω για την αποδοχή τους στο θέμα της ομοφυλοφιλίας? Είπαμε, αυτό δεν μου χρειάζεται και δεν μου ταιριάζει σαν άνθρωπος. Και δεν έχω χρόνο να κάθομαι να εξηγώ σε όλους γιατί η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια, προτιμώ να ανοίγομαι σε άτομα που πραγματικά το αξίζουν και με τα οποία έχω στενές επαφές , κάτι που θα γίνει σταδιακά εν καιρώ.

Καθόλου υποχρεωμένος δεν είσαι να ανοίγεσαι στον οποιονδήποτε, μη σου πω ότι θα ήταν και ανοησία.
Όλοι μας έχουμε πτυχές που τις κρατάμε για άτομα που εμπιστευόμαστε και υπολογίζουμε τη γνώμη τους.

Θα πρέπει να καταλάβεις όμως ένα πράγμα: Το γεγονός ότι κάποιος αποδέχεται την ομοφυλοφιλία, δε σημαίνει ότι την καταλαβαίνει κιόλας. Όσο ξένη μπορεί να φαίνεται σε σένα μια ετεροφυλοφιλική σχέση, άλλο τόσο ξένη φαίνεται η ομοφυλοφιλική σχέση σε όσους δεν νιώθουν την ανάγκη να τη βιώσουν.
Στο κάτω-κάτω το να θέλεις να σε αποδεχτούν ειδικά επειδή είσαι ομοφυλόφιλος, είναι μια κοινωνική διάκριση που θα σε εντάσσει πάντα σε μια ειδική κατηγορία ανθρώπων.
Υπάρχει διαφορά μεταξύ της αποδοχής της ομοφυλοφιλίας και την αποδοχής συγκεκριμένου ανθρώπου που δηλώνει ομοφυλόφιλος. Φυσικό δεν είναι; Δεν ταιριάζουμε με όλους. Ο κίνδυνος είναι να πιστέψεις ότι όποιος σε απορρίπτει το κάνει μόνο και μόνο επειδή είσαι ομοφυλόφιλος, κάτι που δεν είναι λογικό να ισχύει πάντα.

Αυτός όμως είναι ένας καλός λόγος, που εσύ που τη βιώνεις θα πρέπει να μπορείς να μιλήσεις γι' αυτήν και να την υποστηρίξεις. Μέσα από τις εμπειρίες και τα βιώματα, τα δικά σου και άλλων, θα καταλάβουν όσοι θεωρούν την ομοφυλοφιλία ασθένεια, ότι κάνουν λάθος.

Πώς αλλιώς; Αφού "το αλλιώτικο και τ' απ' αλλού φερμένο, δεν το αντέχουν οι άνθρωποι"... και έχουν την τάση, ό,τι δεν καταλαβαίνουν να το δαιμονοποιούν, ή καμιά φορά...να το λατρεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχάς φίλε Γκάνταλφ, θα σε παρακαλούσα να χαμηλώσεις τους τόνους όταν μου απευθύνεσαι και να μου δείξεις τον σεβασμό που έχω δείξει μέχρι στιγμής σ' εσένα. Το μόνο που αποκαλύπτει ο τρόπος σου είναι ότι μάλλον έχω αγγίξει κάποια ευαίσθητη χορδή, άρα είμαι αρκετά εύστοχος και ίσως αυτό να πληρώνω με τούτη την ανοίκεια συμπεριφορά σου.

Κατ' αρχάς, εάν είχες κάνει τον κόπο να συγκρατήσεις την οργή σου και να διαβάσεις αυτά που έγραψα πριν με προπηλακίσεις με κορφές και με κανέλες, θα είχες ίσως προσέξει ότι μου την είχε πέσει ο διπλανός μου στο σχολείο. Εσύ κόλλησες στην ξανθιά όμως και δεν είδες τίποτε πέρα από εκεί.

Επίσης, συμφώνησες με την Isiliel ότι όλες οι αλλαγές έγιναν μέσα σου κι όχι στο περιβάλλον σου. Αν είναι έτσι, τότε σε τι διαφωνείς μαζί μου και μάλιστα σ' αυτόν τον έξαλλο τόνο; Πρέπει να μετανιώνω κάθε φορά που ενδιαφέρομαι για κάποιον άνθρωπο; Είσαι σίγουρος ότι τα όσα λέω δεν είναι μετά λόγου γνώσης; Μήπως είναι η αλλαζονεία της ηλικίας που τα ξέρει όλα;

Όταν μου λες "αυτό δεν το επέλεξα, μου προέκυψε", είναι σαν να λες "δεν φταίω εγώ, ο θεούλης μ' έκανε ομοφυλόφιλο", έχει δηλαδή έναν απολογητικό τόνο και βλέπω ότι το αντιμετωπίζεις ακριβώς ως κάτι το επίκτητο, ως κάτι που δεν σου αρέσει. Εάν σου άρεσε, θα έλεγες "Αυτός είμαι εγώ και σ' όποιον αρέσει". Εάν ήταν το πραγματικό σου Θέλημα, θα ήσουν έτοιμος να το υπερασπιστείς και θα ήσουν και υπερήφανος γι' αυτό. Ξέρεις, κι εγώ κάποια μέρα, γύρω στα 15 ανακάλυψα έντρομος ότι ήμουν αναρχικός, αντίχριστος και αντιδραστικός, απροσάρμοστος στην κοινωνία και πάντοτε σημείο αμφιλεγόμενο. Δεν ταίριαζα με τον περίγυρό μου· αυτά που για εκείνους ήταν σωστά, για μένα ήταν λάθος και τούμπαλιν. Δεν ένιωσα ότι το επέλεξα, έτσι διαμορφώθηκα από την μέχρι τότε πορεία μου, από τα οικογενειακά μου προβλήματα, από τις ορμόνες της εφηβείας μου αν θέλεις. Ως παιδί πάλι ήμουν πολύ καλοσυνάτο και τακτικό, ώστε τίποτε δεν προοιωνιζόταν το τέρας στο οποίο έπιασα τον εαυτό μου να μεταμορφώνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Νομίζεις ότι εάν δεν το αποδεχόμουν ως το Θέλημά μου, ως τον πραγματικό μου εαυτό και δεν στεκόμουν να το υπερασπιστώ, ότι θα ήμουν λιγότερο θύμα κοινωνικού ρατσισμού επειδή ήμουν ετεροφυλόφιλος; Μεγάλη ιδέα έχεις φίλε για την ομοφυλοφιλία σου, άραξε και λίγο...

Δεν κατανοώ ειλικρινά την απαίτηση που έχεις να σε αποδεχτούν όλοι ανεξαιρέτως για αυτό που είσαι. Κανένας μα κανένας δεν είναι πλήρως αποδεκτός απ' όλους ανεξαιρέτως. Ο Διογένης ο Κυνικός ζητιάνευε από τ' αγάλματα, για να εξασκηθεί στην άρνηση των ανθρώπων. Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι κι αυτό ισχύει για όλους όσους διαφέρουν σημαντικά από το μέσο όρο, όπως απέδειξε και η συμπεριφορά σου απέναντί μου.

Θα σε παρακαλούσα να μου απαντήσεις με ηρεμία και φιλική διάθεση. Εάν πρόκειται να διαβάσω και πάλι το ύφος του προηγούμενου ποστ που μου απηύθυνες, καλύτερα να με αγνοήσεις και να μην μου απαντήσεις καθόλου...

Φιλικά,
Όττο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Ο Διογένης ο Κυνικός ζητιάνευε από τ' αγάλματα, για να εξασκηθεί στην άρνηση των ανθρώπων. Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι
:worship:

οπως επισης να προσθεσω πως ποτε δεν προκειται να ικανοποιηθουν οι ανθρωποι απο τιποτα και τα σχολια τους θα δινουν και θα περνουν. αν εισαι ομοφυλοφιλος θα σε κραξουν , αν εισαι ελευθερος και στρειτ θα πουν μα ποτε επιτελους θα παντρευτει , αν παντρευτεις θα πουν μα ποτε θα κανει παιδι , αν κανει παιδι μα ποτε θα κανει και δευτερο , αν χωρισει θα αρχισουν τα ψου ψου γιατι χωρισε , αν υιοθετησει παιδι , αν κανει παιδι εκτος γαμου , αν τσακωθηκε , αν βγηκε εξω με τον ταδε , αν σπουδασε , αν δεν σπουδασε , αν δουλευει , αν δεν δουλευει ........ να συνεχισω??????????????????

συμπερασμα? = οτι κανει κανεις το κανει για τον εαυτο του και οχι για κανενα αλλο. το κανει γιατι νιωθει αυτος καλα και οι υπολοιποι τα παραπονα τους στον δημαρχο και στις κουτσομπολες που πινουν καφε.
ειναι σκληρος ο κοσμος εκει εξω και τα σχολια ακομα πιο σκληρα αλλα ποιος σε νοιαζεται οταν κλεισει η πορτα σου και εισαι μονος? ο εαυτος σου ειναι και αντε και η οικογενεια σου.

δε πανα να λενε. αφου και να μην κανεις τιποτα παλι θα λενε οποτε ο καθενας κανει αυτο που τον κανει ευτυχισμενο γιατι στην τελικη μια ζωη την εχουμε και αυτη ειναι πολυ μικρη και γεματη προβληματα. λιγες ειναι οι χαρες και πρεπει να τις εκμεταλλευομαστε οσο μπορουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:worship:

οπως επισης να προσθεσω πως ποτε δεν προκειται να ικανοποιηθουν οι ανθρωποι απο τιποτα και τα σχολια τους θα δινουν και θα περνουν. αν εισαι ομοφυλοφιλος θα σε κραξουν , αν εισαι ελευθερος και στρειτ θα πουν μα ποτε επιτελους θα παντρευτει , αν παντρευτεις θα πουν μα ποτε θα κανει παιδι , αν κανει παιδι μα ποτε θα κανει και δευτερο , αν χωρισει θα αρχισουν τα ψου ψου γιατι χωρισε , αν υιοθετησει παιδι , αν κανει παιδι εκτος γαμου , αν τσακωθηκε , αν βγηκε εξω με τον ταδε , αν σπουδασε , αν δεν σπουδασε , αν δουλευει , αν δεν δουλευει ........ να συνεχισω??????????????????

συμπερασμα? = οτι κανει κανεις το κανει για τον εαυτο του και οχι για κανενα αλλο. το κανει γιατι νιωθει αυτος καλα και οι υπολοιποι τα παραπονα τους στον δημαρχο και στις κουτσομπολες που πινουν καφε.
ειναι σκληρος ο κοσμος εκει εξω και τα σχολια ακομα πιο σκληρα αλλα ποιος σε νοιαζεται οταν κλεισει η πορτα σου και εισαι μονος? ο εαυτος σου ειναι και αντε και η οικογενεια σου.

δε πανα να λενε. αφου και να μην κανεις τιποτα παλι θα λενε οποτε ο καθενας κανει αυτο που τον κανει ευτυχισμενο γιατι στην τελικη μια ζωη την εχουμε και αυτη ειναι πολυ μικρη και γεματη προβληματα. λιγες ειναι οι χαρες και πρεπει να τις εκμεταλλευομαστε οσο μπορουμε.

Μπαρντόν, αλλά μία τέτοια νεκρανάσταση του Διογένη, εκείνου του περίφημου Ανθρώπου με το φαναράκι, δεν έχω υπόψη να ματάγινε, τόσο απρόσμενα! Αλλά, καμάρι μου, στις κουτσουμπόλες που δεν πίνουν καφέ,ποιους στέλνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τους ιδιους , οσους εχουν παραπονα να πηγαινουν σε οσους πινουν ή δεν πινουν καφε και σχολιαζουν τον κοσμακι που εχει πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθει και που προφανως αυτοι δεν εχουν ( που μαλλον εχουν αλλα ποτε κανεις δεν κοιταζει το παλουκι στο ματι του αλλα το σκαθαρακι στου αλλου) :worry:

και μπαρτον αλλα μπας και δεν καταλαβα την ερωτηση :hmm: πρωτη φορα δηλ. που θα συμβει κατι τετοιο:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
τους ιδιους , οσους εχουν παραπονα να πηγαινουν σε οσους πινουν ή δεν πινουν καφε και σχολιαζουν τον κοσμακι που εχει πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθει και που προφανως αυτοι δεν εχουν ( που μαλλον εχουν αλλα ποτε κανεις δεν κοιταζει το παλουκι στο ματι του αλλα το σκαθαρακι στου αλλου) :worry:

και μπαρτον αλλα μπας και δεν καταλαβα την ερωτηση :hmm: πρωτη φορα δηλ. που θα συμβει κατι τετοιο:worry::P

Όχι, όχι...την "διέλυσες" μάλιστα θα έλεγα, με το "κοσμάκι που έχει πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί" και το "παλούκι στο μάτι"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβα την Μουνλαιτ...
Δηλαδη αυτοι που εχουν παραπονα τι κανουν ακριβως? Κοιτανε την καμπουρα του αλλου? Και τι σχεση εχει με το "Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβα την Μουνλαιτ...
Δηλαδη αυτοι που εχουν παραπονα τι κανουν ακριβως? Κοιτανε την καμπουρα του αλλου? Και τι σχεση εχει με το "Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι"?

οχι μωρε κοριτσακι μου:)
ειναι μια εκφραση δεν ξερω αν την εχετε εσεις και ισως γιαυτο να μην εγινε κατανοητη. εμεις λεμε κανε αυτο που θες και σε κανει να νιωθεις καλυτερα σαν ανθρωπο και αν καποιος εχει παραπονο με αυτο που κανεις να παει να το πει στον δημαρχο( εδω λεμε το ονομα εμεις αλλα εσεις δεν το ξερετε οποτε δεν το λεω) εκφραση ειναι που σημαινει μη σε νοιαζει οτι και αν πουνε οι αλλοι..:)

το γενιομαστε μονοι και πεθαινουμε μονοι με την εννοια την μεταφορικη εγω το δανειστηκα απο τον χαος ως προς το οτι , αν επιλεξουμε κατι στη ζωη μας μπορει και να ειμαστε μονοι σ'αυτο αλλα σημμασια εχει να το υποστηριζουμε αν το πιστευουμε πραγματικα.

ολα αυτα αναφερονταν ουσιαστικα στο θεμα της ομοφυλοφιλιας απλα το εκανα πιο ευρυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβα την Μουνλαιτ...
Δηλαδη αυτοι που εχουν παραπονα τι κανουν ακριβως? Κοιτανε την καμπουρα του αλλου? Και τι σχεση εχει με το "Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι"?


με αλλα λογια ο κοσμος ειναι κακος και γι αυτο καλο ειναι να κοιταει ο καθενς την ζωη του και να μην δινει δεκαρα για την γνωμη τον αλλων.

η απαντηση του νωευς ειναι κατατοπιστικοτατη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ο Gandalf κι ο κάθε Gandalf να κάνει γνωστό σε κάθε φίλο ή γνωστό τη σεξουαλική του προτίμηση. Δηλαδή εγώ αν γνωρίσω τώρα κάποιον και γίνουμε φίλοι θα του πω, κοίταξε να δεις, εμένα μου αρέσει αυτό κι αυτό στο κρεβάτι; Μιλάμε για φιλικές σχέσεις και σε αυτό φτάνει μόνο ο χαρακτήρας κι η συμπεριφορά κάποιου. Νομίζω οτι άθελά μας τον έχουμε στιγματίσει τον Gandalf, προσπαθούμε να του βρούμε λάθος συμπεριφορές με το ζόρι, αμφισβητούμε οτι έχει αποδεχτεί ή όχι τον εαυτό του, τον έχουμε βγάλει "προβληματικό" κατά μία έννοια, κι όλα αυτά σε ένα φόρουμ, σε άτομο που δεν γνωρίζουμε και από άτομα που δε γνωρίζει. Λυπάμαι πάρα πολύ γι' αυτή τη διαπίστωση. Εγώ σε αυτόν βλέπω ένα ώριμο νεαρό παιδί που πήρε κάτι "αρνητικό" για την κοινωνία και το μετέτρεψε σε θετικό. Κι αντί να τον επαινούμε, πάμε με το ζόρι να του βγάλουμε ανασφάλειες και προβλήματα. Και μετά λέτε οτι η κοινωνία δεν έχει να κάνει με την ψυχοσύνθεσή μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top